Pavlo Ostovic: "Vi ste Bosnjaci ALI..."

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Pavlo Ostovic:

Je bio u pravu i krivica je Bosnjaka sto nemaju izgradjen nacionalni identitet.
53
46%
Je bio u pravu ali nije samo krivica Bosnjaka sto nemaju izgradjen nacionalni identitet.
21
18%
Nije bio u pravu jer on kao ne-musliman ne shvaca da je Islam za Bosjaka mora biti na prvom mjestu.
14
12%
;nemam stav o ovome.
11
9%
Ne zanima me.
17
15%
 
Total votes: 116

User avatar
SirOliver1
Posts: 88
Joined: 07/08/2011 22:51
Location: U Sarajevu na Vratniku

#401 Re: Pavlo Ostovic: "Vi ste Bosnjaci ALI..."

Post by SirOliver1 »

ja znam da je Henrik umro od sifilisa...prema tome se vidi sta ko i kome je naticao.... :mrgreen:
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#402 Re: Pavlo Ostovic: "Vi ste Bosnjaci ALI..."

Post by Chisum »

SirOliver1 wrote:@Chisum
drago mi je da sis mi se umorio...ja najvise volim kad se "veliki filozofi danasnjice" umore od necega sto sam ustvrdio...
romanticni?--ne znam kako je to lose
djetinjasti? --to mi rece covjek koji sigurno nije djetinjast,govori 3 jezika,vrlo uvazen profesor i tako danlje,pa sad mi na to odgovara besposelni forumas (kakv sam i sam) koji misli da je svu pamet svijeta pokupio citajuci nekoliko knjiga pa sjeo kod kuce i izasao na net da svima pokaze kako je dozivio otkrovenje...TREBA CITAT KNJIGE!!!....ma hajde molim te...?ma divnoooo...
izlizan?a eto ja opet mislim da je izlizana prica kako je sve bolje od vjere i kako su sve knjige bolje od Objave...
pojednostavljen? to cu shvatiti kao kompliment...hvala
netacan? de nam to malo pojasni,mozda sam ja fulio pa da me prosvjetlis
ove ostale pridjeve necu ni komentarisati jer je to stvar ukusa...
tebi bi bilo bolje da se uhvatis bas ove Knjige a da se okanis gluposti i besmislica,podvala i filozofiranja koje se u tim ostalim nalaze,jer druze moj fini i preposteni,ma nisi ti nista novo izmislio.bili su i drugi mnogo pametniji od tebe koji su htjali da osporavaju,mijenjaju,pokazuju,dokazuju muslimanima kako ne treba da vjeruju samo u to sto postoji nedirnuto vec 1400 i kusur godina nego da se okrenu raznim drugim lutajucim budalama...a onda tu je i pitanje kulutre ophodjenja prema ljudima vjernicima...ipak bas je u toj Knjizi kazano da je Kur an pocetak i kraj svog znanja na ovome svijetu i da su u njemu sadrzani svi odgovori...ako to neko ne vjeruje i ne vidi,nema potrebe da bude neprijatan...nek negira koliko hoce,meni ne treba to njegovo
etotebi buraz tvoji englezi,meni ne trebaju...dabogda oni tebi crtali granice i to cime hoce...a kad vidim kako razmisljas vec su ti i nacrtali... :mrgreen: ...meni niti su,a niti ce...
Mudro zboris, haveru.

Daj jos kakavu slikicu temperama, i eto ga duplerica u Veseloj svesci.

Prevedeno: citaj sta hoces, imas sva prava... Ili, u tvom slucaju - ne citaj nista ako neces... Opet imas sva prava... Samo se mani mitova i bajki. Za svoje dobro....
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#403 Re: Pavlo Ostovic: "Vi ste Bosnjaci ALI..."

Post by JThomas »

sporazum iz sevra koji je potpisala zadnja osmanska vlast:

Image

sporazum iz lozane koji je potpisao kemal ataturk tri godine poslije:

Image
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#404 Re: Pavlo Ostovic: "Vi ste Bosnjaci ALI..."

Post by sinuhe »

Poslao ih Kemal u mp3. Da Arapi nisu bili blesavi povela bi se bitka i za Jeruzalem.
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#405 Re: Pavlo Ostovic: "Vi ste Bosnjaci ALI..."

Post by xDenisx »

JThomas wrote:sporazum iz sevra koji je potpisala zadnja osmanska vlast:

Image

sporazum iz lozane koji je potpisao kemal ataturk tri godine poslije:

Image
:dance:
hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#406 Re: Pavlo Ostovic: "Vi ste Bosnjaci ALI..."

Post by hurmasica »

Arjan_Robben wrote:Pavlo Ostović, član Jugoslovenskog odbora iz prvog svjetskog rata je izjavio za vrijeme WW1:
"Vi ste Bošnjaci, ali ste zanemarili svoju predtursku istoriju. Ako vi nećete tu istoriju kao svoju, onda će Srbi i Hrvati reći da je njihova"
Posto mnogi smatraju da su Bosnjaci ipak daleko zaostali iza evrope, da nemaju identitet, da lutaju kao kolektiv itd.; zelio bih da vas pitam: Sta vi mislite; koliko je ovo krivica samih Bosnjaka; gledajuci historijske dogadjaje? Koliko su oni znaci, po vama, bili progresivni i budni ali koliko su to sada npr.?

Istu paralelu iz sredine 19. vijeka do 1918. godine mozemo povuci i na danasnje stanje. Danas Bosnjaci ponovo znaju sta su ali mnogima, kao i prije, to Bosnjastvo jeste Islam. Jos uvijek.

Sada je pitanje; dali mi to stvarno zelimo? Ili, dali nam to neko drugi hinski protura (teorije zavjere), ili jednostavno ne znamo tacno sta zelimo? Ili nas nije briga? Ili se bojimo da se ne izgubimo?

Dali su neki drugi problemi upravo rezultat ove nase "ne svijesti"? Kako to da se Vehabije bas prime u Afganistanu (gdje ljudi zive u plemenskim vezama) i u BiH gdje jedan narod nema moderan nacionalni identitet niti jasno definisano mjesto religije unutar nacionalnog identiteta?

Znaci zelio bih vas da vas natjeram na razmisljanje sa ovom temom. Sta je vas stav? Koliko su Bosnjaci sami krivi danas ali i u proslosti za stanje u kojem se nalaze?
da li se pise odvojeno dali ili da li?
zanimljiva tema....mislim da smo mi kao narod genecki dosta inertni i pomalo glupavi..al taki smo kaki smo, nasi smo
Post Reply