Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7726 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

kazo wrote: 24/05/2021 11:00 Kako mogu rijesti problem sa niskim EUR kursom? Hoce da prebacim pare na racun i nudi mi 1 EUR = 1,8972 BAM, po ovom kursu izgubim 35 KM + 9 KM za transfer. :D
Ja sam imao taj problem
Moras im poslati poruku i reci im da ti oznace da je kartica u eurima. I oni ce ti prebacivati u eurima, a fee ce biti 4eur. I onda ce ti banka vrsiti konverziju.
S tim da ako to napravis i ako imas dolare na balance, ne mozes da ti banka vrsi konverziju za dolare, nego ce ti paypal dolare pretvoriti u eure i onda euro radi banka.
Postavicu sta sam im napisao i sta su mi odg.
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7727 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

Moja poruka njima

I wrote already two times to customer support about conversion options. When I try to transfer money to my bank account, I don't have the option to choose my card issuer to do the conversion. Why? I can only use paypal's conversion, which is, sorry to say, not convenient for me. I get more money in my country's currency if I use my bank conversion, but for some reason I can't choose it. Also, when automatic transfer is done, the conversion is also done by paypal, and I want to change it.


Njihov odgovor
Thank you for contacting PayPal, my name is Mikolaj and it’s a pleasure to be assisting you today.
I'm really sorry about the inconvenience caused by our currency conversion.
Please let me know what currency you would like to update your Visa card to, so I can change it for you.
Feel free to reply whenever you're ready and we'll reply as soon as we can.


Da napomenem da sam 2x prije toga pisao i kao da uopste ne procitaju sta ih pitam, nego mi salju automatske odgovore kao da sam moron. Jasno ih pitam kako napraviti da mi banka vrsi konverziju i ne dobijem jasan odgovor. Poslije ovoga sam napisao da hocu da mi apdejtuju karticu na euro, i to su i uradili. Nakon toga sam pitao kako napraviti da mi se dolar ne konvertuje u euro nego da ide direkt na banku, nisu nista konkretno rekli, tako da sam odustao, bar imam eure rijesene.
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7728 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

medo-medo wrote: 14/05/2021 21:39
nane81 wrote: 11/05/2021 01:37 Opet imam problem sa paypalovim pretvaranjem valute u valutu bez nekog razloga

Poslano mi je cca 94KM i bilo mi je mjesec dana pending i cijelo vrijeme je pisao iznos u KM.
Nakon mjesec dana, to je preslo u available, ali iznos vise nije u KM, iako mi je valuta kartice KM, nego mi je pretvoreno u dolare. Iako mi je primary valuta na paypali euro.
I sad vise nemam 94KM nego u dolarima, koje kad budem prebacivao vise nece boti 94KM nego manje

94,86 BAM = 55,79 USD

Zasto prebacuju iz valute u valutu?
nema rješenje. u njihovim si rukama. paypal radi šta želi, po kojem kursu želi. prebacuju iz jedne u drugu, da te uzmu na "konverzijama"
pošto čekaš 30 dana, bolja ti je mozda opcija da otvoris $ ili € devizni račun u bilo kojoj banci, i da ti šalju na IBAN.
To traje 2-3 dana maximalo, a možeš po potrebi diektno i dolare podići u poslovnici, i zamjeniti ih u mjenjačnici sa najboljim kursom.
Iako je i to sve u 5 deka.
Imam pitanje vezani za ovo sve.
Znaci napravili su mi da je kartica kao u eurima i sad mi pare lijezu u eurima. Kad idem na transfer vidim da su euri i po tome onda mi banka radi konverziju.

Eh sad, kako kod automatskog transfera? Isto ce mi banka raditi konverziju? Ne trebam se brinuti da ce mi ukrasti nesto? :lol: Jer ja uvijek cekam automatski transfer. Sad se mislim je li bolje prebaciti ovako i platiti 4eur ili cekati.
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#7729 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

nane81 wrote: 24/05/2021 14:21
medo-medo wrote: 14/05/2021 21:39
nane81 wrote: 11/05/2021 01:37 Opet imam problem sa paypalovim pretvaranjem valute u valutu bez nekog razloga

Poslano mi je cca 94KM i bilo mi je mjesec dana pending i cijelo vrijeme je pisao iznos u KM.
Nakon mjesec dana, to je preslo u available, ali iznos vise nije u KM, iako mi je valuta kartice KM, nego mi je pretvoreno u dolare. Iako mi je primary valuta na paypali euro.
I sad vise nemam 94KM nego u dolarima, koje kad budem prebacivao vise nece boti 94KM nego manje

94,86 BAM = 55,79 USD

Zasto prebacuju iz valute u valutu?
nema rješenje. u njihovim si rukama. paypal radi šta želi, po kojem kursu želi. prebacuju iz jedne u drugu, da te uzmu na "konverzijama"
pošto čekaš 30 dana, bolja ti je mozda opcija da otvoris $ ili € devizni račun u bilo kojoj banci, i da ti šalju na IBAN.
To traje 2-3 dana maximalo, a možeš po potrebi diektno i dolare podići u poslovnici, i zamjeniti ih u mjenjačnici sa najboljim kursom.
Iako je i to sve u 5 deka.
Imam pitanje vezani za ovo sve.
Znaci napravili su mi da je kartica kao u eurima i sad mi pare lijezu u eurima. Kad idem na transfer vidim da su euri i po tome onda mi banka radi konverziju.

Eh sad, kako kod automatskog transfera? Isto ce mi banka raditi konverziju? Ne trebam se brinuti da ce mi ukrasti nesto? :lol: Jer ja uvijek cekam automatski transfer. Sad se mislim je li bolje prebaciti ovako i platiti 4eur ili cekati.
Ista je situacija i kod automatskog transfera.
MilanSf
Posts: 2
Joined: 23/05/2021 21:17

#7730 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MilanSf »

Potrebna mi je pomoć oko registracije na Paypal. Naime, želim da kupujem preko interneta (tipa programe za računar, knjige i sl.). Imam račun u Addiko banci. Imam i pripadajuću bankomatsku karticu. E, sad, treba li da na Paypal povežem broj računa u banci ili onaj broj na bankomatskoj kartici? I još jedno pitanje - kolika proviziju uzima Paypal na 100 evra koliko mi npr.košta taj određeni program? Hvala
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#7731 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cassius »

MilanSf wrote: 24/05/2021 16:28 Potrebna mi je pomoć oko registracije na Paypal. Naime, želim da kupujem preko interneta (tipa programe za računar, knjige i sl.). Imam račun u Addiko banci. Imam i pripadajuću bankomatsku karticu. E, sad, treba li da na Paypal povežem broj računa u banci ili onaj broj na bankomatskoj kartici? I još jedno pitanje - kolika proviziju uzima Paypal na 100 evra koliko mi npr.košta taj određeni program? Hvala
Kartica ti mora biti VISA, provjeri prvo jel ti ta :D Drugo ukucas taj broj sa kartice, jer je to broj racuna. Moras imat nesto para na racunu da ti Paypal moze skinut jedno 2 eura da aktivira racun, pa ce ti ih onda vratit.
Kako znam, nece ti uzeti nista, ako imas 100 eura na racunu da platis taj program.
MilanSf
Posts: 2
Joined: 23/05/2021 21:17

#7732 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MilanSf »

Hvala svima na odgovorima.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#7733 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by romim »

Pozdrav.
Imam PayPal racun vec nekih desetak godina ali ga i nisam nesto koristio tako da nisam najbolje upucen.
Na racunu imam verifikovanu Visa karticu Raiffeisen banke.
Koliko sam uspio shvatiti na PayPal postoji opcija slanja novca prijatelju i u tom slucaju PayPal ne naplacuje proviziju ili grijesim?
Koristio sam tu opciju i PayPal mi na 10e naplacuje fee 5.6km
Da li u ovom slucaju postoji razlika sto nisam imao nikakav novac na PayPal nego je novac povlacen direktno sa Vise?
Sledece sto me interesuje jeste opcija za dodavanje novca na PayPal racun.
Procitao sam opcije kako to treba da ide medjutim na mom racunu nedostaje opcija add money.
Moze li neko ko se razumije da malo pojasni jeli ja nesto grijesim ili je problem do PayPal
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7734 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

romim wrote: 26/05/2021 10:53 Koliko sam uspio shvatiti na PayPal postoji opcija slanja novca prijatelju i u tom slucaju PayPal ne naplacuje proviziju ili grijesim?
Koristio sam tu opciju i PayPal mi na 10e naplacuje fee 5.6km
Da li u ovom slucaju postoji razlika sto nisam imao nikakav novac na PayPal nego je novac povlacen direktno sa Vise?
Sledece sto me interesuje jeste opcija za dodavanje novca na PayPal racun.
Nema provizije samo ako se pare šalju preko balancea.
Iz BiH se ne mogu dodati pare na paypal račun, niti se ikako može koristiti balance(kada ti neko pošalje pare na tvoj account), već ga samo možeš povući na karticu.
Iz BiH paypal je samo posrednik, skida s kartice samo onoliko koliko je potrebno i šalje primaocu.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#7735 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by romim »

@Mehemed
Hvala na odgovoru.
Znaci za nas PayPal nimalo nije povoljan.
I ovo slanje novca ispade da mi naplate preko 20%
Cudo bi bilo da za nas vrijede ista pravila kao za oatale.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7736 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

@romim
Uzimaju fixnu proviziju plus proviziju u procentima. Npr. za 20€ neće uzeti duplo više nego za slanje 10€ zbog te fixne provizije.
Također ima razlike u proviziji u ovisnosti gdje se šalje, odnosno odakle je primalac.
Za slanje u SAD uzima 2.79$ provizije za slanje 5$ i 2.90$ za slanje 10$, razlika u proviziji između 5 i 10 dolara je 0.11$, a duplo veći iznos. To je zbog te fixne provizije. Na internetu se ima naći spisak svih provizija na paypalu za svaku državu.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#7737 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by romim »

Konkretno sam slao za Njemacku i na 12.9e su mi uzeli 5.6km.
Moram pronaci taj spisak da to malo proucim.
Vedrana12
Posts: 4
Joined: 25/09/2020 12:24

#7738 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Vedrana12 »

pozdrav!
zelim prebaciti sredstva sa Paypala na karticu(rajfajzen) i ne uspijevam.
Do sada nisam imala problema s tim ali ovaj mjesec ne ide.Kontaktirala sam sluzbu i oni kazu da su odobrili prijenos no i dalje ne ide.Zvala sam Paypal da provjerim ima li tamo problema te su mi rekli da odbijanje transakcije dolazi direktno iz banke.
Ovi pak iz banke kazu da kod njih nije problem.Mogu napomenuti da mi je prosli mjesec istekla kartica pa sam dodala zamjensku koju je PP verificirao i pocinjem misliti da je u tom problem sto se banke tice.Ima li neko iskustva sa ovim da mi olaksa brige.Moze li biti problem u zamjeni kartice?
Hvala svima
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#7739 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by epik »

Vedrana12 wrote: 01/06/2021 10:46 pozdrav!
zelim prebaciti sredstva sa Paypala na karticu(rajfajzen) i ne uspijevam.
Do sada nisam imala problema s tim ali ovaj mjesec ne ide.Kontaktirala sam sluzbu i oni kazu da su odobrili prijenos no i dalje ne ide.Zvala sam Paypal da provjerim ima li tamo problema te su mi rekli da odbijanje transakcije dolazi direktno iz banke.
Ovi pak iz banke kazu da kod njih nije problem.Mogu napomenuti da mi je prosli mjesec istekla kartica pa sam dodala zamjensku koju je PP verificirao i pocinjem misliti da je u tom problem sto se banke tice.Ima li neko iskustva sa ovim da mi olaksa brige.Moze li biti problem u zamjeni kartice?
Hvala svima
Da li si vrsila placanje sa novom karticom preko Paypal a? Ako nisi pokusaj nesto sitno da kupis na eBay Ili na drugom mjestu. Ako transakcija bude neuspjesna, otidji u banku da das pismenu izjavu da ih oslobadjas ogovornosti ako nesto podje po zlu sa internet transakcija. Ovo je za placanje, a mozda vrijedi i za transakcije prema tebi. Ja sam za svako placanje morao telefonski traziti da odobre placanje, sve dok nisam dao izjavu.
Vedrana12
Posts: 4
Joined: 25/09/2020 12:24

#7740 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Vedrana12 »

Da,placala sam ovom karticom preko PP i sve ok.Zovem RF svaki dan po 5 puta i oni tvrde da je kod njih sve ok.Inace uobicajena praksa je da mi puste transakciju na 24 sata pa opet blokiraju jer prelazim dopusteni limit.Uvijek nakon sto dostavim podatke koje traze,oni odobre prijenos i sve ok.Ovaj put kazu da je odobren al ne prolazi.Ne znam vise sta da pokusam uciniti.
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#7741 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by epik »

Vedrana12 wrote: 01/06/2021 13:19 Da,placala sam ovom karticom preko PP i sve ok.Zovem RF svaki dan po 5 puta i oni tvrde da je kod njih sve ok.Inace uobicajena praksa je da mi puste transakciju na 24 sata pa opet blokiraju jer prelazim dopusteni limit.Uvijek nakon sto dostavim podatke koje traze,oni odobre prijenos i sve ok.Ovaj put kazu da je odobren al ne prolazi.Ne znam vise sta da pokusam uciniti.
Otvori novi racun, novu karticu bez limita, reg je na PP kad zavrsis transakciju zatvori racun. Mislim da je to najkraci put da to rijesis.
Vedrana12
Posts: 4
Joined: 25/09/2020 12:24

#7742 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Vedrana12 »

Ma u pitanju je limit koji je banka postavila za povlacenje sredstava sa PP bez obzira koju karticu imas.Svejedno hvala za pomoc.
Aang
Posts: 63
Joined: 15/03/2021 15:00

#7743 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Aang »

Vedrana12 wrote: 01/06/2021 13:35 Ma u pitanju je limit koji je banka postavila za povlacenje sredstava sa PP bez obzira koju karticu imas.Svejedno hvala za pomoc.
A koji je to limit? ja do sad nisam nikad imao problema s tim
Damian83
Posts: 46
Joined: 23/11/2020 16:26

#7744 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Damian83 »

Aang wrote: 01/06/2021 13:40
Vedrana12 wrote: 01/06/2021 13:35 Ma u pitanju je limit koji je banka postavila za povlacenje sredstava sa PP bez obzira koju karticu imas.Svejedno hvala za pomoc.
A koji je to limit? ja do sad nisam nikad imao problema s tim
7500KM kvartalno, ne mozes da povuces preko dok ne pozoves banku da odobre a onda ce da ti traze i broj cipela. Najbolje da otvori firmu onda ce da se resi i limita a i glavobolje oko paypala
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8692
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#7745 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

Damian83 wrote: 02/06/2021 10:53
Aang wrote: 01/06/2021 13:40
Vedrana12 wrote: 01/06/2021 13:35 Ma u pitanju je limit koji je banka postavila za povlacenje sredstava sa PP bez obzira koju karticu imas.Svejedno hvala za pomoc.
A koji je to limit? ja do sad nisam nikad imao problema s tim
7500KM kvartalno, ne mozes da povuces preko dok ne pozoves banku da odobre a onda ce da ti traze i broj cipela. Najbolje da otvori firmu onda ce da se resi i limita a i glavobolje oko paypala
i broj cipela i potvrdu o placanju poreza na dobit u PU RS ili FBIH i bas tako dojadi ti nakon nekog vremena da jednostavno zatvoris racun... :lol:
LoThaR
Posts: 5
Joined: 10/04/2021 20:28

#7746 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by LoThaR »

Nigdje na ovoj temi nisam pronasao informacije o troskovima koje banke uzimaju, to bi bilo jako korisno novim korisnicima da znaju. Kada sam isao u Intesa banku da ugasim karticu uzeli su mi 10 maraka za gasenje mobilnog bankarstva a nisu mi ni spomenuli kada sam uzimao mobilno bankarstvo da gasenje te usluge toliko kosta. Raiffeisen uzima proviziju na svaku transakciju sa njhovom karticom, bilo to primanje ili slanje npr. za primljenih 123 KM sa payplala uzeli su mi 1.23 KM proviziju. Volio bi znati kakve su provizije i iskustva sa ostalim bankama.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7747 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

SVAKA banka uzima 1% za transakcije u stranim valutama. Nebitno je li to Euro, Dolar, Funta ili bilo koja druga valuta, ako nije KM uzima 1% za konverziju.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#7748 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by IcedFlame »

liaar wrote: 17/05/2021 18:41 Moram da potvrdim, imam na Paypalu povezanu Visa Electron i Mastercard karticu. Zbog situacije sa Intesom i Paypalom nisam mogao povući na Visu, pa sam ručni withdraw uradio na Mastercard i prošao je.
Je li i Mastercard iz Intese ili je neka druga banka?
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7749 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by liaar »

IcedFlame wrote: 06/06/2021 20:09
liaar wrote: 17/05/2021 18:41 Moram da potvrdim, imam na Paypalu povezanu Visa Electron i Mastercard karticu. Zbog situacije sa Intesom i Paypalom nisam mogao povući na Visu, pa sam ručni withdraw uradio na Mastercard i prošao je.
Je li i Mastercard iz Intese ili je neka druga banka?
Mastercard je od Raiffaisena.
Cashville
Posts: 58
Joined: 07/06/2009 09:14

#7750 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Cashville »

Ima li neko jos uvijek s racunom u Intesi? :lol:
Jel neko jos dobio ovaj zahtjev za dostavom podataka? (Sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma)
Znaci ako je Intesa riješila to PayPal bi uskoro trebao biti aktivan ponovo!?
Post Reply