Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Locked
Vrbaslija-BL
Posts: 231
Joined: 21/08/2006 16:16

#1 Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Vrbaslija-BL »

Ja zivim na Grbavici, i imam garazu ispred Osnovne skole Kovacici.. Po cijeli dan mi parkiraju ispred garaze i nemogu uci ni izaci iz garaze. Svaki put moram da trazim ko mi se parkirao i da ga molim da pomakne auto. Nekad ta potraga traje po 20 minuta ili pola sata, a bilo je slucajeva kad nece da sklone auto nikako dok ne obave svoj posao kojim su dosli u skolu, pa cak sam imao i fizicke obracune sa pojedincima. Problem je sto je svaki put neko drugi, i sto bi se ja fakticki trebao tuci sa pola Sarajeva. Obracao sam se i policiji, ali oni su obicno nezainteresirani i to im ne prodstavlja neki prioritet u radu, a cak i kad dodju taj koji se parkirao vec ode. Onda sa isao u opcinu Novo Sarajevo da trazim dozvolu da stavim one preklopne stubice, i razgovarao sam u odjelu za saobracaj sa nadleznima, ali su rekli da mi nemogu dozvoliti postavljanje jer ako neko zapne i padne onda bi navodno mogao tuziti opcinu. Rekli su mi da se sam snadjem nekako, ali da nemogu dobiti nikakav papir. Onda sam ja napravio znak, uzeo sam staru felugu i zavario cijev, i na to postavio znak zabrane parkiranja. Sve sam to lijepo ofarbao u crvenu i bijelu boju, i svako jutro bih ga iznio i stavio ispred svoje garaze tako da mi nemogu parkirati. Naravno bio sam ga vezao sa lancem za svoj katanac tako da ga nemoze niko ukrasti ili odnijeti. I to je sve lijepo fukncioniralo neke 2 godine, nisam imao nikakvih problema sa parkiranjem vise, osim sto bih svaku vecer morao znak unijeti u garazu, a ujutro bih ga morao iznijeti ispred garaze. I onda jedan dan na garazi mi osvane papir od opcinske inspekcije Novo Sarajevo. Sljedeci dan odem u opcinu da se javim na poziv i onda mi kazu da moram odmah ukloniti parkirni znak ili cu dobiti kaznu. Ja sam im objasnio cijelu situaciju, i da godinama imam taj problem, medjutim oni su me lijepo saslusali i rekli da me potpuno razumiju ali da ipak moram ukloniti znak. Naravno uklonio sam znak, oni su dolazili da provjere i postpupak su obustavili. Sad mi ponovo parkiraju ispred garaze i blokiraju ulaz, i opet ista stara prica.. Znaci svaki put kad trebam negdje da idem izgubim po pola sata dok nadjem ko mi se parkirao, pa onda svadje sa ljudima, fizicki obracuni i sve po starom.

Sad meni nije jasno imam li ikakva prava na slobodan pristup svojoj garazi? Zar je moguce da to ne zanima ni policiju ni opcinu? Htio sam da pitam da li neko zna nekog advokata kojem bi se mogao obratiti za strucnu pomoc?

Evo prilozio sam i sliku, garaze su ispred samog ulaza u osnovnu skolu Kovacici

Image
Last edited by Vrbaslija-BL on 05/02/2020 13:09, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by moonca »

..ispusi im gumu.. :zoka:
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#3 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Entropio »

Na stranu ekonomski razlozi, ali ovo je jebeno jak razlog za napustanje ove zemlje. Kakva stoka parkira ispred necije garaze? I onda jos nadlezni ne zele da ti pomognu? I onda jos kad se covjek sam snadje, dodju nadlezni i kazu ne moze to? :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by moonca »

Kako da pomognu- vani imaju - vucna sluzba- koja je nezavisna - i kada se neko parkira , na poziv, -oni dodju i pokupe ga i odnesu na svoj parking - da bi ga dobio, natrag, moras platiti hm .. negdje oko $ 150 , ako prenoci -- skoro duplo.. :lol: ali, mora pisati, tj. imati znak ispred zgrdae zabranjeno parkiranje i upozorenje da ce biti odvezen..
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#5 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by al-em »

nekome
Posts: 2927
Joined: 17/05/2011 10:41

#6 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by nekome »

Je li mozes ti direktno zvati pauka ili to mora policija?

Ne vidim na vratima neke znakove, jesi li stavljao znak na vrata zabranjeno parkiranje, garaza u upotrebi tako nekako?
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#7 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Entropio »

Doduse, vrata garaze izgledaju kao da su donesena iz Cernobila i da garaza uopste nije u upotrebi. Ali cak i da su vrata nova, stoka bi parkirala...
dorkcic
Posts: 753
Joined: 19/12/2008 20:26

#8 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by dorkcic »

Napiši fino na papir i zalijepi na vrata: Ne parkiraj ispred garaže, bušim gume

I naravno, pridržavaj se napisanog.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65972
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by _BataZiv_0809 »

moonca wrote: 30/01/2020 21:35 Kako da pomognu- vani imaju - vucna sluzba- koja je nezavisna - i kada se neko parkira , na poziv, -oni dodju i pokupe ga i odnesu na svoj parking - da bi ga dobio, natrag, moras platiti hm .. negdje oko $ 150 , ako prenoci -- skoro duplo.. :lol: ali, mora pisati, tj. imati znak ispred zgrdae zabranjeno parkiranje i upozorenje da ce biti odvezen..
Dobro i sta nas libo taki sta ima vani, covjek ima problem i hoce savjet, sta ga briga kako je u Americi, Zanzibaru ili Kirklandu :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by moonca »

_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2020 22:24



A, nisam ti na foe . :bleee: ...I ..sta
Ti savjetujes... :zoka:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Haris.ba »

Imaš sliku kako parkiraju pa blokiraju garažu?

Meni su uvijek policajci znali doći. Jest da sam ih znao čekati po sat, ali su uvijek dolazili. I pisali kaznu. Ima posebna kazna za blokiranje vozila u garaži.

Jednom mi ih bilo mrsko zvati, i sa svojim drugim autom sam blokirao papka. I ostavio broj na autu. I zove lik i tersa. Reko parkirao si mi ispred garaže i blokirao auto, i ja sam tvoje. Ako ti smeta - zovi policiju.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#12 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by un1ted »

Je li parkiranje kao na slici, ili jos ekstremnije? Ako je kao na slici, ne vidim problem za tebe da uđeš ili izađeš iz garaže.

Ofarbaj i garazu :)
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#13 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Milenkov buraz »

Vrbaslija-BL wrote: 30/01/2020 18:19 Ja zivim na Grbavici, i imam garazu ispred Osnovne skole Kovacici.. Po cijeli dan mi parkiraju ispred garaze i nemogu uci ni izaci iz garaze. Svaki put moram da trazim ko mi se parkirao i da ga molim da pomakne auto. Nekad ta potraga traje po 20 minuta ili pola sata, a bilo je slucajeva kad nece da sklone auto nikako dok ne obave svoj posao kojim su dosli u skolu, pa cak sam imao i fizicke obracune sa pojedincima. Problem je sto je svaki put neko drugi, i sto bi se ja fakticki trebao tuci sa pola Sarajeva. Obracao sam se i policiji, ali oni su obicno nezainteresirani i to im ne prodstavlja neki prioritet u radu, a cak i kad dodju taj koji se parkirao vec ode. Onda sa isao u opcinu Novo Sarajevo da trazim dozvolu da stavim one preklopne stubice, i razgovarao sam u odjelu za saobracaj sa nadleznima, ali su rekli da mi nemogu dozvoliti postavljanje jer ako neko zapne i padne onda bi navodno mogao tuziti opcinu. Rekli su mi da se sam snadjem nekako, ali da nemogu dobiti nikakav papir. Onda sam ja napravio znak, uzeo sam staru felugu i zavario cijev, i na to postavio znak zabrane parkiranja. Sve sam to lijepo ofarbao u crvenu i bijelu boju, i svako jutro bih ga iznio i stavio ispred svoje garaze tako da mi nemogu parkirati. Naravno bio sam ga vezao sa lancem za svoj katanac tako da ga nemoze niko ukrasti ili odnijeti. I to je sve lijepo fukncioniralo neke 2 godine, nisam imao nikakvih problema sa parkiranjem vise, osim sto bih svaku vecer morao znak unijeti u garazu, a ujutro bih ga morao iznijeti ispred garaze. I onda jedan dan na garazi mi osvane papir od opcinske inspekcije Novo Sarajevo. Sljedeci dan odem u opcinu da se javim na poziv i onda mi kazu da moram odmah ukloniti parkirni znak ili cu dobiti kaznu. Ja sam im objasnio cijelu situaciju, i da godinama imam taj problem, medjutim oni su me lijepo saslusali i rekli da me potpuno razumiju ali da ipak moram ukloniti znak. Naravno uklonio sam znak, oni su dolazili da provjere i postpupak su obustavili. Sad mi ponovo parkiraju ispred garaze i blokiraju ulaz, i opet ista stara prica.. Znaci svaki put kad trebam negdje da idem izgubim po pola sata dok nadjem ko mi se parkirao, pa onda svadje sa ljudima, fizicki obracuni i sve po starom.

Sad meni nije jasno imam li ikakva prava na slobodan pristup svojoj garazi? Zar je moguce da to ne zanima ni policiju ni opcinu? Htio sam da pitam da li neko zna nekog advokata kojem bi se mogao obratiti za strucnu pomoc?

Evo prilozio sam i sliku, moja garaza je srednja od ove prve 3 garaze koje su uvucene, ispred samog ulaza u osnovnu skolu Kovacici

Image
Kupiš jedan ili dva ova sistema, imaš i kod nas u Penny-u i riješiš problem. Ne može ti niko ništa.

Image

Jedino bi ti bilo što moraš otključati kada hoćeš da izađeš ali ne bi imao više frustracija sa čobanima.

Ima još jednostavnije...

Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 32138
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#14 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Bobi »

Javna povrsina i za to ce mu doci inspekcija, stvar je u tome sto je 1 mm od garaznih vrata javna povrshina i zato ga vlasti da prostiš je*u .
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#15 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Milenkov buraz »

Bobi wrote: 31/01/2020 10:09 Javna povrsina i za to ce mu doci inspekcija, stvar je u tome sto je 1 mm od garaznih vrata javna povrshina i zato ga vlasti da prostiš je*u .
Da ali šta ako mu druga vozila blokiraju korištenje njegove imovine? :|
Bobi
Forum administrator
Posts: 32138
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#16 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Bobi »

Haris.ba wrote: 31/01/2020 09:16 Imaš sliku kako parkiraju pa blokiraju garažu?

Meni su uvijek policajci znali doći. Jest da sam ih znao čekati po sat, ali su uvijek dolazili. I pisali kaznu. Ima posebna kazna za blokiranje vozila u garaži.

Jednom mi ih bilo mrsko zvati, i sa svojim drugim autom sam blokirao papka. I ostavio broj na autu. I zove lik i tersa. Reko parkirao si mi ispred garaže i blokirao auto, i ja sam tvoje. Ako ti smeta - zovi policiju.
Jedna od zakonski mogucih rješenja :mrgreen: , nek postavi kameru na ulazu(naravno da je zashtiti od vandala ) koja ce mu slati fotografije(na mobitel) chim se neko parkira. Uslikaš zovnes policiju i chekash da se kamera opet aktivira kad dodje patrola i lagano odsetash do garazhe ako je potrebno ili pratish na mobitelu da li vlast radi svoj posao :mrgreen: . Rješnje traži investiciju ali je elegentno :mrgreen: . Mislim da ove agencije za zashtitu pruzaju te usluge instaliranja najboljeg rješenja.
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#17 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by sabanss »

Koliko vidim tu pauk može dići auto, zovi policju i neka dižu.

Ja imam veći problem, podzemna garaža sa sa dvosmjernim ulazom/izlazom i nadstrešnicom. Ljudi hladno parkiraju u obje trake i blokiraju 30-tak auta unutra. Policija na sve slegne ramenima i napiše samo kaznu za nepropisno parkiranje jer auto ne može biti sklonjeno i još upozori da ne smijem poduzeti mjere prema tuđoj imovini :D

Divlji zapad :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32138
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Bobi »

Milenkov buraz wrote: 31/01/2020 10:15
Bobi wrote: 31/01/2020 10:09 Javna povrsina i za to ce mu doci inspekcija, stvar je u tome sto je 1 mm od garaznih vrata javna povrshina i zato ga vlasti da prostiš je*u .
Da ali šta ako mu druga vozila blokiraju korištenje njegove imovine? :|
Ma sve 5 ali ne smiješ na javnu površinu stavljati sta ti se poželi...takvo je pravilo. Pa nas je ganjala inspekcija zato sto smo drvo posadili ispred zgrade..djesh dalje..ne smije te to raditi samo sa odobrenjem, morali trazhit A4 papir za drvo..djesh dalje.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32138
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Bobi »

sabanss wrote: 31/01/2020 10:21 Koliko vidim tu pauk može dići auto, zovi policju i neka dižu.

Ja imam veći problem, podzemna garaža sa sa dvosmjernim ulazom/izlazom i nadstrešnicom. Ljudi hladno parkiraju u obje trake i blokiraju 30-tak auta unutra. Policija na sve slegne ramenima i napiše samo kaznu za nepropisno parkiranje jer auto ne može biti sklonjeno i još upozori da ne smijem poduzeti mjere prema tuđoj imovini :D

Divlji zapad :D
Da jebada, imaju specijalna vozila koja mogu to da urade ali sta ces kad ih nemaju. Mozda biznis za privatnike(slep sluzbe) ali velika investicija a povrat je upitan.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#20 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Henry Chinaski »

Trebaš pronaći zadovoljstvo u tome da zoveš policiju svaki put i u tome da će smradovi platiti kaznu.
Ostalo je stvar strpljenja jer se stvari sa uređenjem parkiranja popravljaju iz dana u dan.

Valjda će za tvoju frustraciju biti dovoljna kompenzacija činjenica da si im izbio cvaju iz džepa.
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#21 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Šunj »

Napises da ce sledeci puta imati isjecene gume,
Image
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#22 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by ruud »

Fuj. Fuj.

Zbog nekulturnih vozača koji neotesano parkiraju uzmem garažu pod zakup, da se ne bi nervirao, čekao mjesto na parkingu i sl.

Neki dan tuđe auto pred garažom. Svirao par puta i mrcina se pojavio. Izvini ne postoji. Sjeda u auto i hoće da ide.
Jaro izvini, nemoj molim te više. Kaže pa šta eto svirao si i ja došao. Pa reko da mi je auto u garaži bilo svirao bi k.....

Nevjerovatno kako i koliko ljudi sebi uzimaju za pravo.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#23 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by teuta06 »

Da sam na tvom mjestu, ja bih angažirala i druge stanare.. i zvala policiju svaki dan ako treba, nevažno je li tebe netko blokirao ili nekog drugog, tj. ako je parkirao na neoznačeno parking mjesto... pa nek pisu kazne svaki dan... dok ne dođu ljudima u glavu da ne smiju tu parkirat a i dok ti ne smislis nego trajno rješenje
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#24 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by Šunj »

Evo kako to rade vatrogasci u USA:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Parkiranje ispred garaze, i blokiranje ulaza i izlaza

Post by moonca »

sabanss wrote: 31/01/2020 10:21 Koliko vidim tu pauk može dići auto, zovi policju i neka dižu.

Ja imam veći problem, podzemna garaža sa sa dvosmjernim ulazom/izlazom i nadstrešnicom. Ljudi hladno parkiraju u obje trake i blokiraju 30-tak auta unutra. Policija na sve slegne ramenima i napiše samo kaznu za nepropisno parkiranje jer auto ne može biti sklonjeno i još upozori da ne smijem poduzeti mjere prema tuđoj imovini :D

Divlji zapad :D
Nije ....
..no, jedino radi- ispuhati gumu- ne ostetiti... pogotovo u garazi- ako nema kamera.. :zoka: nema ocevidaca..
Locked