Pakistanski narod

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#26 Re: Pakistanski narod

Post by psydelija »

bokakotorska wrote: I posto se radi o tako jednoj cistoj zemlji, opet interesantan podatak je da su Sia muslimani smatrani ne muslimanima po nekom njihovom Ustavu iz - pazi sad - 1974te ?

Uzdravlje
Sta Sia muslimani? Mislis na Shije?

U vezi 1974 g. koliko je meni poznato tada su Ustavom zabranjene Ahmedije. Isti slove kao sekta u Islamu, tj., Ulema ih je sektom oznacila. Inace, Ahmedije su na zapadu jako cenjene, narocito u VB.

@theTruePath
...ono u vezi "Kafiristan", prvi put cujem... iskreno, zvuci zanimljivo.
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#27 Re: Pakistanski narod

Post by bokakotorska »

psydelija wrote:
bokakotorska wrote: I posto se radi o tako jednoj cistoj zemlji, opet interesantan podatak je da su Sia muslimani smatrani ne muslimanima po nekom njihovom Ustavu iz - pazi sad - 1974te ?

Uzdravlje
Sta Sia muslimani? Mislis na Shije?

U vezi 1974 g. koliko je meni poznato tada su Ustavom zabranjene Ahmedije. Isti slove kao sekta u Islamu, tj., Ulema ih je sektom oznacila. Inace, Ahmedije su na zapadu jako cenjene, narocito u VB.

@theTruePath
...ono u vezi "Kafiristan", prvi put cujem... iskreno, zvuci zanimljivo.
Da mislio sam na Shi a muslimane.
Hvala za dodatno razjasnjanje.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#28 Re: Pakistanski narod

Post by Nele9 »

bokakotorska wrote:Citamo pa nadjemo, potpuno nebitno u njihovom kontekstu apsolutna ili ne vecina su svakako.

Punjab i Punjabi svakako jesu nosioci drzave na mnogo nacina. Danas. Ako je i to bitno u tako sarenoj zemlji sa tako mnogo unutrasnjih i spoljnih problema....

Veoma interesantno je uociti da u tom Paha stanu, dakle zemlji cistoj od Hindusa ima i preko 2,5 miliona Hriscana ?

Zaostavstina britanskog kolonijalnog perioda kazu.

I posto se radi o tako jednoj cistoj zemlji, opet interesantan podatak je da su Sia muslimani smatrani ne muslimanima po nekom njihovom Ustavu iz - pazi sad - 1974te ?

Zanimljiva ta 1974 godina bese.

Uzdravlje
Za šije u ustavu od 1974 - netačno. Muhammed Jinnah, osnivač Pakistana je bio Šija. Isto kao i rahmetli Benazir Bhuto i čitava Bhuto familija. A priznaćeš da su oni veoma dugo u pakistanskoj politici.
Mislim da vjerovatno govoriš o Ahmedijama. To je skroz druga priča jer ih većina muslimana (šija i sunnita) ne smatra muslimanima.
Kršćana ima oko 3%, što mu dodje i više od 2,5 miliona. Na žalost, i oni su bili meta terorističkih napada.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#29 Re: Pakistanski narod

Post by XXS »

theTruePath wrote:Moguce porijeklo ovog naroda?

Image
Men'se cini ........................................... od koze.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#30 Re: Pakistanski narod

Post by theTruePath »

Nele9 wrote:
bokakotorska wrote:Citamo pa nadjemo, potpuno nebitno u njihovom kontekstu apsolutna ili ne vecina su svakako.

Punjab i Punjabi svakako jesu nosioci drzave na mnogo nacina. Danas. Ako je i to bitno u tako sarenoj zemlji sa tako mnogo unutrasnjih i spoljnih problema....

Veoma interesantno je uociti da u tom Paha stanu, dakle zemlji cistoj od Hindusa ima i preko 2,5 miliona Hriscana ?

Zaostavstina britanskog kolonijalnog perioda kazu.

I posto se radi o tako jednoj cistoj zemlji, opet interesantan podatak je da su Sia muslimani smatrani ne muslimanima po nekom njihovom Ustavu iz - pazi sad - 1974te ?

Zanimljiva ta 1974 godina bese.

Uzdravlje
Za šije u ustavu od 1974 - netačno. Muhammed Jinnah, osnivač Pakistana je bio Šija. Isto kao i rahmetli Benazir Bhuto i čitava Bhuto familija. A priznaćeš da su oni veoma dugo u pakistanskoj politici.
Mislim da vjerovatno govoriš o Ahmedijama. To je skroz druga priča jer ih većina muslimana (šija i sunnita) ne smatra muslimanima.
Kršćana ima oko 3%, što mu dodje i više od 2,5 miliona. Na žalost, i oni su bili meta terorističkih napada.

Tako je ali lokalno ih ne tolerisu nikako
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#31 Re: Pakistanski narod

Post by theTruePath »

@theTruePath
...ono u vezi "Kafiristan", prvi put cujem... iskreno, zvuci zanimljivo.

i meni je kad sam cuo,ima puno na netu o tome
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#32 Re: Pakistanski narod

Post by bokakotorska »

Nele9 wrote:
bokakotorska wrote:Citamo pa nadjemo, potpuno nebitno u njihovom kontekstu apsolutna ili ne vecina su svakako.

Punjab i Punjabi svakako jesu nosioci drzave na mnogo nacina. Danas. Ako je i to bitno u tako sarenoj zemlji sa tako mnogo unutrasnjih i spoljnih problema....

Veoma interesantno je uociti da u tom Paha stanu, dakle zemlji cistoj od Hindusa ima i preko 2,5 miliona Hriscana ?

Zaostavstina britanskog kolonijalnog perioda kazu.

I posto se radi o tako jednoj cistoj zemlji, opet interesantan podatak je da su Sia muslimani smatrani ne muslimanima po nekom njihovom Ustavu iz - pazi sad - 1974te ?

Zanimljiva ta 1974 godina bese.

Uzdravlje
Za šije u ustavu od 1974 - netačno. Muhammed Jinnah, osnivač Pakistana je bio Šija. Isto kao i rahmetli Benazir Bhuto i čitava Bhuto familija. A priznaćeš da su oni veoma dugo u pakistanskoj politici.
Mislim da vjerovatno govoriš o Ahmedijama. To je skroz druga priča jer ih većina muslimana (šija i sunnita) ne smatra muslimanima.
Kršćana ima oko 3%, što mu dodje i više od 2,5 miliona. Na žalost, i oni su bili meta terorističkih napada.
U pravu ste nisu Shi a e smatrane ne muslimanima vec Ahmediya e. Ustavom iz 1974 i bas Zulfiqar Bhuto to sprovede.

Mohamed Djina jeste bio dugo u politici ali samo godinu dana u pakistanskoj, umro je godinu dana po osnivanju zemlje za koju se zalagao, 1948.
Koliko je dobra njegovo zalaganje donelo narodima Paha stana i koliko je bilo ispravno - daje prosto poredjenje Indije sa Paha stanom i Bangladesom, danas.
Sto se tice porodice Bhuto i njihovog ucesca u pakistanskoj politici, cinjenica je da su dugo prisutni ali i to da nisu na politickoj sceni pakistana zarad ineteresa naroda Pakistana. Pucem su tu dosli, a atentatom otisli. No nebitno.

Hvala za ispravke u svakom slucaju obadvoma.
qalam
Posts: 3
Joined: 25/02/2008 10:08

#33 Re: Pakistanski narod

Post by qalam »

User avatar
AleksoMKD
Posts: 7502
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#34 Re: Pakistanski narod

Post by AleksoMKD »

Inace narod Kalash (ili bar deo tog naroda) su poslednji politeisti u pakistanu koji imaju panteon Indo-europskih bogova/bozica koji se razlikuje od Hindu panteona.

Inace postoji velika tenzija izmedju Muhadjira i ostalih.

Pashtuni su svoja prica za koju bi trebalo otvoriti posebnu temu.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#35 Re: Pakistanski narod

Post by Truba »

dvije vijesti iz pakistana


International Christian Concern (ICC) has learned that at least two Christians were killed and three others were wounded when gunmen opened fire on a group of Christians gathered in the Essa Nagri area of Quetta, Pakistan. ISIS’s local branch claimed responsibility for Sunday’s deadly attack, marking its third attack on Christians in Quetta in recent months.



ICC Note: A church in the Christian-majority Shahdara neighborhood of Lahore, Pakistan was destroyed by a fire only months after the area was rocked by blasphemy protests.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#36 Re: Pakistanski narod

Post by Ramzess Veliki »

Black swan wrote:dvije vijesti iz pakistana


International Christian Concern (ICC) has learned that at least two Christians were killed and three others were wounded when gunmen opened fire on a group of Christians gathered in the Essa Nagri area of Quetta, Pakistan. ISIS’s local branch claimed responsibility for Sunday’s deadly attack, marking its third attack on Christians in Quetta in recent months.



ICC Note: A church in the Christian-majority Shahdara neighborhood of Lahore, Pakistan was destroyed by a fire only months after the area was rocked by blasphemy protests.
Koji vrag cackaju mecku u p... idu u islamsku zemlju da sire krscanstvo, a sve puno talibana. trebas biti glup pa se nafurat' da si nekakav mesaja na bozijem putu i da ce te to cuvati od belaja ...
Zivio sam u Pakistanu, znam kako je tamo. Prica mi pakistanac, agent kompanije, dosla mu na vrata starija gospodja, adventisticka crkva, da mu da Bibliju i da ga poduci "pravoj vjeri". On pogledao okolo, nema nikog, pozove je u kucu i fino joj objasni - "Gospodjo, ja razumijem da je neko vas platio da radite to sto radite, I imate srece da ste dosli na moja vrata ... kuca do mene je kuca talibana koji bi vas odmah ubio. Jeste li vi svjesni u kakvoj zemlji pokusavate siriti vasu vjeru? Ucinit cu vam uslugu, ostavite meni sve vase Biblije i vratite se svojim poslodavcima i kazite da ste ih sve podijelili, a ja cu ih sakriti u vrecu I baciti, tako da ni vi a ni ja necemo imati problema." Prica mi to I cudi se kakvih budala ima ...

Neki ljudi se ponasaju kao da nemaju mozga, da li ih neko pogresno informise, zlonamjerno iskoristava ili su samo glupi od sebe ...

Pricaju mi englezi u Afghanistanu, u Khandaharu, neki makedonski novinar uprkos upozorenjima da ne napusta kamp izasao u grad, pravac mahala i ponio fotoaparat da slika. Zaustave ga talibani, fino mu objasne da ne smije slikati taj dio grada i da ce ga pustiti jer nije upoznat sa situacijom ... on sutradan opet sa kamerom ... opet ga talibani zaustave, uzmu aparat i razbiju, njega naruze i upozore i vrate nazad ... on poslije par dana u isti dio grada sa novom kamerom. Talibani ga upucali.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#37 Re: Pakistanski narod

Post by Woody »

Ramzess Veliki wrote:Koji vrag cackaju mecku u p...
Kako to misliš: "čačkaju mečku u pičku"? Pa jebote, u Pakistanu živi 2.5 miliona hrišćana, koji su do 1980-ih živjeli prilično rahat sa muslimanima, podržavajući Muslimansku Ligu Muhammada Ali Jinnaha u borbi za oslobođenje od britanske vlasti i naknadnim odvajanjem od Indije. Kuriozitet je što je najbrojnija hrišćanska zajednica prisutna u pokrajini Punjab, koja je ujedno i "najzadrtija" što se tiče islamskog ekstremizma. Ukratko, rodno mjesto "Tehrik-i-Taliban Pakistan" pokreta.

I ta bajka je trajala sve do Sovjetske invazije na Afganistan, i "zatezanja kašike" Mohammada Zia ul-Haqa i njegovog uticaja na pooštravanje uticaja medresa i strožih islamskih učenja. Taj isti (ul-Haq) proglašava hrišćanstvo blasfemijom koja se po šerijatskom zakonu, koji je na "punom gasu" u Pakistanu, kažnjava smrću. E, nakon toga sve ide "logičnim" slijedom... Slijede česti samoubilački (a i oni drugi) napadi na crkve, tokom Božića, Uskrsa... Sve to kasnije inercijom nastavlja Nawaz Sharif, i dolazimo do danas. Benazir Bhutto je pokušala to ublažiti i... Allah rahmetile...

Ukratko. Nije lahko biti hrišćanin u Pakistanu. Nije, nije....
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#38 Re: Pakistanski narod

Post by Ramzess Veliki »

Woody wrote:
Ramzess Veliki wrote:Koji vrag cackaju mecku u p...
Kako to misliš: "čačkaju mečku u pičku"? Pa jebote, u Pakistanu živi 2.5 miliona hrišćana, koji su do 1980-ih živjeli prilično rahat sa muslimanima, podržavajući Muslimansku Ligu Muhammada Ali Jinnaha u borbi za oslobođenje od britanske vlasti i naknadnim odvajanjem od Indije. Kuriozitet je što je najbrojnija hrišćanska zajednica prisutna u pokrajini Punjab, koja je ujedno i "najzadrtija" što se tiče islamskog ekstremizma. Ukratko, rodno mjesto "Tehrik-i-Taliban Pakistan" pokreta.

I ta bajka je trajala sve do Sovjetske invazije na Afganistan, i "zatezanja kašike" Mohammada Zia ul-Haqa i njegovog uticaja na pooštravanje uticaja medresa i strožih islamskih učenja. Taj isti (ul-Haq) proglašava hrišćanstvo blasfemijom koja se po šerijatskom zakonu, koji je na "punom gasu" u Pakistanu, kažnjava smrću. E, nakon toga sve ide "logičnim" slijedom... Slijede česti samoubilački (a i oni drugi) napadi na crkve, tokom Božića, Uskrsa... Sve to kasnije inercijom nastavlja Nawaz Sharif, i dolazimo do danas. Benazir Bhutto je pokušala to ublažiti i... Allah rahmetile...

Ukratko. Nije lahko biti hrišćanin u Pakistanu. Nije, nije....
Ne znam za stanje sada. Ja sam zivjeo tamo prije muckog napada amerikanaca na svoje saveznike talibane, pa sam vidjeo drugaciju situaciju.
Pakistanski muslimani su se tolerantno ponasali prema njima. Pakistanski narod ih je gotivio i pazio i mazio jer je tamo najveca blagodat imati krscana za prijatelja.
Jer - krscani jedini imaju dozvolu (karticu) da su oslobodjeni serijatskog prava na konzumiranje alkohola, samo je njima dozvoljeno da kupuju alkohol. Tako da ako pakistanac voli popit' - a voli ih podosta, mora imati dobrog jarana krscanina da bi mu ovaj kupio alkohol.
Da li je sad drugacije, vjerovatno jeste jer je zemlja u teskoj politickoj krizi, cesti su bombaski napadi i cijela zemlja zivi u strahu.
A ko stoji iza tih napada koje ucine navodno muslimani, to je drugo pitanje, kome je stalo do slabljenja islamske drzave koja ima razvijen nuklearni raketni program?
Nije lako biti ni musliman u Pakistanu.
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#39 Re: Pakistanski narod

Post by sinuhe »

:lol:
Podsjeti me na A.I u Islamskoj dekleraciji "Pakistan je nasa nada"
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Pakistanski narod

Post by Truba »

Woody wrote: Kako to misliš: "čačkaju mečku u pičku"? Pa jebote, u Pakistanu živi 2.5 miliona hrišćana, koji su do 1980-ih živjeli prilično rahat sa muslimanima, podržavajući Muslimansku Ligu Muhammada Ali Jinnaha u borbi za oslobođenje od britanske vlasti i naknadnim odvajanjem od Indije. Kuriozitet je što je najbrojnija hrišćanska zajednica prisutna u pokrajini Punjab, koja je ujedno i "najzadrtija" što se tiče islamskog ekstremizma. Ukratko, rodno mjesto "Tehrik-i-Taliban Pakistan" pokreta.

I ta bajka je trajala sve do Sovjetske invazije na Afganistan, i "zatezanja kašike" Mohammada Zia ul-Haqa i njegovog uticaja na pooštravanje uticaja medresa i strožih islamskih učenja. Taj isti (ul-Haq) proglašava hrišćanstvo blasfemijom koja se po šerijatskom zakonu, koji je na "punom gasu" u Pakistanu, kažnjava smrću. E, nakon toga sve ide "logičnim" slijedom... Slijede česti samoubilački (a i oni drugi) napadi na crkve, tokom Božića, Uskrsa... Sve to kasnije inercijom nastavlja Nawaz Sharif, i dolazimo do danas. Benazir Bhutto je pokušala to ublažiti i... Allah rahmetile...

Ukratko. Nije lahko biti hrišćanin u Pakistanu. Nije, nije....
da.. to je osnovni problem u današnjem svijetu... što azijati, a vidimo i forumaši, smatraju da je kršćanstvo = kolonizatori i da kršćanstvo pripada europi :D

a na drugoj temi se koljemo da kršćanstvo ne pripada europi :D najbolje je da se prestanu razmnožavati
eto vam i azija i afrika i cijeli svijet pa uživajte
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Pakistanski narod

Post by Truba »

http://www.persecution.org/2018/04/24/c ... uslim-man/

christian-woman-pakistan-killed-refusing-marry-muslim-man/
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#42 Re: Pakistanski narod

Post by Streptokok »

Prijateljski narod iz prijateljske zemlje. Sami su sirotinja no kad zatreba tu su da pomognu. Licno sam ih nekoliko upoznao i svi su upoznati sa stanjem u bosni.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#43 Re: Pakistanski narod

Post by Ramzess Veliki »

U svim zemljama i vjerama sirotinja je prva spremna da pomogne.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#44 Re: Pakistanski narod

Post by Russki »

Ramzess Veliki wrote:U svim zemljama i vjerama sirotinja je prva spremna da pomogne.
Uvijek bilo i uvijek ce biti.

:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: Pakistanski narod

Post by Truba »

http://hms.ba/bombas-samoubojica-u-paki ... -31-osobu/

bombas-samoubojica-u-pakistanu-ubio-31-osobu/
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: Pakistanski narod

Post by Truba »

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#47 Re: Pakistanski narod

Post by Ramzess Veliki »

Krasno im je stanje, ne bjeze ljudi odatle bez razloga … :sad:
User avatar
Point.
Posts: 27714
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#48 Re: Pakistanski narod

Post by Point. »

Na faksu sam imao dva hababa jedan iz Pakistana drugi iz Indije i nikakve razlike nema među njima, mislim izgledom, čak su i pričali neki isti jezik. Al kad popiju onda su brbljali iz zajebancije engleski sa onim njihovim akcentom ko Apu iz Simpsonsa. :)
Moenx
Posts: 1647
Joined: 26/06/2013 10:36

#49 Re: Pakistanski narod

Post by Moenx »

Zaista Pakistan ktrije mnoge tajne
Post Reply