Payoneer kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
babajaga
Posts: 4
Joined: 08/12/2018 10:35

#151 Re: Payoneer kartica

Post by babajaga »

Da li preko Payoneera može plaćati kompanija koja ne sarađuje sa Payoneerom? Nije mi jasno, da li kompanija platilac uplaćuje na moj bankovni račun ili na moj Payoneer račun? Ne kužim to. :repetirana: Ako je neko raspoložen da mi objasni. :ginisovac:
Ima li ko da odgovori? Pliiz help! Neću gnjaviti puno, čisto da znam da li da otvaram račun kod Payoneera ili ne? Mislim, ne isplati mi se otvarati ako kompanija koja me plaća ne koristi njihove usluge. Da li sam u pravu?
Last edited by babajaga on 31/05/2019 08:15, edited 1 time in total.
babajaga
Posts: 4
Joined: 08/12/2018 10:35

#152 Re: Payoneer kartica

Post by babajaga »

ado_sar wrote:
vjesticanametli wrote:Hmmm ma docu ja u SA ....znaci ne isplati se .....hajd vidjecu al ako pocnu smarat porezom bice isplat8nije ovo :)
Payoneer ti nije garancija da ces izbjeci porez. I njihova kartica je na tvoje ime, i tacno se zna sta je proslo, koliko i kada
Čitam prijašnje postove i većina piše kako ne plaćaju porez. U biti, to im je i cilj. Nije mi jasno, da li banka/poreska mogu imati uvid u ove transakcije? Pošto sad najavljuju uvid u račune/transakcije itd... da li je Payoneer dobra opcija za sakrivanje tragova? Odnosno, da li je to stvarno moguće?
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#153 Re: Payoneer kartica

Post by Matris »

babajaga wrote:
ado_sar wrote:
vjesticanametli wrote:Hmmm ma docu ja u SA ....znaci ne isplati se .....hajd vidjecu al ako pocnu smarat porezom bice isplat8nije ovo :)
Payoneer ti nije garancija da ces izbjeci porez. I njihova kartica je na tvoje ime, i tacno se zna sta je proslo, koliko i kada
Čitam prijašnje postove i većina piše kako ne plaćaju porez. U biti, to im je i cilj. Nije mi jasno, da li banka/poreska mogu imati uvid u ove transakcije? Pošto sad najavljuju uvid u račune/transakcije itd... da li je Payoneer dobra opcija za sakrivanje tragova? Odnosno, da li je to stvarno moguće?
Ne mogu imati uvid. Nije u pitanju banka nego se radi o firmi koja vrsi isplatu u ime nekog drugog. Recimo ako radis na Upwork i uzmes isplatu preko Payoneer onda poreska moze traziti od Upworka listu za tvoja primanja jer upwork te isplacuje (nebitno da li je direktno ili preko nekog drugog) ali ne moze to traziti od Payoneera. Ne mozes na Payoneer tek tako staviti novac i poslati nekom. Mora biti firma koja ima ugovor sa njima. Zamisli Payoneer kao neku vrstu blagajne koja radi procesuiranje i isplatu za firme. Posto se ne bavi bankarstvom, korisnici nemaju bankovni racun itd. poreska ne moze imati uvid u njihovo poslovanje na osnovu zakona o bankarstvu.
babajaga
Posts: 4
Joined: 08/12/2018 10:35

#154 Re: Payoneer kartica

Post by babajaga »

Hvala na odgovoru. :thumbup:
Još samo ovo:

Prvo, ako firma za koju radim ne koristi usluge Payoneera, znači li to da nema smisla uzimati Payoneer karticu?

Drugo, čitao da je Hrvatska već tražila od Payoneera popis korisnika. Zna li neko da li je to potvrđeno?
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#155 Re: Payoneer kartica

Post by Matris »

babajaga wrote:Hvala na odgovoru. :thumbup:
Još samo ovo:

Prvo, ako firma za koju radim ne koristi usluge Payoneera, znači li to da nema smisla uzimati Payoneer karticu?

Drugo, čitao da je Hrvatska već tražila od Payoneera popis korisnika. Zna li neko da li je to potvrđeno?
Blamiraju se. Payoneer je firma. Zamisli neko iz Bangladesha trazi od Microsofta da im posalje listu njegovih korisnika.Ukoliko postoji medjunarodna tuzba u vezi pranja novca ili neceg slicno onda po zakonu su duzni dati podatke za tu osobu po imenu i prezimenu. Ne moze tebi recimo poreska iz Ukrajine doci privatnoj firmi (neki d.o.o) u Bosni i traziti listu svih ljudi iz Ukrajine sa kojima radis. Postoji ugovor izmedju korisnika i firme o privatnosti. Naravno tuzba direktno protiv tebe se tu ne racuna.
Ako firma za koju radis ne koristi usluge Payoneera kako ce ti poslati novac? Oni moraju sklopiti ugovor sa njima da bi ti mogli poslati novac. Ti kao korisnik Payoneera mozes poslati novac drugom Payoneer korisniku ali novac mora doci sa neke strane a uplatiti novac na Payoneer ne mozes osim ako nemas ugovor o isplati sa njima.
babajaga
Posts: 4
Joined: 08/12/2018 10:35

#156 Re: Payoneer kartica

Post by babajaga »

Hvala Matris!
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#157 Re: Payoneer kartica

Post by emirolini »

Tako je, pisite sto vise o ovoj temi, mozda porezna i nadje neko rjesenje... :roll:
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#158 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

Nekako mi previsok fee kada podizem novac sa bankomata?
Pri svakoj transakciji payoneer mi skine ~4.2% sto je poprilicno puno...
Zavisi od kursa, sto je veci kurs, vise vam uzmu.

4.7%
1.00 BAM = 0.5803 USD

3.8%
1.00 BAM = 0.5435 USD

Uracunati su troskovi Sparkasse banke, pri svakoj transakciji oni vam uzmu 8KM.
Primjetio sam da je Unicredit malo bolji sto se tice kursa i troskova.

4.1%
1.00 BAM = 0.5775 USD

3.9%
1.00 BAM = 0.575 USD

Malo prelistajte transakcije, gdje vam se najvise isplati dizati novac sa ATM-a?
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#159 Re: Payoneer kartica

Post by LeonardoAC »

Ne znam koliko je pametno koristiti Payoneer, obzirom da je svrha uglavnom izbjegavanje poreza na dohodak. Svaka banka putem izvještaja bankomata može ući u trag vlasniku kartice i iznosa koji je podignut i samo je pitanje vremena kad će poreska uprava i ovaj servis za plaćanje staviti na dnevni red za oporezivanje tog dohotka.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#160 Re: Payoneer kartica

Post by LeonardoAC »

LeonardoAC wrote:Ne znam koliko je pametno koristiti Payoneer, obzirom da je svrha uglavnom izbjegavanje poreza na dohodak. Svaka banka putem izvještaja bankomata može ući u trag vlasniku kartice i iznosa koji je podignut i samo je pitanje vremena kad će poreska uprava i ovaj servis za plaćanje staviti na dnevni red za oporezivanje tog dohotka.
Matris wrote:
babajaga wrote:Hvala na odgovoru. :thumbup:
Još samo ovo:

Prvo, ako firma za koju radim ne koristi usluge Payoneera, znači li to da nema smisla uzimati Payoneer karticu?

Drugo, čitao da je Hrvatska već tražila od Payoneera popis korisnika. Zna li neko da li je to potvrđeno?
Blamiraju se. Payoneer je firma. Zamisli neko iz Bangladesha trazi od Microsofta da im posalje listu njegovih korisnika.Ukoliko postoji medjunarodna tuzba u vezi pranja novca ili neceg slicno onda po zakonu su duzni dati podatke za tu osobu po imenu i prezimenu. Ne moze tebi recimo poreska iz Ukrajine doci privatnoj firmi (neki d.o.o) u Bosni i traziti listu svih ljudi iz Ukrajine sa kojima radis. Postoji ugovor izmedju korisnika i firme o privatnosti. Naravno tuzba direktno protiv tebe se tu ne racuna.
Ako firma za koju radis ne koristi usluge Payoneera kako ce ti poslati novac? Oni moraju sklopiti ugovor sa njima da bi ti mogli poslati novac. Ti kao korisnik Payoneera mozes poslati novac drugom Payoneer korisniku ali novac mora doci sa neke strane a uplatiti novac na Payoneer ne mozes osim ako nemas ugovor o isplati sa njima.
Payoneer je firma... da, ali Payoneer nema registrovan ured u BiH i ti novac u konačnici preuzmeš od banke (putem šaltera i putem bankomata) payoneer ima posredničku ulogu između tebe i krajnjeg platioca tvog dohotka. Poreska može ući u trag jednostavnim načinom da od banaka zatraži izvještaj za svaki bankomat i Payoneer karticu putem koje je preuzet keš. Broj korisnika Payoneera je još uvijek zanemariv u Bosni da bi se oni time bavili, ali će i to doći na red kad - tad. Jednostavno, plaćajte porez i nema zime :D
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#161 Re: Payoneer kartica

Post by Matris »

LeonardoAC wrote: Poreska može ući u trag jednostavnim načinom da od banaka zatraži izvještaj za svaki bankomat
Moze li? Recimo sve i jedna transakcija od americkih, njemackih itd drzavljana koji dodju u posjetu i koja se obavlja preko mastercarda je vidljiva nasim lokalnim bankama ko po imenu i prezimenu podize novac? Cini se kao jedan veliki sigurnosni propust. :lol:

Da te postedim muke, Mastercard samo potvrdi na bankomatu da li se moze izdati novac ili ne i imas broj transakcije. Detalji o korisniku su poznati mastercardu ali banka nit treba te podatke nit ih ima.
User avatar
mullersmichael
Posts: 227
Joined: 13/11/2012 03:01

#162 Re: Payoneer kartica

Post by mullersmichael »

electriq wrote:Nekako mi previsok fee kada podizem novac sa bankomata?
Pri svakoj transakciji payoneer mi skine ~4.2% sto je poprilicno puno...
Zavisi od kursa, sto je veci kurs, vise vam uzmu.

4.7%
1.00 BAM = 0.5803 USD

3.8%
1.00 BAM = 0.5435 USD

Uracunati su troskovi Sparkasse banke, pri svakoj transakciji oni vam uzmu 8KM.
Primjetio sam da je Unicredit malo bolji sto se tice kursa i troskova.

4.1%
1.00 BAM = 0.5775 USD

3.9%
1.00 BAM = 0.575 USD

Malo prelistajte transakcije, gdje vam se najvise isplati dizati novac sa ATM-a?
Koliko sam primjetio Addiko banka nudi najbolje uslove za podizanje tj. najmanje provizije...nemaju tih 8km kao Sparkasse
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#163 Re: Payoneer kartica

Post by Puf »

mullersmichael wrote:
electriq wrote:Nekako mi previsok fee kada podizem novac sa bankomata?
Pri svakoj transakciji payoneer mi skine ~4.2% sto je poprilicno puno...
Zavisi od kursa, sto je veci kurs, vise vam uzmu.

4.7%
1.00 BAM = 0.5803 USD

3.8%
1.00 BAM = 0.5435 USD

Uracunati su troskovi Sparkasse banke, pri svakoj transakciji oni vam uzmu 8KM.
Primjetio sam da je Unicredit malo bolji sto se tice kursa i troskova.

4.1%
1.00 BAM = 0.5775 USD

3.9%
1.00 BAM = 0.575 USD

Malo prelistajte transakcije, gdje vam se najvise isplati dizati novac sa ATM-a?
Koliko sam primjetio Addiko banka nudi najbolje uslove za podizanje tj. najmanje provizije...nemaju tih 8km kao Sparkasse
Nema niko tih 8KM osim Sparkasse.
User avatar
mullersmichael
Posts: 227
Joined: 13/11/2012 03:01

#164 Re: Payoneer kartica

Post by mullersmichael »

Puf wrote:
mullersmichael wrote:
electriq wrote:Nekako mi previsok fee kada podizem novac sa bankomata?
Pri svakoj transakciji payoneer mi skine ~4.2% sto je poprilicno puno...
Zavisi od kursa, sto je veci kurs, vise vam uzmu.

4.7%
1.00 BAM = 0.5803 USD

3.8%
1.00 BAM = 0.5435 USD

Uracunati su troskovi Sparkasse banke, pri svakoj transakciji oni vam uzmu 8KM.
Primjetio sam da je Unicredit malo bolji sto se tice kursa i troskova.

4.1%
1.00 BAM = 0.5775 USD

3.9%
1.00 BAM = 0.575 USD

Malo prelistajte transakcije, gdje vam se najvise isplati dizati novac sa ATM-a?
Koliko sam primjetio Addiko banka nudi najbolje uslove za podizanje tj. najmanje provizije...nemaju tih 8km kao Sparkasse
Nema niko tih 8KM osim Sparkasse.
Ima i Raiffeisen... jucer testirao
wolfie
Posts: 893
Joined: 19/10/2010 21:21

#165 Re: Payoneer kartica

Post by wolfie »

Cao raja. Imam Payoneer karticu u EUR i odra. :D

Po iskustvima forumasa, isao sam na Addiko bankomat i nudio mi je da prihvatim konverziju ili odbijem, je li to znaci da bih dobio trazeni iznos u EUR da sam odbio konverziju ili nesto drugo?
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#166 Re: Payoneer kartica

Post by _Reds_ »

Sa dizanjem love imas porvizija, ali jedasn prijatwelj to rješava tako što drugima plaća računa karticom, a ti njemu keš :D
Zlajaoni
Posts: 37
Joined: 13/07/2017 20:25

#167 Re: Payoneer kartica

Post by Zlajaoni »

wolfie wrote:Cao raja. Imam Payoneer karticu u EUR i odra. :D

Po iskustvima forumasa, isao sam na Addiko bankomat i nudio mi je da prihvatim konverziju ili odbijem, je li to znaci da bih dobio trazeni iznos u EUR da sam odbio konverziju ili nesto drugo?
Addiko ti je najbolji za dolare provjereno. Samo moras biti svjestan bez obzira sto je KM vezan za EUR nije ti kurs EUR na bankomatu 1.95. I da vecina kaze da se najvise isplati placati na POS uredjajima tj da se tako izvuce najvise KM-ova ali nisam to pokusavao.
wolfie
Posts: 893
Joined: 19/10/2010 21:21

#168 Re: Payoneer kartica

Post by wolfie »

Zlajaoni wrote:
wolfie wrote:Cao raja. Imam Payoneer karticu u EUR i odra. :D

Po iskustvima forumasa, isao sam na Addiko bankomat i nudio mi je da prihvatim konverziju ili odbijem, je li to znaci da bih dobio trazeni iznos u EUR da sam odbio konverziju ili nesto drugo?
Addiko ti je najbolji za dolare provjereno. Samo moras biti svjestan bez obzira sto je KM vezan za EUR nije ti kurs EUR na bankomatu 1.95. I da vecina kaze da se najvise isplati placati na POS uredjajima tj da se tako izvuce najvise KM-ova ali nisam to pokusavao.
Hvala na odgovoru. Ja radim sa EUR, banka mi je prodala po kursu 1.89 i to mi je sve jasno, no nije mi jasan ovaj dio oko konverzije, cini mi se da bih u svakom slucaju dobio KM na bankomatu, i da sam prihvatio i odbio konverziju, ako prihvatim ide po kursu Addiko banke, ako odbijem ide po nekom drugom, Payoneer kursu?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#169 Re: Payoneer kartica

Post by Puf »

wolfie wrote:
Zlajaoni wrote:
wolfie wrote:Cao raja. Imam Payoneer karticu u EUR i odra. :D

Po iskustvima forumasa, isao sam na Addiko bankomat i nudio mi je da prihvatim konverziju ili odbijem, je li to znaci da bih dobio trazeni iznos u EUR da sam odbio konverziju ili nesto drugo?
Addiko ti je najbolji za dolare provjereno. Samo moras biti svjestan bez obzira sto je KM vezan za EUR nije ti kurs EUR na bankomatu 1.95. I da vecina kaze da se najvise isplati placati na POS uredjajima tj da se tako izvuce najvise KM-ova ali nisam to pokusavao.
Hvala na odgovoru. Ja radim sa EUR, banka mi je prodala po kursu 1.89 i to mi je sve jasno, no nije mi jasan ovaj dio oko konverzije, cini mi se da bih u svakom slucaju dobio KM na bankomatu, i da sam prihvatio i odbio konverziju, ako prihvatim ide po kursu Addiko banke, ako odbijem ide po nekom drugom, Payoneer kursu?
Kako god bilo, mozete zaboraviti "klasicne" kurseve 1.95 ili npr aktuelni dolar kurs (u ovom momentu) 1.77. Vecina ocigledno ne zna za pojmove prodajni i kupovni kurs :/
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#170 Re: Payoneer kartica

Post by soha96 »

Sta je onda najbolje kad se podize novac na Addiko bankomatu, prihvatiti konverziju ili ne?
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#171 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

soha96 wrote:Sta je onda najbolje kad se podize novac na Addiko bankomatu, prihvatiti konverziju ili ne?
podizao sam sa unicredit sad, pita me charge in KM or charge in USD???
normalno sam kliknuo charge in BAM, kakva je razlika sad.
sta god da kliknem bankomat mora uradit konverziju.

uglavnom oguli ovaj payoneer
uzeli mi 21KM samo sto sam 500 KM digo, prije su bili bolji koji im je q...
:twisted: :twisted: :twisted:
Zlajaoni
Posts: 37
Joined: 13/07/2017 20:25

#172 Re: Payoneer kartica

Post by Zlajaoni »

electriq wrote:
soha96 wrote:Sta je onda najbolje kad se podize novac na Addiko bankomatu, prihvatiti konverziju ili ne?
podizao sam sa unicredit sad, pita me charge in KM or charge in USD???
normalno sam kliknuo charge in BAM, kakva je razlika sad.
sta god da kliknem bankomat mora uradit konverziju.

uglavnom oguli ovaj payoneer
uzeli mi 21KM samo sto sam 500 KM digo, prije su bili bolji koji im je q...
:twisted: :twisted: :twisted:
Pogresno gledas na konverziju, u ovom slucaju se pod konverzijom misli kako ce tj u kojoj valuti biti terecn tvoj racun ( u ovom slucaju Payoneer racun ). To pitanje na bankomatu ce dobiti bilo ko ko dodje sa karticom strane valute kao naprimjer tetka iz njemacke sa eur karticom.

Iz iskustva, bolje je birati bez konverzije tj da te tereti u valuti tvog racuna ( u mom slucaju to je dolar ). Tada gledas DCC kurs na krusnoj listi i racunica je vrlo jednostavna x dolara * dcc kurs = KM kolko mozes dici. Jedini problem koji ti mozes imati sa racunicom je da gledas standardni kupovni kurs valute. Ako zelis taj kurs odes u prvu banku otvoris devizni racun, legnu devize, platis drzavi njen dio i to je to. Negdje se mora platiti.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#173 Re: Payoneer kartica

Post by Puf »

Zabrinjavajuca je kolicina ljudi na ovoj temi sto ne znaju da ima kupovni/srednji/prodajni kurs neke valute i to nema veze sa payoneer-om nego bankom. Payoneer ne guli, ne budite glupi. Payoneer uzme 3.15$ po dizanju kesa na bankomatu i to je to, ti digao 10$ ili 2000$ uzet ce ti 3.15$.

Sad sto vi ne znate da ima kupovni/prodajni kurs valute to je drugi par cipela.

Kad ukucas npr USD to BAM i vidis kurs 1$ = 1.75BAM, to nije kurs po kojem mozes dici lovu, smanji za 0.05 i onda izracunaj.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#174 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

ocel biti problema ako budem koristio karticu recimo u DE?
funkcionise sve kao i ovdje?
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#175 Re: Payoneer kartica

Post by rexandroid »

electriq wrote:ocel biti problema ako budem koristio karticu recimo u DE?
funkcionise sve kao i ovdje?
i mene zanima mozel se koristiti u inostranstvu ova kartica
Post Reply