Pas ne voli susjeda

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
Perdita_Durango

#1 Pas ne voli susjeda

Post by Perdita_Durango » 07/05/2018 21:42

Pozdrav, kako ste?

Prije mjesec dana udomili smo malog mješanca. Sad je star 5 mjeseci. Prvih nekoliko dana je bio u dvorištu, koje nije ograđeno te je uskoro dobio boks. Navikao se na boks jako brzo i nije bilo problema. Veseo je, razigran, zdrav psić koji uskoro treba da primi drugu vakcinu. Redovito šeće, druži se s drugim psima. Još uvijek se uči na mace, ali pokazuje odličan napredak iz dana u dan. Na povodac ga učimo još uvijek ali isto jako fino napreduje. Odličan je s ukućanima, gosti kad dođu samo leži pored u dvorištu i ne smeta. Inteligentan je i shvaća jednostavne komande. Pokušavamo ga obučavati metodom nagrade, bez kazne. Samo dobra ponašanja nagradimo, kad pogriješi ne pridajemo tome pažnju i pokušavamo kroz igru mu pokazati pozitivna ponašanja ali pomalo, u skladu s njegovom starošću.

Ali, imamo malog susjeda koji ima 8 godina. U početku je dječak normalno prolazio pored dvorišta, pas ga nije doživljavao ništa više nego ostale. Međutim, prije nekog vremena je počeo mnogo da laje na njega, što nam je bilo čudno i pitali smo dječaka da li ga je izazivao , udario ili nešto, dječak tvrdi da nije. Ali takvo ponašanje je postalo još gore, prije nekoliko dana je krenuo na dječaka jako agresivno, imali smo dojam da bi ga ugrizao kad bi došao do njega. Takvo ponašanje nikad nije pokazao, ni prema čemu ni prema kome, ni prema drugim životinjama. Imao je situaciju u kojoj je pas njegove veličine malo agresivnije krenuo na njega, pa čak nije pokazao zube i agresiju kakvu pokaziva prema tom dječaku. Pokušali smo da vidimo reakciju na dječaka kad smo mi tu, misleći da ćemo uvidjeti u čemu je problem ali čim se dječak približio on bi počeo da reži, laje i nasrće na njega vrlo agresivno. Dok dječak miruje i ne kreće se, pas iole se smiri i prepusti nama koji ga mazimo, pokušavajući da stvorimo ugodnu atmosferu dok je dječak tu ali čim dječak napravi korak on je već spreman da ga napadne.

Da li možda netko ima konkretan savjet ili slično iskustvo? Voljeli bismo da ga makar malo 'zavoli', da se dijete ne bi bojalo proći pored kuće a i da pas nema taj stres kad dijete prolazi. Psa ne puštamo bez našeg nadzora. Kad dječak prolazi a pas jede ili se igra nečim ili ga mazimo, onda ga samo primjeti ali ne nasrće na njega. Kad dječak potrči, to je ludilo. Postao je teritorijalan ali na pozitivan način, da javi da je netko tu ili u dvorištu ali na fin neki način, čim onjuši osobu već je spreman na igru.

Hvala na odvojenom vremenu.

spreca

#2 Re: Pas ne voli susjeda

Post by spreca » 07/05/2018 22:24

pas je ocito ljubomoran i svojim ponasanjem zeli otjerati djecaka ....neka ga mali cesce pocasti necim sto pas bas voli

maliq53

#3 Re: Pas ne voli susjeda

Post by maliq53 » 08/05/2018 00:47

Nesta je mali cacko sa cukom samo vam nece da kaze... :D Dobro vi njega ispitajte

Perdita_Durango

#4 Re: Pas ne voli susjeda

Post by Perdita_Durango » 08/05/2018 07:49

spreca wrote:pas je ocito ljubomoran i svojim ponasanjem zeli otjerati djecaka ....neka ga mali cesce pocasti necim sto pas bas voli
Nije mi ljubomora pala na um.

Hvala na odgovoru, pokušat ćemo čašćenjem.

Perdita_Durango

#5 Re: Pas ne voli susjeda

Post by Perdita_Durango » 08/05/2018 07:50

maliq53 wrote:Nesta je mali cacko sa cukom samo vam nece da kaze... :D Dobro vi njega ispitajte
Tvrdi da nije ali obzirom da djeca znaju da lažu pogotovo kad nešto zeznu, nije mi pretjerano uvjerljiv.

liaar

#6 Re: Pas ne voli susjeda

Post by liaar » 08/05/2018 09:08

To je 100% da ga ja mali ili izazivao ili gađao nečim. Mi smo imali šar planinca, znači pas je volio sve što hoda, osim jednog komšije. Što ? Pa ovaj dođe, drma mu ogradu, dere se na njega, gađa ga svime i svačime, i pas čim ga vidi, pretvori se iz umiljate napuhane "ovce" u krvoločnu životinju.
Moja preporuka je da dobro obratite pažnju, čak ako treba i nadgledat psa kada je sam, da li ga taj mali izaziva.

MarlboroGold

#7 Re: Pas ne voli susjeda

Post by MarlboroGold » 08/05/2018 09:52

liaar wrote:To je 100% da ga ja mali ili izazivao ili gađao nečim.
Ne budi previše siguran. Psi nekad jednostavno iz čista mira pokazuju takvo ponašanje prema x osobama. Jednostavno im neki ljudi ne odgovaraju iako te osobe njima ništa nisu učinile. Vjerovatno osjete nešto što im u momentu zasmeta i onda to ostane urezano.
Imam i ja psa, tako da znam. Hajvan je to i ne možeš nikad 100% biti načisto sa istim koliko god ih volimo.

Dogoljubac

#8 Re: Pas ne voli susjeda

Post by Dogoljubac » 04/02/2019 19:24

Cuko ne moras nista nazao uciniti,jednostavno osjeti ako si govno i tjera te od kuce ili od sebe.Da ne peglam,imam cuke cio zivot,razne rase...cuko,garantujem,zna ko sta osjeca,itekako razlikuje dobro od zla.

sherbett

#9 Re: Pas ne voli susjeda

Post by sherbett » 05/02/2019 10:05

Dogoljubac wrote:Cuko ne moras nista nazao uciniti,jednostavno osjeti ako si govno i tjera te od kuce ili od sebe.Da ne peglam,imam cuke cio zivot,razne rase...cuko,garantujem,zna ko sta osjeca,itekako razlikuje dobro od zla.
Pa dobro sad, djeca jos nisu dosegla stepen odraslog govna od covjeka..

Vjerovatno je u pitanju nasilje nad psom ili djecakov strah

i agree

#10 Re: Pas ne voli susjeda

Post by i agree » 05/02/2019 11:03

Perdita_Durango wrote:
maliq53 wrote:Nesta je mali cacko sa cukom samo vam nece da kaze... :D Dobro vi njega ispitajte
Tvrdi da nije ali obzirom da djeca znaju da lažu pogotovo kad nešto zeznu, nije mi pretjerano uvjerljiv.
Gadzo ga mali kamenjem,nije pas blesav nebi dzaba lajo.

Dogoljubac

#11 Re: Pas ne voli susjeda

Post by Dogoljubac » 05/02/2019 12:32

sherbett wrote:
Dogoljubac wrote:Cuko ne moras nista nazao uciniti,jednostavno osjeti ako si govno i tjera te od kuce ili od sebe.Da ne peglam,imam cuke cio zivot,razne rase...cuko,garantujem,zna ko sta osjeca,itekako razlikuje dobro od zla.

Ja znam da su u skolu djeca u prvi razred dolazila dobra i bila dobra cio zivot.Drugi su bili hinjavi i ostali cio zivot naopaki.A to zna i cuko

sherbett

#12 Re: Pas ne voli susjeda

Post by sherbett » 05/02/2019 12:42

Dogoljubac wrote:
sherbett wrote:

Ja znam da su u skolu djeca u prvi razred dolazila dobra i bila dobra cio zivot.Drugi su bili hinjavi i ostali cio zivot naopaki.A to zna i cuko
Pa i ja sam svakakva pa susjedov pas kad me prvi puta vidio zaletio se u mene pa lego na pod okrenuo se na ledja namjestio se da ga ceskam i igram se s njim. Prvi put me vidio! Gazda ga zove on meni na suprotnu stranu trci.
A odrasla sam.
I svakkva sam

Dogoljubac

#13 Re: Pas ne voli susjeda

Post by Dogoljubac » 05/02/2019 13:05

Kako god,ne bih ulazio u rasprave ali...imam rota van kuce,maltezera u kuci.Ko udje u kucu-maltezer na ledja da ga maze...jedne prilike dosla komsinica koja je dezur a tracara i hinja u mahali.Maltezer je napada ko da je lav,otisla komsinica,maltezer opet na ledja da ga ko mazi...

sherbett

#14 Re: Pas ne voli susjeda

Post by sherbett » 05/02/2019 13:33

Dogoljubac wrote:Kako god,ne bih ulazio u rasprave ali...imam rota van kuce,maltezera u kuci.Ko udje u kucu-maltezer na ledja da ga maze...jedne prilike dosla komsinica koja je dezur a tracara i hinja u mahali.Maltezer je napada ko da je lav,otisla komsinica,maltezer opet na ledja da ga ko mazi...
:lol:
Pa ima i u tome.
Ja vjerujem da oni osjete i nase rapolozenje, nervozu i smirenost narocito.
Mene psi umiruju pa osjete moj mir i zato me vole.. tako ja to tumacim.
Prema ljudima sam puno gora.
Oni me cine nervoznom.

Svakako, znam sta govoris i vjerujem ti.. al za djecu mi je malo to cudno...

Post Reply