Paralelni privredni tokovi i gibanja u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Paralelni privredni tokovi i gibanja u Kantonu Sarajevo

Post by PipiDugaDevetka » 07/05/2011 11:12

Paralelni tokovi u privredi Kantona Sarajevo postoje. Tu mislim prvenstveno na ''rad na crno''. ''Shadow economy'', na engleskom sam pronašao ovaj izraz. Vjerovatno postoje i drugi izrazi i na bosnaskom jeziku, a i na stranim.

Mene ''pogađa'' rad na crno i paralelna privredna gibanja u oblasti turizma, konkretnije, ilegalni turistički vodiči.

Sve što sam imao reći, napisao sam na komentarima uz vijest na Portalu Sa-x koja govori o ilegalnim turističkim vodičima u Sarajevu, a i na temi Turizam u BiH-podforum Razne diskusije (RD).

Opišite i vi vama poznatu problematiku ''paralelnih privrednih tokova i gibanja'' u Kantonu na ovoj temi.

Vlast se promijenila i cilj ove teme je da novim vlastima ukaže na to gdje se sve može poboljšati posrnula ''ekonomija''.

Vjerujte, Sarajevo-x je moćan medij i ovakve teme čitaju i oni koji stvarno odlučuju.

:sax:

Država

Re: Paralelni privredni tokovi i gibanja u Kantonu Sarajevo

Post by Država » 07/05/2011 11:15

Ja bih uveo najstrožije kazne za neprijavljivanje radnika zbog toga što tu nije oštećena samo država nego i taj neki jado koji radi za neku platicu, a nema ni staža ni osiguranja ni ničega.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 07/05/2011 11:51

Država wrote:Ja bih uveo najstrožije kazne za neprijavljivanje radnika zbog toga što tu nije oštećena samo država nego i taj neki jado koji radi za neku platicu, a nema ni staža ni osiguranja ni ničega.

Nisam čitao relevantne zakone, ali nema te države na svijetu (Osim DR Kongo) koja toleriše neplaćanje poreza i prijavljivanje radnika, ali tu su drugi zakoni koji prave ''rupe'' u krovnim zakonima, pa se dešava da čak i državne firme i institucije koriste tako nastale ''crne zakonske rupe''. Prijava radnika na ''ugovor o djelu'', ''na određeno vrijeme'', prijava i korištenje povoljnih kredita i grantova za rad invalidnih osoba, volontiranje, pripravnički staž,....i tako to, da ne nabrajam sve.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 07/05/2011 12:37

Zamislite, radi čovjek u TZ Kantona i obavlja dodatnu djelatnost turističkog vodiča, pa kada turista dođe u Informativni turistički centar (TIC), oni ga upute na agenciju u susjedsvu kojoj je suvlasnik, taj isti ''stručni saradnik'' TZ Kantona.

U toj agenciji ''od preko-puta'' angažuju mlade, obrazovane sa znanjem svjetskih jezika da ''na divlje'' vode turiste. Omladini to dobro dođe da prežive, a on naplaćuje turu po Sarajevu autobus/šetnja od 80€ do 100€ za 2 do 3 sata vođenja. Ilegalnim ''vodičkim grlima'' pripadne oko 20-30€ i oni su prezadovoljni tom dnevnom zaradom. Čak šta više, zahvalni su mu.

Da ne pričam o nepotizmu u toj TZ jer nisam siguran u sve relacije.

Stručni saradnik se bavi i krađom imena firmi, pa se putem interneta predstavlja pod lažnim, ukradenim imenom.

TZ Kantona se plaća od strane države iz budžetaa, raznih članarina i boravišnih taksi turista.
Zato i postoji direktor TZ, a ne predsjednik.
Last edited by PipiDugaDevetka on 10/05/2011 13:23, edited 1 time in total.

daxon

Post by daxon » 07/05/2011 17:48

Ne razumijem se puno u oblast turizma, no interesuje me slijedeće;
ukoliko neki lik stane na čaršiju sa starinskim crnim kišobranom u ruci (crni kišobran u većini EU zemalja označava osobu koja pruža uslugu turističkog vodiča) elem, priđe mu grupa turista i on se nagodi s njima da ih za određeni iznos novca provede gradom, da li tog lika može kazniti inspekcija rada zbog rada na crno, tj. ima li osnova za kažnjavanje ili se to može podvesti pod slobodnu pogodbu zainteresovanih strana?

Zox

Post by Zox » 07/05/2011 18:01

PipiDugaDevetka wrote:Zamislite, radi čovjek u TZ Kantona i obavlja dodatnu djelatnost turističkog vodiča, pa kada turista dođe u Informativni turistički centar (TIC), oni ga upute na agenciju u susjedsvu kojoj je suvlasnik, taj isti ''stručni saradnik'' TZ Kantona.

U toj agenciji ''od preko-puta'' angažuju mlade, obrazovane sa znanjem svjetskih jezika da ''na divlje'' vode turiste. Omladini to dobro dođe da prežive, a on naplaćuje turu po Sarajevu autobus/šetnja od 80€ do 100€ za 2 do 3 sata vođenja. Ilegalnim ''vodičkim grlima'' pripadne oko 20-30€ i oni su prezadovoljni tom dnevnom zaradom. Čak šta više, zahvalni su mu.

Da ne pričam o nepotizmu u toj TZ jer nisam siguran u sve relacije.

Stručni saradnik se bavi i krađom imena firmi, pa se putem interneta predstavlja pod lažnim, ukradenim imenom.

TZ Kantona se plaća od strane države iz budžetaa, raznih članarina i boravišnih taksi turista.
Zato i postoji direktor TZ, a ne predsjednik.

Upravo tako. Baca se drvlje i kamenje na te "divljake" (obrazovanu djecu koja prezivljava) a ne na doticnog strucnog saradnika. Covjek na izvoru informacija kad nekome treba turisticki vodic je i sam turisticki vodic. To je fakat necuveno.
Last edited by Zox on 10/05/2011 18:55, edited 1 time in total.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 07/05/2011 21:42

daxon wrote:Ne razumijem se puno u oblast turizma, no interesuje me slijedeće;
ukoliko neki lik stane na čaršiju sa starinskim crnim kišobranom u ruci (crni kišobran u većini EU zemalja označava osobu koja pruža uslugu turističkog vodiča) elem, priđe mu grupa turista i on se nagodi s njima da ih za određeni iznos novca provede gradom, da li tog lika može kazniti inspekcija rada zbog rada na crno, tj. ima li osnova za kažnjavanje ili se to može podvesti pod slobodnu pogodbu zainteresovanih strana?

Ima inspekcija i oni tabire zakone, ali onako laički i zdravorazumski rečeno, svaki posao koji se ugovori ili neko radi nešto i država je zainteresovana da uzme svoj dio, pa vjerujem da taj sa crnim kišobranom krši zakon. Ne znam navesti koji, ali siguran sam da krši.
Btw., u centru Praga, Zlatnog Grada, stoje turistički vodiči sa transparentima i nude usluge vodiča.

Međutim, prema naslove teme i uvodnom postu, nije tema samo turizam i ''paralelni privredni tokovi'' u oblasti turizma. Svako je upoznat sa nekim ''paralelnim'' tokom, od trgovine, pa do turizma. Izvolite iznijeti probleme, siguran sam da neko ko je utjecajan čita sve ovo jer, kao što rekoh, Sarajevo-x je moćan medij.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 07/05/2011 21:45

Zox wrote: Upravo tako. Baca se drvlje i kamenje na te "divljake" (obrazovanu djecu koja prezivljava) a ne na doticnog strucnog saradnika. Covjek na izvoru informacija kad nekome treba turisticki vodic je i sam turisticki vodic. To je fakat necuveno.

Hvala @zox, ugledni forumašu Sarajevo-x....Hvala na podršci omladini obrazovanoj koja može uspjeti samo ako nastupa organizovano i ujedinjeno. Baš kao što u prirodi imamo pojavu da se mravi i pčele organizuju u društva, vrše podjelu rada,...tako i ljudi svjesna živa bića su postala dominantna na planeti zahvaljujući udruživanju i podjeli rada.

I meni je taj tip napravio čudo od problema, a rat je proveo u Njemačkoj.
:x

phil manzanera

Post by phil manzanera » 09/05/2011 01:42

Ima tu i drugih razloga, problema: npr. ogromni doprinosi na plate u iznosu od 69%, znaci da bi imao platu od 1000 KM moras drzavi dati 690 KM, da bi imao platu od 1500 KM moras drzavi dati 1035 KM, da bi imao platu 2000 KM, moras drzavi dati 1380 KM i tako redom. Ko je ovdje lud? Radi ovoga, vecina ne placa stvarne doprinose, daju place od 400 KM, placaju doprinose na 400 KM, a razlike izvlace na razne legalne i nelegalne nacine.

Vlast ne moze da shvati staro jevrejsko pravilo: bolje puno malih obrta, nego jedan veliki, odnosno, kada bi bili doprinosi kao u nekim drugim europski zemljama, od 25% do najvise 33%, ovisno o obiteljskom statusu uposlenika i radnom stazu, SVI bi placali doprinose, jer lakse je placati 33% doprinosa, nego se dovijati kako izvuci novac. Ovako, malo ko placa doprinose, gube svi i drzava i radnici.

Eto ti paralalnih privrednih tokova.

Evo ti sad fiskalizacija: totalni kriminal i drumsko razbojnistvo od strane drzave, to nema nigdje, te .... fiskalizacije. Red se je uvao PDV-om i neka se je uveo, to je u redu jer takav je sistem rada, placanja, izdavanja racuna, faktura i primanja istih, da je PDV nemoguce izbjeci, a oni sada kao biber po pilavu izmisljaju fiskalizaciju....katastrofa, a sve sa ciljem, vjerovali li ne, da sruse male koji JESU stvarna konkurencija, i da ostave SVOJE jake da bi izgradili monopol. Fiskalizacijom ce na stotine i na hiljade ostati bez posla, no to drzavu ne interesira, umjesto da smisljaju kako da unaprijede poslovno okruzenje i beneficije za rad, oni smisljaju kako da ubiju i ono malo radnih mjesta sto postoji, jer armija je malih "zapošljavača", malih firmi sa dvoje troje, cetvero, petero, sestero zaposlenih, ali taj ogromni broj malih firmi kada se pomnozi sa brojem zaposlenih, to je covjece najveci broj privrede i uposlenika ove drzave, a sada ovim administrativnim mjerama sve se dovodi u pitanje i ruši....

terra_incognita

Post by terra_incognita » 09/05/2011 02:09

PipiDugaDevetka wrote:
daxon wrote:Ne razumijem se puno u oblast turizma, no interesuje me slijedeće;

Ima inspekcija i oni tabire zakone, ali onako laički i zdravorazumski rečeno, svaki posao koji se ugovori ili neko radi nešto i država je zainteresovana da uzme svoj dio, pa vjerujem da taj sa crnim kišobranom krši zakon. Ne znam navesti koji, ali siguran sam da krši.
Btw., u centru Praga, Zlatnog Grada, stoje turistički vodiči sa transparentima i nude usluge vodiča.

Međutim, prema naslove teme i uvodnom postu, nije tema samo turizam i ''paralelni privredni tokovi'' u oblasti turizma. Svako je upoznat sa nekim ''paralelnim'' tokom, od trgovine, pa do turizma. Izvolite iznijeti probleme, siguran sam da neko ko je utjecajan čita sve ovo jer, kao što rekoh, Sarajevo-x je moćan medij.

Eh taman, da ne otvaram novu temu.
Hostel otvoren u zgradi, sumnjam da nije na crno.
U biti nije moje da se petljam ali mi smeta jer citavo ljeto pijani tinejdzeri koju tu odsjedaju ne daju insanu spavati.

Kome da se obratim ?????

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 09/05/2011 03:11

terra_incognita wrote: Eh taman, da ne otvaram novu temu.
Hostel otvoren u zgradi, sumnjam da nije na crno.
U biti nije moje da se petljam ali mi smeta jer citavo ljeto pijani tinejdzeri koju tu odsjedaju ne daju insanu spavati.

Kome da se obratim ?????

Inspekciju zovi +387(0)33 770-100, pa traži da te spoje sa Ugostiteljsko-turističkom inspekcijom.
Moraš zvati do 09:00 radnim danom jer kasnije budu ''na terenu''.

Nemoj dozvoliti da te u razgovoru ''obrlate'', pa da te upute na neku drugu inspekciju koja je nadležna za buku u stanu ili na policiju koja je nadležna za red i mir. Insistiraj na tome da sumnjaš da je hostel ilegalan i da ti smeta buka omladine.

Post Reply