PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#76 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Wheatly »

Jer brzo razvijaju allocated sectore.
User avatar
Maharadza
Posts: 16700
Joined: 30/01/2013 15:13

#77 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

Plavo-bijeli wrote:
Nuke wrote:
Phobius wrote:Ja sam sinoć na PIK-u naručio konfiguraciju:

i3 4160 3.6Ghz
Asus H81M-K
GTX750TI 2GB MSI (polovna)
4GB 1600MHZ Kingston Blue
Cooler Master B600 600W
HDD 250GB Seagate(polovan 3 mjeseca garancija)
1 ventilator
MS Phenix kućište
Cijena: 880KM sa dostavom

Planiram uglavnom igrati racing i sportske igre. Mislim da će mi ovo to omogućiti i u narednim godinama, a ostavljen je prostor i za nadogradnju. Malo je falilo da naručim PS4, ali na kraju mi je draže ovako. Igre planiram na LCD televizoru igrati, pa ću od ovoga sa Steam Big Picture modom i XB360 kontrolerom napraviti ugođaj za dnevnu sobu.
Ta masina ce da vuce 150-180W pod punim opterecenjem. Zakljucan procesor i maxwell gpu, ultra efikasno. Napojna od 400W je i vise nego dovoljna. Pametnije ti je da ulozis u SSD (samo ne samsung 840 evo :mrgreen: ).
a zašto ne Samsung 840 evo?
http://www.extremetech.com/computing/19 ... by-samsung
As time passed, the drive’s performance dropped dramatically. According to Samsung’s original explanation, there was a bug in the mechanisms used to read data out of the NAND cells.
Eto izbacili i drugi fix ali bolje ne riskirati! :mrgreen:
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#78 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Plavo-bijeli wrote: a zašto ne Samsung 840 evo?
Prosle godine, ja mislim u septembru ili tako nesto, otriven je problem na 840 Evo SSD-ovima (nisam siguran, ali mislim da su i obicni 840 pogodjeni). S vremenom opada brzina citanja starijih podataka, sto stariji podaci to niza brzina. Problem se ne moze otkriti na standardnim benchmark aplikacijama (CrystalMark ili ASSSD) jer ne citaju vec postojece datoteke na disku. Ako pokrenes "HD Tune" (koji cita vec postojece podatke) jasno se vide oscilacije, gdje brzina citanja moze pasti i ispod 30. Takodje, postoji aplikacija "SSD Read Speed Tester" koja pokazuje starost datoteke i brzinu citanja.

Nedavno je Samsung izbacio novi firmware (onaj koji je izasao u oktobru nije radio kako treba, jer se problem vratio), koji periodicno osvjezava podatke (i trosi cikluse ispisa :D ), sto upucuje na to da je problem u hardwareu. A i fazon je sto se ne moze provjeriti da li je to dugorocno rjesenje, dok ne prodje odredjeno vrijeme. To ti je ukratko to.

Samsung se dugo pravio kao da je sve u redu, slicno kao i Nvidia sa GTX970. Ali eto izasao je 850 Evo, koji koristi drugi flash, ali kako im vjerovat opet :D

Edit: Ili pogledaj post iznad :D
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#79 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Phobius »

Dostavljen mi je računar i sve je OK, osim jedne stvari. Naime, nisam očekivao ovoliku količinu buke. U računaru su Cooler Master B600 napajanje, ventilator na procesoru i još jedan dodatni na stranici kućišta. Najprije sam isključio ovaj na kućištu, međutim, nivo buke se nije smanjio. Takođe, prstom sam na kratko zaustavio ventilator na procesoru, ni tada se nije smanjio nivo buke. Onda sam zaključio da buku proizvodi ventilator na napajanju.

Ne razumijem zašto taj ventilator konstatntno radi na, čini mi se, maksimalnoj brzini. Zar ne bi trebao biti varijabilan u tome? Ima li neka postavka koju mogu pogledati, promijeniti? Da li je moguće da je nešto spojeno na pogrešno mjesto?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#80 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Je li nova napojna? Provjeri uzemljenje na utičnici za svaki slučaj :D
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#81 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Wheatly »

Phobius wrote:Dostavljen mi je računar i sve je OK, osim jedne stvari. Naime, nisam očekivao ovoliku količinu buke. U računaru su Cooler Master B600 napajanje, ventilator na procesoru i još jedan dodatni na stranici kućišta. Najprije sam isključio ovaj na kućištu, međutim, nivo buke se nije smanjio. Takođe, prstom sam na kratko zaustavio ventilator na procesoru, ni tada se nije smanjio nivo buke. Onda sam zaključio da buku proizvodi ventilator na napajanju.

Ne razumijem zašto taj ventilator konstatntno radi na, čini mi se, maksimalnoj brzini. Zar ne bi trebao biti varijabilan u tome? Ima li neka postavka koju mogu pogledati, promijeniti? Da li je moguće da je nešto spojeno na pogrešno mjesto?
Najvjerovatnije nije PWM; ako hoćeš otvarati vidi je li 2 ili 3 pin konektor.
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#82 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Phobius »

Nova je napojna. Definitivno sam očekivao tiši rad, barem u stanju bez ikakvog značajnog opterećenja. Gledao sam temperature i postavke u BIOS-u. Temperature ne prelaze 35-40 stepeni, dakle, ništa bitno. Fan modovi su postavljeni na silent (doduše, u BIOSU mi pokazuje Chasis fan i CPU fan, tako da vjerovatno i nemam načina da kontrolišem rad ventilatora na napojnoj). Zaboravio sam napomenuti da postoji ventilator i na MSI GTX750Ti kartici. Čini mi se da i on doprinosi buci.

Stvar je u tome što dođe do povećanja buke pod opterećenjem, ali to povećanje je minorno u odnosu na nivo buke u stanju kada je prikazan desktop i nema izvođenja dodatnih aplikacija. Da li je sada stvar u mom prevelikom očekivanju u vezi tišine rada ili se ipak može nešto konkretno probati uraditi?
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#83 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Phobius wrote:Nova je napojna. Definitivno sam očekivao tiši rad, barem u stanju bez ikakvog značajnog opterećenja. Gledao sam temperature i postavke u BIOS-u. Temperature ne prelaze 35-40 stepeni, dakle, ništa bitno. Fan modovi su postavljeni na silent (doduše, u BIOSU mi pokazuje Chasis fan i CPU fan, tako da vjerovatno i nemam načina da kontrolišem rad ventilatora na napojnoj). Zaboravio sam napomenuti da postoji ventilator i na MSI GTX750Ti kartici. Čini mi se da i on doprinosi buci.

Stvar je u tome što dođe do povećanja buke pod opterećenjem, ali to povećanje je minorno u odnosu na nivo buke u stanju kada je prikazan desktop i nema izvođenja dodatnih aplikacija. Da li je sada stvar u mom prevelikom očekivanju u vezi tišine rada ili se ipak može nešto konkretno probati uraditi?
Imas vise opcija za kontrolu ventilatora u kucistu. Mislim da bi trebala biti opcija u biosu da podesis krivulje ventilatora. Ako nema, onda mozes instalirati ASUS AI Suite i tu podesiti sve iz Windowsa. A imas i SpeedFan software za kontrolu ventilatora.

Za graficku instaliraj MSI Afterburner. S tim mozes kontrolisati ventilator na grafickoj, kao i overclock.

Ali prvo primakni glavu i prisluskuj. Ako je glasna bez ikakvog opterecenja, onda to nije dobro. Neispravna napojna ti moze sprziti sve komponente.
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#84 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Wheatly wrote:
Phobius wrote:Dostavljen mi je računar i sve je OK, osim jedne stvari. Naime, nisam očekivao ovoliku količinu buke. U računaru su Cooler Master B600 napajanje, ventilator na procesoru i još jedan dodatni na stranici kućišta. Najprije sam isključio ovaj na kućištu, međutim, nivo buke se nije smanjio. Takođe, prstom sam na kratko zaustavio ventilator na procesoru, ni tada se nije smanjio nivo buke. Onda sam zaključio da buku proizvodi ventilator na napajanju.

Ne razumijem zašto taj ventilator konstatntno radi na, čini mi se, maksimalnoj brzini. Zar ne bi trebao biti varijabilan u tome? Ima li neka postavka koju mogu pogledati, promijeniti? Da li je moguće da je nešto spojeno na pogrešno mjesto?
Najvjerovatnije nije PWM; ako hoćeš otvarati vidi je li 2 ili 3 pin konektor.
Ventilatori mogu imati 2, 3 ili 4 pina. Prva dva su uvijek napajanje, treci daje signal o brzini obrtaja, a cetvrti je za impulsnu kontrolu brzine. U prve dvije varijante brzinu ventilatora mozes kontrolisati samo visinom napona, dok je u trecoj varijanti ventilator pod konstantnim naponom, a brzina se kontrolise preko PWM pina.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#85 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

AMd na svom blogu objavio koje kartice će podržavati DX12:

Presuming you’ve installed Windows 10 Technical Preview Build 10041 (or later) and obtained the latest driver from Windows Update, here’s the list of DirectX 12-ready AMD components.

AMD Radeon R9 Series graphics
AMD Radeon R7 Series graphics
AMD Radeon R5 240 graphics
AMD Radeon HD 8000 Series graphics for OEM systems (HD 8570 and up)
AMD Radeon HD 8000M Series graphics for notebooks
AMD Radeon HD 7000 Series graphics (HD 7730 and up)
AMD Radeon HD 7000M Series graphics for notebooks (HD 7730M and up)
AMD A4/A6/A8/A10-7000 Series APUs (codenamed “Kaveri”)
AMD A6/A8/A10 PRO-7000 Series APUs (codenamed “Kaveri”)
AMD E1/A4/A10 Micro-6000 Series APUs (codenamed “Mullins”)
AMD E1/E2/A4/A6/A8-6000 Series APUs (codenamed “Beema”)
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#86 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

Sudeci po recenzijama, nista pametno ne mozes zakljuciti, neki kazu da je tiho a neki da je bucno... Bice da zavisi od napojne do napojn. Probaj reklamirati, reci da ti je buka nesnosljiva. Jbg, na napojnoj treba najmanje stediti, i bolje je uzeti manje W a veci kvalitet. Realno, to je 'malo bolje' smece od napojne. :D
A napojna sama kontrolise svoj vent, na to ne moze nista uticati.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#88 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Plavo-bijeli »

User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#89 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by pici »

yes mimo teme al et malo pomoĆi nije na odmet...treba mi konfiguracija za brzo rendanje pa i real time rendanje u Cinema 4D, 3ds MAx, Maya, After Effects...znaći...do 1000 KM konff...do 2000 KM... i preko 2000 KM...hvaalaa
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#90 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

prva jer je jeftinija a u sustini identicne karte, cooler kvalitetan, ako ima razlike u oc klokovima, zanemariva je jer to mozes sam nadoknaditi.
pici wrote:yes mimo teme al et malo pomoĆi nije na odmet...treba mi konfiguracija za brzo rendanje pa i real time rendanje u Cinema 4D, 3ds MAx, Maya, After Effects...znaći...do 1000 KM konff...do 2000 KM... i preko 2000 KM...hvaalaa
sta ima real time rendanje :D a pogotovo do 1000, mozda jedno 100000 da probas
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#91 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by pici »

e jebajga sad...znam da su proffi graffulje same preko 2000-3000 KM-ova al et mislio sam neke složene konffe za solidne pare a da dobro šljakaju u cinemi i mayi i itd...ništa zaboravi te...ganjajte games koffe
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#92 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

U zavisnosti od programa, samo pojedini imaju neki raytracer koji benefitira od graficke i zbog paralelizma arhitekture vrsi rendanje puno brze od procesora. U vecini slucajeva osudjen si samo na cpu, a nista sto 'brzo' renda ne mozes uzeti ispod 1000. Posto si naveo haman sve moguce aplikacije, tesko da se moze opravdati ulaganje u neku graficku, tako da ti ostaje da ulozis pare u sto bolji i7 i sto vise memorije.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#93 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by p206 »

Već sam pitao na onoj drugoj temi,al pošto sam baš laik za ove grafičke pitam opet...
Imam monitor male rezolucije 1366x768,neku mini matičnu ploču i napajanje od 500W koje nije čemu...nisam neki gamer (dosad igrao neke starije strategije na integrisanoj hd 4000),al sad bi da odigram ovaj GTA i novi Batman...pa mozete li mi predložiti neke grafičke,svejedno koji proizvođač,do nekih 130-150 KM na piku? Šta se može najbolje izvući za tu lovu? Uzimajući u obzir,da mi napajanje nije čemu,i ova matična koja je mini...
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#94 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Wheatly »

p206 wrote:Već sam pitao na onoj drugoj temi,al pošto sam baš laik za ove grafičke pitam opet...
Imam monitor male rezolucije 1366x768,neku mini matičnu ploču i napajanje od 500W koje nije čemu...nisam neki gamer (dosad igrao neke starije strategije na integrisanoj hd 4000),al sad bi da odigram ovaj GTA i novi Batman...pa mozete li mi predložiti neke grafičke,svejedno koji proizvođač,do nekih 130-150 KM na piku? Šta se može najbolje izvući za tu lovu? Uzimajući u obzir,da mi napajanje nije čemu,i ova matična koja je mini...
Koji PSU točno?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#95 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Do 150KM polovno, najbolja opcija ti je HD 7770:
http://www.olx.ba/artikal/17105444/amd-radeon-hd-7770/
Moja preporuka da još ušparaš i kupiš sebi GTX 750ti novu jer ne zahtijevaju dodatno napajanje a dosta su dobre.
Imaš i polovnih po piku pa razmisli i o toj opciji:
http://www.olx.ba/artikal/17244150/evga ... 2gb-gddr5/
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#96 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by p206 »

Wheatly wrote: Koji PSU točno?
Ne znam,nisam trenutno kući da pogledam...uglavnom došao je uz gigatech kućište,nije ništa specijalno.

@Avaks Htio bih nešto novo,pa makar i slabije,šta god sam polovno kupio nije trajalo ni pola god...peh šta ćeš..
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#97 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Wheatly »

p206 wrote:
Wheatly wrote: Koji PSU točno?
Ne znam,nisam trenutno kući da pogledam...uglavnom došao je uz gigatech kućište,nije ništa specijalno.

@Avaks Htio bih nešto novo,pa makar i slabije,šta god sam polovno kupio nije trajalo ni pola god...peh šta ćeš..
Trebaš onda i mijenjati napajanje, jer to će ti se odmah zapaliti ako bi stavio 7770 u njega.
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#98 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mobsterc »

Uzmes polovno, ali sa garancijom bar jos godinu i eto... nemas nista novo za 150 da valja.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#99 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by p206 »

Kakva je ova 7750? Vidim treba joj samo 55W? Ima li neka od nvidie u tom rangu?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#100 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

p206 wrote:Kakva je ova 7750? Vidim treba joj samo 55W? Ima li neka od nvidie u tom rangu?
Ova je u rangu 7750:
http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 52134.html

Možeš uzeti malo skuplji Asusov model sa 2GB ddr3 (mada sumjnam da ih može iskoristiti) a pandan od Nvidie joj je GT 730 (na koju lično ne bih išao).
Razmisli još jednom o GTX 750 modelu, 50KM nije neka velika razlika a sigurno je bolja od obje navedene.
Sretno!

p.s.
Pogledaj testove i potrošnju, ne bi trebao da imaš problema i na kung fu napojnoj:
http://www.anandtech.com/show/7764/the- ... maxwell/11
Post Reply