Payoneer kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1 Payoneer kartica

Post by electriq »

Poz
imam par pitanja za ovu karticu
registrovao sam se prije sedmicu i jos cekam da dode kartica
posto mi engleski nije najbolja strana imam par pitanja. na njihovoj stranici pise da je godisnji "fee" 29$ - oko 50KM i "fee" za witdhdrawal 3.15$ po transakciji i da postoji neki ATM Balance Inquiry Fee?

1. da li se fee za withdrawal odnosi kada novac povucemo sa kartice na bankomatu ili kada novac sa pay. naloga povucemo na karticu?
2. sta im znaci ATM Balance Inquiry Fee (mozda provjera racuna ili tako nest?)
3. ko pravi konverziju usd u bam, banka ili pay? i koliko jos dodatnih troskova ocekivati kod dizanja sa bankomata vs. u banci?
4. kakva su vasa iskustva sa bankama i bankomatima, koje su najpovoljnije sto se toga tice (kurs,provizija itd)? :-)
ukratko kako najeftinije proci jer se ne radi o nekim velikim iznosima

hvala
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#2 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

ajde mora neko imat ovu karticu?
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#3 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

niko? :roll:
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#4 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

electriq wrote:niko? :roll:
Imas loadout fee koji je 2 ili 5 usd, zavisno ako hoces da ti odmah legnu pare ili u roku od dan ili dva. Balance inq. Je provjera stanja na ATM-u i to ti ne treba jer imas stanje na site-u.
Conversion fee naplacuje banka koja je vlasnik atm-a. Svako dizanje se naplacuje $3 + conversion fee.
Najbolja opcija su (bar meni) sparkasse bankomati.
Placanje karticom koristi maksimalno jer nemas tu dodatnih troskova. Kes dizi sto vecu sumu. Samo pazi sa unicredit bankomatima. Meni atm nije imao dovoljno para i ostala rezervisana sredstva pa sam morao da se sa njima peljam i objasnjavam.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#5 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

Drogo_rooq wrote:
electriq wrote:niko? :roll:
Imas loadout fee koji je 2 ili 5 usd, zavisno ako hoces da ti odmah legnu pare ili u roku od dan ili dva. Balance inq. Je provjera stanja na ATM-u i to ti ne treba jer imas stanje na site-u.
Conversion fee naplacuje banka koja je vlasnik atm-a. Svako dizanje se naplacuje $3 + conversion fee.
Najbolja opcija su (bar meni) sparkasse bankomati.
Placanje karticom koristi maksimalno jer nemas tu dodatnih troskova. Kes dizi sto vecu sumu. Samo pazi sa unicredit bankomatima. Meni atm nije imao dovoljno para i ostala rezervisana sredstva pa sam morao da se sa njima peljam i objasnjavam.
hvala
koliko je limit na sparkasse bankomatima i koliko ti uzmu za konverziju?
maloprije mi jaran govori da je na "nasa banka" bankomatima limit 4.000, jesili mozda koristio tu banku?
poz
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#6 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

Da budem iskren, nisam nikad gledao koliki je conversion fee.
Na sparkasse mislim da je limit koliko na kartici. Za payoneer je to 2.5K USD (sto je oko 4.3K BAM). Dizao sam preko 2000 kod njih bez problema.

p.s.

Uvijek mozes na salteru banke dici vece iznose, tj. do 4.300 BAM.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

Zar se moze igdje na banci dici? Ja nisam znao za to... Limit je 2.5k USD. Bankomati nemaju limit dok ne predjes svoj dnevni limit.
Unicredit ti rezervise sredstva i cekas koji mjesec da ti ih vrate ako si pokusao preko limita povuci.

Kad si rekao 'povuce sa pay' - ako planiras povuci novac sa PayPala na Payoneer, neces moci.
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#8 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

xamp wrote:Zar se moze igdje na banci dici? Ja nisam znao za to... Limit je 2.5k USD. Bankomati nemaju limit dok ne predjes svoj dnevni limit.
Unicredit ti rezervise sredstva i cekas koji mjesec da ti ih vrate ako si pokusao preko limita povuci.

Kad si rekao 'povuce sa pay' - ako planiras povuci novac sa PayPala na Payoneer, neces moci.
Mislio je sa payoneer.
Unicredit bankomat nije imao dovoljno novca a rezervisao sredstva prije provjere kertridza. Posle sam se morao natezati sa njima i objasnjavati.
A to za banke mozes u bilo kojoj. Das teti karticu i ona navadi para :)
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#9 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

Drogo_rooq wrote:Da budem iskren, nisam nikad gledao koliki je conversion fee.
Na sparkasse mislim da je limit koliko na kartici. Za payoneer je to 2.5K USD (sto je oko 4.3K BAM). Dizao sam preko 2000 kod njih bez problema.

p.s.

Uvijek mozes na salteru banke dici vece iznose, tj. do 4.300 BAM.
Taj me conversion fee buni... Prebacio sam novac na payoneer, uzeli mi odma 29.5$ za godisnje odrzavanje kartice i 3$ za load na karticu.
Sad kad bi dizao na bankomatu opet bi mi uzeli za "currency conversion", evo sta pise na njihovoj stranici: "Payoneer applies a currency conversion charge of up to 3.5%." (link - https://payoneer.custhelp.com/app/answe ... der-fee%3F)
Kad sam izracunao 3.5% ispade preko 100KM, nemam rijeci stvarno, to je previse sto jest jest.
Kontam da mi nece racunati "currency conversion fee" ako dignem citav iznos u dolarima pa zamjenim u banci ne vezano za karticu.
Pogledaj onaj transaction history ako ti nije sta - koliko su ti uzeli i na koji iznos?

edit.
vidim ima i neki cross-border fee, ovo bas ne kontam. znaci kako god okrenes uzmu ti do 3.5%. npr. ako dignes u dolarima u banci iz bih ide taj cross-border fee. nema cifut je skonto kako ogulit narod.
znaci ode oko 160KM glat
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#10 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

Svaka banka na svoj nacin zaradi. Ako ti ne odgovara to, onda pitaj da imas direktnu uplatu na racun.
Payoneer uzima 1% otprilike i oko 3$ po ATM povlacenju.
Sad su ti uzeli za aktiviranje kartice 30$.

Koliko sam uspio primjetit, o hiljadama pricas, ne znam sta ti znaci 100KM gore dole na cijeli taj iznos. Ako se igras sa manje love, opet, direktna uplata.
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#11 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#12 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

xamp wrote:Svaka banka na svoj nacin zaradi. Ako ti ne odgovara to, onda pitaj da imas direktnu uplatu na racun.
Payoneer uzima 1% otprilike i oko 3$ po ATM povlacenju.
Sad su ti uzeli za aktiviranje kartice 30$.

Koliko sam uspio primjetit, o hiljadama pricas, ne znam sta ti znaci 100KM gore dole na cijeli taj iznos. Ako se igras sa manje love, opet, direktna uplata.
bez obzira koliko je u pitanju, umro sam dok sam to zaradio - tako da mi je zao svake marke jbg.
nema direktne uplate na racun, ne nude to.
Drogo_rooq wrote:U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
jesil probao mozda paypal ili moneybookers (skrill)?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#13 Re: Payoneer kartica

Post by TRANCE »

electriq wrote:
xamp wrote:Svaka banka na svoj nacin zaradi. Ako ti ne odgovara to, onda pitaj da imas direktnu uplatu na racun.
Payoneer uzima 1% otprilike i oko 3$ po ATM povlacenju.
Sad su ti uzeli za aktiviranje kartice 30$.

Koliko sam uspio primjetit, o hiljadama pricas, ne znam sta ti znaci 100KM gore dole na cijeli taj iznos. Ako se igras sa manje love, opet, direktna uplata.
bez obzira koliko je u pitanju, umro sam dok sam to zaradio - tako da mi je zao svake marke jbg.
nema direktne uplate na racun, ne nude to.
Drogo_rooq wrote:U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
jesil probao mozda paypal ili moneybookers (skrill)?
Čuj žao mu 100 KM provizije, a ovamo što mu kartica omogućava da ne plati porez na dohodak, hebo to :mrgreen: Nisam ni ja fan finansiranja uhljeba, auta i ljetovanja političara, al' bih barem šutio i bio sretan, jer je inače porez 10% na sve prihode iznad 3600 KM godišnje. To bi ti u prevodu značilo da bi na zaradu od npr. 1000 KM mjesečno, odnosno 12000 KM godišnje, trebao platiti i 840 KM poreza.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#14 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

electriq wrote:
xamp wrote:Svaka banka na svoj nacin zaradi. Ako ti ne odgovara to, onda pitaj da imas direktnu uplatu na racun.
Payoneer uzima 1% otprilike i oko 3$ po ATM povlacenju.
Sad su ti uzeli za aktiviranje kartice 30$.

Koliko sam uspio primjetit, o hiljadama pricas, ne znam sta ti znaci 100KM gore dole na cijeli taj iznos. Ako se igras sa manje love, opet, direktna uplata.
bez obzira koliko je u pitanju, umro sam dok sam to zaradio - tako da mi je zao svake marke jbg.
nema direktne uplate na racun, ne nude to.
Drogo_rooq wrote:U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
jesil probao mozda paypal ili moneybookers (skrill)?
Skrill ne salje karticu u BiH

Porez od 10% se placa na bilo koji zaradjeni novac, nema veze sa iznosom :) Uostalom, imamo najnizi porez u Evropi, pa haman i u svijetu... 10% je realno nista :)
AdemSisak7
Posts: 6
Joined: 19/08/2016 08:04

#15 Re: Payoneer kartica

Post by AdemSisak7 »

electriq wrote:Poz
imam par pitanja za ovu karticu
registrovao sam se prije sedmicu i jos cekam da dode kartica
posto mi engleski nije najbolja strana imam par pitanja. na njihovoj stranici pise da je godisnji "fee" 29$ - oko 50KM i "fee" za witdhdrawal 3.15$ po transakciji i da postoji neki ATM Balance Inquiry Fee?

1. da li se fee za withdrawal odnosi kada novac povucemo sa kartice na bankomatu ili kada novac sa pay. naloga povucemo na karticu?
2. sta im znaci ATM Balance Inquiry Fee (mozda provjera racuna ili tako nest?)
3. ko pravi konverziju usd u bam, banka ili pay? i koliko jos dodatnih troskova ocekivati kod dizanja sa bankomata vs. u banci?
4. kakva su vasa iskustva sa bankama i bankomatima, koje su najpovoljnije sto se toga tice (kurs,provizija itd)? :-)
ukratko kako najeftinije proci jer se ne radi o nekim velikim iznosima

hvala
Meni je stigla poslije cca. mjesec dana.
Posebno mi je došao PIN.
Potom sam se registrirai i sve je OK.
Normalna kartica, na nju mi dođe priliv izvana, ja pare mogu podići na bankomatu, ali imaš proviziju, bolja varijanta plaćaš u prodavnicama, benzinsa i sl.
AdemSisak7
Posts: 6
Joined: 19/08/2016 08:04

#16 Re: Payoneer kartica

Post by AdemSisak7 »

Ovo je link za Payoneer
https://share.payoneer.com/nav/ddeN8v78 ... 3T3f1hikw2

Ja je imam već cca. 5 godina, uzeo sam je preko 2CO.
User avatar
ferratilis
Posts: 7224
Joined: 25/11/2013 16:48

#17 Re: Payoneer kartica

Post by ferratilis »

Kompanija za koju radim isplacuje plate preko payoneera (japanska kompanija je u pitanju), iako nemam tu karticu (vjerovatno je kompanija sve to odradila za mene), ali svaki mjesec mi stize uplata na bankovni racun sa payoneer racuna tako da nema nikakvih problema kod nas sa isplatama.

Mozda ce te nakon par mjeseci u tvojoj banci pitati odakle ti dolazi priliv, mozda ces morati pismeno opravdati priliv novca, ali osim toga nema nikakvih problema

EDIT: zaboravih napisati, ako primas novac u dolarima, banka automatski konvertuje u marke ako dizes na bankomatu, ne dobijas novac po trenutnom kursu nego po kursu koji banka odredi za odredjeni dan.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#18 Re: Payoneer kartica

Post by TRANCE »

xamp wrote:
electriq wrote:
xamp wrote:Svaka banka na svoj nacin zaradi. Ako ti ne odgovara to, onda pitaj da imas direktnu uplatu na racun.
Payoneer uzima 1% otprilike i oko 3$ po ATM povlacenju.
Sad su ti uzeli za aktiviranje kartice 30$.

Koliko sam uspio primjetit, o hiljadama pricas, ne znam sta ti znaci 100KM gore dole na cijeli taj iznos. Ako se igras sa manje love, opet, direktna uplata.
bez obzira koliko je u pitanju, umro sam dok sam to zaradio - tako da mi je zao svake marke jbg.
nema direktne uplate na racun, ne nude to.
Drogo_rooq wrote:U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
jesil probao mozda paypal ili moneybookers (skrill)?
Skrill ne salje karticu u BiH

Porez od 10% se placa na bilo koji zaradjeni novac, nema veze sa iznosom :) Uostalom, imamo najnizi porez u Evropi, pa haman i u svijetu... 10% je realno nista :)
Jeste prema zakonu, ali u realnosti je druga priča. S ovim karticama poput Payoneera i Skrilla porezna uprava nema uvid u prihode, jer je novac tamo negdje u Americi, a u BiH se diže preko bankomata, slično kao kad neki turist dođe u BiH. To omogućava ovima što zarađuju novac obavljajući preko interneta usluge da ne plate ni marke poreza. Čak ih se većina vodi na birou, gdje imaju besplatno zdravstveno i povlašteni kupon za javni prijevoz. Da ide novac preko računa u banci, s vremenom bi morali početi plaćati porez kad bi porezna saznala za prihode, a bili bi i skinuti s biroa.
S druge strane neko ko radi te iste usluge u BiH plaća porez na platu, pa doprinose za zdravstveno, penziono i osiguranje od nezaposlenosti, kao i punu cijenu javnog prijevoza.
User avatar
ferratilis
Posts: 7224
Joined: 25/11/2013 16:48

#19 Re: Payoneer kartica

Post by ferratilis »

TRANCE wrote:
xamp wrote:Porez od 10% se placa na bilo koji zaradjeni novac, nema veze sa iznosom :) Uostalom, imamo najnizi porez u Evropi, pa haman i u svijetu... 10% je realno nista :)
Jeste prema zakonu, ali u realnosti je druga priča. S ovim karticama poput Payoneera i Skrilla porezna uprava nema uvid u prihode, jer je novac tamo negdje u Americi, a u BiH se diže preko bankomata, slično kao kad neki turist dođe u BiH. To omogućava ovima što zarađuju novac obavljajući preko interneta usluge da ne plate ni marke poreza. Čak ih se većina vodi na birou, gdje imaju besplatno zdravstveno i povlašteni kupon za javni prijevoz. Da ide novac preko računa u banci, s vremenom bi morali početi plaćati porez kad bi porezna saznala za prihode, a bili bi i skinuti s biroa.
S druge strane neko ko radi te iste usluge u BiH plaća porez na platu, pa doprinose za zdravstveno, penziono i osiguranje od nezaposlenosti, kao i punu cijenu javnog prijevoza.

Tipican bosanski mentalitet "nek komsiji crkne krava", ili da se bolje izrazim "bosnjacki mentalitet". Krivo ti je sto ti placas porez, pa bi htio da svi koji rade poslove online budu sankcionisani da se bolje osjecas. Tacno mi nekad bude drago sto nije regulisano oporezivanje takvog posla, da gnjide ne mogu mirno spavat.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#20 Re: Payoneer kartica

Post by electriq »

Drogo_rooq wrote:U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
Moram vam reci da sam se pozitivno iznenadio :shock:. posebno hvala "Drogo_rooq" za preporuku sparkasse :kiss:
Novac podigao, uzeli mi samo oko 70KM fee (a ja kontao oko 160 KM). Kurs nevjerovatan - mora da je oko 1.73 ili 1.74
Veoma zadovoljan, nadam se da ce ovako ostati :thumbup:
Drogo_rooq
Posts: 150
Joined: 04/03/2014 14:43

#21 Re: Payoneer kartica

Post by Drogo_rooq »

electriq wrote:
Drogo_rooq wrote:U odnosu na sve ostale opcije, payoneer izadje najpovoljnija. U svakom slucaju banke su tu da nas deru :)
Moram vam reci da sam se pozitivno iznenadio :shock:. posebno hvala "Drogo_rooq" za preporuku sparkasse :kiss:
Novac podigao, uzeli mi samo oko 70KM fee (a ja kontao oko 160 KM). Kurs nevjerovatan - mora da je oko 1.73 ili 1.74
Veoma zadovoljan, nadam se da ce ovako ostati :thumbup:
Neki vele da bi dolar mogao da skoci. Ja se ne bih ljutio :)
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#22 Re: Payoneer kartica

Post by xamp »

ferratilis wrote:
Tipican bosanski mentalitet "nek komsiji crkne krava", ili da se bolje izrazim "bosnjacki mentalitet". Krivo ti je sto ti placas porez, pa bi htio da svi koji rade poslove online budu sankcionisani da se bolje osjecas. Tacno mi nekad bude drago sto nije regulisano oporezivanje takvog posla, da gnjide ne mogu mirno spavat.
Placam porez a ne moram :)
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#23 Re: Payoneer kartica

Post by one hundred eyes »

ferratilis wrote:Tipican bosanski mentalitet "nek komsiji crkne krava", ili da se bolje izrazim "bosnjacki mentalitet". Krivo ti je sto ti placas porez, pa bi htio da svi koji rade poslove online budu sankcionisani da se bolje osjecas. Tacno mi nekad bude drago sto nije regulisano oporezivanje takvog posla, da gnjide ne mogu mirno spavat.
Ne bih ja rekao da je to tipičan bosanski mentalitet, to je mentalitet svakog ko razmišlja i o drugima a ne samo o sebi, odnosno to je nešto što se strašno strogo kontroliše u svim normalnim zemljama (mi nismo jedna od tih). Fazon je što ostali plaćaju porez, a vi koji ne plaćate (a možete i trebali bi) koristite te pare i sve pogodnosti na štetu ovih koji plaćaju ;)

Svakom svoje, ko ne želi da plaća ne mora, ali prodjite se tih floskula 'bosanski mentalitet' kad je u pitanju nešto što je normalno i što bi svaki normalan insan trebao raditi ;)
User avatar
ferratilis
Posts: 7224
Joined: 25/11/2013 16:48

#24 Re: Payoneer kartica

Post by ferratilis »

one hundred eyes wrote:
ferratilis wrote:Tipican bosanski mentalitet "nek komsiji crkne krava", ili da se bolje izrazim "bosnjacki mentalitet". Krivo ti je sto ti placas porez, pa bi htio da svi koji rade poslove online budu sankcionisani da se bolje osjecas. Tacno mi nekad bude drago sto nije regulisano oporezivanje takvog posla, da gnjide ne mogu mirno spavat.
Ne bih ja rekao da je to tipičan bosanski mentalitet, to je mentalitet svakog ko razmišlja i o drugima a ne samo o sebi, odnosno to je nešto što se strašno strogo kontroliše u svim normalnim zemljama (mi nismo jedna od tih). Fazon je što ostali plaćaju porez, a vi koji ne plaćate (a možete i trebali bi) koristite te pare i sve pogodnosti na štetu ovih koji plaćaju ;)

Svakom svoje, ko ne želi da plaća ne mora, ali prodjite se tih floskula 'bosanski mentalitet' kad je u pitanju nešto što je normalno i što bi svaki normalan insan trebao raditi ;)
Rado bi ja placao porez, nikom nije u cilju da bude parazit socjialnog sistema. Rado bi uplacivao i penziono, ipak je to moja buducnost, cak i da mrzim drzavu, znam da porezi sluze odrzavanju socijalnog sistema. Medjutim, online poslovi kod nas jednostavno nisu regulisani. Ne smatraju se radom na crno, jednostavno ne postoje mehanizmi naplate poreza, sto nije moj problem.

Ali mi predstavlja problem kad neko ko nema pojma kako je raditi za stranu kompaniju (50 sati sedmicno, sa milion pravila zbog kojih se momentalno moze dobiti otkaz) filozofira o placanju poreza
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#25 Re: Payoneer kartica

Post by one hundred eyes »

Većina poslova u realnom sektoru su teški pa su opet zakoni takvi da se moraju plaćati doprinosi, od toga država živi i ako želiš normalnu državu treba plaćati doprinose. Nema baš smisla govoriti da ne plaćaš zbog nekih parazita itd. samo zato što država još nije počela ozbiljno kontrolisati dolazak para iz inostranstva pa ne sankcioniše to neplaćanje. Mada mislim da payoneer neće nikad moći ni kontrolisati jer je to ustvari kao da stranac diže pare sa svoje kartice koju ima u nekoj banci tamo u USA. Sve u svemu, svako ima neki svoj razlog zašto plaća ili ne plaća, i svi iznosimo svoje argumente za ili protiv.
Post Reply