Patriotska liga !?

Post Reply
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#1 Re: Patriotska liga !?

Post by felipe kajetano »

Pa na forumu egzistira stanoviti rodoljub @bosnolog, on je naime jedan od osnivaca PL :-D .....nadam se da ces iz prve ruke dobiti sve potrebne informacije :sax:
User avatar
parkaš
Posts: 49
Joined: 20/04/2010 12:22

#2 Re: Patriotska liga !?

Post by parkaš »

Sarajmen wrote:Na sastanku Gradskog odbora SDA u Sarajevu 31.03.1991 godine,donosi se odluka o formiranju krizne grupe sa ciljem praćenja vojno-političke situacije na prostoru grada Sarajeva, kao izraz nepovjerenja u tadasnji sistem odbrane , odnosno štabova Teritorijalne odbrane (TO). Do 05.04.1991. godine osnovani su općinski i mjesni krizni štabovi u Sarajevu. U Domu milicije, 10 juna 1991,- formiran je Savjet za nacionalnu odbranu muslimanskog naroda od sedam (7) članova .Krizni štab odbrane grada Sarajeva preuzima naziv Patriotska liga regije Sarajeva.

Amblem Patriotske lige
Image

Uploaded with ImageShack.us
preuzeto sa http://www.mgv.ba


Ne znam koliko verzija postoji oko nastanka i aktivnosti PL-a na području Bosne i Hercegovine, a ova za regiju Sarajevo mi izgleda vjerodostojna.Zanima me vaše mišljenje ?
Ako te zanima misljenje evo da ti kazem:
Osnivanje paravojske od strane stranke (bilo koje) na teritoriji suverene drzave ( tada jos SFRJ krnje doduse) je antiustavno djelo i kao takvo podlozno krivcnom gonjenju. Datumi jasno govore...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Patriotska liga !?

Post by karanana »

eh, mozda sad ova tema i zivne malo.
User avatar
parkaš
Posts: 49
Joined: 20/04/2010 12:22

#4 Re: Patriotska liga !?

Post by parkaš »

moderator wrote:
parkaš wrote:
Ako te zanima misljenje evo da ti kazem:
Osnivanje paravojske od strane stranke (bilo koje) na teritoriji suverene drzave ( tada jos SFRJ krnje doduse) je antiustavno djelo i kao takvo podlozno krivcnom gonjenju. Datumi jasno govore...
Ti si na tri nicka dobio trajni ban. Ako cemo vec o nekim pravilima i tako tome.
Samo jedan prije ovog al nema veze. Ne znam sta sam pogresno rekao?
karlos
Posts: 1
Joined: 09/07/2010 14:01

#5 Re: Patriotska liga !?

Post by karlos »

Reci majstore da je ovdje zabranjeno govoriti istinu koja ne odgovara vasoj stranci ili strankama. Kad me ovaj amblem istjerao iz grada i odveo mi oca u logor, onda je meni najmanji problem da me banujes.
halal ti bilo domacine!!
P.S.
Naravno ovo ces obrisati da ne vidi neko....
i ne brini necu se vise prijavljivati jer sam rekao sta sam imao.
Nuclear Winter
Posts: 660
Joined: 09/06/2010 23:48

#6 Re: Patriotska liga !?

Post by Nuclear Winter »

karlos wrote:Reci majstore da je ovdje zabranjeno govoriti istinu koja ne odgovara vasoj stranci ili strankama. Kad me ovaj amblem istjerao iz grada i odveo mi oca u logor, onda je meni najmanji problem da me banujes.
halal ti bilo domacine!!
P.S.
Naravno ovo ces obrisati da ne vidi neko....
i ne brini necu se vise prijavljivati jer sam rekao sta sam imao.
Zajeban neki amblem,jači od vaših 1000 ČETNIČKIH tenkova nego reci šta su ti našli kod starog,zolju,kalaš,radio stanicu za koju je tvrdio da je "video"???
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#7 Re: Patriotska liga !?

Post by _majevica_ »

Patriotska liga BiH je zamisljena prvobitno da bude sastavljena od patriota (stanovnistva)BiH koja bi cuvala i gajila
patriotska osjecanja za BiH.Kao sto je vec bila faza svih republika SFRJ da se osamostaljuju i svaka je imala u tim
fazama svoje patriote koji su tu samostalnu republiku osjecali kao svoju drzavu..tako je bio cilj i u BiH sa patriotskom ligom i novo izabranim simbolom.Sam simol(oznaka)6 ljiljana je simbol sa postojecom tradicijom koja je u jednom periodu Bosne bila simbol drzavnosti.To je simbol Bosnjana iz vremena Tvrtka.Znaci tadasnjeg stanovnistva BiH.
Takodje simbol 6 ljiljana nije simbol samo danasnjih naroda pojedinacno u BiH nego je je to simbol drzavnosti BiH
a koji je zamijenjen danasnjom drzavnom zastavom BiH(zuti trougao na plavoj podlozi).U svakom slucaju ljiljani simboliziraju drzavnost BiH bez obzira na narode iz BiH i nije to nikakav simbol jednog naroda i da prestavlja samo jedan narod iz BiH.Ali danasnjom i posle ratnom politikom ljiljan se pokusava prikazati kao simbol jednog naroda a to pokusavaju prikazati razbijaci BiH.Naime dodavajuci neke nove svoje nacionalne simbole i zastave mijesaju sa drzavnim
simbolima i zastavama.Znaci ako imamo narodne simbole i zastave koje su svojstvene za jedan narod u BiH moramo
imati drzavnu,nacionalnu zastavu i simbol svojstven za drzavu BiH.Ljiljani su bili zamisao drzavnosti BiH al danas je
zamijenjen (dogovorom tri naroda BiH)sluzbenom i zvanicnom zastavom zuti trougao na plavoj podlozi...

Problem nije u simbolu ljiljana kao i patriotskoj ligi BiH...problem je sto postoje snage koje unistavaju cjelovitu BiH
i koje su protiv opstanka jedne zajednicke BiH ravnopravnih naroda pod jednim nacionalnim simbolom....
Arjan_Robben
Posts: 112
Joined: 04/07/2010 20:30

#8 Re: Patriotska liga !?

Post by Arjan_Robben »

Patriotska liga je bila prisutna u urbanim dijelovima BiH: Tuzli i Sarajevu (prvenstveno). U patriotsku ligu su se prijavljivali oni ljudi koji su na prvo mjesto stavljali drzavu a vjeru dozivljavali kao privatnu stvar. Znaci u patriotsku ligu su se prvenstveno prikljucivali ljudi koji su naciju dozivljavali na jedan vise sekularan nacin.

Image



To su znaci bili odredjeni sloj ljudi. Isto kao sto su se u Hamze, Gazije, El-Mudzahid, Brigadu Sultana Fatiha itd. prijavljivali ljudi koju su svoju borbu dozivljavali kao borbu za vjeru iz koje su oni mogli da izadju zivi ili kao "sehidi".
Arjan_Robben
Posts: 112
Joined: 04/07/2010 20:30

#9 Re: Patriotska liga !?

Post by Arjan_Robben »


:thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#10 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

karanana wrote:eh, mozda sad ova tema i zivne malo.
-Hrasnica sredina Avgusta 1991,Patriotska liga se formira od dijela članova Glavnog odbora SDA i dijela Savjeta za nacionalnu odbranu muslimanskog naroda.Usvaja se politička platforma, (8 redovna sjednica SDA). SDA donosi odluku 17. Septembra 1991.g , da se na odredene vojnostručne poslove uključe pojedini oficiri JNA , koji su iskazali lojalnost tadasnjoj vlasti.
-Aktivnosti se intenziviraju početkom Februara 1992,prostorno je pokrivala skoro cijelu teritoriju RBiH.Strukturom je imala Glavni štab na nivou Republike u Sarajevu i regionalne štabove po regijama.Općinski štabovi Patriotske lige formiraju borbene grupe i kadrovskim promjenama u legalnoj strukturi Teritorijalne odbrane (integralni dio sistema ONO i DSZ) direktnim ili indirektnim vezama uspostavljaju međusobnu komunikaciju.Na taj način neformalna organizacija (PL) je ostvarila dominantan uticaj na formalnu vojnu organizaciju (TO).Koncepcija razvoja borbenih grupa u odbrani grada Sarajeva i RBiH se bazirala na:
- animaciji prostornih jedinica štabova Teritorijalne odbrane i brzom podizanju rezervnog sastava MUP-a.
-dobrovoljno uključivanje pojedinca u neki od postojecih oblika odbrane.

Republički Štab Patriotske lige :
-Politički dio: Alija Izetbegović, Omer Behmen, Rusmir Mahmutčehajić, Hasan Čengić- kordinator za vojna pitanja, Nasih Rašidagić-administrator.
-Vojni dio: Meho Karišik-Kemo, Sulejman Vranj-Sule, Hajrudin Šuman-Šumi, Avdo Hebib –Avdo, Sefer Halilović-Halil, Atif Šaronjić-Emir, Dervo Harbinja-Omer, Mustafa Hajrulahović-Mujo, Kerim Lučarević-Doktor, Munib Bisić, Rifat Bilajac, Zićro Suljević, Abdulah Kajević, Omer Bašić, Zajim Backović-Zagi, Ragib Zilić, Zijad Rašidagić, Irfan Ljevaković.

Izvor : knjiga ''Opsjednuti grad'', autor Zijad Rujanac.
http://www.judzks.ba/Default.aspx?tabid=242
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#11 Re: Patriotska liga !?

Post by felipe kajetano »

Cuj avgust '91 :?

Pa tad smo jos isli zajedno na ekskurzije, doduse u Crnu Goru :roll:
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#12 Re: Patriotska liga !?

Post by _majevica_ »

felipe kajetano wrote:Cuj avgust '91 :?

Pa tad smo jos isli zajedno na ekskurzije, doduse u Crnu Goru :roll:

I u Sloveniju :roll:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#13 Re: Patriotska liga !?

Post by Nekako s proljeća »

:)

Jah, mladost...
U međuvremenu su slovenci razvijali vlastito oružje tzv ''MGV'' kao i susjedni hrvati ''Zagi''....a mi u Bosni smo i dalje proizvodili oružje za tadašnji sistem JNA, pa i slali svoje državljane u istu da ga zadužuju...

Oni stariji, razmišljali su dosta trezvenije od nas...
Image

Uploaded with ImageShack.us

Oficiri koji su se kasnije pridružili i nisu učestvovali u ''organiziranju otpora'', su preferirali Teritorijalnu odbranu (TOBiH), iz razloga što nisu napustili Jugoslovensku Narodnu Armiju (JNA) u vrijeme kada su se početkom Marta 1991.g formirale formacije ''Patriotska liga'' (PLBiH) i ''Zelene beretke'' (ZB).Takvi će većinom biti lojalni političkim strukturama spremnim da ''dijele BiH''. Sukob te dvije (PL-TO) suprostavljene koncepcije borbe za BiH,cjelovitu ili etnički dio, je bio uzrok unutarnjih tenzija . Personalni sukobi su se odnosili na naprihvatanje činjenice da :
-Teritorijalna odbrana Bosne i Hercegovine (TOBiH) prerasta u Oružane snage Bosne i Hercegovine, priključenjem svih jednica ''Patriotske lige'' ,''Zelenih beretki'' i drugih odreda i samostalnih jedinica, u Aprilu 1992. godine. Kasnijom reorganizacijom Teritorijalne odbrane BiH,nastaje Armija Republike Bosne i Hercegovine. Navedenoj činjenici se suprostavlja druga , koja implicira, da Teritorijalna odbrana predstavlja embrion kasnije nastale Armiji RBiH.Personalni i koncepcijski sukobi su kulminirali 08.Juna 1993. godine,reorganizacijom Glavnog Štaba Armije RbiH.

Do 15. Aprila 1992. g, sve jedinice Patriotske lige , Teritorijalne odbrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Zelenih beretki, Hrvatskog vijeća obrane, Hrvatske obrambene snage, i druge samostalne jedinice, su se trebale integristati u Oružane snage Republike Bosne i Hercegovine.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#14 Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

Jedna od najrasprostanjenijih kritika koja je upucena rahmetli Aliji Izetbegovicu i citavom politickom vodstvu iz perioda prije agresije je sto se nije izvrsilo naoruzavanje pred agresiju tj od otpocinjanja sukoba u Hr pa do pocetka agresije krajem marta 1992. Meni nije cilj da ovom temu branim ikoga vec zelim da se analiziraju postupci u to vrijeme i pitanje je da li je bilo moguce da se naoruza ? Pod naoruzanjem podrazumjevam ne samo par puskica vec sve ono sto je bilo potrebno da se efikasno suprotstavi agresiji ( tesko naoruzanje, efikasni sistemi veze, mnogo vece kolicine pjesadijskog naoruzanja i municije, sanitetski materijal, repromaterijal itd).

Neka se krene da je bilo moguce skupiti u to vrijeme pare dovoljne za nabavku velike kolicine MTS i da se nasao prodavac pa se poslije dolazi do sljedecih pitanja :

- kako da se to prebaci u Bosnu i Hercegovinu ? Preko granica na istoku ( Smrdije i CG) to sigurno nije islo. Granice na sjeveru i zapadu su vec bili dijelovi SAO Krajine , preko juga koji se naslanjao na Dalmaciju koji je kontrolisao Tudjman isto tako nije islo . Vazdusnim putem ? Na koje aerodrome a da nisu bili pod kontorlom JNA tj da se ne treba traziti dozvola od njih za slijetanje ( sjetimo se slucaja u Zagrebu i Kikasevog leta ) ?
- I da se uspije prebaciti gdje da se smjesti to naoruzanje ? U kasarne JNA koje su bile pod kontrolom cetnika ? TO koji je isto tako primao naredbe iz Beograda tj skladista TO su bila pod kontrolom JNA. U stanice policije /milicije gdje je SDS imao uvida u svaku stanicu ? Magacine fabrika ili po skolama ? Privatnim objektima ? Gdje je tada bilo moguce da se sakriju velike kolicine vojnih sredstava a da to bude sakriveno ne samo od JNA/KOS/DB/SDS vec i od obicnog naroda koji bi sistemom " komsinica-komsinici " to objelodanio ?

Kako bi se sve to moglo da obavi ( skupe pare, kupi, prebaci i sakrije ) a da niko za to ne sazna jer je tako bilo jedino moguce da se sprijeci da JNA/KOS/Policija ne upadne i oduzme to oruzje jer je sve do prije aprila 1992 bilo skroz nelegalno da se preko bilo kojeg republickog organa Bosne i Hercegovine vrsi to naoruzavanje ? Kako ?

Kao sto sam vec naveo , nije mi cilj da branim ikoga vec da analiziramo sta se i kako moglo uraditi. Volio bi da se javi bilo ko da dadne odgovor na ova pitanja pa da vidimo da li je ispravna kritika ili ne .
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#15 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Nele9 »

Svoje misljenje iznosim samo na osnovu vlastitog iskustva iz ovog perioda.
Tesko da je moglo bolje. Ovo je period u kojem je velikom dijelu Bosnjaka jos uvijek mozak bio ispran bratstvom i jedinstvom, JNA kao garant stabilnosti, "nece kod nas", i slicnih gluposti kojih se mnogi ne vole sjecati.
Medju narodom je bilo dosta posrbica i crvenih koji su izdavali JNA, cim bi culi bilo sta o organizovanju naroda a kamoli naoruzavanju.
Presretanja kamiona je bilo na sve strane i vjerujem da se dosta forumasa barem iz tuzlanskog kraja sjeca incidenata gdje se i potezalo oruzje izmedju nas i srbo-cetnika i sl.
Po srpskim selima (ali ne samo selima) se vec odavno podijelilo JNA naoruzanje. Barikade su nicale na sve strane, a vecina vecih gradova je vec bila okruzena teskom artiljerijom.
Sjetimo se i sudbine sela Ravno, rahmetli Abdulaha Kovacevica (MBO) iz Celica, dvojice mladica iz Bratunca, itd.
Dakle, jedni su se bojali, drugi su bili posrbice. Oni treci su cinili sto su najbolje znali da organizuju odbranu.
Moglo je malo organizovanije, a s ovakvim narodom Bogu treba zahvaljivati sto je bilo i onoliko koliko je bilo.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#16 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by The 51st State »

dovoljno je bilo drzati na oku skladista teritorijalne odbrane pod kontrolom jna i operativno djelovati u skladu sa tim..., faletici su najbolniji primjer, pa tek onda razmisljati o sekundarnim izvorima snadbjevanja oruzjem.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#17 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by VjecitiStudent »

The 51st State wrote:dovoljno je bilo drzati na oku skladista teritorijalne odbrane pod kontrolom jna i operativno djelovati u skladu sa tim..., faletici su najbolniji primjer, pa tek onda razmisljati o sekundarnim izvorima snadbjevanja oruzjem.
Upravo tako, Faletici su bili nadomak grada, svi putevi do skladista su isli preko "nase" teritorije pa ipak, oruzje je isparilo ...
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#18 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by snaga_znanja »

Za defanzivno djelovanje se imalo i moglo skrpiti i odbraniti. Sto otimacinom od JNA sto nekim sitnim kanalima od profitera.

Za dobro ofanzivno djelovanje se ipak trebalo obratiti nekim provjerenim dilerima oruzija. Problem je u tome sto se ta kinta skupljala po svijetu, a skupljali je jako sumnjivi likovi!
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#19 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by blue033 »

Pa puno je jednostavnije trubiti, kako nam svijet nije dao. Kako smo jadni nezaštićeni itd. Kako su nam napravili embargo...
Pod broj jedan onaj da mu ime ne spominjem ( neće biti rata mirno spavajte) je stvarno mislio da neće biti rata i ako ga bude, neko drugi će nam spašavati gu**ce.
Tako da i onda kad su mu nudili mogućnosti za oružje on je odbijao.
Oružje je dolazilo i privatno se prodavalo, bar u Sa puška je bila oko 1000 da bi pred sami rat spala na 400 DM. Znam neke koji su ga švercovali, ali to je bilo baš na niskom nivou.

Što se tiče TO oružja i tih famoznih Faletića 93-e tražim neku muziku na radiu i naletim na nekog četnika na Jevrejskom kako priča o tim Faletićima. Ispričao je kako prvo nisu smjeli da siđu, ali da je on i njih nekoliko sišlo i nakon toga su opuhali sve. Uglavnom na kraju ga pita novinarka, šta bi bilo da su poturice uzele to oružje? Četo fino reče: MI NE BI BILI GDJE SMO SAD.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#20 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by The 51st State »

VjecitiStudent wrote:
The 51st State wrote:dovoljno je bilo drzati na oku skladista teritorijalne odbrane pod kontrolom jna i operativno djelovati u skladu sa tim..., faletici su najbolniji primjer, pa tek onda razmisljati o sekundarnim izvorima snadbjevanja oruzjem.
Upravo tako, Faletici su bili nadomak grada, svi putevi do skladista su isli preko "nase" teritorije pa ipak, oruzje je isparilo ...
tragedija, to skladiste bi promijenilo tok rata u potpunosti.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#21 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by sinuhe »

Bosnjaci se nisu mogli naoruzati i trebalo je raditi na ocuvanju mira, i rukama i nogama. Srpskohrvatski rat za razgranicenje svakako i nije bio nas rat, ali Alija je bio povodljiv. Tudjmanu se uvijek obracao sa predsjednice a ovaj njemu sa Alija.
Kurir Operativnog
Posts: 43
Joined: 05/03/2011 21:45

#22 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Kurir Operativnog »

sinuhe wrote:Bosnjaci se nisu mogli naoruzati i trebalo je raditi na ocuvanju mira, i rukama i nogama.
Upravo to.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#23 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by LBVIEW »

Kurir Operativnog wrote:
sinuhe wrote:Bosnjaci se nisu mogli naoruzati i trebalo je raditi na ocuvanju mira, i rukama i nogama.
Upravo to.
Ma naravno, trebali smo valjda svi, onako kolektivno, staviti glave na panj kako bi vam olaksali posao. :-)
Prijetiti oruzanim bitkama jos na Gazimestanu,poceti se naoruzavati par godina prije rata, prijetiti istrebljenjem od seoskih sijela pa do skupstinske govornice,nosati mosti i pozivati na osvetu "Turcima", pod izgovorom kopanja kanala za postavljanje vodovodnih cijevi opkoljavati gradove, a istovremeno ocekivati da Bosnjaci sve to mirno prate i pristanu na vlastiti nestanak je vrhunac cinizma i bezobrazluka. :roll:
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#24 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by junkers »

Kurir Operativnog wrote:
sinuhe wrote:Bosnjaci se nisu mogli naoruzati i trebalo je raditi na ocuvanju mira, i rukama i nogama.
Upravo to.
ma ja,ni četnici nisu htjeli rat,htjeli su pokolj,dijelom su to i ostvarili,
ljudi o čemu pričate pa gdje god se bilo gologuzo civili su najebali.
moglo se i trebalo bolje naoružat,samim tim bi bilo manje krvoprolića i rat bi kraće trajao.drugi par karti je što su to radili onaj što nezna bil piškio il kakio i njegovi piljari.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#25 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by junkers »

Kurir Operativnog wrote:
sinuhe wrote:Bosnjaci se nisu mogli naoruzati i trebalo je raditi na ocuvanju mira, i rukama i nogama.
Upravo to.
a ti govoriš isto ono što i karadžić u skupštini:vodite u nestanak,nemožete se odbraniti...
Last edited by junkers on 24/12/2011 23:07, edited 1 time in total.
Post Reply