Parkiranje pred kapiju

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
l3la1
Posts: 18
Joined: 10/01/2018 13:52

#1 Parkiranje pred kapiju

Post by l3la1 »

Zna li neko postoji li zakon vezano za parkiranje pred tudju kapiju? Konkretno, slali smo upit MUP-u i dobili da to nije u njihovoj nadleznosti. U cijoj je i kako rijesiti, dobiti potvrdu da nema parkiranja pred kapiju? Ne smeta mi auto koliko cinjenica da se moram gurati izmedju zida i auta da udjem u bastu (komentari tipa busi gume i slicno...nista od toga)
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by bach »

l3la1 wrote:Zna li neko postoji li zakon vezano za parkiranje pred tudju kapiju? Konkretno, slali smo upit MUP-u i dobili da to nije u njihovoj nadleznosti. U cijoj je i kako rijesiti, dobiti potvrdu da nema parkiranja pred kapiju? Ne smeta mi auto koliko cinjenica da se moram gurati izmedju zida i auta da udjem u bastu (komentari tipa busi gume i slicno...nista od toga)
Zabranjeno je parkirati pred tuđi ulaz, zakon tako kaže.
User avatar
l3la1
Posts: 18
Joined: 10/01/2018 13:52

#3 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by l3la1 »

bach wrote:
l3la1 wrote:Zna li neko postoji li zakon vezano za parkiranje pred tudju kapiju? Konkretno, slali smo upit MUP-u i dobili da to nije u njihovoj nadleznosti. U cijoj je i kako rijesiti, dobiti potvrdu da nema parkiranja pred kapiju? Ne smeta mi auto koliko cinjenica da se moram gurati izmedju zida i auta da udjem u bastu (komentari tipa busi gume i slicno...nista od toga)
Zabranjeno je parkirati pred tuđi ulaz, zakon tako kaže.
Znas li mozda konkretno koji zakon i kolika udaljenost od ulaza? I kako to da nije u nadleznosti MUPa? :roll:
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#4 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by Tercius »

l3la1 wrote:Zna li neko postoji li zakon vezano za parkiranje pred tudju kapiju? Konkretno, slali smo upit MUP-u i dobili da to nije u njihovoj nadleznosti. U cijoj je i kako rijesiti, dobiti potvrdu da nema parkiranja pred kapiju? Ne smeta mi auto koliko cinjenica da se moram gurati izmedju zida i auta da udjem u bastu (komentari tipa busi gume i slicno...nista od toga)

Daj uradi screenshot tog odgovora sto su ti poslali da to nije u njihovoj nadleznosti, iskreno ne mogu da vjerujem da neko ima muda to napisati, mislim toliko je to trivijalno da ne vrijedi ni raspravljati o tome, ima clan u ZoOBSNP-u BiH koji regulise ta parkiranja.Izvini al fkt ako mozes samo copy paste tog odgovora postaviti ovdje ili na pp da vidim sta su ti napisali.Nidze veze im je to.Poz.
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by mayab »

Na stranu zakon i policija "koja nije nizašta nadležna", jer si ti " nebitan" pojedinac , ja bih postavio ovakvu neku ili slicnu tablu, pa da vidimo ko će se baš usuditi da rizikuje
Image
https://www.google.com/search?q=zabranj ... =888&dpr=1
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#6 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by nepass1 »

pa nece pauk doci dok ga policija ne zovne, policiju zovnes dodju mrsko im iz auta izlaziti, jos ispadnes debil kae moze se proci.
evo od februara muku mucimo jer nam stanari/komsije pred garazu parkiraju. moze se provuci auto i to je dovoljno da policija ne pise kaznu.
jednostavno nema rjesenja
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#7 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by kafanski_covjek »

Tercius wrote:
l3la1 wrote:Zna li neko postoji li zakon vezano za parkiranje pred tudju kapiju? Konkretno, slali smo upit MUP-u i dobili da to nije u njihovoj nadleznosti. U cijoj je i kako rijesiti, dobiti potvrdu da nema parkiranja pred kapiju? Ne smeta mi auto koliko cinjenica da se moram gurati izmedju zida i auta da udjem u bastu (komentari tipa busi gume i slicno...nista od toga)

Daj uradi screenshot tog odgovora sto su ti poslali da to nije u njihovoj nadleznosti, iskreno ne mogu da vjerujem da neko ima muda to napisati, mislim toliko je to trivijalno da ne vrijedi ni raspravljati o tome, ima clan u ZoOBSNP-u BiH koji regulise ta parkiranja.Izvini al fkt ako mozes samo copy paste tog odgovora postaviti ovdje ili na pp da vidim sta su ti napisali.Nidze veze im je to.Poz.
i meni je nevjerovatno da su to napisali a inace...
clan 74.

4) mjestu na kome bi parkirano vozilo onemogućilo pristup drugom vozilu radi parkiranja ili izlazak nekom već parkiranom vozilu;
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#8 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by Kinaski »

Pa ako tvoje vozilo moze proci, onda ne vidim problem
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#9 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by nepass1 »

ali izlaz na cestu postaje zeznut, moras citavom haubom izaci da bi vidio ide li auto.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#10 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by bach »

Član 74 ZOBSA

Nije dozvoljeno parkiranje
"
na prolazima i ulazima škola, ustanova, preduzeća, stambenih zgrada i drugih
objekata i iznad priključka na vodovodnu mrežu i ulaza u kanalizacionu ili drugu
mrežu komunalnih organizacija; "
User avatar
l3la1
Posts: 18
Joined: 10/01/2018 13:52

#11 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by l3la1 »

Kinaski wrote:Pa ako tvoje vozilo moze proci, onda ne vidim problem
Gdje sam napisala da moje vozilo moze proci? Parkira mi pola metra do ulaznih vrata!
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#12 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by Bobi »

Ma izbuši mu gume, pa nek on onda zove MUP :mrgreen: , reci ce da nije u njihovoj nadleznosti :mrgreen: , samo pazi da te niko ne vidi :skoljka: .
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#13 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by zipoo »

Pa nazovi policiju, sta im salje upit. Blokira mi ulaz sa covjekom ne mogu pricati nece da me slusa. Vi ste mi jedina pomoc.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#14 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by animals »

Ne znam kako je to rijeseno kod vas...
u normalnim zemljama, stoji pored svakog ulaza, znak zabrane parkiranja...
ali i taj znak ne mozes ti postaviti samovoljno, vec uz odobrenje vlasti..
i onda fino dodje policija ili pauk, i nece nikad vise..
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#15 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by bingov buraz »

l3la1 wrote:
Kinaski wrote:Pa ako tvoje vozilo moze proci, onda ne vidim problem
Gdje sam napisala da moje vozilo moze proci? Parkira mi pola metra do ulaznih vrata!
Kabadahije tacno znaju gdje mogu svojim seljaklukom proci.Treba ti nesto nedokazivo a stetno.
Jaranu je papak blokirao prolaz par jutara zaredom a onda se neobjasnjivo grana od drveta ispod koga je parkirao odlomila i nanijela poprilicnu stetu :mrgreen:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#16 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by DaffyDuck »

nepass1 wrote:pa nece pauk doci dok ga policija ne zovne, policiju zovnes dodju mrsko im iz auta izlaziti, jos ispadnes debil kae moze se proci.
evo od februara muku mucimo jer nam stanari/komsije pred garazu parkiraju. moze se provuci auto i to je dovoljno da policija ne pise kaznu.
jednostavno nema rjesenja
gdje ovo molim te?
meni je policija 50x dosla zbog garaze. Zvala sam ih i dok moja nije bila direktno blokirana vec suzen prolaz (a mogla sam proci) da bi se uveo red pred garazama i svaki put su pisali kazne. Svako parkiranje se moze pisati pod nepropisno ako nije na mjestu oznacenom za parking. Rijeci policajca dok se covjek zalio kako je parkirao ispred svoje i komsijine garaze, al moje nije. Dakle, moze se. Samo biti uporan.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by Haris.ba »

Policija prvi put kad je zovneš dođe za nekih satak. Ono da vidi hoće li se problem sam od sebe riješiti. I onda izdaju usmeno upozorenje.

Ali, kad krene zvanje nakon upozorenja, i vide da ima problem, dolaze veoma brzo i pišu kazne. Nakon nekoliko kazni (uglavnom je dovoljna jedna kazna), problem prestaje u sekundi.

Ima taj problem parkiranja pred garažu tako da auto jedva može izaći, i mora se sto puta manervisati. Npr. taj je problem sa onim garažama pored Dalmatinske. I da policija hoće, to bi mogla spriječiti. Ako nema parking mjesta ispred garaže, treba zabraniti parkiranje.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#18 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by liaar »

Haris.ba wrote:Ima taj problem parkiranja pred garažu tako da auto jedva može izaći, i mora se sto puta manervisati. Npr. taj je problem sa onim garažama pored Dalmatinske. I da policija hoće, to bi mogla spriječiti. Ako nema parking mjesta ispred garaže, treba zabraniti parkiranje.
Iznad Brazila pa lijevo u onu ulicu kod kontejnera ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by Haris.ba »

Jedan od primjera gdje su bili belaji. Jer i stanari i vlasnici garaža imaju ključ od kapije.
User avatar
Djidjimilovich
Posts: 200
Joined: 07/06/2008 23:29

#20 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by Djidjimilovich »

Zoves policiju i nek mu spucaju kaznu. Dovidjenja i prijatno! Imao sam slucaj gdje sam skorojevicima fino objasnjavao nekoliko puta i dok nisu popili kaznu nisu naucili. Sad, vjeruj mi, parkiraju ko becka gospoda.. nemas ti sa sabanima sta razgovarati, jedva ce docekati da se spustis na njegov nivo... neka mu kazna objasni neke stvari
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#21 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by DaffyDuck »

Haris.ba wrote:Policija prvi put kad je zovneš dođe za nekih satak. Ono da vidi hoće li se problem sam od sebe riješiti. I onda izdaju usmeno upozorenje.

Ali, kad krene zvanje nakon upozorenja, i vide da ima problem, dolaze veoma brzo i pišu kazne. Nakon nekoliko kazni (uglavnom je dovoljna jedna kazna), problem prestaje u sekundi.

Ima taj problem parkiranja pred garažu tako da auto jedva može izaći, i mora se sto puta manervisati. Npr. taj je problem sa onim garažama pored Dalmatinske. I da policija hoće, to bi mogla spriječiti. Ako nema parking mjesta ispred garaže, treba zabraniti parkiranje.
Dodju za 10 minuta, vjeruj mi. Moj problem je bio u blizini. Parkira pijacar i ode, ni broja telefona ni nista, pa kaze dosla mi roba, morao sam ici :-)
Vjeruj, policija sve rjesava, samo zvati, biti uporan i insistirati da pisu kazne. Problem se rijesi u mjesec dana i nekoliko ispisanih prekrsaja.
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#22 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by nepass1 »

DaffyDuck wrote:
nepass1 wrote:pa nece pauk doci dok ga policija ne zovne, policiju zovnes dodju mrsko im iz auta izlaziti, jos ispadnes debil kae moze se proci.
evo od februara muku mucimo jer nam stanari/komsije pred garazu parkiraju. moze se provuci auto i to je dovoljno da policija ne pise kaznu.
jednostavno nema rjesenja
gdje ovo molim te?
meni je policija 50x dosla zbog garaze. Zvala sam ih i dok moja nije bila direktno blokirana vec suzen prolaz (a mogla sam proci) da bi se uveo red pred garazama i svaki put su pisali kazne. Svako parkiranje se moze pisati pod nepropisno ako nije na mjestu oznacenom za parking. Rijeci policajca dok se covjek zalio kako je parkirao ispred svoje i komsijine garaze, al moje nije. Dakle, moze se. Samo biti uporan.
zovnem ih, dodju, prodju sa svojim autom do ulaza u garazu i vrate se. ja kontam popisali, kad nigdje kazne na brisacima. e u nedelju su dosli i popisali sva auta, nisam ja zvao, ali neko od komsija jeste sigurno. jucer naravno ni jedno auto nije parkirano.
u, pa evo sad ce godina dana ovo je drugi put da hoce ispisati kazne.
redovno prolaze kraj garaze i vide auta, nekad i parkiraju 10m od tih auta ali nikad sami nece da pisu, bas moras zvati. ustvari moramo mi, stanari, izigravati policajce.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#23 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by DaffyDuck »

nepass1 wrote:
DaffyDuck wrote:
nepass1 wrote:pa nece pauk doci dok ga policija ne zovne, policiju zovnes dodju mrsko im iz auta izlaziti, jos ispadnes debil kae moze se proci.
evo od februara muku mucimo jer nam stanari/komsije pred garazu parkiraju. moze se provuci auto i to je dovoljno da policija ne pise kaznu.
jednostavno nema rjesenja
gdje ovo molim te?
meni je policija 50x dosla zbog garaze. Zvala sam ih i dok moja nije bila direktno blokirana vec suzen prolaz (a mogla sam proci) da bi se uveo red pred garazama i svaki put su pisali kazne. Svako parkiranje se moze pisati pod nepropisno ako nije na mjestu oznacenom za parking. Rijeci policajca dok se covjek zalio kako je parkirao ispred svoje i komsijine garaze, al moje nije. Dakle, moze se. Samo biti uporan.
zovnem ih, dodju, prodju sa svojim autom do ulaza u garazu i vrate se. ja kontam popisali, kad nigdje kazne na brisacima. e u nedelju su dosli i popisali sva auta, nisam ja zvao, ali neko od komsija jeste sigurno. jucer naravno ni jedno auto nije parkirano.
u, pa evo sad ce godina dana ovo je drugi put da hoce ispisati kazne.
redovno prolaze kraj garaze i vide auta, nekad i parkiraju 10m od tih auta ali nikad sami nece da pisu, bas moras zvati. ustvari moramo mi, stanari, izigravati policajce.
Jel tebi treba? Tebi smeta? Pa i izigravaj policajca, i kad zoves policiju, cekaj ih da dodju, nemoj s prozora gledati. Natjeraj ih da rade svoj posao i daj im do znanja da ih pratis.
Svaki put kad nazoves stanicu reci bili su, prosli, a nisu stali, molim vas da dodju ne mogu prici svom ulazu, cekam. Jednom ce ih neko pitati zasto primaju pozive i zalbe.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#24 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by ja1977 »

Ovdje je pitanje kako policuju natjerati da radi svoj posao.
Ukoliko je auto nepropisno parkirano, treba ga kazniti bez da ga iko zove.
Neko vece penjem se uz Logavinu sa djecijim kolicima i jos jednim djetetom sto je prohodalo prije par godina i prolazim pored PS. Malo iznad nje stoji parkirano auto na trotuaru i sprijecava prolaz. Nekako se bas potrefilo da je proslo pet -sest auta cestom. Nikako da prodjem.
Okrenem se onom policajcu sto dezura tamo i pitam: "da li vama smeta ovo vozilo?'. On fino rece: "Ako se zalite, ja cu sada napisati kaznu".
Fakat, ne kontam, auto je nepropisno parkirano, ometa pjesake i njemu treba zalba. Covjece, radi svoj posao.

Doduse, postoji velika vjerovatnoca da je to auto od kolege/ice koji je u stanici.

Sto puta sam ih pitao, kada ostave auto na trotuaru, kako ih nije stid. Samo te pogleda i prodje. Uzas. Djeca ne mogu normalno trotuarom doci do skole od parkiranih auta.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#25 Re: Parkiranje pred kapiju

Post by Streptokok »

l3la1 wrote:Zna li neko postoji li zakon vezano za parkiranje pred tudju kapiju? Konkretno, slali smo upit MUP-u i dobili da to nije u njihovoj nadleznosti. U cijoj je i kako rijesiti, dobiti potvrdu da nema parkiranja pred kapiju? Ne smeta mi auto koliko cinjenica da se moram gurati izmedju zida i auta da udjem u bastu (komentari tipa busi gume i slicno...nista od toga)
ne smije ti blokirati izlaz, prelistaj zobs. policija bi morala na poziv izdati prekršajni nalog.
Post Reply