Parking mjesto

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
photo&video
Posts: 832
Joined: 04/12/2007 17:26

#1 Parking mjesto

Post by photo&video »

Pozdrav drugovi forumasi.

Imam jedno pitanje na koje ne mogu da nadjem odgovor. U pitanju je novogradnja, zgrada sa 70 stanova. Trenutno je u fazi izgradnje jos jedna zgrada sa istim brojem stanova. Obje zgrade djelit ce zajednicki pristupni plato. Po planu investitora izvrsit ce se parcijalizacija tog pristupnog platoa i prodavat ce se parking mjesta.

Sada, pitanje je sljedece: Koliko i da li po zakonu mora biti slobodnih parkirnih mjesta za stanare od cca 150 stanova. Napominjem da postoje garaze ispod zgrade i to mi je ok da se prodaju ta parking mjesta. Ali, da li je po zakonu da se ta ista mjesta mogu prodavati na pristupnom platou za te dvije zgrade. Znaci ako se to rasproda, stanari koji ne kupe parking mjesto nece moci prici svojim stanovima sa automobilima. Svaki vid pomoci i savjeta je dobrodosao.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Parking mjesto

Post by Haris.ba »

Ako građevinskom dozvolom nije uslovljeno da određeni broj parking mjesta bude džabane, onda investitor može sve da proda. Ne postoji zakonska obaveza da neka parking mjesta budu džabane/slobodna.

Zavisi šta je taj prostor koji zoveš "pristupni plato". Ako je planiran kao garažna mjesta - može se prodati.

Ne postoji pravo na pristup zgradi automobilom. Ali, općina ili kanton (ko već daje dozvolu) bi trebao voditi računa o tim stvarima. Ali, u našem divljem istoku, jedino rješenje je nekupovati stan koji ne zadovoljava neke standarde. Ali, naš narod....
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3 Re: Parking mjesto

Post by moonca »

I mene interesuje kod novogradnji- da li uz cijenu stana ide i jedno garazno mjesto ili je to dato na izbor kupcu.
I meni nije logicno da bude ista besplatno, no da li se planira nekoliko mjesta koja su predvidjena za 'goste' koja se mogu korisiti samo za tu svrhu.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4 Re: Parking mjesto

Post by holowey »

moonca wrote:I mene interesuje kod novogradnji- da li uz cijenu stana ide i jedno garazno mjesto ili je to dato na izbor kupcu.
I meni nije logicno da bude ista besplatno, no da li se planira nekoliko mjesta koja su predvidjena za 'goste' koja se mogu korisiti samo za tu svrhu.
obicno se garazna mjesta kupuju a parking je javni, ali ako investitor kaze da ce izvrsiti parcelizaciju, i izvrsi je, onda nema nikakve prepreke prodaji... vec vidjeno je da javna parking mjesta uz zgradu vise koriste padobrancima nego stanarima i sto bi onda investitor djaba davao parking mjesta?
jedino sam na reklami za sarajevo waves vidio da uz stan ide gratis garazno mjesto...cini mi se 2500 po kvadratu...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#5 Re: Parking mjesto

Post by Tomahawk11 »

To se reguliše između kupca i prodavca.
Mada, nema ništa džabe.
Zakonski nikom ništa nije obezbijeđeno.
Vani je to malo bolje regulisano, recimo u Austriji se možeš slikati ako nemaš parking mjesto bilo na otvorenom ili garažno.
Isto se plaća, da li po najmu ili si ga kupio.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Parking mjesto

Post by Haris.ba »

moonca wrote:I mene interesuje kod novogradnji- da li uz cijenu stana ide i jedno garazno mjesto ili je to dato na izbor kupcu.
I meni nije logicno da bude ista besplatno, no da li se planira nekoliko mjesta koja su predvidjena za 'goste' koja se mogu korisiti samo za tu svrhu.
Postoje standardi. Ako se napravi 100 stanova, mora biti 100 parkinga i 10 dodatno. I tih deset je uglavnom taj javni parking o kojemu se priča.
Tako bi trebalo biti.

A 99% slučajeva je da kupac bira hoće li stan sa parkingom ili bez parkinga. Takvo tržište.

Pisao sam na jednoj drugoj temi nedavno. Novogradnja. Trećina stanara kupila samo parking mjesta. Zjapi garaža prazna. Svi se parkiraju okolo zgrade. Po travi, po cesti...
I naravno. Bošnjo je to. Neki nabavili daljinski od kapije, pa parkiraju džabane po garaži.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Parking mjesto

Post by moonca »

Vani je to malo bolje regulisano, recimo u Austriji se možeš slikati ako nemaš parking mjesto bilo na otvorenom ili garažno.
Isto se plaća, da li po najmu ili si ga kupio.
Top
Ja gdje zivim u naselju, moram auto parkirati u garazai koja je velicine za 2 non stop, dakle treci ne mogu imati.Imaju mjesta za goste, gdje bi dozvolili par dana da parkiram ali ne vjecno.


Da, to vazi i za biznise. Moraju imati odredjeni broj parking mjetsa i za invalide.

Zemlja je skupa, pogotovo Sarajevo, malo je javnih parkinga da se placa a da se moze djaba jos vise mi je cudno. Razumijem niz neku ulicu da moze djaba tokom noci.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#8 Re: Parking mjesto

Post by Tabijat »

Po urbanističko-tehničkim uslovima i stepenu motorizacije navedenom u njima, investitor (bi trebao biti) dužan obezbijediti parking sa određenim brojem mjesta. Znači, ako je stepen motorizacije 0,5, zgrada od 100 stanova zahtijeva 100*0,5=50 PM. Nejasno ostaje da li ta parking mjesta moraju biti besplatna ili se mogu prodavati. Logično bi bilo da ti investitor mora obezbijediti PM koje je besplatno (ako je na vanjskim parkingu) jer ako si uslovljen da ga kupiš (a ne kupiš) onda dobijemo tu situaciju gdje je garaža prazna a parkiraju po saksijama.

Iz dokumektacije:

Planerske osnove programskih uvjeta za projektiranje
U pogledu planerskih i tehničko – eksploatacionih karakteristika od uticaja na programske
uvjete za projektovanje treba razlikovati tri osnovne grupe parkirališta.
Parkirališta uz mjesto stanovanja predstavljaju potrebu koja se po važnosti izjednačava
sa drugim elementima opremme stana. Zato je normalno da izgradnja i održavanje ovih
parkirališta budu vezani uz stambene fondove. S obzirom na razmjere ove potrebe,
izgradnja parkirališta uz mjesto stanovanja izaziva ozbiljne prostorne probleme. Oni su
naročito izraženi u stambenim zonama velike gustine (preko 300 stanovnika/hektaru).
Zato se ovdje moraju istraživati rješenja koja uključuju više tehničkih i prostornih
mogućnosti.
U općem slučaju, preporučuje se da se 1/3 potreba za parking mjestima ostvari u garažnim
objektima, a ostatak planira na otvorenom prostoru. Ovo se kod novih stambenih naselja
najracionalnije može ostvariti ako se garažni kapaciteti izgrade u sklopu stambenih
naselja, a otvorena parkirališta realizuju se jednim dijelom kao samostalne parkirne
skupine, a drugim dijelom kroz ivično parkiranje uz pristupne ulice.
U zatvorenim strukturama starih naselja, za organizovanje parkirališta, realno postoje
samo dvije mogućnosti: objedinjeni prostori unutar stambenog bloka i ulično parkiranje.

http://www.gf.unsa.ba/portal/saobracajnice/parking.pdf
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#9 Re: Parking mjesto

Post by zijancer »

photo&video wrote:
Sada, pitanje je sljedece: Koliko i da li po zakonu mora biti slobodnih parkirnih mjesta za stanare od cca 150 stanova.

prema normativima koji se trenutno koriste kod izrade regulacionih planova, za stambeni prostor ide:
1stan - 1.1 PM
za poslovne prostore - 1PM za svakih 60m2 bruto građevinske površine
za administrativni prostor - 1PM za svakih 30 m2 bruto građevinske površine

ova bgp kvadratura se očita iz projekta na osnovu kojeg se izdaje odobrenje za građenje, i obaveza je onoga ko gradi da obezbijedi sva parking mjesta na pripadajućoj parceli, otvorenim parkingom ili u okviru podzemnih etaža objekta


kako se da primijetiti, 1.1 parking mjesto po stanu je ispod stvarnog stanja na terenu, jer više od 30% stanova ima dva vozila
mislim da normative treba povećati na 1.5 najmanje :twisted: a 2 poželjno
i zabraniti da se voze trafike
Post Reply