Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
DoctorSa
Posts: 135
Joined: 29/04/2010 20:42

#26 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by DoctorSa »

somethings wrote:Mama mi ima povelik mladež na leđima (skoro 2 cm) ali neće da ga ukloni jer joj je izvan dohvata ruke i neće da joj ostane velik ožiljak. :| Prije 10ak godina ga je povrijedila i malo je falilo da otpadne, ali neko joj je stavio flaster preko (ne znam detaljno šta je bilo) i od tada je opet "na mjestu". Nikad nije išla na kontrole jer je nikad nije bolio, svrbio, krvario (osim tada) i nije mijenjao veličinu i boju. Brinem se ali ne znam kako da je nagovorim da ode dermatologu.

Hm pa nije alarmirajuće ako nije mjenjao boju, oblik. I meni se npr, slično desilo, frendica me uštinula za stomak i prokrvario je....al je onda počeo da mjenja boju, od smeđe, zelene, bijele, crne.....sve to u paketu zajedno, plus se na koži oko njega formiralo milimetasko umnožavanje mladeža koje se širilo. Tada sam bio još klinac i prestrašen od skalpela....i naravno da kad sam ga skinuo, PH nalaz je pokazao već izmjenjene stanice.

Eh pošto kod tvoje mame nema nikakvih promjena nije alarmantno, mada opet niko ne može reči da li je alarmantno, ali za 10 godina bi ipak pokazalo posljedice. Ipak ako ju je strah, može da uradi bezbolnu dermoskopiju. To je aparat koji snima mladež, kako da objasnim, kao da si uzela web cameru i prislonila je mlaždeu i tako gledaš ima li promjena. Naručiš se i čekaš oko mjesec dana na taj pregled u KCU na Klinici za kožne bolesti.

A na leđima je, ako je uz kičmu, bezbolna operacija i skidanje mladeža, znam iz iskustva:), pošto sam ih više skinuo:)

p.s. rekla si kako da je nagovoriš....jednostavno, reci da si razgovarala s nekim stručnim ili da si našla na internetu i da može biti jako opasno. Strah je čudo:)
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#27 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by cyprus »

Ja imam puno mladeža i benova, šta su već. Trebam li se brinut? :roll:
User avatar
DoctorSa
Posts: 135
Joined: 29/04/2010 20:42

#28 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by DoctorSa »

cyprus wrote:Ja imam puno mladeža i benova, šta su već. Trebam li se brinut? :roll:

Pa ako su veći od 6 mm, nepravilnog oblika, mjenjaju boju, svrbe .....aham, trebaš
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#29 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by semmy »

mislim sda previse dramite oko toga..moj suprug je pun sto benova sto mladeza i nikad nije imao problema s tim...sve dok ne svrbe, ne mjenjaju se po obliku i ne krvare sve je ok..
curica nam se rodila sa poprilicno velikim mladezom ( cca 1-2cm promjera ) na clanku lijeve noge, doktor i babica su me samo pitali '' mama sta si ukrala i pojela'' i osmjehnuli se. ocjene pri rodjenju su bile najvise tako da se ni oko tog mladeza nebrinemo, jer da je opasno rekla bi nam pedijatrica jos u bolnici.
User avatar
Dark Lady
Posts: 31
Joined: 04/11/2009 21:19

#30 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Dark Lady »

Kad bismo išli specijalisti za svaki dio tijela, život bi nam prošao u tome. Nego, nebitno to... Ja inače nemam problema sa mladežima, ali prije nekoliko godina mi se u pupku prema vanjskoj lijevoj strani pojavio jedan ben koji je vremenom prerastao u nešto veći. To mi je ujedno i najveći ben/mladež koji imam na tijelu. Normalnog je oblika, ne krvari, ne boli, ne svrbi, ništa; izrastao je u tu neku svoju veličinu i već se (mislim) dvije godine nije promijenio. Čitala sam na jednom drugom forumu da se takvi mladeži pojavljuju kod gojaznih žena baš u pupku :? (nisam baš toliko debela :D ) i da ga treba odstraniti, ali kao nije opasan. Ja, naravno, još uvijek nisam išla na pregled. Ne znam je li to bitno, ali rijetko se izlažem sunčevim zrakama i taj mladež nije sunce nikad vidio. Ponekad osjetim kao neki dubinski bol od pupka prema lijevoj strani; ne mislim da ima veze s tim ali nikad se ne zna. Fakat ne znam šta da radim - to pitanje mi utiče na psihu! :-)
User avatar
DoctorSa
Posts: 135
Joined: 29/04/2010 20:42

#31 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by DoctorSa »

I sad taj mladež lijevo, boli te lijevo hehehe......bem ti psihu, aje šta si umislila. Nije ti ništa, momka pod ruku i sutra na kaficu dok nije kiša pala:)

Ako ne želiš da kontaš, uputnicu od svog ljekara i neka ti urade prelged na dermi:) al nema potrebe, ne bi bio bol dupoko, svrbilo bi
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#32 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by petunija »

Kod mene se u zadnjih par godina pojavio crni mladež koji je malo veći od zrna graška (5-6 mm). Ne boli, ne svrbi, nema ni promjene boje, a bojim se da to skidam (ne bojim se same operacije, već šta će biti poslije) Interesuje me da li se dešavalo da neko ukloni mladež i da se to poslije zakomplikuje :?
Danka1991
Posts: 3
Joined: 01/04/2010 14:14

#33 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Danka1991 »

......rekla sam Vam ...Ja bas imam punooooo mladeza ......Al' ne bojite se tih stvari ...To je normalno ...MOze da bude opasno..Ja sam 1000000000 x pala dok sam bila dete i rasecem citav..Znao je visit' ..al' mi nije nista bilo .. ....jbg mrzim ih al' sta cu ...zivot ide dalje .....:(
User avatar
DoctorSa
Posts: 135
Joined: 29/04/2010 20:42

#34 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by DoctorSa »

petunija wrote:Kod mene se u zadnjih par godina pojavio crni mladež koji je malo veći od zrna graška (5-6 mm). Ne boli, ne svrbi, nema ni promjene boje, a bojim se da to skidam (ne bojim se same operacije, već šta će biti poslije) Interesuje me da li se dešavalo da neko ukloni mladež i da se to poslije zakomplikuje :?

Ne može da se zakomplikuje ako se normalno dobro uradi. Ja sam skinuo tri mladeža. Bio je jedan super doktor u Opštoj bolnici, al on je sada u penziji.
Znaći preporučujem ti da skineš, još ako je na nekom nezgodnom mjestu, tako da se može povrijediti. Ništa ne dolazi preko noći, tako da se ni preko noći nešto može zakomplicirati. Ali isto tako za neke bolesti treba mjesec, a neke 5 godina.
Ako ti ne smeta, i kao što kažeš nema promjena, i lično ne osječaš potrebu ne moraš ga skidati. Ako se odlučiš da ne skidaš, a malo te šuhva ufatila, lijepo uputnicu i na Kožne bolesti na KCU, naručiš se i snime ti mladež. To je aparat, s kojim ti uslika mladež( isto kao da si uzela web cam približila i uslikala)
A ako želiš da skineš, nagovjesti doktoru od samog početka da želiš da ti se uradi i PH nalaz mladeža. Znaći da se pregleda pod mikroskopom, da se vidi da li je potpuno isječen:) Tako da kasnije ne kontaš da li je ostala neka stanica i da može krenuti po zlu:))
Savjet: bolje skinuti sad, nego kasnije. Ja sam te velike sve poskidao i sad je jako lijepo, a ne kad me neko želi zagrliti ja se jednom rukom držim za mladež a drugom za drugi :D
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#35 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by petunija »

@DoctorSa
Hvala za savjet :thumbup: Tako ću na kraju i uraditi
Pozdrav
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#36 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by 4m3l »

Nakon treninga primjetih da mi je krvava podkosulja, dodjem kuci pogleda sestra mladez (na ledjima) kaze da se jedna polovica odvojila od koze ......
Je li alarmantna situacija da li da odma idem u hitnu ili sutra ujutro ? Btw kako cu spavat :s
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#37 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by ljubav_aha »

cyprus wrote:Ja imam puno mladeža i benova, šta su već. Trebam li se brinut? :roll:
najbolje ih je odstraniti,cka i ako nemas problema,to sma licno uradila,i sad nema potrebe za briganje :-D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#38 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by ljubav_aha »

4m3l wrote:Nakon treninga primjetih da mi je krvava podkosulja, dodjem kuci pogleda sestra mladez (na ledjima) kaze da se jedna polovica odvojila od koze ......
Je li alarmantna situacija da li da odma idem u hitnu ili sutra ujutro ? Btw kako cu spavat :s
mozda si ga "zakcio" tokom treninga,moj savjet,skinuti ostatak bena i naravno,primjerak ce biti analiziran
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#39 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by LaCici »

Kojeg doktora preporucujete za skidanje?
Odlucila sam se jer imam jedan bas neugodan ispod pazuha, i svaki put kad se brijem strah me da ga ne zakacim. Nisam bila kod dermatologa, nego sam odmah trazila uputnicu za plasticara, pa eto ako neko iz iskustva zna dobrog dr na Kosevu da mi preporuci.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#40 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by ljubav_aha »

LaCici wrote:Kojeg doktora preporucujete za skidanje?
Odlucila sam se jer imam jedan bas neugodan ispod pazuha, i svaki put kad se brijem strah me da ga ne zakacim. Nisam bila kod dermatologa, nego sam odmah trazila uputnicu za plasticara, pa eto ako neko iz iskustva zna dobrog dr na Kosevu da mi preporuci.
u SAD dermatolozi skidaju mladeze
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#41 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by LaCici »

U BiH to rade plasticni hirurzi :-D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#42 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by ljubav_aha »

LaCici wrote:U BiH to rade plasticni hirurzi :-D
ma dobor obrazovanje doktora u BiH i SAD su dva razlicita svijeta :)
Woman
Posts: 314
Joined: 20/02/2010 17:45

#43 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Woman »

jao jao sad sdam se usrala od straha. naime, imam jedan mladež na licu i u zadnje vrijeme, zadnjih mjeseci, iz njega mi raste jedna il dvije dlačice koje sam ja počela čupati. sad sam pročitala da se to apsolutno ne smije i uhvatio me ogroman strah. a još nedavno je jedna osoba koju znam umrla od karcinoma kože koji je dobila zbog mladeža. :cry:
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#44 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by miki27A »

Woman wrote:jao jao sad sdam se usrala od straha. naime, imam jedan mladež na licu i u zadnje vrijeme, zadnjih mjeseci, iz njega mi raste jedna il dvije dlačice koje sam ja počela čupati. sad sam pročitala da se to apsolutno ne smije i uhvatio me ogroman strah. a još nedavno je jedna osoba koju znam umrla od karcinoma kože koji je dobila zbog mladeža. :cry:
Mladez ako se ukloni umanjuje se rizik od dobijanja melanoma, ili raka koze. Ja bi tebi preporucila da odes i vidis moze li se to ukloniti, a ujedno i da se vidi (nakon sto se ukloni) kroz patohistolosko ispitivanje kakav je taj mladez, je li benigno (u vecini slucajeva jeste).


Karcinom koze zbog mladeza mozes dobiti ako ih NE uklonis,a ne ako ih uklonis.
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#45 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Forsaken »

uklonio ja 1 na ramenu i bradavicu na glavi u pon na plasticno u KCUSu ... mora se uc u operacionu salu, malo je bolilo al dobro puno vristao :D postupak je trajao 5min bukvalno. sto se tice postoperativnog malo je neugodno zbog savova i to pa se tesko tusiram ne smije se pokvasit al izdrzace se. kontrola sutra :-)

kod karabega je ~250km po mladezu btw ovdje ispalo 0km sa ovjerenom knjizicom :P

rezime: nije strasno, ove moje nisu ni poslali na analizu jer izgledaju bezopasno samo su smetali. :razz:
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#46 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by LeeLooSA »

A ko radi skidanje mladeza na Kosevu? Mislim, koji hirurzi?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#47 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by miki27A »

LeeLooSA wrote:A ko radi skidanje mladeza na Kosevu? Mislim, koji hirurzi?
Plasticni hirurzi to rade. Dermatolog ili tvoj porodicni doktor te posalje sa uputnicom na Plasticnu hirurgiju, tamo te pregledaju i kazu ti kad da dodjes, ja otisla u petak, uklonili mladez u nedelju ujutro,lokalna anestezija, 3 konca i sad imam "divan" bijeli, malo razliveni oziljak u podrucju desno od pupka :)
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#48 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by LeeLooSA »

E hvala puno na detaljnom odgovoru, ali ja sam mislila na imena. Znaci, zanimaju me imena hirurga koji to rade. Hvala :)
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#49 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by miki27A »

LeeLooSA wrote:E hvala puno na detaljnom odgovoru, ali ja sam mislila na imena. Znaci, zanimaju me imena hirurga koji to rade. Hvala :)
Vanis Dujso je jedan mladi, ali cijenjeni plasticni hirurg (njegov otac Mustafa Dujso je takodjer bio plasticni hirurg, ali je radio u Vojnoj bolnici. Sad je u penziji). Mislim da je meni bio neki dr. Kacila? ali ne znam 100% jer sam ja to radila 2003 godine.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#50 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:42, edited 1 time in total.
Post Reply