Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
splinter
Posts: 7448
Joined: 08/10/2011 12:28

#1501 Re: Pčelarstvo

Post by splinter »

Šta radite narode?
Kako, ste pregrmili zimu?
Je li bilo gubitaka, kakva su, društva?
Jesi li počele raditi zujalice?
Ove godine bi se trebao realizovati ili bar krenuti u realizaciju, ovisno o finansijskim mogućnostima ali i spremnosti vlasti da pomognu, projekat Apikomore u SA, vrlo blizu gradu.
Bila bi isključivo namijenjena za bolesnu ali i svu djecu i ne bi radila na komercijalnoj osnovi. U jednoj fazi bio bih i sam aktivni učesnik projekta ali, uskoro će se više znati oko toga. Pozz svima.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72183
Joined: 03/10/2011 20:11

#1502 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Zima nikakva, gubitak od 5 društava, prvi put u dugom nizu godina.
Pčelice rade, drugačije ne može biti ...

Apikomora je ti odlična ideja. Nisam imala priliku uživo vidjeti niti se nekim ko je probao tu vrstu "terapije" al sam po netu popratila, ljudi imaju pozitivna iskustva.

Sretno!
splinter
Posts: 7448
Joined: 08/10/2011 12:28

#1503 Re: Pčelarstvo

Post by splinter »

Chloe wrote: 06/04/2024 13:00 Zima nikakva, gubitak od 5 društava, prvi put u dugom nizu godina.
Pčelice rade, drugačije ne može biti ...

Apikomora je ti odlična ideja. Nisam imala priliku uživo vidjeti niti se nekim ko je probao tu vrstu "terapije" al sam po netu popratila, ljudi imaju pozitivna iskustva.

Sretno!
:thumbup:
User avatar
janje_
Posts: 2241
Joined: 05/04/2007 14:05

#1504 Re: Pčelarstvo

Post by janje_ »

Nisam se 10ak godina javljo na temu. Jesenac mi je babo preselio na ahiret, tako da je meni ostalo 5 društava u naslijeđe. Bilo je lako uz njega, on mi kaže šta ćemo kako ćemo, ja sam samo pomago.

Sad je došlo na mene da sve sam, pa tek vidim koliko ne znam detalje oko pčela.

Pretprošli vikend sam bio u inspekciji pčelinjaka, društva su solidna, dva su izuzetno jaka, pa sam stavio po jedan LR nastavak. Na ova tri preostala pripremam da stavim po jedan nastavak. Imaju matice u svim, legu jaja, a ima i hrane.

Od sutra je najavljen veliki pad temperature koji će trajati 10ak dana. Bagrem je već kreno pomalo i nadam se da neće proći u toj hladnoći.

Ova godina je učenje u samostalnom radu. Imaju dva babina prijatelja koji pomažu kad šta zatreba. Oni su jesenac tretirali društva protiv varoe, a u proljeće su donijeli hrane od svojih pčela, a stavili smo i po dvije pogače. Ima dobra osnova, pa vidjećemo kako će biti dalje.

Nadam se da ću biti aktivniji i imati šta pričati.. :D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3668
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1505 Re: Pčelarstvo

Post by anex »

Svaka čast i samo naprijed.
I ne boj se. Uvijek ima neko ko će pomoči, makar da objasni kako i šta... :thumbup:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72183
Joined: 03/10/2011 20:11

#1506 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Pravila sam dohranu tj pogače za ovu godinu, kćerkica mi je pomagala. :srce:

Image

383 komada :-)

Računicu ću "baciti" kad dođem sebi, da vidim koliko sam "ušparala" ... :spavalica:
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#1507 Re: Pčelarstvo

Post by rimano »

Ima li kod koga unosa kakvog samo se o dohrani prica :)
Kod mene samo 4 drustva zazimljena i prezivjela. Prosle godine 0 tegli meda izvadio., pretprosle 50.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72183
Joined: 03/10/2011 20:11

#1508 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Ima unosa, odnosno bilo je prije ovog zahlađenja. Da potraje još sedam dana ovakvo vrijeme imaju hrane, a šta će nama ostati .... Ko zna. :oops:

Bagrem je krenuo al vrijeme ne ide u prilog ako propadne, kod nas je kesten druga nada.

Lani je livada nakon kestena bila fantastična, neki su pčelari sačekali sa tretiranjem protiv varoe, i popravili prošlogodišnji prihod meda, što je za naš kraj vam pameti inače. :-)
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3668
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1509 Re: Pčelarstvo

Post by anex »

Prošle godine sam kod nas kupio med "Kesten" i to iz Krajine negdje obrt, došli na sajam zdrave hrane kod nas....
NIsam oduševljen ukusom, nekako gorak...
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72183
Joined: 03/10/2011 20:11

#1510 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Da. Kesten je veoma gorak, jak med. Posebno ako je procentualno preko 70 % kesten.
U kombinaciji sa npr. kupinom je odličan, manje se osjeća gorčina kestena.
Al je najbolji za respiratorni sistem. :thumbup:
User avatar
janje_
Posts: 2241
Joined: 05/04/2007 14:05

#1511 Re: Pčelarstvo

Post by janje_ »

Jučer gledo stanje, ima unosa, ali ću ubacit po jednu pogaču, neće škodit. Bagrem je počeo, nadam se da će pčele uhvatit nešto između ovih kiša i hladnoće
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72183
Joined: 03/10/2011 20:11

#1512 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

janje_ wrote: 21/04/2024 23:07 Jučer gledo stanje, ima unosa, ali ću ubacit po jednu pogaču, neće škodit. Bagrem je počeo, nadam se da će pčele uhvatit nešto između ovih kiša i hladnoće
:-D :thumbup:
User avatar
janje_
Posts: 2241
Joined: 05/04/2007 14:05

#1513 Re: Pčelarstvo

Post by janje_ »

Jucer opet malo radova. Stavio sam nastavke na jos dva drustva. Ojacala su pravo, ima i pcele, a ima i unosa. Ostalo mi je jos jedno drustvo da pregledam, ono je malo slabije pa ga nisam cacko.

Bagrema ce definitivno biti.

Kontam da pripremim po polunastavak za svako drustvo. Ako bude maj lijep, moglo bi trebati.

Vidio sam dobar fol neki dan na tv. Bila na hrt reportaza o pcelarima iz cavtata. Prostro covo tepih staze ispred sanduka, ne mora uznemiravat pčele s košenjem. Cini mi se prakticno.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72183
Joined: 03/10/2011 20:11

#1514 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Unos je dobar, rade pčelice, bagrem medi .... sladit ćemo se bagremovim medom ove godine aBd.. :thumbup:
Post Reply