parapsiholoski fenomeni

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

ja71
Posts: 5444
Joined: 31/03/2006 14:45

#76 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by ja71 »

PeroKosoric wrote: Ima ih sto protiv svih matematickih zakona pobijede na lutriji.
Kojih matematickih zakona ?
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#77 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by DobroJutroKolumbo »

2012 KRAJ???

Pogledajte sta se desava , kad su poceli pricati na tv emisiji , televizije FOX , o 2012 i kraju svijeta i sta misle i sta rade Holandjani po tom pitanju ...TOTALNA CENZURA! Znaci ipak ima nesto... :cry:

User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#78 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

Shoshana wrote:Cano, zivota ti, jes' to ti :shock: :?
o, Palapiusa, jes' to i ti postala vidovita? :shock: :D
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#79 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by DobroJutroKolumbo »

Evo jos malo zavjere... znam da je off topic , ali vidim fino ste se skupili na ovoj temi...

User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#80 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

"Do telepathy, clairvoyance and other "psi" abilities exist? The majority of the general population believes that they do, and yet fewer than one percent of mainstream academic institutions have any faculty known for their interest in these frequently reported experiences. Why is a topic of enduring and widespread interest met with such resounding silence in academia? The answer is not due to a lack of scientific evidence, or even to a lack of scientific interest, but rather involves a taboo. I will discuss the nature of this taboo, some of the empirical evidence and critical responses, and speculate on the implications.

Speaker: Dean Radin
Dean Radin is a researcher and author in the field of parapsychology. He is Senior Scientist at the Institute of Noetic Sciences and four-time former President of the Parapsychological Association. He holds an undergraduate degree in electrical engineering from the University of Massachusetts Amherst, and a masters degree in electrical engineering and a doctorate in educational psychology from the University of Illinois at Urbana-Champaign. He has worked at AT&T Bell Labs and GTE Labs, mainly on human factors of advanced telecommunications products and services, and held appointments at Princeton University, Edinburgh University, University of Nevada, Las Vegas, SRI International, Interval Research Corporation, and Boundary Institute. At these facilities he was engaged in basic research on exceptional human capacities, principally psi phenomena.
"

"Science and the taboo of psi" with Dean Radin
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#81 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

http://skepticreport.com/pseudoscience/radin2002.htm

Pseudonaucnik :roll:

My overall impression of Radin is that he is sincere, albeit way too much infatuated with his theories. He clearly selects his data and is not all that interested in ways of falsifying his theories.

While it is humanly understandable, it is scientifically unacceptable.

Is something happening? If we can refrain from equating "anomalies" with "psi", it does seem that something is going on. Whether it is flawed research or a real phenomenon is still out. But when we take into account that Radin and GCP are not all that eager to falsify their own theories (as well as quoting Sagan and Hyman out of context to support their own agenda when in fact neither do!), it is very hard for me to accept that a real phenomenon is happening.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#82 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

Laboratory scientist Dean Radin describes an experiment testing the relationship between mind and matter. In this experiment, random number generators are used to test whether collective human attention corresponds to a change in the physical environment.

Dean Radin: The Global Consciousness Project
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#83 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

The first part of this article has been about the first few pages of the book. In the following sections I will look at some parts that I found interesting. The first thing I will turn my attention to is Radin’s description of an experiment performed during the TV broadcast, where the ruling in the O.J. Simpson case was announced (described on pages 166 and 167). Before, during and after this broadcast five Random Number Generators (RNGs) were producing strings of random bits. The claim behind this is that when many people are focused on one thing (in this case the broadcast) then it influences stochastic processes like a RNG (this phenomenon is called field consciousness).

...

Radin mentions three events in the broadcast, which he thinks are important (the beginning of the preshow, the beginning of the ‘main’ broadcast and the verdict announcement) and he relates these three events to the graph (and specifically marks them on the graph). Radin's hypothesis is that a spike should be produced in the graph when something very interesting happens in the broadcast, and this seems to be the case. However I noticed a few odd things about Radin’s interpretation of the graph:

The event markings on the graph are placed at the tops of the smaller fluctuations superimposed on the main shape of the graph. This makes it seem as if Radin sees something significant in the statistical noise, which strikes me as being wrong, but then again, it is Radin who is knowledgeable about statistics, not me, so I might be barking up the wrong tree.

The event markings that Radin has made on the graph are supposed to correspond to the events he describes in the text. However, when I looked closer at the graph I saw that the time of the events marked on the graph didn’t match the times that Radin gave in the text!

The preshow is supposed to have started at 9:00, but on the graph it seems to be marked somewhere between 8:56 and 8:57. According to the graph the spike is starting to decline at 9:00, which doesn’t really jibe with Radin’s claim.

The second event is the start of the ‘main’ broadcast, and it is supposed to take place at 10:00, but on the graph the event seems to be marked somewhere between 9:58 and 9:59.

Radin gives the following description in connection with the last event (the announcement of the verdict):

"a few minutes later [that is later than 10:00] the order in all five RNGs suddenly peaked to its highest point in the two hours of recorded data precisely when the court clerk read the verdict."

A few minutes later than 10:00 can be no sooner than 10:02, but on the graph Radin has marked the event as occurring around 10:00 and the spike on the graph seems to start it’s rapid disappearance at 10:02.

These things seem to indicate that Radin has altered the timing on the graph to make the data fit his theory. :roll:

http://skepticreport.com/pseudoscience/radinbook.htm
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#84 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

filozof Jeffrey Grupp je realizirao originalan rad u kojem istrazuje mogucu vezu izmedju budizma i kvantne mehanike. razvio je veoma interesantnu filozofsku tezu poznatu kao “apstraktni atomizam”. iako nisam budist, budizam nalazim zanimljivim i smatram da nas moze nauciti mnogo cemu. vjerujem da ce pripadnici budizma neke od ideja koje je Grupp razvio i perfekcionirao biti veoma interesantne.

na donjim linkovima mozete pogledati video zapise (1-8) u kojima Grupp detaljno objasnjava svoje glediste u vezi izmedju budizma i kvantne mehanike:

Buddhism and Quantum Physics -1

Buddhism and Quantum Physics -2

Buddhism and Quantum Physics -3

Buddhism and Quantum Physics -4

Buddhism and Quantum Physics -5

Buddhism and Quantum Physics -6

Buddhism and Quantum Physics -7

Buddhism and Quantum Physics -8
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8905
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#85 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

Boljeg foruma na temu zavjera i parapsiholoskih fenomena na Engleskom od ovog tesko da mozete naci:

http://www.abovetopsecret.com/

Takodje na:
http://thepiratebay.org/user/zug/

http://thepiratebay.org/user/Stokeman/0/3

Imate na torentima arhivirane radio emisije Coast 2 Coast AM , radio program koji se emituje godinama posvecen parapsihologiji, zavjerama i slicno a slusa ga u prosjeku redovno oko 4-5 miliona Amerikanaca. Ima dosta provala tako su neko vece cak objavili i pricu sa dozom humora o Bosancu koji je protivtenkovskom raketom probao ubiti punicu u Doboju... :lol:

Gosti su cesto cak i nobelovci fizicari, biolozi, hemicari, ekonomisti....Emisije hostuju likovi poput Art Bell koji je vec u Hall of Fame ili George Noory.

http://www.coasttocoastam.com/

Ja se inace za parapsiholoske fenomene interesujem od 1993 nakon licnog iskustva sa paranormalnim ;-) , kad sam silom prilika par mjeseci proveo u kuci jedne rodice (inace i ona i muz i djeca su ateisti i kasnije su nam rekli da im se nista cudno nikada nije desilo u toj kuci) koja je pred sam pocetak rata otisla u Norvesku a nama dala kucu da koristimo jer je moja bila vec spaljena, kuca u kojoj su se desavale jako cudne stvari, tipicne za uklete ili haunted houses, da bi iste te stvari se desavale i familiji koja se naknadno uselila, nakon nas uselila se izbjegla srpska porodica iz Zagreba, koja je cak par puta zvala popa da blagoslovi kucu jer su im se desavale iste stvari kao i nama. Nakon rata sam razgovarao sa njima 1998 i rekli su mi da je ta kuca "da te Bog sacuva"... Kasnije smo saznali da je kuca bila napravljena na starom mezarju a da je mezarje bilo napravljeno na starom Rimskom groblju da je tu bila neka nekropola inace samo 200 metara od rijeke Sane. Inace nedaleko od te kuce pocinjen je u jednoj drugoj kuci ratni zlocin ubijeno je dvoje staraca bracni par, Bosnjaci, nakon toga kroz kucu su prosle 4 porodice srpskih izbjeglica i nijedna nije mogla ostati zbog cudnih stvari koje su se u toj kuci desavale narocito nocu, glasovi koji su dolazili niotkuda, otvaranje vrata, kucanje, sjene, zvukovi hodanja po kuci, nocne more clanova porodice, pomjeranje namjestaja itd... na kraju je ta kuca ostala prazna od 1993 do 1999, ama bas niko nije htio da je koristi. 1999-2000 u tu kucu se vratila kcerka ubijenih koja sad tu normalno zivi. :wink: :run:
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#86 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

bas lijepo da si svoje iskustvo podjelio sa nama. i hvala ti za linkove.

ja sam, tamo nekih osamdesetih godina, radila u prekrasnoj zgradi okruzenoj lijepim bastama koja je u 17-om stoljecu pripadala jednom aristokrati. legenda kaze da je umro u velikim mukama kada su mu tadasnji razbojnici provalili u kucu i mucki ga ubili nastojeci saznati gdje drzi svoje "blago". od tada se u toj zgradi osjeca prisustvo njegovog duha. sjecam se da bi nam cesto, dok smo radili, iskljucivao masine kojima smo radili, a ukljucivao one koje su bile iskljucene. ili bi lupetao vratima, pomjerao namjestaj... a najvise je volio plasiti zene u zenskom wc-u :D , tako da ih je vecina odbijala ici u wc same. :-D dakle, njegovo prisustvo smo svi mogli osjetiti, ali se direktno komunicirao samo sa jednom osobom.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#87 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Ja sam imao nadnaravno iskustvo u jednoj drevnoj bosanskoj kuci. Kazu da je tu zivio neki bosanski plemic, koji je imao peh da ozeni neku totalnu ludacu koja je umisljala da vidi duhove. Prica se da ju je ostavio i nasao drugu, puno normalniju.
Nadnaravno u svemu tome je sto u tolkoj kuci nidje nije bilo mjesto za rakiju. Nikome nije jasno kako je mogao izdrazati sa prvom trijezan, i da li je to mit ili legenda.
Ostavilo je dubok utisak na mene i dugo sam razmisljao kako je to moguce.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8905
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#88 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

Gaia wrote:bas lijepo da si svoje iskustvo podjelio sa nama. i hvala ti za linkove.

ja sam, tamo nekih osamdesetih godina, radila u prekrasnoj zgradi okruzenoj lijepim bastama koja je u 17-om stoljecu pripadala jednom aristokrati. legenda kaze da je umro u velikim mukama kada su mu tadasnji razbojnici provalili u kucu i mucki ga ubili nastojeci saznati gdje drzi svoje "blago". od tada se u toj zgradi osjeca prisustvo njegovog duha. sjecam se da bi nam cesto, dok smo radili, iskljucivao masine kojima smo radili, a ukljucivao one koje su bile iskljucene. ili bi lupetao vratima, pomjerao namjestaj... a najvise je volio plasiti zene u zenskom wc-u :D , tako da ih je vecina odbijala ici u wc same. :-D dakle, njegovo prisustvo smo svi mogli osjetiti, ali se direktno komunicirao samo sa jednom osobom.
Ma ima tih cuda, u Prijedoru u jednoj Srpskoj porodici , supruznici intelektualci , imaju jednog sina sad vec ima 17-18 godina i inace dobri prijatelji sa mojom familijom imali su u stanu u kom su zivjeli problema sa poltergeist fenomenom ali to je tek naknadno ustanovljeno. Oboje su ateisti bili, sad su produhovljeni i prilicno religiozni. Uzrog poltergeist fenomenena bio je najvjerovatnije sin koji je trpio stalne svadje izmedju roditelja koji su se slagali kao pas i macka. Medjutim trebalo im je nekoliko godina i razvod braka da bi paranormalni dogadjaji prestali. Luljanje lustera, pucanje casa i posudja, spadanje slika sa zidova, pomjeranje namjestaja, posteljina koja je letjela s kraja na kraj sobe, tacna sa kafom i soljama koja bi samo sletjela sa stola...Otac je za sve ovo optuzivao zenu i u takvom okruzenju zena je pocela da ima ozbiljne psihicke probleme pocevsi od nesanice pa do buncanja i razgovora same sa sobom. Zbog toga je morala ici psihijatru i trositi ljekove ali nista se nije promijenilo cudne stvari su se desavale i dalje, zbog svega ovog muz je odvodi na Hilandar(tako su meni rekli a inace su mi vec neki objasnili da tamo zene ne mogu ici :-) ) i kasnije u posjet mostima svetog Vasilija Ostroskog , u stan stavljaju ikone, cak preko nas pokusavaju da saznaju gdje ima dobar hodza da probaju i sa zapisima ali nista nije pomoglo. Sve do prije 2 godine kad su se razveli i poceli da zive odvojeno. Razvodom su prestali svi cudni dogadjaji a sin koji je stalno bio zabrinut i nasekiran pocinje da ima normalan zivot. Najsmjesnije je kazu bilo kad su psihijatru objasnjavali kako se cudne stvari desavaju same od sebe a psihijatar odmah odgovarao kako nema potrebe da prikrivaju agresivne ispade zene ili muza da je to ok da priznaju :lol:

Jako je tesko kod nas govoriti i pisati o paranormalnim stvarima jer su na neki nacin tabu tema kod nas, i ljudi misle da si posandrcao i poludio, sjecam se kako su samo mene i moje gledali rodjaci kad smo pokusali da im ispricamo sta se nama desavalo u toj kuci o kojoj sam vec pisao. Narocito u hodniku i garazi koji su bili spojeni sa duplim vratima, ta vrata su se nocu otvarala sama od sebe oba seta i cuo se zvuk hodanja kao kad neko trci po betonu, i hodnik i garaza su bili jezoviti doslovno nisi mogao biti u njima, imali smo osjecaj kao da je stalno neko prisutan da te posmatra, koza bi se sama od sebe jezila. Najgori su bili napadi gusenjem konkretno na moju majku nekoliko puta, pri obavljanju kucanskih poslova u sred bijela dana, jednom tom napadu sam prisustvovao, prvo joj je iz ruku kao iscupana izletjela tepsija sa svjeze smotanom krompirusom :lol: , a zatim kao da je neko pritisnuo da padne na pod pri cemu je ostala bez daha, kako je rekla osjecaj je bio kao da se neko stavio teg od 200 kila na nju a za tepsiju je rekla bas kako sam i ja vidio da je doslovno istrgnuta iz ruku.

O tome da li se radilo o zlim ili dobrim silama prisutnim na tom mjestu tesko je odluciti, jer u toj istoj kuci desilo se to da smo imali posjetu izbjeglice Srbina iz Bugojna, mlad covjek nekih 30ak godina u to vrijeme 1993, koji je dosao u kucu kako smo poslije saznali s ciljem da nas izvede vani i ubije i mene i majku i oca i potom se useli u kucu. Cijelo vrijeme dok je bio u kuci i razgovarao oko nekih pola sata drzao je ruku u dzepu jakne u kojoj se nalazio pistolj, poslije smo od Srba iz komsiluka saznali da je taj isti pricao kad su ga pitali jel "obavio posao" da je bio al da nije mogao povuci ruku kako je govorio jednostavno ruka kao da je bila blokirana. Medjutim ovaj dogadjaj je bio kap previse u casi pa smo odlucli da se preselimo kod rodbine u jednu staro-Bosansku kucu koja nije bila atraktivna za izbjeglice. Medjutim, covjek iz Zagreba koji se sa porodicom uselio u tu prethodnu "ukletu" kucu je morao zbog istih dozivljaja koje smo mi imali da se prebaci i boravi na spratu kuce, s njim smo razgovarali naknadno i otvorio se i raspricao tek kad smo mu rekli o tome sta se nama desavalo u toj kuci, rekao nam je da su u pocetku mislili da im navece neko provaljuje u garazu i zatim i hoda po prizemlju kad se to pocelo ponavljati svako vece odlucili su da budu na spratu, poslije je dolazio pop da blagoslovi kucu i stavljali su ikone, nakon cega stanje se ne poboljsava vec pocinje da se desava drugi niz cudnih dogadjaja vezan a vodu, jednostavno pocele su pucati vododovne cijevi unutar te kuce i oko nje, prvo u sahtu od kuce zatim na ulici ispred kuce a potom u kuci u zidovima. Nakon ovog incidenta stvari su se normalizovale kako nam je rekao, kucu je jos par puta posjetio pop a cudne pojave su prestale da se desavaju. :run:
Last edited by SanskiBiser on 17/04/2009 22:10, edited 1 time in total.
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#89 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by sistem »

neobjasnjeni zvukovi po kucama su cesto izazvani:
podzemnim vodama
radom materijala, uzrokovanim varijacijama temperature i vlaznosti
logicno je i da se naprasno pojave i nestanu, jer su vezani za atmosferske promjene, sezone, nivo podzemne vode, itd.

(mala napomena - na hilandar ne mogu ici zene, pa ni produhovljena srpkinja iz uklete kuce :wink: )
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8905
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#90 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

sistem wrote:neobjasnjeni zvukovi po kucama su cesto izazvani:
podzemnim vodama
radom materijala, uzrokovanim varijacijama temperature i vlaznosti
logicno je i da se naprasno pojave i nestanu, jer su vezani za atmosferske promjene, sezone, nivo podzemne vode, itd.

(mala napomena - na hilandar ne mogu ici zene, pa ni produhovljena srpkinja iz uklete kuce :wink: )
Aha i ti zvukovi su bas zvukovi trcanja i usljede bas nakon otvaranja vrata, svako vece po nekoliko puta... ;-)

Znam ja dobro kako je bilo silaziti sa upaljenom baterijom posto struje nije bilo i provjeravati sta se dogadja,
nezaboravan ugodjaj.... :lol:

Produhovljena Srpkinja iz "ukletog" stana, ne iz kuce, je isla na Hilandar ako je njoj bio zabranjen ulaz nije bio sigurno njenom muzu koji se mogao posavjetovati s nekim, morao bih ih pitati o detaljima premda mislim da kad bi znali da pisem o tome sigurno bi protestvovali, ljudi su bili ocajni i nista nije pomoglo osim razvoda i odlaska iz stana . Zbog privatnosti tih ljudi naravno ne navodim imena istih mozda da ti dam broj mobitela pa da sam pitas ali ...ipak ne ... :thumbup:

Bas zbog skeptika za ovakve teme postoje odvojeni forumi a na ovakvim otvorenim forumima teme su obicno kratkog daha ;-)
Last edited by SanskiBiser on 17/04/2009 21:44, edited 2 times in total.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#91 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by madner »

Mi smo prikaze,
ne trazi dokaze :D
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#92 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by maybelline »

Ne znam bas jel nadnaravno, ali da je bilo cudno, bilo je....

Dido mi je lezao dugo u bolnici, u sasvim drugpj drzavi. Tata je bio uz njega. Jednu noc sanjam ja neku ogromnu energiju kao da me vuce negdje ili kao da padam u ponor, ne mogu to bas objasniti, ali uglavnom jaaak osjecaj koji me je bukvalno probudio...Gledam ja na sat, kad ono 5:20 i nastavim spavati. Ujutro svi ustali, kad tata zove, kaze dido umro protekle noci...u 5:20! Ja sam se najezila!!!

Drugi dogadjaj desio se kad sam bila mala, u majkinoj kuci. Mamin otac poginuo je davno, ja ga ni ne pamtim. Njegova soba bila je na spratu kuce i kadgod bih tamo usla sama, osjetila bih neku hladnocu i jedva cekala da odem odatle...

Treci dogadjaj...Maminoj prijateljici umro je otac i nas dvije smo otisle na zalost. Sjedimo mi tako, kad ja ugledam vrata hodnika, koja nisu bila nigdje na propuhu, kako se zatvaraju sama od sebe...Creepy...

I jos jedan pa sam gotova :) Bila je noc, ja sam nesto na prozoru stajala i gledala na grad. Pogledala sam otprilike u smjeru u kojem zivi jedna moja prijateljica i ugledala sam kao neki zenski obris kako lebdi iznad zgrada...Sutra u skoli saznam da je tu noc umrla mama te prijateljice...Mozda je to sve slucajnost, mislim, moguce je sasvim... Ali eto...
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#93 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by almin-78 »

Uhhh nedaj Boze nikome,ja se sav najezio dok sam citao taj zadnji primjer maybelline :( :( kako je to izgledalo,jel te ta zena vidjela dok si ti nju ugledala?

ja nisam imao s tim iskustva,i drago mi je,a nadam se i da necu nikada'

creepy
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#94 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by almin-78 »

SanskiBiser wrote:Boljeg foruma na temu zavjera i parapsiholoskih fenomena na Engleskom od ovog tesko da mozete naci:

http://www.abovetopsecret.com/

Takodje na:
http://thepiratebay.org/user/zug/

http://thepiratebay.org/user/Stokeman/0/3

Imate na torentima arhivirane radio emisije Coast 2 Coast AM , radio program koji se emituje godinama posvecen parapsihologiji, zavjerama i slicno a slusa ga u prosjeku redovno oko 4-5 miliona Amerikanaca. Ima dosta provala tako su neko vece cak objavili i pricu sa dozom humora o Bosancu koji je protivtenkovskom raketom probao ubiti punicu u Doboju... :lol:

Gosti su cesto cak i nobelovci fizicari, biolozi, hemicari, ekonomisti....Emisije hostuju likovi poput Art Bell koji je vec u Hall of Fame ili George Noory.

http://www.coasttocoastam.com/

Ja se inace za parapsiholoske fenomene interesujem od 1993 nakon licnog iskustva sa paranormalnim ;-) , kad sam silom prilika par mjeseci proveo u kuci jedne rodice (inace i ona i muz i djeca su ateisti i kasnije su nam rekli da im se nista cudno nikada nije desilo u toj kuci) koja je pred sam pocetak rata otisla u Norvesku a nama dala kucu da koristimo jer je moja bila vec spaljena, kuca u kojoj su se desavale jako cudne stvari, tipicne za uklete ili haunted houses, da bi iste te stvari se desavale i familiji koja se naknadno uselila, nakon nas uselila se izbjegla srpska porodica iz Zagreba, koja je cak par puta zvala popa da blagoslovi kucu jer su im se desavale iste stvari kao i nama. Nakon rata sam razgovarao sa njima 1998 i rekli su mi da je ta kuca "da te Bog sacuva"... Kasnije smo saznali da je kuca bila napravljena na starom mezarju a da je mezarje bilo napravljeno na starom Rimskom groblju da je tu bila neka nekropola inace samo 200 metara od rijeke Sane. Inace nedaleko od te kuce pocinjen je u jednoj drugoj kuci ratni zlocin ubijeno je dvoje staraca bracni par, Bosnjaci, nakon toga kroz kucu su prosle 4 porodice srpskih izbjeglica i nijedna nije mogla ostati zbog cudnih stvari koje su se u toj kuci desavale narocito nocu, glasovi koji su dolazili niotkuda, otvaranje vrata, kucanje, sjene, zvukovi hodanja po kuci, nocne more clanova porodice, pomjeranje namjestaja itd... na kraju je ta kuca ostala prazna od 1993 do 1999, ama bas niko nije htio da je koristi. 1999-2000 u tu kucu se vratila kcerka ubijenih koja sad tu normalno zivi. :wink: :run:

Nisu to duse mrtvih,vec su to dzini.BIca koja zive kao i mi samo sto su nevidljivi.Vrlo cesto kuce u kojima nikoga nije bilo dugo oni nastane i onda kada neko useli bude im krivo,jer to je kao eto njihovo,ulazis u njihovu imovinu.Obicno ne treba vise nego da pozoves dobrog hodzu koji ce ti prouciti suru Bekaru i oni nestaju.A to sto se toj sestri nista ne dogadja,vjerovatno jer znaju da je njena kuca iz pocetka, i nju prihvacaju

Prijateljica mi pricala da se isto dogodilo u jednoj kuci u kojoj su zivjeli,kod njih se radilo o dobrim dzinima koji su ih stalno maltretirali,ali su jednom spasili njenu malu sestru od jednog automobila(curica rekla da ju je povukla jedna zena).Kad su doveli hodzu on im rekao da mu ta "bica" kazu da ta familija mora izaci iz te kuce jer im smeta sto njen otac stalno psuje,oni su izasli...a porodica koja je nakon niih uselila nije nista primjetila,super zive.
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#95 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by almin-78 »

vrlo cesto kada neko umre ljudi kazu da su ih vidjeli i sl,to nije moguce osim u snu.Ako na javi vidis onda se radi o dzinu pratiocu,,svi mi imamo sa sobom dzina koji citav zivot bude sa nama,kada umremo on ostaje sam i onda jedno vrijeme luta sam.Dzini su bica koja vole da lazu,i onda se nekada dogadja da se predstavljaju dusom te osobe..ali to je laz
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8905
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#96 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

Ovo sam postovao u predhodnoj poruci ali nakon sto sam saznao vise detalja odlucio sam da napisem kao poseban post a izbacio sam iz stare poruke...

Jedan od starih Kozarackih imama Mustafaj efendija Duracak je covjek koji je prezivio streljanje 3 puta u 2. svjetskom ratu, izvodjen je 2 puta pred streljacki stroj oba puta nijedan metak nije opalio, treci put odustali su o streljackog voda i prisao mu je svapski oficir sa repetiranim pistoljem, okinuo a metak nije takodje opalio, nakon cega ga pustaju, a oficir mu kaze " Ti si nevjerovatno srecan covjek." a Mustafaj mu odgovorio "Ne. Ja sam samo Boziji rob i sluga"...Ova istinita prica o javnom streljanju pred svjedocima mjestanima Kozarca na samom pocetku ofanzive na Kozari dugo godina poslije rata nije se smjela javno pricati zbog ondasnjeg rezima ali medju Kozarcanima se pricala onako na mevludima i sjelima pa je prezivjela do danas. Po prici koju sam ja cuo navodno su ustase optuzile ovog imama da je bio saradnik partizana i da saradjuje sa hodzom partizanom Ahmetom Melkicem, koji se inace i pojavljuje kao Ahmet u filmu Kozara...
Last edited by SanskiBiser on 17/04/2009 22:50, edited 1 time in total.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8905
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#97 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

almin-78 wrote:
SanskiBiser wrote:Boljeg foruma na temu zavjera i parapsiholoskih fenomena na Engleskom od ovog tesko da mozete naci:

http://www.abovetopsecret.com/

Takodje na:
http://thepiratebay.org/user/zug/

http://thepiratebay.org/user/Stokeman/0/3

Imate na torentima arhivirane radio emisije Coast 2 Coast AM , radio program koji se emituje godinama posvecen parapsihologiji, zavjerama i slicno a slusa ga u prosjeku redovno oko 4-5 miliona Amerikanaca. Ima dosta provala tako su neko vece cak objavili i pricu sa dozom humora o Bosancu koji je protivtenkovskom raketom probao ubiti punicu u Doboju... :lol:

Gosti su cesto cak i nobelovci fizicari, biolozi, hemicari, ekonomisti....Emisije hostuju likovi poput Art Bell koji je vec u Hall of Fame ili George Noory.

http://www.coasttocoastam.com/

Ja se inace za parapsiholoske fenomene interesujem od 1993 nakon licnog iskustva sa paranormalnim ;-) , kad sam silom prilika par mjeseci proveo u kuci jedne rodice (inace i ona i muz i djeca su ateisti i kasnije su nam rekli da im se nista cudno nikada nije desilo u toj kuci) koja je pred sam pocetak rata otisla u Norvesku a nama dala kucu da koristimo jer je moja bila vec spaljena, kuca u kojoj su se desavale jako cudne stvari, tipicne za uklete ili haunted houses, da bi iste te stvari se desavale i familiji koja se naknadno uselila, nakon nas uselila se izbjegla srpska porodica iz Zagreba, koja je cak par puta zvala popa da blagoslovi kucu jer su im se desavale iste stvari kao i nama. Nakon rata sam razgovarao sa njima 1998 i rekli su mi da je ta kuca "da te Bog sacuva"... Kasnije smo saznali da je kuca bila napravljena na starom mezarju a da je mezarje bilo napravljeno na starom Rimskom groblju da je tu bila neka nekropola inace samo 200 metara od rijeke Sane. Inace nedaleko od te kuce pocinjen je u jednoj drugoj kuci ratni zlocin ubijeno je dvoje staraca bracni par, Bosnjaci, nakon toga kroz kucu su prosle 4 porodice srpskih izbjeglica i nijedna nije mogla ostati zbog cudnih stvari koje su se u toj kuci desavale narocito nocu, glasovi koji su dolazili niotkuda, otvaranje vrata, kucanje, sjene, zvukovi hodanja po kuci, nocne more clanova porodice, pomjeranje namjestaja itd... na kraju je ta kuca ostala prazna od 1993 do 1999, ama bas niko nije htio da je koristi. 1999-2000 u tu kucu se vratila kcerka ubijenih koja sad tu normalno zivi. :wink: :run:

Nisu to duse mrtvih,vec su to dzini.BIca koja zive kao i mi samo sto su nevidljivi.Vrlo cesto kuce u kojima nikoga nije bilo dugo oni nastane i onda kada neko useli bude im krivo,jer to je kao eto njihovo,ulazis u njihovu imovinu.Obicno ne treba vise nego da pozoves dobrog hodzu koji ce ti prouciti suru Bekaru i oni nestaju.A to sto se toj sestri nista ne dogadja,vjerovatno jer znaju da je njena kuca iz pocetka, i nju prihvacaju

Prijateljica mi pricala da se isto dogodilo u jednoj kuci u kojoj su zivjeli,kod njih se radilo o dobrim dzinima koji su ih stalno maltretirali,ali su jednom spasili njenu malu sestru od jednog automobila(curica rekla da ju je povukla jedna zena).Kad su doveli hodzu on im rekao da mu ta "bica" kazu da ta familija mora izaci iz te kuce jer im smeta sto njen otac stalno psuje,oni su izasli...a porodica koja je nakon niih uselila nije nista primjetila,super zive.
Da ovo za dzine sam poslije isto saznao i licno smatram da su bas to bili dzini u pitanju, sve u svemu jako neugodno iskustvo, mislim u onim ratnim uslovima kad zivot visi o koncu - jos se sa dzinima naduravati :lol: , inace sad bas kad si spomenuo ovo da su spasili sestru, u Americi ima puno slucajeva gdje se ljudi narocito vozaci kamiona javljaju i svjedoce kako su zaspali dok su vozili kamione na dugim dionicama autoputeva, i da su se probudili u momentu u kome bi vidjeli cudno maglovito bice i njegove ruke na volanu koje ga ispravljaju u zadnji cas sprecavajuci nesrecu, i pri tome bi telepatski culi glas "jos nije tvoje vrijeme" (it is still not your time).

Neki tumace to kao da andjeo cuvar sprecava nesrecu a odnedavno se pojavila citava nova grupa tumaca koji to bas tumace sa ovim dzinom pratiocem i njegovim uplivom na dogadjaje. Ono sto je bitno je da se ovim vozacima nakon tog dogadjaja vise nikada nije desilo da sebi dopuste da zaspu za volanom a i sam pogled na svijet i zivot im se potpuno promijenio. :thumbup:
PeroKosoric
Posts: 297
Joined: 11/12/2008 09:00

#98 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by PeroKosoric »

Meni se isto deslio kad sam bio mali. Mama mi je citala bajeke i vrlo me se dojmila bajka "Vuk i Crvenkapica".

Kakve li ovo veze ima sa Filozofijom, to samo Aristotel zna.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8905
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#99 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by SanskiBiser »

PeroKosoric wrote:Meni se isto deslio kad sam bio mali. Mama mi je citala bajeke i vrlo me se dojmila bajka "Vuk i Crvenkapica".

Kakve li ovo veze ima sa Filozofijom, to samo Aristotel zna.
E to sto se tebi desilo kad si bio mali, a ukljucivalo je mamu i pricu o vuku i crvenkapici, o tome bi prije samo Sigmund Frojd imao sta reci, tesko da je slucaj za Aristotela :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#100 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Shoshana »

Gaia wrote:
Shoshana wrote:Cano, zivota ti, jes' to ti :shock: :?
o, Palapiusa, jes' to i ti postala vidovita? :shock: :D
Jok :D

moje mi trece oko kaze da je nemoguce da postoje dvije osobe poput Cane :D

Usput, ako slucajno i postoje dvije Cane (sto bi vec bio probability paradox), ja bih samo da naglasim da je 'moja' Cana super dobra osoba. Bubreg bi ti dala ;-) Jedino sto je malo opicena, eto :D
Post Reply