PDV-pitanje za pravnike i knjigovodje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
bego1

PDV-pitanje za pravnike i knjigovodje

Post by bego1 » 02/11/2012 14:27

Pruzanjem usluga izdavanja sam kao fizicko lice presao prag od 50000km prije 2 godine i po zakonu o PDV-u sam se trebao registrovati kao PDV obveznik. U 2011 sam isto za neku hiljadu presao taj prag po ugovorima.
Sve sam uredno prijavio u poreskoj upravi i cak imao kontrolu Federalne poreske uprave od kompet svih ugovora i primanja i niko nije dao primjedbu na prelazak praga prometa od 50000km.Uredno sam platio porez na dobit po odbitku troskova.I porez na imovinu.
Prije neki mjesec mi dolazi kontorla Porezne uprave za indirektno oporezivanje i ustanove da sam presao prag oprezivosti indirektnim porezima.
Prema zakonu o PDV-u oni ce me sluzbeno retroaktivno registorvati za 2 godine unazad i moracu za sve mjesece retroaktivno ispuniti PDV prijave i fakturisati PDV poreskoj upravi.
PDV nisam naplatio od zakupaca cija firma je i tako propala i tesko da cu iznaci mogucnost da oni uplate PDV i izvrse njegovo prebijanje ili povrat. Zbog toga cu po tom zakonu morati od svoje dobiti uplatiti kompletan PDV bez mogucnosti povrata ili prebijanja.
PDV moze povratiti samo firma koja je bila korisnik usluga i trebala uplatiti taj PDV. Na sve to idu jos i kamate 18% godisnje tako da to sve moze da kosta oko 20 000km.

U slucaju da sam se registrovao kao PDV obveznik na vrijeme i naplatio PDV i fakturisao ga , firme koje su PDV obveznici bi izvrsili povrat ulaznog PDV-a i drzava i porezna uprava ne bi dobila ni marke tako da bi se taj porez samo uplatio i povratio.

Pitanje za pravnike da li postoji zakon u kojem stoji da se lice koje neprijavljivanjem nekog poreza nije ostetilo drzavu ne moze natjerati da to u posebnim uslovima naknadno plati i +kazni

Pitanje za racunovodje, kako ovaj slucaj rijesiti na najbezbolniji nacin.Postoji li nacin da ja uplatim PDV u ime te firme i isti povratim na svoje ime.

Unaprijed zahvalan

Ricken

Re: PDV-pitanje za pravnike i knjigovodje

Post by Ricken » 02/11/2012 17:46

Zakon je prekršen. Ako tako posmatraš stvari ispade da nema poreznih utaja, jer što neko u lancu nije koristio ulazni porez, ne znači da država nije oštečena. Na kraju oštečena je kompanija kojoj si faktruisao, a oštečena je i država iako se tebi čini da nije. Po tebi ispada da samo krajnji članovi lanca trebaju platiti pdv, a to nije u duhu zakona.
Ne vrši UIO povrat poreza za iznos koji si ti fakturisao nego ga firma koristi kao ulazni. Ovde ti jedino može pomoći UIO ili njihova dobra volja, ukoliko bi i oni i firme pristale da se nakon registracije u sistem indirektnog oporezivanja storniraju sve tvoje fakture, odnosno da se izvrše nova fakturisanja i podnesu zamjenske porezne prijave. Pri čemu zateznu kamatu moraš platiti, kao i troškove zamjenskih prijava. Vjerivatno i za firme zakupoprimce.. Eh sad bojim se da je za sve to potrebno puno dobre volje. Tvoj ponuđeni način bojim se da je neizvodiv. Generalno mislim da možeš bii sretan ukoliko nebude krivične sankcije i dodatne kazne za porezne prekršaje.

gaius

Post by gaius » 03/11/2012 11:08

a ako će ti išta pomoći ja sam od službenika UIO čuo za stav po kojem kamata teče ne od dana kada si trebao platiti PDV nego od dana donošenja rješenja o utvrđivanju dodatnih obaveza.. makar ćeš se spasiti kamate..

i još nešto.. kamata nije 18% nego 0,06% dnevno..

Raska

Post by Raska » 03/11/2012 11:13

Dragi Bego evo najbrži mogući odgovor:
Angažuj ovlašteni knjigovodstveni servis i riješen problem. Pusti neka struka odradi posao. Tvoje je samo da platiš tu uslugu.

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/11/2012 12:07

Nepoznat mi je zakon BiH vezano za taj plafon obrtaj do kojeg nisi duzan da placas PDV. Cini mi se da skoro u svakoj drzavi imas neki plafon od cifre 50.000, samo sto 50.000km i 50.000 svedskih kruna nije isto ali nebitno. Ti si maogao sve to fino da zaobidjes tj. da imas zaradu do 50.000km a sve preko da provuces kroz rupu sistema.

Metoda 1: Ti si trebao kad ti je islo dobro u BiH napraviti korak naprijed i prebaciti ured firme na Kajmanska ostrva. Zatim si trebao sve produkciske povezave usmjeriti u jednu smjer i onda u BiH i prodati firmu za dobru lovu, = 0,00% poreza u BiH.

Metoda 2: Recimo prodajes prve klase bicikla (sportska i avanturisticka) u/iz BiH (znaci imas prodavnicu u BiH). Godisnja dobit/prodit ti je 125.000km. Ti od te/tog dobiti/profita moras (normalno) platiti porez. Ali onda napravis sebi trosak od 125.000km tj. program za arhivu musterija ili dio za tvoje bicikle produciras/uvozis iz Kajmanskih ostrva (gdje je porez 0%) za jako skupu cijenu i to te kosta citav godisnji profit tj. tih 125.000km. Tako da tvoja godisnja zarada u BiH je 0,00km.

Metoda 3: Imas vece troskove nego dobit/profit. Pa ti skontaj za koje troskove se netrazi fizicka evidencija. :wink:

Nemoj nikada zaboraviti. Porez samo placas na dobit ne na gubitak. Za svoje usluge imas pravo da cijenis (naplacujes) koliko zelis. Na nekim ostrvima su porezi od 0 do 3%.

Naravno treba malo kapitala imati da bi otvorio nesto na tim exotic ostrvama.

Ovo ne znas od mene :D

Ricken

Post by Ricken » 03/11/2012 14:51

gaius wrote:a ako će ti išta pomoći ja sam od službenika UIO čuo za stav po kojem kamata teče ne od dana kada si trebao platiti PDV nego od dana donošenja rješenja o utvrđivanju dodatnih obaveza.. makar ćeš se spasiti kamate..

i još nešto.. kamata nije 18% nego 0,06% dnevno..

Bojim se da nije tako. Kad se podnese zamjenska pdv prijava obračunaju ti zateznu kamatu, ukoliko si povečao svoju obavezu po zamjenskoj prijavi.

Rješenje svakako obuhvata zateznu kamatu za period za koji je utvrđena obaveza, a ista se obračunava za svaki dan do izmirenja.

Milsim da je Bego mislio na godišnju kamatu, što kad se preračuna otprilike dođe oko 16%.-18% neznam koji broj dana uzimaju u UIO.

Ricken

Post by Ricken » 03/11/2012 15:00

hrle1976 wrote:Nepoznat mi je zakon BiH vezano za taj plafon obrtaj do kojeg nisi duzan da placas PDV. Cini mi se da skoro u svakoj drzavi imas neki plafon od cifre 50.000, samo sto 50.000km i 50.000 svedskih kruna nije isto ali nebitno. Ti si maogao sve to fino da zaobidjes tj. da imas zaradu do 50.000km a sve preko da provuces kroz rupu sistema.

Metoda 1: Ti si trebao kad ti je islo dobro u BiH napraviti korak naprijed i prebaciti ured firme na Kajmanska ostrva. Zatim si trebao sve produkciske povezave usmjeriti u jednu smjer i onda u BiH i prodati firmu za dobru lovu, = 0,00% poreza u BiH.

Metoda 2: Recimo prodajes prve klase bicikla (sportska i avanturisticka) u/iz BiH (znaci imas prodavnicu u BiH). Godisnja dobit/prodit ti je 125.000km. Ti od te/tog dobiti/profita moras (normalno) platiti porez. Ali onda napravis sebi trosak od 125.000km tj. program za arhivu musterija ili dio za tvoje bicikle produciras/uvozis iz Kajmanskih ostrva (gdje je porez 0%) za jako skupu cijenu i to te kosta citav godisnji profit tj. tih 125.000km. Tako da tvoja godisnja zarada u BiH je 0,00km.

Metoda 3: Imas vece troskove nego dobit/profit. Pa ti skontaj za koje troskove se netrazi fizicka evidencija. :wink:

Nemoj nikada zaboraviti. Porez samo placas na dobit ne na gubitak. Za svoje usluge imas pravo da cijenis (naplacujes) koliko zelis. Na nekim ostrvima su porezi od 0 do 3%.

To što pričaš nema veze sa ovim slučajem. U BiH kao i drugim zemljama u Europi postoji osim direktnih poreza (porez na dobit) i indirektni porezi sa kojima Bego ima problem. Netreba brkati te pojmove. S druge strane lijepo si ti to zamslio, samo si zaboravio da su u poreznim zakonima vezano za dobit ugrađeni sistemi transfernih cijeni, pa bi svakako bio oporezovan u BiH za transfer dobiti iz BiH porezne jurisdikcije gdje je ista ostvarena u drugu poreznu jurisdikciju gdje je porez manji po stopi poreza na dobit u BiH.

Ricken

Post by Ricken » 03/11/2012 15:02

Raska wrote:Dragi Bego evo najbrži mogući odgovor:
Angažuj ovlašteni knjigovodstveni servis i riješen problem. Pusti neka struka odradi posao. Tvoje je samo da platiš tu uslugu.

Pod uslovom da mu mogu pomoći i da nije dodatno bacanje para.

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/11/2012 15:45

Ricken wrote:
hrle1976 wrote:Nepoznat mi je zakon BiH vezano za taj plafon obrtaj do kojeg nisi duzan da placas PDV. Cini mi se da skoro u svakoj drzavi imas neki plafon od cifre 50.000, samo sto 50.000km i 50.000 svedskih kruna nije isto ali nebitno. Ti si maogao sve to fino da zaobidjes tj. da imas zaradu do 50.000km a sve preko da provuces kroz rupu sistema.

To što pričaš nema veze sa ovim slučajem. U BiH kao i drugim zemljama u Europi postoji osim direktnih poreza (porez na dobit) i indirektni porezi sa kojima Bego ima problem. Netreba brkati te pojmove. S druge strane lijepo si ti to zamslio, samo si zaboravio da su u poreznim zakonima vezano za dobit ugrađeni sistemi transfernih cijeni, pa bi svakako bio oporezovan u BiH za transfer dobiti iz BiH porezne jurisdikcije gdje je ista ostvarena u drugu poreznu jurisdikciju gdje je porez manji po stopi poreza na dobit u BiH.

Imas pravo da netreba mjesati pojmove, ali moj cilj nije bio da mu dam savjet na njegov problem, jer kao sto sam vec gore navaeo nisam u toku sa BiH ekonomskim zakonima. ALI na to ispod sto sti napisao komotno mogu reci, da taj zakon nije tacan iz jednog prostog razloga McDonalds nebi bio u BiH da postoje sistemi trensfernih cijeni na taj nacin da bi se po njima poduzetnik bio oporezovan. U BiH McDonald's neplaca ni 1km poreza. Jedan udio od prometa ide za placu radnika i poslodavca tj. osobe koja je kupila licencu da otvori McDonalds. Te jedan udio ide za troskove odrzavanja itd. Komotno mogu reci da 4/5 prometa tj. profita ide ne operezovano na racun McDonaldsa.

Indirektno oporezivanje ima malo vise pojmova nego sto sama rijec daje na prikaz, jedan od njih je porez na vrijednost robe sa kojom onda kupac placa taj porez kroz to sto placa vecu cijenu za robu. Prodavac je u tom slucaju duzan da plati upravi za indirektan porez - ono sta im je duzan - ali isto tako prodavac moze to izbjeci jer ako on kupuje robu ili servis od drugog prodavaca koji je to vec platio onda prodavac sto istu robu preprodaje nije duzan da plati :wink: sa drugim rijecima uvozna roba iz inostranstva plati jedamput porez a ne dva puta. Po ovom ispada u BiH ako ja kupim na veliko od XXY firme 10 tona banana i mogu dokazati da XXY firma je vec platila PDV, po kojem argumentu onda ja kao prodavac opet moram da to isto placam? Kad je vec tih xy % uracunato u cijenu, cijena je samo veca jer ja zelim zaradu na kg i za tu zaradu cu platiti porez na profit. Znaci ti kao kupac robe ili servisa koji dalje prodajes imas pravo da nebudes indiretko oporezovan jer onaj ko ti je to prodao ako je registrovan da placa PDV je vec platio! Konac price. On ako je prodavao servis ili sta vec a nije bio registrovan vezano PDV na robu ili usluge, onda onaj ko je kupovo je duzan da to plati. Znaci da pojasnim: Ako distribuster placa PDV onda prodavac nije duzan, Ako distributer neplaca onda je prodavac duzan.

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/11/2012 15:59

Sve u svemu drug je sebe samog uvalio u nezgodnu situaciju. I sta sad je trem da mu nadjem izlaz u neku sivu znou? Kao prvo iz opisa nije ni razlozio sta je to on prodavao i kako. Jel preprodavao, jel svoju licnu robu i servis prodavao, jel iskljucivo prodavao bez PDV-a ili sa itd. itd. da li je kupac njegove robe ili servisa znao ili mozda bio duzan da placa PDV. Vidim pitanje: eto desilo se sra*je eto trebam da platim 20.000km kako da to izbjegnem ima li ko savjet. Ako mu treba savjet kako da proda firmu a da neplati porez - moze, to cu mu dati kao savjet, ako mu treba kako da izbjegne porez nebitno jel kroz dijonice ili nekretnine moze. Ali ovo je - izvi nista licno - kao da nije platio racun na za struju a prijavio se da trosi struju.

Miki123

Post by Miki123 » 03/11/2012 17:28

hrle1976, ti nas sve zajebavaš ovdje, ja bih reko :D

Ricken

Post by Ricken » 04/11/2012 00:16

hrle1976 wrote:Sve u svemu drug je sebe samog uvalio u nezgodnu situaciju. I sta sad je trem da mu nadjem izlaz u neku sivu znou? Kao prvo iz opisa nije ni razlozio sta je to on prodavao i kako. Jel preprodavao, jel svoju licnu robu i servis prodavao, jel iskljucivo prodavao bez PDV-a ili sa itd. itd. da li je kupac njegove robe ili servisa znao ili mozda bio duzan da placa PDV. Vidim pitanje: eto desilo se sra*je eto trebam da platim 20.000km kako da to izbjegnem ima li ko savjet. Ako mu treba savjet kako da proda firmu a da neplati porez - moze, to cu mu dati kao savjet, ako mu treba kako da izbjegne porez nebitno jel kroz dijonice ili nekretnine moze. Ali ovo je - izvi nista licno - kao da nije platio racun na za struju a prijavio se da trosi struju.

Jest, pravo zboriš do mene je.

Ricken

Post by Ricken » 04/11/2012 00:17

Miki123 wrote:hrle1976, ti nas sve zajebavaš ovdje, ja bih reko :D

Poslije ovakvog derbija lik dođe ko mehlem. :D

hrle1976

Post by hrle1976 » 04/11/2012 10:38

Nista drug, kad podmiris sve dugove prema drzavi onda fino. Svedi aktive tako da ti bude porezna tacka cista nula. Onda umjesto da prodas firmu i platis porez na prodaju, ti nadji dobrog partnera i napravi partnerstvo. Ti ulozi u to partnerstvo firmu a on neka ulozi novac. Npr. ako ti je firma vrijedna 200km on tu sumu "ulozi" onda fino kao firmino parterstvo podignete kredit u ime firme kod banke na jednaku sumu, naravno 10km ostvai u firmi da i dalje si dio njenog partnerstva. Banka ima firmu kao svoje pokrice, partner zna da je vecinski upravljac firme - firma radi, kredit se vraca od proizvodnje, ti imas lovu - tehnicki nisi prodao firmu, a porezna uprava nemoze doci po pare jer si ih "posudio".

:dance:

bego1

Post by bego1 » 04/11/2012 21:02

Ricken wrote:Zakon je prekršen. Ako tako posmatraš stvari ispade da nema poreznih utaja, jer što neko u lancu nije koristio ulazni porez, ne znači da država nije oštečena. Na kraju oštečena je kompanija kojoj si faktruisao, a oštečena je i država iako se tebi čini da nije. Po tebi ispada da samo krajnji članovi lanca trebaju platiti pdv, a to nije u duhu zakona.
Ne vrši UIO povrat poreza za iznos koji si ti fakturisao nego ga firma koristi kao ulazni. Ovde ti jedino može pomoći UIO ili njihova dobra volja, ukoliko bi i oni i firme pristale da se nakon registracije u sistem indirektnog oporezivanja storniraju sve tvoje fakture, odnosno da se izvrše nova fakturisanja i podnesu zamjenske porezne prijave. Pri čemu zateznu kamatu moraš platiti, kao i troškove zamjenskih prijava. Vjerivatno i za firme zakupoprimce.. Eh sad bojim se da je za sve to potrebno puno dobre volje. Tvoj ponuđeni način bojim se da je neizvodiv. Generalno mislim da možeš bii sretan ukoliko nebude krivične sankcije i dodatne kazne za porezne prekršaje.

Hvala na svim odgovorima , koliko mogu da primjetim Ricken prilicno dobro poznaje materiju, cak i dosta bolje od nekoliko profesionalnih knjigovodja sa kojima sam kontaktirao.
Da je zakon prekrsen sa tim se slazem, a sa mojim neprijavljivanjem nije ostecena drzava ili poreska uprava pa cak ni firme koje su placale usluge jer pdv-e nije bio sadrzan u cijeni, a da sam bio u sistemu cijena bi bila + pdv.
Firme kao obveznici pdv-a bi izvrsili prebijanje ulaznog pdv-a sa izlaznim i drzava nista ne bi imala od toga.
Sa ovakvim zakonom imaju puno vecu korist kad uhvate nekoga kao mene u bezizlaznoj situaciji pa mu obracunaju kamatu na sredstva koja i onako ne bi zadrzali ,i umjesto 0km dobijenog poreza ce imati 15000km kamate,adinistrativnih taxi, i kazne. Po stopi od 0,06% dnevno.
Ili jos gore obracunaju nekome pdv- na sredstva koja nije naplatio tako da taj jadnik mora da plati pdv na iznos koji nije naplatio, a u najgorem slucaju duznik moze da izvrsi povrat ulaznog pdv-a i jos profitira od toga sto nije platio dug.

Citao sam da po zakonu u Evropskoj uniji nece biti naplacena kazna za porezni prekrsaj kojim nije ostecena drzava.
Interesuje me da li tako nesto postoji kod nas i da li bi takva tuzba protiv drzave i zakona o pdv-u imala smisla.

redhat

Post by redhat » 05/11/2012 12:34

Zakon o postupku indirektnog oporezivanja član 103 pa nadalje je nešto što trebaš pročitati.

Bojim se da ovaj zakon ne posmatra stvari kao ti, nego se veže za prekršaje, a ne za štetu državi.

Ipak ima primjera gdje je UIO utvrdila da država nije oštečena pa su kazne ublažene uz uslov ispravke greške. Zato i jeste najbolji prijedlog da se dogovoriš sa UIO odnosno sa inspektorima koji su ti bili u kontroli kao svjedocima u postupku kontrole jer i od njihovih iskaza može dosta zavisiti. Možda pravnici znaju više o mogučnosti apelacije u slučaju ne oštečenja države ali ovako na prvu, bojim se da UIO može samo ubalžiti kaznene mjere. Nepreporučuje se odmah angažman računovođa jer bi to bilo bacanje para, već razgovor sa inspektorima, pa nakon toga da razmotriš odluku o profesionalnoj pomoći, pri čemu tražiti kuće koje imaju iskustva u pdv sporovima, a takvih nema puno.

congo

Post by congo » 05/11/2012 23:42

Da ne pokrećem novu temu postavit ću pitanje ovdje jer mislim da nekim elementima odgovara istoj.

Da krenem ovako. Napravio sam jedan program za računar koji bi koristili prodajni i uslužni objekti. Ponudio bi program besplatno, ali bi naplaćivao uslugu instaliranja i podešavanja tog programa, jednokratno. Znači, npr. instaliram i podesim program za jednu trgovinu i završena priča, naš poslovni odnos je završen. Cijena te usluge bi išla do 50 ili 60 KM.

U tom poslovnom odnosu ja nastupam kao fizičko lice i vršim navedenu uslugu pravnom licu (nešto kao u slučaju korisnika koji je pokrenuo ovu temu).
E sad, šta mene zanima?
Da li mogu naplatiti uslugu uz izdavanje priznanice (paragon blok), preko žiro računa ili je potrebna faktura za taj posao? Takođe, kakve su mi obaveze i prava po pitanju PDV-a u ovom slučaju?

Hvala.

hrle1976

Post by hrle1976 » 05/11/2012 23:52

congo wrote:Da ne pokrećem novu temu postavit ću pitanje ovdje jer mislim da nekim elementima odgovara istoj.

Da krenem ovako. Napravio sam jedan program za računar koji bi koristili prodajni i uslužni objekti. Ponudio bi program besplatno, ali bi naplaćivao uslugu instaliranja i podešavanja tog programa, jednokratno. Znači, npr. instaliram i podesim program za jednu trgovinu i završena priča, naš poslovni odnos je završen. Cijena te usluge bi išla do 50 ili 60 KM.

U tom poslovnom odnosu ja nastupam kao fizičko lice i vršim navedenu uslugu pravnom licu (nešto kao u slučaju korisnika koji je pokrenuo ovu temu).
E sad, šta mene zanima?
Da li mogu naplatiti uslugu uz izdavanje priznanice (paragon blok), preko žiro računa ili je potrebna faktura za taj posao? Takođe, kakve su mi obaveze i prava po pitanju PDV-a u ovom slučaju?

Hvala.

Znam da je off the topic, ali bolje da skontas kako od svake trans-akcije da ti program na tvoj racun posalje 2-3 feninga. Za parg godina se moze nabrati za 7-8 ferarija, 6-9 vila i privatni avion :D Ponudi uslugu servisa to vole kupci a ne da im instaliras i zbrises, jer ko zna program nego samo ti... :wink:

PRO165

Post by PRO165 » 10/11/2012 23:54

Bego1 koliko sam ja skontao ti si pružao neku uslugu ili rentao nešto.
Ne ulazeći u priču o pragu, kamatama i sl. za svaku svoju ispostavljenu fakturu, ako trebaš biti u PDV, trebao si uračunati PDV. Pošto je to tvoja "zarada" taj porez bi ti direktno platio jer ti nemaš ulazni PDV. To što bi firma kojojo si davao uslugu / rentu isti porez iskoristila kao ulazni je mehanizam da nema dvostrukog oporezivanja. Dakle nije ta firma dužna nego si ti ostao dužan porez. Oni bi bili na nuli ali ti nisi na nuli jer si ti ostvario "zaradu" i na nju trebaš platiti PDV = porez na "dodanu vrijednosz" = "zaradu".

Za kajmanske otoke i sl. "porezne rajeve" :
U praksi to nije ni približno tako. Transfer novca vas košta barem 0,5% u jednom smjeru, kad vraćate ovamo putem neke kartice da dignete keš to je još 3-4%. Porez na dobit je 10% pa čak da ne iskoristimo sve zakonske olakšice maksimalna razlika je 6,5%. I na šta se onda priča svodi. Imaš 100.000 KM dobiti, Šaltaš pare vamo-tamo i ostane ti 96,5 naspram 90 hiljada potpuno legalnih oporezovanih para. Malo mačku teleća glava...

Za programera:

Legalan i pravilan način je ugovor o autorskom djelu. Porez na kraju dođe cca 14%.

Sa druge strane meni se čini da šta god ti to radiš nekako premalo naplaćuješ. Ako si raspoložen da prodiskutuješ o tome kao i nekoj vrsti saradnje pošalji PP.

MMM1977

Post by MMM1977 » 15/11/2012 21:39

Mala pomoć, ako neko ima iskustva sa ovom problematikom. Naime, prije određenog vremena sam uvezao određenu robu (cca 10.000 KM je bila fakturna vrijednost), roba je porijeklom iz EU i nema carine a paritet je bio DAP. Pri uvozu su mi obračunate obaveze za PDV (dakle, cca 1.700 KM) koje sam, kako to i mora biti, odmah platio.

Međutim, za ovu robu sam od kupca dobio reklamaciju te sam i ja istu reklamirao dobavljaču. Obzirom da je bio problem vraćati ovu robu, dobavljač mi je poslao odobrenje na puni iznos fakture. E sad, pitanje je šta sa PDV-om, koji sam, još jednom napominjem, platio. Moj knjigovođa mi tvrdi da moram umanjiti ulazni PDV ali u tom slučaju ja bukvalno poklanjam državi 1.700 KM i, naravno, ja se sa tim nikako ne slažem.

Unaprijed se zahvaljujem.

hrle1976

Post by hrle1976 » 15/11/2012 23:13

MMM1977 wrote:Mala pomoć, ako neko ima iskustva sa ovom problematikom. Naime, prije određenog vremena sam uvezao određenu robu (cca 10.000 KM je bila fakturna vrijednost), roba je porijeklom iz EU i nema carine a paritet je bio DAP. Pri uvozu su mi obračunate obaveze za PDV (dakle, cca 1.700 KM) koje sam, kako to i mora biti, odmah platio.

Međutim, za ovu robu sam od kupca dobio reklamaciju te sam i ja istu reklamirao dobavljaču. Obzirom da je bio problem vraćati ovu robu, dobavljač mi je poslao odobrenje na puni iznos fakture. E sad, pitanje je šta sa PDV-om, koji sam, još jednom napominjem, platio. Moj knjigovođa mi tvrdi da moram umanjiti ulazni PDV ali u tom slučaju ja bukvalno poklanjam državi 1.700 KM i, naravno, ja se sa tim nikako ne slažem.

Moras dokumentovat da si platio porez na uvoz. Zatim moras dokumentovat da si poslao robu nazad od koga si i kupio. Te moras moci dokumentovati da od njih tj. od koga si robu kupio, da ti nisu isplatili poreznu nadoknadu. Predas zahtjev i to je to. Da li je to praksa u BiH je druga stvar, ali inace tako ide...

redhat

Post by redhat » 16/11/2012 02:11

MMM1977 wrote:Mala pomoć, ako neko ima iskustva sa ovom problematikom. Naime, prije određenog vremena sam uvezao određenu robu (cca 10.000 KM je bila fakturna vrijednost), roba je porijeklom iz EU i nema carine a paritet je bio DAP. Pri uvozu su mi obračunate obaveze za PDV (dakle, cca 1.700 KM) koje sam, kako to i mora biti, odmah platio.

Prema zakonu samopo rješenju UIO možeš priznati pravo na umanjenje i povrat plačene obaveze za pdv kada je riječ o uvozu i smanjenju vrijednosti prmeta na osnovu KO, odnosno ocarinjenoj robi na koju je prilikom carine plačen pdv, i to na osnovu tvog zahtjeva i priložene dokumentacije. Procedura prilično traje detaljno je propisana.
I totalno je nepotrebna. Znači ne umanjuješ jednostrano svoj ulazni porez, već tražiš da ti se izvrši povrat, ali će i ti tvoj pripadajući regionalni ured UIO reći da ne radiš to jer je besmisleno.

Ti si platio pdv i za plačeni pdv možeš koristiti ulazni porez. Po KO je neophodno samo umanjiti obavezu prema ino dobavljaču. Svom domaćem kupcu kad budeš izdao KO za povrat (ako bude) umanjit ćeš izlazni pdv tek kad dobiješ dokaz da je on umanjio svoj ulazni.

Ricken

Post by Ricken » 17/12/2012 13:53

kiki-miki wrote:Zanima me zašto se plaća pdv na polovno auto?Auto je kupljeno u BiH prvi put i već je plaćen pdv na njega.

Ako je putničko ne bi trebalo biti pdv. Ako je dostvano ima pdv-a jer je prilikom prve kupovine postojalo pravo na odbitak ulaznog poreza.

Ricken

Post by Ricken » 18/12/2012 01:08

kiki-miki wrote:Putničko.
Kupljeno od zvaničnog zastupnika, koji je to isto vozilo otkupio po principu staro za novo i onda sam ga kupila od njih.

U tom slučaju tvoj diler koristi posebnu šemu, pa je stoga dužan izvršiti i obračun pdv-a prilikom prodaje tog vozila tebi. Ipak koliko znam on nesmije iskazivati taj pdv na računu. Drugim riječima ti plačaš pdv, ali se on nevidi na računu. Osnovica za PDV je razlika između prodajne i nabavne cijene dobra, uz odbitak PDV-a koji je sadržan u toj razlici. Prema tome, ukoliko je nabavna cijena rabljenog vozila 5.000 KM, a prodajna cijena 8.000 KM, tada osnovica za PDV iznosi 3.000 KM, a PDV je sadržan u toj razlici i izračunava se uz primjenu preračunate stope (3.000 KM x 17/117 = 436 KM);

Način prodaje korištene robe, u koju kategoriju spadaju i rabljena putnička vozila, uređen je članovima 47. i 48. Zakona o PDV. Prema članu 47. stav 7., preprodavci mogu obračunati i naplatiti PDV prema posebnim uslovima, ako su kupili ili dobili korištenu robu:
1) od lica koja nisu obveznici,
2) od drugih obveznika koji, u skladu sa ovim zakonom, nisu imali pravo na odbitak ulaznog poreza za promet takvim dobrima, a koji su oslobođeni prema članovima 24. i 25. zakona,
3) od obveznika iz člana 44. stavovi 1. i 2. zakona, ako je u pitanju poslovna imovina,
4) od drugih preprodavaca, u mjeri u kojoj promet podliježe plaćanju PDV-a prema posebnim uslovima prema ovom članu.

Član 85. Pravilnika detaljnije definira mogučnosti primjene posebne šeme
Korištena roba, umjetnička djela, kolekcionarski predmeti i antikviteti

(1) Preprodavci iz člana 47. stav 1. Zakona, mogu obračunavati i naplatiti PDV prema posebnim uslovima, ako su korištenu robu, umjetnička djela, kolekcionarske predmete i antikvitete, sa namjerom da iste preprodaju, kupili ili dobili:
a) od lica koja nisu PDV obveznici,
b) od obveznika koji nisu imali pravo na odbitak ulaznog poreza prilikom nabavki tih dobara, odnosno koji su oslobođeni plaćanja PDV-a bez prava na odbitak ulaznog poreza na nabavke,
c) od lica čiji godišnji oporezivi promet ne prelazi propisani prag, odnosno od lica koja nisu PDV obveznici, kad se radi o korištenoj poslovnoj imovini tog lica (mali preduzetnici)

klixo

Post by klixo » 19/10/2017 13:13

Da dignemo temu iz mrtvih , nazalost...

Vozač u firmi je napravio propust zbog kojeg je roba kasnila te je stala proizvodnja u fabrici.
Spedicija fabrike je fakturisala penale mojoj spediciji koja je meni dala nalog za utovar ,a moja spedicija je fakturisala iste penale meni kao odgovornoj firmi sa tim da je na tu vrijednost dodan i PDV.
Na fakturi piše prefakturisani troškovi reklamacije zastoja.

Da li imam pravo na povrat tog PDVa ?
I da napomenem fabrika i njihova spedicija nalaze se u inostranstvu.

Post Reply