Patriotizam i Gavrilo terorista

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#526 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by BHCluster »

Je li Gavrilo Princip bio ateista?
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#527 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by titinho »

Googlerica wrote:
titinho wrote:1914 godinu se mora gledati iskljucivo kao pocetak 20 stoljeca kada se javljaju ideje srpsko-hrvatskog ujedinjenja (muslimani su tu smatrani kao jedan od ta dva naorda jer nisu razvili svoju nacionalnu svijest). Od Ljudevita Gaja, Fra Markusica, Krleze,Strosmayr-a i drugih hrvata preko mnogih muslimana do srpskih intelektualaca (vidimo iz izjava Gavrila Principa da je i on tu zajedno sa Vasom Cubrilovicem pa donekle cak i pansrpskim nacionalistom Gacinovicem).

pocetak 19 stoljeca je javljanje ideje nacionalne drzavve, pocetak 20 stoljeca je ideja Jugoslovenstva (naravno da je ostala i ideja velike srbije al ona se mora gledati odvojeno od ideje slavenske drzave)

Nema potrebe da sumnjamo u Principa da je jugoslovenski nacionalista i borac za Jugoslaviju, kada je propagirao tu ideju kroz svoje sudjenje.

A sto se tice veza crne ruke sa mladom Bosnom, pa gotovo svaki atentat moze se povezati sa podrzvanjem od strane neke drzave, pogledajte atentat na Hejdriha u Pragu (direktno org u Engleskoj) pa ne znaci da su ti ceski patrioti zastupali ideje komonveltha.
zaboravio si dodati,zasto se pojavila ideja jugoslavenstva medju srbima i hrvatima ;-) iz ljubavi za zajednistvom sigurno nije :D

osoba koje ubijek drugu osobu i pokusa izvrsiti samouibstvo je zrela za psihijatra :D
ja ne znam sto se pravis pametan kad nisi. Odredjeni intelekutacli smatrali su da je narod zajednica koja prica istim jezikom, posto je vuk karadzic radio na srpskom jeziku a ljudevit gaj sa ilirskim pokretom bas u to vriejme zastupao ideje jugoslovenstva dolazi do ideje o slavenskoj drzavi koja ce se ujediniti na osnovama istog jezika a to je "srpsko-hrvatski" jezik.
oni nisu bili politicari vec intelektualci, akademici, knjizevnici. nisu morali imati skrivene namjere kao sto ni Tito nije morao imati skrivene namjere pa da 1943 osnuje SFRJ kao zajednicu ravnopravnih drzava i naroda
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#528 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

Bodkin wrote:
ja ne znam odakle ti ovo :) velikosrpstvo kakvo je danas u zargonu tada nije ni postojalo. jugoslavija je nastala kao rezultat teznje naroda za samostalnoscu.
ideja velike srbije je nastala 1844 godine :)
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#529 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by titinho »

Googlerica wrote:
Bodkin wrote:
ja ne znam odakle ti ovo :) velikosrpstvo kakvo je danas u zargonu tada nije ni postojalo. jugoslavija je nastala kao rezultat teznje naroda za samostalnoscu.
ideja velike srbije je nastala 1844 godine :)
al ideja velike srbije i srpskih nacionalista iz 1900 i 1992 nije bas identicna.
1900 srpski nacionalisti smatraju muslimane kao srbe koje treba nacionalno osvijestiti, ima mnogo muslimana koji se izjasnjavaju kao srbi u to doba i jos vise koji u kooperaciji sa srbima traze odredjena prava u austrougarskoj. 1992 muslimane smatraju kao turke koje treba istrijebiti.

Fazon je sto svako stoljece moramo posmatrati kao takvo a ne iz perspektive danasnjeg vremena.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#530 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

titinho wrote:
ja ne znam sto se pravis pametan kad nisi. Odredjeni intelekutacli smatrali su da je narod zajednica koja prica istim jezikom, posto je vuk karadzic radio na srpskom jeziku a ljudevit gaj sa ilirskim pokretom bas u to vriejme zastupao ideje jugoslovenstva dolazi do ideje o slavenskoj drzavi koja ce se ujediniti na osnovama istog jezika a to je "srpsko-hrvatski" jezik.
oni nisu bili politicari vec intelektualci, akademici, knjizevnici. nisu morali imati skrivene namjere kao sto ni Tito nije morao imati skrivene namjere pa da 1943 osnuje SFRJ kao zajednicu ravnopravnih drzava i naroda
ocevidno ne razumijes, i ne znas zasto i kako se stovrila doticna ideologija jugosalvenstva :)

pan slavizam je tad bio najbolja opcija i u drugim drzavama koje nisu bile dio balkana ,ali to je bila privremena ideja,jer tenzije su u mnogim drzavama su se dsile znatno brze ( drzave van balkana),a na bakanu su trajale duze,jer odvajanje drzava jednotavno tad nije bilo moguce :)

zensko sam :-D
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#531 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by titinho »

Googlerica wrote:
titinho wrote:
ja ne znam sto se pravis pametan kad nisi. Odredjeni intelekutacli smatrali su da je narod zajednica koja prica istim jezikom, posto je vuk karadzic radio na srpskom jeziku a ljudevit gaj sa ilirskim pokretom bas u to vriejme zastupao ideje jugoslovenstva dolazi do ideje o slavenskoj drzavi koja ce se ujediniti na osnovama istog jezika a to je "srpsko-hrvatski" jezik.
oni nisu bili politicari vec intelektualci, akademici, knjizevnici. nisu morali imati skrivene namjere kao sto ni Tito nije morao imati skrivene namjere pa da 1943 osnuje SFRJ kao zajednicu ravnopravnih drzava i naroda
ocevidno ne razumijes, i ne znas zasto i kako se stovrila doticna ideologija jugosalvenstva :)

pan slavizam je tad bio najbolja opcija i u drugim drzavama koje nisu bile dio balkana ,ali to je bila privremena ideja,jer tenzije su u mnogim drzavama su se dsile znatno brze ( drzave van balkana),a na bakanu su trajale duze,jer odvajanje drzava jednotavno tad nije bilo moguce :)

zensko sam :-D
hocemol onda pricati i o internacionalizmu. Vasi Pelagicu i stvaranju intenracionalne drzave na temeljima socijalizma a pri cemu se jugoslavija bit samo prelazna faza ?
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#532 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

titinho wrote:
Googlerica wrote:
ideja velike srbije je nastala 1844 godine :)
al ideja velike srbije i srpskih nacionalista iz 1900 i 1992 nije bas identicna.
1900 srpski nacionalisti smatraju muslimane kao srbe koje treba nacionalno osvijestiti, ima mnogo muslimana koji se izjasnjavaju kao srbi u to doba i jos vise koji u kooperaciji sa srbima traze odredjena prava u austrougarskoj. 1992 muslimane smatraju kao turke koje treba istrijebiti.

Fazon je sto svako stoljece moramo posmatrati kao takvo a ne iz perspektive danasnjeg vremena.
a nismo na istim talasnim frekvencijama :-D sto mislis,zasto su se muslimani tako ponasali ?
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#533 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

titinho wrote:
Googlerica wrote: ocevidno ne razumijes, i ne znas zasto i kako se stovrila doticna ideologija jugosalvenstva :)

pan slavizam je tad bio najbolja opcija i u drugim drzavama koje nisu bile dio balkana ,ali to je bila privremena ideja,jer tenzije su u mnogim drzavama su se dsile znatno brze ( drzave van balkana),a na bakanu su trajale duze,jer odvajanje drzava jednotavno tad nije bilo moguce :)

zensko sam :-D
hocemol onda pricati i o internacionalizmu. Vasi Pelagicu i stvaranju intenracionalne drzave na temeljima socijalizma a pri cemu se jugoslavija bit samo prelazna faza ?
utopija :D od toga se ne zivi :) od toga zive pojedinci,privremeno ;-)
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#534 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by titinho »

Googlerica wrote:
titinho wrote:
Googlerica wrote:
ideja velike srbije je nastala 1844 godine :)
al ideja velike srbije i srpskih nacionalista iz 1900 i 1992 nije bas identicna.
1900 srpski nacionalisti smatraju muslimane kao srbe koje treba nacionalno osvijestiti, ima mnogo muslimana koji se izjasnjavaju kao srbi u to doba i jos vise koji u kooperaciji sa srbima traze odredjena prava u austrougarskoj. 1992 muslimane smatraju kao turke koje treba istrijebiti.

Fazon je sto svako stoljece moramo posmatrati kao takvo a ne iz perspektive danasnjeg vremena.
a nismo na istim talasnim frekvencijama :-D sto mislis,zasto su se muslimani tako ponasali ?
pa mozemo o tome pricati, iznositi stavove. po meni muslimani su 1878 do 1943 u najgorem 1000-godisnjem polozaju. Nisu nigdje priznati, velika iseljavanja. Kao i danas, lideri ih izdaju, ganjaju licne interese. Muslimani nikad nisu voljeli obrazovanje, slabo pamcenje SVB, crkve Bosanske itd.
Mislim da su cak i neki od muslimana kao npr Sukrija Kurtovic slavenstvo zamijenili srpstvom koje ih vodi ka srpsko-hrvatskom ujedinjenju. Opet s druge strane 80% muslimanskih ucenjaka izjasnjva se kao hrvati a ne srbi.
jedan tezak period koji po meni da nije bilo Tita i komunisticke partije da bi danas zavrsio pogubno za bosnjake koji bi bili nacionalna manjina u Bosni. Posebno priznanje moramo odati Dzemalu Bijedicu i boli me sto bosnjaci mozda najveceg svog politcara zaboravlaju.
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#535 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by titinho »

Googlerica wrote:
titinho wrote:
Googlerica wrote: ocevidno ne razumijes, i ne znas zasto i kako se stovrila doticna ideologija jugosalvenstva :)

pan slavizam je tad bio najbolja opcija i u drugim drzavama koje nisu bile dio balkana ,ali to je bila privremena ideja,jer tenzije su u mnogim drzavama su se dsile znatno brze ( drzave van balkana),a na bakanu su trajale duze,jer odvajanje drzava jednotavno tad nije bilo moguce :)

zensko sam :-D
hocemol onda pricati i o internacionalizmu. Vasi Pelagicu i stvaranju intenracionalne drzave na temeljima socijalizma a pri cemu se jugoslavija bit samo prelazna faza ?
utopija :D od toga se ne zivi :) od toga zive pojedinci,privremeno ;-)
pa danas je i jugoslovenstvo utopija. nekada je bilo kao i socijalizam najveca nada naroda a danas samo utopija, mozda i ne svojom krivicom koliko krivicom naroda koji nisu bili spremni za ovako velike ideje.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#536 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

titinho wrote:
Googlerica wrote:
a nismo na istim talasnim frekvencijama :-D sto mislis,zasto su se muslimani tako ponasali ?
pa mozemo o tome pricati, iznositi stavove. po meni muslimani su 1878 do 1943 u najgorem 1000-godisnjem polozaju. Nisu nigdje priznati, velika iseljavanja. Kao i danas, lideri ih izdaju, ganjaju licne interese. Muslimani nikad nisu voljeli obrazovanje, slabo pamcenje SVB, crkve Bosanske itd.
Mislim da su cak i neki od muslimana kao npr Sukrija Kurtovic slavenstvo zamijenili srpstvom koje ih vodi ka srpsko-hrvatskom ujedinjenju. Opet s druge strane 80% muslimanskih ucenjaka izjasnjva se kao hrvati a ne srbi.
jedan tezak period koji po meni da nije bilo Tita i komunisticke partije da bi danas zavrsio pogubno za bosnjake koji bi bili nacionalna manjina u Bosni. Posebno priznanje moramo odati Dzemalu Bijedicu i boli me sto bosnjaci mozda najveceg svog politcara zaboravlaju.
absolutno s slazem u vezi Dzemala Bijedica :thumbup:

muslimani nisu nikad imali podrsku vanjske politike,kao hrvati i srbi,stoga su MORALI da budu srbi ili hrvati,kasnije jugoslaveni , svi koji se nisu tako osjecali su emigrirali :D

ne bih rekla da muslimani nisu bili zainteresirani za obrazovanje,no to je vec druga tema :)
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#537 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by titinho »

Googlerica wrote:
titinho wrote:
Googlerica wrote:
a nismo na istim talasnim frekvencijama :-D sto mislis,zasto su se muslimani tako ponasali ?
pa mozemo o tome pricati, iznositi stavove. po meni muslimani su 1878 do 1943 u najgorem 1000-godisnjem polozaju. Nisu nigdje priznati, velika iseljavanja. Kao i danas, lideri ih izdaju, ganjaju licne interese. Muslimani nikad nisu voljeli obrazovanje, slabo pamcenje SVB, crkve Bosanske itd.
Mislim da su cak i neki od muslimana kao npr Sukrija Kurtovic slavenstvo zamijenili srpstvom koje ih vodi ka srpsko-hrvatskom ujedinjenju. Opet s druge strane 80% muslimanskih ucenjaka izjasnjva se kao hrvati a ne srbi.
jedan tezak period koji po meni da nije bilo Tita i komunisticke partije da bi danas zavrsio pogubno za bosnjake koji bi bili nacionalna manjina u Bosni. Posebno priznanje moramo odati Dzemalu Bijedicu i boli me sto bosnjaci mozda najveceg svog politcara zaboravlaju.
absolutno s slazem u vezi Dzemala Bijedica :thumbup:

muslimani nisu nikad imali podrsku vanjske politike,kao hrvati i srbi,stoga su MORALI da budu srbi ili hrvati,kasnije jugoslaveni , svi koji se nisu tako osjecali su emigrirali :D

ne bih rekla da muslimani nisu bili zainteresirani za obrazovanje,no to je vec druga tema :)
slozili bi se mi dosta toga ;)
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#538 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

titinho wrote:
Googlerica wrote:
utopija :D od toga se ne zivi :) od toga zive pojedinci,privremeno ;-)
pa danas je i jugoslovenstvo utopija. nekada je bilo kao i socijalizam najveca nada naroda a danas samo utopija, mozda i ne svojom krivicom koliko krivicom naroda koji nisu bili spremni za ovako velike ideje.
pa o tome pisem konstatno na temi :) ideja se nije mogla usjesno razviti jer nije postojalo zajednistvo

pogleedja zasto su se savlenske drzave van balkana razdvojile,skontale da se ne podnose,ali su imale bolje uslove za cjepljenje ;-)
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#539 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#540 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Bodkin »

ultima_palabra wrote:Pa jesi čuo za šestojanuarsku diktaturu i oktroisani ustav?
Evo izguglao sam. Dakle po wikipediji ni srbi bas nisu bili zadovoljni ovom diktaturom. A i trajala je 3 godine i nikako ne moze biti opravdanje za ustase
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#541 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

treba procitati dnevnik principovog pshiologa koji je pisao rad i intervjuisao principa
gavrilo je bio psihicki nestabilna osoba,plus postraumatski poremecaj,sto se moze zakljcuiti da je akt ubistva franca bio rezultat i posljedica njegovog mentalnog nezdravog stanja, princip je bio vrlo konfuzna licnost
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#542 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by klavirdžija »

Googlerica wrote:
klavirdžija wrote:Gavrilo i ekipa su jednostavno popušili foru. Ciljevi njihovih nalogodavaca su bili puno drugačiji od ciljeva njih samih. Zaluđeni hipsteri s početka 20. vijeka, drugim riječima.
sto je bio njihov cilj ?
Ono što i sami kažu i opisuju, nekakav jugoslovenski, srpsko-hrvatski ideal. Nerealni idealisti, zaluđena, iskorištena pa odbačena djeca.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#543 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by nosara »

Googlerica wrote:treba procitati dnevnik principovog pshiologa koji je pisao rad i intervjuisao principa
gavrilo je bio psihicki nestabilna osoba,plus postraumatski poremecaj,sto se moze zakljcuiti da je akt ubistva franca bio rezultat i posljedica njegovog mentalnog nezdravog stanja, princip je bio vrlo konfuzna licnost
Ti si zlonamjerni idiot...
Princip je odavao utisak fanatika i karakternog čoveka - zabeležio je dr Papenhajm. - Ljubav prema svom narodu pokazivao je u svakoj prilici. Bio je inteligentan čovek, duševno zdrav. Žalio se se što u zatvoru ne može ni sa kim da govori. Vesti o golgoti srpskog naroda na njega su porazno delovale. Tešio se da bi do svetskog rata došlo i bez njegovog atentata. Nikada nikog nije optuživao. Govorio je da je atentat bio njegova zamisao u koju je uvukao sve svoje drugove. Uvek sam imao utisak da govori istinu. Princip je istorijska ličnost i zadovoljan sam jer sam razgovarao s njim.
Psihijatar je utvrdio da je Princip odmalena bio usamljenik, ćutljivi idealista, koji je živeo u svetu knjiga i velikih ideja o slobodi.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#544 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Objektivni navijac »

Googlerica wrote:
titinho wrote:
Googlerica wrote:
a nismo na istim talasnim frekvencijama :-D sto mislis,zasto su se muslimani tako ponasali ?
pa mozemo o tome pricati, iznositi stavove. po meni muslimani su 1878 do 1943 u najgorem 1000-godisnjem polozaju. Nisu nigdje priznati, velika iseljavanja. Kao i danas, lideri ih izdaju, ganjaju licne interese. Muslimani nikad nisu voljeli obrazovanje, slabo pamcenje SVB, crkve Bosanske itd.
Mislim da su cak i neki od muslimana kao npr Sukrija Kurtovic slavenstvo zamijenili srpstvom koje ih vodi ka srpsko-hrvatskom ujedinjenju. Opet s druge strane 80% muslimanskih ucenjaka izjasnjva se kao hrvati a ne srbi.
jedan tezak period koji po meni da nije bilo Tita i komunisticke partije da bi danas zavrsio pogubno za bosnjake koji bi bili nacionalna manjina u Bosni. Posebno priznanje moramo odati Dzemalu Bijedicu i boli me sto bosnjaci mozda najveceg svog politcara zaboravlaju.
absolutno s slazem u vezi Dzemala Bijedica :thumbup:

muslimani nisu nikad imali podrsku vanjske politike,kao hrvati i srbi,stoga su MORALI da budu srbi ili hrvati,kasnije jugoslaveni , svi koji se nisu tako osjecali su emigrirali :D

ne bih rekla da muslimani nisu bili zainteresirani za obrazovanje,no to je vec druga tema :)
Niko nista nije morao :-) Kakvu su podrsku imali Hrvati za vrijeme AU :? :shock: Konstantni pritisak od strane Madjara i Njemaca . Niko nije branio muslimanima da osnivaju politicke stranke i kulturne pokrete,ni AU ,ni Kraljevina SHS/Jugoslavija ali to nisu nikada zeljeli raditi. AU je cak vrsila nasilnu bosnjizaciju zemlje,kojoj su Bosanski muslimani dali ogroman otpor. No,Bosanski muslimani su bili drustveno zaostali i nikakav nacionalni pokret nisu imali do pocetka 60-ih godina. Kada su Bosanski muslimani-ljevicari pokrenuli siroku drustvenu akciju nacionalizacije Bosanskih muslimana. Vec pomenuti Dzemal Bijedic je bio u vrhu toga pokreta.
Bosanski muslimani su bili ogorceni neprijatelji obrazovanja,u borbi protiv obrazovanja su bili spremni i poloziti zivote. Samo gola komunisticka sila je natjerala i prisilila Bosanske muslimane da prihvate obrazovanje.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#545 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

nosara wrote:
Googlerica wrote:treba procitati dnevnik principovog pshiologa koji je pisao rad i intervjuisao principa
gavrilo je bio psihicki nestabilna osoba,plus postraumatski poremecaj,sto se moze zakljcuiti da je akt ubistva franca bio rezultat i posljedica njegovog mentalnog nezdravog stanja, princip je bio vrlo konfuzna licnost
Ti si zlonamjerni idiot...
Princip je odavao utisak fanatika i karakternog čoveka - zabeležio je dr Papenhajm. - Ljubav prema svom narodu pokazivao je u svakoj prilici. Bio je inteligentan čovek, duševno zdrav. Žalio se se što u zatvoru ne može ni sa kim da govori. Vesti o golgoti srpskog naroda na njega su porazno delovale. Tešio se da bi do svetskog rata došlo i bez njegovog atentata. Nikada nikog nije optuživao. Govorio je da je atentat bio njegova zamisao u koju je uvukao sve svoje drugove. Uvek sam imao utisak da govori istinu. Princip je istorijska ličnost i zadovoljan sam jer sam razgovarao s njim.
Psihijatar je utvrdio da je Princip odmalena bio usamljenik, ćutljivi idealista, koji je živeo u svetu knjiga i velikih ideja o slobodi.
ti si nepopravljiva komunjara :D
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#546 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by lua »

Bolje bit komunjara neg idiot.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#547 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Bodkin »

bezveze svodite ovo na licne uvrede...
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#548 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Googlerica »

Objektivni navijac wrote: Niko nista nije morao :-) Kakvu su podrsku imali Hrvati za vrijeme AU :? :shock: Konstantni pritisak od strane Madjara i Njemaca . Niko nije branio muslimanima da osnivaju politicke stranke i kulturne pokrete,ni AU ,ni Kraljevina SHS/Jugoslavija ali to nisu nikada zeljeli raditi. AU je cak vrsila nasilnu bosnjizaciju zemlje,kojoj su Bosanski muslimani dali ogroman otpor. No,Bosanski muslimani su bili drustveno zaostali i nikakav nacionalni pokret nisu imali do pocetka 60-ih godina. Kada su Bosanski muslimani-ljevicari pokrenuli siroku drustvenu akciju nacionalizacije Bosanskih muslimana. Vec pomenuti Dzemal Bijedic je bio u vrhu toga pokreta.
Bosanski muslimani su bili ogorceni neprijatelji obrazovanja,u borbi protiv obrazovanja su bili spremni i poloziti zivote. Samo gola komunisticka sila je natjerala i prisilila Bosanske muslimane da prihvate obrazovanje.
hrvati su imali dvije grupe:mlada hrvatska i mlada dalmacija ;-)

hm,da li je neko branio msulimanima osnivanje grupe,vjerovatno ne ! da li su postojali uslovi za osnivanje iste !? UA je vrsila bosnjizaciju zemlje,ubijanjem srba tokom rata,naravno ,jer im je Srbija bila trnu u oku,a ne iz sksluzivne ljubavi prema bosnjacima
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#549 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by lua »

Ja sam se samo uključila u razgovor, jer "komunjara" nije nikakva psovka, al' ispade to kao uzvratna floskula na "idiot". To je problem. Zato i jesmo glupi k'o malj.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#550 Re: Patriotizam i Gavrilo terorista

Post by Bodkin »

lua wrote:Ja sam se samo uključila u razgovor, jer "komunjara" nije nikakva psovka, al' ispade to kao uzvratna floskula na "idiot". To je problem. Zato i jesmo glupi k'o malj.
ma netacno...napisala je zato sto

pod a) nosara jeste komunjara
pod b) zato sto brani sve iz tog sistema. nije to bio pokusaj uvrede...

pozz
Locked