Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1301 Re: Pčelarstvo

Post by Janjicar »

van Basten wrote:imam jedno pitanje za pćelare...jeste da je tema zamrla zadnja dva mjeseca, al valjda neko pročita...
dobio sam na poklon kompletan sač, direktno izvađen iz košnice i predat bez ikakve dalje obrade. Šta da radim sa njim a u cilju da ga što bolje iskoristim?
Pa najbolje bi bilo da stavis u vrcaljku i izvuces med :) ali malo to ima da bi ti trazi vrcaljku itd... Ali nije problem ni tako jesti sa satnom osnovom :)
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#1302 Re: Pčelarstvo

Post by van Basten »

ok... znači može "nož i viljuška" princip pa pomalo? napomena je dA sam to namjenio 5.godišnjem sinu ako je šta bitno
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1303 Re: Pčelarstvo

Post by Hadzi Lojo »

Ljudi vas fino pitaju a vi kao neki mudraci sutite, sta bi htjeli da vas po mudima titraju!
Savjte znatizeljnima, imate na engleskom jeziku sve na internetu, od dimenzija kosnice, pcelinjih bolesti itd.
Zasto ne kazete ljudima zasto nazovi domaci med ima ruzan ukus, zato sto koristite lijekove za pcele u toku sezone ubiranja meda a ne nakon zadnjeg vrcanja u jesenjem periodu. Poznata Varoa parazit koji se ubija mravljom kiselinom a i drugim hemijski m proizvodima, zatim lijekovi protiv virusnih bolesti itd.
Da ne pricamo o laznom medu, u stvari hranite pcele samo secernom vodom kojeg pcele prerade i dobijete skoro umjetni med.

Ukoliko zelite pravi med, naci cete samo ako ste prisutni prilikom uzimanja ramova iz kosnice i vrcanja istog, sve je ostalo sarena laza.
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1304 Re: Pčelarstvo

Post by Janjicar »

van Basten wrote:ok... znači može "nož i viljuška" princip pa pomalo? napomena je dA sam to namjenio 5.godišnjem sinu ako je šta bitno
Ako zelis da ti neko odg. nesto citiraj ga jer onda dobije taj korisnik obavijest da si ga citirao :) ovako nisam vidio da si pisao

Samo cuvaj u frizderu i to je to. Mozes mu sjeckat i nek pijuče kao bombonu i ono sto ostane moze baciti a moze i pojest jer ce vosak samo proci kroz njega, nece naskodit. Nabavi mu i polena i mijesaj s medom ako vec voli.
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#1305 Re: Pčelarstvo

Post by haso hasic »

Imam dvoje manje djece kojima redovno uzimam med.
Medjutim cuo sam da se svasta radi,med se razblazuje sa ukuhanom agdom;pcele se protiv varoe tretiraju I u toku medobranja sa svakakvim sredstvima.
Evo jedne anegdote:
Odem u Vel.Kladusu nesto raditi kad buraz me zove da je na piku nasao nekog iz Kladuse da prodaje gume za auto pa da mu to odem pogledati.Dao mi je broj mob.
Odem kod kolege I zamolim ga da ukuca taj broj u mob mozda ga ima u imeniku pa da me uputi gdje da odem.
Kolega ukuca I kroz smjeh kaze :A to je kod ........pcelara.
I onda mi isprica.Kaze uciteljica u skoli pitala malu od tog pcelara.(dijete drugi razred)E posto tvoj otac ima pcele sad ces ti nama reci kako to pcelica Maja odlazi i prikuplja med.Kako se on vadi iz kosnica.De nam malo to ispricaj.Kaze mala:"A nije to nista tako uciteljice ,to babo nesto na sporetu mjesa I puni tegle."
Sta ces nezna dijete sakriti.
E zbog takvih sam ove godina nabavio prirodne rojeve I poceo sa pcelarenjem.Nabavio 8 prirodnih rojeva koji su
se super razvili.Vrcao sam nesto malo I meda I sad kad ga dajem djeci znam da im dajem zdravlje a ne otrov.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1306 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

i_ja_na_forumu wrote:Ja sam nedavno cula nesto o proizvodnji kosnica od strane osoba sa invaliditetom. to me je bas nesto odusevilo..pa preporuka za sve koji se budu htjeli baviti sa ovim da ih potraze..
ja ne znam nista o pcelarstvu, ni o tim kosnicama, ni kakve oni kosnice prave..ali mi je drago da neko zaposljava osobe sa invaliditetom..

necu davati ime da ne bude reklama..moze se potraziti :D
Ovako...ne znam koliko je aktivna ova tema jer ja na ovaj forum svratim povremeno, ali pošto sam se počeo baviti pčelarstvom (nov sam u tome) rekoh da vidim šta ima i ovdje, pa naletih na kvotovani post. Elem, ti koje pominjete su mene izdigli ove sezone samo tako. Ne trebam vam pričati više nego li da su mi od 25 košnica izvrcali 12 kg meda, misleći da sam levat. Kada su mi ljudi pregledali košnice i vidjeli ugovor, ibretili se kako su me dotični uzeli lopatom k'o što je Alija Sirotanović utimao lopatom ugalj.
Suma sumarum, uzeh svoje košnice (nisu sve kakve su trebale da budu), pa šta mi Bog da. Hvala Bogu imamo jednog prijatelja koji će nas podučiti, ali sam ovim samo želio da vam kažem da se dotičnih dobro pripazite. Možda su nekome bili dobri, ali meni nisu sigurno.

Usput, jedno pitanje...koji bi dio u SBK i SDK preporučili za ispašu? Za bagrem znam da se hvata u Posavini. Interesuje me kakvo vam je mišljenje o Modriči, tačnije Vukosavlju (podno Vučjaka)?
User avatar
Filter
Posts: 7928
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1307 Re: Pčelarstvo

Post by Filter »

User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1308 Re: Pčelarstvo

Post by Dozer »

Ako koga zanima/treba mu reftraktometar za med, imam 1 glanc nov, portabl, nikad upotrijebljen, model RHB-10ATC.

Originalna futrola, uputstvo, dodaci. Identican ovome na slici. KOga zanima, neka se javi na PP za detalje.

Image
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1309 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

haso hasic wrote:Imam dvoje manje djece kojima redovno uzimam med.
Medjutim cuo sam da se svasta radi,med se razblazuje sa ukuhanom agdom;pcele se protiv varoe tretiraju I u toku medobranja sa svakakvim sredstvima.
Evo jedne anegdote:
Odem u Vel.Kladusu nesto raditi kad buraz me zove da je na piku nasao nekog iz Kladuse da prodaje gume za auto pa da mu to odem pogledati.Dao mi je broj mob.
Odem kod kolege I zamolim ga da ukuca taj broj u mob mozda ga ima u imeniku pa da me uputi gdje da odem.
Kolega ukuca I kroz smjeh kaze :A to je kod ........pcelara.
I onda mi isprica.Kaze uciteljica u skoli pitala malu od tog pcelara.(dijete drugi razred)E posto tvoj otac ima pcele sad ces ti nama reci kako to pcelica Maja odlazi i prikuplja med.Kako se on vadi iz kosnica.De nam malo to ispricaj.Kaze mala:"A nije to nista tako uciteljice ,to babo nesto na sporetu mjesa I puni tegle."
Sta ces nezna dijete sakriti.
E zbog takvih sam ove godina nabavio prirodne rojeve I poceo sa pcelarenjem.Nabavio 8 prirodnih rojeva koji su
se super razvili.Vrcao sam nesto malo I meda I sad kad ga dajem djeci znam da im dajem zdravlje a ne otrov.
Ko je taj "pčelar" ????

Što se tiče odluke da imaš par svojih košnica je za svaku pohvalu ako imaš uslove za njih. :)
Nadam se da imaš mentora kao početnik, jer kvaliteta rojeva, a time i unos meda ovisi i o tvojoj angažovanosti oko njih. Vrijeme tzv. paše je već nešto na šta ne možemo utjecati.
Ova godina je bila mašallah.
Sretno. :)
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#1310 Re: Pčelarstvo

Post by haso hasic »

Kladuscanka ne znam mu ime a I da znam nebih htio pisati javno.Bio sam kod njega kuci van Kladuse je.
Gume naravno nisam kupio jer nisu valjale.
Sto se tice rojeva mazio sam ih I pazio. :-D
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#1311 Potreban savijet za pocetnika

Post by sodi33 »

Pozdrav drage kolege pcelari. Pocetnik sam bez nekig iskustva pa svaki savijet dobro dodje. Prije tacno 7 dana sam kupio roj (3 rama legla 2 hrane i maticu) i smijestio ih u LR kosnicu sa jos 5 satni osnova. Pcelar koji mi je prodao kaze nemoras im davati hranu samo obezbijedi vodu i krajem jula ih tretiraj protiv varoe. Sutra dan su pcelice izlazile napolje i unosile su polen, vec sledeci dan su izlazile slabije zbog kisnog vremene pa sam im dao pogacu i malo situpa. Pogacu su bukvalno smazale za 3 dana a sirup nisam vise davao jer nisam mogao uvece. Posto je vrijeme promijenjivo ima i kise ja sam im dodao jos jednu pogacu u petak jucer je bilo lijepo i pcele su dosta unosile polen a danas opet kisa pa sam predvece dodao malo 0.4 sirupa i vidim da su i ovi pogacu pojele. Sad neznam sta da radim da im dodam jos jednu pogacu ili ne, neznam dali je to uredu..Ako moze neki savijet iskusnijeg kolege sta bi uradio i cime da ih tretiram protiv varoe kakva su vasa iskustva...
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#1312 Re: Pčelarstvo

Post by Krokodajl »

Hajde malo da oživimo temu.
Vrijeme je da se prikuplja propolis ! :D
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#1313 Re: Pčelarstvo

Post by Opal_89 »

Onako hipoteticki govoreci ako neko hoce da nabavi 1-2 drustva za pocetak, sta mu sve treba?
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#1314 Re: Pčelarstvo

Post by Krokodajl »

Opal_89 wrote:Onako hipoteticki govoreci ako neko hoce da nabavi 1-2 drustva za pocetak, sta mu sve treba?
Ne treba ti puno opreme, potreban ti je prostor gdje ćeš držati pčele, sanduk i ramove ćeš predpostavljam dobiti sa društvom ako već kupuješ, ako kupuješ samo roj bez sanduka onda ti treba sanduk sa svom opremom koja dolazi uz sanduk (ramovi, pojilica) uz to potrebna ti je i pregrada za matice, ne znam kako se to zove to je obična mreža kojoj je funkcija da u periodima paše spriječi prelazak matice iz jednog u drugi nastavak.

To sve možeš naći u pčelarskim radnjama ili poljoprivrednim apotekama, osim toga treba ti još pčelarska kapa ili još bolje pčelarska košulja sa kapom.

Ostale stvari su više fensi šmensi i ne moraju se nabaviti, tipa posebne pčelarske rukavice, hvataljke za ramove, hvatač matice...

Već kada si postavio društvo u "funkciju" potrebne su ti stvari tipa razni preparati protiv bolesti koje se mogu pojaviti ili preventive, najčešće protiv varoe. I naravno prehrana pčele, obično se kupuju šećerne pogače, isto u pčelarskim radnjama ili poljoapotekama.

Moj ti je savjet da ako već planiraš da se baviš pčelarstvom prvo kontaktiraš nekog pčelara iz okruženja i da te on savjetuje da par puta sa njim odeš na "časove" da probaš sam, jer za pčelarstvo je mikroklima veoma važna tako da je teško govoriti o nekim općim naputcima za pčelarenje, pčelarstvo je danas dosta zahtjevan hobi/posao jer uistinu se nalazimo u teškom vremenu za opstanak pčela.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#1315 Re: Pčelarstvo

Post by Opal_89 »

Krokodajl wrote:
Opal_89 wrote:Onako hipoteticki govoreci ako neko hoce da nabavi 1-2 drustva za pocetak, sta mu sve treba?
Ne treba ti puno opreme, potreban ti je prostor gdje ćeš držati pčele, sanduk i ramove ćeš predpostavljam dobiti sa društvom ako već kupuješ, ako kupuješ samo roj bez sanduka onda ti treba sanduk sa svom opremom koja dolazi uz sanduk (ramovi, pojilica) uz to potrebna ti je i pregrada za matice, ne znam kako se to zove to je obična mreža kojoj je funkcija da u periodima paše spriječi prelazak matice iz jednog u drugi nastavak.

To sve možeš naći u pčelarskim radnjama ili poljoprivrednim apotekama, osim toga treba ti još pčelarska kapa ili još bolje pčelarska košulja sa kapom.

Ostale stvari su više fensi šmensi i ne moraju se nabaviti, tipa posebne pčelarske rukavice, hvataljke za ramove, hvatač matice...

Već kada si postavio društvo u "funkciju" potrebne su ti stvari tipa razni preparati protiv bolesti koje se mogu pojaviti ili preventive, najčešće protiv varoe. I naravno prehrana pčele, obično se kupuju šećerne pogače, isto u pčelarskim radnjama ili poljoapotekama.

Moj ti je savjet da ako već planiraš da se baviš pčelarstvom prvo kontaktiraš nekog pčelara iz okruženja i da te on savjetuje da par puta sa njim odeš na "časove" da probaš sam, jer za pčelarstvo je mikroklima veoma važna tako da je teško govoriti o nekim općim naputcima za pčelarenje, pčelarstvo je danas dosta zahtjevan hobi/posao jer uistinu se nalazimo u teškom vremenu za opstanak pčela.
Pitam zbog muza, isao je na obuke i ima neostvarenu zelju za tim, a voljela bih mu nabaviti jedno ili dva drustva za pocetak. Koji period bi bio idealan za adaptaciju tog drustva u novu sredinu ili kad bi bilo najbolje nabaviti to? Je li april rano ili kasno? I koliko mi je pametno to potajno nabaviti (naravno trazila bih savjet strucne osobe) :mrgreen:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#1316 Re: Pčelarstvo

Post by Krokodajl »

April bi trebao da je OK što se tiče nabavke, topliji dani čim krenu to je to.

Ja iskreno mislim da je 1 pa čak i 2 društva premalo, sa time bi se vjerujem složili i mnogi pčelari, 3 društva su a neki smatraju i 4 minimum da bi se bavilo pčelarstvom jer jedno je kada je ljeto i kada pčele rade, ali dočekati zimu sa samo jednim ili 2 društva je dosta teško i za iskusne pčelare, naravno može se to raditi i sa 1-2 društva za početak ali "zazimiti" sa tako malim brojem društava će vam biti dosta teško, jer pogotovo kod pčelara početnika se dešavaju greške pa se zna desiti ili da je matica loša, ili da nedaj Bože ugine ili odleti, ili da je jednostavno broj pčela mali.

Kada imate jedno društvo ako dođe zima vi morate zazimiti sa onim što imate, 5 ulica pčele je ono što se smatra nekim minimumom da bi pčele opstale preko zime jer u protivnom ugibaju, ako imate 3 ili više društava onda je lako skrpiti jedno društvo pa na proljeće opet razrojiti, vidite i sami da su zime hladne, zamislite pčele na -20 u drvenoj kutiji :-D

Isto tako prilikom kupovine društva morate paziti da ne kupujete od pčelara čiji se pčelinjak nalazi ispod 3 kilometra od vaše lokacije, jer se može desiti da vam pčele pobjegnu nazad na svoju lokaciju.

Da li je pametno u tajnosti kupovati, ne znam iskreno, ako vam je muž rad da to radi onda kupite i neka to bude iznenađenje, moj vam je savjet da se opet posavjetujete sa pčelarom iz vaše okoline koji poznaje uslove u vašoj mikroklimi, i ovo gore vezano za April, negdje je to već proljeće, negdje je još zima, zavisi i koja je paša najaktivnija.

http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-cla ... cetnike-31

http://www.umeljic.com/Text1.htm

I ova posljednja stranica, dosta aktualna i dobra, sa mjesečnim pregledom radova koje treba obaviti.

https://www.pcela.rs/index.htm

Puno sreće kako god da se odlučite, lijep zanat i hobi, a i nema ništa ljepšeg nego kada izvadite "svoj" prvi med :-D :thumbup:
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#1317 Re: Pčelarstvo

Post by Opal_89 »

Hvala puno na iscrpnom odgovoru i na savjetima. Mislim da je nekad i spominjao da bi bar 4 društva trebala, pa nek vidi u toku godine da nabavi ostatak. Ja bih samo da ga pokrenem jer svakog proljeća ga uhvati ta želja al uvijek se nađe nešto preče. Poznajem lokalnog pčelara pa ću pokušati sa njim vidjeti. Uglavnom me zanimalo šta je to što treba za sami početak. Ja bih npr. prvo kupila tu zaštitnu kapu :mrgreen: A prvenstveno je razlog što bar znam da ću djetetu davati pravi med, a on može kasnije proširiti posao. Samo mi još reci koliko bi me to okvirno koštalo? :-D
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#1318 Re: Pčelarstvo

Post by Krokodajl »

Opal_89 wrote:Hvala puno na iscrpnom odgovoru i na savjetima. Mislim da je nekad i spominjao da bi bar 4 društva trebala, pa nek vidi u toku godine da nabavi ostatak. Ja bih samo da ga pokrenem jer svakog proljeća ga uhvati ta želja al uvijek se nađe nešto preče. Poznajem lokalnog pčelara pa ću pokušati sa njim vidjeti. Uglavnom me zanimalo šta je to što treba za sami početak. Ja bih npr. prvo kupila tu zaštitnu kapu :mrgreen: A prvenstveno je razlog što bar znam da ću djetetu davati pravi med, a on može kasnije proširiti posao. Samo mi još reci koliko bi me to okvirno koštalo? :-D
Eh to je već sad već dosta diskutabilno. Ovo je optrilike što znam jer ja sam pčele naslijedio pa ih do sada hvala Bogu nisam imao potrebe kupovati ali ovo su otprilike cijene.

Generalno cijena pčelinjeg društva je u rasponu od 100-250 KM sa sandukom i svim dijelovima koji dođu uz sanduk (ramovi, podnjače, poklopci...)
U proljeće je ta cijena 150-200 KM odnosno bliže 200 jer zajedno sa pčelama i sanducima kupujete i hranu koja se nalazi unutra.

Međutim, moj savjet je da kontaktirate tog lokalnog pčelara i pitate njega da li zna koga da prodaje pčele ili možda i on prodaje, možda vam da sanduk džaba jer ih vjerovatno kao i svaki pčelar ima viška. Vjerujem da ćete jeftinije proći ako kupujete od pčelara nego da tražite preko interneta.
Druga stvar i ako se odlučite već na kupnju savjet moj je da vam pčelar u kojeg imate povjerenja prvo pregleda to društvo, da ne kupite mačka u vreći, često su društva koja se prodaju zapuštena pa se desi da kupite društvo puno varoe, kamenog legla, sa slabom maticom i slično, to je praktično bacanje novca.

No raspon je taj, 100-250, za 100-150 se sigurno može naći dobrih sanduka i dobrih društava, ovi od 200-250 su u situacijama kad su i sanduk i ramovi novi i kada se u sanduku nalazi i hrane.

Što se kape tiče moj vam je savjet da kupite pčelarsku košulju odnosno bluzu, jer kapa pokriva samo glavu i dosta su nezgrapne jer se zna desiti da se pčela zavuče kroz kragnu i ujede za vrat što zna prouzrokovat alergijske reakcije i kod ljudi koji nisu alergični, kapa sama košta 15 maraka a bluza (koja je bluza + kapa) košta 20-25 KM mislim da radi 5 maraka ne vrijedi rizikovati.

Image

Etvo pčelarska bluza.

Od ostale opreme vam je potrebna još i dimilica koju sam zaboravio spomenuti u ranijem postu, vjerovatno se može improvizirati i to ali dimilica i bluza su jedino od "specijalizirane" pčelarske opreme koja vam treba, ja sam dimilicu polovnu kupio za 10 KM, ne znam stvarno kakve su cijene sada, nove su vjerovatno skuplje, ali nije to sad nešto pa da se mora novo kupovati.

Od ostale opreme vam ne treba ništa za kupovati, ja za vađene ramova koristim obični šrafciger kojim odvojim ram od sanduka jer ga pčele voskom i propolisom zalijepe, uz to imam i obični kuhinjski nož onaj za meso koji mi koristi za sve ostalo, imam i metlicu lanenu za metenje pčela ali ni to nije obavezno, vrcaljku za med sam naslijedio ali ona vam ne treba u vašem slučaju, kada vadite med uvijek možete kontaktirati nekog ko ima vrcaljku da posudite, vjerujem da će vam pomoći svaki pčelar.

I opet, najbolje vam je da kontaktirate tog vašeg pčelara, on sigurno zna gdje šta ima, cijene su kažem te, 100-150-200 možda možete proći i jeftinije ako je sanduk stariji što i nije previše bitno, bitno je da je ispravan, najvažnije je stanje pčelinjeg društva a to vam pčelar može reći, da ne bacate novac u vjetar.
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#1319 Re: Pčelarstvo

Post by aman ljudi »

Pozdrav ljudi, izvinjavam se sto ulijecem ko padobranac...
Naime, zanima me koja je uobicajena cijena za 10 gr maticne mlijeci i ako nije problem par adresa u Tuzli od provjerenih pcelara gdje bih mogla tu mlijec i kupiti?
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#1320 Re: Pčelarstvo

Post by aman ljudi »

Bas niko nista ne zna? :shock:
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#1321 Re: Pčelarstvo

Post by Cober »

aman ljudi wrote:Bas niko nista ne zna? :shock:
MMM Matična Mliječ Memišević
+387 61 224 616

Sretno
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#1322 Re: Pčelarstvo

Post by aman ljudi »

Hvala velika :)
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1323 Re: Pčelarstvo

Post by Truba »

cvijeće se pojavilo a pčela nigdje

:?
User avatar
Slo Burner
Posts: 5289
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1324 Re: Pčelarstvo

Post by Slo Burner »



Malo materijala za pocetnike a i one iskusnije




User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1325 Re: Pčelarstvo

Post by triconja »

Black swan wrote:cvijeće se pojavilo a pčela nigdje

:?
Strah 'čelama ic na ispasu. Sad ce sezona malina i insekticida pa se prepale. :D
Post Reply