parapsiholoski fenomeni

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#126 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by pustopoljina »

NIN wrote:Haj' evo jedno pitanje misticarima nasim:

Prije jedno par sati radim ti ja na bazi podataka za kompom. Oko mene hrpa papira, u glavi more malo (kako volim ove oksimorone :D ) brojeva i formula, u usima Alice in chains, a iza mene kuhalo u kojem vri voda za crnog caja koji spremno ceka u solji pored mene. Okrenem se na kancelarijskoj stolici sa tockicima i uzmem kuhalo puno vrele vode. Nedaleko od kompa, na radnom stolu, uzmem solju sa vec pripremljenom kesicom u jednu ruku dok u drugoj drzim kuhalo spremno za sipanje. I tako ti ja pocnem prelijevati cajnu kesicu vrelom vodom i u jednom trenutku, sve u sjedecem polozaju, komarac mi sleti na lice nakon cega sam glavu trznuo u stranu sto je za posljedicu imalo i nagli trzaj kuhala sa vrelom vodom. U djelicu sekunde shvatih da sam se polio vrelom vodom po lijevom koljenu nakon sto osjetih predbol, nakon kojeg nastaje ona prava bol jel'. Odlozih kuhalo i solju da bih pogledao sta sam uradio i u tih nekoliko djelova sekunde shvatih da ona prava bol nekako kao da kasni. Pogledah na pantalone one suhe k'o barut. Tek tada shvatih da se uopste nisam ni polio. Eto, a bio sam stopostotno uvjeren da sam se polio pa sam cak i dozivio jednu vrstu bola!

?

ovo je posljedica iskustva,i rada neurona...posljedica ucenja,stecenih refleksa.
iz istog razloga ne stavljas ruku na uzarenu ringlu,i pogledas had hoces ubrati ruzu,gdje je trn i kad padas s bicikla jauces i krivis lice prije nego dotaknes zemlju.iz istog razloga tj.iskljucenosti istog,onaj mortus-pjani rus prezivljava pad s petog sprata neozlijedjen-jer mu je mozak bio "iskljucen",a samim tim i svi nauceni mehanizmi za odrzavanje zivota.
to nema veze s parapsiholoskim,brkas pojmove.
nisam citala sve...ali ja postojanje vanzemaljaca drzim vrlo mogucim (iako ih nisam vidjela-nisam ja dosta toga vidjela,pa nas tome uce kao cinjenicama)...ako je svemir tako veliki,ako statistika icemu vrijedi...najlogicnija mi je stvar da nismo sami.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#127 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Ako je subjektivno, a nije nadnaravno i ne moze se podkrijepiti naucnim dokazima, mozda onda i ne postoji?
Smatram dok neko ne moze napraviti kauzalitet koji je moguce reproducirati i testirati nema razloga da se vjeruje u postojanje parapsiholoskih "fenomena".

Usput moze zaraditi koji milion, recimo:

http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html

The Foundation is committed to providing reliable information about paranormal claims. It both supports and conducts original research into such claims.

At JREF, we offer a one-million-dollar prize to anyone who can show, under proper observing conditions, evidence of any paranormal, supernatural, or occult power or event. The JREF does not involve itself in the testing procedure, other than helping to design the protocol and approving the conditions under which a test will take place. All tests are designed with the participation and approval of the applicant. In most cases, the applicant will be asked to perform a relatively simple preliminary test of the claim, which if successful, will be followed by the formal test. Preliminary tests are usually conducted by associates of the JREF at the site where the applicant lives. Upon success in the preliminary testing process, the "applicant" becomes a "claimant."

To date, no one has passed the preliminary tests.


A sada kljucno pitanje, zasto mislis da ti fenomeni postoje?
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#128 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sheilak »

Pa, mozda i ne postoje. Mozda je to sve uobrazilja.

Ali mozda i nije. Opet cu reci, naucnim dokazima nije uvijek za vjerovati. Nepotpuni su, ne obuhvacaju sve cinjenice niti nivoe. Sabiraju tek djelice slike i iz toga izvlace zakljucak o cijelini. Nadalje, i oni se mogu razlicito interpretirati i ne vrijede za sve. Ja se nikad ne oslanjam samo na njih. Iz vlastitog iskustva sa mojim zdravstvenim problemima. Voljela bih da imamo neku apsolutnu nauku kojoj su poznate sve cinjenice i koja bi nam mogla dati odgovor na neka pitanja bez " ako " i " mozda ", ali nemamo je, barem jos ne.

Zasto vjerujem da oni postoje ? Jer sam i sama neke iskusila i jer se nekada bolje pouzdati u vlastiti instinkt, ali i jer mi se um opire misli da je postojanje svedeno samo na ovo. Naravno, ti mozes dovesti u pitanje i moj instinkt i iskustva i reci da je moje vjerovanje posljedica ocajnicke zelje za smislom.

To ce medjutim biti samo tvoj stav, a ja cu i dalje ostati pri svom. Pri tom ne kazem da tvoj stav nije tacan - jeste za tebe i za dosta ljudi, ali ja mislim da ima nesto i u mom.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#129 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

NIN wrote:
SanskiBiser wrote: to sto pise online ne znaci da sam online browser ostane otvoren a pc radi 24hrs ;-)

Na tvoje upite samo cu ti postaviti kontrapitanje, da li si ikada cuo za termin intelektualna masturbacija i verbalna dijareja ali iskreno bez gugleta? I kad smo vec tu sta mislis kada sport prelazi u blood sport, bas u tom tvom razmisljanju o ovome pronaci ces moje misljenje o tome sta je skepticizam, samo malo analogije i podrazumjeva se da asociram na parabole...ne precjenjuj sebe i ne podcjenjuj druge to ti je prijateljski savjet inace ces dobiti u zivotu etiketu da si su**k od covjeka, ovo iz licnog iskustva ti govorim :lol:

Za sve ostalo http://www.abovetopsecret.com probaj tamo na forumu uletiti sa svojom pricom presjesce ti Feynman ko' sto je meni Bruce Lipton al barem je bilo zabavno..... :mrgreen:

PS
Silujes ovako njeznu temu, vidis taman se ljudi osokole pocnu pricati, a on opali "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool " - i ubije moral. Gori si od onog sudije sto je pravio produzetke 9 minuta dok Spanci nisu dali go :skoljka:
Jebemu misa, pa zar ne bi ja prvo trebao dobiti makar nekakav odgovor na svoje pitanje, a ti bi odmah po kontrapitanju. Nego, kako ga ocito nemas onda obicno slijedi ono neizbjezno i vecinom nepotrebno i priglupo kontrapitanje al', sta je tu je.

Silujem temu s razlogom jer ove stvari smatram ublehom, i to zescom! Prapsiholoski fenomeni nisu naucno dokazani, doduse, cinjenica je da je naucno dokazano da se radi o ublehama - ogromna vecina njih je fakticki naucno opovrgnuta, samo sto ti i takvi kao ti ove stvari jednostavno i hladno ignorirate.

Postoji jedan organ u tvom tijelu, tacnije njezno ucahuren u lobanji, koji kontrolise kako fiziolosku dinamiku tako i onu psiholosku, ukljucujuci naravno i percepciju. Ponekad, zarad biohemije, percepcija zna napraviti mali otklon kojeg taj organ interpretira na cudne i cesto nekonvencionalne nacine. Ja ti postavih pitanje sa vrelom vodom namjerno iz ovog razloga dok se ti, vidim, uhvatio ko fol intelektualne masturbacije i verbalne dijareje. :lol: Nesto kontam da ovo nije ni cudo kada vidim kakve se stvari citaju i kakvi se sajtovi posjecuju, konkretno misleci na tvoju preporuku. :-)

Danas skoro sve moguce novine imaju na predzadnjim stranama horoskop - sredsvo zabave koje opcinjava milione ljudi sirom planete bez obzira sto se radi o cistoj ublehi. Nasi novinski standovi su preplavljeni astroloskim i magazinima koji se bave toboznjim misterijama. U jednom gradu koji broji skoro pa 200.000 stanovnika nisi u stanju pronaci niti jedan astronomski magazin, da ne spominjem naucno koncipirane mjesecnike! Ali zato, magazini tipa Arke i Treceg oka puknu u sekundi vremena. Situacija je slicna i drugdje. Zaista zalosno!

Slicno je i u knjizarama. Dovoljno je samo pogledati odnos prijevoda kvazinaucnih i naucno popularnih naslova. Sve je jasno kao dan. Mi smo naucno nepismeni! Evo, recimo ti. Naime, spotices mi Freuda, iako si ga ti prvi spomenuo da bi na vulgaran i podmukao nacin sukn'o jednom forumasu. Kazes da je potrebno kompletno revidiranje Freuda jer si uvjeren da su njegove ideje zastarile. Kazes to jer u svom zivotu nisi uzeo u ruke niti jedan (moderni) udzbenik psihijatrije, a kamoli ga otvorio i nesto procitao! Jer, da si uzeo znao bi da se i dan danas psihijatrija temelji na njegovim postavkama. Cinjenica je da su neke stvari revidirane ali njegov koncept psihizma je i dan danas u psihijatriji alfa i omega! I ne samo psihijatrija, cak i neurologija nalazi poveznice http://www.sciam.com/article.cfm?id=freud-returns. Ne znas ovo jer tebe vise zanimaju telekineza i duhovi.

Vidim i to da nisi sasvim siguran ni ko je Richard Feynman, a i kako bi, ali sam zato ja siguran da te je pravo pogodilo ono njegovo cim ga toliko projiciras (joj, pa Freud je cudo jedno): :lol:

"The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."

-----------------------------------

P.S. I da, arogantan sam - prema kome i treba da jesam!

:D
Ja sta nedostatak majcinog mlijeka ucini od covjeka... ;-) (ovo je moj podmukao i vulgaran, sarkastican odgovor tebi, ali ne mislim ozbiljno bas kao sto ni Kosoricu nisam mislio ozbiljno)

Na provokativna pitanja i komentare odgovaram uvijek na isti nacin, arogantan i drcan tesko da mozes biti vise od mene, what goes around comes around :-)

Verbalna dijareja u funkciji intelektualne masturbacije, ne opisuje tebe kao licnost, ali takvu frizuru nosis, sto kazu tako se cesljas ;-)

Otac mi je psiholog, mati profesor matematike i fizike, ja dipl. ing elektrotehnike...

O psihologiji natucas i lupetas to ti moj babo tako kaze sa svoje 72 godine i vise od 40 godina staza u struci, usput i meni nabija da sam nekulturan i bezobrazan :lol:

Sto se Feynmana da je sad ziv imao dosta toga novog nauciti a potom i doprinjeti sa svojim radom, al posto nije ziv svaka mu cast RIP naucili smo od njega nesto idemo dalje ka zivim naucnicima,a o kojima vidim ne znas nista uhvatio si se Feynmana ko pijan plota.

http://www.abovetopsecret.com je mjesto gdje se moze covjek dobro opustiti i nasmijati citajuci komentare i povremeno trolujuci i koga interesuje parapsihologija, UFO, zavjere i slicno tesko da ima bolje lokacije.

Tudje kritike me ne pale dovoljno sam samokritican, do prije par godina sam radio iz ciste obijesti isto sto i ti po forumima, da bi shvatio je to pogresan nacin, zato i prenaglo reagujem na tebe jer vidim u tebi ono sto u sebi prezirem vec godinama.

Samo ti bocicu sa mlijekom uzmi i ponavljaj sebi "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool" :thumbup:
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#130 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Abacija »

SanskiBiser wrote: Nabijas sa Feynmanom sad cu ja tebe sa dva :lol:

Robert B. Laughlin
Frank Wilczek

"The questions worth asking, in other words, come not from other people but from nature, and are for the most part delicate things easily drowned out by the noise of everyday life. " - Laughlin

"Over the course of time this gave us a deep respect for ideas, both our own and those of others, and an understanding that conflict through debate is a powerful means of revealing truth. " - Laughlin

"To this day I always insist on working out a problem from the beginning without reading up on it first, a habit that sometimes gets me into trouble but just as often helps me see things my predecessors have missed. " Laughlin

"I went off to college planning to major in math or philosophy-- of course, both those ideas are really the same idea." Wilczek

"If you don't make mistakes, you're not working on hard enough problems. And that's a big mistake." Wilczek

"In physics, you don't have to go around making trouble for yourself - nature does it for you." Wilczek

"In physics, your solution should convince a reasonable person. In math, you have to convince a person who's trying to make trouble. Ultimately, in physics, you're hoping to convince Nature. And I've found Nature to be pretty reasonable." Wilczek

Svaki cast Feynmanu ali aktuelni su neki novi "klinci", posto se kitis nobelovcima, vjerovatno znas ko ko su i ova dva i da bi ti oba mogli fino objasniti zasto oni smatraju da kvantna fizika omogucava postojanje onog sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima, bas od ova dva nobelovca koja sam ti naveo mozes cuti, da ono sto fizicari privatno misle ili cak znaju, radi interesa svojih istrazivanja i akademskog establishementa u kojem rade i grantova moraju da cute inace rizikuju da butu outcast, ova dva su pocela govoriti nakon sto su dobili nobelovu nagradu....

Tako je slicno i kod nas sa ovim temama na nasim forumuma, ili moras biti u skeptik djiru il moras biti vjerski fanatik, nema open mind ground, ide se iz ekstrema u ekstrem, moras svaku rijec mjeriti jerbo handre te u zdrav mozak i etiketiraju te cim zines...

U biti ono sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima predosjecaja, telepatije, vidovitosti, astralne projekcije, vidjenja duhova, andjela cak i deja vu, trebalo bi da prije svega bude licno duhovno iskustvo (samo ukoliko nije posljedica dusevne bolesti ;-) ) koje je prije svega jako intimno i licno i podlijeze prije svega samoispitivanju i introspekciji, bas kao sto djevici ne mozes objasniti kako je to *ebati se dok ne proba i ne iskusi tako ni jednom ateisti ili skeptiku ne mozes objasniti iskustvo religioznosti ili parapsiholoskog fenomena...Tako samo za tebe NIN "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."", ovo svaki dan ponavljaj sebi na tavanu kuce i nadji zeca pa ga drzi u rukama dok to radis! Garantovano skida sve sihire nezdravog skepticizma ostace samo onaj zdravi! :mrgreen:
Komentar na boldirano...

Ja stvarno ne znam kako jedna naucna disciplina (u stvari je samo ogranak) moze omogucavati postojanje (pod pretpostavkom stvarnih) fenomena kao sto su to parapsiholoski fenomeni. :shock: :? Ili bilo kojih drugih...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#131 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

Abacija wrote:
SanskiBiser wrote: Nabijas sa Feynmanom sad cu ja tebe sa dva :lol:

Robert B. Laughlin
Frank Wilczek

"The questions worth asking, in other words, come not from other people but from nature, and are for the most part delicate things easily drowned out by the noise of everyday life. " - Laughlin

"Over the course of time this gave us a deep respect for ideas, both our own and those of others, and an understanding that conflict through debate is a powerful means of revealing truth. " - Laughlin

"To this day I always insist on working out a problem from the beginning without reading up on it first, a habit that sometimes gets me into trouble but just as often helps me see things my predecessors have missed. " Laughlin

"I went off to college planning to major in math or philosophy-- of course, both those ideas are really the same idea." Wilczek

"If you don't make mistakes, you're not working on hard enough problems. And that's a big mistake." Wilczek

"In physics, you don't have to go around making trouble for yourself - nature does it for you." Wilczek

"In physics, your solution should convince a reasonable person. In math, you have to convince a person who's trying to make trouble. Ultimately, in physics, you're hoping to convince Nature. And I've found Nature to be pretty reasonable." Wilczek

Svaki cast Feynmanu ali aktuelni su neki novi "klinci", posto se kitis nobelovcima, vjerovatno znas ko ko su i ova dva i da bi ti oba mogli fino objasniti zasto oni smatraju da kvantna fizika omogucava postojanje onog sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima, bas od ova dva nobelovca koja sam ti naveo mozes cuti, da ono sto fizicari privatno misle ili cak znaju, radi interesa svojih istrazivanja i akademskog establishementa u kojem rade i grantova moraju da cute inace rizikuju da butu outcast, ova dva su pocela govoriti nakon sto su dobili nobelovu nagradu....

Tako je slicno i kod nas sa ovim temama na nasim forumuma, ili moras biti u skeptik djiru il moras biti vjerski fanatik, nema open mind ground, ide se iz ekstrema u ekstrem, moras svaku rijec mjeriti jerbo handre te u zdrav mozak i etiketiraju te cim zines...

U biti ono sto nazivamo parapsiholoskim fenomenima predosjecaja, telepatije, vidovitosti, astralne projekcije, vidjenja duhova, andjela cak i deja vu, trebalo bi da prije svega bude licno duhovno iskustvo (samo ukoliko nije posljedica dusevne bolesti ;-) ) koje je prije svega jako intimno i licno i podlijeze prije svega samoispitivanju i introspekciji, bas kao sto djevici ne mozes objasniti kako je to *ebati se dok ne proba i ne iskusi tako ni jednom ateisti ili skeptiku ne mozes objasniti iskustvo religioznosti ili parapsiholoskog fenomena...Tako samo za tebe NIN "The first principle is that you must not fool yourself - and you are the easiest person to fool."", ovo svaki dan ponavljaj sebi na tavanu kuce i nadji zeca pa ga drzi u rukama dok to radis! Garantovano skida sve sihire nezdravog skepticizma ostace samo onaj zdravi! :mrgreen:
Komentar na boldirano...

Ja stvarno ne znam kako jedna naucna disciplina (u stvari je samo ogranak) moze omogucavati postojanje (pod pretpostavkom stvarnih) fenomena kao sto su to parapsiholoski fenomeni. :shock: :? Ili bilo kojih drugih...

Pa Robert B. Laughlin kaze da sve vise pravo znanje krije od javnosti, i da naucni radovi ukljucujuci i njegove strogo su kontrolisani gdje kada i kako se objavljuju, najvise radi vojnih i bezbjedonostnih razloga kao naprimjer zbog pravljenja atomske bombe , ali i zbog ekonmskih razloga, danas kako on kaze korporacije smatraju ideje za intelektualno vlasnistvo a uz to kao dogma se u akademskim krugovima prihvata i predaje da crne rupe postoje i studentima se prikazuju formule koje nemaju smisla, cak studenti to prepoznaju , nije nauka sve dok je nemoguce obaviti mjerenja tako on kaze. O mogucnosti dokazivanja parapsiholoskih fenomena putem kvantne fizike sto je trend New Age pokreta, on govori u sali da ako ovi mogu da dokazuju postojanje crnih rupa besmislenim formulama onda nije ni cudo da ovi drugi rade to isto. Njegov stav i prema jednima i drugima je isti, ne shvata ih ozbiljno, ali ovi prvi otezavaju rad grupama koje ne mogu da dobiju grantove za nova istrazivanja jer idu uz nos akademskom establishmentu. ;-)

Wiltzek opet kaze da ova akademska situacija i kompletan sistem ciji je i on dio, ometa dosta talentovanih naucnika koji zele da se bave radom na "unified theory" koja treba da spoji tj. objedini sve poznate sile u univerzumu i da otkrije prirodu i najmanjih komponenti.
Wilczek kaze kako zakoni "quantum world" uticu pozitivno na um i svijest covjecanstva i da su ljudi tranziciona forma koja je ogranicena u svom razmisljanju i kreativnosti ali i kognitivno, nasi potomci ce zahvaljujuci tehnologiji i razvoju svijesti biti u odnosu na nas kao bogovi, a ono sto se smatra intuicijom, predosjecajem, sinhronicitetom nece vise biti u sveri paranormalnog vec normalnog i objasnjivog. :lol:

Oba ova naucnika, iskreno kazu da i sami imaju u zivotu iskustva sa sinhronicitetom, predosjecajem, intuicijom, kako Wiltzek kaze uvijek se okrenem i znam kad nego iza mene bulji u moju glavu, jednostavno znam da me neko promatra, i za njega je to misterija something unexplained :mrgreen:
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#132 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Abacija »

SanskiBiser wrote:
Pa Robert B. Laughlin kaze da sve vise pravo znanje krije od javnosti, i da naucni radovi ukljucujuci i njegove strogo su kontrolisani gdje kada i kako se objavljuju, najvise radi vojnih i bezbjedonostnih razloga kao naprimjer zbog pravljenja atomske bombe , ali i zbog ekonmskih razloga, danas kako on kaze korporacije smatraju ideje za intelektualno vlasnistvo a uz to kao dogma se u akademskim krugovima prihvata i predaje da crne rupe postoje i studentima se prikazuju formule koje nemaju smisla, cak studenti to prepoznaju , nije nauka sve dok je nemoguce obaviti mjerenja tako on kaze. O mogucnosti dokazivanja parapsiholoskih fenomena putem kvantne fizike sto je trend New Age pokreta, on govori u sali da ako ovi mogu da dokazuju postojanje crnih rupa besmislenim formulama onda nije ni cudo da ovi drugi rade to isto. Njegov stav i prema jednima i drugima je isti, ne shvata ih ozbiljno, ali ovi prvi otezavaju rad grupama koje ne mogu da dobiju grantove za nova istrazivanja jer idu uz nos akademskom establishmentu. ;-)

Wiltzek opet kaze da ova akademska situacija i kompletan sistem ciji je i on dio, ometa dosta talentovanih naucnika koji zele da se bave radom na "unified theory" koja treba da spoji tj. objedini sve poznate sile u univerzumu i da otkrije prirodu i najmanjih komponenti.
Wilczek kaze kako zakoni "quantum world" uticu pozitivno na um i svijest covjecanstva i da su ljudi tranziciona forma koja je ogranicena u svom razmisljanju i kreativnosti ali i kognitivno, nasi potomci ce zahvaljujuci tehnologiji i razvoju svijesti biti u odnosu na nas kao bogovi, a ono sto se smatra intuicijom, predosjecajem, sinhronicitetom nece vise biti u sveri paranormalnog vec normalnog i objasnjivog. :lol:

Oba ova naucnika, iskreno kazu da i sami imaju u zivotu iskustva sa sinhronicitetom, predosjecajem, intuicijom, kako Wiltzek kaze uvijek se okrenem i znam kad nego iza mene bulji u moju glavu, jednostavno znam da me neko promatra, i za njega je to misterija something unexplained :mrgreen:
Znaci bio si ironican u prethodnom postu a ja te shvatio bukvalno. :skoljka: U redu je sad, hvala na objasnjenu.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#133 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Ovo za kvantu fiziku mi je najbolje, :D samo bi taj naucnik trebao znati da se crne rupe dokazuju formulama teorije relativiteta. :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#134 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

madner wrote:Ovo za kvantu fiziku mi je najbolje, :D samo bi taj naucnik trebao znati da se crne rupe dokazuju formulama teorije relativiteta. :D
To je gore je izvod iz biljeski iz njegovog razgovora sa studentima na Standfordu kad je objasnjavao da se pretjerano koristi redukcionizam u oblastima kao sto je teorija struna a dio pitanja/odgovora koja su studenti postavljali se odnosio na crne rupe... Posto si ti izgleda dezurni mentat ( mentati su ljudi obuceni da oponasaju kompjutere i koji imaju um razvijen do zapanjujucih visina kognitivne i analiticke sposobnosti) cudi me kako nisi primjetio da on ne spominje da se crne rupe dokazuju kvantnom fizikom samo povlaci paralelu da ako jedni mogu odredjenim besmislenim formulama da dokazuju jedno, onda nije cudo da NEW AGE pokret dokazuje da kvantna fizika omogucava postojanje parapsiholoskih fenomena. Zato da bi ti bilo potpuno jasno na sta je mislio evo ti dodatni materijal... :thumbup:

U to vrijeme, prije par godina, aktuelan je bio film What The Bleep We know,

http://www.mininova.org/tor/1971869

a ovo je propagandna brosura koja sadrzi dio gdje se opisuje kako kvantna fizika omogucava neke parapsiholoske fenomene :

http://www.speedyshare.com/134426936.html

Obrati paznju na poglavlje Quantum Reality, svaka slicnost brosure sa Kulom Strazarom - Jehovinih Svjedoka je slucajna :wink:

Mali izvod koji je bitan:
The cumulative evidence from the discipline of parapsychology strongly suggests that
some psychic phenomena do exist. Many scientists assume that such research consists of
ghostbusting by dubiously credentially “paranormal investigators,” as this is how the
media tends to portray parapsychology. But in fact there is a long and distinguished
history of academic scientists who have seriously investigated these phenomena and
published their results in peer-reviewed journals. When this body of data is assessed
without prejudice, there is strong evidence that we can gain information without the use
of the ordinary senses, unbound by the usual constraints of space and time. The evidence
remains controversial because these effects are impossible under the rules of classical
physics. But the space-time flexibility, nonlocality, and acausal connections described by
quantum physics do allow for such phenomena.
Thus the data of parapsychology provide a new perspective
from which to reinterpret the various quantum realities.
Bohm’s “wholeness” interpretation, in which everything is
ultimately interconnected with everything else, seems
particularly compatible with psychic phenomena. Imagine
that at some deep level of reality, our brains are in intimate
communion with the entire universe as Bohm’s interpretation proposes.
If this were true,
then what might it feel like on an experiential level? You might occasionally get glimpses
of information about other people’s minds, distant objects, the future, or the past. You
would gain this information not through the ordinary senses and not because signals from
other minds and objects somehow traveled to your brain, but because your brain is
already coexistent with other people’s minds, distant
objects, and everything else. To navigate this psychic
space, you would focus your attention inward rather than
outward. This proposal is supported by the role of
attentional focusing in meditation practice, which has long
been associated with the development of spontaneous
psychic and mystical experiences. From this perspective
psychic experiences may be reinterpreted not as
mysterious powers of the mind but as momentary
glimpses of quantum wholeness, the fabric of reality itself
U kontekstu ovog filma i ideja NEW AGE pokreta treba posmatrati i izjavu Wilczeka kada kaze kako zakoni "quantum world" uticu pozitivno na um i svijest covjecanstva, jer on na to gleda kao na popularizaciju fizike i da takvi materijali ne mogu naskoditi ....
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#135 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Ne mogu trenutno procitati brosuru, malo sam zauzet, ali samo cu kratko replicirati za crne rupe jer to jedna od vecih gluposti.

Einstein je objavio svoju generalnu teoriju relativnosti 1915. Ista je sadrzavala novi matematicki model svemira. Mali problem je bio sto su jednacine bile tako kompleksne da je bilo jako tesko naci rijesenja tih novih jednacina.
Jedan od prvih koji je to pokusao i uspjeo bio je Karl Schwarzschild, nekih mjesec dana nakon objave same teorije. Njegovo rjesenje je opisivalo gravitaciju stacionarnih (ili jako sporo rotirajucih) sfericnih objekata u Einstajnovim jednacinama.
Tu je doslo do malog paradoksa, jer rjesenja za radius veci od neke granice su imale perfektnog smisla, opisivalu su gravitaciju sunca jako jako dobro. Medjutim ispod te granice dobijao se rjesenje koje 1915 nije imalo smisla u realnoj fizici.
Tako je i ostalo nekih 40 godina, dok nisu odkrivene crne rupe. I odjednom je rjesenje imao itekakvog smisla.

Reci da su te jednacine bezsmislene je notorna dezinformacija. Imale su prakticnu primjenu i znacenje i 1915, i mogle su se provjeriti. Povlaciti paralalu sa parapsihologojom je smjesno i igra na neznanje publike kojoj je to namjenjeno.

Paralela bi bila da imamo ljude koji imaju telekinezu i to mogu svima demonstrirati, a mi jos ne znamo kako.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#136 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

madner wrote:Ne mogu trenutno procitati brosuru, malo sam zauzet, ali samo cu kratko replicirati za crne rupe jer to jedna od vecih gluposti.

Einstein je objavio svoju generalnu teoriju relativnosti 1915. Ista je sadrzavala novi matematicki model svemira. Mali problem je bio sto su jednacine bile tako komplekse da je bilo jako tesko naci rijesenja tih novih jednacina.
Jedan od prvih koji je to pokusao i uspjeo bio je Karl Schwarzschild, nekih mjesec dana nakon objave same teorije. Njegovo rjesenje je opisivalo gravitaciju stacionarnih (ili jako sporo rotirajucih) sfericnih objekata u Einstajnovim jednacinama.
Tu je doslo do malog paradoksa, jer rjesenja za radius veci od neke granice su imale perfektnog smisla, opisivalu su gravitaciju sunca jako jako dobro. Medjutim ispod te granice dobijao se rjesenje koje 1915 nije imalo smisla u realnoj fizici.
Tako je i ostalo nekih 40 godina, dok nisu odkrivene crne rupe. I odjednom je rjesenje imao itekakvog smisla.

Reci da su te jednacine bezsmislene je notorna dezinformacija. Imale su prakticnu primjenu i znacenje i 1915, i mogle su se provjeriti. Povlaciti paralalu sa parapsihologojom je smjesno i igra na neznanje publike kojoj je to namjenjeno.

Paralela bi bila da imamo ljude koji imaju telekinezu i to mogu svima demonstrirati, a mi jos ne znamo kako.
I ja sam zauzet pa ne mogu stici prevesti ali ovo je dio objasnjenja zasto sumnja u postojanje crnih rupa...

Q: How come you doubt existence of black holes?

R.Laughlin: “Simple – equations don't make any sense, everybody knows that the equations don't make any sense,and so they are guessing, guessing how to make them make sense. It is general consensus that they don't make any sense. Often when this happens it means that you missed something, so what we are in process of doing in physics right now is squabbling over what missed. It is an experimental physics matter not a belief matter, if we are talking about beliefs we can have people talking arguments about this all day long. But it is not science until you go to the black hole and you measure it. Nobody is denying that massive objects can get really small and that you will get effects there when they get that small, that are quite bizarre, the issue is rather what those effects are, and I am guessing that a piece of lore of general relativity, Einstein's theory of relativity, a piece of the lore that is never been tested is wrong, very klix piece, and therefore the properties of black holes, that people think should be there, will be disproved when the experiments are conducted.”

Njegov saradnik i kolega s kojim saradjuje je i George Chapline, Jr. i dijele slicno misljenje o crnim rupama.

Chapline has performed research on black holes, proposing that they "do not exist." Drawing his conclusions from quantum mechanical analysis, he believes objects currently thought to be black holes are actually dark-energy stars. Although it currently has little support in the physics community, his proposal was widely reported by the media shortly after its publication in 2006.

Upravo zbog neslaganja sa akademskim establishmentom Laughlin kaze:

"We are on the verge of loosing a human right, that we all thought is self evident and that we had, and that is not written anywhere, and that is the right to learn things and reason them out on your own and then apply the learning you achieved to better yourself.The reason why we are on the verge, is that it is a side effect, ironically of transitioning of information age."

O ovome je napisao i knjigu: The Crime of Reason And the Closing of the Scientific Mind

evo je u pdf formatu :

http://www.speedyshare.com/917324256.html
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#137 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

To su argumenti na nivou srednjoskolca.

Crne rupe su dio teorije relativnosti, ne moze biti samo jedan dio pogresan. Moze biti da treba cijelu teoriju zamjeniti drugom, ali sadasnja saznanja ce sigurno morati biti i dio te nove teorije. Takodje nije tacno da nemamo eksperimentalnih i empirijskih potvrda. Tacno je da nismo bili nikad u crnoj rupi, ali isto tako je tacno da niko jos nije vidio atom :roll:

Naravno, ima ljudi kojima nije jasna teorija relativnosti, ali reci da svima nije jasno zato sto je nije svatio je malo glup argument. Trebao bi navesti koji dio nema smisla i zasto. Ovako to nije argument.

Nije ljudsko pravo da imas pravo da ti svi kazu tako je kada izvalis glupost.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#138 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

madner wrote:To su argumenti na nivou srednjoskolca.

Crne rupe su dio teorije relativnosti, ne moze biti samo jedan dio pogresan. Moze biti da treba cijelu teoriju zamjeniti drugom, ali sadasnja saznanja ce sigurno morati biti i dio te nove teorije. Takodje nije tacno da nemamo eksperimentalnih i empirijskih potvrda. Tacno je da nismo bili nikad u crnoj rupi, ali isto tako je tacno da niko jos nije vidio atom :roll:

Naravno, ima ljudi kojima nije jasna teorija relativnosti, ali reci da svima nije jasno zato sto je nije svatio je malo glup argument. Trebao bi navesti koji dio nema smisla i zasto. Ovako to nije argument.

Nije ljudsko pravo da imas pravo da ti svi kazu tako je kada izvalis glupost.
Tako je madner reci mu :-)

Evo ti jos par linkova, bice ti jasniji njegov stav i zasto ovako govori, narocito prvi link kao uvod, ako imas vremena, samo vec smo dobrano u off topic, a daleko je to sve od gluposti i razmisljanja srednjskolca :wink:

http://www.fortunecity.com/emachines/e1 ... neath.html

http://motls.blogspot.com/2005/03/chapl ... exist.html

http://golem.ph.utexas.edu/~distler/blo ... 00530.html

http://www.newscientist.com/article/mg18925423.600
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#139 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Jesi ti procitao tvoj prvi link?

Pogleda sta pise za provjeru njegovih teza. :roll:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#140 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

madner wrote:Jesi ti procitao tvoj prvi link?

Pogleda sta pise za provjeru njegovih teza. :roll:
Naravno, samo sto su njihove teze bile dovoljne da dobiju grantove, i da nastave dalji rad na razradi teorije, i to je u toku i sve je vise saradnika, pocetna zavist, da bas zavist, kolega je ustupila mjesto postovanju tj. respectu za njihov rad i konstruktivnim kritikama...ali da Laughlin nije stao iza Chaplina kao autoritet, premda je i Chaplin dokazan kao naucnik, nista od toga ne bi bilo... Ko bi ga znao mozda na kraju i podijele Nobelovu.... :roll:
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#141 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Ljudi djele grantove za izucavanje parapsiholoskih fenemona, iako nisu napravili nikakve rezultate. (osim sto su dokazali da nisu uspjeli dokazati iste) To nije nikakav pokazitelj.
Trenutno nema nista od toga :wink:

Procitao sam i drugi link, stvarno je fino da postavis tekst koji pobija sve tvoje teze :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#142 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

madner wrote:Ljudi djele grantove za izucavanje parapsiholoskih fenemona, iako nisu napravili nikakve rezultate. (osim sto su dokazali da nisu uspjeli dokazati iste) To nije nikakav pokazitelj.
Trenutno nema nista od toga :wink:
Bice bice, 2012 kad ce oni koji prezive, izdici svoju svijest na potpuno drugu i visu razinu barem po pitanju nadmorske visine :lol:

User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#143 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

maybelline wrote:
sheilak wrote:Nasa cula nisu dovoljno razvijena da bi mogla obuhvatiti sve pojave. Dosta se toga desava, a mi " hvatamo" samo neke signale .Mi cak nismo svjesni ostalih svjetova, za koje ja mislim da postoje - tek ih neki od nas naslucuju. Mozda je to, sto mi zovemo nadnaravno, zapravo prirodno, stvarno ili samo sjena prirodnog sto mi uspijemo nekako krajickom oka uhvatiti, a ovaj nas svijet je nesto poput sna. Mi to ne znamo.

Mislim da su cesti manji takvi fenomeni, na primjer, kada mislis na neku osobu, a bas te ta osoba u tom trenutku nazove ili pozvoni na vrata. Ili kada imas nekakv osjecaj, isharet, da ne ides bas tim nekim putem ili da ranije krenes negdje ili da skrenes desno, a ne lijevo i onda dozivimo nesto lijepo ili sretnemo nekog sto mi onda zovemo slucajnoscu. Meni se, na primjer, znalo desiti da znam koja ce pitanja biti na kontrolnom ili ispitu kasnije ili barem koja ce tema biti pitana ili da imam neodoljivu zelju da pricam sa nekim clanom moje porodice kojem bas tada nije bilo dobro. Jednostavno sam znala. Medjutim, nista od tog nije svjesno, vise je impuls sto mi govori da nas um na neki nacin blokira informacije koje mi nazivamo parapsiholoskim. To je vrlo slicno kao kada zazelis zelju - dok mislis na nju, ispunjenje se nece desiti; cim je zaboravis, nekako se ispuni.

Mozda znate za stanje koje se zove paraliza spavanja - to je ono stanje izmedju sna i jave, kada si budan ( ili polubudan ), a ne mozes ni progovoriti ni pomaknuti se ni vrisnuti . Ruzan osjecaj u kome su moguce halucinacije i zvucne i vizuelne. Nekoliko sam to puta dozivjela :-D , jednom sam cak razgovarala sa osobom koju nisam znala. Medjutim, ona mi je rekla neke stvari koje su se kasnije obistinile, a kojima tada nisam pridavala znacaj, pripisujuci ih snu - vrlo zivom, ali ipak snu.
Sto se tice tih malo strasnijih iskustava, vizija duhova, prikaza i sl, to na srecu nisam imala, barem ne jasno, ali uvijek imam osjecaj kao da je neko pored mene i ne volim napustene kuce, zgrade i sl. jer u njima osjecam veliku tugu i imam osjecaj opasnosti. Ok, to bi se mozda dalo objasniti i medicinskim pojmovima, barem u mom slucaju :D

Mislim ipak da ce se nasa " nadnaravna " sposobnost razvijati u skladu s evolucijom naseg duha, dakle veca svjesnost, shvatanje, spoznaja necega. Nekako me sad podsjecamo na bica koji tek progledavaju. Mozda se i varam, ali zaista mislim tako.
Da, da, apsolutno se slazemo! Tek progledavamo, definitivno. Mislim da se ne koncentrisemo dovoljno i tako ne razvijamo dovoljno to neko nas sesto culo koje bi registrovalo neke pojave koje mi nazivamo cudnima. Mozda ce jednom covjek evoluirati i to culo ce se jos bolje ili cak u potpunosti razviti. Preostaje da vidimo...
ovaj put bih samo da vam se zahvalim na vasem javljanju, obadvije me potsjecate na leptirice, u najboljem smislu znacenja te rijeci. vjerujem da ste obe uspostavile kontakt sa vibracionalnom energijom koja se konstantno izlijeva iz same srzi naseg bica.

Sing Open Your Heart: an invitation
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#144 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sistem »

Gaia wrote:ovaj put bih samo da vam se zahvalim na vasem javljanju, obadvije me potsjecate na leptirice, u najboljem smislu znacenja te rijeci. vjerujem da ste obe uspostavile kontakt sa vibracionalnom energijom koja se konstantno izlijeva iz same srzi naseg bica.
uspostaviti kontakt sa vibracionalnom energijom koja se izlijeva iz srzi naseg bica :?
kako osoba uspostavlja kontakt sa energijom koja se izlijeva iz njegove vlastite srzi, sta god to bilo?

unaprijed zahvalan :wink:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#145 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

madner wrote:Ljudi djele grantove za izucavanje parapsiholoskih fenemona, iako nisu napravili nikakve rezultate. (osim sto su dokazali da nisu uspjeli dokazati iste) To nije nikakav pokazitelj.
Trenutno nema nista od toga :wink:

Procitao sam i drugi link, stvarno je fino da postavis tekst koji pobija sve tvoje teze :D
Tisu to je off topic :lol: :wink:
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#146 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

sistem wrote:
Gaia wrote:ovaj put bih samo da vam se zahvalim na vasem javljanju, obadvije me potsjecate na leptirice, u najboljem smislu znacenja te rijeci. vjerujem da ste obe uspostavile kontakt sa vibracionalnom energijom koja se konstantno izlijeva iz same srzi naseg bica.
uspostaviti kontakt sa vibracionalnom energijom koja se izlijeva iz srzi naseg bica :?
kako osoba uspostavlja kontakt sa energijom koja se izlijeva iz njegove vlastite srzi, sta god to bilo?

unaprijed zahvalan :wink:
Uzmes luk, mrkvu i pola kile krompira.
Od toga napravis salatu. Onda uzmes d2, propasiras kroz jufku od bureka i nakon toga to objavis na youtubu.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#147 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sheilak »

Ok, samo si zaboravio sol, mozda i biber, crvenu papriku. itd. Mozda vam tako bude ukusnije.

Fakat, komentar ti je....

Svako ono sto osjeca moze nazvati drugim imenom, tako i ti. Medjutim, ovaj tvoj komentar ismijava drugog - cemu tu ? Je li tebe iko ismijao zbog tvojih stavova? Ne vjerujem. Zar nije moguce razgovarati i argumentirati svoj stav bez vrijedjanja, isprdavanja ( izvini na izrazu ), spustanja, etc ?
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#148 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Otkud ti pravo da ismijavas moje ubjedjenje da mrkva i luk imaju nadnaravne moci?
Mozda nemaju, a mozda i imaju. Dokazi su jednako jaki kao i za sve ostalo sto je ovdje navedeno?

So i papriku bi dodao ali strah me je da cu narusiti krhki balans koji vlada univerzumom. :roll:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#149 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sheilak »

Izvini, my bad :)

A za ravnotezu se ne brini - za to sam i navela crvenu papriku. :-D
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#150 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Jel to provjereno?
Imam los predosjecaj da ako dodam papriku da ce sutra negdje u svijetu biti zemljotres snage od 1 do 3 rihtera?
Post Reply