Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pesimist
Posts: 186
Joined: 20/03/2013 12:58

#801 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by pesimist »

Odustao sam od papagaja ako.je vec tako potrazicemo nesto drugo jer ribice vec ima .Hvala svima pozz
photo&video
Posts: 835
Joined: 04/12/2007 17:26

#802 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by photo&video »

DaysleepeR wrote: 03/04/2024 14:37 Djeca prirodno brzo gube interes za stvari, a za umiljatog i odanog papagaja treba mnogo vremena, truda i strpljenja.

OP je pitao za papagaja za kćerku, ja ne preporučujem.

Nadam se da sam čovjeka odgovorio, pogotovo kada je konura u pitanju, to nije ptica ni za svaku odraslu osobu.
Papagaj koji je u stanju da nekontrolisano vrišti satima je ljubimac samo za hard core vlasnike.
A ne možeš pticu stalno držati pokrivenu. Bolje je ni ne uzeti onda.
Imam dvije braunouhe konure. Nekad, vrlo rijetko znaju da kreste ali mozda pola minute. Pricaju obje i po cijeli dan su mimo kaveza osim navecer. Jos na te dvije imam dva mala aleksandra i te cetiri “zvijeri” ne bi mjenjao ni za sta :). Ako cete se posvetiti pticama imat cete super ljubimce, ali uvijek imajte na umu da su to zivotinje i nisu igracke. I sto se tice ishrane, 30% su samo sjemenke, ostalo im pravim i mixam. Uglavnom sve preporuke za papige :)
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#803 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

photo&video wrote: 03/04/2024 14:52
DaysleepeR wrote: 03/04/2024 14:37 Djeca prirodno brzo gube interes za stvari, a za umiljatog i odanog papagaja treba mnogo vremena, truda i strpljenja.

OP je pitao za papagaja za kćerku, ja ne preporučujem.

Nadam se da sam čovjeka odgovorio, pogotovo kada je konura u pitanju, to nije ptica ni za svaku odraslu osobu.
Papagaj koji je u stanju da nekontrolisano vrišti satima je ljubimac samo za hard core vlasnike.
A ne možeš pticu stalno držati pokrivenu. Bolje je ni ne uzeti onda.
Imam dvije braunouhe konure. Nekad, vrlo rijetko znaju da kreste ali mozda pola minute. Pricaju obje i po cijeli dan su mimo kaveza osim navecer. Jos na te dvije imam dva mala aleksandra i te cetiri “zvijeri” ne bi mjenjao ni za sta :). Ako cete se posvetiti pticama imat cete super ljubimce, ali uvijek imajte na umu da su to zivotinje i nisu igracke. I sto se tice ishrane, 30% su samo sjemenke, ostalo im pravim i mixam. Uglavnom sve preporuke za papige :)
Veselo znači :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#804 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

pesimist wrote: 03/04/2024 14:43 Odustao sam od papagaja ako.je vec tako potrazicemo nesto drugo jer ribice vec ima .Hvala svima pozz
:thumbup:
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#805 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by John Cleese »

DaysleepeR wrote: 03/04/2024 14:37 Djeca prirodno brzo gube interes za stvari, a za umiljatog i odanog papagaja treba mnogo vremena, truda i strpljenja.

OP je pitao za papagaja za kćerku, ja ne preporučujem.

Nadam se da sam čovjeka odgovorio, pogotovo kada je konura u pitanju, to nije ptica ni za svaku odraslu osobu.
Papagaj koji je u stanju da nekontrolisano vrišti satima je ljubimac samo za hard core vlasnike.
A ne možeš pticu stalno držati pokrivenu. Bolje je ni ne uzeti onda.
Vecina djece, da - sva djeca, ne.

I mislim da smo bili dovoljno jasni - o ptici se ne moze iskljucivo brinuti dijete, jer ptica nije igracka.

U pravu si i za dodatne razloge za vrlo pazljiv izbor kucnog ljubimca - vec i nimfe znaju biti jako iritantne i glasne, sto zaista nije svakome prihvatljivo i tada je bolje i da ne uzima pticu.
John Cleese
Posts: 37353
Joined: 25/05/2010 18:30

#806 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by John Cleese »

photo&video wrote: 03/04/2024 14:52 Imam dvije braunouhe konure. Nekad, vrlo rijetko znaju da kreste ali mozda pola minute. Pricaju obje i po cijeli dan su mimo kaveza osim navecer. Jos na te dvije imam dva mala aleksandra i te cetiri “zvijeri” ne bi mjenjao ni za sta :). Ako cete se posvetiti pticama imat cete super ljubimce, ali uvijek imajte na umu da su to zivotinje i nisu igracke. I sto se tice ishrane, 30% su samo sjemenke, ostalo im pravim i mixam. Uglavnom sve preporuke za papige :)
:thumbup: :D
Naslovnica
Posts: 27952
Joined: 20/03/2013 15:38

#807 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Naslovnica »

Za ljubimca preporučujem kunića.
Mi smo djetetu kupili "patuljastu" i umiljatu Mazu koja je bila sa nama nekoliko mjeseci i porasla i udebljala se k'o krava. :D
Naravno, sve je to smrdilo koliko god da smo čistili.
Maza je na kraju završila kod rodbine na selu, u štali, uz saglasnost djeteta.
Jednog dana Debela maza je pobjegla, odskakutala u šumicu kod svojih šumskih prijatelja zecova. 8-) :lol:
Naravno, Maza nije nikuda odskakutala nego je završila na trpezi. :(
Preporučujem kunića u obliku Hasenpfeffer-a.
https://web.coolinarika.com/recept/hase ... 42ac120051
Dijete i dan danas ne zna šta se zaista desilo sa Mazom. :lol:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#808 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

Kunići koji se mogu kupiti u Zoo centrima vrlo brzo dobiju strašne tumore i deformacije radi inbreedinga.

Nije lijepo i ne preporučujem.

Udomite macu, nema boljeg ljubimca za dijete, mačka je low maintenance, nit je moraš izvoditi, sama se čisti, malo jede.
Naslovnica
Posts: 27952
Joined: 20/03/2013 15:38

#809 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Naslovnica »

Ali mačku ne možeš pojesti kada dosadi djetetu...
:gunjastajl:
:lol:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3665
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#810 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

Kuniči, žabe, ribe, konji...imamo za to druge teme, ovu cemo ostaviti za papagaje.
User avatar
shape of despair
Posts: 3116
Joined: 09/04/2008 18:41

#811 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shape of despair »

Mi imali mužijaka nimfu i pobjegne nam. Taj je i pjevao i bio harambaša pravi, čopao ženi cvijeće, jeo špagete... ma budala prava, ali je bio extra zanimljiv.
Sad nabavili novu nimfu ali po svoj prilici ženka: ne pjeva, glasa se ali uvijek isto, od sviju u kući samo meni ide na glavu, nikom drugom neće ili hoće rijetko, svima fino kad je van kaveza a samo mene jebe. NIje harambaša ko ovaj prije, i jako je dosadna jer kad zavre na nešto ne popušta. Nikako mi nije jasna ptica: rjetko gdje da hoće sletiti, na namještaj, stolicu i sl. osim ako nema neke hrane, samo je meni po glavi nogama i ramenu pretežno.
Sušta suprotnost od onog predhodnog. Ali ipak je volimo
Post Reply