Partizani u WWII

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#26 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

dobro to smo sada apsolvirali. jer ima vjerovatno i istine tu ali ima i pretjerivanja. ali eto ovaj navodi da je čuo od drugih zatvorenika i ljudi da se to radilo. npr. ovo za Vakuf i Bugojno je čuo u toku rat još dok je iz nekog razloga bio u Zagrebu. dakle on navodi da je čuo od naroda a ja pitam da li u tome ima istine i moželi se zasnati iz drugih izvora. dobro bitka za ranjenike je izmišljena ali šta je sa ostalim stvarima. recimo ni partizani nisu cvječke jer uzmimo da i Hrvati spominju Bjalburg da su partizani pobili mnoge ljude. i šta čemo za zapažanjima Adila ako več ovome nevjerujem? u svojoj knjizi je čovjek detaljno opisao zločine oko Foče a ovaj je uzeo citat iz te knjige. recimo partizani su razoružali jedno selu u okolini Rudgo ili Čajniča neznam tačno i rekli su tim ljudima da če i oni braniti a kad su partizani otišli onda su četnici upali i poubijali ih. znaći gledano sada partizani su indirektno otkvorni za ovaj zločin baš zbog toga što su ljudima uzeli puške i otišli i ostavili ih goloruke. dakle ponavljam haj ovom nevjerujemo ali sad ovo govori i Adil u svojoj knjizi. a to stoji da je propaganda čudo.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#27 Re: Partizani u WWII

Post by tranquil »

El_comadante wrote:dobro to smo sada apsolvirali. jer ima vjerovatno i istine tu ali ima i pretjerivanja. ali eto ovaj navodi da je čuo od drugih zatvorenika i ljudi da se to radilo. npr. ovo za Vakuf i Bugojno je čuo u toku rat još dok je iz nekog razloga bio u Zagrebu. dakle on navodi da je čuo od naroda a ja pitam da li u tome ima istine i moželi se zasnati iz drugih izvora. dobro bitka za ranjenike je izmišljena ali šta je sa ostalim stvarima. recimo ni partizani nisu cvječke jer uzmimo da i Hrvati spominju Bjalburg da su partizani pobili mnoge ljude. i šta čemo za zapažanjima Adila ako več ovome nevjerujem? u svojoj knjizi je čovjek detaljno opisao zločine oko Foče a ovaj je uzeo citat iz te knjige. recimo partizani su razoružali jedno selu u okolini Rudgo ili Čajniča neznam tačno i rekli su tim ljudima da če i oni braniti a kad su partizani otišli onda su četnici upali i poubijali ih. znaći gledano sada partizani su indirektno otkvorni za ovaj zločin baš zbog toga što su ljudima uzeli puške i otišli i ostavili ih goloruke. dakle ponavljam haj ovom nevjerujemo ali sad ovo govori i Adil u svojoj knjizi. a to stoji da je propaganda čudo.
"Čuo od drugih" "Čuo u ratu" "Čuo ovo ono" nije baš dokumentarni izvor vrijedan povjerenja :roll:

Bleiburg je bilo povlačenje poraženih fašističkih snaga. Ako se ima tu odgovarati to je za postupanje prema zarobljenicima, pri čemu su isti dobili veću milost nego što su je davali kada su oni bili sila. Pomenuo sam da je bilo represija prema porodicama izdajnika, i to se vjerovatno desilo i tamo. O tome možemo pričati, ali stvari koje su do sada dokazane (kada govorimo o nedjelima partizana) se svode na te zločine prema zarobljenicima ili "oduzeli ljudima odbranu a poslije ih nisu branili kada su trebali". Ponovo kažem, te stvari jesu ružne ali nisu direktno genocid, kao te druge tvrdnje.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#28 Re: Partizani u WWII

Post by Jazz_Junkie »

Svaka cast Adilu sto je u doba najkrvavijeg rata u Evropi za razliku od drugih mnogih begovskih potomaka izabrao antifasisticku stranu, ali ocigledno je da to nije bio jedini faktor njegova odlaska u inozemstvo nakon sto je KPJ preuzela vlast. Nema spora oko prelazaka cetnika u redove partizana, ali upravo kako tranquil veli, sramotno je partizane difamirati kao zlocinacku vojsku i pripisivati joj zlocine koji se mogu mjeriti sa zloglasnim ustasama i cetnicima. Sa oceve strane su mi porijeklom iz Olova i djed mi je pricao, da je licno poznavao ljude koji su od 1944 do 1945. godine masovno prelazili u partizane, mahom bivsi cetnici. Moj djed je bio u njemackim SS-ovcima. Nazalost. Cetnici su tada izvrsili pokolj u Olovu, da bi nakon realiziranja da su gubitnici promijenili uniforme. Sve se znalo gdje je tko bio. No, ti zlocini se ne mogu pripisivati partizanima kao sveobuhvatnom antifasistickom pokretu u cijim je redovima bilo raznih naroda i narodnosti, te ljudi sa diferentnim politickim ubjedjenjima.
Sto se tice Adila Zulfikarpasica, cetnicki zlocini nad muslimanima focanskoj kraja sigurno nisu bili jedini motiv za njegov egzil u inostranstvu. Poznato je da odrzavao begovsku titulu do smrti i zivio zivot tipicnog (ekonomskog) liberala iz gradjanskog sloja s pocetka 20. stoljeca. Dakle, sve to je u suprotnosti sa komunistickim principima i ciljevima. Svatko povijest intepretira iz subjektivne perspektive i s motivima licnih interesa.

Naziv knjige Safeta Jaskica ocigledno ostavlja preran utisak da se radi o cisto tendencioznoj knjizi.
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#29 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

tranquil wrote:
El_comadante wrote:dobro to smo sada apsolvirali. jer ima vjerovatno i istine tu ali ima i pretjerivanja. ali eto ovaj navodi da je čuo od drugih zatvorenika i ljudi da se to radilo. npr. ovo za Vakuf i Bugojno je čuo u toku rat još dok je iz nekog razloga bio u Zagrebu. dakle on navodi da je čuo od naroda a ja pitam da li u tome ima istine i moželi se zasnati iz drugih izvora. dobro bitka za ranjenike je izmišljena ali šta je sa ostalim stvarima. recimo ni partizani nisu cvječke jer uzmimo da i Hrvati spominju Bjalburg da su partizani pobili mnoge ljude. i šta čemo za zapažanjima Adila ako več ovome nevjerujem? u svojoj knjizi je čovjek detaljno opisao zločine oko Foče a ovaj je uzeo citat iz te knjige. recimo partizani su razoružali jedno selu u okolini Rudgo ili Čajniča neznam tačno i rekli su tim ljudima da če i oni braniti a kad su partizani otišli onda su četnici upali i poubijali ih. znaći gledano sada partizani su indirektno otkvorni za ovaj zločin baš zbog toga što su ljudima uzeli puške i otišli i ostavili ih goloruke. dakle ponavljam haj ovom nevjerujemo ali sad ovo govori i Adil u svojoj knjizi. a to stoji da je propaganda čudo.
"Čuo od drugih" "Čuo u ratu" "Čuo ovo ono" nije baš dokumentarni izvor vrijedan povjerenja :roll:
Bleiburg je bilo povlačenje poraženih fašističkih snaga. Ako se ima tu odgovarati to je za postupanje prema zarobljenicima, pri čemu su isti dobili veću milost nego što su je davali kada su oni bili sila. Pomenuo sam da je bilo represija prema porodicama izdajnika, i to se vjerovatno desilo i tamo. O tome možemo pričati, ali stvari koje su do sada dokazane (kada govorimo o nedjelima partizana) se svode na te zločine prema zarobljenicima ili "oduzeli ljudima odbranu a poslije ih nisu branili kada su trebali". Ponovo kažem, te stvari jesu ružne ali nisu direktno genocid, kao te druge tvrdnje.
pazi nešto u zatvoru i pričama među zatvorenicima je zasnao mnogo stvari. e sad ja neču da kažem da je sve to istina međutim ima tu dosta ili bar malo istine. dalje koje smio recimo 51 kopati i tražiti grobnice i reći evo ovo su partizani uradili? niko jer bi takav čovjek završio u zatvoru zbog rušenja državnog poretka a sada je to nakon 60 godina popprilično teško išta uraditi po tom pitanju. da se razumijemo ja nikoga neizjednačavam ali kažem i pitam da je moguče da su i partizani činili zločine. možda najmanje od svih ali su ih ipak činili.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#30 Re: Partizani u WWII

Post by madner »

Cuj da li je moguce. Naravno da je moguce. Nisu bili cvjecke.

Manje vjerovatno je da to bilo planirano.
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#31 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

Jazz_Junkie wrote:Svaka cast Adilu sto je u doba najkrvavijeg rata u Evropi za razliku od drugih mnogih begovskih potomaka izabrao antifasisticku stranu, ali ocigledno je da to nije bio jedini faktor njegova odlaska u inozemstvo nakon sto je KPJ preuzela vlast. Nema spora oko prelazaka cetnika u redove partizana, ali upravo kako tranquil veli, sramotno je partizane difamirati kao zlocinacku vojsku i pripisivati joj zlocine koji se mogu mjeriti sa zloglasnim ustasama i cetnicima. Sa oceve strane su mi porijeklom iz Olova i djed mi je pricao, da je licno poznavao ljude koji su od 1944 do 1945. godine masovno prelazili u partizane, mahom bivsi cetnici. Moj djed je bio u njemackim SS-ovcima. Nazalost. Cetnici su tada izvrsili pokolj u Olovu, da bi nakon realiziranja da su gubitnici promijenili uniforme. Sve se znalo gdje je tko bio. No, ti zlocini se ne mogu pripisivati partizanima kao sveobuhvatnom antifasistickom pokretu u cijim je redovima bilo raznih naroda i narodnosti, te ljudi sa diferentnim politickim ubjedjenjima.
Sto se tice Adila Zulfikarpasica, cetnicki zlocini nad muslimanima focanskoj kraja sigurno nisu bili jedini motiv za njegov egzil u inostranstvu. Poznato je da odrzavao begovsku titulu do smrti i zivio zivot tipicnog (ekonomskog) liberala iz gradjanskog sloja s pocetka 20. stoljeca. Dakle, sve to je u suprotnosti sa komunistickim principima i ciljevima. Svatko povijest intepretira iz subjektivne perspektive i s motivima licnih interesa.
Naziv knjige Safeta Jaskica ocigledno ostavlja preran utisak da se radi o cisto tendencioznoj knjizi.
što se tiče Adila ja kažem da je i to jedan od razlika ali ne i jedini kžrazlog zbog kojeg je otišao iz SFRJ, naveo sam ga iz dva razloga prvi jer ga i ovaj spominje a i drugi je da sad nebude da imam samo jedan izvor podataka. što se tiče knjige vrlo vjerovatno ima i dosta neistine ali mora biti i istine. kako kažu u svakoj legendi ima malo istine pa tako i u ovoj knjizi ima istine. ja sad nepričam protiv partizana da su sad gori od svih ostali ali kažem da niti oni nisu posve čisti a vrl ovjerovatno da je za dosta tih nečasnih radnji znao i sam JBT
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#32 Re: Partizani u WWII

Post by Jazz_Junkie »

El_comadante wrote: što se tiče Adila ja kažem da je i to jedan od razlika ali ne i jedini kžrazlog zbog kojeg je otišao iz SFRJ, naveo sam ga iz dva razloga prvi jer ga i ovaj spominje a i drugi je da sad nebude da imam samo jedan izvor podataka. što se tiče knjige vrlo vjerovatno ima i dosta neistine ali mora biti i istine. kako kažu u svakoj legendi ima malo istine pa tako i u ovoj knjizi ima istine. ja sad nepričam protiv partizana da su sad gori od svih ostali ali kažem da niti oni nisu posve čisti a vrl ovjerovatno da je za dosta tih nečasnih radnji znao i sam JBT
Najbolje ti je da pitas stare partizane tko je sve bio u njihovim redovima i zasto su se borili. Nitko nije dovoljno naivan ili prenapuhan da te osudi kao neznalicu radi sumnje da se sluzis jednim jedinim izvorom. Nisam procitao knjigu koju izlazes kao primjer, ali njen naziv opravdava svaku sumnju da se radi o klasicnoj retorici sljedbenika ustaske ideologije ili jednostavno antikomunista koji saveznike radije vide u fasistima. Kao prvo je apsurdno tvrditi kako su se partizani 95% sastojali od Srba. Ne znam sada da li to iznosis iz te knjige ili si to licno ti tvrdio.
Nijedna vojska u ratu nije cista. Nije ni Armija BiH cista, iako je vecina pro-bosanski nastrojenih ljudi dozivljava kao jedinu obrambenu oruzanu snagu koja se upravo suprotstavila fasizmu, bez obzira na neke cinjenice da su u njoj utociste pronasli poznati kriminalci. Pored toga su i pripadnici Armije BiH pocinili neke zlocine, koji se ne mogu mjeriti sa onim sto ide na racun VRS i HVO, ali zlocin ostaje zlocin. Ni partizani nisu bili potpuno zlatni, ali njihova zasluga je trajna i jedina svijetla tocka jugoslavenske povijesti u 20. stoljecu. Oni su spasili obraz nasih naroda i borili se za ljudsko dostojanstvo, pritom kaznjavajuci fasisticke kvislinge kratkim procesima. Onako kako su zasluzili.
Bleiburg se presucivao, jer ratne rane nisu bile zarasle. Diskusija o Bleiburgu bi bila kocnica pokusaju pomirenja nasih naroda. Zapad je o tome takodjer sutio, jer je Jugoslaviju dozivljavao kao potencijalnog partnera protiv istocnog bloka. No, Bleiburg jos uvijek nije racionalno i opsirno tematiziran nego je jos uvijek predmet politicke demonizacije i propagande. Mnoge bleiburske zrtve su bili pocinitelji mnogobrojnih zlocina. Mnogi od tih zrtava su bili pocinitelji u Jasenovcu.
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#33 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

Jazz_Junkie wrote:
El_comadante wrote: što se tiče Adila ja kažem da je i to jedan od razlika ali ne i jedini kžrazlog zbog kojeg je otišao iz SFRJ, naveo sam ga iz dva razloga prvi jer ga i ovaj spominje a i drugi je da sad nebude da imam samo jedan izvor podataka. što se tiče knjige vrlo vjerovatno ima i dosta neistine ali mora biti i istine. kako kažu u svakoj legendi ima malo istine pa tako i u ovoj knjizi ima istine. ja sad nepričam protiv partizana da su sad gori od svih ostali ali kažem da niti oni nisu posve čisti a vrl ovjerovatno da je za dosta tih nečasnih radnji znao i sam JBT
Najbolje ti je da pitas stare partizane tko je sve bio u njihovim redovima i zasto su se borili. Nitko nije dovoljno naivan ili prenapuhan da te osudi kao neznalicu radi sumnje da se sluzis jednim jedinim izvorom. Nisam procitao knjigu koju izlazes kao primjer, ali njen naziv opravdava svaku sumnju da se radi o klasicnoj retorici sljedbenika ustaske ideologije ili jednostavno antikomunista koji saveznike radije vide u fasistima. Kao prvo je apsurdno tvrditi kako su se partizani 95% sastojali od Srba. Ne znam sada da li to iznosis iz te knjige ili si to licno ti tvrdio.
Nijedna vojska u ratu nije cista. Nije ni Armija BiH cista, iako je vecina pro-bosanski nastrojenih ljudi dozivljava kao jedinu obrambenu oruzanu snagu koja se upravo suprotstavila fasizmu, bez obzira na neke cinjenice da su u njoj utociste pronasli poznati kriminalci. Pored toga su i pripadnici Armije BiH pocinili neke zlocine, koji se ne mogu mjeriti sa onim sto ide na racun VRS i HVO, ali zlocin ostaje zlocin. Ni partizani nisu bili potpuno zlatni, ali njihova zasluga je trajna i jedina svijetla tocka jugoslavenske povijesti u 20. stoljecu. Oni su spasili obraz nasih naroda i borili se za ljudsko dostojanstvo, pritom kaznjavajuci fasisticke kvislinge kratkim procesima. Onako kako su zasluzili.
Bleiburg se presucivao, jer ratne rane nisu bile zarasle. Diskusija o Bleiburgu bi bila kocnica pokusaju pomirenja nasih naroda. Zapad je o tome takodjer sutio, jer je Jugoslaviju dozivljavao kao potencijalnog partnera protiv istocnog bloka. No, Bleiburg jos uvijek nije racionalno i opsirno tematiziran nego je jos uvijek predmet politicke demonizacije i propagande. Mnoge bleiburske zrtve su bili pocinitelji mnogobrojnih zlocina. Mnogi od tih zrtava su bili pocinitelji u Jasenovcu.
gore boldirano su rijeći Jospiba Broza Tita 1943-4 upučene Adilu koji to zapisao u svojoj knjizi. pazi bilo je mnogo više od Blajburga samo što se šuti. Npr. neko reče od priče nema ništa. tačno ali i u ovome ratu je neko reko tu i tu su grobnice a sada ja pitam koje iza WWII smio kopati i reći ove su ljude pobili partizani? dalje koliko je ljudi pobijeno i bilo u zatvoru zbog ratnih grijeha a bez suda i papira več samo da kažem usmena optužba. kažeš nemoj jedan izvor. nisam eto govori i Adil i ja sam čuo mnoge priče od ljudi da su partizani činili svašta. i ubistvo jednog čovjeka je mnogo a koliko je slučaja da su ih pobili 10ak 15 i nikom ništa. ima toliko koliko hočeš. a evo vidi našu situaciju. pored silnih gorbnica srbi opet izjednačavju i opet govore građanski rat itd. e sad zamisli da drže vlast u cijeloj BH nebi smio reći da su srbi ubili 20 ljudi a ne šta više. e sad je taka bila situacija bila jer su partizani odnosno komunisti držali vlast i nisi smio pričati i onda se to vremenom i zaboravi i nepriča se o tome. itd ima još
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#34 Re: Partizani u WWII

Post by tranquil »

El_comadante wrote:
Jazz_Junkie wrote:
El_comadante wrote: što se tiče Adila ja kažem da je i to jedan od razlika ali ne i jedini kžrazlog zbog kojeg je otišao iz SFRJ, naveo sam ga iz dva razloga prvi jer ga i ovaj spominje a i drugi je da sad nebude da imam samo jedan izvor podataka. što se tiče knjige vrlo vjerovatno ima i dosta neistine ali mora biti i istine. kako kažu u svakoj legendi ima malo istine pa tako i u ovoj knjizi ima istine. ja sad nepričam protiv partizana da su sad gori od svih ostali ali kažem da niti oni nisu posve čisti a vrl ovjerovatno da je za dosta tih nečasnih radnji znao i sam JBT
Najbolje ti je da pitas stare partizane tko je sve bio u njihovim redovima i zasto su se borili. Nitko nije dovoljno naivan ili prenapuhan da te osudi kao neznalicu radi sumnje da se sluzis jednim jedinim izvorom. Nisam procitao knjigu koju izlazes kao primjer, ali njen naziv opravdava svaku sumnju da se radi o klasicnoj retorici sljedbenika ustaske ideologije ili jednostavno antikomunista koji saveznike radije vide u fasistima. Kao prvo je apsurdno tvrditi kako su se partizani 95% sastojali od Srba. Ne znam sada da li to iznosis iz te knjige ili si to licno ti tvrdio.
Nijedna vojska u ratu nije cista. Nije ni Armija BiH cista, iako je vecina pro-bosanski nastrojenih ljudi dozivljava kao jedinu obrambenu oruzanu snagu koja se upravo suprotstavila fasizmu, bez obzira na neke cinjenice da su u njoj utociste pronasli poznati kriminalci. Pored toga su i pripadnici Armije BiH pocinili neke zlocine, koji se ne mogu mjeriti sa onim sto ide na racun VRS i HVO, ali zlocin ostaje zlocin. Ni partizani nisu bili potpuno zlatni, ali njihova zasluga je trajna i jedina svijetla tocka jugoslavenske povijesti u 20. stoljecu. Oni su spasili obraz nasih naroda i borili se za ljudsko dostojanstvo, pritom kaznjavajuci fasisticke kvislinge kratkim procesima. Onako kako su zasluzili.
Bleiburg se presucivao, jer ratne rane nisu bile zarasle. Diskusija o Bleiburgu bi bila kocnica pokusaju pomirenja nasih naroda. Zapad je o tome takodjer sutio, jer je Jugoslaviju dozivljavao kao potencijalnog partnera protiv istocnog bloka. No, Bleiburg jos uvijek nije racionalno i opsirno tematiziran nego je jos uvijek predmet politicke demonizacije i propagande. Mnoge bleiburske zrtve su bili pocinitelji mnogobrojnih zlocina. Mnogi od tih zrtava su bili pocinitelji u Jasenovcu.
gore boldirano su rijeći Jospiba Broza Tita 1943-4 upučene Adilu koji to zapisao u svojoj knjizi. pazi bilo je mnogo više od Blajburga samo što se šuti. Npr. neko reče od priče nema ništa. tačno ali i u ovome ratu je neko reko tu i tu su grobnice a sada ja pitam koje iza WWII smio kopati i reći ove su ljude pobili partizani? dalje koliko je ljudi pobijeno i bilo u zatvoru zbog ratnih grijeha a bez suda i papira več samo da kažem usmena optužba. kažeš nemoj jedan izvor. nisam eto govori i Adil i ja sam čuo mnoge priče od ljudi da su partizani činili svašta. i ubistvo jednog čovjeka je mnogo a koliko je slučaja da su ih pobili 10ak 15 i nikom ništa. ima toliko koliko hočeš. a evo vidi našu situaciju. pored silnih gorbnica srbi opet izjednačavju i opet govore građanski rat itd. e sad zamisli da drže vlast u cijeloj BH nebi smio reći da su srbi ubili 20 ljudi a ne šta više. e sad je taka bila situacija bila jer su partizani odnosno komunisti držali vlast i nisi smio pričati i onda se to vremenom i zaboravi i nepriča se o tome. itd ima još
Ne znam šta se žališ što Srbi izjednačavaju krivicu za ovaj rat kada ti čitavo vrijeme to radiš za prošli.

"Neko reko", "Kažu ljudi", jašta, kako da ne :roll:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#35 Re: Partizani u WWII

Post by nosara »

Taj tip je bio na robiji poslije rata, knjiga je antikomunisticki pamflet, a njen omot je sramota grafickog dizajna.

Partizani su bili mekani i popustljivi, valjda ih ponijela pobjeda u ratu. To im je jedina greska. Vjerovali su u rehabilitaciju.
Sad nam se to vraca kao bumerang, oni "rehabilitovani" su dosli na vlast i sjebali nase zivote.

Ma, kad neko zucne protiv Tita, partije i partizana odmah dobijem zelju da mu nekako naudim...
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#36 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

tranquil wrote:
El_comadante wrote:
Jazz_Junkie wrote:Najbolje ti je da pitas stare partizane tko je sve bio u njihovim redovima i zasto su se borili. Nitko nije dovoljno naivan ili prenapuhan da te osudi kao neznalicu radi sumnje da se sluzis jednim jedinim izvorom. Nisam procitao knjigu koju izlazes kao primjer, ali njen naziv opravdava svaku sumnju da se radi o klasicnoj retorici sljedbenika ustaske ideologije ili jednostavno antikomunista koji saveznike radije vide u fasistima. Kao prvo je apsurdno tvrditi kako su se partizani 95% sastojali od Srba. Ne znam sada da li to iznosis iz te knjige ili si to licno ti tvrdio.
Nijedna vojska u ratu nije cista. Nije ni Armija BiH cista, iako je vecina pro-bosanski nastrojenih ljudi dozivljava kao jedinu obrambenu oruzanu snagu koja se upravo suprotstavila fasizmu, bez obzira na neke cinjenice da su u njoj utociste pronasli poznati kriminalci. Pored toga su i pripadnici Armije BiH pocinili neke zlocine, koji se ne mogu mjeriti sa onim sto ide na racun VRS i HVO, ali zlocin ostaje zlocin. Ni partizani nisu bili potpuno zlatni, ali njihova zasluga je trajna i jedina svijetla tocka jugoslavenske povijesti u 20. stoljecu. Oni su spasili obraz nasih naroda i borili se za ljudsko dostojanstvo, pritom kaznjavajuci fasisticke kvislinge kratkim procesima. Onako kako su zasluzili.
Bleiburg se presucivao, jer ratne rane nisu bile zarasle. Diskusija o Bleiburgu bi bila kocnica pokusaju pomirenja nasih naroda. Zapad je o tome takodjer sutio, jer je Jugoslaviju dozivljavao kao potencijalnog partnera protiv istocnog bloka. No, Bleiburg jos uvijek nije racionalno i opsirno tematiziran nego je jos uvijek predmet politicke demonizacije i propagande. Mnoge bleiburske zrtve su bili pocinitelji mnogobrojnih zlocina. Mnogi od tih zrtava su bili pocinitelji u Jasenovcu.
gore boldirano su rijeći Jospiba Broza Tita 1943-4 upučene Adilu koji to zapisao u svojoj knjizi. pazi bilo je mnogo više od Blajburga samo što se šuti. Npr. neko reče od priče nema ništa. tačno ali i u ovome ratu je neko reko tu i tu su grobnice a sada ja pitam koje iza WWII smio kopati i reći ove su ljude pobili partizani? dalje koliko je ljudi pobijeno i bilo u zatvoru zbog ratnih grijeha a bez suda i papira več samo da kažem usmena optužba. kažeš nemoj jedan izvor. nisam eto govori i Adil i ja sam čuo mnoge priče od ljudi da su partizani činili svašta. i ubistvo jednog čovjeka je mnogo a koliko je slučaja da su ih pobili 10ak 15 i nikom ništa. ima toliko koliko hočeš. a evo vidi našu situaciju. pored silnih gorbnica srbi opet izjednačavju i opet govore građanski rat itd. e sad zamisli da drže vlast u cijeloj BH nebi smio reći da su srbi ubili 20 ljudi a ne šta više. e sad je taka bila situacija bila jer su partizani odnosno komunisti držali vlast i nisi smio pričati i onda se to vremenom i zaboravi i nepriča se o tome. itd ima još
Ne znam šta se žališ što Srbi izjednačavaju krivicu za ovaj rat kada ti čitavo vrijeme to radiš za prošli.
"Neko reko", "Kažu ljudi", jašta, kako da ne :roll:
ne ja neizjednačavam neko kažem da su i partizani činili mnoge zločine koje su zataškali i danas neznamo mnogo. a opet mi nisi odgovorio na pitanje jeli iko smio iza WWII kopati gribnice gdje su ljudi rekli da zaita postoje? ja mislim da nisu jer bi takvi ljudi završili u najbolju ruku u zatvoru. a nakon 60 godina je bezpredmetno o tome raspravljati jer koliko je ljudi živo da govori o tome a i šta bi našli kad su se to sada tijela rasprala. ja kažem da je bilo zločina i da su ih komunisti vješto krili pa i Blajburg su gurali pod tepih dosta vremena samo što su hrvati bili uporni pa nisu dozvolili da se to dogodi. ja kažem da je ovo vrlo moguče i mnogo vjerovatnije nego to što ti govoriš. jer ako čemo pošteno osim jasenovca gdje su još dokazi da su četnici, ustaše i Švabe ubili i jednog čovjeka. daj mi dokaze pusti sada rekli čuli i ostalo?! e to sada te izazvim da naćeš te dokaze i ovde postaviš dokaze a ne priče da su ovi ubili i jednog čovjek mimo jasenovca.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#37 Re: Partizani u WWII

Post by nosara »

Konandante, za ovo o dokazima ja bi te iskljucio sa ovog foruma!

Nisi pri sebi kad mozes izvalit da nema dokaza osim Jasenovca. Na sajmistu u Beogradu je stratiste antifasista, tamo je ubijeno na hiljade nevinih ljudi. Na Vracama su svaki dan streljali taoce i antifasiste. To su samo dva primjera. Svaki grad bivse Yu ima takve rane iz IIWW.

Jesi li cuo za Kraljevo i Kragujevac?

Koji moron...
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#38 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

nosara wrote:Taj tip je bio na robiji poslije rata, knjiga je antikomunisticki pamflet, a njen omot je sramota grafickog dizajna.
Partizani su bili mekani i popustljivi, valjda ih ponijela pobjeda u ratu. To im je jedina greska. Vjerovali su u rehabilitaciju.
Sad nam se to vraca kao bumerang, oni "rehabilitovani" su dosli na vlast i sjebali nase zivote.
Ma, kad neko zucne protiv Tita, partije i partizana odmah dobijem zelju da mu nekako naudim...
da kada je izašao iz zatvora nikada nije moga naći posao baš zbog toga i morao je otići iz SFRJ. nikada nije dobio na papiru zašta je optužen i on i mnogi drugi i to da ti kažem na prestorgu kaznu od 15 godina a čovjek uopšte nije bio pripadnik vojnih formacija bio je nadničar na pruzi. ako je zato 15 godina onda ja neznam šta da pričam. partizani su pobili mnoge muslimane u BiH što direktno što indirektno
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#39 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

nosara wrote:Konandante, za ovo o dokazima ja bi te iskljucio sa ovog foruma!
Nisi pri sebi kad mozes izvalit da nema dokaza osim Jasenovca. Na sajmistu u Beogradu je stratiste antifasista, tamo je ubijeno na hiljade nevinih ljudi. Na Vracama su svaki dan streljali taoce i antifasiste. To su samo dva primjera. Svaki grad bivse Yu ima takve rane iz IIWW.
Jesi li cuo za Kraljevo i Kragujevac?
Koji moron...
ja bih tebe banovao zbog vrijeđanja. a sada ja tebe pitam šta su oni uradili pa su strejaljni? ja neopravdavam sada švabe ustaše i mnoge druge neko kažem da su partizani činili zločine i sada si me doveo u situaciju da sada ja kao branim fašiste. a ko je bio na golom otoku? ko je bio u radnim akcijama? jeli baš posve tačno da su išli dobrovoljno? ko je projektovo silne mostove par godina iza rada kada nije bilo maš. ni teh. inžinjera da ih grade?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#40 Re: Partizani u WWII

Post by nosara »

Da majstore, ti direktno branis fasiste i one koji su bili fascinirani njihovom ideologijom.
To je smisao ove teme.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#41 Re: Partizani u WWII

Post by tranquil »

El_comadante wrote:ja kažem da je bilo zločina i da su ih komunisti vješto krili pa i Blajburg su gurali pod tepih dosta vremena samo što su hrvati bili uporni pa nisu dozvolili da se to dogodi.
Ti mrziš prošli režim i naravno da vjeruješ sve loše šta se govori o njemu, pa tako lakonski tvrdiš "ja kažem..." a sutra će neko sličan tebi citirati što si rekao i reći će "ljudi kažu...", "neko rekao..."

Bleiburg je, ponoviću:
tranquil wrote:Bleiburg je bilo povlačenje poraženih fašističkih snaga. Ako se ima tu odgovarati to je za postupanje prema zarobljenicima, pri čemu su isti dobili veću milost nego što su je davali kada su oni bili sila.
El_comadante wrote:ja kažem da je ovo vrlo moguče i mnogo vjerovatnije nego to što ti govoriš.
I opet čuveno "ja kažem" koje je nastalo samo iz želje da je to istina a ne iz činjenica.
El_comadante wrote:jer ako čemo pošteno osim jasenovca gdje su još dokazi da su četnici, ustaše i Švabe ubili i jednog čovjeka. daj mi dokaze pusti sada rekli čuli i ostalo?! e to sada te izazvim da naćeš te dokaze i ovde postaviš dokaze a ne priče da su ovi ubili i jednog čovjek mimo jasenovca.
E za ovo si zaslužio svaku uvredu koja mi može pasti na pamet ali ću se suzdržati. Ne samo da širiš izmišljotine o zločinu partizana nego umanjuješ četničke i ustaške zločine. Meni dokazi ne trebaju, prošli rat još nije toliko daleko tako da znam o čemu pričam. Stidi se, ovdje ima ljudi kojima je porodica stradali od tih tvojih četnika i ustaša. Ne znam za čiji račun širiš propagandu, da li za četnike ili ustaše ili ko zna kakav oblik fašizma, ali meni ste svi isti i postaje mučno čitati tvoje postove.
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#42 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

nosara wrote:Da majstore, ti direktno branis fasiste i one koji su bili fascinirani njihovom ideologijom.
To je smisao ove teme.
jok ja fašisti su činili mnoge zločine i pobili mnogo ljudi i poslali su mnoge ljude na ratište za njih u mnoge krajeve sve je to istina i sve se to zna, ali me malo i nervira to što su i partizani činili ružne stvari ali se to potiskuje iz nekog razloga
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#43 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

tranquil wrote:
El_comadante wrote:ja kažem da je bilo zločina i da su ih komunisti vješto krili pa i Blajburg su gurali pod tepih dosta vremena samo što su hrvati bili uporni pa nisu dozvolili da se to dogodi.
Ti mrziš prošli režim i naravno da vjeruješ sve loše šta se govori o njemu, pa tako lakonski tvrdiš "ja kažem..." a sutra će neko sličan tebi citirati što si rekao i reći će "ljudi kažu...", "neko rekao..."
Bleiburg je, ponoviću:
tranquil wrote:Bleiburg je bilo povlačenje poraženih fašističkih snaga. Ako se ima tu odgovarati to je za postupanje prema zarobljenicima, pri čemu su isti dobili veću milost nego što su je davali kada su oni bili sila.
El_comadante wrote:ja kažem da je ovo vrlo moguče i mnogo vjerovatnije nego to što ti govoriš.
I opet čuveno "ja kažem" koje je nastalo samo iz želje da je to istina a ne iz činjenica.
El_comadante wrote:jer ako čemo pošteno osim jasenovca gdje su još dokazi da su četnici, ustaše i Švabe ubili i jednog čovjeka. daj mi dokaze pusti sada rekli čuli i ostalo?! e to sada te izazvim da naćeš te dokaze i ovde postaviš dokaze a ne priče da su ovi ubili i jednog čovjek mimo jasenovca.
E za ovo si zaslužio svaku uvredu koja mi može pasti na pamet ali ću se suzdržati. Ne samo da širiš izmišljotine o zločinu partizana nego umanjuješ četničke i ustaške zločine. Meni dokazi ne trebaju, prošli rat još nije toliko daleko tako da znam o čemu pričam. Stidi se, ovdje ima ljudi kojima je porodica stradali od tih tvojih četnika i ustaša. Ne znam za čiji račun širiš propagandu, da li za četnike ili ustaše ili ko zna kakav oblik fašizma, ali meni ste svi isti i postaje mučno čitati tvoje postove.
ti samo bježiš od odgovora. ti si sve upravu što kažeš ali mi nisi odgovori da li je iko išao da to istraži da li je to tačno ili ne? ja koliko znam nije e sad ti meni reci zašto. nisi mi odgovorio na pitanje o golom otoku, a optuženim ljudima bez optužbe na višegodišnje robije zbog "ratnog grijeha". moj dedo je bio na radnim akcijama i on tvrdi da su ga na to prislili jer bi mu odnosno njegov porodici uzeli imovini. sa 15 godina je morao u rat baš zbog toga. šta čemo sa tim činjenicama za mene je i to zločin ali uporno se to okreče a mene optužuješ za raznorazne gluposti. pusti sad švabe četnike i ustaše ovde pričamo o partizanima i neznam što si njih uopšte uveo u diskusiju. i tvrdima da partizani nisu gori od fašista ali tvrdima da su i oni imali mnoge zločine.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#44 Re: Partizani u WWII

Post by tranquil »

El_comadante wrote:
tranquil wrote:
El_comadante wrote:ja kažem da je bilo zločina i da su ih komunisti vješto krili pa i Blajburg su gurali pod tepih dosta vremena samo što su hrvati bili uporni pa nisu dozvolili da se to dogodi.
Ti mrziš prošli režim i naravno da vjeruješ sve loše šta se govori o njemu, pa tako lakonski tvrdiš "ja kažem..." a sutra će neko sličan tebi citirati što si rekao i reći će "ljudi kažu...", "neko rekao..."
Bleiburg je, ponoviću:
tranquil wrote:Bleiburg je bilo povlačenje poraženih fašističkih snaga. Ako se ima tu odgovarati to je za postupanje prema zarobljenicima, pri čemu su isti dobili veću milost nego što su je davali kada su oni bili sila.
El_comadante wrote:ja kažem da je ovo vrlo moguče i mnogo vjerovatnije nego to što ti govoriš.
I opet čuveno "ja kažem" koje je nastalo samo iz želje da je to istina a ne iz činjenica.
El_comadante wrote:jer ako čemo pošteno osim jasenovca gdje su još dokazi da su četnici, ustaše i Švabe ubili i jednog čovjeka. daj mi dokaze pusti sada rekli čuli i ostalo?! e to sada te izazvim da naćeš te dokaze i ovde postaviš dokaze a ne priče da su ovi ubili i jednog čovjek mimo jasenovca.
E za ovo si zaslužio svaku uvredu koja mi može pasti na pamet ali ću se suzdržati. Ne samo da širiš izmišljotine o zločinu partizana nego umanjuješ četničke i ustaške zločine. Meni dokazi ne trebaju, prošli rat još nije toliko daleko tako da znam o čemu pričam. Stidi se, ovdje ima ljudi kojima je porodica stradali od tih tvojih četnika i ustaša. Ne znam za čiji račun širiš propagandu, da li za četnike ili ustaše ili ko zna kakav oblik fašizma, ali meni ste svi isti i postaje mučno čitati tvoje postove.
ti samo bježiš od odgovora. ti si sve upravu što kažeš ali mi nisi odgovori da li je iko išao da to istraži da li je to tačno ili ne? ja koliko znam nije e sad ti meni reci zašto. nisi mi odgovorio na pitanje o golom otoku, a optuženim ljudima bez optužbe na višegodišnje robije zbog "ratnog grijeha". moj dedo je bio na radnim akcijama i on tvrdi da su ga na to prislili jer bi mu odnosno njegov porodici uzeli imovini. sa 15 godina je morao u rat baš zbog toga. šta čemo sa tim činjenicama za mene je i to zločin ali uporno se to okreče a mene optužuješ za raznorazne gluposti. pusti sad švabe četnike i ustaše ovde pričamo o partizanima i neznam što si njih uopšte uveo u diskusiju. i tvrdima da partizani nisu gori od fašista ali tvrdima da su i oni imali mnoge zločine.
Za zločine partizana već sam ti rekao da su bili i da nije sporno, samo ne na takav način na koji ti pričaš. Naravno, svaka vojska je činila zločine pa tako i partizani. Ali ako hoćeš da klimam glavom i govorim da su vršili genocid i pokolje nad vlastitim ranjenicima, to nećeš dočekati, a čini mi se da nećeš odustati da me pozivaš sve dok to ne uradim. Treba ti malo bolji izvor od pamfleta ustaške emigracije kojim mašeš cijelo vrijeme.

Goli Otok je bio poslije rata i nema toliko veze sa ratnim zločinima al' hajde ako si počeo. Znam čak za jedan slučaj, čovjeka koji je skončao tamo. Teži slučaj staljiniste, pa mi i nije pretjerano žao, ali ipak, nije baš po današnjim standardima demokratije. Na dušu im. Ali nemoj mi reći da ćeš sada porediti logor za staljiniste i možda i druge protivnike režima sa kampovima za sistematsko istrebljenje koje su imali fašisti ?

A ti si upravo taj koji je uveo četnike i ustaše u priču tvrdeći da nema dokaza za zločine osim Jasenovca, što je jedna od odvratnijih stvari koje sam imao priliku pročitati čak i na ovom forumu.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#45 Re: Partizani u WWII

Post by madner »

Pustite ga, ocito je da ne zna ili nece da argumentira nego samo da siri nebuloze. :roll:
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#46 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

tranquil wrote:
El_comadante wrote:
tranquil wrote: E za ovo si zaslužio svaku uvredu koja mi može pasti na pamet ali ću se suzdržati. Ne samo da širiš izmišljotine o zločinu partizana nego umanjuješ četničke i ustaške zločine. Meni dokazi ne trebaju, prošli rat još nije toliko daleko tako da znam o čemu pričam. Stidi se, ovdje ima ljudi kojima je porodica stradali od tih tvojih četnika i ustaša. Ne znam za čiji račun širiš propagandu, da li za četnike ili ustaše ili ko zna kakav oblik fašizma, ali meni ste svi isti i postaje mučno čitati tvoje postove.
ti samo bježiš od odgovora. ti si sve upravu što kažeš ali mi nisi odgovori da li je iko išao da to istraži da li je to tačno ili ne? ja koliko znam nije e sad ti meni reci zašto. nisi mi odgovorio na pitanje o golom otoku, a optuženim ljudima bez optužbe na višegodišnje robije zbog "ratnog grijeha". moj dedo je bio na radnim akcijama i on tvrdi da su ga na to prislili jer bi mu odnosno njegov porodici uzeli imovini. sa 15 godina je morao u rat baš zbog toga. šta čemo sa tim činjenicama za mene je i to zločin ali uporno se to okreče a mene optužuješ za raznorazne gluposti. pusti sad švabe četnike i ustaše ovde pričamo o partizanima i neznam što si njih uopšte uveo u diskusiju. i tvrdima da partizani nisu gori od fašista ali tvrdima da su i oni imali mnoge zločine.
Za zločine partizana već sam ti rekao da su bili i da nije sporno, samo ne na takav način na koji ti pričaš. Naravno, svaka vojska je činila zločine pa tako i partizani. Ali ako hoćeš da klimam glavom i govorim da su vršili genocid i pokolje nad vlastitim ranjenicima, to nećeš dočekati, a čini mi se da nećeš odustati da me pozivaš sve dok to ne uradim. Treba ti malo bolji izvor od pamfleta ustaške emigracije kojim mašeš cijelo vrijeme.

Goli Otok je bio poslije rata i nema toliko veze sa ratnim zločinima al' hajde ako si počeo. Znam čak za jedan slučaj, čovjeka koji je skončao tamo. Teži slučaj staljiniste, pa mi i nije pretjerano žao, ali ipak, nije baš po današnjim standardima demokratije. Na dušu im. Ali nemoj mi reći da ćeš sada porediti logor za staljiniste i možda i druge protivnike režima sa kampovima za sistematsko istrebljenje koje su imali fašisti ?

A ti si upravo taj koji je uveo četnike i ustaše u priču tvrdeći da nema dokaza za zločine osim Jasenovca, što je jedna od odvratnijih stvari koje sam imao priliku pročitati čak i na ovom forumu.
reko sam do sada bar 5 puta dobro nije tačno za ranjenike. urtedu to sam pročitao i pitao da li je to istina urdu nije problem. pusti sad to hajmo dalje tvrdi se i za G. Vakuf, Bugojno i Prijedor koje je tvoje mišljnje u vezi toga, pusti sad tu priču propaganda vamo tamo. i još se nismo uslagasili za Foču i tu činjenicu da su četnici prelazili u partizane i da je o tome pisao Adil a ne ovaj spomenuti, dakle ti si se ufatio ranjenika to je uredu što se tiče mene nije istina u redu idemo dalje šta je sa ostalima. zašto je Tito npr. dopustio te priče što recimo nije osnovao kakvu komisiju da istraži sve zločine u Jugi i kazni krivce. pusti sad ranjenike hajmo malo dalje pričati, i nemoj ove spominjati i jasenovac i ostalo.
El_comadante
Posts: 8051
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#47 Re: Partizani u WWII

Post by El_comadante »

madner wrote:Pustite ga, ocito je da ne zna ili nece da argumentira nego samo da siri nebuloze. :roll:
ja sam o ovim stvarima čitao i sada gledam koliko u svemu tome istine a sad što mnogi izvrču i u pogrešnom pravcu okreču ovu moju priču to je sada drugo pitanje
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#48 Re: Partizani u WWII

Post by nosara »

E komandate, kome li ti komandujes kukala mu majka!

Cuj dedo moro na radnu akciju da mu ne oduzmu imovinu. Nisi bolan skonto, nije dedo mogo minderat, a da mu drugi zemlju obnavlja. Ona vlast je imala glavu i rep. Hoces prugu? Lopatu u sake!

A boga ti, u koju je vojsku moro sa 15 godina? Ja znam da se moralo u ustase ili domobrane.
To bi objasnilo mnoge tvoje frustracije.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#49 Re: Partizani u WWII

Post by tranquil »

El_comadante wrote:
tranquil wrote:
El_comadante wrote:ti samo bježiš od odgovora. ti si sve upravu što kažeš ali mi nisi odgovori da li je iko išao da to istraži da li je to tačno ili ne? ja koliko znam nije e sad ti meni reci zašto. nisi mi odgovorio na pitanje o golom otoku, a optuženim ljudima bez optužbe na višegodišnje robije zbog "ratnog grijeha". moj dedo je bio na radnim akcijama i on tvrdi da su ga na to prislili jer bi mu odnosno njegov porodici uzeli imovini. sa 15 godina je morao u rat baš zbog toga. šta čemo sa tim činjenicama za mene je i to zločin ali uporno se to okreče a mene optužuješ za raznorazne gluposti. pusti sad švabe četnike i ustaše ovde pričamo o partizanima i neznam što si njih uopšte uveo u diskusiju. i tvrdima da partizani nisu gori od fašista ali tvrdima da su i oni imali mnoge zločine.
Za zločine partizana već sam ti rekao da su bili i da nije sporno, samo ne na takav način na koji ti pričaš. Naravno, svaka vojska je činila zločine pa tako i partizani. Ali ako hoćeš da klimam glavom i govorim da su vršili genocid i pokolje nad vlastitim ranjenicima, to nećeš dočekati, a čini mi se da nećeš odustati da me pozivaš sve dok to ne uradim. Treba ti malo bolji izvor od pamfleta ustaške emigracije kojim mašeš cijelo vrijeme.

Goli Otok je bio poslije rata i nema toliko veze sa ratnim zločinima al' hajde ako si počeo. Znam čak za jedan slučaj, čovjeka koji je skončao tamo. Teži slučaj staljiniste, pa mi i nije pretjerano žao, ali ipak, nije baš po današnjim standardima demokratije. Na dušu im. Ali nemoj mi reći da ćeš sada porediti logor za staljiniste i možda i druge protivnike režima sa kampovima za sistematsko istrebljenje koje su imali fašisti ?

A ti si upravo taj koji je uveo četnike i ustaše u priču tvrdeći da nema dokaza za zločine osim Jasenovca, što je jedna od odvratnijih stvari koje sam imao priliku pročitati čak i na ovom forumu.
reko sam do sada bar 5 puta dobro nije tačno za ranjenike. urtedu to sam pročitao i pitao da li je to istina urdu nije problem. pusti sad to hajmo dalje tvrdi se i za G. Vakuf, Bugojno i Prijedor koje je tvoje mišljnje u vezi toga, pusti sad tu priču propaganda vamo tamo. i još se nismo uslagasili za Foču i tu činjenicu da su četnici prelazili u partizane i da je o tome pisao Adil a ne ovaj spomenuti, dakle ti si se ufatio ranjenika to je uredu što se tiče mene nije istina u redu idemo dalje šta je sa ostalima. zašto je Tito npr. dopustio te priče što recimo nije osnovao kakvu komisiju da istraži sve zločine u Jugi i kazni krivce. pusti sad ranjenike hajmo malo dalje pričati, i nemoj ove spominjati i jasenovac i ostalo.
Pa ti si čovječe nevjerovatan, prvi pomeneš ustaše i švabe i onda govoriš "pusti to što to uvodiš", evo sada isto tako sa Jasenovcem.

Za prelazak iz četnika u partizane sam ti već rekao, to je poznata činjenica koja se nikad nije krila, isto tako važi i za domobrane, ali opet pokušavaš da to predstaviš tako da su partizani u stvari bili četnici. Pa ako su većinu partizana činili četnici, koji su onda partizani porazili četnike prije tih prelazaka ?!?

A Tito nije dopustio te priče. Zvanično - nema zločina nema komisije. Tu se možemo složiti, ali to nije razlog da sada, kada možemo pričati o tome, dodajemo i kitimo priču i pravimo mitove i legende.

Ako očekuješ da ti za svaku pojedinačnu laž sjedim ovdje i demantujem, toliko strpljenja nemam. Vidim da ti je očito stalo da proglasiš partizane četnicima i šta god ti se reklo ili nacrtalo, ostaćeš pri tome. Ostani ti pri svojoj propagandi čija god da je.

I nemoj mi tog naivnog stava "ja sam samo čitao i gledam koliko u tome ima istine" kada je očito da ovdje agituješ neku propagandu koja se pomalo već razotkriva. Prvo je krenulo sa "partizani su činili zločine kao i četnici", pa "nema dokaza za ustaške zločine osim Jasenovca", ko zna šta je iduće.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#50 Re: Partizani u WWII

Post by madner »

El_comadante wrote:
madner wrote:Pustite ga, ocito je da ne zna ili nece da argumentira nego samo da siri nebuloze. :roll:
ja sam o ovim stvarima čitao i sada gledam koliko u svemu tome istine a sad što mnogi izvrču i u pogrešnom pravcu okreču ovu moju priču to je sada drugo pitanje
Nisi procitao nesto sto je validan izvor informacija. Isto kao sto Sabaheta nije validan izvor za verifikaciju teorije relativnosti nije ni taj. :roll:

Uzmi njemacke izvore pa kreni lagano...
Post Reply