Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#701 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Kralj Tvrtko I. »

hali18 wrote:Pozdrav. Evo da se uključim u temu i predstavim moju bandu.
Imam dvije papige, rozele. On je došao prvi, ubog i isprepadan, nekakav nerazvijen, ne zna ni da leti. Onda smo ga skućili pa i oženili. Žena mu je seljanka iz Tuzle, zove se Jala. Njemu smo dali ime Truhlo. Truhlo i Jala imaju moderan brak, očevidno ne planiraju djecu, ali makar nisu usamljeni, sad za sad.
Truhlo ne zna ništa i svega se boji. Jala isto ne zna ništa ali je znatiželjna i sve skonta. Truhlo je jednom cijeli dan proveo u otvorenom kavezu, nije izašao, nije ni skontao da je otvoren. Jali se to ne bi moglo desiti. Ona čim registruje nešto drukčije, odmah vrat uvije da to zgleda i hop u akciju. Truhlo za njom izađe na kavez ali ne smije da leti, pa uglavnom vrijeme provodi na kavezu. Ona leta po stanu, ima svoja dva-tri pristaništa i drži se tih ruta.
Kad Truhlu natjeramo da leti on gleda da se zavče pod namještaj ili se zakuca u svoju kućicu i ne izlazi. Valjda dok se ne odljuti.
Kad smo ih jednom odnijeli pod tuš da se malo brćkaju, Truhlo se zakucao u pod i čeka da prođe kiša. Jala je, s druge strane, uživala. Nakon početnog šoka počela je da skakuće mlati krilima i repom, treska, hopka... Taj smo party morali skratiti zbog Truhle.
Jali kad pustim muziku ili druge rozele da pjevaju, ona se ispjeva uglas, dok Truhlo sjedi i gricka mrkvu, ponekad se oglasi kratko i energično. Od hrane najviše vole zid, a Truhlo voli i daščice iz konstrukcije kaveza.. ima dušu djetlića, šta li..
Igračke im apsolutno nisu interesantne. Apsolutno.
Ako želite kupiti većeg papagaja, i želite se družiti s njim, onda rozele nisu izbor za vas. Nemojte napraviti grešku kao ja. Pa da ih onda ludo zavolite. Pa ih se ne možete kutarisati.

Image
:thumbup:

Može li par slika kompletnog kaveza?
Imam sličnih dimenzija kavez pa me onako interesuje kako izgleda...
hali18
Posts: 13
Joined: 18/12/2018 15:43

#702 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by hali18 »

Kralj Tvrtko I. wrote:
hali18 wrote:Pozdrav. Evo da se uključim u temu i predstavim moju bandu.
Imam dvije papige, rozele. On je došao prvi, ubog i isprepadan, nekakav nerazvijen, ne zna ni da leti. Onda smo ga skućili pa i oženili. Žena mu je seljanka iz Tuzle, zove se Jala. Njemu smo dali ime Truhlo. Truhlo i Jala imaju moderan brak, očevidno ne planiraju djecu, ali makar nisu usamljeni, sad za sad.
Truhlo ne zna ništa i svega se boji. Jala isto ne zna ništa ali je znatiželjna i sve skonta. Truhlo je jednom cijeli dan proveo u otvorenom kavezu, nije izašao, nije ni skontao da je otvoren. Jali se to ne bi moglo desiti. Ona čim registruje nešto drukčije, odmah vrat uvije da to zgleda i hop u akciju. Truhlo za njom izađe na kavez ali ne smije da leti, pa uglavnom vrijeme provodi na kavezu. Ona leta po stanu, ima svoja dva-tri pristaništa i drži se tih ruta.
Kad Truhlu natjeramo da leti on gleda da se zavče pod namještaj ili se zakuca u svoju kućicu i ne izlazi. Valjda dok se ne odljuti.
Kad smo ih jednom odnijeli pod tuš da se malo brćkaju, Truhlo se zakucao u pod i čeka da prođe kiša. Jala je, s druge strane, uživala. Nakon početnog šoka počela je da skakuće mlati krilima i repom, treska, hopka... Taj smo party morali skratiti zbog Truhle.
Jali kad pustim muziku ili druge rozele da pjevaju, ona se ispjeva uglas, dok Truhlo sjedi i gricka mrkvu, ponekad se oglasi kratko i energično. Od hrane najviše vole zid, a Truhlo voli i daščice iz konstrukcije kaveza.. ima dušu djetlića, šta li..
Igračke im apsolutno nisu interesantne. Apsolutno.
Ako želite kupiti većeg papagaja, i želite se družiti s njim, onda rozele nisu izbor za vas. Nemojte napraviti grešku kao ja. Pa da ih onda ludo zavolite. Pa ih se ne možete kutarisati.

Image
:thumbup:

Može li par slika kompletnog kaveza?
Imam sličnih dimenzija kavez pa me onako interesuje kako izgleda...
Image
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#703 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by emric »

Odoše slike... klix je smeće, rađe koristite imgur.
BorderSim
Posts: 21
Joined: 02/12/2019 14:53

#704 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by BorderSim »

PA koliko je teško nagovoriti papagaja da priča?
Stvarno me zanima.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#705 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by valter.ba »

Tema mrtva odavno a ja imam par pitanja :lol: .
Molim vas ukoliko neko ima Alexandra molio da mi kaže uništava li namještaj kljucanjem i kandžama?
Da li cijelo vrijeme kavez držite otvorenim kako bi mogao letati?
Pročitao sam da su problem tokom leta ogledala i prozori. Ogledalo manje više ali u dnevnom imam veliki stakleni portal, nadam se da se neće zakucavati u staklo.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
harera
Posts: 197
Joined: 09/07/2005 14:27

#706 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by harera »

Pozdrav drugarice i drugari
imam namjeru da nabavljam papagaja ali imam jedan problem. Naime u sobi u kojoj bi bio smješten je veliko ogledalo na plakaru dimezije 1m širine i 2,60m visine. Ok, pročitao sam da ogledalo treba prekriti prvi puta kada se papagaj pusti iz kaveza, ali jel' to znači da to ogledalo treba non-stop biti prekriveno ili će se momak ili djevojka naviknuti da "nema dalje"? Hvala unaprijed :sax:
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#707 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Aida_Beba »

Upravo mi je uginula papiga, moja Mikica blentava ...

U svega sat vremena sam primijetila da se klati, nedugo zatim je i pala, par minuta se koprcala pokusavala da dođe sebi, i na kraju krik, raširila krila i uginula, onako poetski filmski kraj

Vjerovali ili ne našla sam je na Vilsonovom šetalištu 2016 dok sam setala sa prijateljicom, šetkala se po pločniku u blizini Elektroprivrede, pokupila je ljetnom jaknom da mi ne pobjegne, uzela taxi i pravac kuci, vjerovatno je nekome pobjegla na relaciji Grbavica ili Hrasno, a mislim da je bila i u godinama buduci da je kod mene bila nepunih 5 godina, blentavu narav imala buduci da je napadala i mačka, svađalica prava a neustrasiva cim je hodala Vilsonovim sama :-D

Veže se čovjek za kamen a ne za živo biće, ujutro kada krenem na posao pokopat cu je između ruža pred zgradom, jer je to svakako zaslužila
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#708 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by heavyBrick »

harera wrote: 21/01/2021 10:44 Pozdrav drugarice i drugari
imam namjeru da nabavljam papagaja ali imam jedan problem. Naime u sobi u kojoj bi bio smješten je veliko ogledalo na plakaru dimezije 1m širine i 2,60m visine. Ok, pročitao sam da ogledalo treba prekriti prvi puta kada se papagaj pusti iz kaveza, ali jel' to znači da to ogledalo treba non-stop biti prekriveno ili će se momak ili djevojka naviknuti da "nema dalje"? Hvala unaprijed :sax:
ne mora se prekrivati. opasnost po ptice su prozori, ogledala nisu.
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#709 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shalla »

Čupam temu iz naftalina :mrgreen:

Malac dobio papagaja prošle godine, onog običnog, tigricu. Skontali smo da zadnjih dana neće da leti, kada mu otvorimo kavez neće da izađe a i ako izađe onda samo poleti toliko koliko mu je dovoljno da sleti na pod i onda hoda. Ne vidim neke vidljive povrede, ima li iko ideju šta bi moglo biti?
Ili da idem pravac veterinar?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#710 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

Uslikaj ga dok je u kavezu miran. Posalji meni ili postavi ovdje pa cu ti reći.
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#711 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shape of despair »

Malci hoće mačka, mačak u stanu OK ali nas nema po cijeli dan pa otpada. Odlučimo se za tigrice.
Kako šta? Kupiti jednu, ili par, ide li to tako ili je svejedno, ako je par onda muško-žensko valjda. OK kavez, ono za vodu i hrana.
Sjećam se kao mali da se kavez pokriva naveče da spavaju i sl. Ako moze ukratko par uputa za "održavanje".
Imate li još neku preporuku za ljubimca u stanu koji bi bio sam po 10 sati a da mu ne smeta i sl. Hvala
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#712 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

papagaji nisu ljubimci za djecu
akcelerator
Posts: 281
Joined: 12/09/2022 10:17

#713 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by akcelerator »

Papagaji su super ljubimci za djecu, samo ih se mora naučiti da to nisu igračke i da ih ne smiju traumirati, lupati po kavezu, vući ih za repove i nuditi im svašta da jedu.

Par muško-žensko ili dva mužjaka su najbolje kombinacije. Kupiti ih mlade.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#714 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

pa jesu za djecu ako će život provesti u kavezu, inače, oni su veliki mangupi, imaju svoje ja, što znači da znaju biti i zločesti, hoće ugristi, a nikad ne znaš kako će dijete reagovati na to i može povrijediti pticu ili je ubiti

a to je samo ako pričamo o malim papagajima, veliki papagaji su zeznuti i za odrasle koje ne svare

sve u svemu, previše su pametni i previše svoji da bi bili igračke i zabava, to je živo biće koje treba tretirati shodno inteligenciji koju posjeduju

za djecu ipak nešto drugo, tipa hrčak, ribice, i svi sretni
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#715 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shape of despair »

Znači to su mali mangupi, haha. Ma malci su 7 i 5 godina nisu baš bebe. Nek imaju neku obavezu i da se za nekoga brinu, znam da ja moram opet svime upravljati na kraju. Ribice su mi isto ok ali sa njima nikakve interakcije nemas, hrčak bi isto mogao.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#716 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

bumerangss wrote: 28/04/2018 21:28 Zašto je ova tema zamrla? nije valda da tako malo raje u Sa ima papagaje?! :-)

Ja imam par rozenkolisa i u oktobru prošle godine sam vidio kad su se parili i ženka je napravila gnijezdo u drvenoj kucici koju sam kupio i nakacio na kavez. Snijela je 5 jaja i ležala je na njima 36 dana i tad sam jaja uzeo i polupao ih vani i vidio da se ni jedno nije zametlo :sad: unutra obicno zumance i bijelance.

Mislio sam da je to prvi put i da je to ocekivano a bilo je i hladno... zimu su prezimili i krajem marta ove godine kad je otoplilo mužjak je poceo da pjeva agresivnije i da bude nemiran i vidio sam da su se parili i nakon par dana ženka je 02.04 snijela prvo jaje i svako drugi dan snijela je po jedno, ukupno 4 jajeta i ležala je stalno, samo je malo izlazila da se protegne, malo jede, napije se vode i kaki i vrati se na jaja i tako sve do danas 28.05 kad sam opet odlucio uzeti jaja jer se ni jedno nije izleglo :? i opet sam ih vani razbio i vidio da se nijedno jaje nije zametlo tj unutra je cijelo žumance i bijelance

Da pitam iskusne koji su uzgajali papagaje šta bi mogao biti uzrok i kako ga riješiti?

Ja kao lajik predpostavljam da je jedno od njh neplodno :cry: ako je mužjak njega bi promjenio jer je divljak, nemiran iz uzgoja a ženkicu nikad ne bih promjenio jer je rucno hranjena i jako pitoma pa mi odma sleti na dlan kad otvorim vrata kaveza i stalno mi je na ramenima i kad sjedim i kad idem u WC i kad gledam TV ona se zavlaci u moj rukav ili kroz kragnu udje i legne na moja dlakava prsa :D i cvrkuče i ja je jako volim češkiti po glavi a ona se ukoci jer joj to godi.

Sad je smrsala i perije joj se prorijedilo jer je iscrpilo ležanje na jajima 28 dana

Šta da radim jer želja mi je da mi se izleže makar jedno pile i da ga rucno hranim špricom :)
ženke rozenkolisa nose jaja i kad nemaju partnera, tj. kada smatraju vlasnika partnerom i to im je najveći problem za zdravlje, jedno jaje iscrpi ženku a pogotovo više i često se zna desiti da ih to često nošenje jaja i ubije na kraju

sad kada imaš par, trebaš znati da ptice biraju jednog partnera za cijeli život i njohovo razdvajanje bi ih moglo oboje ubiti

savjetuj se sa veterinarom oko tog tolikog nošenja jaja i nek ti da dodatak hrane da ženka nadomjesti toliki kalcijum koji troši za jaja
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#717 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

shape of despair wrote: 23/09/2022 15:21 Znači to su mali mangupi, haha. Ma malci su 7 i 5 godina nisu baš bebe. Nek imaju neku obavezu i da se za nekoga brinu, znam da ja moram opet svime upravljati na kraju. Ribice su mi isto ok ali sa njima nikakve interakcije nemas, hrčak bi isto mogao.
ja ne bih, a ti kako hoćeš...

oko ptica nema puno obaveza, staviš im hranu i vodu, očistiš kavez periodično, ono što njima treba je da lete što više, dakle da se puštaju iz kaveza svaki dan, a to podrazumijeva da ih neko zna nježno i bez panike uzeti i vratiti nazad, a takođe i da ta osoba nije rasijana i da pozatvara prozore prije nego ih pusti

kućna ptica ne može preživjeti više od dva dana vani, jer ne zna sama naći hranu, a grabljivaca je bezbroj
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#718 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shalla »

anex wrote: 22/09/2022 13:55 Uslikaj ga dok je u kavezu miran. Posalji meni ili postavi ovdje pa cu ti reći.
Važi, evo čim dođem kući. Hvala...

Inače, slažem se da papagaj nije ljubimac za malo dijete jer je moj malac jednostavno nezainteresovan da se pegla oko njega. Ja mu mijenjam hranu, vodu, puštam ga van kaveza i sl. ali mu ni ja nikad nisam uspio postati dovoljno njegov da bi mi bez problema prišao ili sl...
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#719 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shalla »

anex wrote: 22/09/2022 13:55 Uslikaj ga dok je u kavezu miran. Posalji meni ili postavi ovdje pa cu ti reći.
Image

Image
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#720 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

@shalla

Ne vidim da je bolestan.
Možda se preplašio nečega pa neće iz kaveza.
Desi se i kod mene to.

Ako ti nije problem, nabavi špricu malu, iscjedi limun. Par kapi limuna špricom pokušaj nakapati u kljun papagaju. Bez igle naravno. Ostatak limuna u čašu vode istresi i daji mu da pije to par dana samo to.

Ne vidim da mu je išta, nije napuhan.

Hajd pa javi ima li promjena.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#721 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

A ovaj što kaže da nisu za djecu ,nije tacno.

Možda djeca nisu za pticu, jer nisu zainteresovani i ne zanima ih to...
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#722 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anex »

shalla wrote: 22/09/2022 11:15 Čupam temu iz naftalina :mrgreen:

Malac dobio papagaja prošle godine, onog običnog, tigricu. Skontali smo da zadnjih dana neće da leti, kada mu otvorimo kavez neće da izađe a i ako izađe onda samo poleti toliko koliko mu je dovoljno da sleti na pod i onda hoda. Ne vidim neke vidljive povrede, ima li iko ideju šta bi moglo biti?
Ili da idem pravac veterinar?
Šta bi @shalla ?
Kakva je situVacija?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#723 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

anex wrote: 24/09/2022 09:49 A ovaj što kaže da nisu za djecu ,nije tacno.

Možda djeca nisu za pticu, jer nisu zainteresovani i ne zanima ih to...
može i tako, kako god, isto ti dođe
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#724 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shalla »

anex wrote: 26/09/2022 09:16
shalla wrote: 22/09/2022 11:15 Čupam temu iz naftalina :mrgreen:

Malac dobio papagaja prošle godine, onog običnog, tigricu. Skontali smo da zadnjih dana neće da leti, kada mu otvorimo kavez neće da izađe a i ako izađe onda samo poleti toliko koliko mu je dovoljno da sleti na pod i onda hoda. Ne vidim neke vidljive povrede, ima li iko ideju šta bi moglo biti?
Ili da idem pravac veterinar?
Šta bi @shalla ?
Kakva je situVacija?
Jel mi vjeruješ da sam ovo tek vidio :sad:
Imao nekih obaveza preko sedmice, i zaboravio da sam pitao. Dao sam mu sad malo limuna, jedva, svog me iskljucao po prstima valjda od straha. I ostatak sam ubacio u vodu...

Btw, ono što sam primijetio, ipak bude u određenim trenucima onako napuhan baš, kad odmara. I neće nimalo da leta, i po kavezu se kreće tako da se kjunom kači za kavez i hoda po žicama. Pravi nindža...
Post Reply