Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ghetter_exe
Posts: 182
Joined: 01/12/2007 17:35
Location: Ulica do Motzartove

#51 Re:

Post by ghetter_exe »

Yamahalac wrote:ja paypal imam vec 6 godina, znaci malo krace nego koliko sam vani i napravio sam masu transakcija preko njega, sto preko ebaya sto mimo njega

i neki dan dobijem pismo u kojem kaze ovako
Dear xxx xxx,

PayPal as a regulated financial services company is required under law
to assess its customers against certain lists of individuals and
entities which have had sanctions imposed against them.
PayPal as a
financial institution is required to comply with these regulations in
multiple jurisdictions where we do business.

Where a potential name match is identified, PayPal's policy is to lock
the account and request further identifying documentation.
The decision
to lock your account has been taken solely by PayPal in line with its
compliance policy in regards to the legislation covering financial
sanctions.

To regain access to your account, provide the following documentation
within the next seven days:

• A copy of a government-issued photograph identification (i.e.
passport, driver's license) that provides date of birth
• A copy of a utility bill verifying your address

Include the email address associated with your PayPal account on all
copies.

Fax the information to Attention: Compliance at +303-395-2802 or mail
the documentation to:

PayPal, Attention: Compliance
P.O. Box 45950
Omaha, NE 68145
United States

PayPal currently does not accept scanned documents. Reply to this e-mail
with all questions at [email protected].

Sincerely,
Lynn
PayPal Compliance Department
PayPal, an eBay Company
znaci kreteni mi zakljucali account jer su skontali da sam neki taliban

idiotizam, nije mi se dalo peglati jer placam dosta stvari sa paypalom, pa sam im poslao sve dokumente sto su trazili, al opet mislim bas kretenizam, nisi nas, njihov si

citam po netu da je ovo se desilo masi raje, tako da mozete ocekivati slican mail
Ja koristim paypal vec godinu dana. Od tih godinu 11 mjeseci u Sarajevu, a paypal je registrovan na austrijsku adresu, a ime i prezime su muslimansko do bola, ali nikada nisam dobio slican email, osim spam mailara ili onih robota koji vas pokusavaju prevariti kako bi unijeli svoje podatke u njihovu bazu i zato mi ovaj tvoj razlog nikako nije realan. Paypal i ebay (ista firma) ne gledaju na imena, prezimena, itd, nego na profit.
Ako si obavio neku sumnjivu transakciju, a zbog zastite tvog accounta normalno da ce traziti provjeru accounta.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#52 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Lucazode »

Evo napravio sam account an Paypal-u, i sad mi trazi da unesem broj od kartice koje nemam,vniti je mogu izvaditi, posto neradim.
Postoji li neki način da uplatim preko banke iznos na svoj racun, ili mora biti samo preko kartice?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#53 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Eborg »

Da li je ovo samo privremeno ili punjenje rachuna sa debitne kartice nije moguce ni u inostranstvu?Je li samo kreditna u igri i kod njih?

A ako bi uveli primanje novca takodjer bi nam to omogucilo prodaju stvari na eBayu.Je li i ovo samo privremeno?
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#54 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by musac »

Ovo je sasvim normalna procedura i Paypal je primjenjuje kod korisnika koji izvrsavaju velike (ili sumnjive) transakcije. Posalji im dokumente i ponovo ce ti otvoriti account.
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#55 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by abdulazizsarajevo »

Registrovan sam na paypal..nisam jos dodao karticu jer od kreditnih koje oni prihvataju imam samo AMEX.
Vidim da je moguce koristiti i Visa karticu..Imam par pitanja - MOLIO bi pomoc

1. Moze li mi neko detaljnije opisati koje su moje obaveze kao imaoca VISA kartice prema npr nekoj od banaka konkretno Raiffeisen

2. Nakon sto dobijem tu karticu predpostavljam da tada mogu odmah krenuti sa kupovinom na e-bay??

3. Sto se tice sigurnosti manje vise to mi je poznato..samo da li se desilo nekome da nesto kupi a ono ne dodje?? I Koliko mene u stvarnosti kosta nesto sto mi se svidi na e-bay a kosta npr 100 USD nakon svih provizija i konverzija koliko se u stvari skida sa mog racuna?


ZAHVALJUJEM
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#56 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by burekodsira »

kao kupac nemas dodatnih troskova ni od paypala ni od ebaya... jedino postarinu moras dodati na iznos artikla koji preko ebaya kupis, koja obicno u opisu u aukciji pise... ako ne pise prije ponude kontaktiras prodavaoca da ti kaze stvarnu cijenu postarine... cesto znaju prodavati robu ispod cijene pa mislis jefitno al oderu duplo vise na postarini... e pa da na pocetku ne naprimas se negativnih ocjena uvjek prije davanja ponude sve razjasni. a jos da dodam za paypal - oni daju garanciju da ce ti vratiti pare kad preko njih placas ako te neko "zajebe" tj ti platis on ne posalje ili posalje nesta bez veze... informisi se o tome na paypalu i ili ebayu
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#57 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Eborg »

Eborg wrote:Da li je ovo samo privremeno ili punjenje rachuna sa debitne kartice nije moguce ni u inostranstvu?Je li samo kreditna u igri i kod njih?

A ako bi uveli primanje novca takodjer bi nam to omogucilo prodaju stvari na eBayu.Je li i ovo samo privremeno?
Zna li iko odgovor na ovo?
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#58 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by abdulazizsarajevo »

Samo malo..
Znaci ako nesto kosta 100USD i pise shipment do BiH jos 17USD to znaci da su moji troskovi 117 USD i to je sve..

Moze li taj prodavac ukoliko ne stavi cijenu shipmenta nakon sto ga kontaktiram i kupim to da stavi neki veci iznos za shipment pa da me dodje skuplje isporuka nego sam artikal?

I jos nesto ukoliko neko stvarno aktivno ensto kupuj preko e bay-a molio bi da mi objasni koliko je vrijeme isporuke i koju karticu koristi?
Mislim da se na kraju super isplati kupovina garderobe preko ebay.a imajuci u vidu da se radi o kvalitetnoj robi.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#59 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Eborg »

abdulazizsarajevo wrote:Samo malo..
Znaci ako nesto kosta 100USD i pise shipment do BiH jos 17USD to znaci da su moji troskovi 117 USD i to je sve..

Moze li taj prodavac ukoliko ne stavi cijenu shipmenta nakon sto ga kontaktiram i kupim to da stavi neki veci iznos za shipment pa da me dodje skuplje isporuka nego sam artikal?

I jos nesto ukoliko neko stvarno aktivno ensto kupuj preko e bay-a molio bi da mi objasni koliko je vrijeme isporuke i koju karticu koristi?
Mislim da se na kraju super isplati kupovina garderobe preko ebay.a imajuci u vidu da se radi o kvalitetnoj robi.
Ne znam samo da li nasha gospoda carinici zarachunavaju carinu.Tako sam ja jednom iz Kine naruchio punjach za Game Boy koji mi je stigao poshtom i ovi nashi su mi naplatili nekih 5-6 KM na artikal od 30-tak dolara...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#60 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by d2 »

Lucazode wrote:Evo napravio sam account an Paypal-u, i sad mi trazi da unesem broj od kartice koje nemam,vniti je mogu izvaditi, posto neradim.
Postoji li neki način da uplatim preko banke iznos na svoj racun, ili mora biti samo preko kartice?
ne moras raditi da bi izvadio karticu, otidji u banku i pricaj sa ljudima
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#61 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by glavutan »

PayPal je koristan i u slucaju ako nesto kupite a niste dobili robu. Preko njih mozes urgirati i traziti povrat novca. Meni se to desilo 2 puta i nakon njihove intervencije novac mi je vracen.

U svakom slucaju jedan savjet.
Bez obzira koliko god bio siguran ne vezite ga za bankovni racun ili kreditnu karticu koja vam je glavna.
Ja sam ga vezao za pretplacenu kreditnu karticu (tzv.POSTEPAY a koja je u VISA ELECTRON sistemu) i koliko para stavim na nju toliko i potrosim.

Jednu takvu sam i mami dao ( a mozes ih imati koliko hoces na svom imenu) koja ju koristi u BiH gdje god se moze placati karticama i usteda je ogromna. Prije preko WU ili bankovnog prebacivanja novca troskovi su uvijek bili oko 20€ a ovako potrosim jedan jedini euro bez obzira da li je napunim sa 10€ ili 100.000
Druga dobra stvar je sto kod ovih transakcija nema dodatnih troskova vec se aplicira samo kurs valute koje je za taj dan vazeca.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#62 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Eborg »

glavutan wrote:PayPal je koristan i u slucaju ako nesto kupite a niste dobili robu. Preko njih mozes urgirati i traziti povrat novca. Meni se to desilo 2 puta i nakon njihove intervencije novac mi je vracen.

U svakom slucaju jedan savjet.
Bez obzira koliko god bio siguran ne vezite ga za bankovni racun ili kreditnu karticu koja vam je glavna.
Ja sam ga vezao za pretplacenu kreditnu karticu (tzv.POSTEPAY a koja je u VISA ELECTRON sistemu) i koliko para stavim na nju toliko i potrosim.

Jednu takvu sam i mami dao ( a mozes ih imati koliko hoces na svom imenu) koja ju koristi u BiH gdje god se moze placati karticama i usteda je ogromna. Prije preko WU ili bankovnog prebacivanja novca troskovi su uvijek bili oko 20€ a ovako potrosim jedan jedini euro bez obzira da li je napunim sa 10€ ili 100.000
Druga dobra stvar je sto kod ovih transakcija nema dodatnih troskova vec se aplicira samo kurs valute koje je za taj dan vazeca.
Pa da li to znachi da se mozhe vezati uz Visu Electron koja je debitna i to po principu da se ne mozhe uci u minus?Sve govore evo kako je potrebna kreditna pa mi sad nije jasno...
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#63 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by glavutan »

Eborg wrote:
glavutan wrote:PayPal je koristan i u slucaju ako nesto kupite a niste dobili robu. Preko njih mozes urgirati i traziti povrat novca. Meni se to desilo 2 puta i nakon njihove intervencije novac mi je vracen.

U svakom slucaju jedan savjet.
Bez obzira koliko god bio siguran ne vezite ga za bankovni racun ili kreditnu karticu koja vam je glavna.
Ja sam ga vezao za pretplacenu kreditnu karticu (tzv.POSTEPAY a koja je u VISA ELECTRON sistemu) i koliko para stavim na nju toliko i potrosim.

Jednu takvu sam i mami dao ( a mozes ih imati koliko hoces na svom imenu) koja ju koristi u BiH gdje god se moze placati karticama i usteda je ogromna. Prije preko WU ili bankovnog prebacivanja novca troskovi su uvijek bili oko 20€ a ovako potrosim jedan jedini euro bez obzira da li je napunim sa 10€ ili 100.000
Druga dobra stvar je sto kod ovih transakcija nema dodatnih troskova vec se aplicira samo kurs valute koje je za taj dan vazeca.
Pa da li to znachi da se mozhe vezati uz Visu Electron koja je debitna i to po principu da se ne mozhe uci u minus?Sve govore evo kako je potrebna kreditna pa mi sad nije jasno...
Moze.
Ova koju ja imam je VISA ELECTRON i sa njom ne mozes u minus uletjeti.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#64 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Eborg »

To je sa ovim BiH accountom?
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#65 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by alica.k »

visa electron debitna kartica iz rajfajzena savrseno funkcionise na paypalu (a i svugdje drugo na internetu - samo probajte).

sto se tice dostave treba od 15 dana pa sve do 2 mjeseca, sve ti zavisi. carinu naplate kako im dodje. nekad nista, nekad 50KM +pp (sta im je pp ja blage nemam a ja uvjek kad pise 50KM+pp platim samo 50KM i normala mi daju paket).

i da, jednom mi se desilo nekakvo ulje da nije nikad stiglo. ja ga vec halalila carinicima.
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#66 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by abdulazizsarajevo »

Na koji nacin da se registrujem sa Visa electron kad tamo samo nudi AMEX discovery i VISA kreditne kartice??

I moze li mi neko objasniti ovaj postpay..odnosno da li ovo funkcionise kad uplatim na karticu koliko hocu da potrosim..
Znam da nije moguce koristiti limit u internet kupovini sa debitne kartice.

thanks
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#67 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by glavutan »

abdulazizsarajevo wrote:Na koji nacin da se registrujem sa Visa electron kad tamo samo nudi AMEX discovery i VISA kreditne kartice??

I moze li mi neko objasniti ovaj postpay..odnosno da li ovo funkcionise kad uplatim na karticu koliko hocu da potrosim..
Znam da nije moguce koristiti limit u internet kupovini sa debitne kartice.

thanks
Ne znam da li postpay (ovo je produkt italijanskih posti) ima kod nas, no i ako nema vjerujem da ima nesto slicno jer to je tip VISA ELECTRON kartice. Uplatis koliko hoces i potrosis to sto si uplatio,princip je slican kao sa onim kreditima za handy telefone.
Nije ti kartica vezana za racun na koji primas platu npr. tako da ne mozes otici u crveno.

Vidi da li je ovo sto je alica.k pomenula,
visa electron debitna kartica iz rajfajzena savrseno funkcionise na paypalu
taj tip karte.
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#68 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by alica.k »

abdulazizsarajevo wrote:Na koji nacin da se registrujem sa Visa electron kad tamo samo nudi AMEX discovery i VISA kreditne kartice??

I moze li mi neko objasniti ovaj postpay..odnosno da li ovo funkcionise kad uplatim na karticu koliko hocu da potrosim..
Znam da nije moguce koristiti limit u internet kupovini sa debitne kartice.

thanks
limit na debitnoj kartici nemas. sa debitne kartice trosis KOLKO UPLATIS. znaci ako imas 50KM mozes 50KM potrosit, bilo an netu, bilo u prodavnici, bilo na bankomatu da dizes pare...

debitnu visa electron karticu iz rf registrujes samo tako sto izaberes VISA, nista ti vise ne treba, americki sistem ne prepoznaje visu electron, oni to nemaju, tako da prihvaca SVE sto pise visa na njemu...ako niej americkaneka stranica tipa amazon.co.uk il amazon.de svejedno je prima jer vecina online prodavnica sada prima i visu electron. maestro haman niko ne prima jer maestro nema ona tri broja verifikacijska iza...
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#69 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by DobroJutroKolumbo »

alica.k wrote:
abdulazizsarajevo wrote:Na koji nacin da se registrujem sa Visa electron kad tamo samo nudi AMEX discovery i VISA kreditne kartice??

I moze li mi neko objasniti ovaj postpay..odnosno da li ovo funkcionise kad uplatim na karticu koliko hocu da potrosim..
Znam da nije moguce koristiti limit u internet kupovini sa debitne kartice.

thanks
limit na debitnoj kartici nemas. sa debitne kartice trosis KOLKO UPLATIS. znaci ako imas 50KM mozes 50KM potrosit, bilo an netu, bilo u prodavnici, bilo na bankomatu da dizes pare...

debitnu visa electron karticu iz rf registrujes samo tako sto izaberes VISA, nista ti vise ne treba, americki sistem ne prepoznaje visu electron, oni to nemaju, tako da prihvaca SVE sto pise visa na njemu...ako niej americkaneka stranica tipa amazon.co.uk il amazon.de svejedno je prima jer vecina online prodavnica sada prima i visu electron. maestro haman niko ne prima jer maestro nema ona tri broja verifikacijska iza...

Kako mislis da nemas??? Ja imam odobreni limit u visini tri plate na debitnoj kartici!!!
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#70 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by DobroJutroKolumbo »

Mene najvise interesuje mogu li prodavati na E Bay-u i pare dobiti na paypal, a onda prebaciti na svoj racun...Pitam za nas smrtnike u BiH???
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#71 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by burekodsira »

nisam probo ali mislim da ne moze... posto ti ebay od prodaje uzima odredjene procente tj skida direktno sa bankovnog racuna a koliko sam skonto nase banke jos nisu na tom nivou da neko trece lice moze biti povezano na tvoj bankovni racun tj da ti uzme s njega.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#72 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Sensei »

...
Last edited by Sensei on 25/05/2019 17:48, edited 1 time in total.
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#73 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by DobroJutroKolumbo »

Sensei wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:Mene najvise interesuje mogu li prodavati na E Bay-u i pare dobiti na paypal, a onda prebaciti na svoj racun...Pitam za nas smrtnike u BiH???
Ako se registrujes na ebay, a hoces da prodajes, takodjer moras upisati podatke sa svoje kreditne kartice jer ebay ti naplacuje odredjenu cifru za oglas. Npr. ako prodajes neki poizvod do 20 dolara, cijena listinga ce biti oko 50 centi. Veci broj slika isto ima svoju cijenu, itd... Za svaki prodani proizvod ebay naplacuje odredjeni procenat od konacne cijene prodanog proizvoda.

Kada postavis nesto na prodaju, kao nacin placanja navedes PayPal, a mogu i ostali nacini naplate...

Od prodanog proizvoda lova ti legne na paypal, a sa paypal prebacis na svoj bankovni racun s tim da si prethodno dodao i svoj bankovni racun na paypal. Cini se mozda koplikovano, ali u sustini nije, bitno je odraditi sve te neophodne korake i onda ide lakse.
Necu da dajem broj kartice e Bay-u , hocu samo da im dam paypal racun , pa nek naplate sa paypal , imace tamo novca!???
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#74 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by glavutan »

DobroJutroKolumbo wrote:
Sensei wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:Mene najvise interesuje mogu li prodavati na E Bay-u i pare dobiti na paypal, a onda prebaciti na svoj racun...Pitam za nas smrtnike u BiH???
Ako se registrujes na ebay, a hoces da prodajes, takodjer moras upisati podatke sa svoje kreditne kartice jer ebay ti naplacuje odredjenu cifru za oglas. Npr. ako prodajes neki poizvod do 20 dolara, cijena listinga ce biti oko 50 centi. Veci broj slika isto ima svoju cijenu, itd... Za svaki prodani proizvod ebay naplacuje odredjeni procenat od konacne cijene prodanog proizvoda.

Kada postavis nesto na prodaju, kao nacin placanja navedes PayPal, a mogu i ostali nacini naplate...

Od prodanog proizvoda lova ti legne na paypal, a sa paypal prebacis na svoj bankovni racun s tim da si prethodno dodao i svoj bankovni racun na paypal. Cini se mozda koplikovano, ali u sustini nije, bitno je odraditi sve te neophodne korake i onda ide lakse.
Necu da dajem broj kartice e Bay-u , hocu samo da im dam paypal racun , pa nek naplate sa paypal , imace tamo novca!???
Ne moras davati broj kartice e-bay-u, paypal je dovoljan.
Ja takodjer prodajem na e-bay no nikada im nisam dao broj kartice.
Jedina stvar sa paypalom je vrsta accounta koji kreiras jer kako ih ima par razlicitih opcija i funkcionalnost je razlicita. Sa jednim tipom accounta mozes prebacivati novac sa pay-pal na kreditnu (debitnu) karictu ili bankarski racun dok sa drugim ne (mislim da onaj najjednostavniji account ne daje ove mogucnosti no ne uzimajte me zdravo za gotovo posto ja moj acc. imam vec nekih 4 godine tako da ne znam da li se sto mijenjalo, nisam provjeravao).
U svakom slucaju tacno je ono sto je Sensei napisao u vezi tarifa e-bay.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#75 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Sensei »

...
Last edited by Sensei on 25/05/2019 17:48, edited 1 time in total.
Post Reply