Patriotizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#26 Re: Patriotizam

Post by Joe McCarthy »

lua wrote: Vjerujem da tzv. rehabilirane (vjerovatno si mislio na rehabilitovane, ili je ovo naprosto neka riječ iz novoosmišljenog jezika svih Bošnjaka)
Pišem većinom sa mobitela koji autocorectuje svaku drugu riječ, ali hvala na pronalaženju ove pravopisne greške. Samo PPuj mi broj žiro računa da udijelim koju markicu za trud ;)

To za novo izmišljeni jezik je samo dokaz da ti si ili mješanac, kopile bez mjesta u današnjem svijetu ili neka četo-komunjara, kako god okreneš svi ste vi meni isti. Peta kolona koja truje naciju iznutra sa vašim lažima o nekom zlu bošnjačkog nacionalizma i patriotizma, dok drka na trobojku pod kojom su svi Bošnjaci izgubili nekog dragog.
lua wrote:komunjare imaju jako loša iskustva sa fašistima i nacionalistima, tako da vjerovatno ni ne žele biti liska s te grane. Nadalje, te komunjare su imale kakvu-takvu uređenu državu, iz koje su crpili kvalitetan napredak i prosperitet kako za pojedinca, tako i za kolektiv, koji je bio povezan zdravorazumnim razlozima, a ne nekakvom krvnom lozom kao u srednjem vijeku.
Te komunjare, kao i svaka sub-mediokretitetna grupa imbecila može napraviti "kakvu-takvu uređenu državu" ako imaju pola stoljeća mira, desetine milijardi (nekad nepovratnih) kredita u kad je sva opozicija ugušivana u krvi. Ta vaša "uređena država" je trajala samo onoliko koliko su je "zli" kapitalisti izdržavali, a kad su odlučili da nema boga koji bi ispravio ne efikasnosti crvene kuge jednostavno su prekinuli dalje podupiranje propalog projekta.

Dok zlo crvene bolesti se nemože mjeriti ni sa jednim dijelom nacional-šovinista. Desetine MILIONA ljudi koje su bolesnici zaraženi crvenim ludilom pobili izgladnjavanjem od Ukrajine do Kine!
lua wrote:Nacionalizam i to posebno ovaj tvoj ekskluzivni nacionalizam, koji je u suštini ravan šovinizmu, pokazuje koliko je civilizacija potrčala šprintom unazad i koliko ljudi vole imbecilne, polupismene, kretenoidne teoreme o svom svetom porijeklu, kako bi se na bilo koji način izdigli iz svog mizernog postojanja. Ljudi poput tebe, traže kao posljednje slamčice spasa, nekakve razlike među ljudima, izdižući svoju izmišljeni poltronsku naciju na nekakav pijedestal, ačeći i dičeći se nekakvom pameti, nekakvom krvi, nekakvom vjerom, nekakvom historijom (isprepravljanom, uljepšanom, ali nažalost poluistinitom), nekakvim floskulama, nekakvim poklicima mržnje, a sve to kao vjerni sluga kapitalističkom uvjerenju i u nadi da će se i njihovi novčaničići napuniti kojom mizernom markicom, koju su zaradili vrijeđajući tuđe i izdižući svoje. Nacionalizam je hvaljenje kvadriplegijom ili mucanjem ili prirodno plavom kosom: ništa nisi poduzeo da dobiješ ili da budeš to, već si tu smješten, ali ti se kurčiš jer zaboga, to je jedino što ti je još ostalo.
Alo Nobelovac, nisam te prepozno. Ja i moja stajališta su samo produkt historije koju su tvoje komunjare proizvele. I ja sam nacional-korporatista, treća pozicija da budemo precizniji, ne zalažem se za ijedan ekonomski sistem koji uništava i otupljava ljudski potencijal.

Ja sam nacionalista danas zato što sam četri godine "sastavljao" svoju sedmogodišnju rodicu, ja sam nacionalista zato što su mi zapalili tetku u Višegradu zajedno sa 70 drugih Bošnjaka, ja sam nacionalista danas zato što je moj prvi komšija mog starog otjrao u logor i sjebao ga toliko fizički i mentalno pa nije doživio rođenje svoje prve unuke. Pa da te ufatim uživo da mi ovako preseravaš sakupljao bi rasute zube sa poda sa polomljenim prstima, ali muda narastu kad nevidiš sugovornika, znam ja vas crvene i tu vašu famoznu hrabrost kad se nađemo uživo.
lua wrote:Ništa nisi drugačiji od Milorada Dodika i od onih koje najviše mrziš. Isti si. Oni su stvorili tebe, ti stvaraš njih. Obzirom da se ljigavcima ne može pomoći, niti trebam očekivati ikakav iole pametan odgovor od tebe, samo se nadam da ćeš osjetiti svu silu "zasijanog" sjemena mržnje. Jer ništa, ama baš ništa, tvoj šovinizam nije bolji od onog Bradonjinog 1992.godine s Pala.
Poštedi me tvog crvenog baljezganja, i ja sam jedno vrijeme patio od crvenog poremećaja. Ali hvala bogu, pa su me baš "liberali" srbske i hrvatske nacionalnosti uvjerili šta je krajnji plan ovog komunjarskog zla.

Ja sam nacionalista, nikad nisam se sramio tog priznat u raji, znaš koliko me zaboli nešto zato što neke kujice i derpei sa Filozofije u kafani me nekad pogledaju naopako :D Ali sam daleko od šoviniste, otvoren sam za raznorazne ideje ako ne štete Bošnjacima. Ako išta imao sam najinteligentnije razgovore o reunifikaciji nečega nalik Jugoslaviji sa drugim nacionalistima. Ja volim MOJ NAROD, i samo gledam promociju i prezervaciju njihovih intresa, a njihovi intresi nisu u denacionalizaciji i vraćanju bacanju drkice sjećajući se nekih "dobrih dana pod Titom".

P.S.: Sad mi saberi sve pravopisne greške i poslaču ti koji šekel ;)
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#27 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

Patriotizam se javlja u razlicitim drustveno-politickim uredjenjima, republike/kraljevine/da ne nabrajam vec... Tako da ga ne treba pripisivati striktno nekom odredjenom.

Zasto se tako cesto (mozda grijesim) nacionalizam veze uz patriotizam?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#28 Re: Patriotizam

Post by fatamorgana »

Joe McCarthy wrote: P.S.: Sad mi saberi sve pravopisne greške i poslaču ti koji šekel ;)
poslaČu, ČeTRi, uFatim, nevidiš, bradonjinog može i malim slovom jer nije lično ime, priznat ide sa apostrofom, intResi pretpostavljam da je lapsusu calami - dva puta ista greška, prepozno također ide sa apostrofom, ijedan, autocorectuje,srBske ....

Pokušaj da "autocorectuješ" malo taj tvoj mobitel, stvarno mu je pravopis kritiĆan, :wink:
azea
Posts: 140
Joined: 23/01/2014 11:21

#29 Re: Patriotizam

Post by azea »

Joe kako ces bola zvat ljude "mjesanac, kopile bez mjesta u danasnjem svjetu" i prjetit da ce "sakupljat rasute zube sa poda sa polomljenim prstima", kontam da se ne slazete i da imas jake stavove u vezi teme ali nije ti fazon..
Sledeci put odbroji do deset prije nego sto krenes pisat.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#30 Re: Patriotizam

Post by Objektivni navijac »

fatamorgana wrote:
Objektivni navijac wrote:Sto bi rekao,vrli covjek jedan : Patriotizam je zadnje utociste hulja !!
Nažalost nije zadnje utočište, i religija je ravnopravna sa patriotizmom kad je u pitanju davanje azila huljama i ostalom raznoraznom šljamu ....
Religija,kao i patriotizam imaju puno zajednickoga,oboje spadaju medju najprimitivnije ljudske osjecaje,rodjene iz najdubljeg atavizma. Atavisticki strah od smrti je glavni pokretac oba osjecaja. Religija daje nadu i iluziju o besmrtnosti i time smiruje uplasenu ljudsku dusu a patriotizam,daje osjecaj sigurnosti ,okruzenost svojim coporom,a isto kao i religija daje iluziju vjecnoga zivota jer pojedinac kroz nastavak zivota svoga copora,svoje grupe,dozivljava produzenje vlastitoga opstanka.
Mada su i religija i patriotizam extremno negativne kategorije,zbog toga sto proizlaze iz najdubljih atavistickih strahova,iz najdubljih zakutaka mozga,zato su vjecne i neunistive. Razumnim ljudima,ostaje samo opcija da te osjecaje 'civilizuju' ,prilagode vremenu a ne postoji nikakva nada da se to zlo iskorijeni.
Last edited by Objektivni navijac on 05/03/2014 16:13, edited 1 time in total.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#31 Re: Patriotizam

Post by NIN »

Joe McCarthy wrote:To za novo izmišljeni jezik je samo dokaz da ti si ili mješanac, kopile bez mjesta u današnjem svijetu...
...Pa da te ufatim uživo da mi ovako preseravaš sakupljao bi rasute zube sa poda sa polomljenim prstima...
Banned user for reason “krsenje pravila foruma, vrijedjanje”
» Joe McCarthy
mjesec
ANAKIN
Posts: 169
Joined: 09/12/2011 22:57

#32 Re: Patriotizam

Post by ANAKIN »

ovdje se miješaju patriotizam, nacionalizam, šovinizam, ksenofobija.... prve dvije su pozitivne stvar, a druge dvije jako, jako negativne i opasne...
dobro je voljeti svoju naciju(nacionalizam), ali je opasno mrziti druge(šovinizam)...
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#33 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

Po cemu su nacionalizam i patriotizam dobre stvari?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#34 Re: Patriotizam

Post by Gojeni H »

Leo_alfa wrote:Po cemu su nacionalizam i patriotizam dobre stvari?
Daj nam svoju definiciju nacionalizma i patriotizma, reci nam zasto su negativni, pa da raspravljamo.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#35 Re: Patriotizam

Post by lua »

Joe McCarthy wrote:
Pišem većinom sa mobitela koji autocorectuje svaku drugu riječ, ali hvala na pronalaženju ove pravopisne greške. Samo PPuj mi broj žiro računa da udijelim koju markicu za trud ;)

To za novo izmišljeni jezik je samo dokaz da ti si ili mješanac, kopile bez mjesta u današnjem svijetu ili neka četo-komunjara, kako god okreneš svi ste vi meni isti. Peta kolona koja truje naciju iznutra sa vašim lažima o nekom zlu bošnjačkog nacionalizma i patriotizma, dok drka na trobojku pod kojom su svi Bošnjaci izgubili nekog dragog.



Te komunjare, kao i svaka sub-mediokretitetna grupa imbecila može napraviti "kakvu-takvu uređenu državu" ako imaju pola stoljeća mira, desetine milijardi (nekad nepovratnih) kredita u kad je sva opozicija ugušivana u krvi. Ta vaša "uređena država" je trajala samo onoliko koliko su je "zli" kapitalisti izdržavali, a kad su odlučili da nema boga koji bi ispravio ne efikasnosti crvene kuge jednostavno su prekinuli dalje podupiranje propalog projekta.

Dok zlo crvene bolesti se nemože mjeriti ni sa jednim dijelom nacional-šovinista. Desetine MILIONA ljudi koje su bolesnici zaraženi crvenim ludilom pobili izgladnjavanjem od Ukrajine do Kine!



Alo Nobelovac, nisam te prepozno. Ja i moja stajališta su samo produkt historije koju su tvoje komunjare proizvele. I ja sam nacional-korporatista, treća pozicija da budemo precizniji, ne zalažem se za ijedan ekonomski sistem koji uništava i otupljava ljudski potencijal.

Ja sam nacionalista danas zato što sam četri godine "sastavljao" svoju sedmogodišnju rodicu, ja sam nacionalista zato što su mi zapalili tetku u Višegradu zajedno sa 70 drugih Bošnjaka, ja sam nacionalista danas zato što je moj prvi komšija mog starog otjrao u logor i sjebao ga toliko fizički i mentalno pa nije doživio rođenje svoje prve unuke. Pa da te ufatim uživo da mi ovako preseravaš sakupljao bi rasute zube sa poda sa polomljenim prstima, ali muda narastu kad nevidiš sugovornika, znam ja vas crvene i tu vašu famoznu hrabrost kad se nađemo uživo.



Poštedi me tvog crvenog baljezganja, i ja sam jedno vrijeme patio od crvenog poremećaja. Ali hvala bogu, pa su me baš "liberali" srbske i hrvatske nacionalnosti uvjerili šta je krajnji plan ovog komunjarskog zla.

Ja sam nacionalista, nikad nisam se sramio tog priznat u raji, znaš koliko me zaboli nešto zato što neke kujice i derpei sa Filozofije u kafani me nekad pogledaju naopako :D Ali sam daleko od šoviniste, otvoren sam za raznorazne ideje ako ne štete Bošnjacima. Ako išta imao sam najinteligentnije razgovore o reunifikaciji nečega nalik Jugoslaviji sa drugim nacionalistima. Ja volim MOJ NAROD, i samo gledam promociju i prezervaciju njihovih intresa, a njihovi intresi nisu u denacionalizaciji i vraćanju bacanju drkice sjećajući se nekih "dobrih dana pod Titom".

P.S.: Sad mi saberi sve pravopisne greške i poslaču ti koji šekel ;)

Iako si sad OUT na mjesec dana, ipak ću ti odgovoriti na ovaj post. Nikad u životu nisam pročitala veću količinu svjesne mržnje i kompleksa uperenih protiv ljudi koji ne misle da je tvoja nacija išta bolja od ostalih. I nije. To i jeste krucijalni problem nacionalizma. Iako je on, kao kultura i subkultura, osnov tradicije na Balkanu, ipak postoje ljudi koji vide dalje od svog balkona i džamijskog harema ili crkvenog predvorja ili SDA kancelarijice. Suština svega jeste i to ću ti jako rado ponoviti još jednom: Kopilad, ilitiga ljudi koji "nemaju mjesta u današnjem sistemu" ili "četo-komunjare" kako ih ti slasno nazivaš, misleći na ljude koji kritikuju nacionalizam bilo kakvih razmjera, su spram tebe i takvih poput tebe, nebitno da li B, H ili S, totalno bezopasni. To su oni likovi koji su davno shvatili da je svako ljudsko biće zaslužilo dostojanstven i kvalitetan život, da svako ljudsko biće ima prava i obaveze spram mjesta gdje živi, da bi svaki čovjek trebao biti jednak pred zakonom u svakom trenutku. Te "četo-komunjare" čije bi ti zube prosipao, su svojevremeno u svojoj borbi imali ciljeve koji se nisu svodili na izmišljene pojmove entiteta, fildžan države, Islamske deklaracije, Bošnjaštva i drugih notornih izmišljenih gluposti koje u suštini postoje samo da druge i drugačije omalovaže, vitalnog nacionalnog interesa i drugih dejtonskih laži, koje su tebi svetinja i zakon. Sloboda i jednakost nisu floskule, gospodine.

Odmah si, naravno, na forumu, među totalno nepoznatim ljudima i trolovima, raspleo svoju životnu priču, jer si naravno samo ti patio u ratu-a žao mi je: nisi. Nisi u mogućnosti da gledaš van svog otrovanog jadnog horizonta, pretpostavljam stranački obojenog, sa slikama tvojih ratnih heroja i sa citatima tvojih velikana, tako ponosnog na ovu bijedu i ovu mrtvaju, koju je nacionalizam skrojio. Tvoji drhtavi prstići hujom prijete po netu, lafo rasipanjem zuba. Inače, wireless muda pale samo kod maloumnika koji vrijeđaju strance po netu psujući im "balijskočetničkoustašku" majku.

Umanjuješ krivična djela koja su se desila pod velom nacional-šovinizma? Jako pametno. Vjerujem da samim tim i agresija na tvoju domovinu nije ništa spram "zlodjela" partizana. Tvoji dvostruki aršini, tvoja duhovna pa i gramatička nepismenost, tvoja mržnja i tvoj kompleks veličine svemira su mi samo iznova pokazali ko je jedan prosječni nacionalista na Balkanu. Ništa posebno, već viđeno među ljubiteljima Draže i Pavelića. Samo sad, malo uobličeno i uljepšano u nekakav inat nacionalizam Bošnjaka, koji su dovoljno vjerovali u LAŽI "o bratstvu i jedinstvu". Smiješno.

I Četo mrzi komunjare k'o i ti. S tim da Četo mrzi i tebe i ti mrziš Četu, skupa mrzite Uju, a ni pederi vam nisu mili, pa jebete majku i ateistima, i budistima, i Kinezima i Ciganima i svi su vam krivi za nešto, a ne shvatate da ste vi i vama slični uzrok i posljedica ovog haosa u kom živimo. Vi ste rodili, skupa, vodeći se za rukice kao hrpa hipika na LSD-u, ovu kataklizmu paradoksa koju ponosno zoveš domovinom samo za tvoj narod. Samo zato što vam treba nešto kako biste se osjećali manje bijednima nego što zaista jeste. A ne shvataš da je tvoj narod svaka jedinka rođena na ovom tlu, ma koliko bježao od te istine. :)
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#36 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

Gojeni H wrote:
Leo_alfa wrote:Po cemu su nacionalizam i patriotizam dobre stvari?
Daj nam svoju definiciju nacionalizma i patriotizma, reci nam zasto su negativni, pa da raspravljamo.
Nema "moje" definicije patriotizma ili nacionalizma, kao ni necije druge. A razloge zbog cega mislim da, u najmanju ruku, patriotizam nije opravdan sam naveo kroz prethodne postove.
Ja kao forumas koji je otvorio ovu temu, zelim biti objektivan (koliko mogu) kako bi rasprava na datu temu privukla forumase razlicitih stavova.
Malo je bez veze da pricamo ovdje na nacin "drzim do odredjenih ubjedjenja, dokazi da nije tako". Znaci kroz svoje postove ovdje ne iznosim tvrdnju nego postavljam pitanja.
Evo sad rasprave radi, ne vidim opravdanost ovih ideja kao bilo kakvih vrlina.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#37 Re: Patriotizam

Post by lua »

Patriotizam može imati pozitivno i negativno značenje. Ako se patriotizam odnosi samo na ljubav prema svojoj domovini i njenim stanovnicima (kroz pravdu, slobodu i jednakost, te plaćanje poreza :D) onda je patriotizam bezopasan. A ako se patriotizam odnosi na ljubav prema svojoj i na netrpeljivost ili čak mržnju prema tuđoj domovini, onda je ravan napalmu.
Istinski patriotizam mrzi nepravdu u svojoj zemlji više od bilo čega drugog.
ANAKIN
Posts: 169
Joined: 09/12/2011 22:57

#38 Re: Patriotizam

Post by ANAKIN »

Leo_alfa wrote:Po cemu su nacionalizam i patriotizam dobre stvari?
po čemu nisu? šta ima loše u tome što voliš svoju zemlju i naciju? ništa!!! ako sad kreneš sa ratom, ubistvima, mržnjom to automatski znači da to više nisu nacionalizam ili patriotizam, već šovinizam i ksenofobija... a upravo ovo dvoje su obilježili istoriji balkana... nismo mi ratovali jer smo voljeli svoje zemlje ili nacije.... ratovali smo jer smo mrzili one druge, bojali smo ih se(često sa razlogom, jer moraš se bojati osobe koja te mrzi i koju mrziš, i tako se stvara začarani krug smrti i krvi)
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#39 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

ANAKIN wrote:
Leo_alfa wrote:Po cemu su nacionalizam i patriotizam dobre stvari?
po čemu nisu? šta ima loše u tome što voliš svoju zemlju i naciju? ništa!!! ako sad kreneš sa ratom, ubistvima, mržnjom to automatski znači da to više nisu nacionalizam ili patriotizam, već šovinizam i ksenofobija... a upravo ovo dvoje su obilježili istoriji balkana... nismo mi ratovali jer smo voljeli svoje zemlje ili nacije.... ratovali smo jer smo mrzili one druge, bojali smo ih se(često sa razlogom, jer moraš se bojati osobe koja te mrzi i koju mrziš, i tako se stvara začarani krug smrti i krvi)
Ako cemo iskreno sto se tice tvog primjera ratova na Balkanu, jednostavno nije tacno da su ratovi bili motivisani mrznjom. Ni u oba Balkanska rata mrznja nije bila motiv. Ideje "Velika Srbija", "Velika Bugarska" i "Velika ideja" u Grckoj su se zasnivale cisto na teritorijalnom sirenju, dok su u istim tim zemljama zivjele razne nacije. Problem je sto se pod tim idejama smatralo da su zeljene teritorije koje su napadane smatrane (po raznim osnovama) kao pripadajuce odredjenoj zemlji. Do tada nije bilo bitno da li je neko turcin ili bugarin, ali se to odjednom promijenilo i znacilo je pitanje zivota i smrti. Pobijeni su mnogi seljaci kojima nista ta pripadnost nije znacila i koji su zajedno zivjeli. Uz jacanje vojske i skolskog sistema (koji je njegovao velicanje svoje nacije) dolazi do "nacionalnog ponosa" i slicnih budalastina koje u stvari predstavljaju paravan zelje za vlascu i teritorijalnim sirenjem. Nakon toga je sasvim logicna i mrznja koja dolazi prema komsiji koji je "drugaciji" i svi zlocini u ratovima.
Sirenje Osmanskog carstva (u ime vjere, ali opet velikim dijelom kao paravan zelje za vlascu i opet teritorijalnim sirenjem) je takodje poznato historiji kao period u kojem su se uvazavale druge religije i nacije, naravno koje su priznavale sultana kao vladara. Masa je primjera gdje su ljudi zivjeli skladno jedni uz druge iako su se medjusobno po nekim osnovama razlikovali, kao sto je vjera i nacija. Ja samo zelim da mi neko opravda tu odanost zemlji, drzavi, a evo spominje se cesto i nacionalizam, pa onda i odanost prema naciji.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#40 Re: Patriotizam

Post by dust in the wind »

to ti je kada volis bh reprezentaciju i poslije debakla od sinoc :bih:
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#41 Re: Patriotizam

Post by Hajvan »

Leo_alfa wrote:Lako je patriotizam upakovati u sjajni papir i predstaviti kao nesto super. Ali moram pitati zasto uopste patriotizam? Sta je to zbog cega osjecamo da pripadamo odredjenom podneblju? Lojalnost nekoj zastavi i grbu? Cijeli svijet se ujedinjuje, cijeli svijet tezi brisanju granica i zblizavanju. Kako to da su ljudi toliko razliciti preko iste granice koju su oni sami stvorili? Razlicita kultura i historija nas ne treba uciti nicemu nego dijeliti? Nema smisla.
Zašto uopće države?
Zašto uopšte granice?
Zašto uopće govoriti na 7105 različitih jezika?
Zašto uopšte?
Cijeli svijet se ujedinjuje, cijeli svijet tezi brisanju granica i zblizavanju. Kako to da su ljudi toliko razliciti preko iste granice koju su oni sami stvorili?
po željama kapitala multinacionalnih kompanija- što je dobro za njih dobrp je i za mene, jel to?
Rađanje novog patriotizma i odanosti- prema korporaciji za koju radiš.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#42 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

@Hajvan

Pitanja koja si postavio, a koja slijede iz mog pitanja koje si boldirao, su sasvim na mjestu.
Odgovori na ista bi mozda pokazivali koliko smo daleko od drustvenog uredjenja koje zaista funkcionise. S iznimkom pitanja u kojem si naveo jezik, koji mogu smatrati bogatstvom za razliku od granica.
Soprotstavljanje jednoj ideji ne znaci nuzno podrzavanje druge ideje koja predstavlja direktnu suprotnost prvoj. Sto se u ovom tvom slucaju ne bi moglo ni uzeti, jer kapitalizam ne znaci direktnu suprotnost patriotizmu. Tako da ne vidim bas smisao u tome sto dovodis u vezu kapitalizam sa mojim pitanjima o patriotizmu.
Ne mislim da je patriotizam ista dobro, a mislim da je demokratija nesto najbolje sto imamo. Ista demokratija koja omogucava ispoljavanje patriotizma (s kojim se ne slazem), ali i razvoj kapitalizma (kojem je potrebno uredjenje rekao bih).
Tema se moze odrzati na raspravi o samoj privrzenosti prema domovini (patriotizmu) bez da se dovodi u bilo kakav politicki kontekst.
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#43 Re: Patriotizam

Post by Platformas »

lua wrote:
Joe McCarthy wrote:
Bošnjaci nisu imali pravu Nacionalističku struju od Husein-kapetan Gradaščevića, ovi današnji bivši kleptokrati i rehabilirane komunjare nikad nisu ili će ikada biti Nacionalisti koliko god oni poganili ljiljane svojim rukama.

Za mene je nacionalista neko poput Bismarka, Gradaščević, Ata Turka ili velikog gospodina Adil-beg Zulfikarpašića, osoba koja je spremna da uloži svoj život, imanje i čast za preservaciju i promociju intresa njegovog naroda, a ne da ga uništi i ostavi oslabljenog u moru neprijatelja (kao ove danas moralne i ideološke kurve koje se prevlače po SD-abecedama). Ali mi se bližimo kraju famoznog 20godišnjeg ciklusa, i sad je red da se sjeme pravih nacionalista i patriota zasije, da sljedeća generacija Bošnjaka ne bi morala pretrpiti ono što sam ja i dosta vas preživili!

Bog, Bosna, Bošnjaci!
Vjerujem da tzv. rehabilirane (vjerovatno si mislio na rehabilitovane, ili je ovo naprosto neka riječ iz novoosmišljenog jezika svih Bošnjaka) komunjare imaju jako loša iskustva sa fašistima i nacionalistima, tako da vjerovatno ni ne žele biti liska s te grane. Nadalje, te komunjare su imale kakvu-takvu uređenu državu, iz koje su crpili kvalitetan napredak i prosperitet kako za pojedinca, tako i za kolektiv, koji je bio povezan zdravorazumnim razlozima, a ne nekakvom krvnom lozom kao u srednjem vijeku.

Nacionalizam i to posebno ovaj tvoj ekskluzivni nacionalizam, koji je u suštini ravan šovinizmu, pokazuje koliko je civilizacija potrčala šprintom unazad i koliko ljudi vole imbecilne, polupismene, kretenoidne teoreme o svom svetom porijeklu, kako bi se na bilo koji način izdigli iz svog mizernog postojanja. Ljudi poput tebe, traže kao posljednje slamčice spasa, nekakve razlike među ljudima, izdižući svoju izmišljeni poltronsku naciju na nekakav pijedestal, ačeći i dičeći se nekakvom pameti, nekakvom krvi, nekakvom vjerom, nekakvom historijom (isprepravljanom, uljepšanom, ali nažalost poluistinitom), nekakvim floskulama, nekakvim poklicima mržnje, a sve to kao vjerni sluga kapitalističkom uvjerenju i u nadi da će se i njihovi novčaničići napuniti kojom mizernom markicom, koju su zaradili vrijeđajući tuđe i izdižući svoje. Nacionalizam je hvaljenje kvadriplegijom ili mucanjem ili prirodno plavom kosom: ništa nisi poduzeo da dobiješ ili da budeš to, već si tu smješten, ali ti se kurčiš jer zaboga, to je jedino što ti je još ostalo.

Ništa nisi drugačiji od Milorada Dodika i od onih koje najviše mrziš. Isti si. Oni su stvorili tebe, ti stvaraš njih. Obzirom da se ljigavcima ne može pomoći, niti trebam očekivati ikakav iole pametan odgovor od tebe, samo se nadam da ćeš osjetiti svu silu "zasijanog" sjemena mržnje. Jer ništa, ama baš ništa, tvoj šovinizam nije bolji od onog Bradonjinog 1992.godine s Pala.

:thumbup:
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#44 Re: Patriotizam

Post by Lopov-eliminator »

Ovdje je izmedju ostalog i problem sto su svi patriotizmi kojima se mase na ovim prostorima (Balkan) zasnovani na vanjskim faktorima ili ti vanjskim neprijateljima. Kod nas je glavni nacin iskazivanja patriotizma busanje u prsa "kako smo se branili od onih tamo". Takodjer, kod nas ljudi ne shvataju da ne moras obavezno voljeti nesto da bi tom necemu zelio dobro.
losephus
Posts: 9
Joined: 01/03/2014 16:03

#45 Re: Patriotizam

Post by losephus »

Patriotizam je bolest onih koji nemaju normalnu ljubav prema svojoj uzoj i siroj porodici. Patriote su izdajnici svoje porodice i njenih interesa. Dokaz: pogledaj svakog velikog patriotu i pogledaj njegove porodicne odnose. Najveci bjednici sto slave kojekakve zastave i podrzavaju interese vladajucih porodica na racun svojih. I kazna i bijeda sto ih stize za tu bolest patriotizma je i zasluzena. Nazalost u nas ima samo par rijetkih velikih ljudi i njihovih porodica koji su se uspjeli zastititi od te bolesti i odrzati pravilne ljudske porodicne interese i veze (familije Izetbegovica, Dodika, Tudjmana, itd.). Nagrada za to je bogatstvo i vladanje nad izdajnicima interesa svojih licnih porodica za interese vladajucih...
User avatar
rtmper44
Posts: 682
Joined: 01/03/2014 17:43
Contact:

#46 Re: Patriotizam

Post by rtmper44 »

Patriotizam može biti zdrav samo po jednoj formuli - onoliko koliko voliš svoju državu i naciju, da isto toliko poštuješ i tuđe, te ne praviš ikakve predrasude na osnovu toga.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#47 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

"Patriot: the person who can holler the loudest without knowing what he is hollering about." –Mark Twain
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#48 Re: Patriotizam

Post by crysis »

losephus wrote:Patriotizam je bolest onih koji nemaju normalnu ljubav prema svojoj uzoj i siroj porodici. Patriote su izdajnici svoje porodice i njenih interesa. Dokaz: pogledaj svakog velikog patriotu i pogledaj njegove porodicne odnose. Najveci bjednici sto slave kojekakve zastave i podrzavaju interese vladajucih porodica na racun svojih. I kazna i bijeda sto ih stize za tu bolest patriotizma je i zasluzena. Nazalost u nas ima samo par rijetkih velikih ljudi i njihovih porodica koji su se uspjeli zastititi od te bolesti i odrzati pravilne ljudske porodicne interese i veze (familije Izetbegovica, Dodika, Tudjmana, itd.). Nagrada za to je bogatstvo i vladanje nad izdajnicima interesa svojih licnih porodica za interese vladajucih...
aj prvo nauci sta je patriotizam pa onda laprdaj ovuda.
ti sto ih ti navodis su obicni kurci a ne patriote
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#50 Re: Patriotizam

Post by NIN »

crysis wrote:prvo nauci sta je patriotizam pa onda laprdaj ovuda.
ti sto ih ti navodis su obicni kurci a ne patriote
Pripazi na izrazavanje!
Post Reply