Par pitanja za one koji poznaju islam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#1851 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Baghira »

CiCiban wrote:ne trazim njegovu sutnju, nego je slusam
i mogu ti reci da je strasna

Oooooo selam alejkum, draga Cici.....nije te bilo odavno...sta ima? :)

Cicibanku nekad nije lako razumjeti (polazim od sebe :-) :D ) stoga more biti da ste je i vi (BHF-manijak i kamen spoticanja) pogresno shvatili. ja se iskreno nadam da je tako Jer Cici je inace jedno divno stvorenje. :)

Ah da, mashaAllah za Arzuhalov post....kao i uvijek, tako lijepo preneseno na hartiju....da te Allah s.w.t. nagradi za sav tvoj trud. :)
udilemi
Posts: 8
Joined: 26/03/2010 04:12

#1852 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by udilemi »

Bosna i Hercegovina wrote:
udilemi wrote:
BHF_Manijak wrote:Cicibane,nesto se ne sjecam da si ista ikoga pitao,a tema je "par pitanja...", a jos vaznije,ono drugo,isto tako ne znam da je tebe iko ista pitao! :mrgreen: :oops: Stoga,ohladi malo,Arzuhlov nivo kad dostignes,onda nam se opet javis na temu,a do tad,malo biblioteku zijareti,vidi ima li sta tamo zanimljivo,mozda neki AF pronadjes u arhivi,nikad se ne zna...Hajd sad zdra`o,glumi nam malo kengura pa....Dalje ne smijem,opasno bi mi se smijesila karta za banovice :wink:
svima zelim dobro i da svi prozivimo ovaj prolazni zivot kako bi se nasli skupa u Dzenetu.E
evo moj prvi post i postavljat cu pitanja imam ih vise ali jedno po jedno cu i kad vise nebudem u dilemi na dato pitanje preci cu na drugo.Ne ntrebaju mi nikakvi komentari kao ono tvoj avtar ne zasluzuje to da ti se objasnjava tj odgovara.
moje prvo pitanje .
1.Mene su uz boziju pomoc na ovaj prolazni svijet donijeli tj porodili-a mati i otac koji su odrasli i nauceni od svojih roditelja da treba ici u crkvu i moliti se bogu.Kako oni meni kazu u vjeri treba biti cvsrt i vjerovati ono sto je doslo od Boga, kao objava preko bozijih poslanika.E ja sam sam u dilemi sta da radim kako da zivim ovaj prolazni zivot a da ne budem u paklu tj u dzehenemu.Postoje 4 bozije objave, po kojoj da zivim ovaj prolazni zivot a da se nadam da ne gorim u bozijoj vatri na sudnjem danu.
01.Stoga,ohladi malo,Arzuhlov nivo kad dostignes,onda nam se opet javis na temu,a do tad,malo biblioteku zijareti,vidi ima li sta tamo zanimljivo.Ovakav odgovor nista mi ne pomaze a ni bilo kom drugom ,budite mudri kao sto sam bog kaze prosvijetlite nas razum .

A ti lijepo pročitaj te Božije objave i prouči preko ljudi koji su poznavaoci određene vjere, a ne preko "slobodnih strijelaca"-laika, šta je osnova vjerovanja-akide, svake od tih vjera, pa češ nadam se sam bez oslanjanja na tradiciju ili naciju kojoj pripadaš, doći do zaključka šta je to najlogičnije i koja to vjera nema kontradiktornosti u svome učenju ?!
1."A ti lijepo pročitaj te Božije objave i prouči preko ljudi koji su poznavaoci određene vjere"
da upravo tako treba prouciti te bozije objave,Prouciti ali ja ne poznajem arapsko pismo a ni arapski jezik to mi nista ne znaci ja da bi nesto proucio, naucio, moram da znam o cemu govori.Dobiao sam odgovore pa uzmi prevod i prouci,ali kako da proucim,naucim nesto sto su ljudi pisali ,krivo preveli ,izopacili,jer neka objasnjenja zasto je doslo do tih objava je bas to sto su ljudi izopacili bozije rijeci, i pisali onako kako njima odgovara,tj da su prave tj izvorne upute bozijih rijeci preokrenute.U dilemi ko mi moze pokazati pravi put a ne oni izopaceni, preuredeni,dopisani....
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#1853 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by dr.gog »

U dilemi si zbog razumnih stvari.Ali tako nećeš nikad ništa naučiti, ne samo o religiji- bilo kojoj..Da skratim- imaj povjerenja u vlastiti zdrav razum...a na forumu ti niko ne može dati argument za čitanje ako u startu prilaziš sa potpunim nepovjerenjem prema svakom prijedlogu.

I nigdje više besmislica ne pada u raspravi kao u pitanjima prevoda.Proglasiti za idiote i manipulante sve one koji su stotinama godina čuvali i prevodili tekstove je jednako idiotski i manipulantski- dodao bih još - i znak debele frustracije i dokonosti.

Po meni, imaš dovoljno materijala ako imaš volje da čitaš ,i razuma, da razlučiš najosnovnije.A forum nije katedra za teologiju...na svu sreću..

I lično bih rekao još- kloni se klipova sa youtube, dvdova sa propovjedima i raznih tekstova kopiranih na po stotinu sajtova, kao i vjersko-propagandne literature u vidu časopisa i nepotpisanih djela.Nikad više smutnje, dosade, besmisla, agresivnosti, optuživanja i prijetnji nije stizalo sa propovjedaonica i preko kamera.
udilemi
Posts: 8
Joined: 26/03/2010 04:12

#1854 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by udilemi »

dr.gog wrote:U dilemi si zbog razumnih stvari.Ali tako nećeš nikad ništa naučiti, ne samo o religiji- bilo kojoj..Da skratim- imaj povjerenja u vlastiti zdrav razum...a na forumu ti niko ne može dati argument za čitanje ako u startu prilaziš sa potpunim nepovjerenjem prema svakom prijedlogu.

I nigdje više besmislica ne pada u raspravi kao u pitanjima prevoda.Proglasiti za idiote i manipulante sve one koji su stotinama godina čuvali i prevodili tekstove je jednako idiotski i manipulantski- dodao bih još - i znak debele frustracije i dokonosti.

Po meni, imaš dovoljno materijala ako imaš volje da čitaš ,i razuma, da razlučiš najosnovnije.A forum nije katedra za teologiju...na svu sreću..

I lično bih rekao još- kloni se klipova sa youtube, dvdova sa propovjedima i raznih tekstova kopiranih na po stotinu sajtova, kao i vjersko-propagandne literature u vidu časopisa i nepotpisanih djela.Nikad više smutnje, dosade, besmisla, agresivnosti, optuživanja i prijetnji nije stizalo sa propovjedaonica i preko kamera.
ok to je sasvim dobar odgovor, i ja se slazem da trebamo se drzati svog zdravog razuma, ali u ovom zemaljskom prolaznom zivotu, puno puta sam bio izlozen "tudem zdravom Razumu",ali ja ako mi je dragi bog podario zdrav razum a mogao je i da podari drugaciji (njegova volja)vjerujem da je jedna istina o postanku svijeta(dunjaluka)i da smo svi mi ljudi(kojima je bog podario razum i da ga koriste u ovo zemaljskom zivotu) ,i da smo gresni,nismo sveci ,i ako nekad u neznanju ili nekom drugom stanju pogrijesimo,trebamo spoznati svoje greske i traziti oprost od Dragoga Boga, a on zna prastati i milostiv je.Eh dosta smijernica kako treba zivjeti na ovom prolaznom svijetu je bog nam objavio preko svojih bogovijesnika i preneo na ovaj dunjaluk.Svi (razna tumacenja bozije objave) kazu da dusa ne umire i da nije prolazna,a tijelo(materija ) umire, i prolazna je.Eh sad moj zdrav razum ako je uopste zdrav(bog mi ga podario,nije moja volja ,nisam imao izbora) prihvata i spoznaje da je to jedna istina i sve bozije objave govore da je to istina(znaci tokom vremena nije bilo izopacavanja krivih prevoda itd) Kolko sam ja uzdajuci se u svoj zdrav razum spoznao da su sve cetiri bozije knjige istinite ali da je doslo tokom vremena do njihovog izokretanja pa je bilo potrebno da ljudima kako bi se olaksao ovaj prolazni zivot ponovo "spusti" bozija istina i upute kako treba zivjeti ovo zemaljski zivot.Znaci istina je i nepobitna da dusa postoji nije materija i zato se nemoze ni vidjeti cuti dodirnuti,itd,i da trebamo tu "nasu" dusu(i ona je bozija ali nam ju je dragi bog podario i sve su iste) prosvijetliti i obdariti dobrim djelima na ovom prolaznom svijetu,kako bi mogli da nasa dusa preseli se kad bog to bude odredio na drugi vjecni zivot,i da ne gori u paklu,vatri...Sve sto je materijalno ostaje na ovom dunjaluku(dok ne dode smak,sudnji dan),a to mogu da spoznam kad odem na ispracaj ,sahranu,dzenazu i sa samo malo razuma mogu da spoznam da sve sto je covijek stekao i imao kao materijalno dobro a to je sve ono sto se vidi i sto se moze opipati pomirisati itd osatje, i kad dode sudnji dan, smak svijeta i to ce nestati,a samo dusa i ono sto smo joj podarili, ce zivjeti i nece nestati ako na ovom prolaznom zivotu budemo zivjeli onako kako nam je dragi bog dao upute, i dao nam slobodan izbor da biramo ,mozemo grijesno, a mozemo i bezgrijesno, za dobro slijedi nagrada i zna se koja, a za ne dobro kazna i zna se koja.U svim bozijim knjigama postoje oni koji vjeruju i oni koji ne vjeruju, oni koji se boje boga i njemu se klanjaju, i oni koji se ne boje boga i ne klanjaju se njemu.Istina je jedna BOG JE JEDAN I SVE NAS JE STVORIO,ljude(crne,bijele, zute,crvene boje koze sve je to bozija volja i dao nam upute da trebamo razlikovati dobro od zla, dobra djela ljudi,i zla djela ljudi ,a ne kako je kakve boje, odjece koju nosi,sa bradom ili bez brade,itd..i spoznao sam da sve sto izilazi iz tih okvira (dobro-zlo vjerenik - nevjernik nagrada- kazna prolazni zivot-vjecni zivot, materijalno prolazno-duhovno neprolazno,mozda sam sta propustio),je dodano i iskrivljeno kako bi se postigao neki odredeni materijalni da materijalni cilj na ovom prolaznom zivotu za nekog drugog .Eto vidite sta sve moze "zdrav" razum
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#1855 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Static-X »

U cemu je sad poenta :?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1856 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by pustopoljina »

poenta je u tome sto vjeruje da bog postoji, osjeca to i misli da razumije- ali su mu manifestacije religije,da se tako izrazim...organizovana religija odbojne- jer ih vidi kao organizacije okrenute sebi i sticanju materijalnog bogatstva,a protivne samom onome sto je sustina?
jesi to htio reci?
udilemi
Posts: 8
Joined: 26/03/2010 04:12

#1857 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by udilemi »

Static-X wrote:U cemu je sad poenta :?
U "zdravom razumu" u razlici dobra od zla i sve sto sam naveo zasto nas razlikujete po necem drugom osim po vjernik nevjernik i da trebamo zivjeti duhovni zivot da se ne ogrijesimo tj da je materijalno prolazno i bezvrijedno na drugom vjecnom svijetu a razlike medu ljudima i podjele na ove bradate, sa krstom, budom itd su dodali zlonamjerni da bi sebi pribavili neku materijalnu korist na ovom prolaznom dunjaluku .Poenta DOBRO -ZLO BOZIJE RIJECI- LJUDSKE RIJECI
PItaj ako ti je sta nejasno i ja pitam i trazim odgovore.Hocu da znam razliku izmedu dobra i zla Bozije rijeci i izopacene "bozije rijeci"(ljudske pripisane dragom bogu)
udilemi
Posts: 8
Joined: 26/03/2010 04:12

#1858 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by udilemi »

pustopoljina wrote:poenta je u tome sto vjeruje da bog postoji, osjeca to i misli da razumije- ali su mu manifestacije religije,da se tako izrazim...organizovana religija odbojne- jer ih vidi kao organizacije okrenute sebi i sticanju materijalnog bogatstva,a protivne samom onome sto je sustina?
jesi to htio reci?
da upravo to
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1859 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by pustopoljina »

http://hr.wikipedia.org/wiki/Religija

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion

rekla bih da u svom stavu nisi sam. mislim da postoji ogromna grupa ljudi (tehnicki svih vjera) koja dijeli tvoje misljenje. ti u svakom slucaju daj sebi dovoljno vremena. licemjerstvo ne treba ni bogu, ni tebi.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#1860 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Static-X »

udilemi wrote:
Static-X wrote:U cemu je sad poenta :?
U "zdravom razumu" u razlici dobra od zla i sve sto sam naveo zasto nas razlikujete po necem drugom osim po vjernik nevjernik i da trebamo zivjeti duhovni zivot da se ne ogrijesimo tj da je materijalno prolazno i bezvrijedno na drugom vjecnom svijetu a razlike medu ljudima i podjele na ove bradate, sa krstom, budom itd su dodali zlonamjerni da bi sebi pribavili neku materijalnu korist na ovom prolaznom dunjaluku .Poenta DOBRO -ZLO BOZIJE RIJECI- LJUDSKE RIJECI
PItaj ako ti je sta nejasno i ja pitam i trazim odgovore.Hocu da znam razliku izmedu dobra i zla Bozije rijeci i izopacene "bozije rijeci"(ljudske pripisane dragom bogu)
Sve religije koje su mi poznate podsticu na dobro i ne cinjenje zla, u cemu je i velika slicnost izmedju svi religija. Pitanje je, dali je to dovoljno zivjeti po kodu dobra i zla a zanemariti sve ostalo.
udilemi
Posts: 8
Joined: 26/03/2010 04:12

#1861 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by udilemi »

Static-X wrote:
udilemi wrote:
Static-X wrote:U cemu je sad poenta :?
U "zdravom razumu" u razlici dobra od zla i sve sto sam naveo zasto nas razlikujete po necem drugom osim po vjernik nevjernik i da trebamo zivjeti duhovni zivot da se ne ogrijesimo tj da je materijalno prolazno i bezvrijedno na drugom vjecnom svijetu a razlike medu ljudima i podjele na ove bradate, sa krstom, budom itd su dodali zlonamjerni da bi sebi pribavili neku materijalnu korist na ovom prolaznom dunjaluku .Poenta DOBRO -ZLO BOZIJE RIJECI- LJUDSKE RIJECI
PItaj ako ti je sta nejasno i ja pitam i trazim odgovore.Hocu da znam razliku izmedu dobra i zla Bozije rijeci i izopacene "bozije rijeci"(ljudske pripisane dragom bogu)
Sve religije koje su mi poznate podsticu na dobro i ne cinjenje zla, u cemu je i velika slicnost izmedju svi religija. Pitanje je, dali je to dovoljno zivjeti po kodu dobra i zla a zanemariti sve ostalo.
"zanemariti sve ostalo" sta Ja nisam rekao samo to dobro-zlo,tu su izmedu ostalog Bozije upute koje je objavio preko vjerovjesnika a u uputama ima kako treba zivjeti i kome se klanjati,koga velicati itd ,prosvijetli boze nase umove da vladamo razumom svojim .........
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#1862 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Static-X »

Kontam to,... nego u cemu je problem?
Traganje za istinom mimo 'organizovani' religija, osvrtanje na samu sustinu iz svake i koristenje te sustine kao vodica...
slavemaster
Posts: 361
Joined: 15/03/2008 17:50
Location: 10.sprat

#1863 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by slavemaster »

da li postoje zaruke u islamu na bilo koji nacin? kako islam gleda na to? ima li neki hadis koji govori o tome? selam :)
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#1864 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by KenCo »

nakon seksualnog odnosa da li se osoba mora kupati da bi klanjala ili je dovoljan samo abdest ?

hvala
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#1865 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by bijela »

e jesi bRezobrazna :D

nek muškinje popriča sa njim o tome 8-)
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#1866 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by KenCo »

besana wrote:
KenCo wrote:nakon seksualnog odnosa da li se osoba mora kupati da bi klanjala ili je dovoljan samo abdest ?

hvala

Kupati jarane, obavezno. Ovo ti ja odgovaram na vrzinu, ako ti je frka kakva :D , a sad ce ti ovi uceniji objasniti zashto, pa i kako se kupa. :D

Bijelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :D

:-D

pretpostavljam da je u pitanu je gusul.

:wink:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1867 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by HAVANA »

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 11&t=74880


Udalo se ono sa 15 godina i otvara ovakve teme :-) :?

Jel ovo normalno i ko je vjenčao sa 15 godina?
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#1868 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by bijela »

Eborg wrote:Ima tu mnogo priče i mnogo pitanja ali u ovom kontekstu nikako mi se nije svidio odnos islama prema ženi, pogotovo u pravnom smislu. Ja sam muško, samo da se zna. :D

Zašto žena nasljeđuje polovinu onoga što nasljeđuje muškarac? Možda je to prije 1500 godina bilo prihvatljivo i opravdano ali u današnjem sistemu života gdje žena može o(p)stati i bez muškarca to je sasvim besmisleno.
šerijat se može posmatrati kao zakon koji funkcionira samo kada je primjenjen u cjelosti. dakle, ako uzmeš sa jedne strane da je po zakonu muškarac dužan da se brine o ženskim članovima svoje porodice sa svojim novcem, logično je da mu za to treba više novaca nego ženi koja nije dužna izdržavati nikoga.
sa druge strane, ukoliko ostavitelj želi, on može "pokloniti" kćerki imetka do 1/3 (plus ono što je svakako sljeduje).
Zašto moraju biti dvije žene svjedokinje a samo jedan muškarac? Dobio sam dva mišljenja - žene su prevrtljive pa se ovako to zaustavlja odnosno mensturacija pomućuje um. Vala iz mog iskustva niti su žene aždahe koje bi samo da slažu niti ih menstruacija čini retardiranima. Za tog muškarca haman niko ne pita kakav je, bitno je da je muškarac.
nije tačno da je bitno da je samo muškarac. da bi neko bio valjan svjedok, mora biti u društvu poznat kao izrazito pošten, istinoljubiv, bez krivičnih prijava...
svjedočenje dvije žene nasuprot jednog muškarca se spominje samo u kontekstu kupoprodajnog ugovora, dakle ne i ustalim granama prava.
sad se opet pozivam na cjelost šerijata koju sam gore spomenula, o muškarčevoj brizi da se finansijski brine za porodicu. ukoliko to uzmemo kao polaznu tačku, vidjet ćemo i obavezu muškarca da se bolje upozna sa finansijskim transakcijama nego što to moraju žene.
inače, u ostalim granama prava se ne spominje svjedočenje dvije žene, nego jednako - prilikom razvoda braka, sklapanja oporuke, kao i za svjedočenje protiv neke druge žene.
Zašto šerijasko pravo koje vuče korijene iz Kur'ana i prakse Muhammeda a.s. insistira na sankciji a ne uputi? U pravu postoje dva principa - edukovanje ljudi da poštuju zakone jer se time izbjegava haos i to je za njihovo dobro i prijetnja sankcijom. A u šerijatu je uglavnom samo kamenovanje, odsijecanje ovoga ili onoga, bičevanje, nigdje neke odgojne mjere kada neko zgriješi. Nego odmah krvožedno na čovjeka, samo prijetnja sankcijom i izvršenje iste.
kako ne insistira na uputi :) ? da bi neko podlijegao šerijatskim sankcijama, on mora biti upoznat sa istim. dakle, osoba ne može biti kažnjena ako nije znala da se određeno djelo smatra krivičnim. ko je dužan upoznati je s tim? država i njene institucije, a to će uraditi na način podučavanja, upute i savjetovanja.
sa druge strane, šerijat je zakon koji djeluje preventivno i to je (za mene) objašnjene zbog čega su kazne tako visoke. dakle, ukoliko neko čuje da je čovjek kažnjen npr. odsijecanjem šake teško da će se odlučiti na krađu. time su svi potencijalni pokradeni ljudi unaprijed sačuvani od gubitka svoje imovine.
Zašto islam odnosno šerijatsko pravo odobravaju smrtnu kaznu? Smrtna kazna je ovozemaljska i ljudska kazna. Jedno je provesti je nad ubicom čime se zastrašuju ostali da to ne čine a drugo je to provesti nad čovjekom koji je napustio islam. Čovjek koji je napustio islam i ne smara druge ljude time nije opasnost po okolinu, on će biti kažnjen na onom svijetu. Zašto se islam toliko boji urušavanja iznutra pa gleda da svaki takav slučaj uništi u korijenu da spasi ostale? Dovoljno smo inteligentni da razmislimo o sebi i nije nam potreban Veliki brat koji će ubijati svaki mogući oblik iskušenja oko nas. Ne može se živjeti u vakuumu i sterilnoj sredini.
evo još jedne postavke - muslimanskom društvu osnova identifikacije je vjera, atak na vjeru je na neki način i atak na identitet.
u islam se niko ne smije natjerati i to je potpuno lični izbor. no, kada je čovjek već u vjeri, onda se od njega očekuje ozbiljan pristup u kojem neće biti stalnog dvoumljenja, izlaska i ulaska u vjeru.
tačno je da je za riddet (izlazak iz islama) sankcija smrtna kazna, ali samo za one koji nakon izlaska nastave raditi protiv islama i muslimana. i to se ni nad njima neće sprovesti kazna dok se prethodno optuženik ne zadrži u zatvoru sve dok postoje i minimalne šanse da se predomisli.
nad ženom se ni u kom slučaju neće sprovesti smrtna kazna.
Za ovo zadnje nisam siguran ali samo muškarac ima pravo da traži razvod braka. Zašto? Ako sam pomiješao s nečim drugim, moje izvinjenje.
ovdje bi sada odgovarao onaj arzuhalov post o većem "pravu" - čitaj: odgovornosti muža u braku, ne sjećam se sad na kojoj temi ga ne napisao.
no, treba imati u vidu da prilikom svakog sklapanja braka postoji mogućnost tzv. predbračnog ugovora u kojem žena može zahtijevati određena prava, npr. da muž ne smije ženiti drugu ženu, ali isto tako se u tom ugovoru mogu dogovoriti da žena sebi uzima pravo traženja razvoda. u tom slučaju, ako pristane, muž ga neće imati.
pored toga, žena ima pravo tražiti razvod braka u slučaju da je muž ne izdržava, da je zanemaruje (pa i u intimnom smislu), u slučaju da je sterilan, da je zlostavlja, itd.
Toliko sam se mogao sjetiti. :-)
uzdravlje!
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#1869 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Static-X »

Bijela u vezi smrne kazne pri napustanju islama, nesjecam se da je to spomenuto u Kur'anu, ako jeste dali znas koji ajet?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1870 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Eborg »

@bijela: Hvala ti na odgovorima i na obavijesti. :thumbup: Međutim, meni neke stvari još uvijek nisu tu jasne.

1) Nasljeđivanje - Ponavljam opet, zašto žena nije jednaka? Ne interesuje mene ko koga izdržava, činjenica je da nije jednaka. Uzmi recimo ženu koja se iz nekog razloga nije udala i živi u drugom gradu. Umre otac/majka i brat dobije više nego ona. Nemoj mi molim te samo reći da je brat dužan da je izdržava, nije ni u šerijatskim zemljama sve idealno pa da svi poštuju. Zar nije jednostavnije sve na jednake dijelove pa se snalazite kako znate?

2) Svjedočenje - Zašto dvije žene kod kupoprodajnog ugovora? Nisu žene manje inteligentne a razlog koji si navela da muž bolje poznaje neke stvari je zaista u modernom svijetu besmislen. Koliko mi je poznato kada se sklapa šerijatski brak svjedoci su ili jedan muškarac ili dvije žene. Zašto?

3) Kažnjavanje - U pravu postoji jedan princip - ignorantia iuris nocet, odnosno nepoznavanje prava škodi. Dakle, ne može izgovor biti da neko nije poznavao pravila, kao što moj dragi asistent kaže: "Kolega, nepoznavanje pravila ne isključuje odgovornost." Nije li ono neka američka turistkinja trebala biti bičevana zato što se seksala sa dragim na plaži u Bahreinu ili tako negdje? Ona sigurno nije znala da je to zabranjeno. Malo mi je to nelogično što govoriš, imaš li možda neku literaturu da mi preporučiš glede toga, jako me zanima?

4) Smrtna kazna - Ja sam u principu protiv smrtne kazne ali eto, ne diram u to direktno u ovom slučaju. Možeš li mi iskreno reći da li misliš da je u redu ubiti čovjeka koji ni pod koju cijenu ne želi da se vrati u islam? Možda je čovjek pročitao neku knjigu, ne znam, pronašao nešto u sebi i sada njega treba ubiti? Zašto se islam toliko boji kritike zaboga? Pa ne može se čitav ummet držati pod staklenim zvonom. :?

5) Razvod - I sama znaš da se predbračni ugovori rijetko sklapaju u arapskom sviejtu. Svako ima svoj život i svoju nafaku. Ako mladoj jednog dana dođe da napusti čovjeka jer ga više ne voli i postane medicinska sestra na Haitiju zašto misliš da je njoj zabranjeno tražiti razvod? Pretpostavimo da nema djece. :-)

Vjeruj mi da ne želim biti cinik koji će samo gledati da te napadne i nađe nespremnu. Želja mi je fakat da me neko jednom ušutka, ali ne mogu da se smirim kada sam moralno i kulturološki u konfliktu sa vlastitom religijom. Da sam odrastao negdje drugo, da nisam čitao šta sam čitao, vjerovatno bi mi bilo svejedno (isto kao što je meni normalno pojesti ćevape a hindusi bi se zgražavali). Ne kažem da me je "dekadentna zapadnjačka literatura" pokvarila, ali meni zaista ne smeta kada me probudi crkveno zvono u mojoj ulici i što mi bajram prvi čestita komšija katolik. :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#1871 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ljubav_aha »

bijela wrote:
Eborg wrote:Ima tu mnogo priče i mnogo pitanja ali u ovom kontekstu nikako mi se nije svidio odnos islama prema ženi, pogotovo u pravnom smislu. Ja sam muško, samo da se zna. :D

Zašto žena nasljeđuje polovinu onoga što nasljeđuje muškarac? Možda je to prije 1500 godina bilo prihvatljivo i opravdano ali u današnjem sistemu života gdje žena može o(p)stati i bez muškarca to je sasvim besmisleno.
šerijat se može posmatrati kao zakon koji funkcionira samo kada je primjenjen u cjelosti. dakle, ako uzmeš sa jedne strane da je po zakonu muškarac dužan da se brine o ženskim članovima svoje porodice sa svojim novcem, logično je da mu za to treba više novaca nego ženi koja nije dužna izdržavati nikoga.
sa druge strane, ukoliko ostavitelj želi, on može "pokloniti" kćerki imetka do 1/3 (plus ono što je svakako sljeduje).
Zašto moraju biti dvije žene svjedokinje a samo jedan muškarac? Dobio sam dva mišljenja - žene su prevrtljive pa se ovako to zaustavlja odnosno mensturacija pomućuje um. Vala iz mog iskustva niti su žene aždahe koje bi samo da slažu niti ih menstruacija čini retardiranima. Za tog muškarca haman niko ne pita kakav je, bitno je da je muškarac.
nije tačno da je bitno da je samo muškarac. da bi neko bio valjan svjedok, mora biti u društvu poznat kao izrazito pošten, istinoljubiv, bez krivičnih prijava...
svjedočenje dvije žene nasuprot jednog muškarca se spominje samo u kontekstu kupoprodajnog ugovora, dakle ne i ustalim granama prava.
sad se opet pozivam na cjelost šerijata koju sam gore spomenula, o muškarčevoj brizi da se finansijski brine za porodicu. ukoliko to uzmemo kao polaznu tačku, vidjet ćemo i obavezu muškarca da se bolje upozna sa finansijskim transakcijama nego što to moraju žene.
inače, u ostalim granama prava se ne spominje svjedočenje dvije žene, nego jednako - prilikom razvoda braka, sklapanja oporuke, kao i za svjedočenje protiv neke druge žene.
Zašto šerijasko pravo koje vuče korijene iz Kur'ana i prakse Muhammeda a.s. insistira na sankciji a ne uputi? U pravu postoje dva principa - edukovanje ljudi da poštuju zakone jer se time izbjegava haos i to je za njihovo dobro i prijetnja sankcijom. A u šerijatu je uglavnom samo kamenovanje, odsijecanje ovoga ili onoga, bičevanje, nigdje neke odgojne mjere kada neko zgriješi. Nego odmah krvožedno na čovjeka, samo prijetnja sankcijom i izvršenje iste.
kako ne insistira na uputi :) ? da bi neko podlijegao šerijatskim sankcijama, on mora biti upoznat sa istim. dakle, osoba ne može biti kažnjena ako nije znala da se određeno djelo smatra krivičnim. ko je dužan upoznati je s tim? država i njene institucije, a to će uraditi na način podučavanja, upute i savjetovanja.
sa druge strane, šerijat je zakon koji djeluje preventivno i to je (za mene) objašnjene zbog čega su kazne tako visoke. dakle, ukoliko neko čuje da je čovjek kažnjen npr. odsijecanjem šake teško da će se odlučiti na krađu. time su svi potencijalni pokradeni ljudi unaprijed sačuvani od gubitka svoje imovine.
Zašto islam odnosno šerijatsko pravo odobravaju smrtnu kaznu? Smrtna kazna je ovozemaljska i ljudska kazna. Jedno je provesti je nad ubicom čime se zastrašuju ostali da to ne čine a drugo je to provesti nad čovjekom koji je napustio islam. Čovjek koji je napustio islam i ne smara druge ljude time nije opasnost po okolinu, on će biti kažnjen na onom svijetu. Zašto se islam toliko boji urušavanja iznutra pa gleda da svaki takav slučaj uništi u korijenu da spasi ostale? Dovoljno smo inteligentni da razmislimo o sebi i nije nam potreban Veliki brat koji će ubijati svaki mogući oblik iskušenja oko nas. Ne može se živjeti u vakuumu i sterilnoj sredini.
evo još jedne postavke - muslimanskom društvu osnova identifikacije je vjera, atak na vjeru je na neki način i atak na identitet.
u islam se niko ne smije natjerati i to je potpuno lični izbor. no, kada je čovjek već u vjeri, onda se od njega očekuje ozbiljan pristup u kojem neće biti stalnog dvoumljenja, izlaska i ulaska u vjeru.
tačno je da je za riddet (izlazak iz islama) sankcija smrtna kazna, ali samo za one koji nakon izlaska nastave raditi protiv islama i muslimana. i to se ni nad njima neće sprovesti kazna dok se prethodno optuženik ne zadrži u zatvoru sve dok postoje i minimalne šanse da se predomisli.
nad ženom se ni u kom slučaju neće sprovesti smrtna kazna.
Za ovo zadnje nisam siguran ali samo muškarac ima pravo da traži razvod braka. Zašto? Ako sam pomiješao s nečim drugim, moje izvinjenje.
ovdje bi sada odgovarao onaj arzuhalov post o većem "pravu" - čitaj: odgovornosti muža u braku, ne sjećam se sad na kojoj temi ga ne napisao.
no, treba imati u vidu da prilikom svakog sklapanja braka postoji mogućnost tzv. predbračnog ugovora u kojem žena može zahtijevati određena prava, npr. da muž ne smije ženiti drugu ženu, ali isto tako se u tom ugovoru mogu dogovoriti da žena sebi uzima pravo traženja razvoda. u tom slučaju, ako pristane, muž ga neće imati.
pored toga, žena ima pravo tražiti razvod braka u slučaju da je muž ne izdržava, da je zanemaruje (pa i u intimnom smislu), u slučaju da je sterilan, da je zlostavlja, itd.
Toliko sam se mogao sjetiti. :-)
uzdravlje!

bijela,zena danas radi,stoga ima jednako pravo kao i muskarac,gore pisano pravilo vrijedi u slucajevima gdje zene ne rade ,tacnije ovise striktno o muzevljevoj imovini :!:
sto se tice kupoprodjanog ugovora,znaci moja mati,kao udovica i inzinjer ekonomije nije bila dovoljno sposobna obavlajti kupoprodjane ugovore :!:
sve u svemu,taj dio zakona je star za danasnji sistem zivota u kojem zena ima status inidvidualne individue,a ne ovsnice o bilo kome,ne isljucivo muskarcu ,isto tako sam cistala da zakon treba prilagodjavati sadasnejm vermenu ,modifikacija i fleskibilonost su neophodne
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#1872 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ljubav_aha »

Eborg wrote:@bijela: Hvala ti na odgovorima i na obavijesti. :thumbup: Međutim, meni neke stvari još uvijek nisu tu jasne.

1) Nasljeđivanje - Ponavljam opet, zašto žena nije jednaka? Ne interesuje mene ko koga izdržava, činjenica je da nije jednaka. Uzmi recimo ženu koja se iz nekog razloga nije udala i živi u drugom gradu. Umre otac/majka i brat dobije više nego ona. Nemoj mi molim te samo reći da je brat dužan da je izdržava, nije ni u šerijatskim zemljama sve idealno pa da svi poštuju. Zar nije jednostavnije sve na jednake dijelove pa se snalazite kako znate?

2) Svjedočenje - Zašto dvije žene kod kupoprodajnog ugovora? Nisu žene manje inteligentne a razlog koji si navela da muž bolje poznaje neke stvari je zaista u modernom svijetu besmislen. Koliko mi je poznato kada se sklapa šerijatski brak svjedoci su ili jedan muškarac ili dvije žene. Zašto?

3) Kažnjavanje - U pravu postoji jedan princip - ignorantia iuris nocet, odnosno nepoznavanje prava škodi. Dakle, ne može izgovor biti da neko nije poznavao pravila, kao što moj dragi asistent kaže: "Kolega, nepoznavanje pravila ne isključuje odgovornost." Nije li ono neka američka turistkinja trebala biti bičevana zato što se seksala sa dragim na plaži u Bahreinu ili tako negdje? Ona sigurno nije znala da je to zabranjeno. Malo mi je to nelogično što govoriš, imaš li možda neku literaturu da mi preporučiš glede toga, jako me zanima?

4) Smrtna kazna - Ja sam u principu protiv smrtne kazne ali eto, ne diram u to direktno u ovom slučaju. Možeš li mi iskreno reći da li misliš da je u redu ubiti čovjeka koji ni pod koju cijenu ne želi da se vrati u islam? Možda je čovjek pročitao neku knjigu, ne znam, pronašao nešto u sebi i sada njega treba ubiti? Zašto se islam toliko boji kritike zaboga? Pa ne može se čitav ummet držati pod staklenim zvonom. :?

5) Razvod - I sama znaš da se predbračni ugovori rijetko sklapaju u arapskom sviejtu. Svako ima svoj život i svoju nafaku. Ako mladoj jednog dana dođe da napusti čovjeka jer ga više ne voli i postane medicinska sestra na Haitiju zašto misliš da je njoj zabranjeno tražiti razvod? Pretpostavimo da nema djece. :-)

Vjeruj mi da ne želim biti cinik koji će samo gledati da te napadne i nađe nespremnu. Želja mi je fakat da me neko jednom ušutka, ali ne mogu da se smirim kada sam moralno i kulturološki u konfliktu sa vlastitom religijom. Da sam odrastao negdje drugo, da nisam čitao šta sam čitao, vjerovatno bi mi bilo svejedno (isto kao što je meni normalno pojesti ćevape a hindusi bi se zgražavali). Ne kažem da me je "dekadentna zapadnjačka literatura" pokvarila, ali meni zaista ne smeta kada me probudi crkveno zvono u mojoj ulici i što mi bajram prvi čestita komšija katolik. :)
Edborg,serijatski zakon se ne oslanja iskljucivo na kur'an ,a jedan dio zakona su obradile osobe tadasnjeg doba,tacnije muskraci,plus serijat je modificiran u mnogim drzavam u kojima je naravno jos u upotrebi

no,bijela ce detaljnije obrazloziti tvoje pitanje
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1873 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Eborg »

Znam, zato i mislim da je nepravedan. Ali moram priznati da ne znam gdje je granica između islama i interpretacije istog u šerijatu ali s obzirom da se niko ne buni, sad-zasad to sve guram pod islam.

Ukoliko identificiramo neke probleme koje su ljudi napravili onda bi ih valjda trebalo ukloniti.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#1874 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ljubav_aha »

Eborg wrote:Znam, zato i mislim da je nepravedan. Ali moram priznati da ne znam gdje je granica između islama i interpretacije istog u šerijatu ali s obzirom da se niko ne buni, sad-zasad to sve guram pod islam.

Ukoliko identificiramo neke probleme koje su ljudi napravili onda bi ih valjda trebalo ukloniti.
eh ,o to me pisem o la la la ,u tome i jeste problem ,upravo modificiranje zakona u raznim drzavama,postojanje znaci razlicitih pristupa i shvatanja doticnom zakonu ,i prilagodjevanja istog u svakoj drzavi,ali zakon nije mijenjan u skladu za vremenom,ali se zakoni i danas mijenaju

naravno da su problem uzrokovale osobe,ali im se ne mijenja tradicija iz prsotog razloga,strah od gubitka kontrole

s obzirom da si svejstan ,ne bi trebao gurati pod Islam,jer nije tacno da se niko ne buni,postoje unutarnji sukobi u doticnim drzavam u vezi mijenjanja nekih dijelova zakona
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1875 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by arzuhal »

ljubav_aha, da te pitam, kada već govoriš o Kur'anu kao ishodištu šerijata...ti veliš da ne obavljaš namaz jer ne osjećaš potrebu, kao neki drugi. U Kur'anu se na stotinjak mjesta (u imperativnom obliku, ne kao preporuka) traži uvođenje namaza u svoj život. Ja sam već objašnjavao nekada i negdje da Allah od nas ne traži da klanjamo ako osjetimo porebu za tim, ponekad, nego da uvedemo u svoj život namaz, da ga uspostavimo kao svakodnevni izraz pokoravanja i zahvalnosti i da ga čuvamo. Toliko ima ajeta o tome...Dakle, to je naredba. Postoje, prečesto, stvarni razlozi da čovjek ne može obaviti propisane namaze u njihovo pravo vrijeme i nema uslova čistoće, itd. Za sve te situacije postoje rješenja (naklanjavanje, spajanje namaza). Ali mene sada zanima kako ti, koja vjeruješ u Kur'an kao Allahovu Riječ, ne vidiš sebe obaveznom da odgovoriš na taj Božji imperativ? Kako opravdavaš svoje neobavljanje namaza pored činjenice da je toliko puta spomenut u Kur'anu kao obaveza, a nije, očito, džaba toliko puta ponovljeno...
Locked