Patriotska liga !?

Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#276 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

dragan.s wrote:
Tacticus wrote: optika se nije nabavljala iz srbije nego djelom iz tvornice zrak, a djelom iz slovenije
A dijelom od Teleoptika Zemun. Nije bitno da li je uljna kočnica ili optika, svi su učestvovali.
sto se tice samo montaze, objasni mi kako je onda ta tvornica 96 pravila haubice D-30 bez tih cjevi iz drugih republika ili sto je srpska vojska kupavala cijevi za novu NORA-u upravo iz ove fabrike
1996-te je skinut embargo na vojnu opremu. Do tada specijalni čelici nisu ni mogli biti isporučeni fabrici.
besavne cjevi je pocela proizvoditi i tvornica transportnih uredjaja u tuzli
Kada? 1992-e nije sigurno.
Brkaš babe i žabe. Mi ovdje pričamo o 1992-oj, a ne o 2012-toj. 1992.-e nije bilo proizvodnje topa M-46 u SFRJ.
sto se tice tenkova M-60, isti su zahvaljujuci daleko debljem oklopu, dalekom bolje sistemu navodjena vatre i topu 105 mm koji imadaleko bolja balisticka svojstva i probojnu moc u Yom Kipur ratu izraela protiv Arapske lige 1974 godine je maskrirao tenkovi T-55 i T-62
marinci su u zaljevskom ratu bili nauruzani tenkovima M60A1 i u visetsrukim tenkovskim borbama koje su vodili u samom iraku (on su zadrzavali iracku republikansku gardu u kuvajtu dok su druge jedinice nauruzane M1 tenkovima vrsile manevar zaobilazenja o odsjecanja istih kroz irak) izasli daleko bolje protiv veterana iz iracko-iranskog rata nauruzanih T-72 tenkovima, izgubili su samo jedan i imali nekoliko ostecenih protiv unistenih 30-tak irackih
tenkovi koje imaju OS BiH su M60A3 TTS, to jest imaju kompijuterski sistem koji je za nijansu bolji od istog na M84A1, top im sa savremenom podkalibarskom municijom moze probiti prednji oklop na 2000 metara, a posjeduju termalnuviziju (sistem koji ocitava toplinu) sa kojom su u prednosti sa ranijim primjecivanjem neprijetelja, mana im je sto su sporiji i imaju nesto slabiji oklop
ukratko vise su nego dobri za borbu sa M84A1 iz 95-te, ali su slabiji od modernizovanih M84A4 ili slicnih M84D iz hrvatske, a ovi opet nisu ni blizu M1A2 standardnom tenku US army ili Leopard A5 tenku, sovjeti su nekada formaciski stvarali jedinice da se 3-4 tenka M-72/80 bore protiv 1 M1A1 tenka i da imaju realne preduvjete za pobjedu (npr. nijedan iracki T-72 nije uspio probiti prednj i bocni oklop M1A1 tenka, a bilo je preko 50-direktnih pogodaka nekih ostvarenih i sa 20 metara)
Svašta si ovdje nadrobio, i ne trudim se da čitam. Postoje generacije tenkova, M60 je naprosto u toj starijoj sa M55 i M72. Po nečemu je malo bolji, po nečemu lošiji, a zavisi i od dodatne opreme.
M84 (pa čak i T'-72) će sa potkalibarnom granatom probiti bilo koji oklop danas na svijetu (uključujući i reaktivne).
umalo sam se konsultovao i upravu si za optike iz srbije, a bezsavne cijev su poceli proizvoditi u TTU tuzla kada su poceli proizvodnju minobacaca 120 mm i napravili su manju kolicinu jer su bili losijeg kvaliteta (cjev se prebrzo zagrijaval i deformisala)
istina je da je specijalizovanih repromaterijala vise nego sto sam mislio, ali su se mogli relativno brzo nabaviti 91 i 92 i u 2-3 veca slepera brzo dostaviti i da bude dovoljno za proizvodnju tih 40-60 trskih cjevi i 100-150 minobcaca jer embargo jeste bio uveden, ali nije efikasno sporveden do 93, a 94 zbog odbijanja amerikanaca da ucuestvuju u njegovoj provedbi opet je bio lose sproveden (dokaz nauruzavanje hrvatske vojske), prevedeno mogao si kupiti taj materijal i cuvati ga u madjarskoj, onda ga brzo sprovesti poslje izbijanja neprijateljstava
to sto si napisao da sam nadrobio, pokazuje tvoju ozbiljnost u diskusiji, a evo 2 clanka o 72 i M60 i ne zaboravi m-84 je poboljsani T-72, a zadrzao je iste mane, a to je slabu oklopljenost kupole, postranicnog oklopa i lose dizajniranog automatskog punjaca (ako bi pogodio kupolu, sva municija bi istovremeno eksplodirala i raznela kupolu)
The M60 Patton was the main battle tank of the US Army, US Marine Corps, and Israeli Army. It was used during the Cold War for almost three decades, participating in armed conflicts such as the Vietnam War, serving with the American Army, the Six Day War (1967), the Yom Kippur War (1973), used successfully by the Israeli Army, and Operation Desert Storm (1991). The M60 was developed from the M48 by the state-owned Detroit Arsenal Tank Plant, entering service with the US Army in 1961.

The M60 Patton was powered by a Continental V12, air-cooled twin-turbo diesel engine, delivering 750 hp. It was armed with an M68 105mm rifled cannon, one .50 (12.7 mm) M85 machine gun, and one 7.62mm M219 machine gun, and was protected by 155mm-thick homogeneous steel armor. The M60 tank was manufactured in six versions. The main ones were M60, which was the first production batch; the M60A1, which featured the distinctive "needle-nose" long nosed turret and better armor protection; M60A1, which was a developmental test vehicle fitted with the 152 mm M162 gun-missile launchers; the M60A3, which was an upgraded version fitted with a laser rangefinder, M21 solid state ballistic computer, a crosswind sensor, and additional reactive armor.

The M60A1 and M60A3 worked well and executed their missions successfully, defeating opposing tanks such as the Soviet-built T-55s, T-62s, T-72s and Type 69s tanks in various armed conflicts. In the 1982 Lebanon war Israeli M60A1 tanks performed well against Syrian T-55, T-62 and even against the new T-72, which the Soviets had designed to defeat the M60. On June 10, 1982, Israeli Pattons deployed south of Beirut encountered 400 Syrian tanks and by the end of the two-day battle the Syrian tank force had been mauled and thoroughly defeated.
Overall, the M60A1/A3s performed well against opposing tanks such as T-55s, T-62s, T-72s and Type 69s in various conflicts including the Yom Kippur war, Lebanon and the battle for the Kuwait airport. The Marine Corps M60A1s had ERA that helped to protect them, and the Iraqi tank crews were not well trained and were using older T-55s and T-62s. During the Yom Kippur War, the M60 tank proved effective versus T-54/55 and T-62 tanks. However, many Israeli M60s were destroyed by Egyptian troops armed with AT-3 Sagger anti-tank missiles. Most of these casualties were in the first few days following the Egyptian crossing of the Suez Canal. Once the Egyptian armor left the cover of the anti-air umbrella, it sustained heavy losses to the Israeli Air Force, before it was defeated by dug-in Israeli tanks in defensive positions on 14 October. In the 1982 Lebanon war Israeli M60A1s saw success against Syrian T-55, T-62 and even the new T-72, which the Soviets designed to defeat the M60. On 10 June 1982 Israeli tanks south of Beirut encountered 400 Syrian tanks and by the end of the two-day battle the Syrian tank force was defeated. Israeli M60A1s destroyed many Syrian T-72s during the battle.

inace sta se kaze za T-72 (M-84)
T-72 je sovjetski glavni borbeni tenk koji je ušao u serijsku proizvodnju 1971. Ovaj dizajn je usporedan tenku T-64[1], i T-72 je služio kao osnova razvoja tenka T-90 i mnogo drugih tenkova iz raznih zemalja svijeta: Poljska, Hrvatska, Srbija, Indija... Kronološki i dizajnom T-72 pripada istoj generaciji tenkova kao američki M60 Patton, njemački Leopard 1 i britanski Chieftain tenk.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#277 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by dragan.s »

Tacticus wrote: umalo sam se konsultovao i upravu si za optike iz srbije, a bezsavne cijev su poceli proizvoditi u TTU tuzla kada su poceli proizvodnju minobacaca 120 mm i napravili su manju kolicinu jer su bili losijeg kvaliteta (cjev se prebrzo zagrijaval i deformisala)
istina je da je specijalizovanih repromaterijala vise nego sto sam mislio, ali su se mogli relativno brzo nabaviti 91 i 92 i u 2-3 veca slepera brzo dostaviti i da bude dovoljno za proizvodnju tih 40-60 trskih cjevi i 100-150 minobcaca jer embargo jeste bio uveden, ali nije efikasno sporveden do 93, a 94 zbog odbijanja amerikanaca da ucuestvuju u njegovoj provedbi opet je bio lose sproveden (dokaz nauruzavanje hrvatske vojske), prevedeno mogao si kupiti taj materijal i cuvati ga u madjarskoj, onda ga brzo sprovesti poslje izbijanja neprijateljstava
Ne kontaš šta sam htio reći. Vojna industrija bivše države je funkcionisala kao jedan sistem. Vrlo bi teško bilo naći zamjenu za ono što se ne proizvodi u BiH jer se radi o visokospecijalizovanim dijelovima koji pasuju samo za taj model i ni za jedan više u svijetu. Bez obzira da li bila optika (tačnije nišanska sprava za art.oruđa) ili gasna kočnica radi se o stvarima koje su plod dugoročnog razvoja i ne možeš ih naručiti od nekoga ko to nikad nije proizvodio.
Čak je i municija za neke modele bila upitna, a i za one za koje bi se našla vani bila je puno lošije kvalitete nego ona iz bivše države.
Čeličana u Sisku je jedina radila cijevi za minobacače u bivšoj državi. Država je u nju uložila lovu i oni su imali top tadašnje tehnologije, ali nisu bili vojna fabrika. Iz nje bi cijevi onda išle na finalizaciju tj. izradu minobacača u više vojnih fabrika u SFRJ.
Upotreba loših cijevi predstavlja veću opasnost po onoga ko ispaljuje nego po onog na koga se puca.

O tenkovima ne bih više. M-84 je puno više nego T-72, na koga samo liči po izgledu topovske cijevi.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#278 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

dragan.s wrote:
Tacticus wrote: umalo sam se konsultovao i upravu si za optike iz srbije, a bezsavne cijev su poceli proizvoditi u TTU tuzla kada su poceli proizvodnju minobacaca 120 mm i napravili su manju kolicinu jer su bili losijeg kvaliteta (cjev se prebrzo zagrijaval i deformisala)
istina je da je specijalizovanih repromaterijala vise nego sto sam mislio, ali su se mogli relativno brzo nabaviti 91 i 92 i u 2-3 veca slepera brzo dostaviti i da bude dovoljno za proizvodnju tih 40-60 trskih cjevi i 100-150 minobcaca jer embargo jeste bio uveden, ali nije efikasno sporveden do 93, a 94 zbog odbijanja amerikanaca da ucuestvuju u njegovoj provedbi opet je bio lose sproveden (dokaz nauruzavanje hrvatske vojske), prevedeno mogao si kupiti taj materijal i cuvati ga u madjarskoj, onda ga brzo sprovesti poslje izbijanja neprijateljstava
Ne kontaš šta sam htio reći. Vojna industrija bivše države je funkcionisala kao jedan sistem. Vrlo bi teško bilo naći zamjenu za ono što se ne proizvodi u BiH jer se radi o visokospecijalizovanim dijelovima koji pasuju samo za taj model i ni za jedan više u svijetu. Bez obzira da li bila optika (tačnije nišanska sprava za art.oruđa) ili gasna kočnica radi se o stvarima koje su plod dugoročnog razvoja i ne možeš ih naručiti od nekoga ko to nikad nije proizvodio.
Čak je i municija za neke modele bila upitna, a i za one za koje bi se našla vani bila je puno lošije kvalitete nego ona iz bivše države.
Čeličana u Sisku je jedina radila cijevi za minobacače u bivšoj državi. Država je u nju uložila lovu i oni su imali top tadašnje tehnologije, ali nisu bili vojna fabrika. Iz nje bi cijevi onda išle na finalizaciju tj. izradu minobacača u više vojnih fabrika u SFRJ.
Upotreba loših cijevi predstavlja veću opasnost po onoga ko ispaljuje nego po onog na koga se puca.

O tenkovima ne bih više. M-84 je puno više nego T-72, na koga samo liči po izgledu topovske cijevi.
vecina JNA nauruzanja je u osnovi licencirano sovjetsko nauruzanja (zem nekoliko modela, a koji su opet kopija necega drugoga), tako npr. M-84 NORA je poboljsana sovjetska top haubica D-20, a cijevi za nju su proizvodile skoro sve zemlje sssr-a, kao poljska i cehoslovacka

a M84 je poboljsan naspram T-72 sa novim i jacim motorom, sa novim keramickim oklopom (ali ne daleko ucinkovitijim jer mu je red arrov bez problema probijao prednji oklop), a najveci napredak je ostvaren sa sistemom za upravljanje vatrom, ali bazni dizajn je ostao isti
inace samo da jos naznacim M47 je generacija sovjetskog T-54, M48 generacija T-55 i T-62, a M60 generacija T-64 i T-72
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#279 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

dragan.s wrote:

Ne kontaš šta sam htio reći. Vojna industrija bivše države je funkcionisala kao jedan sistem.
vojna industrija jeste bila jedan sistem, ali je takodjer bila sposobna funkcionisati samostalno
ili mislis da je vojna industrija u ex-yu bila napravljena tako da ako unistis fabriku-dvije u osnovi zaustavis kompletan komplex i to u drzavi u kojoj je tito puno radio na vojnom planu u stvaranju decentralizacije (stvaranje JNA i teritorialnih odbrana i visoko nauruzane milicije), tako da su oruzane snage bile veoma teske za unistiti
User avatar
frylnrina
Posts: 2
Joined: 15/04/2012 12:15

#280 hello

Post by frylnrina »

How to motivate yourself to do something? ...
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#281 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

kv99 wrote: Iskerno da ti kazem poslije par recenica nisam vise ni citao jer jem je glava zabolila od svega ovoga sto si nabacao. Spominjes kako nije bio problem nabaviti oruzje u Rusiji i prebaciti do Slovenije i Hrvatske ali ja sam vec u prvom postu pitao i da se nabavi kako da se prebaci do Bosne i Hercegovine a da se to ne primjeti ? Moze se prebaciti par kamiona sa oruzjem i to se radilo ali tvrditi da je bilo dovoljno da se prebaci 6-8 000 komada pjesadijskog naoruzanja i desetine PO sredstava je naucna fantastika makar imali i po 3 BK. Lijepo sam ti naveo da su tzv jna i sds podijelili deset puta vise + imali su sve one regularne jedince na raspolaganju + policija + snage iz smrdije i RSK.

I to je naucna fantastika da je to dovoljno jer patriotske snage su imale na raspolaganju mnogo vise od ovih 6-8000 hiljada koje spominjes ali kakve fajde od toga ?
pa imas pravo jesam nabacao, ali to je zato sto sam pisao iz ljutnje radi cuvene bosnjacke filozofije "to je nemoguce uraditi" a u osnovi je uvjek paravan za nasu nesposobnost, manjak karaktera i korupciju
zatim postajes sam sebi kontradiktoran, kazes nemoguce je dovuci oruzije, pa onda kazes PL je imala i vise oruzija i nije uradila vise, a zanemarujes ono sam napisao da je osnovno a to je kvalitetna organizacija, jasan plan i dugorocna strategija, a toga kod nas nije bilo tokom citavoga rata, a za sto je opet zasluzna ona bagra koja nas je vodila

kv99 wrote:Spominjes da se trebalo raditi kao u Sloveniji i Hrvatskoj a zaboravio si da je bilo skroz drugacija situacija fizicki, politicki, snage i raspored tzv jna, popunjenost tih jedinica, komandnog kadra, iskustva , raspored i broj srpskog stanovnistva, postojanje jos jedne kvislinske struje uz cetnicku itd-itd.
fino sam rekao koristiti slovenacki i hrvatski scenario, ali prema nasim specificnim uslovima, tj. napadati skladista pa kasarne gdje smo apsolutna vecina i postoji brojno stanovnistvo i samim tim imas visok procenat sanse za uspijeh
kv99 wrote:Spominjes kako se moglo kupiti i prebaciti oruzje u tajnosti i da cetnici sve to ne primjete i da se na kraju vjezba njima pred nosom i da oni ...sta ? Sjede u svojim kasarnama i polozajima koje su vec iskopali i cekaju da ih se napadne ? Kada znas toliko o taktici da li smatras da su oni toliko losi u strategiji i taktici pa da cekaju do aprila 92 umjesto da krenu odma cim primjete organizovane pripreme ?
prvo molim te mi navedi gdje su cetnici u oktobru, novembru, decembru 1991 i januaru, februaru i i manjim djelom marta bili ukopani u BiH?
vidis ukopavanja su pocela u martu sa prekidom neprijeteljstava u hrvatskoj
drugo navedi cime bi nas napali i kojim snagama, da li krajiskim korpusom koji se borio na karlovackom i pakrackom ratistu ili jedinicama iz bjeljine koje su ratovale kod vukovara ili jedinicama iz trebinja koje su ratovale ili do marta nenauruzanim jedinicama SDS-a, a naravno sve to dok rat divlja u hrvatskoj, pa i njima je trebalo vremena da zavrse rat u hrvatskoj i da izvrse barem kratke pripreme u BiH, a rat je poceo cim su se uspijeli pregrupisati iz hrvatske
kv99 wrote:I spominjes da se tada trebalo krenuti u konfrontaciju ne samo sa tzv jna vec i tzv hvo-m da bi sve to uspjelo ili u stilu " da su babi muda bila bi dido".
To je samo dio jer vecinu nisam imao ni vremena a ni energije da procitam jer sve u svemu pises neku teoriju koja nema veze sa stvarnoscu i stanjem na terenu u to vrijeme.
znasli ti na sta je licio HVO na pocetku rata? pa bili su samo stepenicu bolji od nas zahvaljujuci podrsci hrvatske (najvise u hercegovini i posavini, daleko manje u srednjoj bosni) i manjku nase organizacije i strategije, ali vidis da su oni uradili upravo ono sto ja govorim da smo mi trebali uraditi upravo sa slicnim kolicinama ljudi i oruzija, zauzeli su vitezit i tvornicu u Novom Travniku odakle su kao sto kaze i dragan.s izvukli upravo one dovresene i skoro dovrsene (dovrsili za nekoliko dana) artiljeriske cijevi sa kojima su se upravo oni nauruzali i postali sila za nas, a da smo to mi uradili na vrijeme HVO nebi u blizu bio tako jak i nikada nebi doslo do sukoba sa njim jer oni nebi rizikovali sukob sa solidno organizovanom i nauruzanom Armijom BiH (oruzijem TO, zarobljenim iz kasarni i oruzijem iz fabrika sa manjom proizvodnjom)
a vidim da ti smatras stvarnoscu ono sto ti je plasirala ista vladajuca klika, kako bi oprala samu sebe od nesposobnosti, gluposti, nipotizma i korupcije, jer stvarnost je ipak bila malo drugacija

tako da ponovim, DA BiH se mogla nauruzati i prepremiti da se to prepustilo sposobnim patriotima, bez obzira na politicku, vjersku i religisku pripadnost, a NIJE zato sto su neki radije birali svopstvene interese umjesto opstih
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#282 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by dragan.s »

Tacticus wrote: vojna industrija jeste bila jedan sistem, ali je takodjer bila sposobna funkcionisati samostalno
ili mislis da je vojna industrija u ex-yu bila napravljena tako da ako unistis fabriku-dvije u osnovi zaustavis kompletan komplex i to u drzavi u kojoj je tito puno radio na vojnom planu u stvaranju decentralizacije (stvaranje JNA i teritorialnih odbrana i visoko nauruzane milicije), tako da su oruzane snage bile veoma teske za unistiti
Koliko se sjećam doktrina je bila ako nas napadne NATO pakt pomoći če nam Varšavski pakt i obrnuto. A JNA je bila predviđena da preuzme prvi udar i da onda sa pojačanjima oslobodi državu.
Nijedan složeni vojni sistem nije rađen na jednom mjestu. Dijelovi za M-84 koji smo pominjali su se radili u 20 fabrika, plus uvoz. Računalo se da oružja imamo dovoljno, a municijske fabrike su bile razbacane i one su radile samostalno plus što je u ratnim rezervama bilo gomila materijala za proizvodnju. Tako da je koliko znam Igman iz Konjica radio skoro čitav rat bez problema sve do kalibra 12.7.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#283 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

dragan.s wrote:
Tacticus wrote: vojna industrija jeste bila jedan sistem, ali je takodjer bila sposobna funkcionisati samostalno
ili mislis da je vojna industrija u ex-yu bila napravljena tako da ako unistis fabriku-dvije u osnovi zaustavis kompletan komplex i to u drzavi u kojoj je tito puno radio na vojnom planu u stvaranju decentralizacije (stvaranje JNA i teritorialnih odbrana i visoko nauruzane milicije), tako da su oruzane snage bile veoma teske za unistiti
Koliko se sjećam doktrina je bila ako nas napadne NATO pakt pomoći če nam Varšavski pakt i obrnuto. A JNA je bila predviđena da preuzme prvi udar i da onda sa pojačanjima oslobodi državu.
Nijedan složeni vojni sistem nije rađen na jednom mjestu. Dijelovi za M-84 koji smo pominjali su se radili u 20 fabrika, plus uvoz. Računalo se da oružja imamo dovoljno, a municijske fabrike su bile razbacane i one su radile samostalno plus što je u ratnim rezervama bilo gomila materijala za proizvodnju. Tako da je koliko znam Igman iz Konjica radio skoro čitav rat bez problema sve do kalibra 12.7.
tek od ljeta 94 sa 80-90% kapacitetom
a NORA se mogla sastaviti sa repromaterijalima iz istocnih zemalja
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#284 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by The 51st State »

tacticus :thumbup: , a kv99 nemoj covjeku vise replicirati, sda fakat je odmogla svojom "sposobnoscu", od vrha pa nadolje..., takticki, operativno, strategijski i jesu pogodili...
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#285 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by nemoguce vruce »

klasicna bosnjacka uspavanka.
vazda neko drugi kriv, vazda neko drugi treba da misli glavom, da organizuje, sprema, upozorava...dok bosnjo sjedi za sljivom i mezom uz cindili mindili zvuke.
bez namjere da umanjujem odgovornost amatera iz redova sda, vise nas je glave kostalo slijepo vjerovanje u bratstvo i jedinstvo i jna. parola koja se pred pocetak agresije cula za skorom svakim hastalom, bila je, te branit ce nas amerika i evropa, te branit ce nas jna ili ona vec antologijska ubleha, ko ce nas to BRE zavaditi sa komsijama.
do su iste te komsije podmazivali kalase i nozeve, mi smo podmazivali rostilje, planirali kuda u hrvatsku na more...
dobro se sjecam kraja avgusta 91, na ozrenu se slavi, ne znam sada koji je srpski praznik bio, ali dobro znam da je zegalo iz svih oruzja...
nas 5 sjedimo kod jarana mi u avliji i pocinje ozbiljna prica o belaju koji je pred nama i sta dalje i kako. naravno tema je bila kako i gdje nabaviti oruzje. u tom momentu dolazi jos jedan komsija, inace komunjara od glave do pete, i mrtav hladan veli, momci jos jedna o tim glupostima i ja vas prijavljujem u sup. necete mi mene zavaditi sa mojim komsijama.
ironija sudbine, sta li, u prvim napadima cetnika na bosnjacka sela na planini ozren, komsije tom liku hvataju brata, vezu ga za ogradu i zivog pale...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#286 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

The 51st State wrote:tacticus :thumbup: , a kv99 nemoj covjeku vise replicirati, sda fakat je odmogla svojom "sposobnoscu", od vrha pa nadolje..., takticki, operativno, strategijski i jesu pogodili...
tacticus :thumbup: Za roman zasnovan na teoriji da smo organizovani kao svabe, pozrtvovani kao japanci , brojni kao kinezi i na konspirativnom nivou da bi nam CIA/KGB/MI6 pozavidili. Ili narodno receno " da su babi muda bila bi dido".
Ja sam pitao kako je bilo moguce u onim uslovima a dolazi roman o teoriji koja nema veze sa onim stanjem.
Da li se ti sjecas tog stanja i reci mi da li su samo ljudi iz SDA ili koji su glasali za njih bili nespremni ? Spomenuo sam covjeka koji je hajmo reci izdao sina a bio je stari komunista koji je trazio savjet od prijatelja starog komuniste. I jel to onda znaci da je SDP partija izdajica ? Nije jer su isto tako naivni bili vecina bez obzira za koga su glasali.

Bio sam licno prisutan kada je covjek krenuo na liniju sa PAP i 10 metaka u njoj bez icega vise i psuje mater Aliji jer ide takav na liniju ....znaci Alija kriv sto on nema oruzje i opremu, jel tako ?
Taj isti covjek je 2 sedmice prije dobio konzervirani PAP i 150 metaka , uniforma i ruksak model JNA, uprtace, gas masku, cuturu i pribor za jelo , ustvari opremu koja je bilo ista ona koju su dobivali rezervisti TO a i cetnicki rezervisti, svi su se opremali u pocetku iz slicnih magacina a nekada i iz istih. I sta mislis zbog cega je bez svega toga otisao na liniju i sa samo 10 metaka ..i bez da je dekonzervirao pusku ? Jel mu Alija ili bilo ko drugi politicar za to kriv ? Jel mu trebo Alija doci , dekonzervirati pusku i reci da ne treba da proda 140 od 150 metaka i otici u birtiju pa popiti pare i krenuti bez ikakve opreme jer mu je bio ku*cu ceif da to ostavi kod kuce ?
I citavo vrijeme se to ovdje radi: "da je samo Alija nabavio oruzje i rekao da treba ici u rat svi su bili spremni ". Te bajke prodajite drugima, vidio sam i znam ne samo koliko su politicari bili nesposobni vec i kakav je bio narod.

I sto je najgore nista , ama bas nista nismo danas bolji ili da smo se ista od proslosti naucili.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#287 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by The 51st State »

kv99 wrote:
The 51st State wrote:tacticus :thumbup: , a kv99 nemoj covjeku vise replicirati, sda fakat je odmogla svojom "sposobnoscu", od vrha pa nadolje..., takticki, operativno, strategijski i jesu pogodili...
tacticus :thumbup: Za roman zasnovan na teoriji da smo organizovani kao svabe, pozrtvovani kao japanci , brojni kao kinezi i na konspirativnom nivou da bi nam CIA/KGB/MI6 pozavidili. Ili narodno receno " da su babi muda bila bi dido".
Ja sam pitao kako je bilo moguce u onim uslovima a dolazi roman o teoriji koja nema veze sa onim stanjem.
Da li se ti sjecas tog stanja i reci mi da li su samo ljudi iz SDA ili koji su glasali za njih bili nespremni ? Spomenuo sam covjeka koji je hajmo reci izdao sina a bio je stari komunista koji je trazio savjet od prijatelja starog komuniste. I jel to onda znaci da je SDP partija izdajica ? Nije jer su isto tako naivni bili vecina bez obzira za koga su glasali.

Bio sam licno prisutan kada je covjek krenuo na liniju sa PAP i 10 metaka u njoj bez icega vise i psuje mater Aliji jer ide takav na liniju ....znaci Alija kriv sto on nema oruzje i opremu, jel tako ?
Taj isti covjek je 2 sedmice prije dobio konzervirani PAP i 150 metaka , uniforma i ruksak model JNA, uprtace, gas masku, cuturu i pribor za jelo , ustvari opremu koja je bilo ista ona koju su dobivali rezervisti TO a i cetnicki rezervisti, svi su se opremali u pocetku iz slicnih magacina a nekada i iz istih. I sta mislis zbog cega je bez svega toga otisao na liniju i sa samo 10 metaka ..i bez da je dekonzervirao pusku ? Jel mu Alija ili bilo ko drugi politicar za to kriv ? Jel mu trebo Alija doci , dekonzervirati pusku i reci da ne treba da proda 140 od 150 metaka i otici u birtiju pa popiti pare i krenuti bez ikakve opreme jer mu je bio ku*cu ceif da to ostavi kod kuce ?
I citavo vrijeme se to ovdje radi: "da je samo Alija nabavio oruzje i rekao da treba ici u rat svi su bili spremni ". Te bajke prodajite drugima, vidio sam i znam ne samo koliko su politicari bili nesposobni vec i kakav je bio narod.

I sto je najgore nista , ama bas nista nismo danas bolji ili da smo se ista od proslosti naucili.
cuj, iz prve ruke znam da je sda kadar i ono malo oruzja sto je nabavljao prodavao, pazi sad, i srbima? poenta je da nije izvucen maksimum iz situacije..., sto bi na kraju rezultiralo manjim ljudskim zrtvama...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#288 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

The 51st State wrote: cuj, iz prve ruke znam da je sda kadar i ono malo oruzja sto je nabavljao prodavao, pazi sad, i srbima? poenta je da nije izvucen maksimum iz situacije..., sto bi na kraju rezultiralo manjim ljudskim zrtvama...
Sta mislis kome je prodao ovaj tip onu municiju ? Nije prodao srbinu jer ovi su imali na bacanje ali nije prodao ni nekom komunisti koji je zelio da se naoruza a Alija mu nije dao. Prodao je kadru iz tzv hvo a koji je vec tada zagovaro " Ovo je rvacka ". On je zelio pare da se napije a kome je prodao ga nije bilo briga. I namjerno necu da kazem iz koje je stranke/partije jer znam da nije bilo veze ko je za koga glasao jer oni koji su se tako ponasali nisu to radili zbog stranke ili partije.
I opet te pitam ,jel mu rahmetli Alija trebao da dekonzervira pusku ili da mu kaze da ne prodaje municiju ? Da kaze onom tipu da ne izda sina ? Kazes da nije izvucen maksimum iz situacije ali dragi moj od go*ana se ne pravi pita, ovdje se kuka kako im Alija nije rekao da ce biti rata i kako ih nije opremio do zuba a znam da znas kako su ljudi mislili tada jer isto misle i sada. Nisu se nista promjenili i nisu nista naucili.
Znas li za onaj slucaj kada su cetnici okupirali Zvornik pa ljudi koji su pobjegli opet se vratili jer su im cetnici rekli da ce im garantovati sigurnost ko se vrati a ko se ne vrati izgubice posao i imovinu. Ko se nije iz okoline Drine naucio od istorije mogao je to 1992 da nauci gledajuci sta se radilo ne samo po Vukovaru vec i Bijeljini , Sarajevu. I sta je tu trebao Alija da uradi ? Zabrani ljudima da se vrate iako su oni to htjeli ? I sta mislis sta bi se danas pricalo o Aliji da im je zabranio ? Mislis li da bi rekli : "Alija nam je spasio zivot" ili " Alija nam je zabranio da se vratimo jer nas je izdao " ? Mlohavom ku*cu svaka dlaka smeta a mi smo bili tada a i sada mlohavi i nesposobi da shvatimo ono najosnovnije : sta i kako zelimo.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#289 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by The 51st State »

kv99 wrote:
The 51st State wrote: cuj, iz prve ruke znam da je sda kadar i ono malo oruzja sto je nabavljao prodavao, pazi sad, i srbima? poenta je da nije izvucen maksimum iz situacije..., sto bi na kraju rezultiralo manjim ljudskim zrtvama...
Sta mislis kome je prodao ovaj tip onu municiju ? Nije prodao srbinu jer ovi su imali na bacanje ali nije prodao ni nekom komunisti koji je zelio da se naoruza a Alija mu nije dao. Prodao je kadru iz tzv hvo a koji je vec tada zagovaro " Ovo je rvacka ". On je zelio pare da se napije a kome je prodao ga nije bilo briga. I namjerno necu da kazem iz koje je stranke/partije jer znam da nije bilo veze ko je za koga glasao jer oni koji su se tako ponasali nisu to radili zbog stranke ili partije.
I opet te pitam ,jel mu rahmetli Alija trebao da dekonzervira pusku ili da mu kaze da ne prodaje municiju ? Da kaze onom tipu da ne izda sina ? Kazes da nije izvucen maksimum iz situacije ali dragi moj od go*ana se ne pravi pita, ovdje se kuka kako im Alija nije rekao da ce biti rata i kako ih nije opremio do zuba a znam da znas kako su ljudi mislili tada jer isto misle i sada. Nisu se nista promjenili i nisu nista naucili.
Znas li za onaj slucaj kada su cetnici okupirali Zvornik pa ljudi koji su pobjegli opet se vratili jer su im cetnici rekli da ce im garantovati sigurnost ko se vrati a ko se ne vrati izgubice posao i imovinu. Ko se nije iz okoline Drine naucio od istorije mogao je to 1992 da nauci gledajuci sta se radilo ne samo po Vukovaru vec i Bijeljini , Sarajevu. I sta je tu trebao Alija da uradi ? Zabrani ljudima da se vrate iako su oni to htjeli ? I sta mislis sta bi se danas pricalo o Aliji da im je zabranio ? Mislis li da bi rekli : "Alija nam je spasio zivot" ili " Alija nam je zabranio da se vratimo jer nas je izdao " ? Mlohavom ku*cu svaka dlaka smeta a mi smo bili tada a i sada mlohavi i nesposobi da shvatimo ono najosnovnije : sta i kako zelimo.
nije trebo alija, nego njegovi operativci na terenu...
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#290 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by 155_mm »

mislim da se svi slazemo da smo se itekako mogli bolje pripremiti (losije bi vec bilo mnogo teze). a odgovornost snosi i narod i narodne vodje. ali to naci samo da je izapiranje mozga od proslog sistema itekako dalo rezultate. srbi samo da nisu poceli sa onolikim zlocinima bosna bi saptom pala. otpor bosnji je bio akt borbe za prezivljavanje a ne iz nekakvih nacionalnih ciljeva. te ciljeve nemaju bosnje ni danas. po svemu sudeci kad se nastavi sa realizacijom ideje ujedinjenja svih srpskih zemalja (ili sprovodjenja plana cvetkovic-macek) bosnjaci ce biti ponovo biti najnespremniji.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#291 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

kv99 wrote:
The 51st State wrote:tacticus :thumbup: , a kv99 nemoj covjeku vise replicirati, sda fakat je odmogla svojom "sposobnoscu", od vrha pa nadolje..., takticki, operativno, strategijski i jesu pogodili...
kv99 wrote:tacticus :thumbup: Za roman zasnovan na teoriji da smo organizovani kao svabe, pozrtvovani kao japanci , brojni kao kinezi i na konspirativnom nivou da bi nam CIA/KGB/MI6 pozavidili. Ili narodno receno " da su babi muda bila bi dido".
Ja sam pitao kako je bilo moguce u onim uslovima a dolazi roman o teoriji koja nema veze sa onim stanjem.
Da li se ti sjecas tog stanja i reci mi da li su samo ljudi iz SDA ili koji su glasali za njih bili nespremni ? Spomenuo sam covjeka koji je hajmo reci izdao sina a bio je stari komunista koji je trazio savjet od prijatelja starog komuniste. I jel to onda znaci da je SDP partija izdajica ? Nije jer su isto tako naivni bili vecina bez obzira za koga su glasali.
nesposobnom je iglu tesko prenijeti iz sobe u sobe
sta su to hrvati, superiorna vrsta?! pa su kupili malo oruzija i obucili malo ljudi, sa kojima su osvojili vise oruzija i opremili vise ljudi, sa kojima su onda zarobili jos nauruzanja i stvorili vojsku
SDP je bio korak iza SDA po naivnosti i neorganizaciji, ali taj korak je mogao znaciti koji 10 000 manje mrtvih civila
a ko je kriv sto smo mi vjerovali u JNA do zadnje, ko nas je uvjeravao da trebamo vjerovati JNA, ko nije proveo drugu propagandu, opet necu ici daleko od granice sa hrvatskom gdje su mogli nauciti primjere + mislis da je takvo misljenje prevladavalo u tuzli, bihacu, mostaru i drugim mjestima blize hrvatskoj koji su svojim ocima mogli vidjeti sta je JNA postala
kv99 wrote:Bio sam licno prisutan kada je covjek krenuo na liniju sa PAP i 10 metaka u njoj bez icega vise i psuje mater Aliji jer ide takav na liniju ....znaci Alija kriv sto on nema oruzje i opremu, jel tako ?

Taj isti covjek je 2 sedmice prije dobio konzervirani PAP i 150 metaka , uniforma i ruksak model JNA, uprtace, gas masku, cuturu i pribor za jelo , ustvari opremu koja je bilo ista ona koju su dobivali rezervisti TO a i cetnicki rezervisti, svi su se opremali u pocetku iz slicnih magacina a nekada i iz istih. I sta mislis zbog cega je bez svega toga otisao na liniju i sa samo 10 metaka ..i bez da je dekonzervirao pusku ? Jel mu Alija ili bilo ko drugi politicar za to kriv ? Jel mu trebo Alija doci , dekonzervirati pusku i reci da ne treba da proda 140 od 150 metaka i otici u birtiju pa popiti pare i krenuti bez ikakve opreme jer mu je bio ku*cu ceif da to ostavi kod kuce ?
I citavo vrijeme se to ovdje radi: "da je samo Alija nabavio oruzje i rekao da treba ici u rat svi su bili spremni ". Te bajke prodajite drugima, vidio sam i znam ne samo koliko su politicari bili nesposobni vec i kakav je bio narod.

I sto je najgore nista , ama bas nista nismo danas bolji ili da smo se ista od proslosti naucili.
pa ko je kriv, jeli kriv taj covjek koji je sluzio JNA prije 15-20 godina i vise nije imao pojma sta da radi ili je kriv Alija koji je bio izvrsna vlast, opet cu se okrenuti primjeru hrvatske, sto je toga bilo daleko manje, jednostavno jer su ljudi oformili neku strukturu komandovanja i veze, a kod nas je skoro sve bili vise manje samoorganizovanje naroda
sto alija nije stvorio nesto slicno zengama kao franjo u hrvatskoj, sto nije sazvao sve ljude sa vojnim iskustvom iz zemlje, a i van nje jer u hrvatskoj si imao bivsih pripadnika legije stranaca, hrvata iz kanadske vojske, sto alija nije u decembru otisao u tursku i dogovorio sa njima da pokusa naci dobrovoljce u oficirima turske vojske porjeklom iz BiH-sandzaka, a njih ima preko dobro preko hiljadu, pa da je doveo 50 iskusnih oficira nama bi zlata bili vrjedni
de mi reci jeli taj covjek kriv sto su odbranom sarajevo vaodili juke i cace, a kasnije samo podobni jer NIJE bilo nikakve organizacije, sve do prvih skromnih pokusaja 93, a dok nam je jedan od najboljih takticara bivse JNA Divljak, vrlo brzo prebacen da postane cata i samo je sluzio kao reklama, a covjek o taktici ratovanja ima vise u malom prstu nego 50% nasih "generala"
samo kod nas se pokusava narod optuziti od valdajuce klike da je kriv jer se nije sam dovoljno samoorganizovao, a ne obrnuto da se narod obracuna sa korumpiranim nesposobnjakovicima koji su ga doveli u tu situaciju
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#292 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

The 51st State wrote: nije trebo alija, nego njegovi operativci na terenu...
Koji bolan teren ? Koga da organizujes u to doba da ide u rat protiv JNA ? Stotinjak, par hiljada ljudi ali neku ozbiljnu masu od koga ? Hajmo napraviti mali eksperiment; skupi fudbalsku ekipu od ljudi koji bi najradije da sjede u fotelji sa pivom i daljinskim u ruci . I to uradi tajno i ne samo to vec ih i tajno opremi i istreniraj da igraju protiv profesionalnog protivnika. Mozes li to uraditi ? E sada uradi sve to sa istim ljudima ali na mnogo brojnije ih skupi da idu u rat . Koji ce biti rezultat ?
Ja znam sta se trebalo da uradi i ljudi imaju pravo kada kazu teoretski sta ...ali problem je bio sto mi tada a i danas ne znamo sta i kako hocemo, pa to teoretsko sta postaje kako u onom stanju kako je bilo. I kako ces ti covjeka koji ne zan sta i kako hoce motivisati da ide u rat ? Slobo i radovan su ljudima govorili ono sto su htjeli da cuju, franjo je ljudima govorio ono sto su htjeli da cuju, rahmetli Alija je ljudima govorio ono sto su zeljeli da cuju. To je njegova krivica ali pitao sam prije pa mi mozda ti mozes da odgovoris ako se sjecas tog vakta: Da je rahmetli Alija ili bilo ko drugi , Mahatma Gandi ili Kenedi krajem 91 ili na samom pocetku 92 stao pred narod i rekao : " Ljudi , dolazi rat i mi trebamo prvi da udarimo na JNA da bi se spasili "... ko bi ga prvi objesio za najblize drvo, velikosrbi ili ovi danasnji "veliki " Bosnjaci ?
Ovdje se citavo vrijeme tvrdi " Samo da je Alija rekao i opremio svi smo bili zeljni i spremni " a sto su bajke. I dok mi budemo sami sebe pricali bajke ponavljacemo iste greske.
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#293 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tahta »

Pitanje za kv99 ?
Zna li koliko sad košta kalašnjikov u sarajevu ?
koliko košta zolja?
ili neko drugo oružje
i da li zna koliko trenutno to crno tržište iznosi kolika su skladišta nelegalnog oružja ?
i dali je danas teže prošvercovati oružje preko granice nego 91?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#294 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by The 51st State »

kv99 wrote:
The 51st State wrote: nije trebo alija, nego njegovi operativci na terenu...
Koji bolan teren ? Koga da organizujes u to doba da ide u rat protiv JNA ? Stotinjak, par hiljada ljudi ali neku ozbiljnu masu od koga ? Hajmo napraviti mali eksperiment; skupi fudbalsku ekipu od ljudi koji bi najradije da sjede u fotelji sa pivom i daljinskim u ruci . I to uradi tajno i ne samo to vec ih i tajno opremi i istreniraj da igraju protiv profesionalnog protivnika. Mozes li to uraditi ? E sada uradi sve to sa istim ljudima ali na mnogo brojnije ih skupi da idu u rat . Koji ce biti rezultat ?
Ja znam sta se trebalo da uradi i ljudi imaju pravo kada kazu teoretski sta ...ali problem je bio sto mi tada a i danas ne znamo sta i kako hocemo, pa to teoretsko sta postaje kako u onom stanju kako je bilo. I kako ces ti covjeka koji ne zan sta i kako hoce motivisati da ide u rat ? Slobo i radovan su ljudima govorili ono sto su htjeli da cuju, franjo je ljudima govorio ono sto su htjeli da cuju, rahmetli Alija je ljudima govorio ono sto su zeljeli da cuju. To je njegova krivica ali pitao sam prije pa mi mozda ti mozes da odgovoris ako se sjecas tog vakta: Da je rahmetli Alija ili bilo ko drugi , Mahatma Gandi ili Kenedi krajem 91 ili na samom pocetku 92 stao pred narod i rekao : " Ljudi , dolazi rat i mi trebamo prvi da udarimo na JNA da bi se spasili "... ko bi ga prvi objesio za najblize drvo, velikosrbi ili ovi danasnji "veliki " Bosnjaci ?
Ovdje se citavo vrijeme tvrdi " Samo da je Alija rekao i opremio svi smo bili zeljni i spremni " a sto su bajke. I dok mi budemo sami sebe pricali bajke ponavljacemo iste greske.
nemojmo biti naivni, vec krajem 90, a pogotovo 91 je bilo jasno (njemu kao lideru sigurno jeste) da ce i kod nas rat, uostalom pokrenuta je patriotska liga 91 u strogoj ilegali koja je brojala sasvim dovoljno ljudi za inicijalni udar agresora, a sad sto ista nije bila obucena i opremljena makar ko zenge na pocetku u hrvatskoj je direktna odgovornost tadasnjeg rukovodstva na celu sa alijom, cijelo vrijeme je bio otvoren kanal prema zapadu, ali jok hajmo mi po dvije milje kalas prodavati ne bi li se namakla obrtna sredstva....
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#295 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

The 51st State wrote: nemojmo biti naivni, vec krajem 90, a pogotovo 91 je bilo jasno (njemu kao lideru sigurno jeste) da ce i kod nas rat, uostalom pokrenuta je patriotska liga 91 u strogoj ilegali koja je brojala sasvim dovoljno ljudi za inicijalni udar agresora, a sad sto ista nije bila obucena i opremljena makar ko zenge na pocetku u hrvatskoj je direktna odgovornost tadasnjeg rukovodstva na celu sa alijom, cijelo vrijeme je bio otvoren kanal prema zapadu, ali jok hajmo mi po dvije milje kalas prodavati ne bi li se namakla obrtna sredstva....
Bila je stroga ilegala i bilo je nesto oruzja i znamo rezultat ? Rjesenje je da spominjes Hrvatsku i ZNG i reci mi kako su oni to odradili ? Franjo dobio vlast, izbacio iz ustava da su srbi narod vec manjina a i da nije to uradio ima je i bez toga aposlutnu izvrsnu i zakonodavnu vlast da donese bilo koji zakon. I ne samo to , vec je imao teritorijalno i brojcano mnogo bolje uslove za organizaciju. U Hrvatskoj je 20 % stanovnistva bilo Srba a u Bosni i Hercegovini ? Dodaj na to i ovaj broj koji je vec krajem 1991 proglasio kopiju RSK samo sa "rvackim " predznakom i koliko dobijes ljudi i prostora da se slobodno organizujes ? Znaci imao je zakonsku i izvrsnu vlast i situaciju na terenu da organizuje ZNG kako mu se prohtije.
Mozes li mi ti reci kako se moglo organizovati legalno nesto slicno ZNG u Bosni i Hercegovini ? Da tadasnje vlada ili parlament donese tu odluku ? Vlada i parlament gdje su SDS i HDZ imali dobar dio vlasti, gdje su imali svoje ljude od najviseg pa do najnizeg nivoa od MUP-a, redovnog i rezervnog sastava, TO, DB, civilne zastite, opstinskih organa a da je spominjemo tzv JNA ?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#296 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by 155_mm »

Sarajmen wrote:Veliki broj branioca Sarajeva se naoružao , na način da je razoružao one koji su imali oružje. A to su aktivisti Srpske Demokratske Stranke ili imućniji pojedinci -građani, zatim lovci i njihovo lovačko oružje, a tek krajem Juna i dijelom naoružanja iz arsenala bivše JNA. Naravno, sve uz pomoć angažvanih snaga redovnog i rezervnog sastava tadašnjeg SUP-a (MUP-a) i ilegalnih formacija Patriotske lige i Zelenih beretki. Individualni pojedinci van ovih struktura su irelevantni...

Njemački ''šmajseri'', ruski ''dobošari'' i američki ''tomson'' su bili činili najzastupljenija oružja koja smo nalazili kod aktivista SDS-a. Oni svoje porijeklo SU imali po svemu sudeći , iz skladišta Teritorijalne odbrane.

U vezi cijene ''kalašnjikova'' u predratnom vremenu a po sjećanju, mislim da je cijena varirala od 700 -najviše 2000 njemačkih maraka.
MUP je bio legalna drzavna sila i trebalo je mngo vise organizirati preko njih u onim mjestima gdje su probosanske snage bile vecina. pojacati rezervni sastav do maksimuma a to obrazloziti vrlo kompikovanom situacijom u drzavi i sigurnosnim razlozima, a naoruzati ih iz arsenala tadasnje TO. povecati kontrole na cestama takodje do maksimuma sto bi itekako otezalo (siguno ne sprijecilo) naoruzavanje SDS-ovaca.

cak i u nekom buducem sukobu koji je vec najavljen od strane vodje milorada u beogradu u prvim i odlucujucim danima ce policija imati najvecu ulogu. i eto sasvim slucajno baza SIPE u istocnom sarajevu i direktor obavezno miletov kadar (ali sta ces kad nije moglo drugacije kao sto nije moglo ni 91-92 :-) ).
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#297 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

155_mm wrote:
Sarajmen wrote:Veliki broj branioca Sarajeva se naoružao , na način da je razoružao one koji su imali oružje. A to su aktivisti Srpske Demokratske Stranke ili imućniji pojedinci -građani, zatim lovci i njihovo lovačko oružje, a tek krajem Juna i dijelom naoružanja iz arsenala bivše JNA. Naravno, sve uz pomoć angažvanih snaga redovnog i rezervnog sastava tadašnjeg SUP-a (MUP-a) i ilegalnih formacija Patriotske lige i Zelenih beretki. Individualni pojedinci van ovih struktura su irelevantni...

Njemački ''šmajseri'', ruski ''dobošari'' i američki ''tomson'' su bili činili najzastupljenija oružja koja smo nalazili kod aktivista SDS-a. Oni svoje porijeklo SU imali po svemu sudeći , iz skladišta Teritorijalne odbrane.

U vezi cijene ''kalašnjikova'' u predratnom vremenu a po sjećanju, mislim da je cijena varirala od 700 -najviše 2000 njemačkih maraka.
MUP je bio legalna drzavna sila i trebalo je mngo vise organizirati preko njih u onim mjestima gdje su probosanske snage bile vecina. pojacati rezervni sastav do maksimuma a to obrazloziti vrlo kompikovanom situacijom u drzavi i sigurnosnim razlozima, a naoruzati ih iz arsenala tadasnje TO. povecati kontrole na cestama takodje do maksimuma sto bi itekako otezalo (siguno ne sprijecilo) naoruzavanje SDS-ovaca.

cak i u nekom buducem sukobu koji je vec najavljen od strane vodje milorada u beogradu u prvim i odlucujucim danima ce policija imati najvecu ulogu. i eto sasvim slucajno baza SIPE u istocnom sarajevu i direktor obavezno miletov kadar (ali sta ces kad nije moglo drugacije kao sto nije moglo ni 91-92 :-) ).
A kako ces ih naoruzati iz arsenala tadasnje TO kada je arsenal TO bio u rukama tzv JNA ?

Za ovo drugo podebljano je ono sto ponavljam citavo vrijeme : nista se mi nismo naucili. Koliko se samo puta vlast promjenila : od SDA, SZBIH, SDP i sve ih gotovo isti narod bira i opet isto bez razlike koji su politicari. A obrati paznju kako se pljuje na politicare koji se dogovaraju sa miloradom na isti nacin kada urade nesto sto nije po ukusu milorada. Isti narod kritikuje iste politicare kada se nekada skroz suprotno ponasaju jer narod sam ne zna sta i kako hoce.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#298 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by 155_mm »

za TO sam mislio da je bilo preduhitriti JNA i samo kao "pozajmiti" oruzje iz arsenala TO za potrebe MUP-a pa valjda smo jos ista drzava. mislio sam na tu foru. nekazem da bi svugdje uspijela ali mozda negdje i bi.

potpuno se slazem sa tobom da smo jos vrlo nezreli kao narod a kakav narod takve i vodje. ali kad su nas 50 godina drzali kao pilice na farmi i vrijeme klanju je doslo devedesetih. nije lako od onog jugoslovenskog "Muslimana" napraviti ponovo srednjovijekovnog "Bosnjanina". mislim po nacinu razmisljanja prema sebi, vlastitom narodu, drzavi bosni i prema okruzenju. ipak smo se mi provukli kroz iglene usi citav prosli vijek i dobili priliku za popravni ispit. duboko sam uvjeren da ce velikosrpska ideologija ponovo poci u realizaciju. neki misle pa srbi su u bosni sve slabiji i slabiji nemaju oni sanse. pa zar neko misli da ce oni gledati kako u miru gube bosnu. vrlo naivno razmisljanje.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#299 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

kv99 wrote:
The 51st State wrote: nemojmo biti naivni, vec krajem 90, a pogotovo 91 je bilo jasno (njemu kao lideru sigurno jeste) da ce i kod nas rat, uostalom pokrenuta je patriotska liga 91 u strogoj ilegali koja je brojala sasvim dovoljno ljudi za inicijalni udar agresora, a sad sto ista nije bila obucena i opremljena makar ko zenge na pocetku u hrvatskoj je direktna odgovornost tadasnjeg rukovodstva na celu sa alijom, cijelo vrijeme je bio otvoren kanal prema zapadu, ali jok hajmo mi po dvije milje kalas prodavati ne bi li se namakla obrtna sredstva....
Bila je stroga ilegala i bilo je nesto oruzja i znamo rezultat ? Rjesenje je da spominjes Hrvatsku i ZNG i reci mi kako su oni to odradili ? Franjo dobio vlast, izbacio iz ustava da su srbi narod vec manjina a i da nije to uradio ima je i bez toga aposlutnu izvrsnu i zakonodavnu vlast da donese bilo koji zakon. I ne samo to , vec je imao teritorijalno i brojcano mnogo bolje uslove za organizaciju. U Hrvatskoj je 20 % stanovnistva bilo Srba a u Bosni i Hercegovini ? Dodaj na to i ovaj broj koji je vec krajem 1991 proglasio kopiju RSK samo sa "rvackim " predznakom i koliko dobijes ljudi i prostora da se slobodno organizujes ? Znaci imao je zakonsku i izvrsnu vlast i situaciju na terenu da organizuje ZNG kako mu se prohtije.
Mozes li mi ti reci kako se moglo organizovati legalno nesto slicno ZNG u Bosni i Hercegovini ? Da tadasnje vlada ili parlament donese tu odluku ? Vlada i parlament gdje su SDS i HDZ imali dobar dio vlasti, gdje su imali svoje ljude od najviseg pa do najnizeg nivoa od MUP-a, redovnog i rezervnog sastava, TO, DB, civilne zastite, opstinskih organa a da je spominjemo tzv JNA ?
sto vise razmisljam i sto vise citam sto pises to dolazim do zakljucka da imas pravo

da je baba (alija izetbegovic) imala muda bila bi djeda (franjo tudzman)
po tebi sada ispade da je franjo tudzman imao samostalnu drzavu, a jna i srbi se samo nasli, e pa vidis jeste da je franjo imao u potpunosti izvrsnu vlast ali u jednoj od jugoslovenskih republika gdje je granice i kopnene i morske i zracne kontolisala federalna vlada sa saveznom policijom, saveznom granicnom sluzbom + jna sa svojim granicarima, a naravno na cjeloj toj teritoriji hrvatske imao je ogromne garizone iste armije, ali vidis imao je muda da stvori zng

a u nasoj zemlji u kojoj smo imali 31% srba i tu jna zestoko angazovanih u borbama u cjeloj hrvatskoj od oktobra 1991 i u to vreme jos nenauruzani SDS i umjesto da je alija pokazao da ima muda i zahtijevao manju djelomicnu mobilizaciju rezervnog sastava milicije sa nekim manjim jedinicama TO (nije bilo potrebe zvati to zng) sa najnormalnijim izgovorom da zelimo staviti barem neki stit izmedju nas i ludila koje se desava u hrvatskoj i da taj satav svake 4-6 sedmica rotiramo, a da su mu su se usprotvili trebao je to uradi jednostrano, ali ne on za to kao svaka baba nije ima muda za to nego je ostavio vise manje stihiski da se stvari desavaju i te kada je bilo vec kasno nesto na svoj traljavi nacin pokusao uraditi

prvo si mi kontrirao, da se u osnovi manja kolicina oruzija nemoze uvesti, a onda si mi priznao da je to PL vec uradila i u vecim kolicinama, pa onda da si govorio da se skladista TO nisu mogla zauzeti, pa si sam rekao da je to odradjeno u tuzli i zenici, ali naravno ne na vrijeme, pa si onda cak govorio da nije bilo ljudi za organizovanje nekih 6-8000 ljudi u citavoj BiH, a zaboravljas da bosnjo nema mozga, nema manire, ali ima srce koje malo ko ima, zatim si cak rekao da je kriv narod sto se nije samoorganizovao

ukratko svi su ti bili krivi ili nije bilo moguce, svi sem onih koji su bili nasi lideri i kome je to bila obaveza, a bas oni su krivi sto se nista nije na vrijeme uradilo, a bilo kojem politicaru je moralo jos u oktobru 91 biti jasno sta se desava i na kraju kada i je napokon iz guzice doslo u glavu da se nemogu baviti samo svojim vlastitim interesima da nebi i sami izvisili, to su po obicaju uradili toliko traljavo i neozbiljno da je nevjerovati
covjek bi rekao pa dobro oni su smotani i bolje neznaju, ali kako su onda znali vrsiti onako komplikovane zvrzlame kada su pljackali vlastiti narod dok je ovaj umirao
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#300 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tacticus »

155_mm wrote:za TO sam mislio da je bilo preduhitriti JNA i samo kao "pozajmiti" oruzje iz arsenala TO za potrebe MUP-a pa valjda smo jos ista drzava. mislio sam na tu foru. nekazem da bi svugdje uspijela ali mozda negdje i bi.

potpuno se slazem sa tobom da smo jos vrlo nezreli kao narod a kakav narod takve i vodje. ali kad su nas 50 godina drzali kao pilice na farmi i vrijeme klanju je doslo devedesetih. nije lako od onog jugoslovenskog "Muslimana" napraviti ponovo srednjovijekovnog "Bosnjanina". mislim po nacinu razmisljanja prema sebi, vlastitom narodu, drzavi bosni i prema okruzenju. ipak smo se mi provukli kroz iglene usi citav prosli vijek i dobili priliku za popravni ispit. duboko sam uvjeren da ce velikosrpska ideologija ponovo poci u realizaciju. neki misle pa srbi su u bosni sve slabiji i slabiji nemaju oni sanse. pa zar neko misli da ce oni gledati kako u miru gube bosnu. vrlo naivno razmisljanje.
ma ja sam u prvom postu napisao kako je neko kome je to posao ljepo dao jedan od recepata u nekoliko stavaka

1) stvoriti komitet od nekoliko vojnih profesionalaca + nekoliko stranih strucnjaka gdje stranci bi vise radili van zemlje na nabavci materijala i dajuci savjete prilikom stvaranja strukture, dok bi domaci efektivno pravili strukturu u zemlji
2) ilegalno nabaviti manju kolicinu relativno modernog nauruzanja i sistema veze
3) na vise manje nacin legalno dati kracu obuku i stvoriti krovnu organizaciju mobilisuci oko 2-4000 ljudi u sastave rezervne milicije i djelova TO i u manjim jedinicama od 100-300 ljudi na 10-15 lokacija drzati ih sa apsolutno prihvatljivim izgovorom, da stite BiH granice od ludila koje se desava u hrvatskoj, a pri tome da vise manje sem doobuke nista ne rade da ne prave konflikte
4) prilikom pocetaka prvih neprijateljstava, te manje jedinice na 4-8 lokacija su u roku od 48-72 sata trebali napasti i povratiti nauruzanje TO i onda odmah izvrisiti masovnu mobilizaciju
5) jedinice nauruzane TO djelom trebaju izvrsiti blokadu kasarni u vecinskim bosnjackim i u gradovima gdje su bosnjaci sa hrvatima vecina (npr. travnik) i raditi na tome da se evakuiraju sa licnim nauruzanjem a da ostave tesko
6) trebalo je odmah u isto prvih 48-72 sata zauzeti vojne fabrike koje se nalaze u odbranjivim teritorijama, prvenstveno u bugojnu, vitezu, novom travniku i konjicu, zapljeniti odredjene kolicine teskog nauruzanja koje se tu nalazilo vec gotovo ili u zavrsnim fazama izrade i sa materijalima koje su se trebale prosvercati napraviti i koji su se vec nalazili u fabrikama, napraviti jos odredjenu kolicinu istog

a sve gore navedeno je scenario iz slovenije i hrvatske prilagodjen BiH situaciji
sada da li je to bilo lako izvesti, naravno da nije i sigurno neke stvari nebi bile izvedene kako trebaju, ali da li je bilo realno za ocekivati da se barem 80% tog plana ostvari uz neku normalniju organizaciju, naravno da jeste pa ako su hrvati uspijelo toliko toga mislim da smo mi mogli barem 30-40% toga, a gore navedeni plan je upravo toliki
ali ponavljam najveci problem bosnjaka je bilo njegovo rukovodstvo, a i dan danas je i ako se stvari pocinju malo bolje odvijati
mada je moje licno misljenje je da je u prvom unutrasnjem sukobu sda pobijedila struja adila zulfikarpasica, bosnjaci bi daleko bolje prosli jer i ako je ovaj isto posvjecen samobogacenju bio je daleko sposobniji i odlucniji (imao je muda) od alije i bio je dovoljno pametan da zna da je previse korupcije najbrzi nacin za samounistenje, pa bi korupciju zadrzao u vrhu (kao sto to zapadne zemlje rade) i organizovao bi daleko efikasniju odbranu i znamo bi daleko bolje kako da se nosi sa franjom
Post Reply