Peci/kotlovi na pelet

Post Reply
svabo-sa
Posts: 3
Joined: 18/03/2015 22:53

#1 Peci/kotlovi na pelet

Post by svabo-sa »

Imam pitanje vezano za peci ili kotlove Stilmetal kakav je kvalitet istih ima li iko da je uzeo ovu marku peci i moze li podjeliti pozitivna ili negativna iskustva?
Dvoumim se oko kupovine izmedju Stilmetala ili Biodoma 27 pa sad ako moze neko strucno misljenje ili misljenje korisnika koji imaju ove peci bio bih zahvalan :-D
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2 Re: Peci/kotlovi na pelet

Post by Danguba »

svabo-sa wrote:Imam pitanje vezano za peci ili kotlove Stilmetal kakav je kvalitet istih ima li iko da je uzeo ovu marku peci i moze li podjeliti pozitivna ili negativna iskustva?
Dvoumim se oko kupovine izmedju Stilmetala ili Biodoma 27 pa sad ako moze neko strucno misljenje ili misljenje korisnika koji imaju ove peci bio bih zahvalan :-D
Vidio sam tvoj upis i na onoj temu. Mislim da mali broj ili niko od forumasa nema te kotlove i zati ti niko ne odgovara,
Probaj se negdje drugo raspitati za te kotlove ili ako te interesuju CM, Termoflux, Kovan, Topling...mozda i dobijes ovdje neki odgovor. :D
svabo-sa
Posts: 3
Joined: 18/03/2015 22:53

#3 Re: Peci/kotlovi na pelet

Post by svabo-sa »

Ok u svakom slucaju hvala nadam se da i ako neko ima vidjet ce i dati misljenje ako ne onda nista u svakom slucaju hvala :lol:
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#4 Re: Peci/kotlovi na pelet

Post by Phobius »

Posjedujem Ferolli peć i plamenik za pelet. Elektronika na plameniku ima mogućnost slanja signala u slučaju greške kod paljenja plamenika/nestanka peleta, tj. postoje izlazi (pinovi), na koje može izaći signal. Eh sad, ja sam mislio na neki način to iskoristiti, da u dnevnoj sobi dobijem neku vrstu alarma. Najlogičnije rješenje mi je da iskoristim bežično kućno zvono (dakle, transmitter sa tipkalom i reciever), jer je taj uređaj jako jeftin. Namjeravam spojiti taj transmitter sa ovim izlazima na plameniku, kroz koje se šalje signal greške. Neka logika je tu da bi taj signal zatvorio kontakte tipkala, umjesto fizičkog pritiska prstom i to bi poslalo signal recieveru koji je u dnevnoj sobi i tako bih dobio alarm da siđem u kotlovnicu i provjerim. Dešava mi se da se plamenik začepi, a ja nemam informaciju o tome, sve dok ne odem do kotlovnice i provjerim.

Da li je neko nešto slično radio i da li bi se ovo moglo izvesti?
nermin2402
Posts: 12
Joined: 02/05/2013 15:11

#5 Re: Peci/kotlovi na pelet

Post by nermin2402 »

Phobius wrote:Posjedujem Ferolli peć i plamenik za pelet. Elektronika na plameniku ima mogućnost slanja signala u slučaju greške kod paljenja plamenika/nestanka peleta, tj. postoje izlazi (pinovi), na koje može izaći signal. Eh sad, ja sam mislio na neki način to iskoristiti, da u dnevnoj sobi dobijem neku vrstu alarma. Najlogičnije rješenje mi je da iskoristim bežično kućno zvono (dakle, transmitter sa tipkalom i reciever), jer je taj uređaj jako jeftin. Namjeravam spojiti taj transmitter sa ovim izlazima na plameniku, kroz koje se šalje signal greške. Neka logika je tu da bi taj signal zatvorio kontakte tipkala, umjesto fizičkog pritiska prstom i to bi poslalo signal recieveru koji je u dnevnoj sobi i tako bih dobio alarm da siđem u kotlovnicu i provjerim. Dešava mi se da se plamenik začepi, a ja nemam informaciju o tome, sve dok ne odem do kotlovnice i provjerim.

Da li je neko nešto slično radio i da li bi se ovo moglo izvesti?
Prvo moras vidjeti kakav signal izlazi na tim pinovima kad se pojavi greska (koji je i kakav napon izmjenicni ili istosmjerni). Kad se zna cime se raspolaze onda se i razmislja sta se moze uraditi. To sa zvonom sumnjam da ce proci jer tipkalo samo zatvara strujni krug da bi u kuci zvono proradilo.
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#6 Re: Peci/kotlovi na pelet

Post by Phobius »

nermin2402 wrote:
Phobius wrote:Posjedujem Ferolli peć i plamenik za pelet. Elektronika na plameniku ima mogućnost slanja signala u slučaju greške kod paljenja plamenika/nestanka peleta, tj. postoje izlazi (pinovi), na koje može izaći signal. Eh sad, ja sam mislio na neki način to iskoristiti, da u dnevnoj sobi dobijem neku vrstu alarma. Najlogičnije rješenje mi je da iskoristim bežično kućno zvono (dakle, transmitter sa tipkalom i reciever), jer je taj uređaj jako jeftin. Namjeravam spojiti taj transmitter sa ovim izlazima na plameniku, kroz koje se šalje signal greške. Neka logika je tu da bi taj signal zatvorio kontakte tipkala, umjesto fizičkog pritiska prstom i to bi poslalo signal recieveru koji je u dnevnoj sobi i tako bih dobio alarm da siđem u kotlovnicu i provjerim. Dešava mi se da se plamenik začepi, a ja nemam informaciju o tome, sve dok ne odem do kotlovnice i provjerim.

Da li je neko nešto slično radio i da li bi se ovo moglo izvesti?
Prvo moras vidjeti kakav signal izlazi na tim pinovima kad se pojavi greska (koji je i kakav napon izmjenicni ili istosmjerni). Kad se zna cime se raspolaze onda se i razmislja sta se moze uraditi. To sa zvonom sumnjam da ce proci jer tipkalo samo zatvara strujni krug da bi u kuci zvono proradilo.
Istosmijerni je napon na tim pinovima. To tipkalo (transmitter) radi na baterije, dakle istosmijerni napon. Ti pinovi daju signal kada se pojavi greška u radu plamenika. Moja ideja je da taj signal tada zatvori kontakte na tipkalu, i tada bi zvono u sobi dalo zvučni signal.
Post Reply