Par laganih pitanja u vezi Islama, molim pomoc

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#26

Post by mrmot »

Mickey je opasan. Ne treba mu tri puta ime spominjati bez velikog razloga.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#27

Post by Fair Life »

JeAnEtTe wrote:@Tifa29
Da se ti (SLUCAJNO) ne klanjas Sotoni (djavolu,shejtanu,)???
Bez uvrede,ali bas odajes sve znakove bas toga.
To je ,na kraju krajeva tvoja stvar i da vjerujes u Miki Mausa,boli me briga,nego eto,da i to rascistimo.
:?
Zar je potrebno da se covjek bilo kome klanja ? Po tebi je sve crno ili bijelo, Bog ili Sotona (Allah ili Shejtan) ...
Imali ista izmedju JeAnEtTe ? Ja uspjesno zivim i bez jednih i bez drugih, ali i bez onih koji razmisljaju tvojim nacinom.

Ovo je Shejtan JeAnEtTe, i nije jedini___________Image

Po sistemu "jedan narod - jedan vodja" mogli bi se i mnogi od nas pocesati po svojoj "uobrazilji", barem oni koji slijede put "svojih izabranika koji ih vode iz rata u rat zbog borbe za vitalne nacionalne interese". Satane, Shejtani, Vragovi ili Djavoli su ljudi i ima ih svuda oko nas. Nisu to neke misticne figure.

Po meni i Vrag i Bog su upregnuti u jednu te istu zapregu i savrseno sinhronizovano vuku natrag. Ne guraju se medju sobom dok jedinke ljudskog roda jedna drugoj lome kosti i sisu krv sjedeci otraga u njihovim kolima.

Tesko je raspoznavati lica Vraga i Boga gledajuci ih otraga, hocu reci "s repa".

Nekome ipak i to polazi za rukom. Samiru Sestanu, na primjer.
http://www.arkzin.com/klix/samir.html
Last edited by Fair Life on 17/06/2004 00:56, edited 2 times in total.
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#28

Post by Engram »

a tifa, gdje se primjenjuje tvoj primjer neravnopravne kazne??

:lol:
JeAnEtTe
Posts: 24
Joined: 02/02/2004 00:00

#29

Post by JeAnEtTe »

Fair Life:
Zar je potrebno da se covjek bilo kome klanja ? Po tebi je sve crno ili bijelo, Bog ili Sotona (Allah ili Shejtan) ...
Imali ista izmedju JeAnEtTe ? Ja uspjesno zivim i bez jednih i bez drugih, ali i bez onih koji razmisljaju tvojim nacinom.

1)Pitanje sam postavila Tifi29
2)Ti me apsolutno ne znas stoga ne mozes tako odlucno tvrditi da sve posmatram crno ili bijelo (mozda sam ja poklonik Sotone,pa trazim drustvo: a to ne mozes nikako saznati)
3) Slazem se s tobom da su shejtani svuda oko nas,a da su ljudi
4)Nemoj sta zamjeriti,a nije bilo potrebe da ovako odgovaras.
JeAnEtTe
Posts: 24
Joined: 02/02/2004 00:00

#30

Post by JeAnEtTe »

mrmot wrote:Mickey je opasan. Ne treba mu tri puta ime spominjati bez velikog razloga.
:lol: Ma i ja kazem,zato ko treci spomene doticnog,uh.......
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#31

Post by Fair Life »

JeAnEtTe wrote:...2)Ti me apsolutno ne znas stoga ne mozes tako odlucno tvrditi da sve posmatram crno ili bijelo (mozda sam ja poklonik Sotone,pa trazim drustvo: a to ne mozes nikako saznati)
Ipak "mozda" znaci: crno-bijelo.
Zar te trebam znati da bih napisao komentar ? Ili jos bolje pitanje: "Zar je ovaj forum samo za medjusobno poznate osobe?" Eh ...
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#32

Post by TIFA29 »

JeAnEtTe wrote:@Tifa29

Da se ti (SLUCAJNO) ne klanjas Sotoni (djavolu,shejtanu,)???
Bez uvrede,ali bas odajes sve znakove bas toga.
To je ,na kraju krajeva tvoja stvar i da vjerujes u Miki Mausa,boli me briga,nego eto,da i to rascistimo.
:?
Ne klanjam se niti Sotoni, niti nekom Bogu. Ateista sam. Bas me zanima koji su svi znakovi koji bi takvo sto odavali. :)
Engram wrote:@a tifa, gdje se primjenjuje tvoj primjer neravnopravne kazne?? :lol:
U vec pomenutom Iranu, zatim u Saud. Arabiji, Pakistanu, Sudanu i Nigeriji. Manje su razlike pri kamenovanju izmedju tih drzava (pomenuti primjer od mene se primjenjuje u Iranu!, u Negiriji se kamenuju oboje zakopani do ramena), ali kamenovanje slijedi za prevaru u braku. Kamenovanje traje u prosjeku oko 2h. Kakva je to mucna smrt, valjda nije potrebno opisivati. U Tunisu, je specifican slucaj. Tu je kombinacija serijata kao i "modernog" prava. Poligamija (visezenstvo) je striktno zabranjena.

U Nigeriji je 30. Septembra 2002 je izrecena kazna kamenovanjem zbog seksualnih odnosa prije braka nad jednim parom, a mjesec dana ranije je ista kazna izrecena nad Amina Lawal, koja je bila trudna od svojeg bivseg muza, nakon razvoda (2 godine kasnije). Taj slucaj je valjda i nekima od vas poznat.

Ukoliko nije, ovdje mozete poslusati (ako razumijete njemacki jezik) intervju sa Mina Ahadi koja danas zivi u Köln-u, Njemacka, i predvodi organizaciju (komite) zena koja se bori protiv ugnjetavanja zena u serijatskom uredjenju, specijalno protiv kamenovanja. U tom intervjuu se spominje i Amina Lawal. Drugi link govori o Saudijskoj Arabiji.

http://www.Cyber-Mahala.com/radio/MinaAhadi.ram

http://www.Cyber-Mahala.com/radio/SaudArabija.ram

U Iranu, clan 119, islamskog kaznenog prava stoji slijedece:

Kamenje, koje se koristi pri kamenovanju, ne smiju biti toliko velika da osoba koja se kamenuje biva ubijena jednim pogotkom ili dva; ne smiju biti ni premali da ih vise ne mozemo smatrati kamenjem.
Last edited by TIFA29 on 17/06/2004 13:44, edited 3 times in total.
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#33

Post by dinash »

Zox wrote:Isti slucaj. :)
I ja sam polozio ovo danas, jos jednom hvala zeni, DonDavudes-u i ibnHomeu.
oi!

cestitke!!!
... znaci ostao ti jos jedan?

sretnice ... :x
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#34

Post by dinash »

mrmot wrote:Mickey je opasan. Ne treba mu tri puta ime spominjati bez velikog razloga.
a tek Maus kad se naljuti ... iihih ih ...
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#35

Post by Zox »

dinash wrote:
Zox wrote:Isti slucaj. :)
I ja sam polozio ovo danas, jos jednom hvala zeni, DonDavudes-u i ibnHomeu.
oi!

cestitke!!!
... znaci ostao ti jos jedan?

sretnice ... :x
hvala, samo sto je ostao najzeznutiji. Prof je spominjao neko prelazenje preko njega mrtvog, vidjecemo da li cu se odluciti bas na tu soluciju.


@angie, pa ovo ostalo vise nema veze sa mojim LAGANIM pitanjima... Ipak, ljudi diskutuju, sto da ne?
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#36

Post by Kwaheri »

TIFA29 wrote:Nakon sto si uputila par optuzbi na moj racun, mozda onda ti pojasnis kakav je to serijatski zakon, i gdje se primjenjuje. Koje to drzave danas imaju serijatski zakon kakvim ga ti zamisljas kao ispravnim. Ako ih nema danas, koje su to drzave takav zakon imale? Ako nije ni jedna, cemu onda diskusija o nekom idealu? Na takav nacin bi mogli i prizivati komunizam nazad. :)


P.S: Briga me da li me smatras mrziteljem Islama ili ine druge monoteisticke religije. Ja sebe shvatam kao kriticara uopste takvih ideja gdje se spominje posjedovanje istine, koja se cak predstavlja kao apsolutna.

P.P.S: Koliko se sjecam, ja nisam ni izjavio da se za kradju hrane sijeku ruke. No, da se sijeku ruke, noge i glave (kao i da se kamenovanje izvrsava) pozivanjem na serijatsko pravo je cinjenica. Stoga bi slijedilo pitanje: Da li su oni u krivu sa primjenom takvih kazni pozivajuci se na serijatsko pravo, ili je tvoje poimanje serijatskog prava (u kojem se takve kazne ne primjenjuju) tacnije, odnosno ispravnije?
Tifa,
serijatski zakon i podrucja hududa - dakle teskih kazni je nepromjenjiv za one koji se drze slova Kur'ana...Nikad i nigdje nisam rekla da se u nekim drzavama ne primjenjuje taj zakon ili zakon slican tome...samo sam jasno navela da princip kazne kako si je ti opisao (vezano za kamenovanje) nije prema slovu serijata ukoliko se primjenjuje na nacin kako si opisao (za zene teza varijanta, a za muskarca laksa - jer je kazna, prema slovu serijata, identicna za oboje). Moja primjedba je vezana za to, a neza serijatsku kaznu kao takvu. Mislim da ni jedna drzava danas ne primjenjuje serijatski zakon u potpunosti, dakle u svim oblastima i nazalost parcijalna rjesenja stvaraju konfuziju. Serijatski zakon jeste zastrasujuce pravedan, ali teske kazne se ne primjenjuju "onako"... Tezina kazne jeste zastrasujuca i ona uglavnom djeluje preventivno, jer zadaca serijata nije stvaranje idealnog svijeta, vec smanjenja zla (svake vrste) na zemlji....i ...btw..za vrijeme Muhameda a.s nijednom nije izvrsena kazna kamenovanja (ali tebi je to poznato)... Serijat je bio na snazi u vrijeme prvih islamskih drzava, a ideal je ono cemu se tezi...stoga, vjerovatno si u pravu kada kazes da je bespredmetno o idealima raspravljati, za njih se zivi...
Moje poimanje pravde i pravednosti, ako uostalom i poimanja svijeta i zivota se razlikuje od tvoga.....misljenja sam da cemo tesko naci zajednicku rijec... Moj svijet nije samo ono kroz sto mogu umom proci...tvoj svijet je proziran.. Ja vjerujem u apsolutnu pravdu....tvoja pravda nosi povez preko ociju..
ziv bio! :)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#37

Post by TIFA29 »

Moja primjedba je vezana za to, a ne za serijatsku kaznu kao takvu. Mislim da ni jedna drzava danas ne primjenjuje serijatski zakon u potpunosti, dakle u svim oblastima i nazalost parcijalna rjesenja stvaraju konfuziju. Serijatski zakon jeste zastrasujuce pravedan, ali teske kazne se ne primjenjuju "onako"... Tezina kazne jeste zastrasujuca i ona uglavnom djeluje preventivno, jer zadaca serijata nije stvaranje idealnog svijeta, vec smanjenja zla (svake vrste) na zemlji....i
Podjimo redom:

Kazna kamenovanjem za preljub u braku za tebe je prihvatljiva (razumna) kazna?

Kakva je ili gdje je ta pravednost u serijatskom zakonu?

Zasto i kako djeluje uglavnom preventivno?

Spominjane preventive mene podsjeca na onog manijaka Bush-a Jr. kada je spominjao preventivni napad na Irak.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#38

Post by Kwaheri »

Kako vec rekoh..necemo se sloziti o pojmu pravde...

Podjimo redom:

Kazna kamenovanjem za preljub u braku za tebe je prihvatljiva (razumna) kazna?

Preljub u braku je za tebe prihvatljiv? Preljub se nikada "ne desava", on se planira..ako neko ocekuje kaznu kamenovanjem, ucinio bi to ipak? ili (da to svedemo na licnu ravan) kakva je kazna za onog ko srusi moj svijet, nekoga koga volim, i dijelim s njim porodicu i zivot? Kakva je kazna za onog ko obezvrijedi moju porodicu zbog sexa? Islam nikome nije zabranio razvod...niti ponovno zasnovanje porodice...tako da jesvako solobodan da ode iz braka u kojem nije zadovoljan....Kakva je kazna pravedna za onog ko mi nanese takvu dusevnu bol? Obezvrijedi moju licnost?

Kakva je ili gdje je ta pravednost u serijatskom zakonu?
Pravednost je u zakonu ...niko nema pravo na ucini nepravdu drugom covjeku, ukoliko to ucini, pravedno je da za to bude kaznjen...jer je ljudsko da trazi zadovoljstinu... Ne tvrdim da je apsolutna pravda moguca i u serijatu, ali ako neko siluje ili ubije moje dijete namjerno, necu morati brinuti da ce za nekoliko godina dobiti uslovnu da bi to mogao uraditi jos nekom djetetu i jos nekom roditelju...

Zasto i kako djeluje uglavnom preventivno?

Preventiva jeste malo nezgodan termin...ali jasno da to ne mozes porediti s Bushovom politikom ulaska u Irak jer serijat nije ni na kome primjenio kaznu preventivno, dakle ni na kome nije primjenjena samo da bi se pokazalo kako to izgleda, vec je kaznu ozakonio, i sam tekst zakona je preventiva, a ne kazna...

Spominjane preventive mene podsjeca na onog manijaka Bush-a Jr. kada je spominjao preventivni napad na Irak...

Opet radis isto kao i u prethodnim postovima, ne bi li dobio poene na bombasticne i vrlo osjetljive recenice...jer dobro znas da ovdje peone dobivas na tome...sto me navodi na pomisao da nemam bash dorasla sugovornika...jer ja se ovdje ne takmicim, i ne ocekujem da mi se pljesce na retorici... Ovo nije mjesto za izgrađivanje i ocjenu sopstvenih vrijednosti...jer ovo nije boks mec...bar ne za mene...
Pozdrav!
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#39

Post by Zox »

Ne bih da zakuhavam, reci ce angie da to namjerno radim, ali ako se i mohu u principu sloziti da preljub donosi dusevnu bol i da ga se zato treba kazniti (samo u principu, ponavljam, jer je neproporcionalnost kazne ocigledna), sa kaznom kamenovanjem zbog sexa prije braka ipak nesto ne stima. Mislim, ko kome tu nanosi dusevnu bol?
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#40

Post by Kwaheri »

[quote="Zox"]Ne bih da zakuhavam, reci ce angie da to namjerno radim, ali ako se i mohu u principu sloziti da preljub donosi dusevnu bol i da ga se zato treba kazniti (samo u principu, ponavljam, jer je neproporcionalnost kazne ocigledna),

o neproporcionalnosti ne bih raspravljala...jer se osjecaj nazalost ne da izmjeriti...vjerovatno je stoga kazna tako drasticna...ali ne bih da ulazim u tu sferu...jer drzim da niko od nas ne moze to uciniti..sta se desava u dusi preverenog supruga ili supruge ili djece iz tog braka...o traumama ne bih, takodje...

sa kaznom kamenovanjem zbog sexa prije braka ipak nesto ne stima. Mislim, ko kome tu nanosi dusevnu bol?

...u serijatu nema kazne kamenovanja za sex prije braka...kazna je i dalje visoka ali nije smrt...nego 100 udaraca bicem...
Da malo pojasnim, iako se kazne iz podrucja ove oblasti cine prejakim ili nehumanim ili sve to skupa...napomenula bih da za izvrsenje serijatske kazne nad bilo kim zahtjeva takvu proceduru da se meni cini da nikad ni na kome, ako se slijedi procedura nalozena Kur'anom ne moze primjeniti...Naime, za optuzbu da je neko bludnik traze se cetiri svjedoka muskarca, koji su svojim ocima vidjeli sam cin bluda...ukoliko se ne dokaze tacnost navoda, kazna koja je namjenjena bludniku izvrsava se na onome ko je pokusavao dokazati takvo nesto... Drugo, drzim da parcijalna rjesenja dovode do zbunjenosti...jer, islamsko drustvo ukoliko slijedi serijat u potpunosti, dakle u svim kategorijama, ne otvara uopce mogucnost za takvo nesto, ali ukoliko se neko ipak odluci za takvu stvar i pored toga onda je vjerovatno spreman da za to bude kaznjen... (ako neko zna da je zabranjeno ubiti covjeka na ulici zakonom drzave u kojoj zivi, a opet to uradi, dakle spreman je na kaznu koju je ta drzava propisala)
I na kraju, drzava koja ne primjenjuje serijatsko pravo u svim domenima, ili koja nije stvorila uvjete za svoje građane da im je omogucen potpun i pravedan tretman nema pravo na parcijalnu primjenu zakona. Onaj ko ne poznaje zakon i zakonske mjere, na njega se ne moze primjeniti kazna za koju nije znao...Građani koji nisu pod zastitom islamske drzave i zivi na podrucju druge drzave, ni na njih se ne moze primjeniti kazna serijata.
Nazalost, Zox, A. je u pravu...sva ova pitanju su kompleksna...i ne mogu bash biti tretirana na ovaj nacin, kao i sve sto je ozbiljno...a nisam bash sklona da radim copy-paste tekstove...ako nekoga stvarno zanima...literature ima...
Pozdrav!
JeAnEtTe
Posts: 24
Joined: 02/02/2004 00:00

#41

Post by JeAnEtTe »

Tifa29:
Ne klanjam se niti Sotoni, niti nekom Bogu. Ateista sam. Bas me zanima koji su svi znakovi koji bi takvo sto odavali.
aha,znaci ateista.Hm......
OK,a sto se tice onih 'znakova',mislila sam vise figurativno,ali eto ne znam za ostale forumashe,ne znam bas ijednog ateistu da se ovako vatreno i ovolikim vremenom posvecuje pobijanju monoteistickih vjera.

A ako ateisti ne pobijaju argumente (sad ces me uvjeravati suprotno??!!-jer ateisti ne vjeruju u Boga i tacka-ostavljaju druge ljude na miru.),onda nesto nije u redu s tobom???
:?
JeAnEtTe
Posts: 24
Joined: 02/02/2004 00:00

#42

Post by JeAnEtTe »

Fair Life:
Ipak "mozda" znaci: crno-bijelo.
Zar te trebam znati da bih napisao komentar ? Ili jos bolje pitanje: "Zar je ovaj forum samo za medjusobno poznate osobe?" Eh ...
Odlutao si kolega.Nije pitanje poznavanja osoba na forumu,vec tvoje tvrdnje,stoga sam morala navesti argument 'poznavati nekoga' da bih ti rekla da ne znas kakav je ko i tek tako mi 'servirati' kakva sam ja CRNA ili BIJELA.
Ne moras poznavati ljude da bi ostavio komentare na Forumu,ali pri ostavljanju komentara,ostavi ljude na miru :) :P
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#43

Post by Zox »

zena wrote:
Zox wrote:Ne bih da zakuhavam, reci ce angie da to namjerno radim, ali ako se i mohu u principu sloziti da preljub donosi dusevnu bol i da ga se zato treba kazniti (samo u principu, ponavljam, jer je neproporcionalnost kazne ocigledna),

o neproporcionalnosti ne bih raspravljala...jer se osjecaj nazalost ne da izmjeriti...vjerovatno je stoga kazna tako drasticna...ali ne bih da ulazim u tu sferu...jer drzim da niko od nas ne moze to uciniti..sta se desava u dusi preverenog supruga ili supruge ili djece iz tog braka...o traumama ne bih, takodje...

sa kaznom kamenovanjem zbog sexa prije braka ipak nesto ne stima. Mislim, ko kome tu nanosi dusevnu bol?

...u serijatu nema kazne kamenovanja za sex prije braka...kazna je i dalje visoka ali nije smrt...nego 100 udaraca bicem...
Da malo pojasnim, iako se kazne iz podrucja ove oblasti cine prejakim ili nehumanim ili sve to skupa...napomenula bih da za izvrsenje serijatske kazne nad bilo kim zahtjeva takvu proceduru da se meni cini da nikad ni na kome, ako se slijedi procedura nalozena Kur'anom ne moze primjeniti...Naime, za optuzbu da je neko bludnik traze se cetiri svjedoka muskarca, koji su svojim ocima vidjeli sam cin bluda...ukoliko se ne dokaze tacnost navoda, kazna koja je namjenjena bludniku izvrsava se na onome ko je pokusavao dokazati takvo nesto... Drugo, drzim da parcijalna rjesenja dovode do zbunjenosti...jer, islamsko drustvo ukoliko slijedi serijat u potpunosti, dakle u svim kategorijama, ne otvara uopce mogucnost za takvo nesto, ali ukoliko se neko ipak odluci za takvu stvar i pored toga onda je vjerovatno spreman da za to bude kaznjen... (ako neko zna da je zabranjeno ubiti covjeka na ulici zakonom drzave u kojoj zivi, a opet to uradi, dakle spreman je na kaznu koju je ta drzava propisala)
I na kraju, drzava koja ne primjenjuje serijatsko pravo u svim domenima, ili koja nije stvorila uvjete za svoje građane da im je omogucen potpun i pravedan tretman nema pravo na parcijalnu primjenu zakona. Onaj ko ne poznaje zakon i zakonske mjere, na njega se ne moze primjeniti kazna za koju nije znao...Građani koji nisu pod zastitom islamske drzave i zivi na podrucju druge drzave, ni na njih se ne moze primjeniti kazna serijata.
Nazalost, Zox, A. je u pravu...sva ova pitanju su kompleksna...i ne mogu bash biti tretirana na ovaj nacin, kao i sve sto je ozbiljno...a nisam bash sklona da radim copy-paste tekstove...ako nekoga stvarno zanima...literature ima...
Pozdrav!
Ako mislis da je A u pravu, onda ti se izvinjavam.
Oticu stvarno daleko, a i oduzecu ti previse vremena ako uopste pocnem pisati o tome sta mi se sve cini nehumano i kontradiktorno u ovim primjerima iz serijatskog prava sto si sad navela, tako da je bolje da ne nastavljam diskusiju.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#44

Post by Kwaheri »

Zox wrote:
zena wrote: Nazalost, Zox, A. je u pravu...sva ova pitanju su kompleksna...i ne mogu bash biti tretirana na ovaj nacin, kao i sve sto je ozbiljno...a nisam bash sklona da radim copy-paste tekstove...ako nekoga stvarno zanima...literature ima...
Pozdrav!
Ako mislis da je A u pravu, onda ti se izvinjavam.
Oticu stvarno daleko, a i oduzecu ti previse vremena ako uopste pocnem pisati o tome sta mi se sve cini nehumano i kontradiktorno u ovim primjerima iz serijatskog prava sto si sad navela, tako da je bolje da ne nastavljam diskusiju.
Da, jer na kompleksna pitanja nema jednostavnog odgovora...mogu se sloziti da zakon (bilo koji) cesto nije po nasem osjecanju mjere za humano... zakon uglavnom ne stiti prestupnike, vec one prema kojima je prestup ucinjen... zakon nije uvijek isto sto i pravda...jer ako neko ubije 5 ljudi, njega se moze ubiti samo jednom...(namjerno banaliziram)...i gdje je tu pravda? zato sam vec rekla da vjerujem u apsolutnu pravdu...za koju nema mjesta u ovom zivotu...serijat je samo zakon koji zeli manje zla na zemlji...ja ga tako dozivljavam...
...posto me ceka teza, koja prosto gleda u mene i moli me da je konacno zavrsim..idem i ovoj se temi takodje ne vracam, jer je bespredmetno razgovarati o tome sta je nekome pravedno a sta nije...
Haj uzdrav'je! :)
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#45

Post by CiCiban »

:):)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#46

Post by TIFA29 »

zena wrote: Preljub u braku je za tebe prihvatljiv?
Kako ono bi za publicitetom? :) Negdje sam mozda rekao da je takvo sto pozeljno ili prihvatljivo?
zena wrote:Preljub se nikada "ne desava", on se planira..ako neko ocekuje kaznu kamenovanjem, ucinio bi to ipak?
Da li smrtna kazna za ubice sprijecava ubistva?
zena wrote:ili (da to svedemo na licnu ravan) kakva je kazna za onog ko srusi moj svijet, nekoga koga volim, i dijelim s njim porodicu i zivot? Kakva je kazna za onog ko obezvrijedi moju porodicu zbog sexa?
Kakva li je dusevna bol nanesena djeci koju druga djeca po skolama psihicki zlostavljaju? Hocemo li i za njih smrtnu kaznu?
zena wrote:Islam nikome nije zabranio razvod...niti ponovno zasnovanje porodice...tako da je svako solobodan da ode iz braka u kojem nije zadovoljan...
Tako je i zakonodavstu tzv. zapada.
zena wrote:Kakva je kazna pravedna za onog ko mi nanese takvu dusevnu bol? Obezvrijedi moju licnost?
Wow! Koji ego. Toliko velik da se zahtijeva smrtna kazna, a predlaze kamenovanje kao nacin kazne. :)
zena wrote:Pravednost je u zakonu ...niko nema pravo na ucini nepravdu drugom covjeku, ukoliko to ucini, pravedno je da za to bude kaznjen...jer je ljudsko da trazi zadovoljstinu.
Zapravo niko ne zeli biti ubijen, stoga smo i svi protiv ubica, jel`de? Ubice (ljudi koji svjesno i planirano ubijaju druge ljude) moraju biti kaznjeni, ili bar izolirani u smislu da ne predstavljaju opasnost po drustvo. Tu se mozemo sloziti svi.

Ali sada nastupa problem: Netko je za smrtnu kaznu, netko opet nije za smrtnu kaznu. Ja sam, u odredjenim slucajevima ZA smrtnu kaznu. Takodje znam da takvo sto (biti ZA) nije moralno prihvatljivo. Pa ipak, sam ZA. No, mene cudi zasto jedan vjernik, koji smatra Stvoritelja moralno savrsenim, misli da moze da ubije drugog radi neke pravde i da Bog takvo sto moze da pozdravlja. Pogotovo kako on to moze uciniti ako je zaista ubjedjen u konacnu pravdu (tamo negdje na drugom svijetu).

Vratimo se opet kamenovanju. Pretpostavimo da je prihvatljiva smrtna kazna za preljub u braku. Znaci, ucinis preljub i smrtna kazna bude nad tobom izvrsena. Recimo po kratkom postupku: metak u glavu, ili otrovna inekcija. Znaci: Onaj sto je ucinio preljub, oduzima mu se zivot. Tj., on biva ubijen.

Ali, zbog cega takve osobe eventualno muciti? Zar to nije samo zadovoljavanje necig ega? Ako nije, u cemu je onda razlika? Jer smo ubjedjeni da izvrsavamo pravdu? Ili je takvo sto ipak zadovoljavanje naseg ega ili poriva?

Pored toga, sta znaci nase izivljavanje nad njima (kamenovanje je izivljavanje nad zrtvom, ta smrt je spora) kada ce ionako biti vjecno kaznjeni tamo gore?

Sat ili dva, dva ili tri dana dodane uz vjecnost ne cine je vecom. Vjecnost je vjecnost. Ili je mozda takvo sto potrebno da se zadovolje nasi porivi? Mozda cak sumnjamo da to nije dovoljna kazna? Ili ipak sumnjamo u mjerodavnost boziju?

U slucaju da nema onog "tamo gore", takodje smrtna kazna je dovoljna. Opet ciniti oni to nece moci, ili hoce?

Znaci: Kako neko moze vjerovati u konacnu pravdu tamo gore, a ovdje se izivljavati (kamenovanje jeste izivljavanje) nad drugome? Zar nije dovoljno da ga "sto prije otpremi" tamo gore, pa neka se On pozabavi sa izvrsavanjem pravde? Pogotovo, kada se zna da smrtna kazna za ubice ne sprijecava i ubistva.
zena wrote:Ne tvrdim da je apsolutna pravda moguca i u serijatu, ali ako neko siluje ili ubije moje dijete namjerno, necu morati brinuti da ce za nekoliko godina dobiti uslovnu da bi to mogao uraditi jos nekom djetetu i jos nekom roditelju...
Ni smrtna kazna takvo sto ne sprijecava. Velika je zabluda smatrati da zastrasivanje smrtnom kaznom uklanja i slucajeve pri kojima bi bila izrecena takva kazna.
zena wrote:Preventiva jeste malo nezgodan termin...ali jasno da to ne mozes porediti s Bushovom politikom ulaska u Irak jer serijat nije ni na kome primjenio kaznu preventivno, dakle ni na kome nije primjenjena samo da bi se pokazalo kako to izgleda, vec je kaznu ozakonio, i sam tekst zakona je preventiva, a ne kazna...
Ako je vec nezgodan termin, zasto ga onda koristis? Ubjedjen sam da postoji mogucnost i drugacije opisati svoje misljenje.
zena wrote:Opet radis isto kao i u prethodnim postovima, ne bi li dobio poene na bombasticne i vrlo osjetljive recenice...jer dobro znas da ovdje peone dobivas na tome...sto me navodi na pomisao da nemam bash dorasla sugovornika...jer ja se ovdje ne takmicim, i ne ocekujem da mi se pljesce na retorici... Ovo nije mjesto za izgrađivanje i ocjenu sopstvenih vrijednosti...jer ovo nije boks mec...bar ne za mene...
Pozdrav!
Ako smatras da sam ovdje da bih se takmicio, onda se varas. Naglasavam to, jer me upravo ta rijec na takve gluposti i asocira.

Sada se vratimo opet smrtnoj kazni. I ponavljam svoje rijeci:
Zapravo niko ne zeli biti ubijen, stoga smo i svi protiv ubica, jel`de? Ubice (ljudi koji svjesno i planirano ubijaju druge ljude) moraju biti kaznjeni, ili bar izolirani u smislu da ne predstavljaju opasnost po drustvo. Tu se mozemo sloziti svi.

Ali sada nastupa problem: Netko je za smrtnu kaznu, netko opet nije za smrtnu kaznu. Ja sam, u odredjenim slucajevima ZA smrtnu kaznu. Takodje znam da takvo sto (biti ZA) nije moralno prihvatljivo. Pa ipak, sam ZA.
Na jednom drugom forumu bila je diskusija o smrtnoj kazni. Bilo je i spominjana Ruande (1.000.000 ubijenih ljudi u 4 dana). Ovdje bih da citiram dio komentara iz te diskusije:

TIFA29 wrote:Pojasnio bih zasto to nije moralno prihvatljivo, a pri tome bih citirao Hipo:
Hipoteza:
Ne moze NIKO biti kriv za 1 000 000 ljudi ubijenih prije 10 godina u Ruandi, za samo 4 dana!
To je dobra primjedba, i slazem se. Mada, kakav je slucaj kada dvoje ubiju jednoga? Dali oni tada dobivaju polovnu kaznu? Ne, oni bivaju kaznjeni u potpunosti. U suprotnom bi dovoljno bilo skupiti veliku grupu i ubiti jednoga, a kazna bi bila minimalna. A, ovisno o velicini takve grupe, kad tad kazna bi bila nistavna. Takav slucaj je u Ruandi, kazna je nistavna. Milion ljudi je pobijeno, a skoro niko ne odgovara za takvo sto. Milion ljudi je pobijeno, a mozda, kazem mozda jer sigurno ne znam, je kaznjeno dvoje ili troje ljudi. Vjerovatno su oni i "sitne ribe". Dali dvoje ili troje ljudi mogu ubiti cijeli milion ljudi, na nacin kako su ljudi u Ruandi i ubijeni, za samo 4 dana? Ne mogu. Da li je onda moguce kazniti sve ubice sto su ucestvovale u tom ubijanju? Sumnjam, mada bih volio. Masovno ubijanje jer stvar pripreme, odnosno planiranja. A, netko(neki) je(su) mora(li)o razradjivati plan. Bar takve treba kazniti, ako vec se ne mogu svi kazniti. A, zasto bar takve? Kada ja narucim ubistvo, onda ja bivam strozije kaznjen nego izvrsioc. Ne bi imalo smisla kada narudzbu ubistva nebi i strozije kaznjavali. Znaci, vazno je kazniti i narucioca, jer... bez narudzbe ubistva nebi ni bilo.

Sada spomenimo zasto ipak nije moralno zahtijevati smrtnu kaznu: Kao sto sam vec rekao, svi smo protiv ubica, ili ubica sto u grupama ubijaju, ali i protiv ljudi sto narucuju ubistvo. Takve znaci zelimo takodje kazniti... jer, bez narudzbe nebi bilo ni ubistva. Posebno smo ogorceni na takve ljude. Narucioci su nam gori od izvrsilaca!

Upravo zbog toga, zagovornici smrtne kazne smatraju da ubice zasluzuju takodje smrtnu kaznu. I kako onda ta kazna biva izvrsena? Sud presudi, a "krvnik" izvrsi presudu. On znaci takodje ubija drugog covjeka. A sud je "narucio" to ubistvo. A takvi su nam jos gori, zar ne? Posebno drustvo koje takvo sto praktikuje (zahtijeva i izvrsava) smrtnu kaznu za ovo ili ono!

Ja mogu reci da sam protiv ubistva, i da zbog toga trazim sto stroziju kaznu za ubice. Ali, zar takvo sto nije zapravo laz? Jer, biti za smrtnu kaznu znaci biti za ubistvo. I ubica biva ubijen, to ne zaboravimo. Gdje onda vidimo razliku? Iskreno da kazem ne znam. Vec dugo vremena se takva razmisljanja vrte u mojim razmisljanjima, a uporno ih pokusavam odbaciti. I onda izjavljujem da sam ZA smrtnu kaznu. Mucnina mi je kada vidim odvratna ubistva, i pomislim da ce ubice "slobodno" da se secu izmedju svoja 4 zida, uz redovni izlazak, uz gledanje TV, citanja knjiga iz biblioteke itd. Kao primjer navedimo Slobodana Milosevica. On, kao inicijator masovnih ubistava na prostorima bivse nam zajednicke drzave, vjerovatno ce do kraja svojeg zivota da "uziva" u svoja 4 zida. Zbog takvih pozelim i zelim smrtnu kaznu imati kao opciju kaznjavanja njemu slicnih. Mada, to priznajem, znam da takvim nastupom i zahtijevom ja narucujem ubistvo. Znam da to moje ubistvo je navodno zarad opsteg dobra, iako kaznjavam s tim ljude koji isto takvo sto su uradili. Znam da njih kaznjavam, a sebe ne - iako se u sustini moj cin ne razlikuje od njihovih.

To je moja dilema. Ja ne zelim biti sudionuk u ubistvu, niti narucilac ubistva... ali opet zelim da takvi budu kaznjeni najstrozijom kaznom. Muciti ubice ne dolazi u obzir, jer tada se "izivljavam" nad njima, a druge bih radi tog izivljavanja takodje kaznio. Zaista, to je moja dilema.
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#47

Post by CiCiban »

razlika je u osjecaju mrznje... granica se mora podvuci.. jer nema drugoga nacina da se neki ljudi promijene.. oni koji se izivljavaju takodjer su bolesni.. pa o njima drugacije ne treba ni govoriti
Post Reply