Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#601 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

kala wrote:Imam nimfu 7 godina, od prošle sedmice je počela da leže jaja, jutros je izlegla četvrto jaje i izgleda izmučeno, leži na jajima i dahće. Nisam dirala jaja. Da li da joj nabavim neko gnijezdo? Bojim da će mi ptica uginuti ako ovako nastavi. Da li se ikome ovo dešavalo, šta da uradim da joj pomognem? Help!
Je li samo jedna ptica? Nisu jaja oplodjena onda, ostavi par dana i vadi jaja, izvadi ogledalo, daji joj sve moguce vitamine koje mozes, zaista moze uginuti od toga. Meni je nazalost rozenkoli uginula :( Mada smo apsolutno sve raditi da to sprijecimo, ali je jednostavo previse izmorilo to

@una
Pa ona se uvijek mazila sa nama :D To sto odredjene ljude ne voli je druga stvar :lol:
User avatar
kala
Posts: 96
Joined: 30/11/2008 00:28

#602 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by kala »

Cholina_Lokica wrote:
kala wrote:Imam nimfu 7 godina, od prošle sedmice je počela da leže jaja, jutros je izlegla četvrto jaje i izgleda izmučeno, leži na jajima i dahće. Nisam dirala jaja. Da li da joj nabavim neko gnijezdo? Bojim da će mi ptica uginuti ako ovako nastavi. Da li se ikome ovo dešavalo, šta da uradim da joj pomognem? Help!
Je li samo jedna ptica? Nisu jaja oplodjena onda, ostavi par dana i vadi jaja, izvadi ogledalo, daji joj sve moguce vitamine koje mozes, zaista moze uginuti od toga. Meni je nazalost rozenkoli uginula :( Mada smo apsolutno sve raditi da to sprijecimo, ali je jednostavo previse izmorilo to

@una
Pa ona se uvijek mazila sa nama :D To sto odredjene ljude ne voli je druga stvar :lol:
Sama je, nisu jaja oplođena. Odoh do pet shopa, možda oni budu znali šta da radim. Hvala!
User avatar
kala
Posts: 96
Joined: 30/11/2008 00:28

#603 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by kala »

Samo da rezimiram, možda nekom bude trebalo. Jaja treba ukloniti, pticu hraniti osnovnom hranom (bez poslastica kao što su barovi), ostaviti joj dostupnu svježu hranu (tipa jabuke ili šta već voli), dati joj vitamine i minerale (ja kupila neke belgijske kapi 14 KM) i nadati se da će prestati nositi jaja. Cholina_Lokica, sklonila sam joj i ogledalce, hvala ti još jedanput. Trenutno nema novih jaja, ptica se oparavila i krešti uobičajeno. Ja sretna. :-D
Nego, momak u Pet shopu mi ispriča kako neki ljudi nisu željeli ptiće pa su skuhali oplođena jaja?! Skoro sam u nesvijest pala, monstruozno. :evil:
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#604 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by avetinja »

una_bo wrote:jedini veterinar za ptice u Sarajevu, za kojeg ja znam je Izet
On je nama dolazio skraćivati kljun i noktiće kod žakoa

Probaj kontaktirati njega
Čustović ' :D
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#605 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by McMoy »

Zna li neko od vas ljubitelja ptica na koji način bih mogao prenijeti preko granice (RH) i ostaviti tamo 2 papigice (tigrice)?
Pretpostavljam da bi trebao veterinarski pregled i valjda nekakav pasoš, ali ne znam gdje se obratiti, kakva je procedura i koliko bi me to koštalo?
Pretpostavljam da je ova procedura i papirologija skuplja od samih ptica (i tu i u RH), ali se radi o pticama koje poznaju i vezane su za tu neku osobu... dakle, ne dolazi u obzir ta neka isplativija varijanta.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#606 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

kod veterinara se to obavlja, on ce ti tocnije pojasnit proceduru. uglavnom moras imat i neki dokaz da nisi sad tek kupio zivotinju, slike itd uglavnom da ih imas vise od mj dana:)
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#607 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by una_bo »

avetinja wrote:
una_bo wrote:jedini veterinar za ptice u Sarajevu, za kojeg ja znam je Izet
On je nama dolazio skraćivati kljun i noktiće kod žakoa

Probaj kontaktirati njega
Čustović ' :D

kada je riječ o Miki, ja njega samo Izetu ostavljam. Već su on i njegov asistent to lijepo odradili, bezbolno, a svi znamo da je Miko vrag, čovjek jednostavno ima živce i jako je stručan po pitanju ptica.
User avatar
svjedok_007
Posts: 189
Joined: 10/02/2012 22:53

#608 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by svjedok_007 »

Gdje i kako se moze doci do tog veterinara custovica. Hvala unaprijed !
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#609 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anonimus03 »

svjedok_007 wrote:Gdje i kako se moze doci do tog veterinara custovica. Hvala unaprijed !
Imas PP.
User avatar
svjedok_007
Posts: 189
Joined: 10/02/2012 22:53

#610 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by svjedok_007 »

Hvala ti
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#611 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Ericha100 »

Moze i meni kontakt veterinara Izeta na pp? Redovno mu vodim svoje pticice ali od kako sam ostala bez mobitela, ostala i bez broja.
User avatar
svjedok_007
Posts: 189
Joined: 10/02/2012 22:53

#612 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by svjedok_007 »

.....
User avatar
svjedok_007
Posts: 189
Joined: 10/02/2012 22:53

#613 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by svjedok_007 »

Pozdrav!

Moze li neko da mi kaže gdje u sarajevu ili u BiH može da se kupi kavez za velike papagaje slican kao na slikama ispod.

Hvala!!!

Image
Image
Image
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#614 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

ima u sjemenarni Mostar jedan pravo fin velik. oko 400-500km. ako nađem sliku na netu postavljam :)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#615 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

Image

mislim da nema ovog gore jedino, ali isti ovakav je.

Naš kavez je 65x45x75 a ovaj je dosta veći, mi kad uzimali kavez tada su još držali ptice, i nabasali na kavez u kome su transportirali Are što ih u radnji drže, tako da kupili kavez kao pod rabljen jeftinije :))

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizv ... 50-cm.aspx cak je tocniji ovaj s linka, sa strane su poprecne resetke a ne mrežaste, znaci stvoreno da se penju gore dolje :)) i to su te dimenzije.
User avatar
svjedok_007
Posts: 189
Joined: 10/02/2012 22:53

#616 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by svjedok_007 »

Hvala ti na odgovoru ali meni treba kao ovi na slikama sto sam stavio iznad gore.

Ako ima neko od forumasa da prodaje neka me kontaktira u PP
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#617 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

sretno :D
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#618 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by kowalski1 »

da li neko drži Amazonace da malo razmijenimo iskustva?

evo mog Plavočelog, ima 5 mjeseci i prilično je hiperaktivan :-D
Image
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#619 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by una_bo »

kowalski1 wrote:da li neko drži Amazonace da malo razmijenimo iskustva?

evo mog Plavočelog, ima 5 mjeseci i prilično je hiperaktivan :-D
Image
joj vidi onog što viri iz one kantice <3
mohikanac90
Posts: 15
Joined: 26/11/2013 12:11

#620 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by mohikanac90 »

Pozdrav forumasi. Trebam par savjeta. Naime, dobio sam nimfu koja mi je za kratko vrijeme prirasla srcu. E posto mi je prvi put da imam pticu trebam par savjeta od iskusnijih forumasa da moja pticica ima sve pogodnosti koje treba da ima :) Naime zadnjih 10 ak dana sam po razno raznim forumima pokusavao da odgonetnem spol i starost moje pticice. Takodjer negdje sam procitao da im se kandze tj nokti trebaju potkracivati pa ako neko moze da me uputi kako se to radi? U toku dana cu postaviti slike da probamo odgonetnuti pol i starost ako je to uopce na osnovu slike moguce.. LP
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#621 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

imas forum

papige . info

tamo ima strucnih ljudi
koji ce ti pomoci i pol odrediti i oko noktica
oko noktica moras biti posebno oprezan pogotovo ako su oni tamni, reze se bukvalno milimetar ili dva vrhova
ali je najbolje da ptici obezbijedis grane koje su deblje (moze lijeska i neke druge vrste drveta) pa da ona nokte istrosi
ali ne opterecuj se time prije nego primjetis da su joj nokti porasli toliko da zapinju za stvari, inace ne diraj jer se to od hodanja istrosi samo :)
mohikanac90
Posts: 15
Joined: 26/11/2013 12:11

#622 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by mohikanac90 »

Da, da procitao sam skoro sve teme na tom forumu i cini mi se da sam upravo na njemu procitao ovo za noktice :) Zaboravih napisati da je zuta nimfa sa bijelim i crnim detaljima po tijelu :) A nisam zaista primjetio da mu smetaju cak i kad po stori lumpuje :D ali su mu malo poveliki noktici. Hvala na info :)

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 3f8405ddf1
User avatar
svjedok_007
Posts: 189
Joined: 10/02/2012 22:53

#623 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by svjedok_007 »

I ja sam imao problem oko noktica sa svojim zakoom i rijesio sam na taj nacin sto sam stavio na precke papir koji im trimuje noktice. Sad je sve ok
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#624 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

daj nam sliku di se jasnije vide perje pod repom i rep pa ćemo o spolu, mada jednostavno je, ako je perje ono crtkano cura je :D ali to vrijedi tek od negdje 9mj starosti, do tada je na izgled nemoguće odredit spol. slika je preloša ali izgleda da bi mogla bit ženka. daj bolju sliku da odredimo i mutaciju... čini se da je lutino :)

što se tice noktica prirodne drvene grane i odlična je i ona stajalica za turpiranje noktiju,moji i kljun sređuju na njoj :)

Image


mutacije

Image
Post Reply