Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#1351 Re: Pčelarstvo

Post by Porodice Foht »

Jedan mi pametan nas cova veli nedavno da u Evropi ima samo jedna laboratorija koja 100% moze potvrditi pravi med a on je citirao nekog njemackog novinara iz oblasti ekologije. Bi mi zanimljivo pa eto da to podijelim ovdje, ako je tacno.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1352 Re: Pčelarstvo

Post by Dozer »

high_volume wrote: 17/11/2019 10:50 "Grančice" se pale i postavljaju na tacnu ispod košnice, pa taj dim uništava varou. Reci mi kako taj dim uništava pčele i med?
Na isti nacin kako unistava i Varou...
Kako duhanski dim, pri cemu taj dim zadrzi stosta, unistava nepusace?
Na identican nacin i taj dim od "grancice" sadrzi stosta. Ne postoji bezopasni otrov, pa ne znam za sta da je...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1353 Re: Pčelarstvo

Post by high_volume »

Haman2 wrote: 16/11/2019 20:14 LIJEKOVI ZA PČELE

Cime tretirati pcele protiv varoe. Tesko i slozeno pitanje na koje svako ima svoj odgovor. Oni pcelari koji imaju mali broj kosnica 3, 5, 8 ili 10 nastoje tretirati pcele protiv varoe prirodnim lijekovima koji su skuplji, dok pcelari koji imaju na desetine kosnica kupuju najjeftinije preparate za tretman pcela protiv varoe. Naravno, da su ovi preparati efikasni jer uklanjaju varou ali tako ulaze i u med i unistavaju zdravlje nasih gradjana.
Ja mislim, ko nema svoje cele, onda najcesce nema ni zdrav med. Iz tog razloga trebalo bi donijeti ZAKON koji regulira problematiku upotrebe sredstava protiv varoe u cilju zastite zdravlja nasih gradjana. Evorpa je to vec ucinila ali BiH nije. Krajnje je vrijeme da to ucini.
Docent Ivan Tolj i tehnički suradnik Mate Sablić patentirali su uređaj koji bi bolesti pčela varoozi mogao stati na kraj – termičkim načinom. Sve je počelo kad se Sablić počeo hobistički baviti pčelarstvom radi dobivanja zdravog meda za sebe i svoje. Ubrzo je naučio da varoa ugiba na temperaturama iznad 43 stupnja koja inače ne škodi pčelama, medu i vosku. On i Tolj pozabavili su se potom onime što najbolje znaju, budući da se znanstveno bave termodinamikom. Glavni zadatak im je bio da smisle kako tolikoj toplini praktično i ravnomjerno izložiti čitavu košnicu. I uspjeli su...
https://www.dw.com/hr/hrvatski-patent-u ... a-47406093
TaraC
Posts: 27
Joined: 09/10/2018 19:46

#1354 Re: Pčelarstvo

Post by TaraC »

Dozer wrote: 16/11/2019 20:47
TaraC wrote:Pozdrav svima, dobila sam ampulu maticne mlijeci od 15gr , zanima me da li neko zna kako mogu napraviti mjesavinu sa medom za odrasle osobe a i za djevojcicu od 3 godine za imunitet te koliko se dugo te mjesavine mogu cuvati u frizideru. Na internetu nalazim dosta razlicitih misljenja sto se tice doziranja i poprilicno sam zbunjenja. Hvala unaprijed :kiss:
Nisam pcelar, ali sam od par pcelara cuo isto - nakon otvaranja, prirodnu maticnu mlijec je najbolje upotrijebiti za 7-8 dana. Nakon toga pocinje gubiti svojstva.
Ako su oni slagali mene, lazem i ja tebe, ali ovo ima logike.

A doziranje...zaista ne bih znao da li postoji neko opste pravilo. Mislimda ne postoji.
Maticna mlijec nije farmaceutski proizvod, nego je prirodna tvar. Samim tim ne bi trebalo da postoji bilo kakav fiksan nacin doziranja jer se time ne mozes predozirati, kao sto ne mozes ni medom.
Drugim rijecima, podijeli tu kolicinu na 7-8 dana i tako daji, najbolje ujutro..
hvala Vam najljepse na odgovoru :)
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1356 Re: Pčelarstvo

Post by Toto »

kloxi wrote: 26/09/2020 12:11 Više od pola Evrope bilježi nestašicu pčela dok BiH ne mora da brine

Image

U više od polovine evropskih zemalja nema dovoljno pčela za oprašivanje usjeva, upozoravaju istraživači proteklih godina, na što ukazuje i nova mapa sa popularne stranice Reddita. Ipak, zanimljivo je da se Bosna i Hercegovina nalazi u skupini zemalja koje se mogu pohvaliti najvećom opskrbljenošću pčelama.
Na mapi koju je izradio geografičar Benjamin Henning za magazin Geographical prikazano je kolika je prisutnost medonosnih pčela u evropskim zemljama, a kolika potražnja za njima. Ovi podaci jasno ukazuju da više od pola Evrope nema dovoljno pčela.

Pored Bosne i Hercegovine, među zemljama koje imaju najveći kapacitet pčela za oprašivanje nalaze se i zemlje iz našeg susjedstva, kao i Norveška, Belgija, Nizozemska, Portugal, Austrija, Sjeverna Irska, Albanija, Grčka i Turska.
Image
S druge strane, najmanje pčela je u Velikoj Britaniji, Finskoj, Estoniji, Litvaniji, Latviji i Moldaviji. Ipak, nestašice pčela bilježi većina velikih evropskih zemalja, od Njemačke, Francuske, Švedske, Poljske, Ukrajine i Bjelorusije.

Iako se BiH dobro pozicionirala na mapi, naši pčelari početkom ovog mjeseca upozorili su na katastrofalnu godinu jer su loše vremenske prilike dovele do znatnog pada prinosa meda.

Podsjetimo da je med iz BiH prije pet godina dobio i zeleno svjetlo iz Brisela da može na police Evropske unije.

Naučnici ističu da bi zbog manjka pčela posljedice po čovječanstvo mogle biti katastrofalne. Kako se smanjuje njihov broj zbog sve manje površina prekrivenih cvijećem, korištenja otrovnih pesticida i klimatske krize, time je sve manja i proizvodnja hrane. Bez pčela nema oprašivanja, nema ploda, ni hrane, pa ni ljudi.
evo jos jedne izvozne sanse za bih-izoziti rojeve
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1357 Re: Pčelarstvo

Post by high_volume »

Toto wrote: 26/09/2020 14:42
evo jos jedne izvozne sanse za bih-izoziti rojeve
Mislim čak da u ovoj situaciji naša država treba zabraniti izvoz rojeva pčela, a svakako je njihova trgovačka cijena skoro zanemariva.
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1358 Re: Pčelarstvo

Post by Toto »

high_volume wrote: 26/09/2020 14:47
Toto wrote: 26/09/2020 14:42
evo jos jedne izvozne sanse za bih-izoziti rojeve
Mislim čak da u ovoj situaciji naša država treba zabraniti izvoz rojeva pčela, a svakako je njihova trgovačka cijena skoro zanemariva.
Kad bi imali drzavu koja bi to mogla adekvatno da plati, zabrana bi imala smisla.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70840
Joined: 03/10/2011 20:11

#1359 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

rimano
Posts: 723
Joined: 28/12/2009 00:05

#1360 Re: Pčelarstvo

Post by rimano »

high_volume wrote: 17/11/2019 22:45
Docent Ivan Tolj i tehnički suradnik Mate Sablić patentirali su uređaj koji bi bolesti pčela varoozi mogao stati na kraj – termičkim načinom. Sve je počelo kad se Sablić počeo hobistički baviti pčelarstvom radi dobivanja zdravog meda za sebe i svoje. Ubrzo je naučio da varoa ugiba na temperaturama iznad 43 stupnja koja inače ne škodi pčelama, medu i vosku. On i Tolj pozabavili su se potom onime što najbolje znaju, budući da se znanstveno bave termodinamikom. Glavni zadatak im je bio da smisle kako tolikoj toplini praktično i ravnomjerno izložiti čitavu košnicu. I uspjeli su...
https://www.dw.com/hr/hrvatski-patent-u ... a-47406093
Ovo je vec patentirano npr https://youtu.be/D3I4G2Ws91o

Pravim i ja svoju verziju za privatnu upotrebu, testirat cu je slijedece sezone. Temperaturu ce regulisati mikrokroler i nece biti naglih skokova u temperaturi, vec ce se lagano dizati temp do zeljene
Nick Praskaton
Posts: 4
Joined: 06/03/2007 04:31

#1361 Re: Pčelarstvo

Post by Nick Praskaton »

Pozdrav svima,
Imam jedno pitanje vezano za matičnu mliječ.
Da li je neko koristi i kakva su iskustva?
Vidim da ima porodica Memišević i imaju direktnu dostavu http://www.farmer.ba/proizvod/maticna-m ... 0grama/836
Hvala unaprijed za odgovore
Nick Praskaton
Posts: 4
Joined: 06/03/2007 04:31

#1362 Re: Pčelarstvo

Post by Nick Praskaton »

TaraC wrote: 30/12/2019 08:52
Dozer wrote: 16/11/2019 20:47
TaraC wrote:Pozdrav svima, dobila sam ampulu maticne mlijeci od 15gr , zanima me da li neko zna kako mogu napraviti mjesavinu sa medom za odrasle osobe a i za djevojcicu od 3 godine za imunitet te koliko se dugo te mjesavine mogu cuvati u frizideru. Na internetu nalazim dosta razlicitih misljenja sto se tice doziranja i poprilicno sam zbunjenja. Hvala unaprijed :kiss:
Nisam pcelar, ali sam od par pcelara cuo isto - nakon otvaranja, prirodnu maticnu mlijec je najbolje upotrijebiti za 7-8 dana. Nakon toga pocinje gubiti svojstva.
Ako su oni slagali mene, lazem i ja tebe, ali ovo ima logike.

A doziranje...zaista ne bih znao da li postoji neko opste pravilo. Mislimda ne postoji.
Maticna mlijec nije farmaceutski proizvod, nego je prirodna tvar. Samim tim ne bi trebalo da postoji bilo kakav fiksan nacin doziranja jer se time ne mozes predozirati, kao sto ne mozes ni medom.
Drugim rijecima, podijeli tu kolicinu na 7-8 dana i tako daji, najbolje ujutro..
hvala Vam najljepse na odgovoru :)
Pozdrav svima,
Evo jedan zanimljiv tekst vezan za matičnu mliječ - http://www.farmer.ba/novost/maticna-mli ... unitet/319
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#1363 Re: Pčelarstvo

Post by RtrnOfSalisbury »

jel ova maticna mlijec isto sto i pergo, il na nasem 'binen bred' ?
Sovex
Posts: 123
Joined: 31/12/2013 09:05

#1364 Re: Pčelarstvo

Post by Sovex »

RtrnOfSalisbury wrote: 28/01/2021 21:45 jel ova maticna mlijec isto sto i pergo, il na nasem 'binen bred' ?
Nije. Perga ti je "preradjeni polen/pelud"
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#1365 Re: Pčelarstvo

Post by RtrnOfSalisbury »

Sovex wrote: 29/01/2021 08:39
RtrnOfSalisbury wrote: 28/01/2021 21:45 jel ova maticna mlijec isto sto i pergo, il na nasem 'binen bred' ?
Nije. Perga ti je "preradjeni polen/pelud"
tesko je pohvatat sta sve pcele (na)prave, na kraju je pitanje ostanel ista njima :|
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1366 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

Par pitanja:
1. Da li znate nekoga ko prodaje žute banatske matice (ne italijanske) i njihove rojeve/društva?
2. Kakva su vam iskustva sa Beevitalom?
3. Kakva su vam isustva sa Timol listićima?
4. Da li ste slučajno koristili onaj preparat što se prodeje u PIP-u (na Energoinvestu)...čini mi se da se zove REDVAROA?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1367 Re: Pčelarstvo

Post by high_volume »

dacha bosanac wrote: 11/06/2021 12:48 Par pitanja:
1. Da li znate nekoga ko prodaje žute banatske matice (ne italijanske) i njihove rojeve/društva?
Kakva je razlika između banatskih i italijanskih matica i njihovih pčela?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63300
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#1368 Re: Pčelarstvo

Post by BarbaDue »

Možda savjet ako može.

Otac se nekada bavio pčelarstvom dok mu rojeve nije napala grabež. Pošto je bila velika šteta rasformirao je sanduke. Nije ih očistio, samo ih je odložio na tavan. U takvom stanju stoje već 7-8 godina.

Interesuje me mogu li se ti sanduci očistiti i ponovo koristiti?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1369 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

high_volume wrote: 12/06/2021 09:07
dacha bosanac wrote: 11/06/2021 12:48 Par pitanja:
1. Da li znate nekoga ko prodaje žute banatske matice (ne italijanske) i njihove rojeve/društva?
Kakva je razlika između banatskih i italijanskih matica i njihovih pčela?
Dosta su slične, ali banatska kažu da nije sklona grabežu kao italijanska. Mnogo je mirnija.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1370 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

BarbaDue wrote: 12/06/2021 09:55 Možda savjet ako može.

Otac se nekada bavio pčelarstvom dok mu rojeve nije napala grabež. Pošto je bila velika šteta rasformirao je sanduke. Nije ih očistio, samo ih je odložio na tavan. U takvom stanju stoje već 7-8 godina.

Interesuje me mogu li se ti sanduci očistiti i ponovo koristiti?
Pa, pitanje je da li su to samo sanduci ili imaš i satne osnove. Sanduci se svakako mogu očistiti. Ali ako si imao satne osnove na tavanu, moraš pregledati da li ti ih je izjeo moljac.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63300
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#1371 Re: Pčelarstvo

Post by BarbaDue »

dacha bosanac wrote: 12/06/2021 20:08
BarbaDue wrote: 12/06/2021 09:55 Možda savjet ako može.

Otac se nekada bavio pčelarstvom dok mu rojeve nije napala grabež. Pošto je bila velika šteta rasformirao je sanduke. Nije ih očistio, samo ih je odložio na tavan. U takvom stanju stoje već 7-8 godina.

Interesuje me mogu li se ti sanduci očistiti i ponovo koristiti?
Pa, pitanje je da li su to samo sanduci ili imaš i satne osnove. Sanduci se svakako mogu očistiti. Ali ako si imao satne osnove na tavanu, moraš pregledati da li ti ih je izjeo moljac.
Sanduci su kompletni,znaci oni sadrže i satne osnove ili okvirove.

Na koji način bi se čistili sanduci?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1372 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

BarbaDue wrote: 13/06/2021 02:02
Sanduci su kompletni,znaci oni sadrže i satne osnove ili okvirove.

Na koji način bi se čistili sanduci?
Pa, sanduke možeš ošmirglati, prefarbati, a prije farbanja dezinfikovati. Što se ranica (samog drveta tiče) uradi isto samo šmirglanje i dezinfikaciju. Za satne osnove tj. saće na ramovima, pitanje je u kakvom je stanju. To bi morao da pošalješ par fotki da se vidi da li je staro ili ne, da li je možda imalo truleži, da li su ga moljci napali i sl. I satne osnove treba dezinfikovati ako su za upotrebu.

Što se načina dezinfikaciju tiče, svega gore navedenog, najbolje ti je da napraviš dva rastvora: 1. Jabukovo sirće i voda 2. Povidon jod (10-to postotni) i voda (ide 20 ml joda na litara vode)
Kupi dva raspršivača (one šprice) za cvijeće i sve to dobro poprskao. Kada se dobro sasuši možeš koristiti.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#1373 Re: Pčelarstvo

Post by -Chesterfield- »

dacha bosanac wrote: 13/06/2021 05:57
BarbaDue wrote: 13/06/2021 02:02
Sanduci su kompletni,znaci oni sadrže i satne osnove ili okvirove.

Na koji način bi se čistili sanduci?
Pa, sanduke možeš ošmirglati, prefarbati, a prije farbanja dezinfikovati. Što se ranica (samog drveta tiče) uradi isto samo šmirglanje i dezinfikaciju. Za satne osnove tj. saće na ramovima, pitanje je u kakvom je stanju. To bi morao da pošalješ par fotki da se vidi da li je staro ili ne, da li je možda imalo truleži, da li su ga moljci napali i sl. I satne osnove treba dezinfikovati ako su za upotrebu.

Što se načina dezinfikaciju tiče, svega gore navedenog, najbolje ti je da napraviš dva rastvora: 1. Jabukovo sirće i voda 2. Povidon jod (10-to postotni) i voda (ide 20 ml joda na litara vode)
Kupi dva raspršivača (one šprice) za cvijeće i sve to dobro poprskao. Kada se dobro sasuši možeš koristiti.
https://domacimed-antolcic.com/blog/39- ... -i-kosnica

Sanduci se iznutra spale brenerom.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1374 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

-Chesterfield- wrote: 13/06/2021 06:16
https://domacimed-antolcic.com/blog/39- ... -i-kosnica

Sanduci se iznutra spale brenerom.
Pa, može i to ali nije da mora. Ja sam spalio trenerom one koje su imale problema sa moljcima ili koje su bile izložene miševima. Ako nisu, ono gore što sam naveo je dovoljno.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63300
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#1375 Re: Pčelarstvo

Post by BarbaDue »

dacha bosanac wrote: 13/06/2021 05:57
BarbaDue wrote: 13/06/2021 02:02
Sanduci su kompletni,znaci oni sadrže i satne osnove ili okvirove.

Na koji način bi se čistili sanduci?
Pa, sanduke možeš ošmirglati, prefarbati, a prije farbanja dezinfikovati. Što se ranica (samog drveta tiče) uradi isto samo šmirglanje i dezinfikaciju. Za satne osnove tj. saće na ramovima, pitanje je u kakvom je stanju. To bi morao da pošalješ par fotki da se vidi da li je staro ili ne, da li je možda imalo truleži, da li su ga moljci napali i sl. I satne osnove treba dezinfikovati ako su za upotrebu.

Što se načina dezinfikaciju tiče, svega gore navedenog, najbolje ti je da napraviš dva rastvora: 1. Jabukovo sirće i voda 2. Povidon jod (10-to postotni) i voda (ide 20 ml joda na litara vode)
Kupi dva raspršivača (one šprice) za cvijeće i sve to dobro poprskao. Kada se dobro sasuši možeš koristiti.
Hvala, probat ću staviti koju fotografiju...čim se uhvati vremena popeti na babov tavan. :)
Post Reply