PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
DonieBrasco
Posts: 15546
Joined: 31/08/2016 16:09

#7126 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Bavis li se profesionalno nekim editovanjem, montiranjem, snimanjem pa ti treba takva masina ?

Moje misljenje da imas par gresaka u ovoj konfiguraciji.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#7127 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hekaton »

DonieBrasco wrote:Bavis li se profesionalno nekim editovanjem, montiranjem, snimanjem pa ti treba takva masina ?

Moje misljenje da imas par gresaka u ovoj konfiguraciji.
isao sam workstation setup, daj brate reci pa da se isprave...ovo je na neku prvu loptu setup necu kupiti jos za mjesec...ili cu poceti narucivati komponente sa amazona/ebay-a
Chstal
Posts: 74
Joined: 26/12/2012 13:55

#7128 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chstal »

DonieBrasco wrote:Bavis li se profesionalno nekim editovanjem, montiranjem, snimanjem pa ti treba takva masina ?

Moje misljenje da imas par gresaka u ovoj konfiguraciji.
Ako imas dodatnog novca, onda je bolje uzeti Ryzen 7 1700 i uradis OC. Zatim kupis najbolju graficku Quadro K2200. Iskreno sacekao bih april i izlazak novih maticnih ploca 4 serije, novih procesora i tad ce sve pojeftiniti prve dvije sedmice.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#7129 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

hekaton wrote:
DaShip wrote:
hekaton wrote: Pravo da ti kazem dvoumio sam da idem 1700, ali onda vidim da je razlika 80KM pa kad hala gori nek se i princeza hebe :)
Nasao sam ga ovdje...
https://www.olx.ba/artikal/25768282/har ... blue-1-tb/
Ljudi obično kupuju kod trgovaca sa 1000+ dojmova, jesi siguran da je ovaj pouzdan (i što se tiče garancije)?
Eh vidiš o tome nisam razmišljao... Tražio sam komponente sa najnižom cijenom... Kad radio narudzbe svakako cu obratiti pažnju i na dojmove
Još nečega sam se sjetio, zar nije bolje tih 80 KM uložiti u neki HDD od 2-3 TB?HDD-ovi od 1 TB su neisplativi jer za svega 45 KM možeš kupiti HDD sa duplo većim kapacitetom.Bolje bi bilo uzeti čak i WD black od 1TB pa imati 5 godina garancije (u nekoj legalnoj trgovini) nego kupiti r7 1700x.Iste performanse možeš imati i sa i7 8700k (pogotovo uz OC), a uz 2 jezgra manje (pod uslovom da nećeš moći koristiti svih 8 jezgri na ryzenu).Neki od pik trgovaca koji su bili pouzdani (sudeći prema kupcima) su mickey84, pchardware, gamingshopbn i pcbest (mada mi nije odgovorio na većinu poruka).
DonieBrasco
Posts: 15546
Joined: 31/08/2016 16:09

#7130 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

hekaton wrote:
DonieBrasco wrote:Bavis li se profesionalno nekim editovanjem, montiranjem, snimanjem pa ti treba takva masina ?

Moje misljenje da imas par gresaka u ovoj konfiguraciji.
isao sam workstation setup, daj brate reci pa da se isprave...ovo je na neku prvu loptu setup necu kupiti jos za mjesec...ili cu poceti narucivati komponente sa amazona/ebay-a
Ako ti nije zurba najbolje ti je da sacekas, ja bih licno izbacio ovo kuciste MS Black Widow jer je za protok zraka i hlađenje kobno, pogotovo jer ti hoces workstation, jeste ovo kuciste tiho ali ne treba ti da ti crknu komponente radi vrucine, tako da ti je sigurno bolje uzeti MS Titan Pro (naveo si ga kao alternativu).

Sto se tice procesora, vidim hoces Ryzen 7 1700x onda uzmi i bolje hlađenje za isiti - ovaj EVO 212 vise star, a također zasto ne uzerti i 1700 (bez X), mozda cak i 1600. Provjeri ovo da ustedis, ali hlađenje procesora poboljsaj.

Razmisli treba li ti zaista treba "ASUS ROG Crosshair VI Hero X370" 520 KM, to jeste prejaka ploca, sa mnogo mogucnosti, ali ako in neces koristiti pola pogledaj da ovdje ustedis, razumijem da ti za workstation treba dosta RAM-a i to brzog, ali mislim da mozes da ustedis na maticnoj, da nađes neku Asus-ovu jeftiniju da ima kvalitetne RAM slotove, optimizaciju memorije.

Obavezno ventilatore za kuciste od 120mm, barem dva da jedan upuhuje hladan zrak sa prednje strane, drugi sa zadnje da izbacuje vruc. Idealno je dva naprijed, jedan nazad.

Nisi naveo koje diskove ces koristiti za sistem, koje za pohranjivanje podataka, vidim samo WD Blue si naveo - a za sta ces ga koristiti.
Danas je SSD neki standard za sistem (imaju ovi M2 ali to je luksuz), a HDD za pohranjivanje, recimo u tvom slucaju radne-stanice WD crni bi bio preporucljiv (znam da je skuplji od plavog).

Eto to je par mojih savjeta, da ustedis na nekim stvarima a neke da poboljsas.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#7131 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Rekao je da ima vec SSD od 250 GB, Samsung 850 evo.
DonieBrasco
Posts: 15546
Joined: 31/08/2016 16:09

#7132 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Nisam naveo, ako mu se bas ne zuri moze da saceka sad ce u aprilu AMD da izbaci nove procesore, a izaci ce i nove ploce (novi cipovi, bolja optimizacija).

U 2019. ce tek ludilo da bude, kada izadju nove stvari (ali valja cekati godinu dana :D ).
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#7133 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

DonieBrasco wrote: Sto se tice procesora, vidim hoces Ryzen 7 1700x onda uzmi i bolje hlađenje za isiti - ovaj EVO 212 vise star, a također zasto ne uzerti i 1700 (bez X), mozda cak i 1600. Provjeri ovo da ustedis, ali hlađenje procesora poboljsaj.
Kako me je jedan forumaš popljuvao kada sam ja ovo rekao :-)
Usput, ne izlaze "novi" procesori u aprilu, izlazi samo refresh sa malim poboljšanjem (ne bih očekivao visoka povećanja radnih taktova niti išta više od 2-3% arhitekturalnih poboljšanja), Zen 2 dolazi tek negdje u 2019., dok izađe Zen+ za par mjeseci moći će na kraju uzeti i Coffee lake.Odakle ti informacija da je loše kućište za hlađenje?
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#7134 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

Možda jeste 212 EVO star, ali je zato odličan "bang for buck" cooler. Govoriti da je star je glupo iskreno..
DonieBrasco
Posts: 15546
Joined: 31/08/2016 16:09

#7135 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Dobar je ali Cryorig H7, H5 je bolji trenutno, po indenticnoj cijeni.
Raptor44
Posts: 365
Joined: 25/03/2017 14:02

#7136 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Raptor44 »

Pozdrav ekipa,naime prije mjesec dana ugradio sam novu matičnu ploču Asus h81m-k i umjesto i3 3240 stavio i3 4170,i imam problema sa cpu temperaturama prilikom gaminga.
Naime sve dok ne pokrenem neku igru tj. dok je cpu usage nizak temperature su ok i kuler radi na jedno 1200 RPM što mi je super.
Dok s druge strane nakon 20 minuta ili čak manje u nekoj igri,temperatura postepeno raste i dosegne 75 stepeni što je previše,i tad nastaju problemi..
Kuler od procesora skoči na preko 3000RPM i to je preglasno i drži ga na toj brzini sve dok se ne spusti temperatura ispod 75,jednostavno tako su dizajnirali i nisam mogao promijeniti to ni u BIOS-u ni u ASUS Suite 3 programu na kojem se može kontrolirati brzina kulera.
Sve bi to bilo ok,da nisam 4 godine koristio i3 3240 cpu sa stock kulerom koji mi nikad nije pravio probleme na istim igrama,iskreno nisam nikad pratio temperature na njemu jer nije bilo potrebe,kuler nisam čuo kako radi u 4 godine a sad u veoma kratko vrijeme praktički identičan kuler tj.intelov stock kuler dostigne temperaturu od 75 stepeni i računar buči kao avion.
Neki savjeti šta još da probam,prije nego što se odlučim za zamjenu hladnjaka ?

http://prntscr.com/hu9kgb
User avatar
Adrian_M41
Posts: 166
Joined: 20/08/2010 12:55

#7137 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Adrian_M41 »

Raptor44 wrote:Pozdrav ekipa,naime prije mjesec dana ugradio sam novu matičnu ploču Asus h81m-k i umjesto i3 3240 stavio i3 4170,i imam problema sa cpu temperaturama prilikom gaminga.
Naime sve dok ne pokrenem neku igru tj. dok je cpu usage nizak temperature su ok i kuler radi na jedno 1200 RPM što mi je super.
Dok s druge strane nakon 20 minuta ili čak manje u nekoj igri,temperatura postepeno raste i dosegne 75 stepeni što je previše,i tad nastaju problemi..
Kuler od procesora skoči na preko 3000RPM i to je preglasno i drži ga na toj brzini sve dok se ne spusti temperatura ispod 75,jednostavno tako su dizajnirali i nisam mogao promijeniti to ni u BIOS-u ni u ASUS Suite 3 programu na kojem se može kontrolirati brzina kulera.
Sve bi to bilo ok,da nisam 4 godine koristio i3 3240 cpu sa stock kulerom koji mi nikad nije pravio probleme na istim igrama,iskreno nisam nikad pratio temperature na njemu jer nije bilo potrebe,kuler nisam čuo kako radi u 4 godine a sad u veoma kratko vrijeme praktički identičan kuler tj.intelov stock kuler dostigne temperaturu od 75 stepeni i računar buči kao avion.
Neki savjeti šta još da probam,prije nego što se odlučim za zamjenu hladnjaka ?

http://prntscr.com/hu9kgb
Da nisi zaboravio termalnu pastu staviti?
Raptor44
Posts: 365
Joined: 25/03/2017 14:02

#7138 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Raptor44 »

Iskreno nisam siguran,no moguće da je do toga.
PC mi je trenutno kod kuće a ja sam u drugom gradu radi faksa,pa nisam trenutno u mogućnosti da provjerim to,ali iskreno nadam se da je to uzrok.
Hvala i javim rezultate čim budem bio u prilici.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#7139 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

Mega Man X wrote:Možda jeste 212 EVO star, ali je zato odličan "bang for buck" cooler. Govoriti da je star je glupo iskreno..
Nešto mi je čudno u vezi tvog posta.Čak ga je i CM zamijenio sa 212x modelom.
Raptor44 wrote:Iskreno nisam siguran,no moguće da je do toga.
PC mi je trenutno kod kuće a ja sam u drugom gradu radi faksa,pa nisam trenutno u mogućnosti da provjerim to,ali iskreno nadam se da je to uzrok.
Hvala i javim rezultate čim budem bio u prilici.
Za stock hladnjak 75 stepeni i nije tako mnogo, a i uopšteno.Problem je što je to ipak dvojezgreni procesor, ne bi se trebao toliko grijati, a da si zaboravio staviti termalnu pastu računar ti ne bi ni radio ispravno toliko dugo.Jesi obrisao pastu nakon skidanja hladnjaka (i na procesoru i na hladnjaku) te nanio novu (pretpostavljam da je isti hladnjak, a ne novi)?
Raptor44
Posts: 365
Joined: 25/03/2017 14:02

#7140 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Raptor44 »

Iskreno, nisam kod kuće i nisam u prilici da to provjerim još bar dvije sedmice.
A što se tiče hladnjaka on je novi,ali je to praktički identičan Intel stock kuler ali nisam siguran da sam nanio termalnu pastu te moram provjeriti kad dođem kući.
No stvarno ne znam što bi drugo moglo biti osim toga, jer kao što sam rekao iste te igre sam godinama igrao na i3 3240 procesoru sa njegovim stock kulerom i nikada nisam čuo taj hladnjak kako radi tj.sve je bilo ok.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#7141 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

samo da kažem da mi je izgleda upalilo ono pečenje grafičke u rerni
kada se više nije htio upaliti, izvadim grafičku i zamjenim i ova zamjenska je ok radila, i onda sam bio siguran da je do grafičke, svoju fino ispekao u rerni, montirao nazad i evo već par dana se nije ugasila, nema problema, da ne ureknem

jedino od svega je što sam izgleda kupio napajanje bezveze :cry:
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#7142 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Naravno da upali, ali nece ti to dugo biti tako, morat ces ili ponovo, dok ne kupis novu.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#7143 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

hopi wrote:samo da kažem da mi je izgleda upalilo ono pečenje grafičke u rerni
kada se više nije htio upaliti, izvadim grafičku i zamjenim i ova zamjenska je ok radila, i onda sam bio siguran da je do grafičke, svoju fino ispekao u rerni, montirao nazad i evo već par dana se nije ugasila, nema problema, da ne ureknem

jedino od svega je što sam izgleda kupio napajanje bezveze :cry:
Velim ti ja, ili sve ili ništa :mrgreen:
Dok radi, radi, dobro i jest... A napajanje u štek ili na oglase jbg, nije na odmet imati i rezervno ako imaš gdje da ostaviš...
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#7144 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

diablobih wrote:Naravno da upali, ali nece ti to dugo biti tako, morat ces ili ponovo, dok ne kupis novu.
a evo dok radi radi, šta ću joj ja, pod opterećenjem u igrama sve je zasada ok, temp isto tako (mada kod nje nije bilo pravila, gasila se kad hoće ne samo u igrama)
a ako hoću uzeti neku grafičku koja bi bila neki apgrejd u odnosu na ovu dosada, to mi je nekih 5 stoja :sad:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#7145 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Sad je veoma loše vrijeme za kupovinu grafičkih, ubiše majneri jbg...
User avatar
ferratilis
Posts: 7286
Joined: 25/11/2013 16:48

#7146 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

For the first time, Samsung is manufacturing GDDR6 memory in mass quantities. The memory is faster and more efficient than the GDDR5 memory it succeeds, and it will likely appear on PC graphics cards this year.
https://arstechnica.com/gadgets/2018/01 ... -next-gpu/

Ovo je zabrinjavajuce, jer i bez bitcoina i Samsunga su graficke bile luksuz, sad bi mogle postati jos skuplje (nadam se da nisam u pravu) :(
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#7147 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Ne bi trebalo doći do poskupljenja kartica jer trenutne cijene su daleko od realnih ali to prije svega diktira potražnja za istim. To što je GDDR6 brža memorija, ne znači da su troškovi proizvodnje veći. Cijene čak mogu ići i dole za kartice koje će na tržištu i dalje biti s GDDR5 memorijom.

Ne mislim čekati ni GDDR6 ni zen+ ili zen 2 jer u IT industriji ako nešto čekaš onda nikad ništa i ne kupiš...Ono što ja čekam jeste da bilo koja komponenta bar malo pojeftini a najviše se nadam pojeftinjenju RAM-a. Moguće da i grafičke pojeftine tokom ove godine jer bitcoin je strašno pao u zadnje vrijeme, čak 25 % tako da ako se tim trendom nastavi većina minera će odustati od mininga :) I hope so :D
Chstal
Posts: 74
Joined: 26/12/2012 13:55

#7148 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chstal »

aditon wrote:Ne bi trebalo doći do poskupljenja kartica jer trenutne cijene su daleko od realnih ali to prije svega diktira potražnja za istim. To što je GDDR6 brža memorija, ne znači da su troškovi proizvodnje veći. Cijene čak mogu ići i dole za kartice koje će na tržištu i dalje biti s GDDR5 memorijom.

Ne mislim čekati ni GDDR6 ni zen+ ili zen 2 jer u IT industriji ako nešto čekaš onda nikad ništa i ne kupiš...Ono što ja čekam jeste da bilo koja komponenta bar malo pojeftini a najviše se nadam pojeftinjenju RAM-a. Moguće da i grafičke pojeftine tokom ove godine jer bitcoin je strašno pao u zadnje vrijeme, čak 25 % tako da ako se tim trendom nastavi većina minera će odustati od mininga :) I hope so :D
Nece ni cijene RAM-a pasti a ni cijene graficke kartice. Graficke kartice su skuplje u ovih mjesec dana od 50 do 100 KM. Cijene RAM-a ce biti sve do kraja godine iste.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#7149 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by AhmetShabo »

Raja evo u zadnja 2 dana cooler na procesoru poceo da daje neke cudne zvuke. Ne znam kako da opisem, kao da trepeti, drhti ili sta vec.
Ne znam jeste li imali kad priliku da bdete u kuci pored koje prolazi teretni kamion ili autobus, pa ono malo ko zadrhti.
Tako i cooler sad daje zvukove, pa se smiri, pa opet zada.
Nije puno bucno, ali se cuje, jer je inace sve mirno i necujno.
Prije par dana ja sam rukom malo obrisao sa njega onu prasinu koja se nakupi na ventilatoru njegovom, na onim krilima samo. Da li sam prilikom tog čina nesto malo poremetio, sumjnam.
Dakle, nije non stop zvuk nego javi se onako povremeno
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#7150 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

AhmetShabo wrote:Raja evo u zadnja 2 dana cooler na procesoru poceo da daje neke cudne zvuke. Ne znam kako da opisem, kao da trepeti, drhti ili sta vec.
Ne znam jeste li imali kad priliku da bdete u kuci pored koje prolazi teretni kamion ili autobus, pa ono malo ko zadrhti.
Tako i cooler sad daje zvukove, pa se smiri, pa opet zada.
Nije puno bucno, ali se cuje, jer je inace sve mirno i necujno.
Prije par dana ja sam rukom malo obrisao sa njega onu prasinu koja se nakupi na ventilatoru njegovom, na onim krilima samo. Da li sam prilikom tog čina nesto malo poremetio, sumjnam.
Dakle, nije non stop zvuk nego javi se onako povremeno
Tako je nedavno i moj stari CM vent na hyper 212+ počeo da "drnda" na većim obrtajima, pa sam ga zamijenio za Noctua F12 (PWM naravno) i sve je opet kako treba da bude - tiho i nečujno! 8-)
Post Reply