Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#1251 Re: Pčelarstvo

Post by swanfilter »

Pcele se naviknu na osobu koja radi oko njih, na njegov miris. Naravno, ubodi ce se i dalje desavati ...
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1252 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

kandelabar wrote:jel pcelari postaju imuni na ujed pcele ili namazu necim ruke ili koriste dimilice vidim dosta pcelara golim rukama vadi okvire mene sa kapom i rukavicama nekako strah da nece grknut na mene
Po svojoj fizionomiji svaki čovjek je individua za sebe i kao takav je imun potpuno, djelimično ili nikako. Dakle, postoje osobe potpuno imune, djelimično i one koje uopšte nisu imune, naravno ovo važi samo za par uboda, ne za više.

Po nekim istraživanjima boja i izgled kože imaju veliki uticaj, pa se recimo za osobe sa svjetlijom kožom, posebno žene i one koji imaju glatku kožu procjenjuje da su manje imuni na ujede pčele.

Meni lično izuzetno prija jedan do tri ujeda u rasponu od 7-10 dana, jer je pčelinji otrov nezamjenjiv prirodni lijek.

U svakom slučaju, pčelarima, posebno početnicima preporučujem adekvatnu zaštitnu opremu, uz mazanje ruku zarblaženim sirćetom ili alkoholom (ako su ruke gole) uz upotrebu dimilice.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1253 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

[quote="AstorH"]Ja ne bi prisao tu da mi neko citav zivot daje dzaba med. Plasim se pcela i osa i sl. jer sam alergican na ugriz, ali strasno postivam pcele i ljude koji se bave pcelarstvom.
Nego kako ovo na drugoj slici vratis ovaj okvir, a da ne zgnjecis dole pcele ?


Prvo malo uduvam dima iz dimilice, a zatim pažljivo i polako spuštam okvir, jer pčele osjete kad se okvir spušta i lagano se povlače, tako da uz maksimalnu pažnju se to spusti bez problema, posebno iskusni pčelari to obave brzo i efikasno.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#1254 Re: Pčelarstvo

Post by AstorH »

Aham. Tako dakle.
A koliko puta godisnje mozes dobit med iz jedne kosnice, 1X ili vise? I koliko meda dobijes iz jedne ?


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#1255 Re: Pčelarstvo

Post by tzipiripi »

AstorH wrote:Aham. Tako dakle.
A koliko puta godisnje mozes dobit med iz jedne kosnice, 1X ili vise? I koliko meda dobijes iz jedne ?


Sent from my iPad using Tapatalk
Da se i ja priključim. Meda vrcaš onoliko koliko puta voziš pčele na pašu. Bagrem nizina, planina, lipa, livada ... i mnogo drugih mogućih paša. Za to bi bilo najidealnije posjedovati vlastiti prijevoz, još idealnije da se košnice ne moraju istovarati i utovarati. To mi je životna želja. Ne mora biti nešto plaho puno. Onako solidno. Malo je pčelara koji imaju sreću da im je pčelinjak u blizini puno bagrema, lipa, kestena...
Godišnji prosjek se uzima za više godina a mi pčelari smo ti nešto poput ribara i lovaca :D Ima ih koji vrcaju i ha ha po košnici svake godine :lol:
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#1256 Re: Pčelarstvo

Post by tzipiripi »

swanfilter wrote:Pcele se naviknu na osobu koja radi oko njih, na njegov miris. Naravno, ubodi ce se i dalje desavati ...
Kad uzmeš životni vijek radilica tokom vremena kada donose nektar i nemaju baš previše vremena za navikavanje na čovjeka, plus što i nije mudro često ih uznemiravati, odnosno otvarati košnice isl. Ja otvaram samo kad se treba i mora. Samo po PS-u.
Pčele, kao i većina drugih životinja, osjete nervozu, strah, buku... I to ih posebno čini nervoznim i ljutim. Miran pristup i miran rad s pčelama najbolja preporuka. Ali ima perioda kad se košnica mora otvoriti a one ljuteeee.... Znalo mi ih se nakupit na mreži ispred lica polijep broj.
Sjećam se kada sam tek počeo pčelariti. Kupio dvije košnice, a na TV-u vidio kako neki stari pčelari bez zaštite rade s pčelama, pa tako i ja prob'o. Mjesec dana prihranjivao i ništa, pri otvaranju košnice ipak je bio šešir na vugla.
Jedanput mi se jedna zaleti i izdaleka direkt u ćelutak iznad oka. Oko oteklo tek nakon 24 sata. Poslije 15 dana jope' u sred srede ćelutka. Oba oka se zatvorila :lol:
Onda me jedno vrijeme bila prpa. A pčele to osjetile i udri, naravno tad već bio naoružan do zuba :lol: Mreža, kombinezon, rukavice ... :lol: I sve tako dok se konačno nisam oslobodio straha. I tad se drastično smanjili napadi. Ali i danas šešir na glavi obaveza. :roll:

Neki dan bi zgodna emisija na HRT o pčelama. Onako fino objašnjeno za one koji malo znaju o pčelama.
Last edited by tzipiripi on 23/09/2014 19:40, edited 1 time in total.
pogresan smjer
Posts: 119
Joined: 23/05/2012 19:59

#1257 Re: Pčelarstvo

Post by pogresan smjer »

Do kojeg datuma otprilike pregledate pčele, tj. kada ih finalno zatvarate za zimu ?
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1258 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

AstorH wrote:Aham. Tako dakle.
A koliko puta godisnje mozes dobit med iz jedne kosnice, 1X ili vise? I koliko meda dobijes iz jedne ?


Sent from my iPad using Tapatalk
Mnogo faktora određuje odgovor na to pitanje, ja ću nabrojati samo neke:
-Geografsko-klimatski položaj košnica
- Vremenski uslovi tokom godine
- Jačina društva (veličina broja pčela u košnici)
- Vještina i znanje pčelara
- Pašne prilike na terenu

Naravno, sve gore navedene faktore nije moguće ispoštovati, ali se trebamo potrudit da pčele što bolje spremimo za pašu, posebno proizvodna društva (ona koja koristima izuzetno za proizvodnju pčelinjih proizvoda)

Posebno treba naglasiti tip pčelarenja, da li stacionarni (na jednom mjestu) ili seleći koji pčele voze od paše do paše.
Pčelari koji pčele voze na paše, logično je da imaju veće šanse za dobijanje više meda, ali imaju i veće troškove i manjak vremena.

U našim bosanskim predjelima, na stacionarnim pčelinjacima dogode se od jedne do tri ture vrcanja meda i u nekom dugoročnom prosjeku, ako su društva solidne jačine na oko 3 nastavka pčela u tipu košnice LR, možemo reći da je to cca 15 kg po košnici.
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#1259 Re: Pčelarstvo

Post by tzipiripi »

pogresan smjer wrote:Do kojeg datuma otprilike pregledate pčele, tj. kada ih finalno zatvarate za zimu ?
Pregledaš ih kad završiš s prihranom, da provjeriš da li imaju dovoljno hrane za zimu i kakvo je stanje društva. Košnice bi trebale biti spremne za zimu prije nego temperature padnu. Potom jesenje tretiranje protiv vare. Na kraju, ja tako, kad ih tretiram oksalnom, kada sigurno više nema legla i kad temperatura dozvoljava. Ako je sve u redu poslije i nema previše posla, osim povremenog obilaska i odokativnog brzog pregleda. Baš mi i nije jasno šta podrazumijevaš pod finalno zatvaranje. Ja obično imam uvijek spremnu zimsku "odjeću i obuću" za košnice. Pod tim mislim pripremljene poklopne daske, podnjače itd. Samo ih mijenjam.
Uglavnom trudim se da pri niskim temperaturama košnicu otvaram minimalno i što kraće. Ako ima kakav problem malo toga se tada može popravit.

Na prvu izgugla ovu stranicu s kalendarom radova.
http://slatinskipcelar.hr/PhpAjax/index ... Radova-php

Plus ove klimatske z.... Kad nam zvjezdan u januaru upekne. A evo već najavljuju jutarnje mrazove, a snijeg već pada :-)
breza_vi
Posts: 7
Joined: 24/09/2014 06:23

#1260 Re: Pčelarstvo

Post by breza_vi »

Prema kolicine legla i kolicini pcela varira i kolicina zaliha meda(secera) u kosnici, u pravilu sto vise to bolje jer sto ne pojedu to sve moze da se ostavi za proljece i automatski nemas puno posla oko prihrane u proljece. a sto se tise pasnih prilika u bih mi smo inace dosta lijen narod sve cekamo da nam neko drugi uradi pa tako i u ovome. u bih imamo jako dosta pasnih prilika naravno ako selimo 4 pase pa i vise ako se potrudimo znaci ima mogucnosti samo rad rad :) LP
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1261 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

Preko vikenda malo druženje sa pčelicama, završne pripreme za zimu i usput sam uhvatio nekoliko divnih fotografija sa pčelinjaka

Image

Image


Image
Last edited by ekseks on 28/10/2014 17:29, edited 1 time in total.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1262 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

Usput, ovogodišnji slatki proizvod mojih pčelica,
Planinska livada i
Bagrem

Image

Image

Prijatno!
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#1263 Re: Pčelarstvo

Post by AstorH »

Super, bravo :)


Sent from my iPad using Tapatalk
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1264 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

Usput, ovih proizvoda ostalo je još samo nekoliko tegli, a na području Sarajeva je dostava besplatna...

061/884-232 ili u pp

Made in :bih:
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1265 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

Usput, ovih proizvoda ostalo je još samo nekoliko tegli, a na području Sarajeva je dostava besplatna...

061/884-232 ili u pp

Made in :bih:
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1266 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

Završni radovi i mala kontrola oko uzimljavanja:

Potrudio sam se da Vam ponovo prenesem djelić predivne atmosfere sa mojeg pčelinjaka


Image

Image

Image


Još samo nekoliko teglica prirodnog bogatstva: (Planinska livada i bagrem)

Naravno, sve je ekološki i MADE IN :bih:

Napomena:

Dostava na području Sarajeva je besplatna, bez obzira na poručenu količinu


Image

Image

Image

Image


Do sljedećeg pregleda, svako dobro.

:gladna:
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#1267 Re: Pčelarstvo

Post by AstorH »

Kolko markica je kod tebe 1 tegla od kilu?
Ja juce kupio (necu da kazem gdje da ne raklamiram) 2 kile 38KM. Valjda nije mLogo. A? A nisam sebi nego kae mi jedna zena iz Splita uzmi mi u Bosni negdje meda ako nadjes. Ja je zovem da kaem cijenu kaze ona ma moze ponesi.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1268 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

AstorH wrote:Kolko markica je kod tebe 1 tegla od kilu?
Ja juce kupio (necu da kazem gdje da ne raklamiram) 2 kile 38KM. Valjda nije mLogo. A? A nisam sebi nego kae mi jedna zena iz Splita uzmi mi u Bosni negdje meda ako nadjes. Ja je zovem da kaem cijenu kaze ona ma moze ponesi.
Odgovorio u pp!
bimbo 101
Posts: 4
Joined: 29/10/2014 09:19

#1269 Re: Pčelarstvo

Post by bimbo 101 »

Pozdrav,
novi sam na forumu a i odnedavno pcelar pa bih vas zamolio za odgovor na slijedece pitanje. Zasto su mi pcele odnjele med i otisle u jesen. Nema mrtvih u kosnici. Hvala, pozdrav.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1270 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

bimbo 101 wrote:Pozdrav,
novi sam na forumu a i odnedavno pcelar pa bih vas zamolio za odgovor na slijedece pitanje. Zasto su mi pcele odnjele med i otisle u jesen. Nema mrtvih u kosnici. Hvala, pozdrav.
Prvo bih te zamolio da detaljnije opišeš tu situaciju.
Od kad pčelariš, koji tip košnice, koliko društava, kad se to desilo i sl.
bimbo 101
Posts: 4
Joined: 29/10/2014 09:19

#1271 Re: Pčelarstvo

Post by bimbo 101 »

ekseks wrote:
bimbo 101 wrote:Pozdrav,
novi sam na forumu a i odnedavno pcelar pa bih vas zamolio za odgovor na slijedece pitanje. Zasto su mi pcele odnjele med i otisle u jesen. Nema mrtvih u kosnici. Hvala, pozdrav.
Prvo bih te zamolio da detaljnije opišeš tu situaciju.
Od kad pčelariš, koji tip košnice, koliko društava, kad se to desilo i sl.
Pozdrav.
Pčelarim od proljeća 2014. Košnice su mi LR. Počeo sam sa dva pa su se rojile i napravio sam trecu. Otišle su mi stare jedna košnica. Brat ima 50 m od mene 7 košnica. To se desilo u zadnjih 20-ak dana. Tretirali smo ih protiv varoe dva puta u razmaku od 5 dana. Hvala na brzom odgovoru.
Glanzer
Posts: 417
Joined: 21/10/2010 16:55
Location: Ovo bi sve trebalo oprat!

#1272 Re: Pčelarstvo

Post by Glanzer »

Tretiranje protiv varoe po meni treba odraditi najdalje do polovine devetog mjeseca. Ja praktikujem zadimljavanje minimum 4 puta. Tretiram i oksalnom čim prije se steknu uskoci. Dosad nisam imao gubitke usljed varoe.

ovobisvetrebalooprat
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1273 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

bimbo 101 wrote:
ekseks wrote:
bimbo 101 wrote:Pozdrav,
novi sam na forumu a i odnedavno pcelar pa bih vas zamolio za odgovor na slijedece pitanje. Zasto su mi pcele odnjele med i otisle u jesen. Nema mrtvih u kosnici. Hvala, pozdrav.
Prvo bih te zamolio da detaljnije opišeš tu situaciju.
Od kad pčelariš, koji tip košnice, koliko društava, kad se to desilo i sl.
Pozdrav.
Pčelarim od proljeća 2014. Košnice su mi LR. Počeo sam sa dva pa su se rojile i napravio sam trecu. Otišle su mi stare jedna košnica. Brat ima 50 m od mene 7 košnica. To se desilo u zadnjih 20-ak dana. Tretirali smo ih protiv varoe dva puta u razmaku od 5 dana. Hvala na brzom odgovoru.
Izvini, ali imam još nekoliko pitanja prije nego bilo šta kažem:
Da li si početkom Septembra mjeseca suzio leta na 2-3 cm?
Da li je društvo imalo maticu pri posljednjem pregledu?
Da li si dodavao prehranu?
Da li si primjećivao neku gužvu oko te košnice posljednjih dana?
bimbo 101
Posts: 4
Joined: 29/10/2014 09:19

#1274 Re: Pčelarstvo

Post by bimbo 101 »

Pozdrav. Imale su dovoljno hrane, leto nisam skracivao nisam primjetio guzvu oko kosnice. Kad sam ih dohranjivao nalazio sam po desetak mrtvih pcela koje su ulazile ispod krova do hranilice.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1275 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

bimbo 101 wrote:Pozdrav. Imale su dovoljno hrane, leto nisam skracivao nisam primjetio guzvu oko kosnice. Kad sam ih dohranjivao nalazio sam po desetak mrtvih pcela koje su ulazile ispod krova do hranilice.
Moj zaključak, obzirom na sve navode i okolnosti da je društvo stradalo od grabeži (tuđih pčela) koje su bile u nekoj relativnoj blizini. Jednostavno navale na društvo u kojem ima hrane a koje nije dovolno jako da se odbrani i unište društvo a hranu raznesu.
Košnicu skloni, a kod ostalih društava obavezno suzi leto i obezbjedi da ti košnice kod ostalih društava budu potpuno zatvorene osim samo otvora na letu.

Nemoj da te ovo obeshrabri, jer se i dugogodišnjim pčelarima događaju i veće greške od ove tvoje.
Post Reply