Payoneer kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dilibus
Posts: 132
Joined: 15/01/2018 08:36

#101 Re: Payoneer kartica

Post by Dilibus »

R9.. wrote:Jel moze pojasnjenje za pocetnika koji racun da otvorim u banci i koju karticu da trazim a koja je potrebna za Payoneer.
Imam trenutno viza elektron iz UNI Credita, ali namjeravam da promjenim banku posto Uni Credit vise ne izdaje Viza Elektron kartice a moja istice za par mjeseci.
Ja sam "frisko" napravio racun i dobio karticu Payoneer. Pokusavao sam tako ko ti direktno i nije moguce bez IBAN-a i SWIFT-a.Medjutim registrovao sam se na Fiver.com i preko njih narucio payoneerovu karticu i uredno mi prekjuce stigla.Aktiviras je skeniranjem QR Code-a koji ti dodje uz karticu,odaberes pin i mozes je koristiti.
NoaLada
Posts: 143
Joined: 11/02/2012 16:01

#102 Re: Payoneer kartica

Post by NoaLada »

Na kojim bankomatima dizete novac? Ili je i dalje isplatnije na POS uredjajima placati?

Prvi put dizem novac, i ovo mi nije bas najjasnije. Danas sam podigla novac na Unicredit ATM i na 1.000 KM mi je sa payoneer skinuto 656,48 (pod detaljima transakcije pise FX rate 1.00 KM = 0.63 USD). Na Unicredit konvertoru valuta pise da je kupovni 1.543 (devize), a 1.523 (efektiva i cekovi) (btw, ni ovdje ne znam sta trebam gledati, jer pise da se kartica consider kao cash - efektiva?). Koji su dodatni troskovi tu? Nije valjda provizija 34 KM (22 USD)? Koji mi fx rate gleda, njihov ili od banke ciji je ATM?

Hvala! :)
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#103 Re: Payoneer kartica

Post by perfect_guy »

NoaLada wrote:Na kojim bankomatima dizete novac? Ili je i dalje isplatnije na POS uredjajima placati?

Prvi put dizem novac, i ovo mi nije bas najjasnije. Danas sam podigla novac na Unicredit ATM i na 1.000 KM mi je sa payoneer skinuto 656,48 (pod detaljima transakcije pise FX rate 1.00 KM = 0.63 USD). Na Unicredit konvertoru valuta pise da je kupovni 1.543 (devize), a 1.523 (efektiva i cekovi) (btw, ni ovdje ne znam sta trebam gledati, jer pise da se kartica consider kao cash - efektiva?). Koji su dodatni troskovi tu? Nije valjda provizija 34 KM (22 USD)? Koji mi fx rate gleda, njihov ili od banke ciji je ATM?

Hvala! :)
1000:656,48=1,523

Sparkasse uzima dodatno 8 KM provizije, Raiffeisen nisam siguran tačno koliko, Unicredit i nova banka bez dodatnih provizija
Zlajaoni
Posts: 37
Joined: 13/07/2017 20:25

#104 Re: Payoneer kartica

Post by Zlajaoni »

perfect_guy wrote:
NoaLada wrote:Na kojim bankomatima dizete novac? Ili je i dalje isplatnije na POS uredjajima placati?

Prvi put dizem novac, i ovo mi nije bas najjasnije. Danas sam podigla novac na Unicredit ATM i na 1.000 KM mi je sa payoneer skinuto 656,48 (pod detaljima transakcije pise FX rate 1.00 KM = 0.63 USD). Na Unicredit konvertoru valuta pise da je kupovni 1.543 (devize), a 1.523 (efektiva i cekovi) (btw, ni ovdje ne znam sta trebam gledati, jer pise da se kartica consider kao cash - efektiva?). Koji su dodatni troskovi tu? Nije valjda provizija 34 KM (22 USD)? Koji mi fx rate gleda, njihov ili od banke ciji je ATM?

Hvala! :)
1000:656,48=1,523

Sparkasse uzima dodatno 8 KM provizije, Raiffeisen nisam siguran tačno koliko, Unicredit i nova banka bez dodatnih provizija
Uzme ti payoneer 3 dolara, banka obicno oko 7-8KM. Mislim da se gleda MasterCard kurs (obicno je manji od kupovnog kursa za 0.02). Ako vec dizes na ATM mislim da je Addiko najpoboljniji ( poucen vlastitim iskustvom). :)
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#105 Re: Payoneer kartica

Post by emirolini »

Ja do sada sam imao odlicna iskustva s payoneerom, bez ikakvih problema radi sve. Payoneer uzima 3$ i nije mi to neka pljacka. Radi na osnovu srednjeg kursa dolara i bama. Takodjer, s obzirom da je bukvalno MasterCardova platforma, mislim da i nece biti nekih vecih problema s njima.
NoaLada
Posts: 143
Joined: 11/02/2012 16:01

#106 Re: Payoneer kartica

Post by NoaLada »

perfect_guy wrote:
NoaLada wrote:Na kojim bankomatima dizete novac? Ili je i dalje isplatnije na POS uredjajima placati?

Prvi put dizem novac, i ovo mi nije bas najjasnije. Danas sam podigla novac na Unicredit ATM i na 1.000 KM mi je sa payoneer skinuto 656,48 (pod detaljima transakcije pise FX rate 1.00 KM = 0.63 USD). Na Unicredit konvertoru valuta pise da je kupovni 1.543 (devize), a 1.523 (efektiva i cekovi) (btw, ni ovdje ne znam sta trebam gledati, jer pise da se kartica consider kao cash - efektiva?). Koji su dodatni troskovi tu? Nije valjda provizija 34 KM (22 USD)? Koji mi fx rate gleda, njihov ili od banke ciji je ATM?

Hvala! :)
1000:656,48=1,523

Sparkasse uzima dodatno 8 KM provizije, Raiffeisen nisam siguran tačno koliko, Unicredit i nova banka bez dodatnih provizija
To mi upravo nije bilo jasno. Ako uzmem kurs 1,523, ispade da niko ne uzima proviziju nikakvu (iako je payoneer bar $3.15 fiksno). Ako uzmem kurs 1,543, onda je provizije 12,94 KM. Recimo da je payoneer otprilike 5 KM, znaci tih 8 KM ipak uzme banka.
NoaLada
Posts: 143
Joined: 11/02/2012 16:01

#107 Re: Payoneer kartica

Post by NoaLada »

Upravo gledam izvod, recimo na 1000 KM pise da je Transaction amount 632.77 USD (to je ocito po srednjem kursu). U Fee section stoji 25.30 USD... To je meni nejasno gdje sve nestaju ti silni dolari :P
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#108 Re: Payoneer kartica

Post by Kataklinger »

Majka mu stara, sta se sad gleda na kursnoj listi? :/ Recimo imam 1000 dolara na Payoneeru, kako mogu odoka izracunati koliko bi to bilo u BAM? Koji sad tacno kurs kad ih je milion u onoj tabeli :lol:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#109 Re: Payoneer kartica

Post by Puf »

Kataklinger wrote:Majka mu stara, sta se sad gleda na kursnoj listi? :/ Recimo imam 1000 dolara na Payoneeru, kako mogu odoka izracunati koliko bi to bilo u BAM? Koji sad tacno kurs kad ih je milion u onoj tabeli :lol:
racunaj da imas 1450KM i neces da fulas :D, ako bude vise, dobro i jest, ja dolar racunam 1.5KM
User avatar
hare116
Posts: 67
Joined: 22/02/2008 22:45
Location: Sarajevo
Contact:

#110 Re: Payoneer kartica

Post by hare116 »

electriq wrote:Poz
imam par pitanja za ovu karticu
registrovao sam se prije sedmicu i jos cekam da dode kartica
posto mi engleski nije najbolja strana imam par pitanja. na njihovoj stranici pise da je godisnji "fee" 29$ - oko 50KM i "fee" za witdhdrawal 3.15$ po transakciji i da postoji neki ATM Balance Inquiry Fee?

1. da li se fee za withdrawal odnosi kada novac povucemo sa kartice na bankomatu ili kada novac sa pay. naloga povucemo na karticu?
2. sta im znaci ATM Balance Inquiry Fee (mozda provjera racuna ili tako nest?)
3. ko pravi konverziju usd u bam, banka ili pay? i koliko jos dodatnih troskova ocekivati kod dizanja sa bankomata vs. u banci?
4. kakva su vasa iskustva sa bankama i bankomatima, koje su najpovoljnije sto se toga tice (kurs,provizija itd)? :-)
ukratko kako najeftinije proci jer se ne radi o nekim velikim iznosima

hvala
Fee 3.15$ ti je za podizanje novca i provjeru stanja racuna sa bilo kojeg bankomata. Mada imas sada aplikaciju za mob na kojoj mozes provjeravati stanje. 1$ ti uzima za svako prebacivanje novca sa npr. ako si freelancer, fiverr... i sl. Za godisnji "fee" od 29$ prvi put cujem. To je to, što ja znam, koristim je vec dugo.
User avatar
hare116
Posts: 67
Joined: 22/02/2008 22:45
Location: Sarajevo
Contact:

#111 Re: Payoneer kartica

Post by hare116 »

hekaton wrote:Primjetio sam da kada placam Payoneer karticom u apoteci gdje su mi provukli kroz RF terminal kurs za euro je bio 1.93 a u supermarketu na unicreditovom 1.94 dok kada preuzimam novac sa bankomata (do sada sam koristio samo UniCredit) kurs bude 1.88KM za 1EUR.

Jasno mi je da prilikom placanja karticom nema provizije.

Da li je moguce da se razlikuje krus kada se preuzima novac na bankomatu i kada se placa karticom.

Mozda sam se zeznuo u racunanju jer prilikom prezuimanja sa bankomata nisam racunao iznos koji banka uzme sebi + 3.5% koje uzme payoneer, pa onda
dijeljenjem sume koju dobijem u KMovima sa EURima koji su skinuti sa racuna dobijem 1.88 kurs.

EDIT: Danas sam podigao sa RF bankomata 200KM, prije isplate dobio sam upozorenje da ce banka tu transakciju naplatiti 5KM (to upozorenje na UniCredit bankomatu nisam dobijao a vjerovatno su naplacivali :)).
Dakle ukupno 200KM isplaceni iznos + 5KM trosak banke = 205KM.
Iznos na Payoneer kartici je umanjen za 110.63 EUR (pomnozeno sa 1.95583 je 216.37KM).

Ako na ovih 205KM dodam +3.5% (sto je max currency conversion/cross border fee koji uzima payoneer i on je u mom primjeru 7.57KM) dobijem 212.57KM dakle kurs po kojem su mi isplatili novac je bio 1.9214 (sto nije velika razlika u odnosu na stvarni kurs od 1.955).
Medjutim kad se iznos koji dobijes na ruke podijeli sa iznosom koji je skinut sa payoneer kartice kurs ispada 1.80, dok bi nakon preuzimanja novca sa UniCredit bankomata iznosio 1.88.

Experiment je zavrsen, nastavljam sa UniCreditovim bankomatima.
Prilikom placanja karticom/provlacenja u marketima i slicno, ima fee

Transaction amount
5.25 USD

Fee
0.13 USD

Total amount
5.38 USD

Merchant
MERCATOR BH P078
Category
Grocery Stores, Supermarkets
Location
SARAJEVO , BA
Authorization code
0000000
FX rate
1.00 BAM = 0.6117 USD
Transaction amount
8.50 BAM
User avatar
hare116
Posts: 67
Joined: 22/02/2008 22:45
Location: Sarajevo
Contact:

#112 Re: Payoneer kartica

Post by hare116 »

Last December wrote:Evo baš pogledah moja zadnja POS transkacija preko payoneera isto 1,58. A oni tvrde da ne uzimaju proviziju.
Navodno oni ne utiču na taj kurs već je to masterkardov standardni kurs. Sad ja ne znam kome da vjerujem ali činjenica je da sam već godinu dana debelo zakidan na toj razlici.

S druge strane, prodajni kurs dolara u našim bankama je oko 1,64 p ami je čudno da si mogao dobiti daj kurs od pejpala.
Ja sam napustio pejpal primarno zbog 5% koje uzimaju za primanje novca dok je pejonir uzimao samo 1%. Kad se sve poravna izađe na isto izgleda
Isto ti je sve :D

Uzimaju i za placanje preko POS uredaja, isplatnije je samo koristiti za placanje , sto preko POS, sto preko net trgovina. Stanje i fee-ove mozes uvijek provjeriti na njihovoj stranici. Detaljno je sada svaka uplata isplata sa fee-ovima.
xaves
Posts: 13
Joined: 15/02/2015 03:04

#113 Re: Payoneer kartica

Post by xaves »

Zna li neko koji se kurs koristi pri isplati sa payoneer kartice na unicredit bankomatima?
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#114 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

Mislim da se koristi kurs mastercard-a
https://www.mastercard.us/en-us/consume ... rency.html

nekad je 1.60 (prije dvije sedmice)
a nekad je 1.51$ za 1 KM
imas i 5$ troskova koje uzme banka

ja uvijek podizem na unicredit bankomatima
Zlajaoni
Posts: 37
Joined: 13/07/2017 20:25

#115 Re: Payoneer kartica

Post by Zlajaoni »

hekaton wrote:Mislim da se koristi kurs mastercard-a
https://www.mastercard.us/en-us/consume ... rency.html

nekad je 1.60 (prije dvije sedmice)
a nekad je 1.51$ za 1 KM
imas i 5$ troskova koje uzme banka

ja uvijek podizem na unicredit bankomatima
Mislim da je bolje dizati na Addiko.
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#116 Re: Payoneer kartica

Post by pama »

Ja sam payoneerov korisnik vec dugi niz godina.Neko je gore spomenuo fee od $29 na godisnjem nivou i taj fee koji jeste toliki se uzima svake godine za vođenje racuna i automatski se skida nakon navrsene godine.Ako nemate na racunu automatski se skida vec kad vam prvi put legnu neki novci.
Za povlacenje na bankomatima fee je negdje oko $3.15 + 3% provizije od ukupnog iznosa po srednjem kursu + fee banke ako ga ima a na vecini bankomata ga ima.
Takođe se fee uzima i za bilo koje placanje na pos terminalima,bingo,merkator,sportvision itd...Jedino gdje nema nekog uzimanja je placanje online.
Nisam neki fan payoneera,najjeftinija opcija je paypal,prebacivanje direktno na tekuci racun ali sada,kada uhljebi gledaju svaku transakciju sa paypala onda payoneer postaje opcija br.1.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#117 Re: Payoneer kartica

Post by Puf »

pama wrote:Ja sam payoneerov korisnik vec dugi niz godina.Neko je gore spomenuo fee od $29 na godisnjem nivou i taj fee koji jeste toliki se uzima svake godine za vođenje racuna i automatski se skida nakon navrsene godine.Ako nemate na racunu automatski se skida vec kad vam prvi put legnu neki novci.
Za povlacenje na bankomatima fee je negdje oko $3.15 + 3% provizije od ukupnog iznosa po srednjem kursu + fee banke ako ga ima a na vecini bankomata ga ima.
Takođe se fee uzima i za bilo koje placanje na pos terminalima,bingo,merkator,sportvision itd...Jedino gdje nema nekog uzimanja je placanje online.
Nisam neki fan payoneera,najjeftinija opcija je paypal,prebacivanje direktno na tekuci racun ali sada,kada uhljebi gledaju svaku transakciju sa paypala onda payoneer postaje opcija br.1.
Nije istina, dokazi.
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#118 Re: Payoneer kartica

Post by drag_gost »

Na terminalima nema nikakvog fee-ja. Ovo gore nije istina. Jedino na bankomatima ima provizije. Koristim payoneer od 2011/2012 godine.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#119 Re: Payoneer kartica

Post by drndalo »

Znam da padam ko padobranac, kako se to moze sada izvaditi od nule...?
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#120 Re: Payoneer kartica

Post by drag_gost »

Odes na payoneer.com, registrujes nalog i sacekas 15 - 25 dana da ti kartica dodje kuci. To je sve. Trebas za non-eu popuniti formu, koja te oslobadja nekih obaveza.

Stanje racuna ti je najbolje provjeravati na njihovom portalu kada se logujes. Na bankomatu, jer je Mastercard, placa se. Dolar cini mi se provjera.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#121 Re: Payoneer kartica

Post by drndalo »

Zvuci jednostavno, kazes Master, znaci nema Visa mogucnost? Zbog PayPala...?
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#122 Re: Payoneer kartica

Post by pama »

Puf wrote:
pama wrote:Ja sam payoneerov korisnik vec dugi niz godina.Neko je gore spomenuo fee od $29 na godisnjem nivou i taj fee koji jeste toliki se uzima svake godine za vođenje racuna i automatski se skida nakon navrsene godine.Ako nemate na racunu automatski se skida vec kad vam prvi put legnu neki novci.
Za povlacenje na bankomatima fee je negdje oko $3.15 + 3% provizije od ukupnog iznosa po srednjem kursu + fee banke ako ga ima a na vecini bankomata ga ima.
Takođe se fee uzima i za bilo koje placanje na pos terminalima,bingo,merkator,sportvision itd...Jedino gdje nema nekog uzimanja je placanje online.
Nisam neki fan payoneera,najjeftinija opcija je paypal,prebacivanje direktno na tekuci racun ali sada,kada uhljebi gledaju svaku transakciju sa paypala onda payoneer postaje opcija br.1.
Nije istina, dokazi.
Ne bih drug da ulazim u bilo kakvu diskusiju.Ulazis klizecim startom i trazis neka objasnjenja za koja ocito nisi dobro informiran.Kome treba ima gore gore sve objasnjeno ili neka trazi po netu sta ga interesuje.Između ostalog imate sada i aplikaciju gdje je za svaku transakciju navedena i provizija.
Toliko od mene !

https://ibb.co/jmJ5cU
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#123 Re: Payoneer kartica

Post by drndalo »

Sve kriza, a u Neumu se kupuje...? 8)
NbLsU
Posts: 22
Joined: 15/05/2012 12:46

#124 Re: Payoneer kartica

Post by NbLsU »

Moze li pomoc?

Otvorio sam racun na Payoneer i poslao im kopiju licne sto su odobrili i odgovorio sam na pitanja zasto sam otvorio racun ali jos cekam na odobravanje tih pitanja. Kako ste vi registrovali se? Hoce li mi odbiti registraciju?
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#125 Re: Payoneer kartica

Post by hekaton »

NbLsU wrote:Moze li pomoc?

Otvorio sam racun na Payoneer i poslao im kopiju licne sto su odobrili i odgovorio sam na pitanja zasto sam otvorio racun ali jos cekam na odobravanje tih pitanja. Kako ste vi registrovali se? Hoce li mi odbiti registraciju?
Nece te odbiti. Provjeri sa supportom na chatu koji je status verifikacije
Post Reply