Patohistoloski nalaz

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#1 Patohistoloski nalaz

Post by nineinchnails »

Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

nineinchnails wrote: 16/01/2024 10:57 Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
Ti ko sa kruske pala/pao. Kuverat, u njega dvije po dvjesto, i pravac kod hecima u kancelariju. Rezultati sutra.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#3 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nepass1 »

nineinchnails wrote: 16/01/2024 10:57 Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
Necu da branim, prosao sam isto kroz ovo. Bio sam kod dr aleksandre (nadam se da nisam fulio ime) u kancelariji. Kad mi je pokazala koliko toga ima da pregleda i da cesto ostaje i do 22h da koliko toliko stigne ja se sjebo. To su brda i brda fajlova, na hiljade komada.
Na kraju poslali u zg, cifru platili za transport samo. Na kraju pogrijesili u zg i jbg....
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Patohistoloski nalaz

Post by Truba »

ja sam već rekao vi ste junaci i svetci u mojim očima
vas dvoje
za sve što ste prošli
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#5 Re: Patohistoloski nalaz

Post by pemanapemani »

Ne bi ih napadao, znam da je gužva, ali jebemu radi se o ljudskim životima. Zaposli još ljudi.

Nedavno sam izgubio bliskog člana porodice. Prvi nalaz čekali mjesec i 12 dana, uz silna urgiranja i kovertu.

Drugi nalaz nismo ni dočekali, odnosno, dobili dijelove da nekako urade drugu operaciju.

Sve trajalo 2 mjeseca i 20 dana. Od toga dvije trećine vremena čekaš jebeni nalaz.

Ne volim više ni proći autom kroz naselje Koševo, a kad vidim onu bolnicu odmah me oblije hladan znoj.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#6 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nineinchnails »

dr_Evil wrote: 16/01/2024 10:59
nineinchnails wrote: 16/01/2024 10:57 Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
Ti ko sa kruske pala/pao. Kuverat, u njega dvije po dvjesto, i pravac kod hecima u kancelariju. Rezultati sutra.
Dvije po dvjesto? Ma kakvi, eno dr.Kapetanovic trazi 3 milje na kafu, nalaz za 7 dana. Ali to, ako si kod njega radio biopsiju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

nineinchnails wrote: 16/01/2024 11:25
Dvije po dvjesto? Ma kakvi, eno dr.Kapetanovic trazi 3 milje na kafu, nalaz za 7 dana. Ali to, ako si kod njega radio biopsiju.
Vjerujem ti. Svjezi smo iz bolnice, mislim kao familija, i mislim da nas je izaslo malo ispod 2milje na kafu, plus sto smo morali sigurno skoro hiljadu na privatne neke preglede. A sada nas ceka novi krug kafa sa drugim clanom familije.

Sto bi rekao @Hajvan prvo vrati pare drzavi za skolu pa se onda mozes selit.

Nadam se da cete moci izdrzati financijski, a pravdu nema smisla gonjat, to je zatvoreni sistem. Svako se boji reci bilo sta jer ce i sam mozda doci kod njih.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8 Re: Patohistoloski nalaz

Post by Hajvan »

:( :sad:
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#9 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nivla »

nisam nikom nista placao, neke su se stvari morale cekati ali sam bio uporan i zvao na sve brojeve, 3 sedmice prosjek cekanja bio
na radiologiji se svadjao oko datuma snimanja CT-a i onda su zakazali odmah sutradan, prvi datum koji sam dobio bio je 29-30 dana
dakle na patologiji nisam nikad nikom marke dao a za razna stanja sam isao, jest da sam velika budala i da znam hodati po bolnici i po 100 puta pitati gdje je sta ali pare ne dam, nisam iskreno ni primjetio da je bilo ko od osoba sa patologije trazio novac direktno ili indirektno

problem CT snimanja sto ne znaju reci da ubrzo nakon snimanja i bez ocitanja radiologa odredjeni doktori, a posebno onkolozi znaju i sami ocitati nalaz pa onda cekas jos 7 dana da se neko smiluje da ocita
zapravo ne znam da sam ikad ikom sa klinickog dao jednu km osim onog sto sam morao doplatiti na blagajni
ali zato jesam jebavo sve po spisku na prvi pokusaj nekog da me pravi budalom, i to tako sto kad skontam da me pravi budalom, sacekam ponovo da dodjem na red i s vrata jebem sve po spisku
User avatar
oldtajmer
Posts: 5057
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#10 Re: Patohistoloski nalaz

Post by oldtajmer »

bas iz tih razloga kod mene kad su oba roditelja trebali to da rade isli smo privatno jbg,bude gotovo za 7 dana a mnogo znaci pogotovo kod starog gdje je od prvog odlaska doktoru do pocetka kemoterapije proslo jedno mjesec dana,nije jeftino ali vrijedi svaki fening

a to da uzimaju lovu na kosevu ne bi me cudilo,znam da su za vrijeme gavrankapetanovica trazili novac da te ne zavlace sa tumor markerima
kod mene je mama operisana privatno uz sve nalaze ,snimanja itd. samo da se dobije na vremenu sto je na kraju bio pravi potez,a otac odradio sve privatno isto do kemoterapije,pa onda uz nju na kosevu isto zracenje i operacija,uspjesna svom srecom
uglavnom koliko se nadavalo novca to je bolje i ne sabirati,ali u tim trenucima samo gledas da ti najblizi budu bolje jebo sve drugo
zaista sto se tice operacije i lezanja na kosevu mogu reci da nismo nikome dali fening,dobar doktor,sestre na abdominalnoj, jedino sam objekat ne daj boze nikome,sramota za jedan glavni grad
a i za doktore i svo drugo osoblje na onkologiji zaista imam sve pohvale jer sam tamo bio milion puta pa sam mogao dosta dobro sve i da vidim
svakako vjerovatno najveci problem je veliki broj pacijenata i nedostatak osoblja,to moraju sto prije rijesiti ali skeptican sam totalno
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#11 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

oldtajmer wrote: 16/01/2024 11:50 bas iz tih razloga kod mene kad su oba roditelja trebali to da rade isli smo privatno jbg,bude gotovo za 7 dana a mnogo znaci pogotovo kod starog gdje je od prvog odlaska doktoru do pocetka kemoterapije proslo jedno mjesec dana,nije jeftino ali vrijedi svaki fening

a to da uzimaju lovu na kosevu ne bi me cudilo,znam da su za vrijeme gavrankapetanovica trazili novac da te ne zavlace sa tumor markerima
kod mene je mama operisana privatno uz sve nalaze ,snimanja itd. samo da se dobije na vremenu sto je na kraju bio pravi potez,a otac odradio sve privatno isto do kemoterapije,pa onda uz nju na kosevu isto zracenje i operacija,uspjesna svom srecom
uglavnom koliko se nadavalo novca to je bolje i ne sabirati,ali u tim trenucima samo gledas da ti najblizi budu bolje jebo sve drugo
zaista sto se tice operacije i lezanja na kosevu mogu reci da nismo nikome dali fening,dobar doktor,sestre na abdominalnoj, jedino sam objekat ne daj boze nikome,sramota za jedan glavni grad
a i za doktore i svo drugo osoblje na onkologiji zaista imam sve pohvale jer sam tamo bio milion puta pa sam mogao dosta dobro sve i da vidim
svakako vjerovatno najveci problem je veliki broj pacijenata i nedostatak osoblja,to moraju sto prije rijesiti ali skeptican sam totalno
Mi smo jednom privatno fantasticno, drugi put privatno ista bolnica zali boze para. Ali je sve jednostavnije bilo.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#12 Re: Patohistoloski nalaz

Post by pemanapemani »

Može li se operacija raditi na Koševu, a patohistološki nalaz privatno?
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#13 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nivla »

neke uzorke nisam ni siguran da mozes izvaditi privatno npr one koje ti uzmu kad rade bronhoskopiju
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#14 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

Za Kosevo ne znam, ali nama su priznavali samo privatne ako je radjeno u bolnicama gdje oni rade privatno. A nalaze iz drzavnog recimo CT nisu nam davali da nosimo u privatno :D
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#15 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nivla »

dr_Evil wrote: 16/01/2024 12:08 Za Kosevo ne znam, ali nama su priznavali samo privatne ako je radjeno u bolnicama gdje oni rade privatno. A nalaze iz drzavnog recimo CT nisu nam davali da nosimo u privatno :D
moze se dati nalaz ali im moras platiti svaki snimak, sto je supacki
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#16 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

nivla wrote: 16/01/2024 12:08
dr_Evil wrote: 16/01/2024 12:08 Za Kosevo ne znam, ali nama su priznavali samo privatne ako je radjeno u bolnicama gdje oni rade privatno. A nalaze iz drzavnog recimo CT nisu nam davali da nosimo u privatno :D
moze se dati nalaz ali im moras platiti svaki snimak, sto je supacki
Mi pitali, ali rekli da je to vlasnistvo bolnice i nije moglo. Kad smo dosli u Tuzlu pik jovo nanovo :D
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#17 Re: Patohistoloski nalaz

Post by Altsa »

nineinchnails wrote: 16/01/2024 10:57 Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
Ja dok sam cekao nalaz osijedio :roll:
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#18 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nivla »

u domu zdravlja ako nije davno radjen moze na cd da se snimi besplatno(kanton sarajevo)
na klinickom je bila neka cijena za svaki snimak oko 20 po snimku, mozda i 50 uz podnosenje zahtjeva, trebalo bi biti koliko kosta jedan dvd a to je pola marke, jer osim odabira da se na medij snimi snimak nemaju nekog troska, trosak koji su imali nastao je kad se snimao nalaz

sto se opce bolnice tice ne bih znao, ono sto znam da su na radiologiji veliki supci kad se narucujes na ct snimanje, tipa ako ne dodjes da se narucis od 8 do 9, tj dodjes u 9:01 oni ti kazu da si zakasnio, da doktora nema i da dodjes sutra, eh sad zamisli onkoloskog pacijenta koji je pokusao doci javnim prevozom i zakasnio minutu kako ga ona na kartoteci skine s kurca i kaze dodji sutra

sto se ph nalaza na klinickom tice nije mi jasno na koga ste sve nalijetali ali ja zaista nisam primjetio da neko trazi novac, a svaki nalaz sam dobio relativno brzo uzimajuci u obzir da se radilo o invazivnim procedurama koje su zahtijevale ostanak u bolnici(podhrastovi i torakalna), mozda i zbog tezine slucaja nisu ni imali obraza sa traze, nazalost nije se stiglo ni do lijecenja zbog tipa karcinoma i brzine kojom se sirio
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#19 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nepass1 »

pemanapemani wrote: 16/01/2024 11:20 Ne bi ih napadao, znam da je gužva, ali jebemu radi se o ljudskim životima. Zaposli još ljudi.

Nedavno sam izgubio bliskog člana porodice. Prvi nalaz čekali mjesec i 12 dana, uz silna urgiranja i kovertu.

Drugi nalaz nismo ni dočekali, odnosno, dobili dijelove da nekako urade drugu operaciju.

Sve trajalo 2 mjeseca i 20 dana. Od toga dvije trećine vremena čekaš jebeni nalaz.

Ne volim više ni proći autom kroz naselje Koševo, a kad vidim onu bolnicu odmah me oblije hladan znoj.
Imas li koga zaposliti? Evo 1,5g za pedijatre oglas otvoren nigdje ni jednog. Pet pulmologa ode u penziju u dzks od twd oglas otvoren i nikog da zaposle.
Sto se tice koseva,sto puta sam rekao nikad ne bih gore mogao zivjeti samo zbog kcus. Nije mi dobro kad moram djetetu po th otici
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#20 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nepass1 »

nivla wrote: 16/01/2024 12:20 u domu zdravlja ako nije davno radjen moze na cd da se snimi besplatno(kanton sarajevo)
na klinickom je bila neka cijena za svaki snimak oko 20 po snimku, mozda i 50 uz podnosenje zahtjeva, trebalo bi biti koliko kosta jedan dvd a to je pola marke, jer osim odabira da se na medij snimi snimak nemaju nekog troska, trosak koji su imali nastao je kad se snimao nalaz

sto se opce bolnice tice ne bih znao, ono sto znam da su na radiologiji veliki supci kad se narucujes na ct snimanje, tipa ako ne dodjes da se narucis od 8 do 9, tj dodjes u 9:01 oni ti kazu da si zakasnio, da doktora nema i da dodjes sutra, eh sad zamisli onkoloskog pacijenta koji je pokusao doci javnim prevozom i zakasnio minutu kako ga ona na kartoteci skine s kurca i kaze dodji sutra

sto se ph nalaza na klinickom tice nije mi jasno na koga ste sve nalijetali ali ja zaista nisam primjetio da neko trazi novac, a svaki nalaz sam dobio relativno brzo uzimajuci u obzir da se radilo o invazivnim procedurama koje su zahtijevale ostanak u bolnici(podhrastovi i torakalna), mozda i zbog tezine slucaja nisu ni imali obraza sa traze, nazalost nije se stiglo ni do lijecenja zbog tipa karcinoma i brzine kojom se sirio
Na kcus 7KM ja platio 2019g snimak ct angiografije
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#21 Re: Patohistoloski nalaz

Post by kokuz_sa »

Ja nekidan bio doktoru da se narucim na jedan pregled

Dobio termin 19.09.2024
🥲
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#22 Re: Patohistoloski nalaz

Post by pemanapemani »

nepass1 wrote: 16/01/2024 12:30
pemanapemani wrote: 16/01/2024 11:20 Ne bi ih napadao, znam da je gužva, ali jebemu radi se o ljudskim životima. Zaposli još ljudi.

Nedavno sam izgubio bliskog člana porodice. Prvi nalaz čekali mjesec i 12 dana, uz silna urgiranja i kovertu.

Drugi nalaz nismo ni dočekali, odnosno, dobili dijelove da nekako urade drugu operaciju.

Sve trajalo 2 mjeseca i 20 dana. Od toga dvije trećine vremena čekaš jebeni nalaz.

Ne volim više ni proći autom kroz naselje Koševo, a kad vidim onu bolnicu odmah me oblije hladan znoj.
Imas li koga zaposliti? Evo 1,5g za pedijatre oglas otvoren nigdje ni jednog. Pet pulmologa ode u penziju u dzks od twd oglas otvoren i nikog da zaposle.
Sto se tice koseva,sto puta sam rekao nikad ne bih gore mogao zivjeti samo zbog kcus. Nije mi dobro kad moram djetetu po th otici
Imam ih par na lageru. :-)

Kako u privatnim zdravstvenim ustanovama ne fali kadra?
Jebi ga, onda neka otvoreno kažu da ljudi koji imaju mogućnosti idu privatno, a Koševo neka preimenuju u životnu zdravstvenu lutriju za sirotinju, pa ko bude imao sreće i posloži mu se 10 stvari - od nenakurčene medicinske sestre do patohistologije za 20 dana, on preživi.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#23 Re: Patohistoloski nalaz

Post by muha_sa »

Pošto sam frišak na hematologiji (supruga je u pitanju) tvrdim da nisam još nikom dao ni bombonjeru a kamli lovu (bio sam spreman da dam-naravno)
Dao sam do sad 5 milja za lijekove iako je onkološki pacijent i ako ne stave ovaj lijek koji kupujem na listu još cu se bog zna kolko izvit :-) al šta da radim u nevolji :( samo se nadam da ce lijek pocalit na listu tako da necu morat stan prodavat :D
Što se doktora tice jedan veliki respekt --nazovem ih na telefon-šta god da pitam dobijem uljudan odgovor i to je to :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#24 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nepass1 »

U privatnim evo npr eurofarm ima pedijatra tj djeciji kardiolog, senku, radi dva dana u sarajevu, jedan u visokom i jedan u gorazdu. Nazoves da se narucis kaze moze za deset dana. I nema tu ja lupio sakom od sto i morali odmah. Kurko. Ako hoces cekaj deset dana i plati ili idi u dz i svadjaj se jer rade u kumrovcu tri pedijatra, trebaju danas da pregledaju 250 do 300 djece i tvoje djete ce za 3-4h doci na red. O pregledu da ne pricamo. Kod senke 20min i svi sute i cekaju a u dz ako djete ostane pet minuta odmah drugi roditelji jebu majke ko da ga operise bla bla ali kad njihov pasa udje onda ako ikako moze dva sata pregled i naglabanje.
Isto npr gornjakovic, lik kasni 1,5h na posao privatni i svi sute cekaju, danas desetak pac i ode kuci. Na kcus na gastro odes u 8h ujutro pa jedno 100 ljudi ceka.
Odem u opstu kod ortopeda cekao 4h, dva dr rade. Cekaonica majke mi oko 80 ljudi. Na kraju me primili jer sam potegao sehidsku karticu. Inace bi se kuci vratio. Predao knjizicu u 7:15.
Nazovem eurofarm kazu radi dr korac. Za osam dana ima termin, odgovara li vam? Nema otici predati knjizicu/pare i reci ja hocu danas.
Koliko sam upratio i doktori imalo sposobni odose privatno za dvije milje dnevno deset pac pregledati nego za 3,5k u dz po pedeset. Pogotovo ovi preko 55g.
Laboratorija u eurofarmu, od osam pocinje udje pacijent, ti ulazis kao drugi u 8:15. U dz do tad 15 ljudi zavrseno.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#25 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nepass1 »

Truba wrote: 16/01/2024 11:05 ja sam već rekao vi ste junaci i svetci u mojim očima
vas dvoje
za sve što ste prošli
Izbaci mi google photo sjecanja od prije 4g, to je dva mjeseca posle op.
Sad izgledam ko maneken kakav sam bio. Propao dibidus :D

Samo mi se mozdane funkcije nisu vratile. Gluplji sam jedno 50% u odnosu na 2018
Post Reply