Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#626 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

znaci čista pied mutacija, ako je nimfa starija od 9mj onda je cura, ako je mlađa a izgleda mi barem tako, ne možes znat, ali ceš znat u dogledno vrijeme jer prvo mitarenje je 6-9 mj starosti počinje :D prije toga se spol može samo dna-a analizom znat :lol:
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#627 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by una_bo »

svjedok_007 wrote:I ja sam imao problem oko noktica sa svojim zakoom i rijesio sam na taj nacin sto sam stavio na precke papir koji im trimuje noktice. Sad je sve ok
gdje ste kupili papir? :)
mohikanac90
Posts: 15
Joined: 26/11/2013 12:11

#628 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by mohikanac90 »

una_bo wrote:
svjedok_007 wrote:I ja sam imao problem oko noktica sa svojim zakoom i rijesio sam na taj nacin sto sam stavio na precke papir koji im trimuje noktice. Sad je sve ok
gdje ste kupili papir? :)
Ja sam danas kupio na Otoci kod otvorene pijace...
User avatar
svjedok_007
Posts: 189
Joined: 10/02/2012 22:53

#629 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by svjedok_007 »

Papir sam kupio u pet shopu na grbavici
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#630 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by una_bo »

hvala :)
Allicia
Posts: 18
Joined: 10/10/2014 21:22

#631 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Allicia »

Kako znate koji je spol papiga? Ja sam imala tigrice, kad sam kupila prvu bila je mala ali se nije pripitomila na ruku, uvijek ujedala. Prodavac mi je rekao da je zenska. Nakon par mjeseci ja od prijateljice dobijem njenu koja je navodno bila muska i kad sam ih sastavio u jedan kavez toliko su krestale citavo vrijeme dok god je kavez otkriven pravile su toliku buku, neizdrzivo. Nakon par dana vratim ovu prijateljici zbog buke ali ova moja ostala do kraja zivota ovakva non stop je krestala, ujedala i sl. Zivjela je tri godine.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#632 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

kod tigrica je to lako, muški imaju plavkastu kožicu iznad kljuna, ženke nekako roskastu.

i ne stavljaju se odma papige skupa u kavez, nego kavez do kaveza da se upoznaju, tek kad vidiš da se jedna k drugoj stalno pokušavaju prici, bore se da dođu blizu, , onda ih skupa stavi. nekad odma se prihvate, nekad treba više vremena, ali na forsiranje ne ide.
User avatar
sebija
Posts: 343
Joined: 09/10/2014 17:45

#633 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by sebija »

Da, spolove je prilično lako prepoznati ako tigrice nisu premlade, ali nemojte ni da vas varaju prodajući vam stare papagaje.

Kako procijeniti starost tigrice...
Amaya
Posts: 357
Joined: 11/08/2011 22:08
Location: Brčko distrikt BiH

#634 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Amaya »

.
User avatar
Mini Mouse
Posts: 2
Joined: 11/02/2014 20:27

#635 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Mini Mouse »

Pozz, zanima me da li neko zna ima li uzgajivaca Personata u Sarajevu?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6502
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#636 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by perfect_guy »

što tigricama postane interesantno da počnu "gristi" šipke od kaveza? baš se iritantan zvuk proizvodi
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#637 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by holowey »

perfect_guy wrote:što tigricama postane interesantno da počnu "gristi" šipke od kaveza? baš se iritantan zvuk proizvodi
raste im kljun pa ga pokusavaju "turpijati"... imas li sipinu kost u kavezu?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6502
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#638 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by perfect_guy »

holowey wrote:
perfect_guy wrote:što tigricama postane interesantno da počnu "gristi" šipke od kaveza? baš se iritantan zvuk proizvodi
raste im kljun pa ga pokusavaju "turpijati"... imas li sipinu kost u kavezu?
da, i nju regularno troši
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#639 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by holowey »

perfect_guy wrote:
holowey wrote:
perfect_guy wrote:što tigricama postane interesantno da počnu "gristi" šipke od kaveza? baš se iritantan zvuk proizvodi
raste im kljun pa ga pokusavaju "turpijati"... imas li sipinu kost u kavezu?
da, i nju regularno troši
dajes li mu one stapice od kompresovanog zrnevlja? ti stapici su jako tvrdi pa bi i to pomoglo da isturpija kljun
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#640 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Vjerovatno je to u pitanju, kracenje kljuna, mojih troje i svi krate kljun od precke. Sve precke su im drvene i one kao pjeskovite, i samo to koriste za kljun, ova sipina bezveze im stoji
User avatar
perfect_guy
Posts: 6502
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#641 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by perfect_guy »

holowey wrote:
dajes li mu one stapice od kompresovanog zrnevlja? ti stapici su jako tvrdi pa bi i to pomoglo da isturpija kljun
e to trenutno nema. vidjeću da probam i s tim
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#642 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Qler »

U glavnom, odlucim ja da kupim jos jednu tigricu jer mi zao ove hanume sto je sama. Odem, izaberem tigricu, dodjem kuci i skontam da sam se zeznuo uzeo opet zenku. Valjda pod onim LED svijetlom izgledao nos plav, i bila jedina zuto-zelena i tako sad imam dvije zenke u kavezu... Ova stara malo agresivna, ali se i mala neda. Brani se...

Da li ce se smiriti? Ne bih je sad vracao kad sam je vec uzeo pod svoje. Hoce li se tuci, praviti probleme? I ako bas budu pravile frku, rado bih je poklonio nekome ko ce je paziti.

Imate li nekih savjeta?
P.S. Kavez cemo sad ocistiti, nismo bili tu preko vikenda pa je malo prljav :)
I evo par slika:

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#643 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Zenke tigrica su agresivne inace prema svim drugim pticama, uvijek ce se njih dvije cupati, ove moje dvije su skupa godinama i svaki dan bar jednom se pocupaju, to je vecinom po nekoliko puta, doduse nije nista strasno, malo reze jedna na drugu, pa se uhvate za rep ili krilo, ja zagalamim, puste se i sve tako. Nekad i znaju hinjski jedna drugu baciti :lol: i muzijaka bi ona tukla, ali bi se i mazili, ovako ne znam hoce li se njih dvije maziti, mozejer su same, ali i ne mora.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#644 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Qler »

Vec su se malo smirile :) a ko zensko... samo da im se svadjati :)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#645 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by O'zone »

Danas imam namjeru otići uzeti jednu Tigricu e sad namjeravam nazvati i zoo centar ali čisto da pitam i ovdje -transport?

Imam kavez, ide iz radnje u auto iz auta u stan, ali opet hladno je vani pa me to brine :?
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#646 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by holowey »

O'zone wrote:Danas imam namjeru otići uzeti jednu Tigricu e sad namjeravam nazvati i zoo centar ali čisto da pitam i ovdje -transport?

Imam kavez, ide iz radnje u auto iz auta u stan, ali opet hladno je vani pa me to brine :?
pogledaj i kod dragana kakve tigrice nudi... a sto se tice transporta, nadam se da si planirao obmotati kavez nekim platnom (ili na neki drugi nacin prekriti kavez), cisto da se ptica ne traumira tako da ce ti to biti dovoljno i sto se tice hladnoce
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#647 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by O'zone »

holowey wrote:
O'zone wrote:Danas imam namjeru otići uzeti jednu Tigricu e sad namjeravam nazvati i zoo centar ali čisto da pitam i ovdje -transport?

Imam kavez, ide iz radnje u auto iz auta u stan, ali opet hladno je vani pa me to brine :?
pogledaj i kod dragana kakve tigrice nudi... a sto se tice transporta, nadam se da si planirao obmotati kavez nekim platnom (ili na neki drugi nacin prekriti kavez), cisto da se ptica ne traumira tako da ce ti to biti dovoljno i sto se tice hladnoce
Dragan? (sorry znam za zoo centar u D.Numića i onaj jedan iza Šentade)

A da definitivno sam mislio ponijeti i platno za prekriti kavez. Znači to bi trebalo biti dovoljno. Hvala
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#648 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by holowey »

O'zone wrote:
holowey wrote:
O'zone wrote:Danas imam namjeru otići uzeti jednu Tigricu e sad namjeravam nazvati i zoo centar ali čisto da pitam i ovdje -transport?

Imam kavez, ide iz radnje u auto iz auta u stan, ali opet hladno je vani pa me to brine :?
pogledaj i kod dragana kakve tigrice nudi... a sto se tice transporta, nadam se da si planirao obmotati kavez nekim platnom (ili na neki drugi nacin prekriti kavez), cisto da se ptica ne traumira tako da ce ti to biti dovoljno i sto se tice hladnoce
Dragan? (sorry znam za zoo centar u D.Numića i onaj jedan iza Šentade)

A da definitivno sam mislio ponijeti i platno za prekriti kavez. Znači to bi trebalo biti dovoljno. Hvala
dragan je nize uniprometa, od starog merkatora krenes prema uniprometu i nastavis dalje, preko puta osnovne skole malta, vidjeces na zidu nacrtano nesto zoo 'vako 'nako
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#649 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by O'zone »

holowey wrote:
dragan je nize uniprometa, od starog merkatora krenes prema uniprometu i nastavis dalje, preko puta osnovne skole malta, vidjeces na zidu nacrtano nesto zoo 'vako 'nako
Ok! Nemaš neki kontakt možda?
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#650 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Ericha100 »

Ukoliko neko ima mužjaka nimfe, kojeg iz bilo kog razloga ne može zadržati kod sebe, može mi se javiti porukom, rado ću ga udomiti. Imam ptice cijeli svoj život. Već osam godina imam ženku nimfe. Divno stvorenje, ali svako par mjeseci se gnijezdi i liježe neoplođena jaja. Pokušala sam joj već nabaviti mužjaka, ali mi je došla ženka. Dva puta sam probala, dva puta sam kupila opet ženku. Te sam ženke jako sretno udomila i sve su sad s muškićima u finim kućama, ali ovu svoju ne mogu dati. Imam je od kako je bebać i samo bih voljela da joj konačno nađem dečka jer mi je žao gledati je iz godine u godinu kako se maltretira. :sad:
Imam dva ogromna kaveza, finansijske, prostorne i emotivne uslove da im bude dobro. Samo nikako naći dečka. :mrgreen:
Post Reply