Patriotska liga !?

Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#301 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Hadzi Lojo »

nemoguce vruce wrote:klasicna bosnjacka uspavanka.
vazda neko drugi kriv, vazda neko drugi treba da misli glavom, da organizuje, sprema, upozorava...dok bosnjo sjedi za sljivom i mezom uz cindili mindili zvuke.
bez namjere da umanjujem odgovornost amatera iz redova sda, vise nas je glave kostalo slijepo vjerovanje u bratstvo i jedinstvo i jna. parola koja se pred pocetak agresije cula za skorom svakim hastalom, bila je, te branit ce nas amerika i evropa, te branit ce nas jna ili ona vec antologijska ubleha, ko ce nas to BRE zavaditi sa komsijama.
do su iste te komsije podmazivali kalase i nozeve, mi smo podmazivali rostilje, planirali kuda u hrvatsku na more...
dobro se sjecam kraja avgusta 91, na ozrenu se slavi, ne znam sada koji je srpski praznik bio, ali dobro znam da je zegalo iz svih oruzja...
nas 5 sjedimo kod jarana mi u avliji i pocinje ozbiljna prica o belaju koji je pred nama i sta dalje i kako. naravno tema je bila kako i gdje nabaviti oruzje. u tom momentu dolazi jos jedan komsija, inace komunjara od glave do pete, i mrtav hladan veli, momci jos jedna o tim glupostima i ja vas prijavljujem u sup. necete mi mene zavaditi sa mojim komsijama.
ironija sudbine, sta li, u prvim napadima cetnika na bosnjacka sela na planini ozren, komsije tom liku hvataju brata, vezu ga za ogradu i zivog pale...
Care, sve si rekao kakvi smo tupani bili u globalu.
Mi smo jednostavno bili narod ispranog mozga. Ja sam se najvise i bojao nasih ljudi da me ne otkucaju jer sam imao dosta oruzja u vikendici i kada sam ga prenosio u grad umalo me jedan drot nije uhapsio , srecom komsija koji je bio sa mnom u autu je poznavao istog i tako smo prosli dalje.
Ako se sjecate kada je na tranzitu zaustavljena kolona kamiona koji su prevlacili ""banane"" , nas narod umjesto da sve to fino raznese i sakrije po mahalama im je dozvolio da to odnesu na Pale. Tu nam je falilo vidovito rukovodstvo sa mudima.
Pa Bosnjacki oficiri u ""krnjoj jna"", kao Delic isl. koji su sve gledali od Slovenije,Hrvatske do Bosne su se dvoumili i nisu znali sta da rade a sta smo mogli ocekivati od obicnog naroda. Ja kad sve presaberem mogu reci da smo mi komplet kao narod bili dobro ograjisali i ostali bez pameti, jebote Delica zarobise nasi na vranjacama i nije proslo malo postavise ga za generala ABiH, pa ovo nema ni u crtanim filmovima, a mi kao narod to sve odobravali. Potpisa se Deyton, predlazu Ameri da se zabrani sds, amerhametlija rece ma jok znamo mi sa njima. Izgleda da je bas dobro znao kako ce sa njima.
Ma dobro nas nisu sve istrijebili, kakvi smo nespremni bili.
Nadam se da smo sad pameti dosli. Mnogi kazu samo nek pocnu nemaju vise jna iza sebe, a ja kazem da imaju i to reorganizovanu srpsku vojsku. UN je to posmatrao mirne duse i opet ce, samo ako si jak i drzak mozes opstati.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#302 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

Tacticus wrote:[sto vise razmisljam i sto vise citam sto pises to dolazim do zakljucka da imas pravo

da je baba (alija izetbegovic) imala muda bila bi djeda (franjo tudzman)
po tebi sada ispade da je franjo tudzman imao samostalnu drzavu, a jna i srbi se samo nasli, e pa vidis jeste da je franjo imao u potpunosti izvrsnu vlast ali u jednoj od jugoslovenskih republika gdje je granice i kopnene i morske i zracne kontolisala federalna vlada sa saveznom policijom, saveznom granicnom sluzbom + jna sa svojim granicarima, a naravno na cjeloj toj teritoriji hrvatske imao je ogromne garizone iste armije, ali vidis imao je muda da stvori zng

a u nasoj zemlji u kojoj smo imali 31% srba i tu jna zestoko angazovanih u borbama u cjeloj hrvatskoj od oktobra 1991 i u to vreme jos nenauruzani SDS i umjesto da je alija pokazao da ima muda i zahtijevao manju djelomicnu mobilizaciju rezervnog sastava milicije sa nekim manjim jedinicama TO (nije bilo potrebe zvati to zng) sa najnormalnijim izgovorom da zelimo staviti barem neki stit izmedju nas i ludila koje se desava u hrvatskoj i da taj satav svake 4-6 sedmica rotiramo, a da su mu su se usprotvili trebao je to uradi jednostrano, ali ne on za to kao svaka baba nije ima muda za to nego je ostavio vise manje stihiski da se stvari desavaju i te kada je bilo vec kasno nesto na svoj traljavi nacin pokusao uraditi

prvo si mi kontrirao, da se u osnovi manja kolicina oruzija nemoze uvesti, a onda si mi priznao da je to PL vec uradila i u vecim kolicinama, pa onda da si govorio da se skladista TO nisu mogla zauzeti, pa si sam rekao da je to odradjeno u tuzli i zenici, ali naravno ne na vrijeme, pa si onda cak govorio da nije bilo ljudi za organizovanje nekih 6-8000 ljudi u citavoj BiH, a zaboravljas da bosnjo nema mozga, nema manire, ali ima srce koje malo ko ima, zatim si cak rekao da je kriv narod sto se nije samoorganizovao

ukratko svi su ti bili krivi ili nije bilo moguce, svi sem onih koji su bili nasi lideri i kome je to bila obaveza, a bas oni su krivi sto se nista nije na vrijeme uradilo, a bilo kojem politicaru je moralo jos u oktobru 91 biti jasno sta se desava i na kraju kada i je napokon iz guzice doslo u glavu da se nemogu baviti samo svojim vlastitim interesima da nebi i sami izvisili, to su po obicaju uradili toliko traljavo i neozbiljno da je nevjerovati
covjek bi rekao pa dobro oni su smotani i bolje neznaju, ali kako su onda znali vrsiti onako komplikovane zvrzlame kada su pljackali vlastiti narod dok je ovaj umirao

Kaze se da nista nije nemoguce osim drvenog sporeta. Za sve ostalo je pitanje preduslova, para i vremena. Sve ovo sto ti navodis je negiranje preduslova , para i vremena krajem 1991-pocetkom 1992.
Franjo je imao muda jer je imao druge pretpostavke ali nije ni on bio takav vizionar kao sto ga predstavljas. Ako se sjeca ima onaj snimak Spegelja kako on tvrdi sta se i kako treba raditi , on je isto predlagao kako se trebalo blokirati i napasti kasarne i skladista cim je puklo u Sloveniji ali franjo je to odbio. Iako je imao sve one pretpostavke koje u Bosni i Hercegovini nisu postojale ( homogenije stanovnistvo, drugaciju teritorijalnu raspodjelu stanovnistva, stanovnistvo kojem nije 90 godina ne samo zatirana politicka volja vec i ime, stanovnistvo koje je u vecini slucaja znalo sta i kako hoce a imas tu i jaku i organizovanu dijasporu ) opet nije to uradio a ti tvrdis da se to moglo u Bosni i Hercegovini samo da je dosla naredba od rahmetli Alije.
Jednu stvar koju vidim da ili ne znas ili se ne sjecas, rahmetli Alija je vodio narod koji je aprila 1992 godine u glavnom gradu Bosne i Hercegovine nosi Titine slike a ne Alijine.
Imas onu izreku na pocetku rata : " ne borim se za Kljujica i Aliju vec da mi cetnik ne unidje u avliju " jer su ljudi poceli da shvacaju o cemu se radi tek kada je ustvari bilo prekasno, jer iskreno receno vecina ljudi nije uzela pusku da se bori protiv JNA vec da spasi svoj goli zivot. Cetnici su napravili najveci kiks jer su poceli da istrebljuju narod i da je narod tek u samoodbrani golog zivota poceo otpor agresiji. Tek kada je doso noz pod grlo tada su se probudili ali tada je vec bilo kasno. Tvrditi da je narod koji je aprila 1992 nosio titne slike bio spreman i voljan da krene u sukob sa JNA krajem 1991 ili na samom pocetku 1992 je negiranje tadasnjeg stanja. Zalosno ali istinito. Ja bi licno volio da nije bilo tako ali jeste ma koliko mi sebe sada sami lagali.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#303 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

ti se uhvatio izjava nekoliko ljudi sa aprilski demostracija, a ocigldeno da to nije bilo misljenje velike vecine bosnjaka u citavoj BiH, nego manjine
sarajevo imalo 300 000 bosnjaka, od toga vojno sposobno 30 000 i hoces da kazes da se nije moglo organizovati oko 1000 za onaj prvobitni udar
u tuzli je bilo na raspolaganju preko 5000 ljudi od pocetka aprila, kojih pod oruzijem neki 5-600, a od njih je polovicom aprila poslana manevarska ceta policije (cirka 120 ljudi) da pomognu odbranu kalesije

kazes spegelj predlagao franji da blokira kasarne u hrvatskoj, a ovaj odbio, pa zar ne vidis koliko je to bilo pametno jer tada nije bilo vrjeme jer nije imao dovoljno nauruzanih i organizovanih jedinica + neprijatelja sa dvije strane (od strane BiH i od strane Slovenije), ali cim je osposobio dovoljan broj ljudi i oslobodio zaledze, zarobio TO skladista i poveo blokadu kasarni/odbranbeni rat protiv JNA/SAO krajine

shvati da je SDA mogla puno vise, a na kraju skoro da nije uradila nista, zbog cega smo platili veoma skupu cjenu i danas dan je placamo
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#304 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

Tacticus wrote:ti se uhvatio izjava nekoliko ljudi sa aprilski demostracija, a ocigldeno da to nije bilo misljenje velike vecine bosnjaka u citavoj BiH, nego manjine
sarajevo imalo 300 000 bosnjaka, od toga vojno sposobno 30 000 i hoces da kazes da se nije moglo organizovati oko 1000 za onaj prvobitni udar
u tuzli je bilo na raspolaganju preko 5000 ljudi od pocetka aprila, kojih pod oruzijem neki 5-600, a od njih je polovicom aprila poslana manevarska ceta policije (cirka 120 ljudi) da pomognu odbranu kalesije

kazes spegelj predlagao franji da blokira kasarne u hrvatskoj, a ovaj odbio, pa zar ne vidis koliko je to bilo pametno jer tada nije bilo vrjeme jer nije imao dovoljno nauruzanih i organizovanih jedinica + neprijatelja sa dvije strane (od strane BiH i od strane Slovenije), ali cim je osposobio dovoljan broj ljudi i oslobodio zaledze, zarobio TO skladista i poveo blokadu kasarni/odbranbeni rat protiv JNA/SAO krajine

shvati da je SDA mogla puno vise, a na kraju skoro da nije uradila nista, zbog cega smo platili veoma skupu cjenu i danas dan je placamo
Kada je manjina nosila slike tite na aprilskim demonstracijama onda je vecina nosila slike tadasnje predsjednika nezavisne drzave Bosne i Hercegovine . Jel tako ide nova verzija istorije ?
Imati ideju i moci je izvesti su skroz odvojene stvari. Leonardo de Vinci je imao vrlo pametnu ideju za helikopter prije par stotina godina ali nisam cuo nesto da su ljudi toliko dugo letili u njima. Tako da je ideja kako se jna trebala napasti jer je bila najranjivija u trenutku borbi u hrvatskoj teoretski pravo pametna ali bez ikakvih prakticnih pretpostavki.

Citavo vrijeme dajes plan koji se zasniva na uslovima koji nisu tada postojali. Polazis od toga da se moglo kupiti, dovuci,sakriti MTS , okupiti i organizovati potrebne ljude ne samo da bi se onemogucili planovi iz Beograda vec i Zagreba i sve to a da oni cekaju april 1992 ? Pa sto je njih sprjecavalo da krenu da se mnogo ranije spreme i krenu u napad? Oni su napad u aprilu 1992 pripremali sistematski ali na cemu zasnivas tu tezu da ne bi krenuli mnogo ranije kada bi primjetili a primjetili bi sigurno sta se sprema na nasoj strani ?
Bio sam licno prisutan kada se pravio plan akcije i gdje se sva paznja skrenula na ponasanje nasih snaga a nista se nije polagalo na ponasanje cetnika . Ama bas nista, kao da se ocekivalo da ce oni da sjede kao glineni golubovi ili da ce u najboljem slucaju da pobjegnu cim se cuje prvi pucanj i ovaj tvoj plan me podsjeca na njega. I sta mislis kako je prosla ta akcija ?
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#306 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

datum 29.04.1992 kada je 90% teskog nauruzanja izvuceno, a prije toga faletice su nam ispred nosa izvukli
isto tako u tuzli oruzije iz TO skladista je zapljeno 15 maja 1992 kada je izvuceno 90% teskog nauruzanja (mehanizovani bataljon), sa aerodroma Dubrave JNA se nesmetano povukla izvukavsi sve sto vrjedi, onda digli u vazdud podzemno skladiste goriva i skladiste avio municije (zamisli koliko se minobacacki granata moglo napraviti od 10-tak avio bombi od 250 kg, u zenici JNA se povukla sa kompletnim teskim nauruzanjem a ostavili TO skladiste (u kojem je bilo i 6 T-34 tenka), aerodrom zeljava najveci u ex-yu kompletno evakuiran,...

znaci sve kasno i stihiski, bez imalo prethodnog planiranja i kada su vec blokirali sarajevo, i zauzeli neke gradove koji su se mogli odbraniti
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#307 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by nemoguce vruce »

Tacticus wrote:
datum 29.04.1992 kada je 90% teskog nauruzanja izvuceno, a prije toga faletice su nam ispred nosa izvukli
isto tako u tuzli oruzije iz TO skladista je zapljeno 15 maja 1992 kada je izvuceno 90% teskog nauruzanja (mehanizovani bataljon), sa aerodroma Dubrave JNA se nesmetano povukla izvukavsi sve sto vrjedi, onda digli u vazdud podzemno skladiste goriva i skladiste avio municije (zamisli koliko se minobacacki granata moglo napraviti od 10-tak avio bombi od 250 kg, u zenici JNA se povukla sa kompletnim teskim nauruzanjem a ostavili TO skladiste (u kojem je bilo i 6 T-34 tenka), aerodrom zeljava najveci u ex-yu kompletno evakuiran,...

znaci sve kasno i stihiski, bez imalo prethodnog planiranja i kada su vec blokirali sarajevo, i zauzeli neke gradove koji su se mogli odbraniti
Tacticus wrote:linkove
za to je bila potrebna svijest kod bosnjaka, onu koju haman i dan danas nemamo...
jos i danas se mnogi zaklinju u jna i brane je, a kamoli prije 20-tak godina...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#308 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

nemoguce vruce wrote:
Tacticus wrote:
datum 29.04.1992 kada je 90% teskog nauruzanja izvuceno, a prije toga faletice su nam ispred nosa izvukli
isto tako u tuzli oruzije iz TO skladista je zapljeno 15 maja 1992 kada je izvuceno 90% teskog nauruzanja (mehanizovani bataljon), sa aerodroma Dubrave JNA se nesmetano povukla izvukavsi sve sto vrjedi, onda digli u vazdud podzemno skladiste goriva i skladiste avio municije (zamisli koliko se minobacacki granata moglo napraviti od 10-tak avio bombi od 250 kg, u zenici JNA se povukla sa kompletnim teskim nauruzanjem a ostavili TO skladiste (u kojem je bilo i 6 T-34 tenka), aerodrom zeljava najveci u ex-yu kompletno evakuiran,...

znaci sve kasno i stihiski, bez imalo prethodnog planiranja i kada su vec blokirali sarajevo, i zauzeli neke gradove koji su se mogli odbraniti
Tacticus wrote:linkove
za to je bila potrebna svijest kod bosnjaka, onu koju haman i dan danas nemamo...
jos i danas se mnogi zaklinju u jna i brane je, a kamoli prije 20-tak godina...
I ja to citavo vrijeme govorim ali ovdje se citavo vrijeme spominju neke teorije koje nemaju veze sa onim stanjem.
I niko mi nije do sada odgovorio : Da je rahmetli Alija krajem 1991 izasao na TV i rekao " Narode, bice rata i jedini nacin da se spasimo od genocida je da prvi napademo jna "...ko bi ga prvi objesio na najblize drvo, velikosrbi ili danasnji "veliki" Bosnjaci ?
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#309 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

i dalje baratate nekompletnim uzorkom populacije, oko 20-30% bosnjacke poluacije nikada nije tako vidila JNA, a 1991 nesto manje od 50% nije vidjelo tako jna, to su bosnjaci iz cazinske krajine, brcaci, hercegovci i jos poneko jer su dovoljno blizu hrvatske da vide sta je jna postala, nemoj te misliti da su svi imali osjecaje kao sto su imali u sarajevu, zenici, pa i vecim djelom u tuzli

ali opet mjesate kruske i jabuke, nije ovdje poenta narod jer rjetko igdje u svjetu i u istoriji ces naci narod koji se samoorganizovao i naoruzao, to su trebali raditi oni u vlasti jer oni su imali ono sto zapadnjaci kazu "big picture" i nemoze me niko uvjeriti da medju 2 miliona bosnjaka + jos nekih patriota nisu mogli naci manje od 10 000 ljudi kojima se moglo vjerovati (naravno da kao u svakoj vojnoj hierarhiji kako ides vise vise znaju, a oni na dnu samo osnovno), pa da ih donekle obucis i pripremis oruzije da budu inicijalna kapsula koja ce onda pokrenuti sve
to su oni u vlasti trebali uraditi i sa njima uraditi ono sto sam nazvao krucijalnim, a to je prevovremena reakcija u prvih 48/72 sata, a poslje (poslje masakara u bljeljini, zvorniku, prijedoru, foci,...) sto ste se sami mogli uvjeriti nije bilo problema sa dobrovoljcima i uvjeravanjem javnosti, jer kao sto je to kemal dobro ispjevao
"pitas me kako mi je, a da ti roknu samo jednu-dvije samo bi ti se kazalo"
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#310 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Hadzi Lojo »

nemoguce vruce wrote:
Tacticus wrote:
datum 29.04.1992 kada je 90% teskog nauruzanja izvuceno, a prije toga faletice su nam ispred nosa izvukli
isto tako u tuzli oruzije iz TO skladista je zapljeno 15 maja 1992 kada je izvuceno 90% teskog nauruzanja (mehanizovani bataljon), sa aerodroma Dubrave JNA se nesmetano povukla izvukavsi sve sto vrjedi, onda digli u vazdud podzemno skladiste goriva i skladiste avio municije (zamisli koliko se minobacacki granata moglo napraviti od 10-tak avio bombi od 250 kg, u zenici JNA se povukla sa kompletnim teskim nauruzanjem a ostavili TO skladiste (u kojem je bilo i 6 T-34 tenka), aerodrom zeljava najveci u ex-yu kompletno evakuiran,...

znaci sve kasno i stihiski, bez imalo prethodnog planiranja i kada su vec blokirali sarajevo, i zauzeli neke gradove koji su se mogli odbraniti
Tacticus wrote:linkove
za to je bila potrebna svijest kod bosnjaka, onu koju haman i dan danas nemamo...
jos i danas se mnogi zaklinju u jna i brane je, a kamoli prije 20-tak godina...
Partijske knjizice umotali u najlonske kesice i ubacili lavande protiv moljaca, ziva istina, vidio kod jednog rodjaka.
""Tite mi :x :lol: "" nas narod je glup ko kurac od dvogrbog devca, ja ipak mislim da nam Srbi godinama ubacuju hemikalije u vodovode sto prouzrokuju demenciju.
Kurir Operativnog
Posts: 43
Joined: 05/03/2011 21:45

#311 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Kurir Operativnog »

Deo intervjua Vladimira Jagara, oficira KOS koji je snimio Špegelja:

Да ли је ЈНА уопште могла да спречи илегално наоружавање и тиме можда допринесе мирном расплету југословенске кризе?

- Илегални канал кријумчарења оружја из Мађарске практично је био пресечен готово на самом почетку, реаговањем ССНО према Министарству одбране Мађарске. Када је у Мађарску кренула трећа тура шлепера за оружје, отуда су се вратили празни јер су Мађари прекинули даљу испоруку због проваљеног канала. До првих количина тежег наоружања Хрватска је дошла тек након пада Вараждинског корпуса, јер је Управа безбедности након „Штита”, кроз оперативну акцију „Канал”, спречила илегални увоз оружја из Јужне Америке, Румуније, Пољске, ДДР-а и преко Италије. Илегално увезено оружје из Мађарске, око 18.000 пушака које су биле подељене паравојним саставима, прешло је у надлежност МУП-а Хрватске и враћено је у току фебруара 1991. године у магацине, што је преконтролисала и инспекција Савезног СУП-а. На расплет југословенске кризе није пресудно утицало наоружање, а најмање оно које је увезено из Мађарске, већ политичке гарнитуре које су дошле на власт и које се нису могле договорити о мирном разлазу. То је јасно као дан, а стварна одговорност за растурање заједничке државе покушава се замаглити оптуживањем ЈНА што није извршила пуч. Колико је мени познато, нико се војним пучем није усрећио јер је иза тога долазила на сцену војна диктатура којој се нико нијеобрадовао.

http://www.nspm.rs/hronika/vladimir-jag ... gelja.html
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#312 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

Kurir Operativnog wrote:Deo intervjua Vladimira Jagara, oficira KOS koji je snimio Špegelja:

Да ли је ЈНА уопште могла да спречи илегално наоружавање и тиме можда допринесе мирном расплету југословенске кризе?

- Илегални канал кријумчарења оружја из Мађарске практично је био пресечен готово на самом почетку, реаговањем ССНО према Министарству одбране Мађарске. Када је у Мађарску кренула трећа тура шлепера за оружје, отуда су се вратили празни јер су Мађари прекинули даљу испоруку због проваљеног канала. До првих количина тежег наоружања Хрватска је дошла тек након пада Вараждинског корпуса, јер је Управа безбедности након „Штита”, кроз оперативну акцију „Канал”, спречила илегални увоз оружја из Јужне Америке, Румуније, Пољске, ДДР-а и преко Италије. Илегално увезено оружје из Мађарске, око 18.000 пушака које су биле подељене паравојним саставима, прешло је у надлежност МУП-а Хрватске и враћено је у току фебруара 1991. године у магацине, што је преконтролисала и инспекција Савезног СУП-а. На расплет југословенске кризе није пресудно утицало наоружање, а најмање оно које је увезено из Мађарске, већ политичке гарнитуре које су дошле на власт и које се нису могле договорити о мирном разлазу. То је јасно као дан, а стварна одговорност за растурање заједничке државе покушава се замаглити оптуживањем ЈНА што није извршила пуч. Колико је мени познато, нико се војним пучем није усрећио јер је иза тога долазила на сцену војна диктатура којој се нико нијеобрадовао.

http://www.nspm.rs/hronika/vladimir-jag ... gelja.html

prevedeno oruzije se moglo uvesti, a sigurno se moglo uvesti od oktobra '91 kada savezne sluzbe nisu vise kontrolisali granice hrvatske, a evo hrvati su mogli uvesti 18 000 pusaka kada je granicu kontrolisalo nekoliko saveznih sluzbi
aladin
Posts: 109
Joined: 11/03/2004 00:00

#313 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by aladin »

Nadam se da ce nekad izaci na vidjelo ko je kriv radi Faletica , ne zbog mene nego zbog djece koja su ubijena u Sarajevu.
Mislim da je vrijeme da neko ponese moralnu odgovornost za greske uradjene u tom periodu , jer neko je morao reci stop ne idite u napad.
Istovremeno se mozemo zapitati o pravcima napada za deblokadu Sarajeva.
Od svih pravaca gdje je vrsena deblokda jedino je pravac prema palama bio gluplji ,ali o tom nekom drugom prilikom.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#314 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by poznanik »

aladin wrote:Nadam se da ce nekad izaci na vidjelo ko je kriv radi Faletica , ne zbog mene nego zbog djece koja su ubijena u Sarajevu.
Mislim da je vrijeme da neko ponese moralnu odgovornost za greske uradjene u tom periodu , jer neko je morao reci stop ne idite u napad.
Istovremeno se mozemo zapitati o pravcima napada za deblokadu Sarajeva.
Od svih pravaca gdje je vrsena deblokda jedino je pravac prema palama bio gluplji ,ali o tom nekom drugom prilikom.
Da prenesem svoj tekst sa druge teme, tamo se bune što je off:

Očevidac sam preuzimanja sadržaja skladišta TO iz Faletića, jer sam sredinom aprila '92. bio u grupi koju je predvodio tada k-dant vratničkog odreda S. Puška, i koja je sve posmatrala, ne poduzimajući ništa, obzirom da smo od tadašnje k-de TO Stari Grad i posebno načelnika Selima Hadžibajrića, a na savjet Bahte, imali naredbu da ne otvaramo vatru i ne provociramo, da ne bi bilo žrtava, i sličnih gluposti, i da se vratimo.

Pored činjenice da je prostor oko kasarne bio miniran, imali smo dojavu dvojice vojnika prebjega, jedan je bio mladi Mađar, da imamo "poziv" od njihovog starješine, neki zastavnik čini mi se, da "uđemo i zaposjednemo" kasarnu, da izuzmemo svo naoružanje i opremu, i da neće biti otpora. Zato smo i krenuli tamo, međutim, naša "sposobna" komanda nas je spriječila, a srpska paravojska preduhitrila i izuzela skoro sve. Ostalo je nešto gas-maski, ABH zaštite i sličnih nepotrebnih stvari.

Da smo tada uzeli to naoružanje, tok rata u BiH bi bio sasvim drugačiji, sigurno. Nekom treba pripisati odgovornost za propust u izuzimanju ovog oružja, neko treba biti kriv!
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#315 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by juzna_strana »

Kakve smo idiote imali za rukovodioce pravo je cudo kako smo opstali.
Poznanice hvala za informaciju,bas me interesovalo sta se tada desilo,
mada sam cuo da je Hadzibajric dosta kriv za to..
Steta velika,nemjerljiva.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#316 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by poznanik »

juzna_strana wrote:Kakve smo idiote imali za rukovodioce pravo je cudo kako smo opstali.
Poznanice hvala za informaciju,bas me interesovalo sta se tada desilo,
mada sam cuo da je Hadzibajric dosta kriv za to..
Steta velika,nemjerljiva.
U to vrijeme, u vrijeme gubitka oružja iz kasarne "Faletići", nije bilo linija odbrane, niti su paravojni Srbi imali formiranu liniju napada. Čak su održavane i zajedničke, mješovite straže lokalnog stanovništva (nikad mi neće biti jasno od koga...), koje je organizirao Salem Čengić. Rezervna policija je zalazila ponekad do ispod kasarne, mada su Faletići već bili iseljeni, i to s prvom pucnjavom sa Lapišnice i granatiranjem Jarčedola.

Još jednom sam ulazio u Faletiće, ovog puta s drugom grupom, sredinom maja '92. Nas oko 15 mladića, sasvim solidno naoružanih u to vrijeme (Kalašnjikov i po dva-tri okvira i po koja privatna bomba), u jednoj kući ispod groblja proveli smo dva dana i noć, čekajući naredbu. Cilj je bio izaći u izviđanje mnogo dublje radi stvaranja uslova za zaposjedanje objekta vodovoda i prostora oko, međutim, naredbe iz Štaba TO nije bilo, izuzev one o povlačenju. Bez ispaljenog metka... :(

Kako je ovdje, početkom maja '92., formirana linija odbrane - s vrha Hladivoda prema Brusuljama, tako je dočekala kraj rata, bez metra napredovanja (oslobađanja), a linijom i organizacijom je koordinirao taj isti Salem Čengić. :-)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#317 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#318 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#319 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#320 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#321 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#322 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

Image
Zaim Backović, rahmetli Meho Karišik Kemo i rahmetli Zaim Imamović.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#323 Re: Patriotska liga !?

Post by _BataZiv_0809 »

Koliki je doprinos Zagija?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#324 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

Nije mi baš poznato, ali je imao specifičan glas preko tadašnjeg sistema veze.

7.4.1992.
Image
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#325 Re: Patriotska liga !?

Post by bdzs »

_BataZiv_0809 wrote:Koliki je doprinos Zagija?
Kakav crni Zagi :-) . Mene koliko sječanje služi, PL se mogla vezati samo za Armina Poharu koji je imao jedinicu takvog naziva negdje u Posavini, ostali likovi i stranke (SDA) koji se vežu za istu pokušavaju sebi dati važnost u nekakvoj organizaciji otpora, ustvari su obične ublehe koji su sve to dobro naplatili. Ko je bio sudionik dešavanja 91 i 92 zna o čemu pričam. Da nije bilo otpora običnih ljudi koji su branili svoj kućni prag, sve bi ovo listom palo.
Post Reply