Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#1 Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by kub lajkan »

Odmah da kažem da nisam od onih koji imaju previše mladeža na tijelu, pa time i moguće probleme sa njima...

Nedavno sam saznao nešto više o mladežima i zaključio da se te činjenice u potpunosti razlikuju od onoga što sam o tome mislio. Zato pretpostavljam da prosječno informisanog čovjeka vode predrasude kada daje svoj sud o mladežima. Ne bi bilo strašno da ne postoje ljudi kojima bi to neznanje moglo zagorčati život...

Osnovne činjenice:

- mladež može biti vanjska manifestacija onoga što se zbiva u tijelu
- ako se postojeći mladež počne mijenjati (po boji, obimu i sl.) svakako treba odmah ići ljekaru
- javljanje novog mladeža na tijelu NE MORA, ali MOŽE biti opasno (zavisno od vrste, jer ima opasnih i bezopasnih), pa treba ići ljekaru da pregleda
- ako se mladež ošteti (slučajno zakači i sl.) to MOŽE IZAZVATI RAK, odnosno MOŽE DOVESTI I DO SMRTI!
- OTKLANJANJE MLADEŽA OPERACIJOM JE BOLJI IZBOR NEGO DRŽATI MLADEŽ NA TIJELU! OPERACIJA SKIDANJA MLADEŽA NIJE TOLIKO OPASNA KOLIKO SE MISLI!
- najopasnija vrsta mladeža je MELANOM
- pretjerano sunčanje može kod nekih ljudi izazvati rak kože; preventiva je korištenje krema za sunčanje sa VISOKIM ZAŠTITNIM FAKTOROM (onaj broj na tubi nije bezveze)
- Sunčeve zrake u situaciji kad je ozonski omotač oštećen, mogu negativno utjecati na mladeže (tj. ljudsko zdravlje) čak i tako što ULAZE KROZ ZJENICU OKA; preventiva su zaštitne sunčane naočale (nemaju baš sve naočale od 3 KM sa pijace UV-zaštitu, iako to možda na njima piše)

Nadam se da će se bar neko zamisliti nad ovim činjenicama...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#2

Post by Lace »

kako izgleda melanom? Kako ga razlikovati od ostalih, "neopasnih", mladeza?
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3

Post by vodolija_33 »

Iako madeži na koži najčešće nisu opasni, zbog sve većeg broja tumora, liječnici preporučuju da skrenete pozornost na sumnjive pigmentacije.


Sumnjate li da je na nekom od madeža došlo do malignih promjena, smjesta se uputite liječniku. Primjerice, ako uočite da je:

1. jedna polovica madeža veća od druge

2. rub madeža ima nepravilan oblik

3. došlo do promjene boje ili veličine madeža

4. ako je promjer madeža veći od 5 mm (veći od gumice na olovci)

5. madež svrbi

6. iz madeža izlazi krvavi iscijedak

Dr. Nancy Pulido Diaz iz meksičkog Državnog medicinskog instituta La Raza kaže: "Posebno pazite na madeže koje imate od rođenja te na one koji se javljaju na dlanovima i tabanima."
farky
Posts: 1607
Joined: 28/07/2004 17:18
Location: Sarajevo

#4

Post by farky »

Lace wrote:kako izgleda melanom? Kako ga razlikovati od ostalih, "neopasnih", mladeza?
naizgled je isti, moze se otkriti samo analizom tkiva, kad se ukloni
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#5

Post by kub lajkan »

farky wrote:
Lace wrote:kako izgleda melanom? Kako ga razlikovati od ostalih, "neopasnih", mladeza?
naizgled je isti, moze se otkriti samo analizom tkiva, kad se ukloni

Doktori specijalisti mogu po izgledu reći je li mladež sumnjiv (opasan) ili ne, ali konačnu riječ ima analiza...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by Lace »

a kad se ukloni...halali huso materi :-? ...moze na zlo da se baci...ma imam u visini bubrega jedan (ko gumica na olovci :-? )...onako ne volim da se sama dotaknem tu a ako neko drugi pridje blizu namah se stresem :D ...a par puta sam ga u snu..noktima zakacila... :-?
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#7

Post by kub lajkan »

Lace wrote:a kad se ukloni...halali huso materi :-? ...moze na zlo da se baci...
Mislim da nije baš tako. Operacija neće pogoršati situaciju. Raspitaj se kod ljekara, ali ne običnih nego specijaliste za te stvari.

Od ljekara opšte prakse sam se naslušao nebuloza u vezi toga...
Zlays
Posts: 2
Joined: 22/04/2005 18:18
Location: Sarajevo

#8

Post by Zlays »

Prije dvije godine ja sam jedan otkinuo u snu!!! A prije par mjeseci ledja su me svrbila i izrasla su mi cak dva komada! Jel to znaci da pocnem pisati oporuku? DA li je to stvarano toliko opasno koliko pricate?
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#9

Post by kub lajkan »

Zlays wrote:Prije dvije godine ja sam jedan otkinuo u snu!!! A prije par mjeseci ledja su me svrbila i izrasla su mi cak dva komada! Jel to znaci da pocnem pisati oporuku? DA li je to stvarano toliko opasno koliko pricate?
Ne bih da te plašim, jer medicina nije moj fah. Ali čuo sam dosta loših priča u zadnje vrijeme. Stvarno MOŽE (ali ne mora) biti opasno.

Ako si u prilici posjeti dermatologa pa se raspitaj natenane. Možeš provjeriti i na hirurgiji. Mislim da je to u okviru plastične hirurgije. Mirnije ćeš spavati ako posjetiš ljekara.

Zadnji slučaj koji sam čuo je da se tipu pogoršalo stanje od KORIŠTENJA SOLARIJA. Solarij mene sigurno za života neće vidjeti...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#10

Post by Lace »

uh...dobro si mi rekao...kanim se mjesecima da odem u solarij...sad vjerovatno necu :-?
dr.pi
Posts: 100
Joined: 07/04/2005 22:10

#11

Post by dr.pi »

- mladež može biti vanjska manifestacija onoga što se zbiva u tijelu


Moze biti, nikada se ne zna. :D
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by Pooll »

svezaste mi shuhvu... :cry:

al neka... :roll:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#13

Post by sojka »

Svaki mladezh je potencijalni karcinom, ali ne frchiti. Vodolija je vec opisao.
Pa i u svakoj nashoj celiji je potencijalni "rak", koji mozhe biti aktiviran kroz spoljne uticaje: UV zrake... kad bi nabrojali sve ubedachili bi se, ne bi ni jeli, ni pili. :-)

Pojava mladezha ne mora da znachi rak na kozhi, ona mozhe biti indic i drugih oboljenja i chak da bude rak na nekom sasvim drugom organu.

Kod dermatologa trebali bi najmanje jednom godishnje.

A solarij je dushu dao za sushenje kozhe.
User avatar
moe_syzlak
Posts: 82
Joined: 21/03/2008 12:27

#14 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by moe_syzlak »

imao sam mladez kod pupka ali jednog dana mi je skroz nestao ,,nije bilo ni krvi nema nikakvog oziljka..
to je bilo prije 4 godine,,,
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#15 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by neprilagodjena »

Imala sam dva velika mladeza na ledjima i jedan na glavi,sva tri mladeza sam uklonila u bolnici.
Poslije uklanjanja mladeze su pregledali i ustanovili da je sve uredu :-D :-D :-D
User avatar
Krigla_Sa
Posts: 667
Joined: 15/02/2006 11:48
Location: kuca poso poso kuca

#16 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Krigla_Sa »

hebi ga,sve neke sjebade,te moze od ovog rak,moze od onog... I ja budala pa dodjem ovdje na "zdravlje" i citam kojekakve teme,u zadnje vrijeme samo sta radim pipam se i ispitujem svoje tijelo.
Imam od kada znam za sebe veliki mladez na ledjima,2 na stomaku i hvala Bogu nikada nista,znali su me i malo svrbiti al isve je ok.
Jos mi samo treba da i mladeze kontolisem i da trcim doktorima cim me zasvrbi.
Bjezim ja odavde :run:
:D
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#17 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by campa_xxx »

Zna li iko koliko kosta uklanjanje mladeza recimo kod Karabega i koliko traje, ako ima neko bilo kakvu info neka napise...
Danka1991
Posts: 3
Joined: 01/04/2010 14:14

#18 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Danka1991 »

Ja zelim da Vas pitam gde se mogu mladezi ukloniti ? U Sarajevu ? Ja imam u velikim kolicinama i mnogo patim ...Ne mogu nikad da obucem majicu kratkih rukava il' sorc ..Uvek sam obucena od glave do pete ...Al' zamisli te tuge u leto ...Svi se "skinu " a ja ...:( Nikako i ne izlazim napolje ....3 meseca a mozda i vise..... Ne mogu vise ovako da zivim ....
User avatar
hana_montana
Posts: 14943
Joined: 13/04/2009 21:50
Location: Kalopsia

#19 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by hana_montana »

mladezi se mogu skinuti na plastici u KCUS-u,postupak traje desetak minuta s tim da je malo neugodno jer se moora ici u malu operacionu salu,problem je jedino sto ostane malo veci oziljak jer se vade tako da se mora zarezati duboko u zdravo tkivo!!

u svijetu se sada mladezi skidaju laserom samo nisam cula da toga ima kod nas :?

uglavnom skidaju se samo oni mladezi na kojima se uoce neke promjene ili su na nekim mjestima pa smetaju :)
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#20 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by encian »

ma polako. kako neko rece, svaki dan u tijelu nastaju celije raka. po rijecima moje poznanice koja radi doktorat na ranom otkrivanju raka - oko 5000 dnevno. najbolji recept za njihove izbacivanje - fizicka aktivnost - kardio + zdrava prehrana. a tu su i saznanja da umjereno izlaganje suncu pomaze LIJECENJU raka koze.

sto se uklanjanja tice, moja je prijateljica uklonila veliki na obrazu. kako sam shvatila, a garant nisam dobro :D , radili su spiralni rez pod uglom u tkivo i onda nekako sili spiralno tu "ranu". krajnju sav na povrsini je i odmah nakon operaciju bi bas bas mali. na kraju je trebala da ostane jedva primjetna tackica, ali ja je nisam mogla naci :-D .
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#21 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Maybach »

Ja sam dva uklonila do sad.Beze procedura,dobijes lokalnu anesteziju,nista strasno,poslije tkivo ide na patologiju i to je to.Oziljak manje vise,ko i kod svakog sivenja.Ja sam radila u bolnici.Skidaju se i laserom u privatnim ordinacijama,ali ne svi,samo oni povrsinski i visece bradavice,jer svaki mladez kad se skida treba ukloniti i tkivo oko njega za svaki slucaj,tako da je klasicna hiruska metoda u takvim slucajevima najbolje rjesenje.
Danka1991
Posts: 3
Joined: 01/04/2010 14:14

#22 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by Danka1991 »

ja imam celu desnu ruku u mladezu i kako to da skinem ???? Mislim da je to nemoguce i da to niko nikad nije operisao ..jer je velika kolicina ....:'( Imam i po nogama tako da bi volela barem jedno da mogu da nosim ...IL' majicu ( kratkih rukava ) il' sorc...Ma jos uvek ja imam nade ....
lara_25
Posts: 1
Joined: 29/04/2010 17:12

#23 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by lara_25 »

Ja sam nedavno poskidala 3 mladeza sa ledja. prvo su radili dermatoskopiju, to je neki aparat koji vidi vise nego golo oko, pa je onda doktorica odstranila aparatom koji je malo peckao i poslala sve na analizu. Hvala bogu sve je bilo uredu :) Nije ostao nikakav oziljak nego samo crvenilo koje prolazi, trebam cuvat od sunca 8-)
User avatar
DoctorSa
Posts: 135
Joined: 29/04/2010 20:42

#24 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by DoctorSa »

Danka1991 wrote:ja imam celu desnu ruku u mladezu i kako to da skinem ???? Mislim da je to nemoguce i da to niko nikad nije operisao ..jer je velika kolicina ....:'( Imam i po nogama tako da bi volela barem jedno da mogu da nosim ...IL' majicu ( kratkih rukava ) il' sorc...Ma jos uvek ja imam nade ....

mislim da ti imaš benove, a ne mladeže:) benovi su ti oni maleni crni, promjera 2-3 milimetra....i večina ljudi ima to zastupljeno u večem broju, i da oni su u nivou kože

ono veči mladeži e oni su opasni... u biti navodi se po literaturi da je svaki koji je preko 5 mm, već indikacija za operaciju, ali to naravno nije u praxi slučaj

ja sam skinuo tri, al su bili cca po 1 cm:), vise od straha da ih ne povrijedim jer je to jako jako opasno
somethings
Posts: 228
Joined: 11/08/2009 15:29

#25 Re: Pazite na zdravlje: skidanje mladeža sa tijela!

Post by somethings »

Mama mi ima povelik mladež na leđima (skoro 2 cm) ali neće da ga ukloni jer joj je izvan dohvata ruke i neće da joj ostane velik ožiljak. :| Prije 10ak godina ga je povrijedila i malo je falilo da otpadne, ali neko joj je stavio flaster preko (ne znam detaljno šta je bilo) i od tada je opet "na mjestu". Nikad nije išla na kontrole jer je nikad nije bolio, svrbio, krvario (osim tada) i nije mijenjao veličinu i boju. Brinem se ali ne znam kako da je nagovorim da ode dermatologu.
Post Reply