Payoneer kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#26 Re: Payoneer kartica

Post by TRANCE »

ferratilis wrote:
one hundred eyes wrote:
ferratilis wrote:Tipican bosanski mentalitet "nek komsiji crkne krava", ili da se bolje izrazim "bosnjacki mentalitet". Krivo ti je sto ti placas porez, pa bi htio da svi koji rade poslove online budu sankcionisani da se bolje osjecas. Tacno mi nekad bude drago sto nije regulisano oporezivanje takvog posla, da gnjide ne mogu mirno spavat.
Ne bih ja rekao da je to tipičan bosanski mentalitet, to je mentalitet svakog ko razmišlja i o drugima a ne samo o sebi, odnosno to je nešto što se strašno strogo kontroliše u svim normalnim zemljama (mi nismo jedna od tih). Fazon je što ostali plaćaju porez, a vi koji ne plaćate (a možete i trebali bi) koristite te pare i sve pogodnosti na štetu ovih koji plaćaju ;)

Svakom svoje, ko ne želi da plaća ne mora, ali prodjite se tih floskula 'bosanski mentalitet' kad je u pitanju nešto što je normalno i što bi svaki normalan insan trebao raditi ;)
Rado bi ja placao porez, nikom nije u cilju da bude parazit socjialnog sistema. Rado bi uplacivao i penziono, ipak je to moja buducnost, cak i da mrzim drzavu, znam da porezi sluze odrzavanju socijalnog sistema. Medjutim, online poslovi kod nas jednostavno nisu regulisani. Ne smatraju se radom na crno, jednostavno ne postoje mehanizmi naplate poreza, sto nije moj problem.

Ali mi predstavlja problem kad neko ko nema pojma kako je raditi za stranu kompaniju (50 sati sedmicno, sa milion pravila zbog kojih se momentalno moze dobiti otkaz) filozofira o placanju poreza
Joj šupljaka, svi bi lafo plaćali poreze radi penzionera, invalida, djece bez roditelja i sl., ali eto zaboga, to država lafo nije regulisala, pa kao onda ti nećeš ni plaćati, već treba država da te ganja za porez :zzzz: A u drugom dijelu pobiješ sam sebe s tvrdnjom kako ti teško radiš, pa ti zato ne pada na pamet da plaćaš tamo nekakve poreze, jer si ti eto jedini koji teško radi, pa zato ne bi ni trebao plaćati, dok ostali svi landaraju i samo gledaju da tebe iskoriste.
Plaćanje poreza je itekako regulisano, zove se porez na dohodak od samostalne djelatnosti, a plaćaš ga poreznoj upravi nakon svake godine. Isti sistem kao i u svim normalnim državama zapada, samo s jednom razlikom: što bi tamo za izbjegavanje plaćanja poreza zaglavio par godina zatvora.
I nije nikom normalnom krivo što ti radiš i zarađuješ, najviše bih volio da zarađuješ 20 milja svaki mjesec, jer čitavo društvo ima koristi od toga kad počneš trošiti lovu u BiH, ali hebemu plati tih 10% poreza, ne zbog mene, nego zbog nekog 100% invalida koji prima 110 KM mjesečno i rovi po kontejneru.
User avatar
ferratilis
Posts: 7268
Joined: 25/11/2013 16:48

#27 Re: Payoneer kartica

Post by ferratilis »

TRANCE wrote:Joj šupljaka, svi bi lafo plaćali poreze radi penzionera, invalida, djece bez roditelja i sl., ali eto zaboga, to država lafo nije regulisala, pa kao onda ti nećeš ni plaćati, već treba država da te ganja za porez :zzzz: A u drugom dijelu pobiješ sam sebe s tvrdnjom kako ti teško radiš, pa ti zato ne pada na pamet da plaćaš tamo nekakve poreze, jer si ti eto jedini koji teško radi, pa zato ne bi ni trebao plaćati, dok ostali svi landaraju i samo gledaju da tebe iskoriste.
Plaćanje poreza je itekako regulisano, zove se porez na dohodak od samostalne djelatnosti, a plaćaš ga poreznoj upravi nakon svake godine. Isti sistem kao i u svim normalnim državama zapada, samo s jednom razlikom: što bi tamo za izbjegavanje plaćanja poreza zaglavio par godina zatvora.
I nije nikom normalnom krivo što ti radiš i zarađuješ, najviše bih volio da zarađuješ 20 milja svaki mjesec, jer čitavo društvo ima koristi od toga kad počneš trošiti lovu u BiH, ali hebemu plati tih 10% poreza, ne zbog mene, nego zbog nekog 100% invalida koji prima 110 KM mjesečno i rovi po kontejneru.
Radim za stranu kompaniju, otkad se to smatra samostalnom djelatnoscu?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#28 Re: Payoneer kartica

Post by TRANCE »

ferratilis wrote:
TRANCE wrote:Joj šupljaka, svi bi lafo plaćali poreze radi penzionera, invalida, djece bez roditelja i sl., ali eto zaboga, to država lafo nije regulisala, pa kao onda ti nećeš ni plaćati, već treba država da te ganja za porez :zzzz: A u drugom dijelu pobiješ sam sebe s tvrdnjom kako ti teško radiš, pa ti zato ne pada na pamet da plaćaš tamo nekakve poreze, jer si ti eto jedini koji teško radi, pa zato ne bi ni trebao plaćati, dok ostali svi landaraju i samo gledaju da tebe iskoriste.
Plaćanje poreza je itekako regulisano, zove se porez na dohodak od samostalne djelatnosti, a plaćaš ga poreznoj upravi nakon svake godine. Isti sistem kao i u svim normalnim državama zapada, samo s jednom razlikom: što bi tamo za izbjegavanje plaćanja poreza zaglavio par godina zatvora.
I nije nikom normalnom krivo što ti radiš i zarađuješ, najviše bih volio da zarađuješ 20 milja svaki mjesec, jer čitavo društvo ima koristi od toga kad počneš trošiti lovu u BiH, ali hebemu plati tih 10% poreza, ne zbog mene, nego zbog nekog 100% invalida koji prima 110 KM mjesečno i rovi po kontejneru.
Radim za stranu kompaniju, otkad se to smatra samostalnom djelatnoscu?
Nije bitno za koga radiš, nego gdje i koliko vremena godišnje boraviš. Ako boraviš više od pola godine godišnje u BiH, plaćaš porez u BiH za tu godinu. Takav je zakon i u EU, da plaćaš porez za određenu godinu u državi u kojoj boraviš više od pola godine. Jer prema zakonu o porezu na dohodak, porez plaća "rezident koji ostvaruje dohodak na teritoriji Federacije i izvan teritorije Federacije" (član 2 zakona). A prema zakonu, "rezidentom Federacije smatra se fizičko lice koje na teritoriji Federacije neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u bilo kojem poreznom periodu" (isto član 2 zakona).
A sad da li se baviš samostalnom ili nesamostalnom djelatnošću (radiš za kompaniju), totalno nebitno, jer prihod je prihod.
User avatar
ferratilis
Posts: 7268
Joined: 25/11/2013 16:48

#29 Re: Payoneer kartica

Post by ferratilis »

TRANCE wrote:Nije bitno za koga radiš, nego gdje i koliko vremena godišnje boraviš. Ako boraviš više od pola godine godišnje u BiH, plaćaš porez u BiH za tu godinu. Takav je zakon i u EU, da plaćaš porez za određenu godinu u državi u kojoj boraviš više od pola godine. Jer prema zakonu o porezu na dohodak, porez plaća "rezident koji ostvaruje dohodak na teritoriji Federacije i izvan teritorije Federacije" (član 2 zakona). A prema zakonu, "rezidentom Federacije smatra se fizičko lice koje na teritoriji Federacije neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u bilo kojem poreznom periodu" (isto član 2 zakona).
A sad da li se baviš samostalnom ili nesamostalnom djelatnošću (radiš za kompaniju), totalno nebitno, jer prihod je prihod.
Da li se porez placa retroaktivno? Npr. odem u poreznu i kazem zelim da platim porez, radim online za jednu kompaniju itd. Da li placam porez od trenutka kad se prijavim u poreznoj ili za svo vrijeme koje sam radio? Da li kod placanja poreza postoje neke kamate ili penali u slucaju kasnjenja? Hvala
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#30 Re: Payoneer kartica

Post by TRANCE »

ferratilis wrote:
TRANCE wrote:Nije bitno za koga radiš, nego gdje i koliko vremena godišnje boraviš. Ako boraviš više od pola godine godišnje u BiH, plaćaš porez u BiH za tu godinu. Takav je zakon i u EU, da plaćaš porez za određenu godinu u državi u kojoj boraviš više od pola godine. Jer prema zakonu o porezu na dohodak, porez plaća "rezident koji ostvaruje dohodak na teritoriji Federacije i izvan teritorije Federacije" (član 2 zakona). A prema zakonu, "rezidentom Federacije smatra se fizičko lice koje na teritoriji Federacije neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u bilo kojem poreznom periodu" (isto član 2 zakona).
A sad da li se baviš samostalnom ili nesamostalnom djelatnošću (radiš za kompaniju), totalno nebitno, jer prihod je prihod.
Da li se porez placa retroaktivno? Npr. odem u poreznu i kazem zelim da platim porez, radim online za jednu kompaniju itd. Da li placam porez od trenutka kad se prijavim u poreznoj ili za svo vrijeme koje sam radio? Da li kod placanja poreza postoje neke kamate ili penali u slucaju kasnjenja? Hvala
http://www.pufbih.ba/v1/zakoni
Ovdje su ti svi zakoni i pravila. Porez se plaća od trenutka kad si počeo primati prihode, nema veze kad se prijaviš. Imaj u vidu da ti je porezni odbitak 3600 KM godišnje, plus dodatni iznosi ako izdržavaš partnera, djecu i sl., tako da ako ostvaruješ manje prihoda godišnje od toga, onda nisi dužan ništa plaćati. Prihode iz ranijih godina mislim da ti nije pametno prijavljivati, jer je kazna od pola godine do 5 godina zatvora za neplaćanje poreza prema krivičnom zakonu Federacije.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#31 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

I sam sam napravio payoneer account i sad cekam da stigne kartica.
Do sada sam uplate prima na paypall (Visa kartica na Raifaizen banci) i prvog u mjesecu bi se sredstva spustila na karticu, do sada nisam imao nikavih problema. Medjutim poslodavacu vise odgovara payoneer pa sam samim tim prisiljen da krenem da ga koristim.

Ono sto sam do sada nasao na interentu i sto sam "naucio":

* Godisnje odrzavanje racuna je 29$ i to se skine kad se uplati prvi iznos na karticu
* Preuzimanje novca sa bankomata uz proviziju od 3$ po kursu lokalne banke, zagarantovani, ili po kursu payoneera
(gdje mogu da biram kurs po kojem zelim da preuzmem novac na bankomatu ? )
*Placanje na POS uredjajima bez obzira od koje su banke je bez provizije

Da li je neko poredio, sta je isplativije, paypal ili payoneer. U principu na uplatu od npr. 400$ paypal bi mi uzeo 20$.
Ako bih isti iznos podigao sa bankomata koristeci payoneer karticu provizija je 3$.
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#32 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

hekaton wrote:I sam sam napravio payoneer account i sad cekam da stigne kartica.
Do sada sam uplate prima na paypall (Visa kartica na Raifaizen banci) i prvog u mjesecu bi se sredstva spustila na karticu, do sada nisam imao nikavih problema. Medjutim poslodavacu vise odgovara payoneer pa sam samim tim prisiljen da krenem da ga koristim.

Ono sto sam do sada nasao na interentu i sto sam "naucio":

* Godisnje odrzavanje racuna je 29$ i to se skine kad se uplati prvi iznos na karticu
* Preuzimanje novca sa bankomata uz proviziju od 3$ po kursu lokalne banke, zagarantovani, ili po kursu payoneera
(gdje mogu da biram kurs po kojem zelim da preuzmem novac na bankomatu ? )
*Placanje na POS uredjajima bez obzira od koje su banke je bez provizije

Da li je neko poredio, sta je isplativije, paypal ili payoneer. U principu na uplatu od npr. 400$ paypal bi mi uzeo 20$.
Ako bih isti iznos podigao sa bankomata koristeci payoneer karticu provizija je 3$.
Kurs je definisan u banci sa cijeg bankomata dizes i nemas tu opcije odabira.
Mislim da je godisnje odrzavanje $25, imas fee za lijeganje para (ponavljam se :D ) $2 za to da ti budu sredstva dostupna u par dana i $5 da budu odmah dostupna. Od svih opcija, payoneer je najisplativija, posebno ako dosta placas karticom.
Bank/direct wire transfer je ~$30, sto ako primas dva puta mjesecno izadje na mjesecni trosak od $60 plus trosak konverzije u tvojoj banci.
Paypal ima onaj security period i nije bas isplativ, posebno ako hoces odmah pare da povuces.

p.s.
Ima li negdje chart ili sta slicno oko raspodjele prihoda od poreza? (kad se vec potegla ta tema)
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#33 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

Drogo_rooq wrote:
hekaton wrote:I sam sam napravio payoneer account i sad cekam da stigne kartica.
Do sada sam uplate prima na paypall (Visa kartica na Raifaizen banci) i prvog u mjesecu bi se sredstva spustila na karticu, do sada nisam imao nikavih problema. Medjutim poslodavacu vise odgovara payoneer pa sam samim tim prisiljen da krenem da ga koristim.

Ono sto sam do sada nasao na interentu i sto sam "naucio":

* Godisnje odrzavanje racuna je 29$ i to se skine kad se uplati prvi iznos na karticu
* Preuzimanje novca sa bankomata uz proviziju od 3$ po kursu lokalne banke, zagarantovani, ili po kursu payoneera
(gdje mogu da biram kurs po kojem zelim da preuzmem novac na bankomatu ? )
*Placanje na POS uredjajima bez obzira od koje su banke je bez provizije

Da li je neko poredio, sta je isplativije, paypal ili payoneer. U principu na uplatu od npr. 400$ paypal bi mi uzeo 20$.
Ako bih isti iznos podigao sa bankomata koristeci payoneer karticu provizija je 3$.
Kurs je definisan u banci sa cijeg bankomata dizes i nemas tu opcije odabira.
Mislim da je godisnje odrzavanje $25, imas fee za lijeganje para (ponavljam se :D ) $2 za to da ti budu sredstva dostupna u par dana i $5 da budu odmah dostupna. Od svih opcija, payoneer je najisplativija, posebno ako dosta placas karticom.
Bank/direct wire transfer je ~$30, sto ako primas dva puta mjesecno izadje na mjesecni trosak od $60 plus trosak konverzije u tvojoj banci.
Paypal ima onaj security period i nije bas isplativ, posebno ako hoces odmah pare da povuces.

p.s.
Ima li negdje chart ili sta slicno oko raspodjele prihoda od poreza? (kad se vec potegla ta tema)
Godisnje odrzavanje je 29$ ali je to podnosljivo, takodjer fee od 5$ je jednak onom na paypalu u slucaju da zelimo novac odmah ako se ne varam, plus mi paypal nakon sto primim uplatu skine 5% tako da payoneer ispada isplativiji. Naravno ta opcija da je placanje karticom oslobodjeno bilo kakvih troskova je dodatni plus.

Payoneer troskovi = 5$/2$ fee za podizanje sa bankomata + 29$ godisnje odrzavanje
Paypal = 5$ u slucaju da zelim spustiti novac na karticu odmah nakon uplate + 5% od svake uplate

Od ovih 5% od svake uplate se nabere lijepih para.

Da li je moguce sa payoneer karticom otici na salter neke od nasih banaka i podici novac, pitam zbog ogranicenja kartice i bankomata.
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#34 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

hekaton wrote:
Drogo_rooq wrote:
hekaton wrote:I sam sam napravio payoneer account i sad cekam da stigne kartica.
Do sada sam uplate prima na paypall (Visa kartica na Raifaizen banci) i prvog u mjesecu bi se sredstva spustila na karticu, do sada nisam imao nikavih problema. Medjutim poslodavacu vise odgovara payoneer pa sam samim tim prisiljen da krenem da ga koristim.

Ono sto sam do sada nasao na interentu i sto sam "naucio":

* Godisnje odrzavanje racuna je 29$ i to se skine kad se uplati prvi iznos na karticu
* Preuzimanje novca sa bankomata uz proviziju od 3$ po kursu lokalne banke, zagarantovani, ili po kursu payoneera
(gdje mogu da biram kurs po kojem zelim da preuzmem novac na bankomatu ? )
*Placanje na POS uredjajima bez obzira od koje su banke je bez provizije

Da li je neko poredio, sta je isplativije, paypal ili payoneer. U principu na uplatu od npr. 400$ paypal bi mi uzeo 20$.
Ako bih isti iznos podigao sa bankomata koristeci payoneer karticu provizija je 3$.
Kurs je definisan u banci sa cijeg bankomata dizes i nemas tu opcije odabira.
Mislim da je godisnje odrzavanje $25, imas fee za lijeganje para (ponavljam se :D ) $2 za to da ti budu sredstva dostupna u par dana i $5 da budu odmah dostupna. Od svih opcija, payoneer je najisplativija, posebno ako dosta placas karticom.
Bank/direct wire transfer je ~$30, sto ako primas dva puta mjesecno izadje na mjesecni trosak od $60 plus trosak konverzije u tvojoj banci.
Paypal ima onaj security period i nije bas isplativ, posebno ako hoces odmah pare da povuces.

p.s.
Ima li negdje chart ili sta slicno oko raspodjele prihoda od poreza? (kad se vec potegla ta tema)
Godisnje odrzavanje je 29$ ali je to podnosljivo, takodjer fee od 5$ je jednak onom na paypalu u slucaju da zelimo novac odmah ako se ne varam, plus mi paypal nakon sto primim uplatu skine 5% tako da payoneer ispada isplativiji. Naravno ta opcija da je placanje karticom oslobodjeno bilo kakvih troskova je dodatni plus.

Payoneer troskovi = 5$/2$ fee za podizanje sa bankomata + 29$ godisnje odrzavanje
Paypal = 5$ u slucaju da zelim spustiti novac na karticu odmah nakon uplate + 5% od svake uplate

Od ovih 5% od svake uplate se nabere lijepih para.

Da li je moguce sa payoneer karticom otici na salter neke od nasih banaka i podici novac, pitam zbog ogranicenja kartice i bankomata.
Imas na prvoj stranici :)
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#35 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

electriq wrote:
Drogo_rooq wrote:U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
Moram vam reci da sam se pozitivno iznenadio :shock:. posebno hvala "Drogo_rooq" za preporuku sparkasse :kiss:
Novac podigao, uzeli mi samo oko 70KM fee (a ja kontao oko 160 KM). Kurs nevjerovatan - mora da je oko 1.73 ili 1.74
Veoma zadovoljan, nadam se da ce ovako ostati :thumbup:
Na koliko para je ta provizija od 70KM? Pretpostavljam na 7000? Ako je 1% provizija?
Znači zaključili smo da je Payoneer definitivno isplativiji od Paypala?
Koliko dana treba da stigne kartica nakon aplikacije? Hvala momci
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#36 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

Last December wrote: Na koliko para je ta provizija od 70KM? Pretpostavljam na 7000? Ako je 1% provizija?
Znači zaključili smo da je Payoneer definitivno isplativiji od Paypala?
Koliko dana treba da stigne kartica nakon aplikacije? Hvala momci
electriq wrote: "Payoneer applies a currency conversion charge of up to 3.5%." (link - https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... der-fee%3F)
otkud ti 1%? do 3.5% uzmu ja digao 3k uzeli 70KM, to je oko 2.3%.
na manji iznos vjerovatno manje.
pise kad ti posalju karticu do kojeg datume ce stici, nekih 20 dana mozda.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#37 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

electriq wrote:
Last December wrote: Na koliko para je ta provizija od 70KM? Pretpostavljam na 7000? Ako je 1% provizija?
Znači zaključili smo da je Payoneer definitivno isplativiji od Paypala?
Koliko dana treba da stigne kartica nakon aplikacije? Hvala momci
electriq wrote: "Payoneer applies a currency conversion charge of up to 3.5%." (link - https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... der-fee%3F)
otkud ti 1%? do 3.5% uzmu ja digao 3k uzeli 70KM, to je oko 2.3%.
na manji iznos vjerovatno manje.
pise kad ti posalju karticu do kojeg datume ce stici, nekih 20 dana mozda.
Hm, pročitah kod njih na sajtu 1%, možda sam pomješao nešto, ja sam ovo gledao https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... 9xVUZfbQ==. Znači do 3,5% je maksimalna provizija? To jeopet bolje nego pejpal. Uštedi se tih 1,5%.

Možda bolje onda koristiti Skrill, kod njih je 3% provizija na povlačenje para :?:
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#38 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

Last December wrote:
Hm, pročitah kod njih na sajtu 1%, možda sam pomješao nešto, ja sam ovo gledao https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... 9xVUZfbQ==. Znači do 3,5% je maksimalna provizija? To jeopet bolje nego pejpal. Uštedi se tih 1,5%.

Možda bolje onda koristiti Skrill, kod njih je 3% provizija na povlačenje para :?:
Zar Skrill salje karticu u BiH? Prosle godine nije...
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#39 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

Nešalje karticu ali mislim da je 3% povlačenje na bankovni račun. Inače da, kartica se definitivno najviše isplati, možda i više nego Payoneerova ali eto, za sad je tako.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#40 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

Što se tiče onlajn kupovine sa payoneerom, da lije to moguće kao sa VISA electron karticom?
Da li je moguće provjeriti stanje na računu putem nekog e-bankinga ili drugog interfejsa?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#41 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

Last December wrote:Što se tiče onlajn kupovine sa payoneerom, da lije to moguće kao sa VISA electron karticom?
Da li je moguće provjeriti stanje na računu putem nekog e-bankinga ili drugog interfejsa?
Da, da i da. Payoneer je debitni MasterCard.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#42 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

electriq wrote:
Last December wrote: Na koliko para je ta provizija od 70KM? Pretpostavljam na 7000? Ako je 1% provizija?
Znači zaključili smo da je Payoneer definitivno isplativiji od Paypala?
Koliko dana treba da stigne kartica nakon aplikacije? Hvala momci
electriq wrote: "Payoneer applies a currency conversion charge of up to 3.5%." (link - https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... der-fee%3F)
otkud ti 1%? do 3.5% uzmu ja digao 3k uzeli 70KM, to je oko 2.3%.
na manji iznos vjerovatno manje.
pise kad ti posalju karticu do kojeg datume ce stici, nekih 20 dana mozda.
Ja juče digao 700 KM na Šparkase ATMu, i nisu mi ponudili da biram kurs, gdje se može ta opcija vidjeti na aparatu, ili je Šparkase izgleda blokirala taj izbor?
Kad sam došao kući pogledao sam na svom profilu transakcije, vidim $405 je iznosila ta svota od 700 KM koju sam podiga, što znači kurs 1,728 iako je kupovni kurs u Šparkase trenutno 1,80. Izgleda su me dobro zakinuli (30KM ili oko 4%). Pored ovoga dobio sam upozorenje prije dizanja para da će banka da naplati 6 KM za transakciju, znači i banka uzima fee.

Rekoše da je šparkase ATM najpovoljnijij ali sad mi se baš i ne čini tako :-?
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#43 Re: Payoneer kartica

Post by drag_gost »

Fiksno je na svakom ATM-u. 3 dolara, p sad to zavisi od kursa dolara. Od 5 do 6 ide.

Payoneer evo skoro 7 godina da imam.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#44 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

Last December wrote: Ja juče digao 700 KM na Šparkase ATMu, i nisu mi ponudili da biram kurs, gdje se može ta opcija vidjeti na aparatu, ili je Šparkase izgleda blokirala taj izbor?
Kad sam došao kući pogledao sam na svom profilu transakcije, vidim $405 je iznosila ta svota od 700 KM koju sam podiga, što znači kurs 1,728 iako je kupovni kurs u Šparkase trenutno 1,80. Izgleda su me dobro zakinuli (30KM ili oko 4%). Pored ovoga dobio sam upozorenje prije dizanja para da će banka da naplati 6 KM za transakciju, znači i banka uzima fee.

Rekoše da je šparkase ATM najpovoljnijij ali sad mi se baš i ne čini tako :-?
ne mozes dizati u usd ako na to mislis, samo bam na bankomatima.
izgleda nisi iscitao post dobro
electriq wrote: "currency conversion", evo sta pise na njihovoj stranici: "Payoneer applies a currency conversion charge of up to 3.5%." (link - https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... der-fee%3F)
pored onih 3$ imas jos currency conversion fee od 1-3,5% ako se nije sta promjenilo od payoneera, dakle ne banke. kada sam dizao nisam dobio nikakvo upozorenje da uzima banka neki fee ili nesto slicno. dizao sam prije 2-3 mjeseca pare. nisu valjda u*rali sve sad s tim :shock:
srednje kurseve mozes vidjeti na xe.com (za master card), slicni kursevi bi trebali biti u sparkasse.

najbolje sacekaj dok se nabere par hiljada onda povuci pare. ovako kad dizes manje svote ogulise na proviziji.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#45 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

Primjetio sam da kada placam Payoneer karticom u apoteci gdje su mi provukli kroz RF terminal kurs za euro je bio 1.93 a u supermarketu na unicreditovom 1.94 dok kada preuzimam novac sa bankomata (do sada sam koristio samo UniCredit) kurs bude 1.88KM za 1EUR.

Jasno mi je da prilikom placanja karticom nema provizije.

Da li je moguce da se razlikuje krus kada se preuzima novac na bankomatu i kada se placa karticom.

Mozda sam se zeznuo u racunanju jer prilikom prezuimanja sa bankomata nisam racunao iznos koji banka uzme sebi + 3.5% koje uzme payoneer, pa onda
dijeljenjem sume koju dobijem u KMovima sa EURima koji su skinuti sa racuna dobijem 1.88 kurs.

EDIT: Danas sam podigao sa RF bankomata 200KM, prije isplate dobio sam upozorenje da ce banka tu transakciju naplatiti 5KM (to upozorenje na UniCredit bankomatu nisam dobijao a vjerovatno su naplacivali :)).
Dakle ukupno 200KM isplaceni iznos + 5KM trosak banke = 205KM.
Iznos na Payoneer kartici je umanjen za 110.63 EUR (pomnozeno sa 1.95583 je 216.37KM).

Ako na ovih 205KM dodam +3.5% (sto je max currency conversion/cross border fee koji uzima payoneer i on je u mom primjeru 7.57KM) dobijem 212.57KM dakle kurs po kojem su mi isplatili novac je bio 1.9214 (sto nije velika razlika u odnosu na stvarni kurs od 1.955).
Medjutim kad se iznos koji dobijes na ruke podijeli sa iznosom koji je skinut sa payoneer kartice kurs ispada 1.80, dok bi nakon preuzimanja novca sa UniCredit bankomata iznosio 1.88.

Experiment je zavrsen, nastavljam sa UniCreditovim bankomatima.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#46 Re: Payoneer kartica

Post by Kataklinger »

/
Last edited by Kataklinger on 08/06/2017 01:32, edited 1 time in total.
User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#47 Re: Payoneer kartica

Post by bvcx »

20-25$ dolara je godišnja provizija, ako si novi korisnik na Payoneer uzeće ti tu proviziju i od tada se računa tvoja godišnja pretplata.

5 km je skidanje sa bankomata. (ne znam kako stoje stvari za veoma visoke iznose, ovo govorim iz iskustva sa povlačenjem 50, 100 i sl. KM)

Ako plaćaš u marketima npr. nema provizije već se cijena računa po kursu.

Ja računam 1,8 kurs i to je to da se ne zamaram sa fluktacijama kupovni/prodajni. PS. Prije god, godinu i po je bio oko 1,6.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#48 Re: Payoneer kartica

Post by Last December »

Ja računam 1,75 kurs i za dizanje i za POS plaćanje. Halalio sam sve preko toga jer kurs varira u oko te cifre uglavnom. Ne vjerujem da će padat ispod 1,75 a i ako se desi biže kratko kao i ono pretprošle godine na 1,6.
Tako da ako sad ugovaraš platu sa nekim klijentom vani preporučujem ti da uzmeš 1,75 za svoj srednji kurs i da na osnovu njega računaš koliko ćeš tražiti para od šefa.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#49 Re: Payoneer kartica

Post by Puf »

Pozdrav, da li neko zna da li se na payoneer karticu moze uplatiti preko ovih bankomata sto imaju opciju uplate novca.

U fazonu, ubacim payoneer karticu, i uplatim kesom na nju? Da li ti bankomati nude opciju uplate samo ako je njihova kartica ili moze na bilo koju karticu?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#50 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

aldinmah wrote:Pozdrav, da li neko zna da li se na payoneer karticu moze uplatiti preko ovih bankomata sto imaju opciju uplate novca.

U fazonu, ubacim payoneer karticu, i uplatim kesom na nju? Da li ti bankomati nude opciju uplate samo ako je njihova kartica ili moze na bilo koju karticu?
Ne moze.
A bankomati koji to nude, nude samo za kartice njihove banke. Inace, Payoneer je MasterCard, a MC ne dopusta uplatu ni preko Paypala.
Post Reply