Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#651 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by bosnianidiot »

Da li je neko izgubio zutu nimfu u okolini grbavice, pokusali smo sve ali ne zeli da sidje sa drveta?
U okolini zgrade na ulici Grbavicka 27.
User avatar
crveni il bijeli
Posts: 107
Joined: 30/03/2015 14:18

#652 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by crveni il bijeli »

nabavila sam kozicu, I kazu kao da nije jos punoljetan, koliko bi onda mogao biti star I da li ga moram pokrivati kada spava?
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#653 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by shiljak »

Nemoj da ti ponavljam :-D

Usao u temu samo ovo da napišem.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#654 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by O'zone »

Da malo zivnem temu :mrgreen:

Image

Zelenog Pikabu-a imamo od Februara a ovu plavu curu pod imenom Masica dobismo prekjucer jer je vlasnik nije iz odredjenih razloga mogao da više drži.

On se od prvog pogleda zaljubio u nju :mrgreen: pjeva joj, pleše, rado bi se mazio a ona na to odgovara udarcima, ko u pravom braku :mrgreen:

Ako ih razdvojio ona hoće njemu a on hoće njoj a kad ih spojim znaju se polemat mada nije to tako opasno.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#655 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

To ti je tako kod njih, muzijaci su super sa svima a zenke prave rospije :mrgreen: tako ce ti biti uvijek, kad jij je dobar dan mazice ga, kad je drmaju hormoni tuci :lol:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#656 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by O'zone »

A poznato mi to :lol: :lol: :lol:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#657 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by O'zone »

Jedno pitanjce za ove koji eventulano znaju.

Primjetim kod zenkice jutros da ispušta krestave zvukove kad se cese po jednom mjestu al baš onako histerične i onako malo obratim pažnju na mjesto iznad lijevog krila pa do vrata i vidim da ispod nema perija ima nešto svježeg koje izbija u onim svojim omotima ali koza izgleda nezdravo nije roza nego više oker i izgleda kao krasta.

Papagaj je mimo toga zdrav, jede, leti, istrazuje... Samo je čini mi se zbog tog dijela užasno nervozna (imam osjećaj da je boli kad taj dio dodiruje).

E sada... Ne znam Jel to mogu biti grinje ( mada po mjestu gdje se nalazi teško jer koliko upratih nije im to baš lokacija) Kom veterinaru odvesti a da ima pojma o pticama?
Foxx
Posts: 166
Joined: 11/01/2012 14:46

#658 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Foxx »

Nabavio sam mladu tigricu prije nekih mjesec dana i stvarno je sjajan. Pokusavam da se prema njemu ponasam prema onome sto sam procitao na netu, ukljucujuci i ovu temu, i za sada je sve OK. Sprijateljio se sa mnom i cijelom porodicom, pustamo ga redovno, razigran je, raspolozen itd. S tim da me brine jedna stvar. Citao sam da je dobro ne nabavljati dvije ptice ako hoces da se vise povezes sa jednom, tj. bice druzeljubivija ako je sama. I nisam imao namjeru, ali jednog dana smo mu pokazali igracku, zuto pile otrpilike njegove velicine, i mogu reci da je postao opsjednut s njim: igra se, kljucka ga repom, skace po njemu... E, sada, da li je to dobro za njega? Da li u ovoj igracki on 'vidi' drugu pticu i koliko ga je zdravo vezivati za jedan predmet?
User avatar
JLZbunjenog
Posts: 167
Joined: 27/04/2015 21:40
Location: prcvarnica

#659 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by JLZbunjenog »

:bih:
Last edited by JLZbunjenog on 10/08/2015 19:51, edited 1 time in total.
Foxx
Posts: 166
Joined: 11/01/2012 14:46

#660 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Foxx »

JLZbunjenog wrote:Molim za pomoc

Napravio sam veliki kavez i sada ne znam sta da ubacim unutra, cime opremiti izuzev posudicama za vodu, kakvo drvo ubaciti, gdje ga naci, kakve igracke itd.. :(

hvala vam
Imas dosta toga na yt-u
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#661 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zunazu »

Foxx wrote:Imas dosta toga na yt-u
Nije pitao gdje ima nego za savjete i iskustva.

Papagaji vole da se igraju, tako da im pored hranilice i pojilice treba dovoljno prečki i igrački da mogu hodati, skakati, penjati se, prevrtati, ali i prostora da mogu komotno raširiti krila i imati potreban mir kad žele. Prečke su najbolje drvene, plastika je smeće. Ako ih nemaš gdje kupiti onda ih napravi sam od odlomljenih grančica. Očistiš, oljuštiš, napraviš ureze i postaviš. NEMOJ ih farbati i ako ih pereš hemijskim sredstvima dobro isperi. Igračke mogu biti ljuljačka, merdevine, špaga, viseće kuglice, zvonca i slično što možeš pronaći u trgovinama. Rasporedi po ukusu i uvijek pazi da je funkcionalno, da ništa ne smeta i da je prije svega pticama udobno. Obavezno nek jedna prečka bude na višoj poziciji jer ptice to traže za spavanje.
Poli_Asja
Posts: 3
Joined: 03/07/2015 15:55

#662 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Poli_Asja »

Molim za pomoc moja tigrica je imala mozdani i to mojom greskom ostao mi na je suncu zurili smo zaboravila ga unjeti u kuci.Nemoze na noge nepjeva tako vec dva mjeseca jede i pije normalno.Molim vas ako ima neko neki savjet ili poznaje veterinara za ptice u Tuzli da mi javi bila bih neizmjerno zahvalna.Ja sam se raspitivala po pet shopovima apoli kazu da ovde nema vet za ptice.
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#663 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by RoastedPumpkin »

Poli_Asja wrote:Molim za pomoc moja tigrica je imala mozdani i to mojom greskom ostao mi na je suncu zurili smo zaboravila ga unjeti u kuci.Nemoze na noge nepjeva tako vec dva mjeseca jede i pije normalno.Molim vas ako ima neko neki savjet ili poznaje veterinara za ptice u Tuzli da mi javi bila bih neizmjerno zahvalna.Ja sam se raspitivala po pet shopovima apoli kazu da ovde nema vet za ptice.
Dva mjeseca na noge nije stala?
I ti si se samo prodavacima iz pet shopova obratila?
Katastrofa...
Dajte ljudi ima li ikakav dobar vet? Je li bitno je li tuzla, odvela bih je i na kraj svijeta da je ne gledam kako se pati.
Poli_Asja
Posts: 3
Joined: 03/07/2015 15:55

#664 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Poli_Asja »

Tuzla i okolina tuzle niko neradi sa pticama naravno da bi ga odvela cetiri godine je on snama dosta sam googlala pise da veterinar tu i nemoze pomoci mora se sam oporavit.On je nas borac mazimo ga pazimo maxsimano vjezbice mu radim on ima refleksa u nogama al nestoji puze :( zato pitam da li je neko imao iskustva nedao bog nikom
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#665 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Ericha100 »

Ako je imao moždani udar i nakon toga više nije mogao normalno da stoji i da hoda, veterinar ti ne bi mogao puno pomoći jer je i moja jedna tigrica od starosti imala moždani i vodila sam ga u sve veterinarske stanice u Sarajevu da bi mi rekli da se to ne može liječiti i ako se sam spasi to je to. Moj je mali uginuo par dana poslije, ali imao je već 9 godina i nije ni imao snage da se izbori s tim. Inače tigrice su jako sklone moždanim udarima i dobro ih treba paziti. Tebi se desilo šta se desilo i jbg, probaj joj olakšati koliko možeš. Ako se to desilo prije dva mjeseca i još je ptica živa onda se faktički izborila i prošlo je krizno vrijeme. Posljedice moždanog udara, bar ja koliko znam, je nemoguće "izliječiti" mogu se samo donekle sanirati, ali ne očekuj da će se ptica u potpunosti vratiti u prijašnje stanje. Uostalom, to je tako često i kod ljudi koji dožive moždani udar.
Ne znam za Tuzlu i ostatak BiH, ali nemam velike nade da uopšte imamo avian veterinare (koji su specijalizirani samo za ptice), znam da u Sarajevu takvog nema. Jedino što ti ja mogu preporučiti je da probaš stupiti u kontakt s veterinarom Izetom Kulenovićem iz Sarajeva. Vodila sam svoje nimfe njemu par puta dok je radio za Ketti pet shop i znao je o pticama više nego ijedan veterinar s kojim sam ikad stupila u kontakt. Nekad sam imala i njegov broj mobitela, ali sam izgubila. Na forumu ima neki broj za njega, pa probaj taj 063-262-866. Ukoliko ga dobiješ možeš njemu objasniti situaciju šta se desilo i da li možda ima neki pametan savjet šta vi još možete uraditi da ptici olakšate i pomognete. On je super stvarno i ako ima savjet, reći će ti i preko telefona bez i jedne marke da naplati. Ako uspiješ doći do njegovog broja molim te javi mi na pp ili stavi ovdje pa da ga zapišem sebi da imam, zlu ne trebalo. :D
Još jedna stvar koju možeš probati je da nazoveš Veterinarski fakultet i probaš naći nekoga ko bi ti imao pametan savjet, ili veterinarske stanice u Sarajevu. Mada ne znam koliko ti oni imaju veze s pticama. Vjerovatno će ti reći isto što i meni. :roll:

Sretno!
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#666 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

Vitamin B bi trebao pomoci koliko toliko

ubuduce pazite gdje ostavljate malisu, nije samo sunce nego i vrucina generalno problem

Dr Izet je zaista dobar sa pticama
A imas i dr Horvatek iz Zagreba (pronadji njen mail na netu) koja je uvijek voljna pomoci koliko moze putem maila
Poli_Asja
Posts: 3
Joined: 03/07/2015 15:55

#667 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Poli_Asja »

Ericha100 wrote:Ako je imao moždani udar i nakon toga više nije mogao normalno da stoji i da hoda, veterinar ti ne bi mogao puno pomoći jer je i moja jedna tigrica od starosti imala moždani i vodila sam ga u sve veterinarske stanice u Sarajevu da bi mi rekli da se to ne može liječiti i ako se sam spasi to je to. Moj je mali uginuo par dana poslije, ali imao je već 9 godina i nije ni imao snage da se izbori s tim. Inače tigrice su jako sklone moždanim udarima i dobro ih treba paziti. Tebi se desilo šta se desilo i jbg, probaj joj olakšati koliko možeš. Ako se to desilo prije dva mjeseca i još je ptica živa onda se faktički izborila i prošlo je krizno vrijeme. Posljedice moždanog udara, bar ja koliko znam, je nemoguće "izliječiti" mogu se samo donekle sanirati, ali ne očekuj da će se ptica u potpunosti vratiti u prijašnje stanje. Uostalom, to je tako često i kod ljudi koji dožive moždani udar.
Ne znam za Tuzlu i ostatak BiH, ali nemam velike nade da uopšte imamo avian veterinare (koji su specijalizirani samo za ptice), znam da u Sarajevu takvog nema. Jedino što ti ja mogu preporučiti je da probaš stupiti u kontakt s veterinarom Izetom Kulenovićem iz Sarajeva. Vodila sam svoje nimfe njemu par puta dok je radio za Ketti pet shop i znao je o pticama više nego ijedan veterinar s kojim sam ikad stupila u kontakt. Nekad sam imala i njegov broj mobitela, ali sam izgubila. Na forumu ima neki broj za njega, pa probaj taj 063-262-866. Ukoliko ga dobiješ možeš njemu objasniti situaciju šta se desilo i da li možda ima neki pametan savjet šta vi još možete uraditi da ptici olakšate i pomognete. On je super stvarno i ako ima savjet, reći će ti i preko telefona bez i jedne marke da naplati. Ako uspiješ doći do njegovog broja molim te javi mi na pp ili stavi ovdje pa da ga zapišem sebi da imam, zlu ne trebalo. :D
Još jedna stvar koju možeš probati je da nazoveš Veterinarski fakultet i probaš naći nekoga ko bi ti imao pametan savjet, ili veterinarske stanice u Sarajevu. Mada ne znam koliko ti oni imaju veze s pticama. Vjerovatno će ti reći isto što i meni. :roll:

Sretno!
Hvala vam od srca :)
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#668 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Ericha100 »

Pišem ovo da se još neko ne opeče kao ja.


Imam ženku nimfe i javila sam se ovom čovjeku -> http://www.olx.ba/profil/westiwesti jer je prodavao navodno 3 mužjaka preko svog profila za 40 KM po ptici. Kontaktirala sam gospodina i postavila sljedeća pitanja:
- je li ptica zdrava
- je li siguran da je ptica mužjak i objasnila da imam ženku koja nosi jaja svaki mjesec i da zato tražim mužjaka
Odgovor je bio da je ptica sigurno zdrava, da je mužjak koji je već iznosio legla i da je odavno odvojen od ženke s kojom je imao legla, pa ne bi trebao biti problem da se poveže s mojom ženkom.

Ptica je ispostavilo se imala problema s vidom, što se moglo uočiti tokom leta i problema sa slijetanjem i ulaska u kavez, pored toga i blagi konjuktivitis koji sam sanirala uz pomoć veterinara, a što je moglo ugroziti moju drugu pticu i zaraziti je da nisam odmah reagovala. Ne samo što je ptica imala zdravstvene probleme, definitivno je bila ženka, a ne mužjak. Razmišljala sam da ga kontaktiram i da tražim povrat novca, ali na kraju mi je bilo žao da jadnu životinju ponovo vraćam tom prevarantu i odlučila da je poklonim nekoj porodici koja treba pticu. Zanimljiva stvar je to da mi se dotični javio na moj oglas da poklanjam tu istu pticu koju sam od njega kupila. Sasvim slučajno mi je njegov broj ostao memorisan u mobitelu i kad me nazvao imao je obraza tražiti da mu je vratim, bez povrata novca pa da bi je on opet preprodao kao mužjaka nekom drugom.
Jedan obični bezobrazni prevarant. Svako pametan će izbjeći i njega i njegove životinje u širokom luku. :run:
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#669 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zunazu »

Meni prvo nije jasno kako tako slobodno može prodavati zaštićene vrste i kako nema adrese kojoj bi mogao biti prijavljen?
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#670 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Ericha100 »

Ko će to uopšte kontrolisati? Koga je danas briga šta ko radi sa životinjama.
Mislim da je pik pun ovakvih mutnih profila koji se bave preprodajom ili poklonjenih životinja, ili vlastitim uzgojem koji zna često biti bez ikakve kontrole i provjere prvo uslova u kojima se te životinje drže, uzgajaju i šalju dalje, a drugo njihovog zdravstvenog stanja.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#671 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zunazu »

Pa valjda treba da kontrolišu službe koje to rade i u drugim državama - inspekcije, policija, pravosuđe...

Znam da to ne funkcioniše kod nas, čak ne bih ni zamjerio onima koji pošteno uzgajaju i nude životinje, ali kad te ovako neko prevari onda bi mu bilo lijepo vratiti.
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#672 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Ericha100 »

Znam o čemu govoriš i voljela bih da ima direktan način da se ovakve stvari suzbiju i ljudi koji ovo rade onemoguće. Vodila sam se time da ovdje napišem i upozorim ljude i probam prijaviti na pik ovu transakciju.
Naravno u teoriji mogla sam se ja obratiti policiji, ne znam za inspekciju možda i tu, ali na osnovu mog dosadašnjeg iskustva s policijom, prvo kad mi je bio obijen stan i poslije s ukradenim mobitelom, gdje su oni slegnuli ramenima i ispunili samo formalno papirologiju i unaprijed mi rekli da ništa ne očekujem, mogu misliti kakva bi reakcija bila da sam prijavila da mi je neko na piku prodao svjesno životinju sumnjivog zdravlja i pogrešnog spola. Vjerovatno bi crkli od smijeha i pomislili da sam mahnita. :-)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#673 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by zlo zlo »

ericha problem u spolu ptica se do možda godine dana, kada se ne može odrediti. TJ sve izgledaju kao ženske :D Nemam blage kako tebi netko uvalio muškog pod žensko ako je stariji papagaj od godinu dana :D


Papagaj bez prugica na krilima, repu i prsima je muško :lol: :izet:

ja zbog ovog što se do godinu dana ne može odrediti, imam 2 muška :D jer izgledao je kao žensko :D
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#674 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Ericha100 »

Vizuelna identifikacija nimfi je najmanje egzaktna metoda određivanja spola. Lutino nimfe koje nemaju nikakve boje osim žute možeš provjeravati da li imaju tačkice jedino ako je staviš pod jarko svjetlo i razvučeš joj krila i rep. Nisam primjetila da to iko radi prilikom kupovine, niti bi bilo preporučljivo jer je za pticu traumatično iskustvo.
Druga stvar, ova je ptica izgledala kao mužjak. I reklamirana je na oglasu kao mužjak koji je imao legla s drugom ženkom. Što se sve ispostavilo da je čista laž. To je poenta.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#675 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by PapakizSarajeva »

Dangubeci po Klix-u i njegovom forumu naletjeh na ovu temu ... Odprilike, godinu dana sretni i ponosni sam vlasnik jedne male, vesele, razigrane tigrice. Jednostavno, zabava nam je svima u kuci. Kad se vratim popodne sa posla, prvo pridjem kavezu da se njemu javim i da ga poljubim. Inace, stalno je van kaveza koji je 99 % vremena sirom otvoren, u kavezu je samo dok jede.

Prosto je nevjerovatno kako se ovaj mali, veseli stvor za kratko vrijeme uvukao svim ukucanima "pod kozu". Nema tih novaca za koje bih ga dao nekome ...



Molio bih, i ja, kontakt telefon veterinara Izeta, za ne daj Boze ...
Post Reply