Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#751 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

jel zna neko šta je vatreni trn?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14615
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#752 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

moja ljepotica/ljepotan, nismo sigurno još da li je mužak ili ženka, ima godinu i 8 mjeseci, ručno hranjena, strašna dobrica, maza, mangup, iako rozenkolisi inače ne pričaju, zna reći pikaboo, koliko god da se naljuti neće jako ugristi, strašno vezana za nas, kad je van kaveza ništa je ne interesuje, samo je uz nas

inače naš drugi rozenkolis, prethodna ženka se razbolila i uginula nakon višemjesečne borbe da je spasimo, 6 mjeseci smo je uspjeli održati živom, ali na kraju je uginula

Image
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#753 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

Jede li namještaj? :lol:
Poznati su po tome..
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#754 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Truba »

ekstra kolko si je platio

ja sam davno imao 2 tigrice ja sam ih zvao papagaji kod mene ti životinje nikad nisu u kavezu dakle potpuna sloboda
zamijenili dan i noć sa mnom
danju kunjaju po kući a noću dernek ja gledam tv oni mi na glavi i stomaku
jednu su mi podvalili očito bolesnu brzo je umrla a druga je baš živjela s nama dugo možda i 5 godina
na kraju hodala po kući jer nije mogla letjeti i umrla

znam da su mi zida pojeli pofino
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#755 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Seawolf »

Jede tortu za treći rođendan ....

Image
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14615
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#756 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

anex wrote: 16/11/2022 10:55 Jede li namještaj? :lol:
Poznati su po tome..
ne jede, dobrica je
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14615
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#757 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

Black swan wrote: 16/11/2022 10:56 ekstra kolko si je platio

ja sam davno imao 2 tigrice ja sam ih zvao papagaji kod mene ti životinje nikad nisu u kavezu dakle potpuna sloboda
zamijenili dan i noć sa mnom
danju kunjaju po kući a noću dernek ja gledam tv oni mi na glavi i stomaku
jednu su mi podvalili očito bolesnu brzo je umrla a druga je baš živjela s nama dugo možda i 5 godina
na kraju hodala po kući jer nije mogla letjeti i umrla

znam da su mi zida pojeli pofino
ovu sam dobio na poklon
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#758 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shape of despair »

Evo poslije neka dva mjeseca sa svojom mladom nimfom. Upoznali smo se dobro i mogu reći da je zanimljiva životinja.
Kako sam i čitao tako se i pokazalo, prilično su mirne i svojeglave. Definitivno je ova moja ovisnik o krađi hrane iz tanjira. Ti joj ponudiš ona neće, hoće tebi iz kašike da proba. Kupali smo je 2-3 puta, definitivno je ovisna o fenu nakon kupanja, zaspe uvijek kad je sušimo.
Malo je postala nestašnija ali niđe veze, šta ptica može uraditi od zijana, malo šta. Jest jednom ženi oborila orhideju (haha, sve diraj al ne orhideje). Inače poginje glavu da je mazimo i ljubimo, vazda se nešta čisti, počela je da pjeva, naučili smo je i jednu pjesmicu.
kad je ostavljam samu počne kreštati ko da je ko kolje, ko veli, joj opet ja sama(sam, muško je).
John Cleese
Posts: 37253
Joined: 25/05/2010 18:30

#759 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by John Cleese »

Seawolf wrote: 16/11/2022 11:07 Jede tortu za treći rođendan ....

Image
To je kaiki i frtalj kile mrkve? Pa sretan rodjendan! :D
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#760 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Seawolf »

Jest, taj je.

Hvala lijepo, u njegovo ime.
John Cleese
Posts: 37253
Joined: 25/05/2010 18:30

#761 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by John Cleese »

:thumbup: :D
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#762 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by popi »

Mogu li zamoliti za kontakt br veterinara Izeta? Njega preporučuju za papagaje?
Treba mi savjet za Fishera.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#763 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

Odakle je Izet?
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#764 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shape of despair »

Imamo nimfu i jučer dođemo sa posla kad vidim mirna. Primjetim oko usta pjenu od koje joj je gordnji dio glave bio mokar(ljepljiv). Zvali veterinara može tek danas.
U roku od 2 sata pričica je sebi došla potpuno, i jutros je OK skroz. Ono što sumnjamo jeste, a kasnije nam je naupalo, (mislim nemamo blage iskreno), je dan se nije prejeo onog barklasa jer kad mu to damo nezna stati da jede. Čim smo mu to sklonili sve se vratilo u normalu.
Neko nešto?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#765 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

@shape of despair


Nije od bar klasa ali kad dajete bar klas, mora biti svježa voda blizu. Ali ipak, nije od bar klasa pjena...samo nemoj te pretjerati sa bar klasom.

Danas iscjedite pola limuna i taj sok pomješajte u čaši vode i tako naspite u pojilicu. I samo to neka pije.
Ovo pokušajte svake sedmice uraditi ili barem 2 puta mjesečno. To je dobro za probavu.
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#766 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shape of despair »

anex wrote: 29/08/2023 10:19 @shape of despair


Nije od bar klasa ali kad dajete bar klas, mora biti svježa voda blizu. Ali ipak, nije od bar klasa pjena...samo nemoj te pretjerati sa bar klasom.

Danas iscjedite pola limuna i taj sok pomješajte u čaši vode i tako naspite u pojilicu. I samo to neka pije.
Ovo pokušajte svake sedmice uraditi ili barem 2 puta mjesečno. To je dobro za probavu.
Hvala na odgovoru. Svježu vodu uvijek ima, mijenjamo je na dnevnoj bazi barem 2 puta. Sa limunom ćemo odma probati, danas ćemo veterinaru nek ga ipak pregleda malo, nije na odmet.
Čim je sinoć došao sebi odma je počeo da nesluša, jedva film pogledah koliko je dosadan, samo hoće da se mazi, a što je uporan. Ti ga skoni sa sebe 100 puta on će se vratiti 100 puta i počne da se igra sa uhom, kosom, bradom, ako imaš kakvo dugme hoće da otkine, smor živi :D :D :D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#767 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

Ništa, to je dokaz da je "došao sebi" :D
I vama naravno...da se primjetiti :lol:

Vidite sa veterinarom šta će reći...
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71969
Joined: 03/10/2011 20:11

#768 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Chloe »

shalla wrote: 12/10/2022 15:06 Tačno vam zavidim kad vas slušam, mi smo i negodovali kad je malac dobio papagaja jer smo znali da ne znamo ništa o njima. Ništa od tog gore navedenog ne radimo i sad mi žao... :sad:
Da te utješim ... naš je izvršio samoubistvo ... :cry: Znači dobri ste kakvih domaćina ima. :spavalica:
User avatar
Staylezz
Posts: 185
Joined: 25/09/2020 13:49

#769 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Staylezz »

Pozdrav svima.

Imam jedno pitanje vezano za događaj od prije par godina. Roditelji su imali papagaja (nimfa ženka - stara oko 2 godine). Bila je zdrava i nije pokazivala nikakve znakove bolesti.
Jedan dan dok je bila u kavezu, samo se čulo kako je pala na pod. Dok smo došli do nje, vidjeli smo da leži u lokvi krvi i već nije davala znakove života. Sve se odigralo bukvalno za 10 sekundi. Kasnije smo vidjeli da je i van kaveza bio mlaz krvi.

Zanima me šta se moglo desiti sa njom. Ne postoji mogućnost da je se posjekla na nešto jer nije bilo ničega oštrog u kavezu niti je on bio oštećen.
Pisao sam tada i na jednom stranom forumu ali nisam dobio odogovor ali evo ovaj podforum mi je slučajno izletio.
User avatar
pesimist
Posts: 186
Joined: 20/03/2013 12:58

#770 Papagaj za pocetnike

Post by pesimist »

Zdravo raja
Moze li neko ko ima iskustva sa papagajima da mi preporuci neku vrstu al da ima obzira da smo pocetnici i taj papagaj zeli curica (kcerkica).
Bitno je da nam preporucite neku mirniju pticu koja moze biti ok sa djetetom
Nama.je zanimljiva branouha konura
Eto ako neko ima njih da nam nesto.vise kaze o njima.Prave lo velike nerede i sl.
Takodje moze i preporuka druge vrste
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14615
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#771 Re: Papagaj za pocetnike

Post by DaysleepeR »

pesimist wrote: 03/04/2024 09:37 Zdravo raja
Moze li neko ko ima iskustva sa papagajima da mi preporuci neku vrstu al da ima obzira da smo pocetnici i taj papagaj zeli curica (kcerkica).
Bitno je da nam preporucite neku mirniju pticu koja moze biti ok sa djetetom
Nama.je zanimljiva branouha konura
Eto ako neko ima njih da nam nesto.vise kaze o njima.Prave lo velike nerede i sl.
Takodje moze i preporuka druge vrste
Nisu druže papagaji ljubimci za djecu.
Papagaji su pametni, tvrdoglavi, hoće ujesti, dijete može reagovati nezgodno i može povrijediti pticu.
To je ipak ljubimac za odrasle. Njima treba mnogo ljubavi i pažnje, treba sa njima komunicirati, posvetiti se.

Konura je zaglušujuće glasna ptica, nije nikako za početnike. Isto tako hoće ujesti i to ne malo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12405
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#772 Re: Papagaj za pocetnike

Post by dr_Evil »

DaysleepeR wrote: 03/04/2024 09:39
pesimist wrote: 03/04/2024 09:37 Zdravo raja
Moze li neko ko ima iskustva sa papagajima da mi preporuci neku vrstu al da ima obzira da smo pocetnici i taj papagaj zeli curica (kcerkica).
Bitno je da nam preporucite neku mirniju pticu koja moze biti ok sa djetetom
Nama.je zanimljiva branouha konura
Eto ako neko ima njih da nam nesto.vise kaze o njima.Prave lo velike nerede i sl.
Takodje moze i preporuka druge vrste
Nisu druže papagaji ljubimci za djecu.
Papagaji su pametni, tvrdoglavi, hoće ujesti, dijete može reagovati nezgodno i može povrijediti pticu.
To je ipak ljubimac za odrasle. Njima treba mnogo ljubavi i pažnje, treba sa njima komunicirati, posvetiti se.
Pa ja sam uvijek imao papagaja kao dijete, grickao me redovno i jeo domacu zadacu, ali sam ga onda jos vise volio.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14615
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#773 Re: Papagaj za pocetnike

Post by DaysleepeR »

dr_Evil wrote: 03/04/2024 09:41
DaysleepeR wrote: 03/04/2024 09:39
pesimist wrote: 03/04/2024 09:37 Zdravo raja
Moze li neko ko ima iskustva sa papagajima da mi preporuci neku vrstu al da ima obzira da smo pocetnici i taj papagaj zeli curica (kcerkica).
Bitno je da nam preporucite neku mirniju pticu koja moze biti ok sa djetetom
Nama.je zanimljiva branouha konura
Eto ako neko ima njih da nam nesto.vise kaze o njima.Prave lo velike nerede i sl.
Takodje moze i preporuka druge vrste
Nisu druže papagaji ljubimci za djecu.
Papagaji su pametni, tvrdoglavi, hoće ujesti, dijete može reagovati nezgodno i može povrijediti pticu.
To je ipak ljubimac za odrasle. Njima treba mnogo ljubavi i pažnje, treba sa njima komunicirati, posvetiti se.
Pa ja sam uvijek imao papagaja kao dijete, grickao me redovno i jeo domacu zadacu, ali sam ga onda jos vise volio.
Dedera, sad mi kontriraj, nagovori čovjeka pa nek se pati i on i ptica.
Pojedinačno iskustvo nije mjerilo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12405
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#774 Re: Papagaj za pocetnike

Post by dr_Evil »

DaysleepeR wrote: 03/04/2024 09:42 Dedera, sad mi kontriraj, nagovori čovjeka pa nek se pati i on i ptica.
Pojedinačno iskustvo nije mjerilo.
Pa ako hoce da se pati nek nabavi kera, pa da se setaju tri puta na dan po kisi i vjetru. Papagaj.. osim sto smrdi tu i tamo i nije bio nesto tezak.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13645
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#775 Re: Papagaj za pocetnike

Post by JohnnyS »

Zlatnu ribicu kupi šćeri, batali sve što proizvodi zvukove
Post Reply