Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#5651 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by underground »

SadioMane wrote:Ej drugari, radim neke eseje online i otvorio sam racun na paypalu sa debitnom mastercard karticom. Sve sam verifikovao i odradio ali jos uvijek ne mogu da primim novac iz inostranstva. Ne znam u cemu je problem pa eto ako neko ima vise iskustva bio bih zahvalan na pomoci. :-D
Ne mozes primati novac preko Paypala sa povezanom MasterCard karticom, mora biti Visa kartica da bi mogao da primas/povlacis novac na Paypal
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5652 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak »

Da li zna neko postoji li neka VISA kartica koja se moze naruciti online u BIH poput LeuPay VISA kartice i koja se moze povezati na paypal. LeuPay ne salje u BiH, eto koja smo crna rupa u evropi kad sve okolne države uključujući i Kosovo mogu dobiti tu karticu samo u BIH ne šalju.
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#5653 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus »

NikolaKZ91 wrote:Ako neko zna oko tog poreza neka odg. Naime, ja sam poceo da predajem Japancima engleski preko neta i radim pomalo, uopste nemam neke velike prihode i ako jos budem morao na to porez da platim ovim smradovima onda ga j...
Ako me kolega nije furao, što me ne bi ni začudilo vala, onda se porez plaća tek ako imaš prihode veće od četiri prosječne plate u BiH.
Dakle ako ne primaš 3428KM ili više, onda ne bi trebao plaćati porez.

Ono što je meni najcrnije, ako je istina ovo oko poreza, je što stoka ne zna iskoristiti to da podstakne mlade da se tako angažuju, nego nam još i lomi noge. Koliko je nezaposlenih u ovoj državi, a oni bi još i porez da im otmu :-)
A porez već plaćen kroz otvaranje, održavanje bankovnog računa, (re)izdavanje kartice, za sve što platimo tim novcem itd.


Mislim, 10% poreza nije neka velika cifra. Jbg ako zaradim 5000, jebe mi se za 500KM. Samo mi smeta što ću ga ja platiti, a Alemko, Čengići, Selimovići i slični neće ništa na svoje milione...
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5654 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by kloniran »

Po toj logici ni mi koji radimo ovdje ne bi trebali placati poreze, sto da nam drzava lomi kicmu s njima :-)
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#5655 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by toure123 »

Sta se desava sa PayPalom u zadnje vrijeme, login uopste ne radi?
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#5656 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 »

Necu zaraditi ni blizu tog iznosa iskreno :). Govorim o iznosu po 100 KM mjesecno ponekad kad ugrabim vremena da to radim :). A neke mjesece necu raditi nikako tako da mi je ovo neki dodatni prihod i to poneki mjesec samo. Na kraju krajeva, obavljam posao na inostranom serveru za inostrane ljude i moja zarada je vec oporezovana jer ta kompanija placa porez na zarade zaposlenih u drzavi gdje je registrovana.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5657 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

Averus wrote:
NikolaKZ91 wrote:Ako neko zna oko tog poreza neka odg. Naime, ja sam poceo da predajem Japancima engleski preko neta i radim pomalo, uopste nemam neke velike prihode i ako jos budem morao na to porez da platim ovim smradovima onda ga j...
Ako me kolega nije furao, što me ne bi ni začudilo vala, onda se porez plaća tek ako imaš prihode veće od četiri prosječne plate u BiH.
Dakle ako ne primaš 3428KM ili više, onda ne bi trebao plaćati porez.

Ono što je meni najcrnije, ako je istina ovo oko poreza, je što stoka ne zna iskoristiti to da podstakne mlade da se tako angažuju, nego nam još i lomi noge. Koliko je nezaposlenih u ovoj državi, a oni bi još i porez da im otmu :-)
A porez već plaćen kroz otvaranje, održavanje bankovnog računa, (re)izdavanje kartice, za sve što platimo tim novcem itd.


Mislim, 10% poreza nije neka velika cifra. Jbg ako zaradim 5000, jebe mi se za 500KM. Samo mi smeta što ću ga ja platiti, a Alemko, Čengići, Selimovići i slični neće ništa na svoje milione...

http://www.6yka.com/novost/126021/radit ... ula-u-lov-
Počeo je lov na ljude koji ostvaruju dohodak iz inostranstva

U RS je u posljednje vrijeme primjetan trend povećanja broja osoba koja ostvaruju prihode iz inostranstva, prevashodno na način da u RS obavljaju određene IT usluge, odnosno da vrše takozvani udaljeni rad za poslodavca u inostranstvu.

Iz tog razloga, Poreska uprava Republike Srpske obavještava fizička lica koja po bilo kom osnovu ostvare prihod iz inostranstva, uključujući i prihode od IT usluga ostvaren udaljenim radom (freelancer), a na koji nije plaćen porez po odbitku, da su dužna da taj prihod prijave i plate porez na dohodak, navodi se na zvaničnoj stranici Poreske uprave RS.

Naime, plaćanje poreza na taj dohodak vrši se u roku od sedam dana od dana naplate prihoda, a prijavljivanje se vrši mjesečno i godišnje podnošenjem odgovarajuće poreske prijave.

Pojašnjenja radi, mjesečno prijavljivanje vrši se do 10. u mjesecu za naplaćeni prihod u prethodnom mjesecu, putem prijave Obrazac 1002-Mjesečna prijava poreza po odbitku, na dodatnom listu DL3-Ostali dohodak, isključivo elektronski sa elektronskim potpisom.

S druge strane, godišnje prijavljivanje vrši se do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu, putem prijave Obrazac 1004-Godišnja prijava za porez na dohodak, sa prilogom na obrascu 1005, a podnosi se u dva primjerka, nadležnoj područnoj jedinici Poreske uprave prema mjestu prebivališta fizičkog lica.

Porez na dohodak obračunava se po poreskoj stopi od 10 posto na osnovicu koju čini naplaćeni prihod tog fizičkog lica.

Niko od freelancera kojima smo se obratili nije želio da komentariše ovu akciju Poreske uprave RS, ali su nam gotovo svi rekli kako je počeo "lov na njih"

:shock: :shock: :shock:

I ako ti je poslodavac iz USA, otvoris Payoneer account, dobijes Payoneer Mastercard, otvoris virtuelni bank account u USA preko Payoneer a na koji ti je vezan Payoneer account i na koji ti poslodavac salje novac i boli te neka stvar za poreskom. Dizes pare na bankomatima sa Payoneer Mastercard. :lol:
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#5658 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus »

SanskiBiser wrote:
Averus wrote:
NikolaKZ91 wrote:Ako neko zna oko tog poreza neka odg. Naime, ja sam poceo da predajem Japancima engleski preko neta i radim pomalo, uopste nemam neke velike prihode i ako jos budem morao na to porez da platim ovim smradovima onda ga j...
Ako me kolega nije furao, što me ne bi ni začudilo vala, onda se porez plaća tek ako imaš prihode veće od četiri prosječne plate u BiH.
Dakle ako ne primaš 3428KM ili više, onda ne bi trebao plaćati porez.

Ono što je meni najcrnije, ako je istina ovo oko poreza, je što stoka ne zna iskoristiti to da podstakne mlade da se tako angažuju, nego nam još i lomi noge. Koliko je nezaposlenih u ovoj državi, a oni bi još i porez da im otmu :-)
A porez već plaćen kroz otvaranje, održavanje bankovnog računa, (re)izdavanje kartice, za sve što platimo tim novcem itd.


Mislim, 10% poreza nije neka velika cifra. Jbg ako zaradim 5000, jebe mi se za 500KM. Samo mi smeta što ću ga ja platiti, a Alemko, Čengići, Selimovići i slični neće ništa na svoje milione...

http://www.6yka.com/novost/126021/radit ... ula-u-lov-
Počeo je lov na ljude koji ostvaruju dohodak iz inostranstva

U RS je u posljednje vrijeme primjetan trend povećanja broja osoba koja ostvaruju prihode iz inostranstva, prevashodno na način da u RS obavljaju određene IT usluge, odnosno da vrše takozvani udaljeni rad za poslodavca u inostranstvu.

Iz tog razloga, Poreska uprava Republike Srpske obavještava fizička lica koja po bilo kom osnovu ostvare prihod iz inostranstva, uključujući i prihode od IT usluga ostvaren udaljenim radom (freelancer), a na koji nije plaćen porez po odbitku, da su dužna da taj prihod prijave i plate porez na dohodak, navodi se na zvaničnoj stranici Poreske uprave RS.

Naime, plaćanje poreza na taj dohodak vrši se u roku od sedam dana od dana naplate prihoda, a prijavljivanje se vrši mjesečno i godišnje podnošenjem odgovarajuće poreske prijave.

Pojašnjenja radi, mjesečno prijavljivanje vrši se do 10. u mjesecu za naplaćeni prihod u prethodnom mjesecu, putem prijave Obrazac 1002-Mjesečna prijava poreza po odbitku, na dodatnom listu DL3-Ostali dohodak, isključivo elektronski sa elektronskim potpisom.

S druge strane, godišnje prijavljivanje vrši se do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu, putem prijave Obrazac 1004-Godišnja prijava za porez na dohodak, sa prilogom na obrascu 1005, a podnosi se u dva primjerka, nadležnoj područnoj jedinici Poreske uprave prema mjestu prebivališta fizičkog lica.

Porez na dohodak obračunava se po poreskoj stopi od 10 posto na osnovicu koju čini naplaćeni prihod tog fizičkog lica.

Niko od freelancera kojima smo se obratili nije želio da komentariše ovu akciju Poreske uprave RS, ali su nam gotovo svi rekli kako je počeo "lov na njih"

:shock: :shock: :shock:

I ako ti je poslodavac iz USA, otvoris Payoneer account, dobijes Payoneer Mastercard, otvoris virtuelni bank account u USA preko Payoneer a na koji ti je vezan Payoneer account i na koji ti poslodavac salje novac i boli te neka stvar za poreskom. Dizes pare na bankomatima sa Payoneer Mastercard. :lol:
Čuj? Koliko je rasprostranjen Payoneer, jel' ko PayPal?
Ima li tema ovdje za Payoneer, da dublje istražim to :D
Baj d vej, ovo gore je RS, ima li šta za FBiH?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5659 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

Averus wrote:
Čuj? Koliko je rasprostranjen Payoneer, jel' ko PayPal?
Ima li tema ovdje za Payoneer, da dublje istražim to :D
Baj d vej, ovo gore je RS, ima li šta za FBiH?
Koliko znam isti su propisi, ma pojavio se info na stranici poreske s uputama da se moraju placati porezi a onda ovi novinari naprave clanak , objave, dignu prasinu prodje par sedmica sve se zaboravi, gurne pod tepih, niko nikoga ne ganja niti lovi do narednog clanka.

Tih 10% se odnosi i na sve pare koje ljudi dobiju preko Western Union, pare koje ti brat, sestra donese iz vana i da kao hediju i na to bi trebao 10%, na sve donacije i poklone ide tih 10% poreza, samo to nisu naveli u clanku, a ko to jos radi i placa od fizicikih lica? :lol:

Ma Payoneer mozes odmah account napraviti i srediti da ti posalju Payoneer MasterCard stigne za 15ak dana, i onda trazis poslodavca u USA.
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#5660 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus »

@Sanski hvala :)



Kakva je razlika između seller i običnog accounta na PayPalu? :zoka:
Tačnije: Šta dobivam, šta gubim ako upgradeujem na seller account?
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#5661 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by R9.. »

Jel vam lego keš od automatskog transfera..
Meni mail dosho da je automatski transfer proso i stanje na PayPal je nula.. Ali nema kesa na banci još.. Uni credit je uvijek pitanju..
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#5662 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nemezis »

Ovdje neki imaju problem u primanju novca pa kazu danje problem zato sto imaju MC. Je li to znaci da se ne moze primiti ni na PayPal, ne mora leci na racun, neka stoji na PayPal racunu?
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#5663 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

R9.. wrote:Jel vam lego keš od automatskog transfera..
Meni mail dosho da je automatski transfer proso i stanje na PayPal je nula.. Ali nema kesa na banci još.. Uni credit je uvijek pitanju..
Leglo. Mada može i do 7 dana trajati, imaj strpljenja.
nemezis wrote:Ovdje neki imaju problem u primanju novca pa kazu danje problem zato sto imaju MC. Je li to znaci da se ne moze primiti ni na PayPal, ne mora leci na racun, neka stoji na PayPal racunu?
Ne može se nikako primiti na PayPal ako nemaš dodanu VISA karticu. Samim tim ne može stajati na PayPal računu.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#5664 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by vješalica »

Ima li iko pojma sta se desava?

Dakle paypal racun uvezan sa Intesa VISA karticom, vise ne mogu nista platiti,novac nije problem,ebay izbacuje poruku da ima neki issue sa paypal
Znaci uzas ne znam sta da radim.
Kartica vazeca,novca ima, ima li neka mogucnost da ne blokirana o strane banke?
Ulazila sam u paypal nalog sve je ok ali ebay nece da prihvati transakciju bilo je sve ok do 19 januara zadnja transakcija bila
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#5665 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by vješalica »

edit rijesila sam problem
iz 50-og puta sam ponovo unijela broj kartice cccccc
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#5666 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Heva »

insaneinthebrain wrote:eBay se razvodi od PayPal-a :-?
https://gizmodo.com/ebay-is-finally-bre ... 617604/amp
Nema od toga ništa u sljedećih 5-6 godina. Kontaktirao sam ja Ayden u NL ali oni kažu da nisu ovlašteni da posluju u BiH (još) tako da za sada ostaje dobri PayPal i belaj sa Visa karticama 8)
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#5667 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Heva »

SadioMane wrote:Ej drugari, radim neke eseje online i otvorio sam racun na paypalu sa debitnom mastercard karticom. Sve sam verifikovao i odradio ali jos uvijek ne mogu da primim novac iz inostranstva. Ne znam u cemu je problem pa eto ako neko ima vise iskustva bio bih zahvalan na pomoci. :-D
Ne može, možeš da platiš ali ne i da primiš pare. Ja imam MC kod PP i večeras sam platio bez problema ali kad sam htio nešto prodati - šipak! Mijenjaj karticu za Visa
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#5668 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 »

Pozdrav. Imam pitanje u vezi tog pejpal pending balansa. Naime, da li posiljalac moze da povuce svoju uplatu u tom roku od mjesec dana? Npr ako mi uplati lovu i na pejpalu mi je na pending balans, da li on moze jednostavno da to ponisti?
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#5669 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

NikolaKZ91 wrote:Pozdrav. Imam pitanje u vezi tog pejpal pending balansa. Naime, da li posiljalac moze da povuce svoju uplatu u tom roku od mjesec dana? Npr ako mi uplati lovu i na pejpalu mi je na pending balans, da li on moze jednostavno da to ponisti?
Ne može. Može samo da traži povrat i prolazi proceduru za refund.
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#5670 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 »

Hvala puno na odg. Je li mi dovoljan personal account da bih primao uplate, tj. ne treba da ga mijenjam na business?
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#5671 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

NikolaKZ91 wrote:Hvala puno na odg. Je li mi dovoljan personal account da bih primao uplate, tj. ne treba da ga mijenjam na business?
Ne moraš mijenjati, samo moraš dodati i verifikovati VISA karticu.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#5672 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by allem_77 »

un1ted wrote:
rudy81 wrote: Raiffeisen otpada u startu jer su mi nekad ranije uredno naplacivali mjesecno iako je racun bio neaktivan.
Intesa, Sparkasse, Sberbank... koja je najpovoljnija i gdje se otvara racun bez komplikacija?
Tesko da vise neka od banaka nudi vođenje računa besplatno, a da dobijes visu. Jos jedna stvar je da sve banke naplacuju 8KM za samu karticu.
Imam MC inernacional u unicredit bank. Besplatno vođenje računa. Do sada jednom izvršio povrat novca. Leglo direktno na račun u banci, a ne na PP.
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#5673 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by hali gali halid »

Koliko dana treba da prodje da mi legne refund na karticu?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5674 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

hali gali halid wrote:Koliko dana treba da prodje da mi legne refund na karticu?
Otprilike 3 radna dana, može biti brže, može biti sporije.
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#5675 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 »

Jel neko zna koliku ce mi proviziju uzeti Nova banka kada budem podizao novac koji sam dobio sa pejpala? Ok pejpal skida svoje prilikom transfera, jel ima jos neka provizija kad se sresdstva prebace prilikom auto withdrava na karticu? Jer treba da mi pretvori dolare u konvertibilne marke kad se bude prebacivalo na karticu? I jel ima jos neka provizija kad odem na bankomat da to podignem? Nov sam u ovome pa ne znam bas mnogo, izvinite :).
Post Reply