parket vs laminat

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Pusti vodu!!!
Posts: 64
Joined: 03/04/2008 12:16

#76 Re: parket vs laminat

Post by Pusti vodu!!! »

semmy wrote:
Pusti vodu!!! wrote:Definitivno parket ako se ima novaca.
Laminat je hladan, osjeti se plastika i dusu je dao za skupljanje prasine i onih prasnjavih valjutaka.

mi smo imali novca i opet smo se odlucili za laminat..niti skuplja prasinu vise od parketa....niti je hladana niti se osjeti na plastiku...niti izgleda kao laminat...imas slike par postova iznad
nema mjere koja ce izmjeriti laminat i parket, odnosno plastiku i drvo...
nemojte se zavaravati, laminat je hemija a drvo je priroda, moram li jos nesto reci? nadam se da ne!

opet preporucujem PANEL PARKET, odlicno rjesenje, u potpunosti drveni gotovi parket a postavlja se kao laminat. vrlo jednostavno i ucinkovito.
preporuka: Njemački panel parketi, "HARO", prihvatljivi i sa cijenom...50 - 60 KM/m2, naravno postoje i oni mnogo skuplji.

ko ne zeli da ima posla sa brusenjem i lakiranjem, ko zeli parket u jednom danu, to je rjesenje.

Pozdrav.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#77 Re: parket vs laminat

Post by mO k3 »

sabanss wrote:
Ženski Dr.Med wrote:
sabanss wrote: Kojeg i koje klase? Postavljenog i lakiranog ili samog parketa?
Koji je kvalitet najbolji.... pare ne igraju ulogu
Klase ti se odnose na jedolicnost kolorita i odsustvo/prisustvo cvorova na parketu. Meni licno parketi visoke klase izgledaju "bezivotno" i lice na laminat.
Postoje i parketi od egzoticnih vrsta drveta za sve namjene i tipove podloga, ali za nase podneblje nekako mi najvise "leze" nase vrste drveta.

Mislim da ti je najbolje uzeti Hrast, klasu prema ukusu ali uz provjeru geometrije i kolicine vlage u parketu. Moj ti je savjet da nadjes dobrog parketara kojem mozes vjerovati, on zna sve folove ukoliko nije djundjer. Inace dobar parket rade u Banjaluci, moze se kupiti u Lukavici, mada mislim da ga ima i u Parket centru na C. Vili.
Super ako je u Bl jer u BL pravim kucu... znas li neke adrese..
spektakularno
Posts: 25
Joined: 02/02/2009 10:56

#78 Re: parket vs laminat

Post by spektakularno »

Moje pitanje, medjutim, odnosilo bi se na odrzavanje parketa;

Kako bi ste i sa kojim sredstvima odrzavali parket koji nije lakiran?

Nekada su se za tu svrhu koristile specijalne vrste masti i tecnosti, koje su se mogle naci u svim trgovackim objektima. Danas se. koliko
znam vise ne proizvode.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#79 Re: parket vs laminat

Post by mayab »

Slazem se, sa ostalima, drvo je drvo i nista ga ne moze nadmasiti i zamijeniti.
Medjutim, realno , laminat je interesantna alternativa koja je neuporedivo jeftinija, a tehnologija izrade je toliko napredovala da ima laminata koji stvarno super izgledaju, cisto da ne vjerujes kad ga vidis kako dobro izgleda!Ako sam dobro upoznat, bas dobar laminat se ima za nekih 20-tak KM po m2, eventualno do 30 KM! A parket cijenom zapravo pocinje od te cijene , pa naviše!
Jos je jako vazno to, sto da bi se KVALITETNO postavio-polijepio (skuplji) parket, PODLOGA mora biti perfektna,a ne da ti se nakon pola godine počne odljepljivati, a velike pare date!Jedno od rjesenja je gotovi-panel parket koji se postavlja kao i laminat i sve je gotovo u danu!
Ako radis klasicni parket, dakle,potrebna je perfektna betonska podloga, te racunaj na barem 7 dana radova, na prasinu kod brusenja i smrad kod lakiranja, i na ukupno veće troskove!Pa ti vidi...
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#80 Re: parket vs laminat

Post by NEOPLAN »

Najjace rjesenje je Tarkett, ploce dimenzija laminata, ali debljine parketa, poznato je jos pod nazivom Panel Parket....
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#81 Re: parket vs laminat

Post by abdulazizsarajevo »

parket definitivno...

je li neko radio parket na grbavici u kakvom je stanju i da li ima uopste estriha u ovim starim zgradama gdje je kovani parket nekd postavljen...

trebalo bi raditi nesto ..panelni je mislim sranje das pare a opet se klacka..ipak se mora raditi podloga estrih..

sta mislite o niveliru na taj kvazi estrih moze li se to raditi i da li je nivelir skup??
nerminhhh
Posts: 2
Joined: 28/02/2010 22:45

#82 Re: parket vs laminat

Post by nerminhhh »

Pitanje...u stanu mi je postavljen parket,da li se preko njega moze postaviti laminat....?
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#83 Re: parket vs laminat

Post by NEOPLAN »

Može ali se ne preporučuje kod starijih rasklimanih parketa. Ako ti je parket kompaktan i čvrsto postavljen, možeš postaviti laminat preko parketa. Takodje moraš voditi računa da ces morati skraćivati vrata...
nerminhhh
Posts: 2
Joined: 28/02/2010 22:45

#84 Re: parket vs laminat

Post by nerminhhh »

NEOPLAN wrote:Može ali se ne preporučuje kod starijih rasklimanih parketa. Ako ti je parket kompaktan i čvrsto postavljen, možeš postaviti laminat preko parketa. Takodje moraš voditi računa da ces morati skraćivati vrata...
parket je ok slozen,nije bas raskliman,stavljam laminat jer se ishabala povrsina,tj trebao bih ga lakirati,a laminat mi je privlacniji pa zato pitam...a to za vrata vec sam imao u obziru...
poweron
Posts: 1
Joined: 09/03/2010 12:13

#85 Re: parket vs laminat

Post by poweron »

E ovako!
Radim u jednoj firmi koja se bavi prodajom parketa i palminata. Jest da sam elekrotehnicar ali sam za 4 godine postao pravi mali profesionalac po pitanju parketa ili laminata. OK nisam ni iz Sarajeva - iz Tuzle sam!!Ali imamo mi poslovnicu i u Sarajevi Tesnju Orasju i svakako Tuzli!
Ovako: parket je sam po sebi prirodni materijal i to je OK neko rece pa da ali lak nije!!!! Djelimicno ste u pravu sada postoji lak na bazi vode koji ne sadrzi stetne tvari smole itd..covjek bi rekao da se moze mazati po hljebu pa jesti!!! :D !!! Salim se. Parket debljine 21-22mm je savrsenstvo za bilo koji dom - provjereno! Pogotovo kada se radi u R rustik klasi! Imate pravi mali prirodni prelijepi dio svoga poda. Ako vam se zuri tu postoji i panel parket (tarket) koji se ugradjuje poput laminata ali je rijec u pravom drvetu. Imate i egzoticne parkete (sve vrste drveta koji ne raste na nasem podneblju - bambus, tikovina, palisander, tatajuba, jatoba, zebrano, merbau, wenge...)e to vam je ako imate kesha (ali nije toliko skupo...) jedno od najljepsih rijesenja za vas pod!

LAMINAT: 8,3mm - uff kada vam prodavac ponudi takvu debljinu, prijateljski vam savjetujem da automatski napustite tu radnju!!! PRC aka KINA!!! 100% a znamo da su kinezi sposobni ubaciti sve i svasta u taj vas pod pa...
A o kvalitetu da i nepricam - dugotrajnost? pa sa kinezima ste rijesili problem na oko 1 godine!!! A sa renomiranim proizvodjacima tipa: egger ili krono uz garanciju od bar 15 godina, e to je vec nesto drugo!!! Cijena: kinez oko 12km a svabo oko 13km!! Razlika nije mjerljiva ovozemaljskim mjernim instrumentima! Ah da laminat mozete redati slagati po bilo kojim povrsinama pa i preko postojeceg parketa plocica ploce....na bilo sta!!


PARKET VS LAMINAT: Neznam ali cu samo reci da je parket dugotrajnije rijesenje! Laminat je ok i ima ga u neiscrpnim dekorima - lijep jeste! Parket se nakon nekog vremena moze predrotati i bajcevima promjeniti u bilo koju boju! Laminat je dosta jeftinije rijesenje i kada vam "dotuzi! mijenjaj ...pa sve ponovo! A ono umjereno ali dobro rijesenje negdje na pola puta izmedju laminata i parketa je upravo gore iz texta taj panel parket!

Puno srece u zivotu - jer udobnost pocinje od poda!!! hahaaa ! pozz iz Megakopa!
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#86 Re: parket vs laminat

Post by A1fa »

:sax:
Last edited by A1fa on 04/01/2013 00:22, edited 1 time in total.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#87 Re: parket vs laminat

Post by sabanss »

abdulazizsarajevo wrote:
sta mislite o niveliru na taj kvazi estrih moze li se to raditi i da li je nivelir skup??
Niveliranje podloge je koliko znam skuplje od novog estriha sa upitnim rezultatom nazalost :(
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#88 Re: parket vs laminat

Post by Hemel »

sabanss wrote:
abdulazizsarajevo wrote:
sta mislite o niveliru na taj kvazi estrih moze li se to raditi i da li je nivelir skup??
Niveliranje podloge je koliko znam skuplje od novog estriha sa upitnim rezultatom nazalost :(
stvarno ne znam na sta konkretno mislite

niveliranje, egaliziranje, ravnanje postojece (mozda ispucale) podloge radi se sa sredstvom koje je slicno cementu i pakovano je u papirne vrece. mijesa se sa vodom da se dobije rijetka masa koja se ''proliva'' po prostoriji i sa sirom metalnom oblaricom ili onim ''velikom spahtlom'' ta rijetka masa izravnava. dovoljno je na najvisocijoj koti i par milimetara debljine.
1,3 kg/m2 za 1mm debljine ali obavezno procitati uputstvo za upotrebu od proizvodjaca jer postoje mala odstupanja.
to moze uraditi svako i ne treba mu majstor.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#89 Re: parket vs laminat

Post by tetakk »

Hemel wrote:
sabanss wrote:
abdulazizsarajevo wrote:
sta mislite o niveliru na taj kvazi estrih moze li se to raditi i da li je nivelir skup??
Niveliranje podloge je koliko znam skuplje od novog estriha sa upitnim rezultatom nazalost :(
stvarno ne znam na sta konkretno mislite

niveliranje, egaliziranje, ravnanje postojece (mozda ispucale) podloge radi se sa sredstvom koje je slicno cementu i pakovano je u papirne vrece. mijesa se sa vodom da se dobije rijetka masa koja se ''proliva'' po prostoriji i sa sirom metalnom oblaricom ili onim ''velikom spahtlom'' ta rijetka masa izravnava. dovoljno je na najvisocijoj koti i par milimetara debljine.
1,3 kg/m2 za 1mm debljine ali obavezno procitati uputstvo za upotrebu od proizvodjaca jer postoje mala odstupanja.
to moze uraditi svako i ne treba mu majstor.

Nemoj se ljutiti, ali malo i majstora zna poravnati podlogu da bude spremna za parket :-)

Niveliranje podloge zna da bude skuplje od estriha, narocito kada se ravna podloga za masivni parket koji se lijepi za istu i trazi tvrdu podlogu.
Nikako ne kupovati mase za ravnanje koje nemaju u tehnickom opisu da su preporucnjive za parket, jer ce doci do pucanja i odvajanja od postojece podloge. Isto tako beskorisno je ravnanje podloge koja je slabe kvalitete.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#90 Re: parket vs laminat

Post by Hemel »

tetakk wrote:
Hemel wrote:
sabanss wrote: Niveliranje podloge je koliko znam skuplje od novog estriha sa upitnim rezultatom nazalost :(
stvarno ne znam na sta konkretno mislite

niveliranje, egaliziranje, ravnanje postojece (mozda ispucale) podloge radi se sa sredstvom koje je slicno cementu i pakovano je u papirne vrece. mijesa se sa vodom da se dobije rijetka masa koja se ''proliva'' po prostoriji i sa sirom metalnom oblaricom ili onim ''velikom spahtlom'' ta rijetka masa izravnava. dovoljno je na najvisocijoj koti i par milimetara debljine.
1,3 kg/m2 za 1mm debljine ali obavezno procitati uputstvo za upotrebu od proizvodjaca jer postoje mala odstupanja.
to moze uraditi svako i ne treba mu majstor.

Nemoj se ljutiti, ali malo i majstora zna poravnati podlogu da bude spremna za parket :-)

Niveliranje podloge zna da bude skuplje od estriha, narocito kada se ravna podloga za masivni parket koji se lijepi za istu i trazi tvrdu podlogu.
Nikako ne kupovati mase za ravnanje koje nemaju u tehnickom opisu da su preporucnjive za parket, jer ce doci do pucanja i odvajanja od postojece podloge. Isto tako beskorisno je ravnanje podloge koja je slabe kvalitete.
kako da se ljutim na tebe kada si ti strucnjak za drvene podove :wink:
slazem se sa tobom da lijepljeni parket trazi cvrstu podlogu ali za druge podove moze se koristiti i masa za izravnavanje (za laminat, brodski pod, itisone...)

@tetakk, reci mi gdje u BiH mogu naci malo kvalitetniji laminat ''merbau'' ili ''jatoba''
dona868
Posts: 90
Joined: 26/06/2011 13:41

#91 Re: parket vs laminat

Post by dona868 »

Evo malo da podignem temu obzirom da smo u fazi kupovine parketa. Ima li neko iskustva sa Eko Trade Krivaja. Vidjela sam da rade i kuhinje, stolove, stolice...svasta nesta a i ponuda parketa nije losa
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#92 Re: parket vs laminat

Post by baja »

ravno meni majstor pod prije 5 god i onda postavili parket, drzi sve kao i 1. dan
Post Reply