Payoneer kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#51 Re: Payoneer kartica

Post by rexandroid »

Last December wrote:Ja računam 1,75 kurs i za dizanje i za POS plaćanje. Halalio sam sve preko toga jer kurs varira u oko te cifre uglavnom. Ne vjerujem da će padat ispod 1,75 a i ako se desi biže kratko kao i ono pretprošle godine na 1,6.
Tako da ako sad ugovaraš platu sa nekim klijentom vani preporučujem ti da uzmeš 1,75 za svoj srednji kurs i da na osnovu njega računaš koliko ćeš tražiti para od šefa.
Gdje gledas kurs?
Ako se ne varam Kurs odreduje banka ciji je bankomat. Ispravi me ako grijesim?
Recimo kod ove banke gdje sam dizao novac kupovni kurs je bio 1.8 - pitao na salteru.
Ukupno su mi uzeli oko 52KM provizije.
6 KM je uzela banka, 3$ ili 5.5KM je uzeo payoneer.
Znaci oko 40 KM je bila dodatna provizija od payoneera za ovaj currency conversion fee.

To je za kupovni kurs odn. 1.8, medutim srednji je oko 1.83 ili 1.84, i u tom slucaju bi bio jos 50KM u minusu, sto je previse ja mislim.

Jos jedno pitanje, pretezno koristim sparkasse.
Moze li se podici vise od 1000 KM na unicredit ili reifeisen bankomatima? neko pokusao?
znam da je limit kod unicredit oko 1000 KM (imaju malo bolji kurs).
za sparkasse sam cuo da moze i vise, uvjerio se.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#52 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

rexandroid wrote:
Last December wrote:Ja računam 1,75 kurs i za dizanje i za POS plaćanje. Halalio sam sve preko toga jer kurs varira u oko te cifre uglavnom. Ne vjerujem da će padat ispod 1,75 a i ako se desi biže kratko kao i ono pretprošle godine na 1,6.
Tako da ako sad ugovaraš platu sa nekim klijentom vani preporučujem ti da uzmeš 1,75 za svoj srednji kurs i da na osnovu njega računaš koliko ćeš tražiti para od šefa.
Gdje gledas kurs?
Ako se ne varam Kurs odreduje banka ciji je bankomat. Ispravi me ako grijesim?
Recimo kod ove banke gdje sam dizao novac kupovni kurs je bio 1.8 - pitao na salteru.
Ukupno su mi uzeli oko 52KM provizije.
6 KM je uzela banka, 3$ ili 5.5KM je uzeo payoneer.
Znaci oko 40 KM je bila dodatna provizija od payoneera za ovaj currency conversion fee.

To je za kupovni kurs odn. 1.8, medutim srednji je oko 1.83 ili 1.84, i u tom slucaju bi bio jos 50KM u minusu, sto je previse ja mislim.

Jos jedno pitanje, pretezno koristim sparkasse.
Moze li se podici vise od 1000 KM na unicredit ili reifeisen bankomatima? neko pokusao?
znam da je limit kod unicredit oko 1000 KM (imaju malo bolji kurs).
za sparkasse sam cuo da moze i vise, uvjerio se.
Gledam kurseve na sajtovima banaka. Tako je, svaka banka ima svoju prodajnu i kupovnu cijenu valute. Unicredit i SParkasse imaju najpovoljnije opcije za sada . Ali nikad ne dobijem info koliki je conversion fee, samo mi kažu koliko skinu za dizanje keša. Tako da kad sve presaberem, iznos koji dobijem na ruke je oko 1,75 kad se odbiju svi nameti, tako da ja računam taj kurs za keš. Za plaćanje karticom je nešto povoljnije ali i tu ne dobijam po kupovnom kursu dolara nego opet nešto manje. Nisam utvrdio zašto je to tako. Srednji kurs je uglavnom besmisleno gledati, ne vidim čemu služi uopšte osim kao nekakav makroekonomski faktor u kretanju kursa valute.

Ja dižem isključivo na Sparkasse ATM keš, jednom sam samo na Unicredit i jednom na Sberbank. Sberbank me oderao baš. Nisam nikad dizao veće iznose, uglavnom do 500 KM. Čuo sam od jednog druga da je on dizao oko 5000 na bankomatima, ne sjećam se koje banke. MIslim da je količina novca na ATM oko 10000 dnevno, tako da ako uletiš na vrijeme dok ima keša vjerovatno bi mogao dići taj iznos. ili bar pola.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#53 Re: Payoneer kartica

Post by perfect_guy »

evo ja danas digao na sberbank bankomatu po 1,7386. Krajem februara na sparkasse po 1,7
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#54 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

Ja početkom marta dobio na Unicredit ATM po 1,785. Mjesec dana kasnije na Šparkasi 1,74. Sberbank se do sada pokasala kao najlošija opcija.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#55 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

Evo juče opet digo na Unicredit - 1,735, baš loše, nisu radili Šparkasini automati a žurilo mi se, baš sam baksuz.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#56 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

Pomoc :?

Bio jutros na unucredit bakomatu pokusao da podignem nesto vise od 2 000 KM i dogodilo se da je bakomat krenuo da mi isplati novac (pojavio se onaj prikaz na ekranu sa reklamom, imao sam osjecaj da ceka nekih 30tak sekundi) medjutim novac mi nije isplatio i dobio sam karticu nazad.
Nakon toga sam ponovo ubacio karticu i upisao iznos od 100 KM i uredno je isplatio.
Kad sam sa mobitela usao na payoneer racun vidim da su obje transakcije pennding (kako inace i bude, dakle payoneer se ponasao kao da sam preuzeo novac).

Kontaktirao sam payoneer podrsku, objasnio o cemu se radi:
1. Bankomat nije isplatio novac
2. Transakacija prikazana na payoneeru
3. Ukupno stanje umanjeno
4. Isti bankomat isplatio manji iznos

Kazu da ce mi se novac 99 99% vratiti do 5. Maja, ako se to ne desi da ih kontaktiram ponovo. Napomenuli su da je ovo cest slucaj koji se zna dogoditi.
E sad moje pitanje je, jel neko imao slicno iskustvo i kako se zavrsilo? Nije bas da bi volio halaliti krvavo zaradjene pare.

Payoneer je poslao i email poslije mog razgovora sa podrskom:

Please note that the transaction in question is an klix authorization, meaning the transaction is pending the merchant's authorization and has not yet been charged. When such a situation arises from a cash disbursement, we unfortunately do not have the ability to release the authorization and expedite the release date of the funds.
Your klix authorization will be automatically released back into your account on 05/04/2017. However, if the merchant chooses to charge the transaction before the release date then the funds will not be released back into your account and you may dispute the charge by contacting us.


Zvao sam naravno UniCredit banku i njihov komentar je da kontaktiram banku koja je izdala karticu (ocekivano). Da ukoliko pare nisu isplacene to ce se vidjeti na bankomatu prilikom praznjenja (sta vec) te da je potrebno da banka koja je izdala karticu pokrene redovnu proceduru.

Koji zajeb u p.m.
Ako je neko imao slicna iskusva neka podijeli. Hvala
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#57 Re: Payoneer kartica

Post by saga »

Imala sam situaciju da je prodavacica u prodavnici dvaput provukla karticu; oba iznosa su bila u pendingu, ukupna cifra smanjena za oba iznosa
Nakon par dana jedno obradjeno, drugo nestalo iz pendinga, 'vracen' novac na racun.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#58 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

saga wrote:Imala sam situaciju da je prodavacica u prodavnici dvaput provukla karticu; oba iznosa su bila u pendingu, ukupna cifra smanjena za oba iznosa
Nakon par dana jedno obradjeno, drugo nestalo iz pendinga, 'vracen' novac na racun.
Jesi li poduzimala ikakve korake ili se samo desilo :) . Hvala za odgovor :)
Last edited by hekaton on 25/04/2017 16:09, edited 1 time in total.
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#59 Re: Payoneer kartica

Post by saga »

Nisam nista; nije bila neka cifra, pa sam sacekala da prodje par dana, provjerila i bilo ok
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#60 Re: Payoneer kartica

Post by rexandroid »

hekaton wrote:Pomoc :?

Bio jutros na unucredit bakomatu pokusao da podignem ...
meni se isto desilo.
bankomat je trebao izbaciti izvod, nesto kao "transaction declined" ili "unable to process" ili nesto slicno.
problem je ako izbaci izvod da je transakcija bila uspjesna a novca ni na vidiku... eh onda je to sra**e.
uglavnom, ne sikiraj se, novac ce biti vracen na payoneer. imas tamo pending approval za tu transakciju, tako ce ti stajati jedno sedmicu, dvije, po tome znas da je sve ok.
to se obicno desi kad bankomat nema dovoljno novca, ili dode do prekida konekcije ili sta vec.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#61 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

rexandroid wrote:
hekaton wrote:Pomoc :?

Bio jutros na unucredit bakomatu pokusao da podignem ...
meni se isto desilo.
bankomat je trebao izbaciti izvod, nesto kao "transaction declined" ili "unable to process" ili nesto slicno.
problem je ako izbaci izvod da je transakcija bila uspjesna a novca ni na vidiku... eh onda je to sra**e.
uglavnom, ne sikiraj se, novac ce biti vracen na payoneer. imas tamo pending approval za tu transakciju, tako ce ti stajati jedno sedmicu, dvije, po tome znas da je sve ok.
to se obicno desi kad bankomat nema dovoljno novca, ili dode do prekida konekcije ili sta vec.
Hvala. Jasno, vidim da je transakcija jos uvijek u statusu Pending Authorizations. Transakcija od 100 KM koja je napravljena sa istog bankomata minutu kasnije gdje je novac uredno isplacen je procesuirana i prebacena u Transactions List tako da ocekujem novac nazad na kartici za koji dan odnosno do 05.05. kako su mi i rekli iz payoneer podrske.

EDIT: Novac je vracen nazad, sve ok na kraju sage.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#62 Re: Payoneer kartica

Post by bersK »

Nisam znao gdje postavit pitanje pa cu ovdje.

Dakle danas su mi legle pare u iznosu od 75 dolara. Doso sam na raiffeisenov bankomat, pisalo je da imam 73 marke. Digao sam 70. Logovao se na acc pisalo 29 dolara. Otisao do raiffeisen bankomata, pise da imam 21KM. Podigao 10. Otisao do razlicitih bankomata (NLB, UC, Turkish) i na svakom je pokazivao razlicit iznos. Doduse povuklo je dosta para i na NLB krajnjoj je pisalo 8KM da imam, sto je kasnije i tacno kako pise na internetu. Kako je moguce da su mi banke doslovno otele 45KM suhih. 75 dolara je oko 125KM. Ja sad u rukama imam 80. Znaci u UniCredit mi je vratilo karticu zbog insufficient funds, automatski sam je vratio nazad i pisalo je 11KM. Kako je moguce da je tek tako toliko novca puklo u sekundi?

P.S. I kolika je kolicina srama u Raiffeisenu kad naplacuju uslugu 8KM?????
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#63 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

Svaka provjera stanja na racunu preko bankomata se naplacuje.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#64 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

Nikad ne provjeravaj stanje na ATMu. Sve se naplaćuje. Najbolje izbjegavaj dizanje keša a ako baš moraš, preporučujem Šparkase. Usluga dizanja je 6 KM a kurs za sad najpovoljniji. Poslije njih Unicredit. Sve u svemu, kupovna cijena dolara je loša i sve lošija. Radije bih da primam u evrima platu ali šta da se radi.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#65 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

digao 1000KM neki dan (odn. 1025KM), skinulo mi 580$ sa payoneera. kurs bio 1.76 sto nije lose.
Kad se uzme uobzir 7KM troskova sparkasse bankomata, ostaje jos onih 18KM troskova od strane payoneera sto je za svaku pohvalu! :D
decembar 2016 je bio zlatan 1.87 :P
skrobce
Posts: 19
Joined: 21/12/2013 16:37

#66 Re: Payoneer kartica

Post by skrobce »

Pozdrav

Ovako imam jednu atipicnu situaciju. Naime radim kao freelancer za jednog klijenta iz Belgije ali mi igrom slucaja firma iz BiH uplacuje novac, eh sve do prije 3 mjeseca je bilo OK jer firma nije morala da pravda taj novac koji su nama slali. Sada nam moraju uzimati 16% da bi mogli i taj novac provesti kroz knjige. Eh mene sada interesuje da li je moguce da se ova firma prijavi na ovaj Payoneer pa da nam uplacuje novac da li oni mogu da opravdaju taj novac kod sebe u knjigama, i da li je na kraju to jeftinije rješenje.
Apatrid
Posts: 4
Joined: 13/11/2010 09:43

#67 Re: Payoneer kartica

Post by Apatrid »

Drogo_rooq wrote:
hekaton wrote: * Preuzimanje novca sa bankomata uz proviziju od 3$ po kursu lokalne banke, zagarantovani, ili po kursu payoneera
(gdje mogu da biram kurs po kojem zelim da preuzmem novac na bankomatu ? )
*
Kurs je definisan u banci sa cijeg bankomata dizes i nemas tu opcije odabira.
Da podijelim info vezano za ovo:
Maloprije sam pokusao podici novac sa bankomata Addiko banke ( bivsa Hypo Alpe Adria) i ponudio mi je opciju da uzmem bez konverzije ( sto bi trebalo biti da je po tecaju Payoneera) i kada oduzmem Payoneerovu proviziju za podizanje i uslugu banke ( kod nas je to oko 7KM) - ispadne da sam dobio tecaj od 1.78 što je odlično! Nastavit cu dalje s Addiko bankom da vidim hoce li ostati ovako jer sam podizao prilicno malo iznos samo da isprobam.
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#68 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

Apatrid wrote:
Drogo_rooq wrote:
hekaton wrote: * Preuzimanje novca sa bankomata uz proviziju od 3$ po kursu lokalne banke, zagarantovani, ili po kursu payoneera
(gdje mogu da biram kurs po kojem zelim da preuzmem novac na bankomatu ? )
*
Kurs je definisan u banci sa cijeg bankomata dizes i nemas tu opcije odabira.
Da podijelim info vezano za ovo:
Maloprije sam pokusao podici novac sa bankomata Addiko banke ( bivsa Hypo Alpe Adria) i ponudio mi je opciju da uzmem bez konverzije ( sto bi trebalo biti da je po tecaju Payoneera) i kada oduzmem Payoneerovu proviziju za podizanje i uslugu banke ( kod nas je to oko 7KM) - ispadne da sam dobio tecaj od 1.78 što je odlično! Nastavit cu dalje s Addiko bankom da vidim hoce li ostati ovako jer sam podizao prilicno malo iznos samo da isprobam.
Isprobam svakako. Hvala na info.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#69 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

Apatrid wrote:
Drogo_rooq wrote:
hekaton wrote: * Preuzimanje novca sa bankomata uz proviziju od 3$ po kursu lokalne banke, zagarantovani, ili po kursu payoneera
(gdje mogu da biram kurs po kojem zelim da preuzmem novac na bankomatu ? )
*
Kurs je definisan u banci sa cijeg bankomata dizes i nemas tu opcije odabira.
Da podijelim info vezano za ovo:
Maloprije sam pokusao podici novac sa bankomata Addiko banke ( bivsa Hypo Alpe Adria) i ponudio mi je opciju da uzmem bez konverzije ( sto bi trebalo biti da je po tecaju Payoneera) i kada oduzmem Payoneerovu proviziju za podizanje i uslugu banke ( kod nas je to oko 7KM) - ispadne da sam dobio tecaj od 1.78 što je odlično! Nastavit cu dalje s Addiko bankom da vidim hoce li ostati ovako jer sam podizao prilicno malo iznos samo da isprobam.
Hvala za info. Na Šparkasi kurs pao na oko 1,63-1,65. Nekidan dizao.
Apatrid
Posts: 4
Joined: 13/11/2010 09:43

#70 Re: Payoneer kartica

Post by Apatrid »

Last December wrote: Hvala za info. Na Šparkasi kurs pao na oko 1,63-1,65. Nekidan dizao.
Danas sam ponovo dizao. Podigao 1000KM i skinulo mi 600$. Znaci tecaj 1.66 (ako zanemarim provizije) sto nije tako dobro kako sam mislio, iako je i tecaj pao sluzbeni je srednji trenutno 1$ = 1.71KM

EDIT:
Dizao sam iste iznose danas i na drugim bankomatima. Stanje na tabeli je trenutno ovako:

1. UniCredit, 1000KM = 599.97$
1. SberBank, 1000KM = 599.97$
2. Addiko, 1000 KM = 600.03$
3. Reiffeisen, 1000KM = 604.74 $
User avatar
sargon
Posts: 824
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#71 Re: Payoneer kartica

Post by sargon »

Placam par puta payoneer karticom u Bingu i tocim benzin skida dolar po kursu 1,65, moze li neko ovo objasniti?
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#72 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

sargon wrote:Placam par puta payoneer karticom u Bingu i tocim benzin skida dolar po kursu 1,65, moze li neko ovo objasniti?
Pao je dolar dosta nisko, pogledaj kurseve po domaćim bankama. Svi ti POS terminali obavljaju transakcije preko domaćih banaka. Ali opet, istina je da je kurs na POS terminalu redovno niži od trenutnog stanja na kursnoj listi respektivne banke preko koje ide plaćanje. Ako ima neko ko razumije zašto se to dešava i ja bih volio da znam. Jer Payoneer tvrdi da nema nikakve provizije pri plaćanju karticom a meni se bogami ne čini tako.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#73 Re: Payoneer kartica

Post by ado_sar »

Testirao sam payoneer napokon i nisam uopste zadovoljan. Kurs je veoma nepovoljan u odnosu na kurs dolara koji zaracunava paypal.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#74 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

ado_sar wrote:Testirao sam payoneer napokon i nisam uopste zadovoljan. Kurs je veoma nepovoljan u odnosu na kurs dolara koji zaracunava paypal.
Nisam odavno koristio Pejpal, kakav je kurs danas?
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#75 Re: Payoneer kartica

Post by ado_sar »

Paypal obracunao 1,64 a payoneer 1,58
Post Reply