Paušalna naknada za poljoprivrednike

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nonekonomist
Posts: 48
Joined: 07/09/2012 11:52

#1 Paušalna naknada za poljoprivrednike

Post by nonekonomist »

U PDV prijavi pojavljuju se polja "Vrijednost nabave od poljoprivrednika" i "Paušalna naknada za poljoprivrednike".
Može li mi neko objasniti kako se ova polja popunjavaju na nekom primjeru. Npr. neka trgovina nabavlja 100kg krompira za prodaju. Kako izgleda račun od poljoprivrednika i kako to trgovina unosi u PDV prijavu?
nonekonomist
Posts: 48
Joined: 07/09/2012 11:52

#2 Re: Paušalna naknada za poljoprivrednike

Post by nonekonomist »

Našao sam u dokumentu PDV_vodic.doc od uprave za indirektno oporezivanje da poljoprivrednici isto izdaju fakture s PDV-om od 17% i 5% samo što ovaj PDV od 5% ima čudan naziv.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#3 Re: Paušalna naknada za poljoprivrednike

Post by Ricken »

Taj od 5% se zove paušalna naknada i plaća ga pdv obveznik poljoprivredniku koji nije pdv obveznik i pri tome izdaje dokument koji se zove potvrda o plaćanju, a njeni elementi su propisani pravilnikom zakona član 83. Ovako plaćeni paušal se može od strane obveznika iskoristiti kao ulazni pod uvjetima iz člana 83 pravilnika stav 5.

Kod poljoprivrednika pdv obveznika nema paušalne naknade.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4 Re: Paušalna naknada za poljoprivrednike

Post by Idemedosumom »

Imam jedno pitanje vezano za paušalnu naknadu. Da li ovaj procenat od 5% obuhvata svu robu koju sam predao hladnjačaru u sezoni u kojoj je izdato rješenje o paušalnoj naknadi, ili se ona odnosi isključivo na robu koju sam predao nakon što je rješenje doneseno?

Drugim rječima, da li rješenje o paušalnoj naknadi vrijedi i retroaktivno za cijelu sezonu?
Post Reply