Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mbe61
Posts: 2
Joined: 27/02/2022 16:16

#8201 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mbe61 »

Raja zna li iko ista sta je sa Intesa bankom i Paypalom ima li naznaka da bi povlacenje na karticu moglo poceti funkcionisati?
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#8202 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Nierika »

Dešava li se još ikome da im ne radi Payoneer kartica u zadnjih cca mjesec dana u prodavnicama? (na bankomatu i dalje funkcioniše) Probala sam 4-5 različitih prodavnica, zvala customer support, aktivirala novu karticu za svaki slučaj.
U čemu bi mogao biti problem? Je li mogao Payoneer uvesti neko novo pravilo u međuvremenu?
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#8203 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Nierika »

Nastavak: Danas mi je uspjelo da platim Payoneer karticom u prodavnici, ne znam da li zato što sam otišla u prodavnicu u koju nisam ranije (?) ili što sam zatvorila račun na Stripe-u. Otprilike nekad kad sam otvorila Stripe i povezala s podacima iz Payoneera je kartica prestala raditi u prodavnicama. Mada su mi u korisničkoj službi rekli da je do prodavnice i da pokušam u drugoj. Ne znam do čega je bilo.

Za Paypal, znam da se u Raifeissenu može povezati sa Visa karticom, u Intessi ne može, u Unicredit je ranije moglo pa su onda mislim ukinuli tu opciju.
cb1994
Posts: 86
Joined: 25/01/2020 22:58

#8204 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cb1994 »

Nierika wrote: 27/06/2022 16:31 Nastavak: Danas mi je uspjelo da platim Payoneer karticom u prodavnici, ne znam da li zato što sam otišla u prodavnicu u koju nisam ranije (?) ili što sam zatvorila račun na Stripe-u. Otprilike nekad kad sam otvorila Stripe i povezala s podacima iz Payoneera je kartica prestala raditi u prodavnicama. Mada su mi u korisničkoj službi rekli da je do prodavnice i da pokušam u drugoj. Ne znam do čega je bilo.

Za Paypal, znam da se u Raifeissenu može povezati sa Visa karticom, u Intessi ne može, u Unicredit je ranije moglo pa su onda mislim ukinuli tu opciju.
Off-topic ali kako si napravila Stripe account u BIH? Preko Wise-a?
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#8205 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Nierika »

cb1994 wrote: 30/06/2022 11:14
Nierika wrote: 27/06/2022 16:31 Nastavak: Danas mi je uspjelo da platim Payoneer karticom u prodavnici, ne znam da li zato što sam otišla u prodavnicu u koju nisam ranije (?) ili što sam zatvorila račun na Stripe-u. Otprilike nekad kad sam otvorila Stripe i povezala s podacima iz Payoneera je kartica prestala raditi u prodavnicama. Mada su mi u korisničkoj službi rekli da je do prodavnice i da pokušam u drugoj. Ne znam do čega je bilo.

Za Paypal, znam da se u Raifeissenu može povezati sa Visa karticom, u Intessi ne može, u Unicredit je ranije moglo pa su onda mislim ukinuli tu opciju.
Off-topic ali kako si napravila Stripe account u BIH? Preko Wise-a?
Kad sam popunjavala podatke sam navela drugu zemlju (nema BiH izlistana) pa im onda pisala i poslala prave podatke. Uspjela sam verifikovati račun al' nisam sigurna jel se mogao koristiti.
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8206 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

cb1994 wrote: 30/06/2022 11:14 Off-topic ali kako si napravila Stripe account u BIH? Preko Wise-a?
Stripe u BiH moze sa licnim podacima osobe koja je rezident drzave u kojoj je on podrzan ili otvaranjem offshore kompanije u jednoj od podrzanih drzava. Wise moze posluziti za isplatu sredstava sa Stripe racuna.
cb1994
Posts: 86
Joined: 25/01/2020 22:58

#8207 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cb1994 »

tri_poloski wrote: 30/06/2022 13:59
cb1994 wrote: 30/06/2022 11:14 Off-topic ali kako si napravila Stripe account u BIH? Preko Wise-a?
Stripe u BiH moze sa licnim podacima osobe koja je rezident drzave u kojoj je on podrzan ili otvaranjem offshore kompanije u jednoj od podrzanih drzava. Wise moze posluziti za isplatu sredstava sa Stripe racuna.
E za te podatke sam i ja čuo. Međutim problem je što ni Wise nije podržan kod nas. Rupa smo.
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#8208 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Benjo34 »

Jel se moze Wise karticom placati ili podizati novac kod nas na bankomatima?
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8209 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

Benjo34 wrote: 05/07/2022 07:58 Jel se moze Wise karticom placati ili podizati novac kod nas na bankomatima?
Da
Makaveli72
Posts: 16
Joined: 18/07/2013 13:34

#8210 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Makaveli72 »

Htio bi isključiti autowithdraw na paypalu, ali ne vidim tu opciju? Iz BiH sam
Molio bih pomoć ako neko zna
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8211 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

Makaveli72 wrote: 13/07/2022 11:45 Htio bi isključiti autowithdraw na paypalu, ali ne vidim tu opciju? Iz BiH sam
Molio bih pomoć ako neko zna
Trebalo bi da je to ova opcija. Ipak, posto u BiH nije moguce koristiti PayPal balance za placanje, mislim da ne mozes iskljuciti tu opciju.
Giancarlo
Posts: 481
Joined: 26/12/2008 21:22

#8212 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Giancarlo »

Opisati cu ukratko svoju situaciju, pa ako imate kakav komnetar ili slicno iskustvo - slobodno pisite.

Naime, kupio sam nesto online iz provjerene prodavncie iz UK. U pocetku nisam dobio mail da sa tracking kodom, trazio sam ga poslije par dana i dobio. Taj kod kad ukucam, samo stoji jedna jedina informacija stara sada preko mjesec dana da Royal Mail tek ocekuje od prodavaca da im posalje paket pa da oni dalje salju. Nakon mjesec dana, saljem prodavacau 2 maila na koja uopce nije ni odgovorio. Sacekam jos para dana - nista. Udem u paypal i zatrazim refund i valjda ta poruka i to sve opet ide prvo prodavacu u nadi da cemo mi medusobno rijesiti (ovo pisem ovako jer mi je ovo prvi put da trazim refund). Od toga je proslo opet evo 7,8 dana i cekati cu do ponedeljka kada planiram "aktivirati" onu opciju Escalete ili kako se vec zove.

Kakva su vasa iskustva sa ovakvim ili slicnim situacijama. Meni se ovo prvi put desava. Moram naglasiti da licno nista nisam uradio ili prevario ili pokusao kakvu prevaru, imam sve mailove i tracking kod i sta vec treba, sto mogu posalti paypalu da imaju uvid u kompeltnu situaciju.
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#8213 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

Giancarlo wrote: 15/07/2022 17:53 Opisati cu ukratko svoju situaciju, pa ako imate kakav komnetar ili slicno iskustvo - slobodno pisite.

Naime, kupio sam nesto online iz provjerene prodavncie iz UK. U pocetku nisam dobio mail da sa tracking kodom, trazio sam ga poslije par dana i dobio. Taj kod kad ukucam, samo stoji jedna jedina informacija stara sada preko mjesec dana da Royal Mail tek ocekuje od prodavaca da im posalje paket pa da oni dalje salju. Nakon mjesec dana, saljem prodavacau 2 maila na koja uopce nije ni odgovorio. Sacekam jos para dana - nista. Udem u paypal i zatrazim refund i valjda ta poruka i to sve opet ide prvo prodavacu u nadi da cemo mi medusobno rijesiti (ovo pisem ovako jer mi je ovo prvi put da trazim refund). Od toga je proslo opet evo 7,8 dana i cekati cu do ponedeljka kada planiram "aktivirati" onu opciju Escalete ili kako se vec zove.

Kakva su vasa iskustva sa ovakvim ili slicnim situacijama. Meni se ovo prvi put desava. Moram naglasiti da licno nista nisam uradio ili prevario ili pokusao kakvu prevaru, imam sve mailove i tracking kod i sta vec treba, sto mogu posalti paypalu da imaju uvid u kompeltnu situaciju.
Samo eskaliraj i onda PayPal preuzima slučaj i vraća ti lovu u 99% slučajeva.
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#8214 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by vehidone »

TheRedhead wrote: 30/04/2022 23:24 Stalno mi se javlja ova poruka kad pokusavam kupiti nesto na Ebayu preko paypala sa 2 kartice (koje sam vec prije koristila za kupovinu), proizvodi su u usa i australia dolarima, ako ista to znaci.

Da li je neko imao taj problem i kako da se rijesi? Sumnjam da je do kartice i banke jer je prije prolazilo, nesto sad paypal zeza :/

PayPal is unable to process your payment at this time. You can try changing the payment method inside of your PayPal account or select a different payment method.
I meni se ovo dešava. Nisam koristio PayPal 2 godine kartica je važeća i uredna i prije sam kupovao preko PayPal što iz Kine što iz Njemačke. Sada sam htio naručiti maskicu za telefon i stalno mi prikazuje ovu poruku kao gore opisanu. O čemu se radi? Molim Vas za pomoć
TheRedhead
Posts: 785
Joined: 09/02/2015 18:27

#8215 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by TheRedhead »

vehidone wrote: 20/07/2022 21:56
TheRedhead wrote: 30/04/2022 23:24 Stalno mi se javlja ova poruka kad pokusavam kupiti nesto na Ebayu preko paypala sa 2 kartice (koje sam vec prije koristila za kupovinu), proizvodi su u usa i australia dolarima, ako ista to znaci.

Da li je neko imao taj problem i kako da se rijesi? Sumnjam da je do kartice i banke jer je prije prolazilo, nesto sad paypal zeza :/

PayPal is unable to process your payment at this time. You can try changing the payment method inside of your PayPal account or select a different payment method.
I meni se ovo dešava. Nisam koristio PayPal 2 godine kartica je važeća i uredna i prije sam kupovao preko PayPal što iz Kine što iz Njemačke. Sada sam htio naručiti maskicu za telefon i stalno mi prikazuje ovu poruku kao gore opisanu. O čemu se radi? Molim Vas za pomoć
Unicredit Banka je bila, pa je njihovim updateom aplikacije bila postavljeno da mi je zabranjeno online placati. Kad sam omogucila online transakcije onda je islo sve ok. Ako ne uspije ili ako je druga banla, onda zovite banku da odblokiraju jer oni kao štite od online prevara, al onda i korisniku zabrane da trosi svoje pare ccc
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#8216 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by vehidone »

TheRedhead wrote: 20/07/2022 22:04
vehidone wrote: 20/07/2022 21:56

I meni se ovo dešava. Nisam koristio PayPal 2 godine kartica je važeća i uredna i prije sam kupovao preko PayPal što iz Kine što iz Njemačke. Sada sam htio naručiti maskicu za telefon i stalno mi prikazuje ovu poruku kao gore opisanu. O čemu se radi? Molim Vas za pomoć
Unicredit Banka je bila, pa je njihovim updateom aplikacije bila postavljeno da mi je zabranjeno online placati. Kad sam omogucila online transakcije onda je islo sve ok. Ako ne uspije ili ako je druga banla, onda zovite banku da odblokiraju jer oni kao štite od online prevara, al onda i korisniku zabrane da trosi svoje pare ccc
Da Unicredit je. Hvala, sad ću pokušati u m-banking da dozvolim tu opciju.
Luxor-Concorde
Posts: 213
Joined: 31/10/2014 15:18

#8217 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Luxor-Concorde »

Da li ima neka alternativa PP-u kad se radi prodaja prema EU? PP kolje sa svojim valutnim konverzijama i provizijama...
semsasuljakovic
Posts: 1951
Joined: 02/08/2015 21:30

#8218 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by semsasuljakovic »

tri_poloski wrote: 13/07/2022 15:24
Makaveli72 wrote: 13/07/2022 11:45 Htio bi isključiti autowithdraw na paypalu, ali ne vidim tu opciju? Iz BiH sam
Molio bih pomoć ako neko zna
Trebalo bi da je to ova opcija. Ipak, posto u BiH nije moguce koristiti PayPal balance za placanje, mislim da ne mozes iskljuciti tu opciju.
Kako misliš ne može? Imam 20 eura na paypalu, ne mogu ih povući na karticu jer mi ne da banka, a ne mogu ni plaćati s njima, šta da radim onda? Da ih proslijedim dalje?
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8219 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

semsasuljakovic wrote: 21/07/2022 14:36
tri_poloski wrote: 13/07/2022 15:24

Trebalo bi da je to ova opcija. Ipak, posto u BiH nije moguce koristiti PayPal balance za placanje, mislim da ne mozes iskljuciti tu opciju.
Kako misliš ne može? Imam 20 eura na paypalu, ne mogu ih povući na karticu jer mi ne da banka, a ne mogu ni plaćati s njima, šta da radim onda? Da ih proslijedim dalje?
Kazem da nije moguce iskljuciti opciju automatskog povlacenja sredstava. Dakle, mozes ih povuci rucno, uz proviziju od oko 9KM ili cekati prvi u mjesecu da to PayPal obavi sam. Naravno, ovo vrijedi pod uslovom da je povezana Visa kartica i da njen izdavac nema nikakva ogranicenja niti zabrane sto je npr. slucaj sa Intesa bankom na ciju Visa karticu nije moguce povuci sredstva od marta prosle godine (ako se nije sta promijenilo u medjuvremenu). Ako regularno primas novac na PayPal, nadji novu banku koja izdaje Visa kartice ili razmotri alternative kao sto su Paysera, Wise itd. Ako ti treba samo da povuces tih 20€, snadji se preko rodbine ili prijatelja. Dodao bih jos da je prosle godine bilo moguce povuci sredstva i na MasterCard karticu ako je prethodno povezana neka Visa. Licno sam nekoliko puta izvrsio transfer na taj nacin, no ne znam da li je to jos uvijek moguce.
User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#8220 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Haris033 »

Kupio preko pp nešto na eBay-u 219EUR,
Dobio refund za isti taj iznos na pp.
Međutim, na Raiffeisen kartici mi je uplaćeno 410KM ili 205EUR?
Ko je uzeo 14EUR?
Pretp. lihvari iz RB :twisted:
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#8221 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by holowey »

Haris033 wrote: 25/07/2022 18:58 Kupio preko pp nešto na eBay-u 219EUR,
Dobio refund za isti taj iznos na pp.
Međutim, na Raiffeisen kartici mi je uplaćeno 410KM ili 205EUR?
Ko je uzeo 14EUR?
Pretp. lihvari iz RB :twisted:
kupovni/prodajni kurs + provizija za konverziju...
User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#8222 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Haris033 »

holowey wrote: 25/07/2022 19:42
Haris033 wrote: 25/07/2022 18:58 Kupio preko pp nešto na eBay-u 219EUR,
Dobio refund za isti taj iznos na pp.
Međutim, na Raiffeisen kartici mi je uplaćeno 410KM ili 205EUR?
Ko je uzeo 14EUR?
Pretp. lihvari iz RB :twisted:
kupovni/prodajni kurs + provizija za konverziju...
Hvala na odgovoru ;-)
Giancarlo
Posts: 481
Joined: 26/12/2008 21:22

#8223 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Giancarlo »

Giancarlo wrote: 15/07/2022 17:53 Opisati cu ukratko svoju situaciju, pa ako imate kakav komnetar ili slicno iskustvo - slobodno pisite.

Naime, kupio sam nesto online iz provjerene prodavncie iz UK. U pocetku nisam dobio mail da sa tracking kodom, trazio sam ga poslije par dana i dobio. Taj kod kad ukucam, samo stoji jedna jedina informacija stara sada preko mjesec dana da Royal Mail tek ocekuje od prodavaca da im posalje paket pa da oni dalje salju. Nakon mjesec dana, saljem prodavacau 2 maila na koja uopce nije ni odgovorio. Sacekam jos para dana - nista. Udem u paypal i zatrazim refund i valjda ta poruka i to sve opet ide prvo prodavacu u nadi da cemo mi medusobno rijesiti (ovo pisem ovako jer mi je ovo prvi put da trazim refund). Od toga je proslo opet evo 7,8 dana i cekati cu do ponedeljka kada planiram "aktivirati" onu opciju Escalete ili kako se vec zove.

Kakva su vasa iskustva sa ovakvim ili slicnim situacijama. Meni se ovo prvi put desava. Moram naglasiti da licno nista nisam uradio ili prevario ili pokusao kakvu prevaru, imam sve mailove i tracking kod i sta vec treba, sto mogu posalti paypalu da imaju uvid u kompeltnu situaciju.
Samo da napisem kao pomoc nekome drugome u slicnoj situaciji. Na kraju sam eskalirao problem i u roku od nekoliko dana sam dobio novac nazad, tj. refund. Uglavnom cim se prvi put prijavi problem, pocinje teci rok od nekih mjesec dana u kojem se sve na kraju rijesi. Ili na nacin da se dogovori sa stranom sa kojom je nastao problem ili tako sto se eskalira problem u roku od tih 30 dana i paypl preuzme dalje rijesavanje problema.
Makaveli72
Posts: 16
Joined: 18/07/2013 13:34

#8224 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Makaveli72 »

Primam neke novce za freelancing na Paypal,
Klijent mi isplaćuje u USD na Paypal

Svakog 20og u mjesecu Visa mi povuče s Paypala iznos konvertiran u BAM i primjetio sam razliku
Klijent uplatio $630, a ja dobio 582,68EUR (na Visi mi je bilo postavljen Currency na EUR),
Sada pitanje je na koju valutu postavim Visu na Paypalu, očito me ovdje zakidaju u konvertiranju, da li je bolje da to bude u USD ili BAM,
Paypal naplacuje konverziju 4% sto je nekih 48 BAM na ovaj iznos, i opet manje nego 78KM koliko su mi naplatili konverziju USD-EUR-BAM

Moja je pretpostavka da to bude BAM jer banka svakako isplaćuje u BAM ali da vidim jel tko imao iskustva?
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8225 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

Makaveli72 wrote: 03/08/2022 19:04 Primam neke novce za freelancing na Paypal,
Klijent mi isplaćuje u USD na Paypal

Svakog 20og u mjesecu Visa mi povuče s Paypala iznos konvertiran u BAM i primjetio sam razliku
Klijent uplatio $630, a ja dobio 582,68EUR (na Visi mi je bilo postavljen Currency na EUR),
Sada pitanje je na koju valutu postavim Visu na Paypalu, očito me ovdje zakidaju u konvertiranju, da li je bolje da to bude u USD ili BAM,
Paypal naplacuje konverziju 4% sto je nekih 48 BAM na ovaj iznos, i opet manje nego 78KM koliko su mi naplatili konverziju USD-EUR-BAM

Moja je pretpostavka da to bude BAM jer banka svakako isplaćuje u BAM ali da vidim jel tko imao iskustva?
U slucaju sa valutom kartice EUR imas konverziju prvo od strane PayPal-a, a zatim od banke, dok sa valutom BAM postoji PayPal-ova konverzija USD -> BAM prije transfera. Dakle, stavljas onu valutu u kojoj primas novac, a to je USD. U tom slucaju jedina konverzija je od strane banke.
Post Reply