Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
LadyBear
Posts: 324
Joined: 15/03/2008 17:56

#101 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by LadyBear »

Znaci ukoliko je ispocetka naucen da prica i da se mazi takav bi trebao i ostati, bez obzira sto je eto dobio drugaricu, bar ja tako znam iz iskustva. Samo kada ptica nije naucena ispocetka, ili ukoliko su obavda para kupljeni u isto vrijeme, onda postoji mogucnost da ostanu divlji. To si izgleda vec i sama skuzila! :)
User avatar
kemtrejls
Posts: 185
Joined: 01/04/2008 11:42
Location: Iza sedam gora

#102 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by kemtrejls »

Stvarno nije fer da nam ne pokazes par slikica tog bracnog para!
Drago mi je da ti je najvažnije zdravlje ptičice.
Ja nažalost nisam imao sreće da još doživim da moji propričaju,i pored silnog truda,nadam se da će prinova koju planiram na proljeće donijeti i neke novosti u naš dom.
User avatar
blackberry
Posts: 352
Joined: 15/08/2008 21:39

#103 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by blackberry »

Ova tema mi je uljepšala dan! :D Imala sam 6 tigrica u svom životu (Joško, Tina, Kićo, Cici, Lala i Kiki). Prve dvije su kratko živjele (bile su par i nakon što je uginula prva ubrzo sam izgubila i drugu), Lala je živjela oko tri godine kod mene (našla sam je ispred kuće i ne znam koliko je imala godina kad je uginula), Kićo je kod mene živio oko 6 godina (njega sam kupila na pijaci u Zenici od nekog čovjeka - bio je rat i on je samo htio da ga se riješi, ne znam koliko je imao tada kad asam ga kupila), Cici je živjela oko 8-9 godina, a Kiki 10 godina. Kiki me napustio prije manje od 4 mjeseca i kada čitam ove vaše postove kako imate ptičice tako sam ljubomorna! Još uvijek čuvam njihove igračkice, kaveze i sve ostalo što sam im kupovala. Sada imam tri mace i mislim da ptičica ne bi bila sretna u njihovom okruženju jer bih je morala ograničiti da leti u jednoj maloj sobi. Kiki je već bio starija ptičica kada sam uzela mace tako da on i nije mnogo letio pa je to sve skupa nekako i moglo funkcionirati. Naime, uvijek sam imala zid na kojem su stajali samo kavezi od ptičica i ništa drugo se nije smjelo nalaziti uz zid da se ovi gimnastičari ne bi mogli popeti i skočiti na kavez.

Nisam imala priliku da moje ptičice govore, ali sam ih bez obzira na sve to voljela. Činjenica je da je svaka od njih imala specifičan ton kada se meni obraća, a prvak u prepoznavanju mojih koraka, zvuka mog glasa je bila Cici. Znala je šta znače moje riječi - give me a kiss i mnoge druge i uvijek bi došla da se cmoknemo :D

jako bih voljela vidjeti kako ti tvoji maleni pričaju :D to mi je tako slatko :D kada pomislim da neko ima ptičice, stalno mi prolazi neka luda zamisao kroz glavu da uzmem ona dva kaveza i da uzmem tigrice :D što je najgore, često sanjam kako imam punu kuću tigrica :S pukla..nema šta :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#104 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

@ladybear
ma meni su svi govorili da ce i on prestati pricati i da zenke ne mogu da pricaju, ali sreca pa se ispostavi da nije tako :D cak su mi juce u zoo svijetu kad sam uzimala curicu rekli da ce on vjerovatno prestati pricati, ali i ne mora znaciti... evo on od jutros komunicira sa njom kao sto prica sa mnom, a ona ga blijedo gleda :lol: :lol: :lol:

@kemtrejls
slikice ce biti, kao sto rekoh, cim se ona jos malo oslobodi i navikne i na mene i na okruzenje... sad za sad pocne letati po kavezu kako podjem prema njima. treba joj 2-3 dana da se navikne :D
ja njega kad sam uzela, prije nekih mjesec dana, vec je znao reci 3-4 rijeci, i kod mene samo prosiruje vokabular :D

@blackberry
meni su ovo prve tigrice :) prije sam imala nimfe, stiglice, kanarince... :D i ovo je prva pticica da prica :D
uzela sam ga cisto da ga spasim, i jer mi je nedostajala pticica, kad je moja nimfa uginula prije jedno mjesec i pol, nakon sto je bila kod mene 20 god. :( on jadnicak bas i nije imao prije fin zivot, bio je u kuhinji restorana, gdje se slabo ko brinuo o njemu. cak ga nisu ni hranili kako treba, a jos sva ona isparavanja iz kuhinje, sto je njima kad smrtna presuda :( onda je mojoj baki bilo ga zao i uzme ga ona, kod nje je bio ok, medjutim ona ima jako ljubomornog psa, koji je stalno trazio priliku da pojede pticicu :) i traumirao ga tako... prje mu je bilo svo rascupano, izgledao kao da ga je macka uhvatila :( sreca pa su vitamini djelovali. dok nije dosao kod mene nije nikad izasao iz kaveza, nit je znao kako treba letiti :( sad je ok, navikao se, i na mene i okruzenje, naucio letiti, i sad su mu vrata stalno otvorena i izlazi i ulazi kako hoce :D e sad poslije svega toga, on je jadnicak zakrzljao, i ostao jako mali :( i mada sad ima odprilike neke 3-4 godine, on je velicine kao ovo pile od 7-8 mjeseci, i duplo manji od odrasle tigrice :( ali boze moj, sta je tu je, ono zdrav je, nema veze sto je minijaturni :D
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#105 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by Zah »

Dobro je sto ga ljeti i dok je jos lijepo vrijeme drzis vani.Ptice koje dugo borave vani su obicno punio zdravije od onih koje drzimo u stanu.Papagaj je mnogo lijep, pa se cudim, da vec nije ukraden.Ali poslije ovih lijepish fotografije ni to nije iskljuceno. Obrati malo paznju na ovaj moguci problem.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#106 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

da vas upoznam... najsladji par na sa-x :mrgreen:

ON
Image

ONA
Image

as a couple :D
Image
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#107 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Amazonka27 »

jesu ti luzni :D
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#108 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by Daphna »

Ne vjerujem da postoji mogućnost krađe, pa godinama je vani i ciijela mahala zna za njega :) No, donekle si u pravu, opreza nikad na odmet.
User avatar
kemtrejls
Posts: 185
Joined: 01/04/2008 11:42
Location: Iza sedam gora

#109 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by kemtrejls »

Lijep par tigrica!

Već su počeli da traže skrivene kutke za razmjenu nježnosti. :D
Moglo bi na proljeće da bude i prinove.
Neka su oni samo zaigrani i sretni.

Hvala što s podijelila slikice s nama!

Ako se prijaviš na http://www.papigice.net/newforum/ ja sam registrovan pod imenom Almir.
Tamo zaista imaš sve ono što znaš i što ne znaš o papigama.
Pogledaj moje papige http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p3264895
No_oNe__
Posts: 797
Joined: 21/11/2003 00:00

#110 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by No_oNe__ »

Pozz ovoj temi


kao sto si se vec uvjerio/la jedna pitoma pticica tesko ce se zauvijek odreci ljudskog drustva zbog drustva druge ptice
ali ptice se preporuceno drze u paru jer tako im zastalno osiguravas drustvo a ti si tu da im budes zabava :)

ono sto je meni cudno je kako ti je prva pticica toliko propricala za samo mjesec dana (ili sam ja nesto skontala) i onda i ova druga u roku od par dana ...
to mi nema logike
jer ljudima treba minimum par mjeseci da pokupi ptica rijeci
a da slaze recenice ....

imam pticu i znam o cemu govorim

svejedno pozz za vas
No_oNe__
Posts: 797
Joined: 21/11/2003 00:00

#111 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by No_oNe__ »

njemu su krila podrezana jel de??
No_oNe__
Posts: 797
Joined: 21/11/2003 00:00

#112 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by No_oNe__ »

i samo da odg autoru teme koji ubjedjuje djevojku koja zeli kupiti nimfu da je teorija autora knjige iz koje on preuzima info ...
pa ...

nije da nije tacna ali za to treba da kupi zrelu pticu koja je vec prosla prvo mitarenje pa da moze sa sigurnoscu odrediti pol prema ovoj metodi
jer jako mlade nimfe (ispod 8mj) su sve iste!
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#113 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

@amazonka
jelde :D jako smo luzni :D

@kemtrejls
jos uvijek se ne maze... samo sjede jedno pored drugoga i gledaju se :) a ovaj pingvin je najvisa kota u sobi, i on uvijek tu sjedi, a juce mu se i ona pridruzila, odatle imaju pogled na sve pa im valjda zbog toga odgovara :D

@No_One_
nije on za mjesec dana propricao. kada sam ga ja uzela znao je vec reci nekliko rijeci, ove ostale sad idu lako :) par dana ponavljanja jedne rijeci i on je pokupi :) tako da mi je to bilo olaksano :)
a sto se nje tice, ona nije propricala, ona je samo 2-3 puta ponovila za njim dodji i to je bilo to. vise se nije oglasila :) mada ona ako proprica, to ce biti lakse, jer je gledam, i konstantno njega imitira. svaki pokret i korak mu skida, leti par cenata iza njega, obicni cvrkut joj je sad identican njegovom, i da bih znala ko pjeva moram pogledati, uopce se ne razlikuju :) tako da je i ta rijec bila u sklopu toga...
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#114 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by Daphna »

No_oNe__ wrote:njemu su krila podrezana jel de??
Nikad mu nismo rezali krila... Zašto?
No_oNe__
Posts: 797
Joined: 21/11/2003 00:00

#115 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by No_oNe__ »

pa vidim da je vani van kaveza - jel to dovoljno?? :)
a i nekako mi krila na ovoj slici na kojoj su mu rasirena izgledaju poprilicno kratko i sama imam nimfu pa...
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#116 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by Daphna »

:) i meni su nakon tvog pitanja izgledala krila nekako mala...

Piki je ptica koja je cijeli svoj životni vijek provela u kavezu, samim tim krila su mu prilično zakržljala :sad: a nema ni kondicije što se tiče letenja. Prilikom ovog photoshootinga :mrgreen: uspio je sve da nas zaprepasti kada se samo otisnuo put neba... No nije daleko, smiješno je bilo gledati kako je samo prestao mahati krilima i jednostavno poput kamena pao na tlo! Zato ga i smijemo puštati ovako vani :) mada nam nije praksa.
pLaV00kA_LmY
Posts: 24
Joined: 13/08/2008 16:22

#117 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by pLaV00kA_LmY »

Moja nimfa se jos nije pripitomila, iako je dugo kod nas (oko pola godine), nije pitom u smislu da nam sam dodje na rame, ponekad hoce stati na ruku kad mu postavis, ali nije jos skroz oslobodjen straha, iako mu je kavez uvijek otvoren i slobodno izadje, ponekad pjevusi neke melodije, boravi izvan kaveza, i sl.... ali sam cula da su kod drugih ljudi puno pitomiji - da sami dodju kod njih i sl.... Doduse, on je nama sletio na balkon i mi smo ga zadrzali jer nam je bilo zao da ga pustimo, vjerovatno je od nekog pobjegao, pa mozda se radi o tome da je previse bio vezan za tog bivseg gazdu, ne znam... A i nemam pojma koliko je star, i kako se to moze uopce vidjeti?
Hranim ga sjemenkama, ponekad povrcem, jer nisam sigurna sta smijem da mu dajem da jede, pa ako moze da mi pomognete?
Jos bih voljela da znam kako da ga okupam i koliko cesto? I da li trebam da mu "rezem" nokte i kako (posto sam to cula onako u prolazu,iako nisam sigurna da to uopce treba hihihi).
I eto ako jos neko ima dobrih savjeta kako da ucinim svog Bubija sto sretnijim, kako da ga "odrzavam" i malo vise pripitomim, neka mi pomogne :-) Unaprijed hvala!
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#118 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

pLaV00kA_LmY wrote:Moja nimfa se jos nije pripitomila, iako je dugo kod nas (oko pola godine), nije pitom u smislu da nam sam dodje na rame, ponekad hoce stati na ruku kad mu postavis, ali nije jos skroz oslobodjen straha, iako mu je kavez uvijek otvoren i slobodno izadje, ponekad pjevusi neke melodije, boravi izvan kaveza, i sl.... ali sam cula da su kod drugih ljudi puno pitomiji - da sami dodju kod njih i sl.... Doduse, on je nama sletio na balkon i mi smo ga zadrzali jer nam je bilo zao da ga pustimo, vjerovatno je od nekog pobjegao, pa mozda se radi o tome da je previse bio vezan za tog bivseg gazdu, ne znam... A i nemam pojma koliko je star, i kako se to moze uopce vidjeti?
Hranim ga sjemenkama, ponekad povrcem, jer nisam sigurna sta smijem da mu dajem da jede, pa ako moze da mi pomognete?
Jos bih voljela da znam kako da ga okupam i koliko cesto? I da li trebam da mu "rezem" nokte i kako (posto sam to cula onako u prolazu,iako nisam sigurna da to uopce treba hihihi).
I eto ako jos neko ima dobrih savjeta kako da ucinim svog Bubija sto sretnijim, kako da ga "odrzavam" i malo vise pripitomim, neka mi pomogne :-) Unaprijed hvala!
moj muzijak nimfe je podivljao kad je zenka mu uginula... zenku smo nabavili kao pile, i odmah je bila jako pitoma, cak je spavala sa mnom u krevetu... muzijak je bio ok dok je ona bila ziva, kad je uginula odmah je podivljao, i bio je ziv jos nekih 15 godina poslije toga i nikad nije vise bio pitom... :( tako da moze taj slucaj biti i kod tebe, imao drustvo sad nema.. ili jednostavno ni predhodni vlasnici nisu obracali paznju na njega...

za starost ti ne znam, ja znam jedino raspoznati pile od odrasle ptice :D

hrana, standardno sjemenke, i moje su jele dosta i voca i povrca. najvise su volili jabuke i spinat :D i davali smo im s vremena na vrijeme kuhano jaje, ali sa ljuskom. znaci skuhas jaje i presjeces na pola sa ljuskom i das mu. skontas sama sta voli a sta ne...

sto se rezanja noktiju tice, to mu radis ako vidis da su predugi, znaci ako se kaci za stvari ako mu se krive prstici kad stoji na ravnom. ako se to ne desava nema potrebe da mu se rezu... moje nimfe su same sebi sredjivale i nokte i kljun, tako da nikad nismo imali potrebe to da radimo. dok mi sad ovaj muzijak tigrice to ne zna, i vodim ga kod veterinara da mu to uradi, jer je mene strah da ga ne povrijedim. pa ako vidis da ima potrebe vet. ti je najsigurniji...

kupanje... stavis posudicu sa mlakom vodom u kavez i on se sam okupa, samo nemoj ako je hladno u prostoriji.
pLaV00kA_LmY
Posts: 24
Joined: 13/08/2008 16:22

#119 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by pLaV00kA_LmY »

Dugi su mu nokti i iskrive mu se kad stoji, nisu ranije bili a bas su sad narasli, pa cu vidjeti da li cu sama pokusati ili cu ga voditi veterinaru. Sto se tice kupanja, trebam skontati koliku cu posudicu staviti, pa cu i to pokusati.
Oki onda, davat cu mu i voce i povrce i isprobavati sta mu se svidja.
Hvala na savjetima :-)
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#120 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Daphna »

pLaV00kA_LmY wrote:Dugi su mu nokti i iskrive mu se kad stoji, nisu ranije bili a bas su sad narasli, pa cu vidjeti da li cu sama pokusati ili cu ga voditi veterinaru. Sto se tice kupanja, trebam skontati koliku cu posudicu staviti, pa cu i to pokusati.
Oki onda, davat cu mu i voce i povrce i isprobavati sta mu se svidja.
Hvala na savjetima :-)
Ja bih ti ipak preporučila da ga odvedeš veterinaru da mu skrati nokte...

Ja takođe imam nimfu za koju ne znam koliko je stara, jer je mijenjala 3 vlasnika. Kod nas je 10ak godina i nikada mu nismo kratili ni kljun ni nokte... Jednostavno nije bilo potrebe za tim. Divlji je kao i tvoj, ne priča, ne dolazi na ruku ali prekrasno pjeva.

Što se tiče kupanja, moj najviše voli da se kupa pod mlazom vode iz česme. Zimi ga nikada ne kupamo jer mislim da nema potrebe, ptice se svakako i same stalno čiste, ali ga kupamo ljeti kada je toplo.

Ishrana? Standardno sjemenke, ja bih ti preporučila i povremeno suncokret zbog nadolazeće zime, svo voće i povrće sem kupusa :) mada moj jede i to. Moj Piki jede i korice hljeba, smoki, keksiće, kocku šećera... Ali mislim da je to više zbog toga što voli da sturuže nešto i drži kljun zaposlenim :mrgreen: Lud je za jabukom i mrkvom :mrgreen:

Sretno i postavi nam neku sličicu :-D
pLaV00kA_LmY
Posts: 24
Joined: 13/08/2008 16:22

#121 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by pLaV00kA_LmY »

Vidjet cu jos za nokte...poprilicno su mu narasli i nekako me strah jer nisam sigurna da li mu smetaju, znaju mu se skroz iskriviti kad stoji...
A za ishranu, suncokret mu dajem inace, a danas sam mu stavila mrkve da vidim da li ce mu se svidjeti :-) A onda cu dalje ispitivati sta ce mu se svidjeti i sta ce htjeti da jede :-) I ovaj moj lijepo pjevusi, ima svojih nekoliko melodija na repertoaru hehe :-)
Mnogo mi je drag i voljela bih da mu ugodim kako god mogu, da bude sretan :-)

Image
pLaV00kA_LmY
Posts: 24
Joined: 13/08/2008 16:22

#122 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by pLaV00kA_LmY »

Ovu prethodnu sam uslikala kad je on sletio na ove plisane igracke, bio mi je smijesan na toj poziciji hehe. A evo jedna kako izgleda to kad se popne na ruku, ali vrlo kratko stoji, brzo odleti na svoj kavez.

Na ovoj slici ima dosta krace nokte nego sto su mu trenutno. I nazad na glavi on ima ovaj "celavi" dio, takav nam je dosao, ne znam od cega mu je to.
Image
No_oNe__
Posts: 797
Joined: 21/11/2003 00:00

#123 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by No_oNe__ »

Nema potrebe za rezanjem noktica - meni se cine super dobri!
to sto se saviju kada stoji je normalno
znak koji pokazuje da PTICICI smetaju nokti tj predugi su, je ako primjetis da pticici zapinju nokti dok se penje po kavezu ---

to je jedini znak
sve ostalo tipa zapinjanje od garderobu, grepkanje po dijelovima tijela na koja slijece .... se rijesava po principu "suti i trpi" :)

ono sto se ne preporucuje je rezanje noktica - oni se trebaju sanirati
pogotovo ne rezanje noktiju kod nimfica koje imaju ovako tamne noktice jer ne mozes odrediti gdje mu je tu ona vena mala ili sta vec tako da mozes napraviti vecu stetu nego korist

mozes mu nabaviti jednu podebelu granu i nekako ga "natjerati" da se pentra po njoj, ali je ukosi - pa recimo mu stavis sjemenke bara na drugi kraj
i onda ce se noktici istrositi

nemoj ih rezati!
nemas potrebe!


a druga stvar - pises da jede samo suncokret?!??!?!
to ti se isto ne preporucuje jer je on pun masnoca - i onda ptica mora biti hiperaktivna da bi sve to sagorila
a znas sta za tako malo tjelasce znaci nakupiti "kile"
pripazi malo - ako treba kupi hranu za tigrice
sjemenke suncokreta se daju vise tj cesce onako kao nagrada, kao i kiki riki i sl stvari koje su masne

voce i povrce ako nece ovako u komadu
probaj isjeckati
izrendati
jesti i ti pred njim pa da vidi da ti jedes, i pravi se da je super ukusno - to pocesto pali

sretno vam

necu reci da ti je pticica preslatka
kad to vjerovatno i sama znas :)
pLaV00kA_LmY
Posts: 24
Joined: 13/08/2008 16:22

#124 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by pLaV00kA_LmY »

Duzi su mu sada nokti dosta nego sto su na ovoj slici trenutno i bas mu se saviju puno i iskrive, pa mi ga bude zao...Znam da su na ovoj slici ok, kad su bili takvi bilo je dobro, nisam razmisljala o tome, al ovo je slikano prije najmanje mjesec dana. Zato sam mislila na rezanje. Ja bih najradije vodila veterinaru, ali mi je tata malo tvrdoglav (malo VISE) oko toga i on zeli da mi to sami ucinimo... Ne znam jos sta cu s tim, vidjet cu :S Hvala svakako na savjetu.
Ne jede samo suncokret, jede one male sjemenke za srednje papige, ali i stavim mu suncokreta malo - da se "pocasti". Dusa mu je kad mu dam dvije-tri sjemenke tikve, to u slast smaze :-) Ali to radim zaista rijetko. Sad sam mu nasjeckala mrkvu, pa cekam da vidim hoce li je jesti, pokusavat cu svasta dok ne postignem rezultat :-)

Hvala puno svima, javljat cu kako napreduje moja misija hehehe :-)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#125 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

to za kacenje za stavri, nisam mislila ono malo kad cupne, nego ako se zakaci i pocne nogicu da cupa... a to je puno opasnije od sjecenja noktiju, jer u tom slucaju jako lako slome prst cupajuci, i onda cete imati puno veci problem

predlozi tati da za prvi put odete kod vet-a da vam pokaze kako se to radi, a poslije mozete i sami, ako nastavi da sam sebi ne sredjuje nokte. taj zahvat ne naplacuju puno, ja kad sam svog vodila, odrezali su mu nokte i kljun, i nisu mi nista ni naplatili, tako da se vama moze slucajno desiti, zavisno od veterinara, eventualno da vam uzmu 5km...
Post Reply