Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Locked
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#451 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by vjesticanametli »

Pa zar se upustate s tim stvorom u diskusiju....opoganila je vas cijeli forum a sama sa sobom ne moze na bc.......jebo te zivot 25/8 visi i ganja piletinu na klixu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#452 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by _BataZiv_0809 »

Tema ide pod kljuc, iscrpila je svoj smisao. Kome treba konkretno rjesenje problema blokiranja ulaza u garazu, citiram odgovor Vrbaslije BL jos jednom:

Vrbaslija-BL wrote: 05/04/2020 14:41 Dakle po Zakonu o cestama Federacije BiH clan 76 ("Sluzbene novine Federacije BiH", broj 12/10, 16/10, i 66/13) nemoze niko da blokira saobracaj tako sto ce ostaviti svoje vozilo i sprijecit odvijanje saobracaja drugim ucesnicima, to se odnosi na veliki broj mjesta a u ta mjesta se ubraju i ulazi u garaze. Znaci po tom zakonu nemoze niko ostaviti auto na sred ulice i blokirati promet drugim ucesnicima, ali nemoze ni ostaviti auto ispred ulaza u garazu, ili ulaza u dvoriste nekome i tako sprijeciti odvijanje saobracaja vlasniku garaze ili kuce. Znaci parkiranje ispred garaze je blokiranje odvijanja saobracaja, u ovom slucaju samo meni, medjutim i ja sam ucesnik u saobracaju, i nema veze sto sam samo ja jedan blokran. Zakon vazi i ako blokiras jednog jedinog ucesnika u saobracaju, ovom slucaju mene kao vlasnika garaze.

Na osnovu gore spomenutog zakona sam se obratio opcini, pozvao se na ovaj clan zakona u odjelu za saobracaj, i nadlezni su mi objasnili da moram da napravim elaborat i da uz taj elaborat prilozim i zahtjev. Elaborat mora biti uradjen od strane licenciranog saobracajnog inzinjera jer je to dokument cijeli koji sadrzi i projekat. Stoga sam angazirao saobracajnog inzinjera koji je izasao na lice mjesta, izvrsio ocevid, pregledao i premjerio sve sto treba, i na osnovu tih izmjera je izradio saobracajni elaborat i projekat koji podrazumjeva postavljanje preklopne rampe ispred samog ulaza u garazu koja ce sprecavati nesavjesne vozace da se parkiraju, ali u isto vrijeme nece ometati prolaz i saobracaj po cesti. Znaci tacno je izmjereno rastojanje, na kojoj udaljenosti od garaznih vrata se moze postaviti preklopna rampa itd.

Kad je elaborat uradjen i zavrsen od strane saobracajnog inzinjera, napisao sam zahtjev uz objasnjenje sta je problem, i sve sam predao u opcinu na protokol.

Trenutno cekam rjesenje na osnovu kojeg cu uzeti neku firmu koja se bavi postavljanjem saobracajne signalizacije, i koja ce mi strucno postaviti ovu preklopnu rampu ispred garaze na mjestu koje je predvidjeno po projektu.
Locked