Patohistoloski nalaz

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#26 Re: Patohistoloski nalaz

Post by oldtajmer »

dr_Evil wrote: 16/01/2024 11:55
oldtajmer wrote: 16/01/2024 11:50 bas iz tih razloga kod mene kad su oba roditelja trebali to da rade isli smo privatno jbg,bude gotovo za 7 dana a mnogo znaci pogotovo kod starog gdje je od prvog odlaska doktoru do pocetka kemoterapije proslo jedno mjesec dana,nije jeftino ali vrijedi svaki fening

a to da uzimaju lovu na kosevu ne bi me cudilo,znam da su za vrijeme gavrankapetanovica trazili novac da te ne zavlace sa tumor markerima
kod mene je mama operisana privatno uz sve nalaze ,snimanja itd. samo da se dobije na vremenu sto je na kraju bio pravi potez,a otac odradio sve privatno isto do kemoterapije,pa onda uz nju na kosevu isto zracenje i operacija,uspjesna svom srecom
uglavnom koliko se nadavalo novca to je bolje i ne sabirati,ali u tim trenucima samo gledas da ti najblizi budu bolje jebo sve drugo
zaista sto se tice operacije i lezanja na kosevu mogu reci da nismo nikome dali fening,dobar doktor,sestre na abdominalnoj, jedino sam objekat ne daj boze nikome,sramota za jedan glavni grad
a i za doktore i svo drugo osoblje na onkologiji zaista imam sve pohvale jer sam tamo bio milion puta pa sam mogao dosta dobro sve i da vidim
svakako vjerovatno najveci problem je veliki broj pacijenata i nedostatak osoblja,to moraju sto prije rijesiti ali skeptican sam totalno
Mi smo jednom privatno fantasticno, drugi put privatno ista bolnica zali boze para. Ali je sve jednostavnije bilo.
ja imam zaista sve sama pozitivna iskustva sa eurofarmom i dr vanisom (gastroenterolog),gdje smo kod njih odradili sve preglede i snimanja na njihovoj radiologiji i onda smo bili upuceni kod onkologa na kosevo gdje se radila kemoterapija,zracenje i operacija,uredno nam je priznat svaki privatni nalaz,a inace doktorica onkolog koja je vodila oca tokom lijecenja je ucenica od tog doktora,zaista ima sve moje preporuke,nije jeftino ali jbg tako je kako je

znam od drugih ljudi oko sebe da je zaista najgore to gubljenje vremena od kada se covjek prvi put javi doktoru pa do pocetka terapije jer vrlo lako moze karcinom da u tom vremenu predje iz jednog stadija u drugi
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#27 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

nivla wrote: 16/01/2024 12:20 u domu zdravlja ako nije davno radjen moze na cd da se snimi besplatno(kanton sarajevo)
na klinickom je bila neka cijena za svaki snimak oko 20 po snimku, mozda i 50 uz podnosenje zahtjeva, trebalo bi biti koliko kosta jedan dvd a to je pola marke, jer osim odabira da se na medij snimi snimak nemaju nekog troska, trosak koji su imali nastao je kad se snimao nalaz

sto se opce bolnice tice ne bih znao, ono sto znam da su na radiologiji veliki supci kad se narucujes na ct snimanje, tipa ako ne dodjes da se narucis od 8 do 9, tj dodjes u 9:01 oni ti kazu da si zakasnio, da doktora nema i da dodjes sutra, eh sad zamisli onkoloskog pacijenta koji je pokusao doci javnim prevozom i zakasnio minutu kako ga ona na kartoteci skine s kurca i kaze dodji sutra

sto se ph nalaza na klinickom tice nije mi jasno na koga ste sve nalijetali ali ja zaista nisam primjetio da neko trazi novac, a svaki nalaz sam dobio relativno brzo uzimajuci u obzir da se radilo o invazivnim procedurama koje su zahtijevale ostanak u bolnici(podhrastovi i torakalna), mozda i zbog tezine slucaja nisu ni imali obraza sa traze, nazalost nije se stiglo ni do lijecenja zbog tipa karcinoma i brzine kojom se sirio

Mostar u mom slucaju, nema sanse do cd-a :S

Ma samo zatvorit oci i pokusat se izmigoljit do onoga sta ti treba nekako, i nadat se najboljem.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#28 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

nepass1 wrote: 16/01/2024 13:12

Izbaci mi google photo sjecanja od prije 4g, to je dva mjeseca posle op.
Sad izgledam ko maneken kakav sam bio. Propao dibidus :D

Samo mi se mozdane funkcije nisu vratile. Gluplji sam jedno 50% u odnosu na 2018
Da te razvedrim, bio sam vecinom prav i zdrav, osim nesto oko srca, ali sam gluplji i ja jedno 50% u odnosu na 2018 :D

djeca, krediti, stari se, manje se khm.. ima svega :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128655
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#29 Re: Patohistoloski nalaz

Post by muha_sa »

dr_Evil wrote: 16/01/2024 13:15
nepass1 wrote: 16/01/2024 13:12

Izbaci mi google photo sjecanja od prije 4g, to je dva mjeseca posle op.
Sad izgledam ko maneken kakav sam bio. Propao dibidus :D

Samo mi se mozdane funkcije nisu vratile. Gluplji sam jedno 50% u odnosu na 2018
Da te razvedrim, bio sam vecinom prav i zdrav, osim nesto oko srca, ali sam gluplji i ja jedno 50% u odnosu na 2018 :D

djeca, krediti, stari se, manje se khm.. ima svega :D
Nema manje se khm.... :-) bog dao 10 prstiju :lol:
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#30 Re: Patohistoloski nalaz

Post by pemanapemani »

Da se razumijemo, ni meni niko nije tražio pare, dao sam ih sam od sebe, jer mi je od strane pomoćnog osoblja u bolnici suptilno sugerisano da ne bi bilo loše da dam novac kao poklon.
Samo mi nije jasno da pacijent sa agresivnim tumorom mora čekati mjesec i 12 dana na patohistologiju, a za 20 dana dana nakon prve operacije tumor bio veći nego kad su ga prvi put odstranili, jebi ga.

Onkologija, posebno intenzivna, zaista sve pohvale na susretljivosti i ljudskosti.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#31 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dr_Evil »

muha_sa wrote: 16/01/2024 13:17
Nema manje se khm.... :-) bog dao 10 prstiju :lol:
Jos da mi dadne nekoga da pricuva djecu :D :sax:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#32 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dječak sa šibicama »

Sestra radila proslo ljeto, slucajno znamo doktoricu koja radi na patologiji i zena nam objasnila zasto to dugo traje, prvo nemaju dovoljno laboranata niti doktora koji ce potpisati nalaz, drugo sam proces izrade ili obrade je dugotrajan, ta neka stakalca moraju najmanje dvije sedmice "odlezati" da se nalaz moze obraditi. Ne razumijem se u tematiku pa pamtim samo nekakva stakalca.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#33 Re: Patohistoloski nalaz

Post by oldtajmer »

evo stari gdje je lezao gore na abdominalnoj dvije sestre u smjeni,ma izginuse u pm a maksimalno korektni,stari se nije zalio sekunde
a zgrada kakva je,ja da sam direktor mene bi bila takva sramota onoga svega da ne bi smio pacijentu izaci na oci
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#34 Re: Patohistoloski nalaz

Post by dječak sa šibicama »

Prije dvije godine rodica legla na Podhrastove, voda u plucima kasalj gusenje, oni su nju setali mjesec ipo dana, zena umrla prije nego je dosao PHD nalaz. Mislim, vec je bilo jasno na RTG da je karcinom sa metastazama, ali prije ona u grob nego nalaz do nje. Ili do nas, jer nje vise nije bilo.

Za doktore sve pohvale, ali sistem je tu uzasan.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#35 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nivla »

kod pluca se globalno ljudi jave kad je vec kasno, neki pozive kratko neki malo duze od dijagnosticiranja, ali slaba je stopa prezivljavanja
za uzorkovanje tkiva potrebno je vrijeme :
- zakazivanje uzorkovanja i kompletna priprema jer uzorkovanje nije naivno
- cekanje rezultata ph nalaza, uglavnom treba proci neko vrijeme da bi se mogao dati ispravan nalaz od uzorkovanja, ne moze da se uzme danas i bude sutra gotovo jer procedura klasifikacije tkiva nije takva,

a druga je stvar sto raja gleda doktor house, greys anatomy, good doctor i slicne serije gdje se to sve zavrsi za 20 minuta, gdje covjeku presade pluca i on super nakon sat od operacije budi se i svjestan, veseo
sretao sam na klinickom razne slucajeve i realno ni ovi sto su isli u acibadem nisu osim brzeg CT-a i nesto invazivnijeg pocetnog pristupa bili u puno boljem stanju i statusu izljecenja nego ovi sto su pocetak lijecenja docekali na kcus, da ne govorim da je kad ides privatno problem da se prebacis na kcus jer imaju neke federalne liste na koje te moraju ubaciti i vijecati kako i dok se neka komisija sjeti da kaze eto moze nastaviti na klinickom sa terapijama
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#36 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nineinchnails »

dječak sa šibicama wrote: 16/01/2024 13:22 Sestra radila proslo ljeto, slucajno znamo doktoricu koja radi na patologiji i zena nam objasnila zasto to dugo traje, prvo nemaju dovoljno laboranata niti doktora koji ce potpisati nalaz, drugo sam proces izrade ili obrade je dugotrajan, ta neka stakalca moraju najmanje dvije sedmice "odlezati" da se nalaz moze obraditi. Ne razumijem se u tematiku pa pamtim samo nekakva stakalca.
Nalaz je svugdje, pa i u privatnim laboratorijama kod nas, spreman za 7 dana.
Ako ne stizu, ne mogu, nesposobni su, zasto ne priznaju nalaze iz drugih laboratorija?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#37 Re: Patohistoloski nalaz

Post by JanuaryJones »

dječak sa šibicama wrote: 16/01/2024 13:22 Sestra radila proslo ljeto, slucajno znamo doktoricu koja radi na patologiji i zena nam objasnila zasto to dugo traje, prvo nemaju dovoljno laboranata niti doktora koji ce potpisati nalaz, drugo sam proces izrade ili obrade je dugotrajan, ta neka stakalca moraju najmanje dvije sedmice "odlezati" da se nalaz moze obraditi. Ne razumijem se u tematiku pa pamtim samo nekakva stakalca.
To je konsekvenca neulaganja u zdravstvo, obrazovanje (medicinske i zdravstvene fakultete i institutcije) i drustveni napredak. Ako pogledamo moderne patologije i medicinske laboratorije, ovo su "specimen turnaround times":
Typical report turnaround time is outlined below for each general type of specimen. Turnaround time is measured in working days from the time the report is accessioned to the time a verbal or written report is available. Verbal reports may be available sooner.

Biopsies: Two to three working days
Large cancer cases: 5 days
Routine, non-cancer cases: Three to four working days
Special situations requiring additional time for report completion:

Overnight fixation, one day
Decalcification, one to two days
Resubmission of tissue, one to two days
Recut/deeper sections, one to two days
Immunohistochemistry or other special stains, one to two days
Intra-departmental consultation, one to two days
Note: When a prolonged delay is anticipated, a report with a favored diagnosis will be issued with a comment that a supplementary report will follow with the results of the special studies and resultant final diagnosis.
Moj otac je umro a nije docekao PH nalaz na KCUS. Izuzela sam sam ga sa medicinskog fakulteta mjesec i po nakon uzorkovanja.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#38 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nineinchnails »

Pa o tome govorim. Koliko ljudi je tako umrlo da nisu docekali nalaz od kojeg im je zavisilo lijecenje i ZIVOT.
Ono sto me cudi je globalna letargija u koju su upali gradjani. Niko se ne buni i niko se ne zauzima ni za sebe ni za clanove svoje porodice.

Nazovite bilo koju laboratoriju u BIH koja moze uraditi patohistoloski nalaz. Svi, apsolutno svi, kazu da je nalaz gotov za 3 do 7 dana maksimalno. Cijena oko 150KM.

Ako su na Kosevu nesposobni, nemaju aparate, materijala, neka ih zatvore i neka PRIZNAJU nalaze drugih laboratorija.
Ljudi umiru zbog njihove nesposobnosti. Ili su nesposobni ili su dio mafije. Koliko kosta nalaz da ga uradite za 7 dana? Preko dr.Kapetanovica je 3 milje. Eto cime se bave. Plati pa ces zivjeti.
Saznao sam isto da imaju novi aparati stoje u skladistu NECE NIKO DA IH PREUZME.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#39 Re: Patohistoloski nalaz

Post by pemanapemani »

nineinchnails wrote: 19/01/2024 09:06 Pa o tome govorim. Koliko ljudi je tako umrlo da nisu docekali nalaz od kojeg im je zavisilo lijecenje i ZIVOT.
Ono sto me cudi je globalna letargija u koju su upali gradjani. Niko se ne buni i niko se ne zauzima ni za sebe ni za clanove svoje porodice.

Nazovite bilo koju laboratoriju u BIH koja moze uraditi patohistoloski nalaz. Svi, apsolutno svi, kazu da je nalaz gotov za 3 do 7 dana maksimalno. Cijena oko 150KM.

Ako su na Kosevu nesposobni, nemaju aparate, materijala, neka ih zatvore i neka PRIZNAJU nalaze drugih laboratorija.
Ljudi umiru zbog njihove nesposobnosti. Ili su nesposobni ili su dio mafije. Koliko kosta nalaz da ga uradite za 7 dana? Preko dr.Kapetanovica je 3 milje. Eto cime se bave. Plati pa ces zivjeti.
Saznao sam isto da imaju novi aparati stoje u skladistu NECE NIKO DA IH PREUZME.
Problem je što te na početku uvjeravaju kako će izvršiti pritisak da nalaz bude što prije, da se ne brineš i sl.
Onda dođeš u situaciju da vidiš kako ti je majka bukvalno iz dana u dan lošije, a oni ne mogu ništa bez patohistološkog nalaza. Vide kako tumor ponovo raste, ali ne smiju ništa bez patohistološkog nalaza.
Čovjek se onda ne usudi primjenjivati radikalne alternativne metode, kontajući kako će još više zajebati stvar, jer nalaza nema.

I tako gubim mjesec i pol dana čekajući nalaz i gledajući mamu kako umire. Htio sam pokušati sa kanabisom, radikalnim dozama vitamina C ..., ali hajde se sam usudi, a totalni laik za medicinu. Koga god sam pitao od doktora, rekli su ni pod razno bez patohistološkog nalaza.

Što je najžalosnije i otac je umro na sličan način, ali to je bilo poslije rata, pa tada nije ni bilo mogućnosti za ove neke alternative, a i bio sam dijete. Ali ne mogu vjerovati da se ovo desilo krajem 2023. godine.

Sad ću čitav život razmišljati jesam li trebao nekome jebati od do i pokušati na sve moguće načine izuzeti nalaz i odnijeti ga privatno.
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#40 Re: Patohistoloski nalaz

Post by crnivrag »

nineinchnails wrote: 16/01/2024 10:57 Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
Ja sam isto čekao preko mjesec i po da dobijem rezultate, rekli mi da zovem i provjeravam, ali su se jako rijetko htjeli javiti na telefon.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#41 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nineinchnails »

Dobili smo nalaz nakon 51 dan!
Mislim da je ovo za Ginisovu knjigu rekorda za "najsporiju patologiju na svijetu".
I onda se pitamo zasto ljudi napustaju ovu drzavu.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#42 Re: Patohistoloski nalaz

Post by oldtajmer »

cekam i ja za starog preko mjesec mada sad mi i ne znaci to nesto jer je operacija zavrsena,a od ranije znam da je bio maligni
ne znam fakat kako ljudi mogu psihicki izdrzati toliko dugo da dobiju nalaz,stari i kad je privatno radio i cekalo se 7 dana ma malo je reci ko na iglama,uglavnom ne daj boze nikome
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#43 Re: Patohistoloski nalaz

Post by oldtajmer »

nineinchnails wrote: 31/01/2024 11:16 Dobili smo nalaz nakon 51 dan!
Mislim da je ovo za Ginisovu knjigu rekorda za "najsporiju patologiju na svijetu".
I onda se pitamo zasto ljudi napustaju ovu drzavu.
nadam se da je uredan :thumbup:
User avatar
nota1969
Posts: 922
Joined: 27/02/2022 09:05

#44 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nota1969 »

ako rade dodatne razmaze duže se čeka, nažalost
ako pričamo o BiH i Koševu
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#45 Re: Patohistoloski nalaz

Post by Optimus09 »

...
Last edited by Optimus09 on 26/02/2024 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#46 Re: Patohistoloski nalaz

Post by nineinchnails »

nota1969 wrote: 31/01/2024 17:47 ako rade dodatne razmaze duže se čeka, nažalost
ako pričamo o BiH i Koševu
Da, Kosevo. U svim laboratorijama ako se radi nesto dodatno ne traje duze od 7 dana. Zvao, pitao, informisao se.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#47 Re: Patohistoloski nalaz

Post by Piaty »

nineinchnails wrote: 16/01/2024 10:57 Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
Ja sam dobio nalaz za 7 dana. Ne znam zašto je tako kod tebe.

Sretno ti jarane i javi nam dobre vijesti aBd.

P.S tek vidjeh da si dobio. Sve ok?
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#48 Re: Patohistoloski nalaz

Post by mirota »

nineinchnails wrote: 16/01/2024 10:57 Svugdje u svijetu dobićete patohistološki nalaz za najviše 7 dana od dana biopsije.
No, na Patologiji na Koševu, nećete ga dobiti ni za mjesec i po!!!
Da se razumijemo, radi se o nalazima koji onkološkim pacijentima daju nadu da će se spasiti ako na vrijeme počnu primati lijekove (hemoterapiju).
Bez tog nalaza, onkolog im ne može odrediti terapiju.
Nakon mjesec i po, mnogi pacijenti neće dočekati liječenje ukoliko karcinom metastazira.
Ko se igra ljudskim životima?
Ovo već traje neko vrijeme i čudi ne kako niko ne poduzima ništa? Nema pobune ljudi, ne pišu novine. Niko se ne poziva na odgovornost? Zašto?
prva recenica je vec netacna, imas biopsije koje da najbrze radis ne mogu biti gotove za 7 dana, samo fiksiranje i bojenje preparata da se odmah uzme u rad traje danima.. to je proces koji traje, ne moze se za 7 dana odgovoriti ako je na primjer operisanog crijeva, dosao preparat hirurski odstranjenog crijeva, do same plocice koju gleda patolog prodju 2-4 nedelje.. u zemljama EU da bi nakon postavljanja dijagnoze maligne bolesti dok te ne primi onkolog prodje 30=90 dana, to je objavljeno u radovima, kod nas je to puno krace...nije ni ovde sve najlosije, nemojte pretjerivati
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#49 Re: Patohistoloski nalaz

Post by Piaty »

Ljudi moji, potcjenjuje se naše zdravstvo, a precjenjuje zapadno zdravstvo.

Ja sam po postavkama pro-west vazda bio i isto sam srao dok nisam pričao sa rodbinom, poznanicima, iskustvima od znanih i neznanih...šta sam svašta čuo za Njemačku i Švedsku, ne dao Bog nikom takvih doktora. Amerika je stara priča, to svi ionako znamo.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#50 Re: Patohistoloski nalaz

Post by starii »

Ne treba baš optuživati doktora koji radi i koji je zatrpan poslom, jer nije do njega što menadžment i brojni ministri zdravlja nisu razmišljali o potrebama nego se išlo logikom da treba raditi kao Alija Sirotanović pa kopati do besvijesti. Postoje standardi koliko se objektivno može pogledati pacijenata i nakon koliko će se pojaviti greške u radu koje su neizbježne. Drugi je problem što svako misli da je on hitan pacijent a ne žali se kad čeka privatno pregled.
Post Reply