Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1476 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Snake Eyes wrote: 25/06/2022 20:02
Chloe wrote: 25/06/2022 19:36

Ako se radi ispravno, nema utjecaja na med, zato postoje analize. Ono što bih svakom preporučila da nauči par načina prepoznavanja meda, ako nemaju sigurnog pčelara kod kojeg nabavljaju. :)

A da svega ima, ima. 🤷‍♀️ Naš ne mentalitet takav, uvijek se nadju oni koji bi brzu i lahku paru. :)
To me je zanimalo sta znaci to ako se radi ispravno a sta ako se radi pogresno. Razgovarao sam sa pcelarem kojem vjerujem i rekao mi je da kada bi htio bio bi u stanju da falsifikuje med koji bi prosao analizu na veterinarskom fakultetu.

Licno, kvalitet meda, koliko mogu, prepoznajem prema vise osobina: boji, zamucenosti, gustini, mirisu, okusu i osobini da se kristalizira.
Ne znam što se tiče falsifikovanja zaista ništa, niti da postoji mogućnost da prodje analizu. Ne zanima me ama baš nikako.
Gustinu, onako na oko, ne možeš utvrditi, jer med reaguje na toplo-hladno, zato se kristalizira na nižim tempraturama. Gustoću kontroliraj preko ubrusa, pravi med neće izbiti na drugu stranu, lažni prodje. Snimala sam video za drugi forum i praktično pokazala ponašanje pravog meda na ubrusu. Meni je to najdraži način kontrole nekad bio, dok sam bila kupac. :)
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1477 Re: Pčelarstvo

Post by ovo_malo_duse »

Chloe wrote: 25/06/2022 21:15
Snake Eyes wrote: 25/06/2022 20:02

To me je zanimalo sta znaci to ako se radi ispravno a sta ako se radi pogresno. Razgovarao sam sa pcelarem kojem vjerujem i rekao mi je da kada bi htio bio bi u stanju da falsifikuje med koji bi prosao analizu na veterinarskom fakultetu.

Licno, kvalitet meda, koliko mogu, prepoznajem prema vise osobina: boji, zamucenosti, gustini, mirisu, okusu i osobini da se kristalizira.
Ne znam što se tiče falsifikovanja zaista ništa, niti da postoji mogućnost da prodje analizu. Ne zanima me ama baš nikako.
Gustinu, onako na oko, ne možeš utvrditi, jer med reaguje na toplo-hladno, zato se kristalizira na nižim tempraturama. Gustoću kontroliraj preko ubrusa, pravi med neće izbiti na drugu stranu, lažni prodje. Snimala sam video za drugi forum i praktično pokazala ponašanje pravog meda na ubrusu. Meni je to najdraži način kontrole nekad bio, dok sam bila kupac. :)
Znam po nesto o medu i pcelastvu, Znam poprilican broj ljudi koji se bave tim sto amaterski sto profesionalno ,punac ima 30_ak kosnica i osim po nekog lijeka i po nekad onog tretmana za varou ne daje nista...Vadi skoro nisa sta bi trebao koliko vremena provodi oko pcela al ok 50-100 kg za sebe rodbinu i prijatelje da pokrije toskove tog svog hobija.
E sad sve ove metode provjere jel pravi nije pravi mozete okacit macku o rep jer razliciti med_ovi iz razlicith podneblja imaju razlicite karakteristike, pa tako da vam donesem kilo od prijatelja Danca koji je Amater sa 5 kosnica rekli bi nije to med nema sanse jer vise lici maslacu nego medu zbog kolicine vlage. Te metode mogu proc kod ovih sto prodaju ovu secernu vodu od Jablanice, oko Konjica pa do Sarajeva a kod pcelara koji se bace na industrijsku proizvodnju i dodaju pcelama razne sirupe u toku pase neces nista vidjeti. Osim toga prije nekih 3-5 godina pozove me bas ovaj prijatelj Danac ( pisao sam to ovdje prije) i da mi med da probam.. Kazem dobar .. EE kaze on ovo je primjerak KIneskog industrijskog meda koji je preplavio Europu i pazi sad. NE MOZE SE NI JEDNOM METODOM PEPOZNAT OSIM HEMIJSKE ANALIZE..Cak sta vise, dodaju mu arome razlicitih biljaka ukusniji od bilo kog pravog meda.
To je tad i pored svih kontrola upalo u EU mozes onda zamisliti sta se sve kod nas moze naci.. :-)
Najsigurnija analiza je svoje 2 kosnice pa par kg iz njih ili neko veoma blizako ko to radi samo za sebe i uzu rodbinu amaterski... :run:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1478 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

U ničije ime ne mogu govoriti, osim u svoje. Iza ničijeg meda stajati ne mogu osim onog koji imam. Osobno ne bih mogla poturati nešto što nije, novac na takav način zaradjen, ma koliko mizeran bio mi ne treba, nema šanse, nema tu hajra. :)
Svakom njegovo, meni moje. :)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1479 Re: Pčelarstvo

Post by Toto »

raduje me da je poraslo interesovanje za hoby pcelarstvo. Svima onima koji zele da se pcelarstvom bave kao hobijem ili da pokusaju sa holistickim metodama preporucujem top bar hive (TBH) kosnice.
https://backyardhive.com/


User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1480 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Pčelari, imate li problema sa osovima?
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#1481 Re: Pčelarstvo

Post by splinter »

Chloe wrote: 10/10/2022 11:31 Pčelari, imate li problema sa osovima?
Napadaju društva opet ?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1482 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

splinter wrote: 10/10/2022 11:33
Chloe wrote: 10/10/2022 11:31 Pčelari, imate li problema sa osovima?
Napadaju društva opet ?
Da. Prvi put se s tim susrećemo. Jedan kolega ostao bez 8 društava. :( a imaju i drugi gubitke.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#1483 Re: Pčelarstvo

Post by splinter »

Chloe wrote: 10/10/2022 11:35
splinter wrote: 10/10/2022 11:33

Napadaju društva opet ?
Da. Prvi put se s tim susrećemo. Jedan kolega ostao bez 8 društava. :( a imaju i drugi gubitke.
Ne bi trebalo biti posljedica ako su jaka društva. Sad su ose najagresivnije. Ništa, praviti zamke kao i za stršljene i postavljati svuda oko pčelinjaka. Sirće obavezno jer odbija pčele a privlači ose.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1484 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

splinter wrote: 10/10/2022 11:38
Chloe wrote: 10/10/2022 11:35

Da. Prvi put se s tim susrećemo. Jedan kolega ostao bez 8 društava. :( a imaju i drugi gubitke.
Ne bi trebalo biti posljedica ako su jaka društva. Sad su ose najagresivnije. Ništa, praviti zamke kao i za stršljene i postavljati svuda oko pčelinjaka. Sirće obavezno jer odbija pčele a privlači ose.
Pivu sam koristila za stršljenove, za sirće nisam znala.
Hvala... :thumbup:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1485 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Moram malo reklamirati prijatelje... :srce:

User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1486 Re: Pčelarstvo

Post by emotivac »

Image

Njami njami :D
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1487 Re: Pčelarstvo

Post by kuli1961 »

Pčelari, može li mala pomoć savjetima:
Pomalo, na čisto amaterskoj osnovi i kao hobi, bavim se drvetom, "đeljem", popravljam poneki stari komad namjestaja za brvnaru koliko znam i umijem.
Od prijatelja sam dobio jedan stari kredenac/vitrinu- sa zaobljenim staklenim vratima, milsim da ga je maltene svaka kuca birvaktile imala.
E sad, vitrinu sam rastavio, tako da ce mi donji dio igrati ulogu komode a gornji- regala :-D
Nakon rastavljanja ustanovio sam da su obe horizontalne plohe kredenca jako prljave i jasno, vrlo različite boje i da prethodno te povrsi moram dobro ocistiti i koliko je moguce dobiti priblizan ton.
Na YT sam gledao neke klipove i zapazio sam da neki stolari- restaurateri koriste oksalnu kiselinu za čišćenje, koliko- toliko izbjeljivanje(ujednacavanje) tona boje.
Poznato mi je da je oksalna kiselina moze kupiti u pčelarskim zadrugama u formi kristala.
Molim za misljenje- za sta je vi koristite u pčelarstvu (mozda dezinfekcija?),
znate li moze li se koristiti kao izbjeljivac/sredstvo za čišćenje
ako DA, koji procenat/omjer kristala kiseline i vode pravite, tj, kako dobiti odgovarajući procenat jacine kiseline- npr. mozda-
XY g. kristala kiseline, razmutiti u npr AB mililitara vode da bi se dobila jacina od CD procenata kiseline?
- da li je agresivna? jesu li neophodne npr. jace gumene rukavice?
HVALA!
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#1488 Re: Pčelarstvo

Post by splinter »

kuli1961 wrote: 25/04/2023 22:21 Pčelari, može li mala pomoć savjetima:
Pomalo, na čisto amaterskoj osnovi i kao hobi, bavim se drvetom, "đeljem", popravljam poneki stari komad namjestaja za brvnaru koliko znam i umijem.
Od prijatelja sam dobio jedan stari kredenac/vitrinu- sa zaobljenim staklenim vratima, milsim da ga je maltene svaka kuca birvaktile imala.
E sad, vitrinu sam rastavio, tako da ce mi donji dio igrati ulogu komode a gornji- regala :-D
Nakon rastavljanja ustanovio sam da su obe horizontalne plohe kredenca jako prljave i jasno, vrlo različite boje i da prethodno te povrsi moram dobro ocistiti i koliko je moguce dobiti priblizan ton.
Na YT sam gledao neke klipove i zapazio sam da neki stolari- restaurateri koriste oksalnu kiselinu za čišćenje, koliko- toliko izbjeljivanje(ujednacavanje) tona boje.
Poznato mi je da je oksalna kiselina moze kupiti u pčelarskim zadrugama u formi kristala.
Molim za misljenje- za sta je vi koristite u pčelarstvu (mozda dezinfekcija?),
znate li moze li se koristiti kao izbjeljivac/sredstvo za čišćenje
ako DA, koji procenat/omjer kristala kiseline i vode pravite, tj, kako dobiti odgovarajući procenat jacine kiseline- npr. mozda-
XY g. kristala kiseline, razmutiti u npr AB mililitara vode da bi se dobila jacina od CD procenata kiseline?
- da li je agresivna? jesu li neophodne npr. jace gumene rukavice?
HVALA!
Pa upotreba u pčelarstvu je primarno za tretman protiv Varoe i postoje tačne i dostupne recepture kako se pravi smješa sa ovom kiselinom, šečerom i vodom, dakle koji tačno omjer, način upotrebe i sl. Prednost tretmana sa oksalnom kiselinom je jer ista efikasna, pčele je dobro podnose i što je najvažnije Varoe nemaju odgovor na nju, dakle ne gubi na efikasnosti sa vremenom kao neka hemijska sredstva npr .
Može se koristiti i za izbjeljivanje, skidanje masnoće i hrđe u domaćinstvu ali to već moraš pogledati na netu u kojem obliku je najbolje koristiti i u kombinaciji sa čim.
Svakako bi se trebao zaštiti prilikom manipulacije s njom, prije svega ruke, oči, usta.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1489 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »



Medvjedi rasturili par pčelinjaka u pograničnom dijelu sa Hr. Prelaze preko Korane u BiH.... :facepalm:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1490 Re: Pčelarstvo

Post by moonca »

Chloe wrote: 26/04/2023 12:43

Medvjedi rasturili par pčelinjaka u pograničnom dijelu sa Hr. Prelaze preko Korane u BiH.... :facepalm:
:dajba:

Image
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1491 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

moonca wrote: 27/04/2023 04:32
Chloe wrote: 26/04/2023 12:43

Medvjedi rasturili par pčelinjaka u pograničnom dijelu sa Hr. Prelaze preko Korane u BiH.... :facepalm:
:dajba:

Image
:lol: ja bih na čeku, zamisli fotke medjeda na djelu.. :oops:
markecb
Posts: 25
Joined: 29/07/2004 02:34

#1492 Re: Pčelarstvo

Post by markecb »

Jedno brzo pitanje:
Vrca se 2x jedan puta izvrcano sad (kraj sedmog mjeseca)
Druga tura bi trebala biti nakon što se odradi unos cvjetanja Čubara (ili Vriska kako ga još negdje zovu)
Treba li herbastrip stavljati odmah ili pričekati još 20-tak dana, odraditi drugu turu i onda staviti trakice herbastrip kad više siguno neće biti vrcanja?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1493 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Tretman protiv varoe je nakon završetka sezone, nakon sklanjanja nastavaka.
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#1494 Re: Pčelarstvo

Post by brkox »

Znači sad ne dirati ništa dok se ne obavi drugo vrcanje?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1495 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Tako je.
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#1496 Re: Pčelarstvo

Post by brkox »

Odlično.Hvala.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1497 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

brkox wrote: 29/07/2023 16:40 Odlično.Hvala.
Nema na čemu. Nadam se da ima meda... :thumbup:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1498 Re: Pčelarstvo

Post by ovo_malo_duse »

Chloe wrote: 29/07/2023 19:11
brkox wrote: 29/07/2023 16:40 Odlično.Hvala.
Nema na čemu. Nadam se da ima meda... :thumbup:
Prosulu godinu je samo Hercegovina dobro odradila. Moj punac imao zdravstveni problem i nije uspio pamaknut pcele ostale mu kod Stoca.. Medilo do bola, ostatak tanko, bilo doduse vrijeska jesenas al takno za mnoge al Punac izvadio fino..
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72060
Joined: 03/10/2011 20:11

#1499 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

ovo_malo_duse wrote: 20/01/2024 12:23
Chloe wrote: 29/07/2023 19:11
brkox wrote: 29/07/2023 16:40 Odlično.Hvala.
Nema na čemu. Nadam se da ima meda... :thumbup:
Prosulu godinu je samo Hercegovina dobro odradila. Moj punac imao zdravstveni problem i nije uspio pamaknut pcele ostale mu kod Stoca.. Medilo do bola, ostatak tanko, bilo doduse vrijeska jesenas al takno za mnoge al Punac izvadio fino..
:thumbup: Nova godina, nova nafaka aBd. :-D
HelaS
Posts: 5661
Joined: 22/09/2018 13:21

#1500 Re: Pčelarstvo

Post by HelaS »

Šalje li iko svoj med na ispitivanje kvaliteta, fizičko-hemijskim osobinama i mikrobiološkim, da zna sadržaj saharoze, ako ništa drugo, obzirom da večina pčelara dohranjuje pčele prešećerenim pogačicama. Svaki med sa sadržajem saharoze više od 5 grama u 100, ne smatra se medom.
Post Reply