Patriotizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#1 Patriotizam

Post by Leo_alfa »

Patriotizam ili ljubav prema domovini se ispoljava na razne nacine. Takodje se velica iznad nekih drugih ljudskih stavova kao posebna vrijednost. S obzirom na veliku raznolikost ocitovanja patriotizma, od pjevanja himne pred pocetak sportskih dogadjaja do oblikovanja filozofije zivljenja individue.
Zastupate li stavove patriotizma i koji bi to bili po vama? Sta za vas znaci biti patriota?

Ja iskreno mislim da patriotizam ima smisla ukoliko se smatra da je patriotizam ispunjavanje gradjanskih obaveza, nastojanje i djelovanje u cilju stalnog poboljsanja drustvenog sistema i sl. Tako da je s tog aspekta ok.
Ali cini mi se da se veliki broj ljudi ide korak dalje uvodeci u svoj patriotizam velicanje nacionalne pripadnosti, rasne, vjerske, seksualne, s cim se ne mogu nikako sloziti. Takodje sto mi je jako zanimljivo, a vezano za patriotizam je odanost zemlji u kojoj smo nekad zivjeli. Ljubav, njegovanje i branjenje vrijednosti koje vladaju u drustvu u kojem zivimo (a s kojima se slazemo) je logicno. Ali odanost (na nacin da bi se vratili cak i u rat) prema istom drustvu u slucaju da se odselimo negdje drugo nema vise smisla. Uspomene, sentimentalnost, dragi ljudi koji nas vezu za zemlju u kojoj smo zivjeli su logicne stvari i sasvim ok. Ali za ocekivati je da je osjecaj pripadnosti sasvim izmjenjen.
Jako je lijepo i humano slati pomoc u teskim trenucima, ali zasto bi to bilo pod okriljem patriotizma? Ljudi sirom planete zive u uslovima gdje im je potrebna svakodnevna pomoc. Ljudi u Aziji ili Africi ili bilo gdje drugo gdje se zivi, tacnije prezivljava u nehumanim uslovima, nisu manje "nasi" jer nisu bosanci. Koliko smo "ograniceni" tim osjecajem pripadnosti i da li postoji smisleni razlog velicati patriotizam gledano upravo s ovog aspekta, "osjecaja pripadnosti domovini"?
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#2 Re: Patriotizam

Post by Objektivni navijac »

Sto bi rekao,vrli covjek jedan : Patriotizam je zadnje utociste hulja !!
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#3 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

:mrgreen:
ratamahatta
Posts: 374
Joined: 15/07/2010 16:42
Location: Tu i tamo, mada vise tu nego tamo......

#4 Re: Patriotizam

Post by ratamahatta »

Objektivni navijac wrote:Sto bi rekao,vrli covjek jedan : Patriotizam je zadnje utociste hulja !!
:thumbup:

Kakav crni patriotizam, je li se to jede :? :D
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#5 Re: Patriotizam

Post by crysis »

ratamahatta wrote:
Objektivni navijac wrote:Sto bi rekao,vrli covjek jedan : Patriotizam je zadnje utociste hulja !!
:thumbup:

Kakav crni patriotizam, je li se to jede :? :D
da od patriotizma se i jede.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#6 Re: Patriotizam

Post by daxon »

ratamahatta wrote: je li se to jede
I te kako se jede, mnoge je patriotizam uhljebio jako dobro, pa su sada profesionalne patriote.
Inače, profesionalne patriote daleko najviše zarađuju u ovoj državi.
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#7 Re: Patriotizam

Post by Platformas »

Objektivni navijac wrote:Sto bi rekao,vrli covjek jedan : Patriotizam je zadnje utociste hulja !!
:thumbup:
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#8 Re: Patriotizam

Post by daxon »

Objektivni navijac wrote:Sto bi rekao,vrli covjek jedan : Patriotizam je zadnje utociste hulja !!
Da, Semjuel Džonson, potpuno istinita izjava.
Meni je najdraža ova,George Bernard Shaw:
Patriotizam je tvoje uvjerenje da je ova zemlja bolja od ostalih zemalja samo zato što si se ti rodio u njoj.

Ili ova, Blaise Pascal:
Da li može biti išta gluplje od od toga da me jedan čovjek može ubiti zato što živi na drugoj strani rijeke, a njegov vladar ima neki spor sa mojim vladarom, dok u isto vrijeme ja sa njim nemam nikakav spor?

A i ova mi je jednako dobra, Bertrand Russell:
Patriotizam je htijenje da ubiješ i budeš ubijen zbog trivijalnih razloga.

I za kraj, George Santayana:
Za mene je veliko poniženje imati dušu čije ponašanje je kontrolisano geografijom.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#9 Re: Patriotizam

Post by Država »

Ja svoj patriotizam ispoljavam svaki dan. Evo recimo danas sam u Bingu kupio sprindov hljeb, gradačačko mlijeko, tešanjsku mineralnu vodu, sarajevske cigare, travničko maslo i sir, brezanske viršle, ELIF sudžuku, gračanička jaja, klasovo brašno...



Ja to tako ispoljavam...


:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10 Re: Patriotizam

Post by Gojeni H »

- Patriotizam je kada je ljubav prema svom narodu na prvom mjestu. Nacionalizam je kada mrznja prema narodu koji nije vas, stoji na prvom mjestu.
Charles de Gaulle

- Patriotizam je na dobrovoljnoj bazi. To je osjecaj lojalnosti i saveznistva koji su rezultat znanja i vjerovanja. Patriota pokazuje svoj patriotizam kroz svoju aktivnost, sopstvenim izborom.
Jesse Ventura

- Patriotizam, a ne komunizam, mi je pruzio inspiraciju.
Ho Chi Minh

- Drvo slobode se mora zalijevati s vremena na vrijeme, krvlju patriota i tirana.
Lyn Nofziger
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#11 Re: Patriotizam

Post by Gojeni H »

Image
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#12 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

Lako je patriotizam upakovati u sjajni papir i predstaviti kao nesto super. Ali moram pitati zasto uopste patriotizam? Sta je to zbog cega osjecamo da pripadamo odredjenom podneblju? Lojalnost nekoj zastavi i grbu? Cijeli svijet se ujedinjuje, cijeli svijet tezi brisanju granica i zblizavanju. Kako to da su ljudi toliko razliciti preko iste granice koju su oni sami stvorili? Razlicita kultura i historija nas ne treba uciti nicemu nego dijeliti? Nema smisla.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#13 Re: Patriotizam

Post by fatamorgana »

Objektivni navijac wrote:Sto bi rekao,vrli covjek jedan : Patriotizam je zadnje utociste hulja !!
Nažalost nije zadnje utočište, i religija je ravnopravna sa patriotizmom kad je u pitanju davanje azila huljama i ostalom raznoraznom šljamu ....
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#14 Re: Patriotizam

Post by Gojeni H »

Leo_alfa wrote:Lako je patriotizam upakovati u sjajni papir i predstaviti kao nesto super. Ali moram pitati zasto uopste patriotizam? Sta je to zbog cega osjecamo da pripadamo odredjenom podneblju? Lojalnost nekoj zastavi i grbu? Cijeli svijet se ujedinjuje, cijeli svijet tezi brisanju granica i zblizavanju. Kako to da su ljudi toliko razliciti preko iste granice koju su oni sami stvorili? Razlicita kultura i historija nas ne treba uciti nicemu nego dijeliti? Nema smisla.
Patriotizam je jedna od najvecih vrlina u raznim kulturama i tradicijama.
Osjecaj pripadnosti istoj kulturi, historiji, ali i podneblju je obicno ono sto ljude povezuje i definise njihove zajednicke interese.
Ne slazem se da cijeli svijet tezi zblizavanju na nacin na koji ti to pokusavas da predstavis.
Veoma jasni pokazatelji ... Patriotizam je na izuzetno visokom nivou kod stanovnika velike vecine zemalja razvijenog svijeta. Cak i kod Japana i Njemacke, gdje su se takvi osjecaji sputavali radi uloge prethodnih u II svjetskom ratu, osjecaj pripadnosti jednoj kulturi je na izuzetno visokom nivou.

Nema nista lose sa patriotizmom. Da parafraziram: "Kad vam policajac da kaznu za pogresno parkiranje, treba da ste sretni, jer sistem funkcionise."
Dakle, skup zajednickih interesa u kojem sistem koji objedinjuje ove interese funkcionise.
User avatar
Omerta13
Posts: 62
Joined: 20/11/2012 13:45

#15 Re: Patriotizam

Post by Omerta13 »

Ovi sto ismijavaju patriotizam i njima slicni su najveci hibridi, u ratu bili i prodane duse.. Zbog naseg mentaliteta i manjka patriotizma mi zivimo u ovakvom sistemu! Gadite mi se :cry:

Da je pravih patriota vise ovi profesionalni nebi mogli doci do izrazaja i zato ste gospodo vi krivi :run:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#16 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

Gojeni H wrote:
Leo_alfa wrote:Lako je patriotizam upakovati u sjajni papir i predstaviti kao nesto super. Ali moram pitati zasto uopste patriotizam? Sta je to zbog cega osjecamo da pripadamo odredjenom podneblju? Lojalnost nekoj zastavi i grbu? Cijeli svijet se ujedinjuje, cijeli svijet tezi brisanju granica i zblizavanju. Kako to da su ljudi toliko razliciti preko iste granice koju su oni sami stvorili? Razlicita kultura i historija nas ne treba uciti nicemu nego dijeliti? Nema smisla.
Patriotizam je jedna od najvecih vrlina u raznim kulturama i tradicijama.
Osjecaj pripadnosti istoj kulturi, historiji, ali i podneblju je obicno ono sto ljude povezuje i definise njihove zajednicke interese.
Ne slazem se da cijeli svijet tezi zblizavanju na nacin na koji ti to pokusavas da predstavis.
Veoma jasni pokazatelji ... Patriotizam je na izuzetno visokom nivou kod stanovnika velike vecine zemalja razvijenog svijeta. Cak i kod Japana i Njemacke, gdje su se takvi osjecaji sputavali radi uloge prethodnih u II svjetskom ratu, osjecaj pripadnosti jednoj kulturi je na izuzetno visokom nivou.

Nema nista lose sa patriotizmom. Da parafraziram: "Kad vam policajac da kaznu za pogresno parkiranje, treba da ste sretni, jer sistem funkcionise."
Dakle, skup zajednickih interesa u kojem sistem koji objedinjuje ove interese funkcionise.
Slazem se, osjecaj pripadnosti nije pogresan, svi se osjecamo tako na jedan ili drugi nacin, ali imam problem sa sljedecim.
Misljenje koje proizilazi iz tog osjecaja pripadnosti/ljubavi prema domovini da smo iznad drugih, bolji, samo zato sto se mi licno mozemo poistovijetiti sa skupinom ljudi s kojom dijelimo kulturu i historiju, isto drzavno uredjenje.
Patriotizam i tolerancija istog kod drugih sugerira da se dijelimo po nekom tacno odredjenom osnovu.
Koji je to osnov? Drzavne granice, nacionalna pripadnost, filozofija, politika?
Odbijam da velicam bilo kakve vrijednosti koje su "rezervirane" za mene i "moje" u odnosu na bilo kojeg drugog covjeka na planeti, jer je besmisleno, svi smo ljudi bez obzira koliko smo opet razliciti medjusobno.
Primjer da se svijet moze ujedinjavati bi bio koncert Live Aid 1985 (da ne navodim bilo kakve saveze, ne zelim da prica poprimi apsolutno pogresan kontekst), gdje bez obzira na bilo kakvu pripadnost se ogroman broj ljudi skupio radi istog cilja, pomoc Africi.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#17 Re: Patriotizam

Post by zlokruhovic »

Dušan Kovačević veliki srpski dramski pisac i komediograf je rekao da biti patriota i nacionalista međ' svojim narodom i u svojoj zemlji je kao da trčiš ulicom i urlaš iz sveg mozga "Ja volim svoju majku".

Što znači da si ili lud ili hoćeš da svi vole baš tvoju majku i to na način kako si ti to zamislio.
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#18 Re: Patriotizam

Post by Bezimeni »

Po meni pravi patriota je neko ko brani svoju domovinu od sopstvene vlasti
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#19 Re: Patriotizam

Post by Joe McCarthy »

Omerta13 wrote:Ovi sto ismijavaju patriotizam i njima slicni su najveci hibridi, u ratu bili i prodane duse.. Zbog naseg mentaliteta i manjka patriotizma mi zivimo u ovakvom sistemu! Gadite mi se :cry:

Da je pravih patriota vise ovi profesionalni nebi mogli doci do izrazaja i zato ste gospodo vi krivi :run:
Bošnjaci nisu imali pravu Nacionalističku struju od Husein-kapetan Gradaščevića, ovi današnji bivši kleptokrati i rehabilirane komunjare nikad nisu ili će ikada biti Nacionalisti koliko god oni poganili ljiljane svojim rukama.

Za mene je nacionalista neko poput Bismarka, Gradaščević, Ata Turka ili velikog gospodina Adil-beg Zulfikarpašića, osoba koja je spremna da uloži svoj život, imanje i čast za preservaciju i promociju intresa njegovog naroda, a ne da ga uništi i ostavi oslabljenog u moru neprijatelja (kao ove danas moralne i ideološke kurve koje se prevlače po SD-abecedama). Ali mi se bližimo kraju famoznog 20godišnjeg ciklusa, i sad je red da se sjeme pravih nacionalista i patriota zasije, da sljedeća generacija Bošnjaka ne bi morala pretrpiti ono što sam ja i dosta vas preživili!

Bog, Bosna, Bošnjaci!
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#20 Re: Patriotizam

Post by Platformas »

Još malo i nebeski narod.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#21 Re: Patriotizam

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:36, edited 1 time in total.
User avatar
rtmper44
Posts: 682
Joined: 01/03/2014 17:43
Contact:

#22 Re: Patriotizam

Post by rtmper44 »

Joe McCarthy wrote:
Bog, Bosna, Bošnjaci!
Ovo na fazon klero-nacionalističkog "Bog i Hrvati!".
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#23 Re: Patriotizam

Post by lua »

Joe McCarthy wrote:
Bošnjaci nisu imali pravu Nacionalističku struju od Husein-kapetan Gradaščevića, ovi današnji bivši kleptokrati i rehabilirane komunjare nikad nisu ili će ikada biti Nacionalisti koliko god oni poganili ljiljane svojim rukama.

Za mene je nacionalista neko poput Bismarka, Gradaščević, Ata Turka ili velikog gospodina Adil-beg Zulfikarpašića, osoba koja je spremna da uloži svoj život, imanje i čast za preservaciju i promociju intresa njegovog naroda, a ne da ga uništi i ostavi oslabljenog u moru neprijatelja (kao ove danas moralne i ideološke kurve koje se prevlače po SD-abecedama). Ali mi se bližimo kraju famoznog 20godišnjeg ciklusa, i sad je red da se sjeme pravih nacionalista i patriota zasije, da sljedeća generacija Bošnjaka ne bi morala pretrpiti ono što sam ja i dosta vas preživili!

Bog, Bosna, Bošnjaci!
Vjerujem da tzv. rehabilirane (vjerovatno si mislio na rehabilitovane, ili je ovo naprosto neka riječ iz novoosmišljenog jezika svih Bošnjaka) komunjare imaju jako loša iskustva sa fašistima i nacionalistima, tako da vjerovatno ni ne žele biti liska s te grane. Nadalje, te komunjare su imale kakvu-takvu uređenu državu, iz koje su crpili kvalitetan napredak i prosperitet kako za pojedinca, tako i za kolektiv, koji je bio povezan zdravorazumnim razlozima, a ne nekakvom krvnom lozom kao u srednjem vijeku.

Nacionalizam i to posebno ovaj tvoj ekskluzivni nacionalizam, koji je u suštini ravan šovinizmu, pokazuje koliko je civilizacija potrčala šprintom unazad i koliko ljudi vole imbecilne, polupismene, kretenoidne teoreme o svom svetom porijeklu, kako bi se na bilo koji način izdigli iz svog mizernog postojanja. Ljudi poput tebe, traže kao posljednje slamčice spasa, nekakve razlike među ljudima, izdižući svoju izmišljeni poltronsku naciju na nekakav pijedestal, ačeći i dičeći se nekakvom pameti, nekakvom krvi, nekakvom vjerom, nekakvom historijom (isprepravljanom, uljepšanom, ali nažalost poluistinitom), nekakvim floskulama, nekakvim poklicima mržnje, a sve to kao vjerni sluga kapitalističkom uvjerenju i u nadi da će se i njihovi novčaničići napuniti kojom mizernom markicom, koju su zaradili vrijeđajući tuđe i izdižući svoje. Nacionalizam je hvaljenje kvadriplegijom ili mucanjem ili prirodno plavom kosom: ništa nisi poduzeo da dobiješ ili da budeš to, već si tu smješten, ali ti se kurčiš jer zaboga, to je jedino što ti je još ostalo.

Ništa nisi drugačiji od Milorada Dodika i od onih koje najviše mrziš. Isti si. Oni su stvorili tebe, ti stvaraš njih. Obzirom da se ljigavcima ne može pomoći, niti trebam očekivati ikakav iole pametan odgovor od tebe, samo se nadam da ćeš osjetiti svu silu "zasijanog" sjemena mržnje. Jer ništa, ama baš ništa, tvoj šovinizam nije bolji od onog Bradonjinog 1992.godine s Pala.
azea
Posts: 140
Joined: 23/01/2014 11:21

#24 Re: Patriotizam

Post by azea »

Ne kontam bas taj patriotizam.
Recimo da volim BiH jer sam tu rodjen, da navijam za nase kad je neki sport u pitanju i da cu radje pojest burek nego McDonaldsov burger.
Ali sam svjestan da je moje rodjenje u BiH stvar slucaja, da sam rodjen u USA navuko bi se na bejzbol, radje jeo McDonald i pjevusio "god bless America"
Ne pada mi na pamet vjerovati da je moja drzava nesto posebno zato sto sam ja tu rodjen, i da se trebam ponositi necim sto nisam postigao kroz svoj trud.
Ko je moj narod ? Neko ko djeli maternji jezik sa mnom ? Ili religiju? Ili pogled na svjet/ filozofiju ? Politicko opredjeljenje ?
Vise zajednickog imam sa australcem ili kinezom koji je liberalni ljevicar ateista sto slusa rok nego sa zemljakom koji je vjernik,desnicar i voli narodnjake.
Ne palim se ni malo na taj patriotizam, nacionalizam i razne fenomene socijalne psihologije koji djele ljude na "mi i oni", Interesuju me samo univerzalna ljudska prava.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#25 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

azea wrote:Ne kontam bas taj patriotizam.
Recimo da volim BiH jer sam tu rodjen, da navijam za nase kad je neki sport u pitanju i da cu radje pojest burek nego McDonaldsov burger.
Ali sam svjestan da je moje rodjenje u BiH stvar slucaja, da sam rodjen u USA navuko bi se na bejzbol, radje jeo McDonald i pjevusio "god bless America"
Ne pada mi na pamet vjerovati da je moja drzava nesto posebno zato sto sam ja tu rodjen, i da se trebam ponositi necim sto nisam postigao kroz svoj trud.
Ko je moj narod ? Neko ko djeli maternji jezik sa mnom ? Ili religiju? Ili pogled na svjet/ filozofiju ? Politicko opredjeljenje ?
Vise zajednickog imam sa australcem ili kinezom koji je liberalni ljevicar ateista sto slusa rok nego sa zemljakom koji je vjernik,desnicar i voli narodnjake.
Ne palim se ni malo na taj patriotizam, nacionalizam i razne fenomene socijalne psihologije koji djele ljude na "mi i oni", Interesuju me samo univerzalna ljudska prava.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Post Reply